Minister Lieftinck laat bijna 6 millioen schieten 2 DONDERDAG 5 JULI 1951 Na het belastingdehatgeven en nemen Maar wil de omzetbelasting van artikelen uit zgn. tussentarief verhogen AAN DE BEZWAREN van de Tweede Kamer tegen de voorgestelde be lastingverhogingen is minister Lieftinck thans, zoals we gisteren nog gedeeltelijk konden melden, enigszins tegemoet gekomen. Een van de be langrijkste wijzigingen betreft de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting. Zoals men weet, wilde minister Lieftinck de kinderaftrek beperken tot kinderen beneden 16 jaar (tot nu toe 21 jaar). Thans zal de minister echter nog één kind boven 16 jaar laten meetellen, op voorwaarde, dat in het 'betreffende gezin nog drie kinderen beneden zestien jaar zijn. Het gaat hier om kleine meubelen, ge- Deze tegemoetkoming kost de schat kist jaarlijks 2 millioen. Bij de hogere inkomstenbelasting op be drijfswinsten wil de minister thans meer rekening gaan houden met de gezinsom standigheden van de belastingplichtige. Volgens het oude voorstel zou van de winst steeds een bedrag van f 8000 worden afgetrokken eer men begon met het berekenen van de verschul digde extra-belasting. Thans wordt dit vrijgestelde bedrag f7500 voor ongehuwden, f8500 voor gehuwden zonder kinderen, terwijl voor ge huwden met kinderen deze f8500 wordt verhoogd met f 500 voor ieder kind, waarvoor aanspraak op kinder aftrek bestaat. De extra-belasting bedraagt 5 pet voor de eerste f12.000; 6 pet volgende f 30.000; 7 pet voor de daar na volgende f50.000 en 7% pet over de eventuele rest. Dan wordt nog een wijziging van d( vermogensbelasting voorgesteld, waar door deze belasting, tezamen met de in komstenbelasting, nooit meer dan 90 pet van het inkomen zal kunnen bedragen. Zoals men zich zal herinneren, kon vol gens de oude voorstellen een inkomen van 135.000 per jaar zelfs met bijna 95 pet worden afgeroomd tot ƒ7.000 Red.). Voor minder goederen weelde-belasting Wat de omzetbelasting betreft, wil de minister aan de bezwaren tegen een hef fing van dertig pet bij levering door fa brikanten tegemoetkomen door een aan tal goederen uit de voorgestelde 30 pets weeldeheffing terug te brengen tot de thans bestaande heffing van slechts(!) 15 pet. Advi rVITAGIST Een arrest over de Bedrijisrechtspraak (Vervolg van pag. 1) T\EZE beslissing is een keerpunt in wat men wel noemt de p r i rechtelijke bedrijfsorganisatie. Men had het immers langs de weg van het privaatrecht d-i. van onderenop al ver gebracht. De bedrijfstak kende eigen rechtspraak: de paritaire colleges golden voor alle bedrijfsgenoten. Aan dit laatste is nu een einde gemaakt. De ontwikkeling van twaalf jaren arbeids recht is plotseling afgesneden. De recht spraak als algemeen geldend instituut is uit de privaatrechtelijke bedrijfs organisatie weggebroken. De ontwikke ling van onderenop is niet aanvaard. Wij zullen als goede burgers deze voor ons zeer pijnlijke uitspraak van de Hoge Raad loyaal moeten aanvaarden en ons zelf de vraag moeten stellen: Wat nu? Wat is de les, die wij uit dit alles kun nen trekken? Naar ik meen kan het trekken van de conclusies voor ons allen duidelijk zijn. Wij hebben door dit arrest geleerd, dat wij staan aan de grens van de ont wikkeling der privaatrechtelijke bedrijfs organisatie. Wij hebben getracht van onderop de gehele bedrijfstak te bin den; het verschil tussen georganiseerden en ongeorganiseerden op te heffen. Dat verschil immers kunnen wij nooit aan vaarden. Een bedrijfstak waar alleen de georganiseerden zijn gebonden, kan niet tot behoorlijke resultaten komen. Het ideaal der bedrijfsorganisatie is dat alle bedrijfsgenoten, georganiseer den en ongeorganiseerden, gelijkelijk worden gebonden. Wij hebben getracht dit te bereiken lang de weg van het privaatrecht. Het is ons niet gelukt. Zijn wij echter van mening dat deze binding toch noodzakelijk is. dan zullen wij een andere weg moeten kiezen, misschien een meer koninklijke weg, n.l. de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Ook die kan van onderenop groeien. "DIJ de p-b.o. kunnen de organisaties ■*-* van werkgevers en werknemers de bezielende kracht vormen, die de ge hele bedrijfstak draagt. Wanneer straks in de verschillende bedrijfstakken, be drijfschappen worden ingesteld, kan voor het gehele bedrijf een regeling wor den geschapen en is ook en bier gaat het in dit artikel om een algemeen geldende rechtspraak mogelijk. Dat is dan wel niet de civiele rechtspraak, zo als die door de paritaire colleges werd uitgeoefend, maar het is de tuchtrecht spraak, de scholing binnen de bedrijfs- gemeenschap. Zoals de advocaten hun eigen colleges van tuchtrechtspraak ken nen, evenals de medici, de notarissen en de scheepskapiteins, zo kunnen ook in de verschillende bedrijfstakken van Nederland tuchtcolleges worden ge vormd, welke nagaan of de bedrijfsge noten de regels van recht en fatsoen, die in de bedrijfstak gelden, op behoor lijke wijze nakomen. Deze tuchtcolleges kunnen bestaan uit eenvoudige werkgevers en eenvoudige arbeiders. Het behoeven geen gebefte heren te zijn, die met ingewikkelde pro cedures de afstand tot de bedrijfsgeno ten al groter maken. Het kunnen zijn colleges van vertrouwensmannen, die dicht bij de bedrijfsgenoten staan en die in hun omgeving algemeen respect af dwingen. Zo Iaat ook dit voor het bedrijfsleven zo ongustige arrest van de Hoge Raad ons niet zonder uitzicht. Wij zullen de stap moeten wagen en langs de weg op andere wijze versierd glaswerk, verzilverde voorwerpen, handschoenen, luxe-postpapier, sieraardewerk en anti quiteiten. Door deze tegemoetkoming zal de fiscus naar schatting 3.5 millioen minder in het laatje krijgen. Nieuwe verhogingen Tegenover deze nadelen voor de schat kist plaatst de minister door andere wijzigingen nieuwe bronnen van komsten. Voor alle artikelen, die onder het zgn. tussentarief vallen, wil hij de omzetbelasting verhogen van 6 tot 7 pet. Op leveringen van goederen uit het tus sentarief, rechtstreeks van de fabrikant aan niet-onde»nemers, wordt de omzet belasting verhoogd van 8 tot 9 pet. Verder wil de minister onder de ver hoging van de Inkomstenbelasting op be drijfswinsten nu ook de tantièmes laten >n, althans voorzover zij de vrijgestel de "bedragen te boven gaan. Rubberpers van 125 ton naar Schiphol Een van de grootste rubberpersen van Europa en zeker de grootste van Neder land zal aan het einde van deze week Edam naar Fokkers nieuwe vlieg- tuigloodsen op Schiphol worden overge bracht. De pers weegt 125 ton. Aan de bouw is reeds in 1943 begonnen. Om net gevaarte in de grote loods te krijgen, werd toen een gat in het dak gemaakt. Bij dit gevaarlijke werk zijn twee ar beiders om het leven gekomen. Thans wordt de pers in onderdelen naar buiten gebracht. Het zwaarste stuk, met een ge wicht van 32 ton, ligt al gereed op een zonderschuit om over het IJselmeer naar Schiphol te worden vervoerd. De gehele machine staat acht meter boven de grond terwijl zij in een vijf meter diepe kelder is geplaatst. Vaandrigs van 1949-11 langer in dienst? Is het juist, dat de dienstplichtige vaandrigs van de lichting 1949-11 der genie, die uiterlijk op 1 October a-s. met groto verlof zouden gaan, thans bericht hebben ontvangen, dat zij tot 1 April in dienst moeten blijven? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Roosjen (AR) schriftelijk gesteld aan minister Staf. Hij vraagt verder of ook nog andere groe pen langer dan eerst was aangekondigd de wapenrok moeten dragen. Vredesbijeenkomst op Het oude Loo Koningin Juliana heeft het kasteel Het oude Loo in het park van paleis Het Loo beschikbaar gesteld voor een of bijeenkomsten waar deze zomei genodigden van verschillende nationali teiten, positie's en beroepen zullen spre- vredestichting. Men wil zich oriënteren op de aanvaarding, dat God als grondlegger van de wereld onover winlijk is. De bijeenkomsten gaan niet uit van een bepaalde politieke of reli gieuze groep, maar van een aantal Ne derlanders van verschillende oriëntatie. Synode beraadt zich over Hulp van Hervormde Kerk voor Belgische protestanten Verklaring over militaire vraagstuk op komst 1~)E GENERALE SYNODE van de Ned. Hervormde Kerk behandelde gis- -L-f teren het antwoord op het adres van „Kerk en Vrede" van 9 Juni 1950, waarin deze vereniging de synode verzoekt een woord te spreken voor de velen die in verwarring zijn over het militaire vraagstuk. Het moderamen heeft gemeend niet alleen een brief aan het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" te moeten zenden, maar ook de gehele kerk haar stand punt kenbaar te moeten maken. Het moderamen had daartoe een ontwerp- verklaring-opgesteld. Met het beraad kwam men gisteren niet klaar. (Van een onz Zo erg kon het gisteren op het land goed Ter Veken in Wassenaar niet reger of de honderden mensen, die op de zesde toogdag van de Hervormde Raad Kerk en Israël waren gekomen, hielden er de goede stemming in. 's Mor gens vergaderden zij in het Gebouw Chr. Belangen in Wassenaar, omdat De Bilt weinig goeds voorspelde voor samenkomst in de open lucht. Er vielen echter aanvankelijk maar enkele drup pels water. Daarom ging men 's middags welgemoed naar Ter Veken; een voetreis twintig minuten. Nauwelijks daar aangekomen, of er plenste stortbui los, zedat de toogdaggangers met opgewektheid wederom twintig minuten terugliepen naar het dorp, om de mid dagsamenkomst te houden in de fraaie Ned. Hervormde kerk. De heer H. Blum Amsterdam sprak daar over de tegen woordige staat Israël. De kern van zijn rede was: de nieuwe Israëlische staat heeft een boodschap aan de kerk. De kerk zal dan ook nauwkeurig haar stand punt moeten bepalen tegenover de Joods nationale wedergeboorte. Spr. vertelde, r in de nieuwe Israëlische staat een grote mate van godsdienstvrijheid heerst. Zelfs het kleine groepje Rooms-Katho- lieken in dat conglomeraat van volkeren krijgt geregeld radiozendtijd. Ds J. H. Grolle uit Amsterdam, die de leiding had de toogdag, deelde mee. dat Prinses Wilhelmina in een persoonlijk schrijven haar warme belangstelling voor de zaak Israël tot uitdrukking had gebracht. Dr H. Berkhof uit Driebergen behandel- De morgen en een groot deel va middag werd besteed aan de formulieren de bevestiging van het huwelijk er an predikanten, ouderlingen en dia kenen. Veelal ging de discussie ovei verschillen van redactie. De synode be sloot ook het huwelijksformulier III, dat vooral bij oud-Christelijke gegevens sluit, in het Dienstboek op te ne Zoals men weet wordt dit Dienstboek de kerk aangeboden en is gebruik niet verplicht). Opnieuw vroeg het buitenland de dacht van de synodeleden. De Gentse predikant ds E. Pichal en ds O. V. Hen- /an Almkerk zetten 's middags de situatie van het Belgisch protestantisme uiteen,, en 's avonds deden prof. dr J. de Zwaan en ds A. Dronkers verslag var hun reis naar Griekenland i.v.m. de Pau- lusherdenking. Ds Pichal herinnerde er aan, dat ei (ADVERTENTIE) Wordt het mooi vacantie-weer? Een vraag, die velen van ons zich nu zullen stellen. Wij zouden het weer zo graag naar onze hand willen zetten en beschikken over zomerse dagen, wanneer het ons uitkomt en „laat maar gieten" op de dagen, dat wij voor het weer min der interesse hebben! Dat zouden we wel willen, maar hierin heeft de mens niets te vertellen en dat is maar goed ook. want maak het ieder mens met het weer r de z de Wel kunt U het iedereen maken door Niemeijer's Koffie en Thee te schenken Princess- of Gala-thee en Paarsmerk- koffie zijn een dagelijkse tractatie en ver geet vooral niet, dat U daarbij ongemerkt voor het prachtige Safira-tafelbestek Dat geweldig mooie, door en door vlek- vrije tafelgerei kunt U krijgen op de waardepunten, die zich op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee bevinden. Zij, die nog geen geschenkenlijst heb ben, kunnen die op aanvraag gratis bij Niemeijer, Groningen (dat adres is vol doende) verkrijgen. bjj de scheiding van 1839 ongeveer vier duizend protestanten in België waren, w.o. 800 Belgen. En nu, na verdubbeling van de bevolking, 25 maal zoveel, 100.000. De meeste protestanten wonen de steden en industriegebieden. De ev; gellsatie heeft de meeste kansen Vlaanderen, waar de industrialisatie voortgaat, terwyl de bevolking snel toe neemt. De vervreemding van de arbei dende bevolking van traditionele bindin gen gaat door en daardoor is er nog gelijkheid voor nieuwe binding, al wint een materialistische geest zeker veld. Nederland kan helpen De krachten voor de evangelisa tie in België zijn te gering. Vooral academisch gevormden zijn e weinig. Nederland kan helpen door goede (niet zo zwaarwichtige en lange) radio-uitzendingen, het goede, blijde christelijke lied, financiering van prot. christelijke scholen. Er leven zeer vele buitenlandse protestanten, waar niemand naar om kijkt. De béste krachten uit Neder land moeten paar België worden uitgezonden, zij kunnen er voortref felijke stimulansen opdoen. Ds Henkei, vice-voorzitter van de Silo stichting, wees op de verantwoordelijk heid van de Hervormde kerk in dezen. Laat in iedere classis een contactpersoon aangewezen worden om dit werk in Bel gië voortgang te doen vinden, stelde hij voor. De synode besloot eenparig de voorgestelde richtlijnen voor hulp aan het Belgisch protestantisme uit te wer ken. Prof. De Zwaan zei over de Griekse ?is o.m., dat het van grote waarde was it een nationale kerk als de Ned. Her vormde juist daar aanwezig was en het contact met het Westen niet alleen via de Anglicaanse kerken liep. Ds Dron kers vertelde dat er 25 presbyteriaanse, kleine gemeenten in Griekenland zijn. Die van Berea werd bezocht en de Her vormde deputatie voelde er zich thuis (Persbureau der Ned. Herv. Kerk). Toogdag „Kerk en Israël": van de regen in de drup Samenkomsten in Wassenaar desondanks goed bezocht r verslaggevers) de het onderwerp: de toekomst van Israël. Spr. achtte het te betreuren, dat de zaak van Israël zo weinig leeft onder de ker ken in ons vaderland. Al is het dan ver heugend, dat er een kern is van hard werkende en belangstellende mensen. Er moesten zeker tien toogdagen met duizen den mensen nodig zyn, voor men kan zeggen, dat deze dingen onder ons leven. Men verstaat nog niet, hoe revolutionnair de dingen betreffende Israël zijn. Aan de Jodenvervolging in Duitsland, die meer was dan een blinde, geheimzinnige haat, heeft men kunnen merken, dat er iets aan de hand is met dit volk. Velen in ons land zeggen: Wij Christenen vormen het ware Israël; dat andere Israël heeft af gedaan. Wij moeten echter niet gaan sol len met Gods belofte, dat Hij op Zijn tijd en op Zijne wijze het volk van Israël terug zou brengen naar het Heilige Land, Het oudste volk is nu het jongste gewor den, aldus spr. en wij kunnen niet ge denken, als wij niet Israëlietisch denken. God heeft het beloofd en K" at van Zijn woorden er geen vallen. De heer C. van Gelderen uit Rotter dam sloot de toogdag, waarop 's morgens het woord hadden gevoerd ds H. Dekker uit Amsterdam, ds H. Beker uit Wasse- en ds K. H. Kroon uit Amsterdam. Baptisten jeugd had haar conferentie In tegenwoordigheid van een groot aantal afgevaardigden uit alle delen var het land is in Stadskanaal de derde drie daagse nationale conferentie van de Nederlandse Baptisten Jeugdbeweging gehouden. Bondsvoorzitter ds G. Vegter Groningen noemde in zijn openings woord bezinning noodzakelijk: „in dit leven zijn stilte en arbeid zeer belang- Gisteren- stond het congres onder lei ding van ds W. Feenstra uit Musselka- naal. Ds J. Reiling uit Haulerwyk sprak over Inventarisatie en de Haagse ds G. Brongers over: Wat wil Christus voor s Middags werd het congres gesplitst twaalf discussiegroepen. Over ver schillende godsdienstige en kerkelijke vraagstukken werd gesproken in een openhartig gesprek. Gisteravond werd een mars door Stads kanaal gemaakt. Twee muziekkorpsen werkten er aan mee. De dag werd beslo- net een massale rallye in de Geref. kerk. Ds F. E. Huizinga uit Enschede voerde o.a. het woord. Van het eri van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Hen-. Kerk Beroepen: te Neerlangbroek J. Zwanenburg te Huizen (N.-H.); te Zwijn- drecht (vac. J. Godthelp) J. Kempenaar te Stadskanaal. Aangenomen: naar Amsterdam- Watergraafsmeer (vac. A. D. Meeter) H. A. van Herwaarden te Hellendoorn. Bedankt: voor Giessendam J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Geref. Kerken Beroepen: te Blya D. Hoornstra, evang. predikant te Hoofddorp; te Pae- sens cand. H. M. Dercksen te Harder wijk; te Valkenswaard cand. C. J. Meulen te Den Bosch. Beroepbaar: de classis Amsterdam heeft met gunstig gevolg praeparatoir geëxamineerd A. T. Besselaar en J. A. v. d. Peppel, beiden candidaat te Amster- Geref. Kerken (Art. 81 K.O.) Beroepen: te Alblasserdam cand. K. Deddens te Kampen. Chr. Geref. Kerken Beroepbaar: voor het praepara toir examen aan de theol. school te Apel doorn zijn geslaagd en mitsdien beroep baar verklaard de heren B. Btyleveld, Kloppersingel 49, Haarlem; C. den Her tog, Hoofdweg 6 te Mijdrecht; E. Noor- degraaf, Roggestraat 14 te Apeldoorn; D. Slagboom, Zeelsterstraat 45 te Eind hoven en J. de Vuyst, Hoevestraat 8 te Rotterdam. Geref. Gemeenten Beroepen: te Scheveningen M. Blok te Rotterdam-C. Tweetal: te Middelburg T. Dorre- stein te Opheusden en L. Rijksen te Remonstr. Broederschap Beroepen: te Amersfoort J. Th. Mackenzie te Doesburg. Twee promoties aan de V.U. Dr M. Doriyn, leraar wis- en natuur kunde aan hte Geref. gymnasium te Kam pen, en dr S. Kaarssemaker, hoofdambte naar bij de Staatsmynen in Limburg, promoveerden gisteren tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de V.U., resp. bij prof. dr J. F. Koksma en prof. dr J. Coops. Hun dissertaties luiden onder scheidenlijk Beschouwingen over coördi natieruimten, oneindige matrices en de terminanten in een niet-Archimedisch gewaardeerd lichaam, en: Thermal Quan- ttes of Some Cycloparaffins. Gepromov erd tot doctor op proefschrift, getiteld „Klai van het dialect van Overflak- ee ae neer H C Landheer te Gorinchem. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de op proefschrift getiteld: „Influences on fa Tolerance" mej. LJ M Trap te Haarlem. Geprc serd Castroscopie H Wiebeng rd: tot doctor J Chr Schqn- ing van getij- Jap Kie DELFT, 4 Juli. Gepromo- i de technische wetenschai feld (proefschrift „Voortpl; en soortgelijke golvei Ling (Voorstellen vopr betere regelingen ikerfabrieken) en ir S G Wlech< (Grondslag, ontwikkeling en toepassing v le ronde electrodialycel). De Amerikaanse prof. Edwain Boyan, die op "t ogenblik in ons land vertoeft, zal in de maanden Jan. t. April 1952 een gastprofessoraat in de technische bedrijfsorganisatie aan Delftse TH. vervullen. Tot lid van de Kon. Ned. Akad. Wetenschappen, afdeling wis- en unde is benoemd prof dr Johanna 1 t. directrice van het phyto-pathologisch itorium „Willy Crommelin Scholten' n het centraal bureau van schimmel- N.V. ORGANON - OSS Lutherse Kerkdag in „HoekeIum"-bos trok honderden bezoekers Geslaagd, ondanks de middagvergadering, die in het water viel (Van een onzer verslaggevers) Alhoewel het weer gisteren niet aan lokkelijk was een openluchtmeeting bij te wonen, hebben honderden leden van de Evang. Luth. gemeenten in ons land het toch gewaagd om de reis naar ,-Hoe- kelum", bij Bennekom, te maken, ten einde de „Lutherse Kerkdag" te kun nen meemaken. Tijdens de morgenbij eenkomst in het prachtige bos bij het Lutherse conferentieoord heeft de regen de bezoekers geen parten gespeeld, doch de middagvergadering is letterlijk in het water gevallen. De stemming heeft er echter niet on der geleden en met aandacht is er ge luisterd naar de verschillende toespra ken, welke tot algemeen onderwerp 67 Hij bezat de trots van de zwakkeling die graag poseert als de flinke kerel met lef. De daad zelf was wel op te poetsen tot een praal- ding, maar van de vernederende straf, waarop zijn vader gezinspeeld had, was niets groots te maken. Doch zo min als Jacques had hij iets van de meisjes te vrezen. Hettie wist niets, haar ouders leefden buiten de kring der familie waarin het goed en het kwaad van de gehele stam op een goudschaal werd gewogen. In de tent, achter de mast, be spraken Jacques en Dirk met Arie de toestand. Wat moeten we met die meiden?, vroeg Dirk. Weet ik niet, antwoordde Arie naar waar heid. Waarom heb je hen dan aan boord genomen? wilde Dirk weten. Waarom zijn wij aan boord?, vroeg Jacques Wij... wij zijn geen meisjes! Ik nam hen aan boord omdat Rie het me vroeg en omdat ik het zo wilde, verklaarde Arie en de scherpte in zijn stem wees al bij voorbaat alle kritiek van Dirk af. De reis België in had voor hem alle bekoring verloren, nu de vrijgezel het zwijgen was opge legd dronk hij met volle teugen van het geluk dat hij voorheen veracht had en zijn dorst was nog lang niet ten einde. Zijn plichtsgevoel ge bood hem te voleinden wat hij op zich genomen had, de reis zou voortgezet wordenMorgen! De dagen gleden langs hem heen en de reis bleef vastgesteld op morgen. Een roekeloze onverschilligheid voor tijd was in Arie gevaren, een dag meer of minder was het beter dan ergens anders, want daar was Mary, Bogaard leefde en elke dag opnieuw ontdekte hij hoe schoon zijn leven was. Er kwamen avonden waarin Jacques en Dirk hun argwaan voelden wegsmelten. De meisjes zijn handelbaar, oordeelde Dirk in een ogenblik van vertedering. Wat is handelbaar? vroeg Jacques. Ze zijn zo tam als schapen, verklaarde Dirk. Zij zijn te tam, antwoordde Jacques pein zend. Zo oordeelde ook Arie die groeide naar een toestand van uitgebalanceerd evenwicht en daar door weer acht begon te slaan op de gedragin gen van anderen dan Mary. Hettie en Maddy wa ren onnatuurlijk rustig, zij misten alle levens blijheid, hun gebaren waren traag en lusteloos; hun stemmen waren vlak en emotieloos, zij spraken, als vrouwen wier idealen waren stuk geslagen op de rauwe werkelijkheid van de tijd. Arie behoefde niet te beredeneren waarom dit zo was, zo slap als een natte vaatdoek,... Rie zei de dingen soms wat cru, maar zij sprak nooit onzin en mis te verstaan was zij niet. In een ken tering der tijden stond een verbijsterde jeugd, beladen met de schuld van een verdwaasde we reld. Ee,n bombardement... een examen... drie dui zend vliegende bommen, hadden de meisjes te verwerken gekregen. En waarvoor...? Voor een •iet gegund werd. Mr P. Borit De vrijgezel was flood, morsdood, maar Arie De jeugd was wijzer dan de ouderdom, zij wist wat haar te wachten stond-., een korte pauze en dan een hard bevel: Aantreden voor de vol gende ronde. De laatste ronde... daarna zou er niets meer zijn... geen toekomst en geen verle den, de grote verschrikking die het leven gewor den was zou ten einde zijn. Zo oordeelt de jeugd en fatalistisch berust zij daarin omdat zij niet kon of wilde zien hoe in de voleinding der tijden Christus zal weder komen om te verzamelen uit de vier winden al len die niet geërgerd zijn en wiens liefde niet verkoeld is. De geschonden wereld wil hiervan niet horen omdat zij bezig is zelfmoord te ple gen terwijl Satan een grimmig lied pijpt. De Christen mocht echter dit proces niet wil loos ondergaan, tot in het laatste uur moesten de machten van het verderf bestreden worden want God kent geen defaitisme. Paraatheid bleef ook in deze troebele tijden geboden, God wil Zijn volle oogst binnenhalen en daarom moet de jeugd weer idealen leren kennen opdat het gro te Ideaal een voedingsbodem kan vinden. Het Evangelie als wereldgrondwet! De conclusie was verbijsterend simpel, maar was niet veelal het simpele het hoogste waar naar een mens grijpen kon? Liefde voor haat, vrede voor oorlog, gerechtigheid voor geweld, vertrouwen voor wantrouwen, Gods geboden voor menselijke maaksels; de keuze was niet moei lijk maar tussen droom en werkelijkheid was het land der dommelende willoosheid waarin de schoonste dromen terugweken naar onbereikba re verten. Monsieur, hoelang blijven wij in Maastricht? vroeg Jacques bescheiden. Arie zag op van het pannekoekenbeslag waar in hij roerde. De vraag van Jacques kwam hem zeer ongelegen, er lag een beschuldiging in be- i dl- hadden „De kerk in actie", en naar de muziek van het Posaunen Missions- corps. uit Gelsenkirchen (Duitsland). Prof. dr P. Boendermaker, te Hilver sum, sprak een openingswoord. Ds J P. van Heest, voorzitter van de synode, voerde hierna het woord over „Ont waakt". in welke toespraak hij wees op de noodzakelijkheid van ontwaking der kerk voor de zending in verre landen maar ook in ons eigen land. Ds C. Pel, te Amsterdam, die met prof. dr W. J Kooiman een reis naar Amerika heeft gemaakt, vertelde het een en ander over „Beelden uit een werkende kerk". Hij legde er de nadruk op, dat zovele leden der Amerikaanse gemeenten actief bezig zijn in het kerkewerk en zag daarin een voorbeeld voor ons land. Interessant was hetgeen ds Th. W. B. G. Gramberg zeide over „Kerk en Zending", nl. over de arbeid op Bali en zijn woorden zullen er zeker toe hebben bijgedragen om de Zendings liefde te versterken. Terwijl de regen in stromen neerviel- sprak 's middags ds mr D. G. Hoe vers, te Den Haag, over „Beelden van het Zendingswerk". Spreker betoogde, dat de kansen op het Zendingsveld zeer groot zyn. De gehele gemeente heeft met deze arbeid te maken en het gaat er om. of wij allen gehoorzame diena ren zijn in dit wondermooie werk. dat ook in onze naaste omgeving dient te te worden verricht- Nadat ds Hoevers had gesproken, was men genoodzaakt de bijeenkomst te onderbreken en velen zochten een schuilplaats ln de gebouwen of tenten. Toen het weer wat droog was gewor den. hebben dr C- Riemers, de heer J. B- Oosterwelder en ds N. Schenkman, allen te Amsterdam, nog zeer in 't kort gesproken over „Woord en daad", ..De kerk voor de jeugd, de jeugd voor de kerk" en „Samenvatting en slotwoord". Het programma werd afgewisseld door veel samenzang. Tot chef secretaris van het Leger des Heils in Indonesië Is benoemd kolonel R. Littler, die 30 jaar in China gewerkt j heeft. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 5 Juli. Geslaagd voor het candl- I daatsex. Godgeleerdheid de heer C J Pak te 1 Leiden en mej. T Mayer te Lelden. Prop. ex. Godgeleerdheid de heer C van Wijngaarden te Leiden. Kerkelijk voorber. examen de heren P C de Bruyn te Leiden. P H de Pree te Leiden, H A J Smits te Alphen a.d. Rijn j en J W Falkenburg te Heemstede. AMSTERDAM, (Gem. Univ.), 4 Juli. Gesl. cand. ex. geneeskunde R R Siebinga, C L Zwaan, mevr. E J v d Berge Sjerp. W v d Bergh, mej R Blitz, P Bos, N F Bosma, J B Bijlsma, mej N Coppens, U W B M Keulen. W Keuter. M J Meeuwessen, H S Plas, J M Schoo, J Sprey, M A Stadlander, C Strumph- j Ier; doet. ex. aardrljksk. E Oldenkamp, Am- sterdam, E H de Waal, Bussum en P A Min- derhoud, Santpoort en cand. aardrijksk. mej. M J Bouma, mej A C ter Kuile, mej. I de Fouw en de heren J D Paauwe en H Hoe- tink, Amsterdam. AMSTERDAM. 4 Juli. Bevorderd tot arts mevr. S Bekker Jansen en de heren A Ab- doer-Rachman, C van der Meer. W Wedde- pohl. A'dam en S J J J Lamaire. Zaandam; geslaagd: artsex. le ged. mej C J M Llgten- berg, Breda, mej Th Matthijsen en de heren J Carels en K N Tjia, Amsterdam. GRONINGEN. 4 Juli. Geslaagd: cand. ex. geneeskunde: J Lukkes, Arum (Fr.). C Stoep- ker, Texel, A Polman. Groningen; doet ex. Nederlands: J F D Sprock. Groningen: cand. ex. wis- en natuurkunde (t) R Havlnga. Gro ningen: doet. ex. scheikunde: Th J de Boer, Glimmen, cum laudc; voorber. ex. Godge leerdheid: R Hoen. Zuidlaren. ROTTERDAM. 4 Juli. Geslaagd: doet. ex. econ. wetensch. Th Cordesius. Den Haag. J Boers, 's-Gravenzande, G M Kerkhof, Den Haag en J A M van Vliet, Alphen a.d. Rijn. WAGENINGEN, 4 Juli. Geslaagd: cand. ex. tropische landbouwG A Benders te Amster- dam, R Best te Bennekom, R Duyvendak te Schiedam, J A Hoekendijk. Wageningen, B A Horstman. Vaassen, H J Hijner, Scheve ningen, C J de Mooij, Den Haag. E Ubels, Almelo, R E F de Vries, Steggerda, J Wes- terhout, Utrecht, J R Willet, Lai;en (N-H). Ingenieursex. tropische landbouw: J C C Har- toungh. Roermond, F Pronk. Amsterdam, W J Scholtens, Kloosterburen, P Veldman, Veendam. KERKELIJKE EXAMENS APELDOORN (Theol. School Chr. Geref. Kerken). Geslaagd: prop ex J W de Bruia Apeldoorn: J H Carlier te Rotterdam; Th tters te 's-Gravenmoer en A H Schippers ACCOUNTANTS-EXAMENS. 's-GRAVENHAGE. 4 Juli. Voor de exa- ens van het Nederlandse Genootschap voor ccountants zijn o.m. geslaagd: drs L Bar- u. B2 en B4, G C Goddijn B2. B3. B4. B5. B3. J Tops BI, B5, allen uit i Haag. Het lied der aethergolven VRIJDAG JULI 1951. HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8,5,0, Voor de huisvrouw,. 9.00 -VPRO:' 10.Q0,,,/Thuis",'ca>ijsér£,- -.10.05 mwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 de vrouw. 10.45 Cello en piano. .11.10 Voordracht. 11.30 Orgelspel en zang AVRO: 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land- en tuinb. Gram. 12.45 Sport. 1.00 Nieuws. 1.15 lehngen. 1.30 Orgel en tenor 2.00 Kook- e. 2.20 Kamerorkest. 3 00 Voordracht. 3 20 Gram. 3 25 Cabaret. VARA: 4 00 Gram. oor de jeugd. 5.00 Klein koor. 5 20 Mu- causerie. 6.00 Nieuws. 6 15 Felicitaties. 645 „Denk om de bocht". 7.00 Pianospel. 10 Spreekuur voor emigranten. 7.20 ..Een terk volk", toespraak 8 00 Nieuws 8.05 :oekbespreking. 8 15 Gram. 8.40 „De Gods dienstige ontwikkeling in de jeugdjaren", :rle. VARA: 9 00 Verzoekprogramma» Buitenlands weekoverzicht. 10.00 Instru- aal trio en solist. 10.25 Gesproken por- VPRO: 10.40 „Vandaag", causerie. 10.45 dwijding. VARA: 11.00 Nieuws 1115— Concertgebouworkest en solist. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 koor. 10.05 Promenade orkest en soliste. Amusementsmuziek. 11 00 Voor de zie- 11.40 Kamerkoor. 12.03 Metropole orkest oliste. 12 30 Land- en tuinbouw. 12 50 t. 1.00 Nieuws. 1.25 Pianoduo, 1.45 Voor rouw. 2 00 Sopraan en piano j 2 45 Gram. /oor de zieken. 5 00 Voor de jeugd 5 15 Kinderkoor. 5 45 Voor de jonge arbeiders. s. 7.15 Regeringsuitzending 6.00 Gram 618 Katholiek signaal. Benelux West-Indisch commentaar 6 30 Causerie r Gershwin, 6 50 Sport 7 00 Nieuws 7.15 eringsuitzer.ding: Verklaring en Toelich ting. 7.35 Amusementsmuziek 7 48 Katholiek signaal: Politiek overzicht 8.00 Nieuws 9 05 ivone man 8 12 Koperkwartet 8 30 ..Ja. s 'tklankbeeld 9 *5 Operaconcert. 0.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws 11 15 Amuse- intsmuziek 11.35—12 00 Lichte muziek. ENGELAND BBC Home Service. 330 m. 2.00 Gram. 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 -Uws. 1.10 Gram. 1 45 Golfkampioenschap- n. 1.55 Cricket 2 00 Schoolradio. 3 00 Sport. 0 Voor de kinderen. 6 00 Nieuws 6 15 Sport. 6.30 Lichte muziek. 7 00 Hoorspel 7 20 lansen. 7.40 Causerie 8 00 Klankbeeld. 9 00 Nieuws 9.15 Nieuwsbrief uit Amerika. Roeikampioenschappen. 10.10 Bas. "viool riano. 10.45 Parlementsóverzicht. 11.00— ENGELAND. BBC Light Programme 12.30 Derde Test Mat< kinderen 2.00 Voc it Match 3 30 Voor cht. 1215 Orgelspel. 1 35 Gram. 1 45 Voor le vrouw. 3 00 Derde soldaten. 3 45 Lichte c. 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Or gelspel. 5DO Orkestconcert 5 30 Derde Test en tenniskampioenschappen 6.15 Rhyt- muizek. 6.45 Hoorspel. 6.59 Sport 7 00 s. 7 25 Sport 7 30 Fanfare muz-ek. 8.15 Discussie 9 00 Shows 10.00 Nieuws. 10 15 Derde Test Match. 10.20 Orkestconcert. 11 00 Voordracht. 11.15 Dansmuziek. 1156—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10, 1.30, en 2 30 Gram. 3 30 Verzoekprogramma 4 30, 5 10 en 5.30 Gram. 6 30 Koorconcert. 7.00 en 7.30 Gram. 7 45 Nieuws 8.00 Omroeporkest en solist. 9.00 Gram. 10 00 Nieuws. 10 10 Ka mermuziek. 10 50 Gram 10.55 Nieuws 1100 Gram. 11.55 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 11:45 Gram. 12.32 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Orgelspel. 2.00 Gram. 2.45 Koor- concert. 3.05 Vlaamse liederen. 3.30 Gram. 4.15 Operamuziek 5.00 Nieuws. 5 10 Gram. 6 10 Voordracht. 6.20 Gram. 6.30 Voor de sol- 7.00 Nieuws. 7 30 Gram. 7.45 Causeri», 8.00 Filmmuziek. 8.15 Gram. 10.00 Nleuwi, .15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 11.00 Nieuws. .05—12.00 Gram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2