IISTMTIIE Dr Gravemeyer voor tweede reis naar Zuid-Afrika VAN HOUTEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 3 JULI 1951 Eeiste normale „werksynode" Uitwisseling van predikanten tussen beide landen bepleit DE GENERALE SYNODE van de Nederlandse Hervormde Kerk is gis teren op „Woudschoten" te Zeist in feite voor het eerst als normale „werksynode" bijeengekomen. De Zuidafrikaanse predikant ds J. Dreyer stelde de synode voor om dr K. H. E. Gravemeyer, die'enkele jaren geleden zijn land bezocht, opnieuw te zenden, met een opdracht der Synode en in het geestelijk belang van beide kerken en volken; dit vooral ook met het oog op de volgend jaar plaats vindende Van Riebeek-herdenkingen. Nadat dr Gravemeyer verklaard had gaarne te zullen gaan en wel buitén be zwaar van de kerkelijke schatkist stelde de praeses voor nog deze week leen opdracht te formuleren voor een delegatie van dr Gravemeyer naar Zuid-Afrika. Ds Dreyer hield een toespraak over de bundel. Men kent er Kohlbrugge, Hoe- historische banden die beide volken en kerken verbinden. De Statenvertaling is tot twintig jaar geleden de Zuidafrikaan se kerkbijbel geweest. Pas tien jaar te rug werd het oude gezangboek der Ned. Herv. Kerk vernieuwd tot een eigen Beroep ings werft Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Tolbert cand. J. Sper- na Weiland te Assen; te 's-Grevelduin- Capelle J. Koele te Dirksland, die be dankte voor Klundert. Aangenomen: naar Voorhout (toez.) cand. E. H. Kalkman te Amster dam. Bedankt: voor Amersfoort (vac.- Jac. Vermaas) W. Vroegindewey te Huizen (N.-H.). Geref. Kerken Tweetal: te Rotterdam-Charlois J. M. Bloemkolk te Treebeek en D. Roest te Den Haag-Oost; te Groningen (vac.- J. F. H. van der Bom) J. de Lange te Haarlemmermeer-O.Z. en E. de Vries te Dwingeloo. Beroepen: te Amsterdam (He pred. pl.) J. Thomas te Charlois; te Kommer zijl D. Middelkoop te St. Pancras; te Marrum E. de Vries te Dwingeloo. Aangenomen: naar Hengelo (O. vac.-R. Kooistra, E. H. Nagel te IJlst, die bedankte voor Bergen (N.-H.), Beek bergen en Emmen (vac.-A. B. C. Hof- Bedankt: voor Krabbendijke D. Bremmer te Bruinisse. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Oostkapelle M. Heerschap te Wageningen. Baptisten Gemeenten5 Drietal: te Groningen (vac,-wijlen ds De Haan) J. Reiling te Haulerwijk, H. Jut te Nieuwe Pekela en N. van Beek te Delfzijl. Aangenomen: naar Rotterdam- Zuid-Pernis R. Reiling te Hoogezand. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Edam-Monnikendam S. L. Verheus, prop. te Haarlem; beroe pen en aangenomen: naar Bovenknijpe mej. da T. G. Siccama te Twisk-Medem- blik. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen: te Rotterdam-Zuid J. I. van Wijck te Gouda. Ds N. Duursema vannacht overleden Na een langdurige ongesteldheid is van nacht in Nieuw-Amsterdam overleden ds N. Duursema, in de ouderdom van ruim 75 jaar. Ds Duursema was emeritus pre dikant der Geref. Kerken, in wier mid den hij tal van jaren een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Hij aanvaardde in Juni 1899 in Pieter- buren het ambt. In 1911 ging hij naar Nieuw-Amsterdam en daar bleef hij ar beiden tot zijn emeritaat op 30 November 1947. De Classis Coevorden vaardigde hem sedert 1912 geregeld af naar de Particu liere Synode van Drente en deze deed zulks sedert 1917 geregeld naar de Gene rale Synode. Van de bekende revisie-synode 1946 te Utrecht was ds Duursema praeses. Hij was president-curator van de theologische hogeschool te Kampen, en lid van het college van Generale Zendingsdeputaten. De A.RF. Partij in Drente diende hij in meerdere functies. Zijn verdiensten vonden erkenning in de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Niïsau. Ds Ph. L. G. Steenbeek overleden In Alkmaar is op 65-jarige leeftijd ovei leden ds Ph. L. G. Steenbeek, emeritus predikant in de Evangelisch Lutherse Kerk. In 1912 werd hij predikant in Bodegraven, in 1922 in Zaandam en op 1 Jan. 1950 ging hij met emeritaat. Zuid-Holland op de synode van Kampen De Part Synode van Zuid-Holland der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) heeft naar de komende Generale Synode van Kam pen afgevaardigd ds W. de Graaff te Giessendam-Neder-Hardinxveld, ds F. de Vries te Den Haag-Oost en de ouderlin gen H. J. van der Meulen te Papendrecht en P. Rooze te Hillegersberg-Straatweg (Rotterdam). Bondsdag Chr. Geref. J.V. te Hoogeveen De jaarlijkse bondsdag van de bond van Chr. Geref. J.V. zal op 1 Augustus te Hoogeveen worden gehouden. Spre kers zullen zijn ds I. de Bruyne te Hil versum. over „Ons Isolement en ds A. C. van Noort te Nieuwe Pekela over Ons Apostolaat. Het programma vermeldt verder de clamatie, koorzang en samenzang. Er wordt geen aparte huishoudelijke ver gadering gehouden. Het jaarverslag van de bond vermeldt een niet-onaanzienlijke toeneming van het ledenaantal demaker, Gunning. Groen v evengoed als in Nederland. Grote belangstelling en spanning is er in Zuid-Afrika door de invoe ring van de nieuwe kerkorde in Ne derland. Dat bracht in Zuid-Afrika de noodzaak naar voren de eigen kerkwet te herzien. Niet weinig heeft daartoe het jongste bezoek van dl Gravemeyer bijgedragen. Ds Dreyer bepleitte voorts uitwis seling van Hervormde en Zuidafri kaanse predikanten, in overleg met de betrokken synoden, Er volgden enkele benoemingen, nadat de notulen van de zitting van 1 Mei" (Amsterdam) waren vastgesteld. Be noemd werden o.a.: tot voorzitter var de commissie voor de strijdkrachten ds J. H. Gerritsen (Rotterdam); tot voor zitter van de sectie leerboekenmateriaal van de Raad voor de catechese dr M. H. Bolkestein, oud-rector van de hogere theologische school te Djakarta. Uit mededelingen van de scriba, dr E. Errfmen, bleek dat een bedrag van millioen dollar voor de kerkelijke deropbouW is bijeengebracht. De Her vormde Kerk nam een groep van tachtig verplaatste personen voor haar rekening via de Diaconale Zorg. Een voorstel van de commissie het hoger onderwijs om ds P. J. Mackaay (Haarlem) te benoemen om de rector het Theologisch seminarium de helpende hand te bieden bij een verantwoorde geling van het leervicariaat, werd a genomen. Het gaat hierbij om de toe komstige predikanten een tijd van voor bereiding te doen vinden voor hun ambts werk door hen gedurende vier maanden te laten werken in de gemeenten en on der leiding van de plaatselijke predi kanten. In de synode werd vervolgens het mo- deramen van „De Jonge Kerk" ontvan gen. In een der volgende zittingen zal de gehele Hervormde Jeugdraad aanwezig zijn. De synode had de wens te kennen gegeven met De Jonge Kerk van gedach te wisselen. De voorzitter, ds H. Visser (Amsterdam) gaf een uitvoerige uiteenzetting. Hij wees op het bijzondere karaktf van De Jonge Kerk. die geen organisatie is en geen kerk-in-de-kerk wil zijn, De Jonge Kerk is de jonge gemeente. Daar om moeten de ambtsdragers de jonge leden bearbeiden ten einde hen actief bewust in het gemeente-zijn te trekken. Ook dr H. Bartels, secretaris Po Jonge Kerk. wees daarop. Hij zei dat De Jonge Kerk hetzelfde, beeld vertoont als de kerk zelf: een grote verscheiden heid. Maar De Jonge Kerk heeft, waar zij deelneemt aan het kerkelijk gesprek, het voordeel dat zij niet is belast met vraagstukken van het verleden. Een deel kan zijn dat jongeren te spoedig geneigd zijn over de vraagstukken heen te lopen. Er ontspon zich een discussie waaraan verscheidene Synodeleden deelnamen. Ds Visser beantwoordde de sprekers, en de praeses, ds J R. Wolfensberger, wenste dat de arbeid van De Jonge Kerk ge zegende voortgang moge hebben. Gisteravond vierde de s^°de'" half jaar geëist. De Hagenaar" werd ka.pel ya,n Wo«dsch,ote" ee" -I""6®!1; van verdacht op de formulieren van zijn schappeluk Avondmaal onder leiding van instelling de voorwaarden niet duidelijk de praeses en onder auspiciën van de Le hebben uiteengezet, de geldschieters- kerkeraad van Austerlitz. (Persbureau wet te hebben overtreden en een valse der Ned. Herv. Kerk). 'kwitantie van ƒ400 te hebben getekend. Chr. slagerspatroons slaan alarm Te weinig leden voor plaats in bedrijfschap? Het gevaar dreigt, dat de vorig jaar opgerichte Chr. Slagerspatroonsbond zal worden uitgesloten van een vertegen woordiging in het komende bedrijfschap omdat hij te weinig leden telt. Op het ogenblik staan honderd leden ingeschre- Dit konden er meer zijn wanneer veel Chr. slagerspatroons zich niet zo goed in een neutrale organisatie thuis zouden voelen, werd gisteren te Utrecht gezegd op de eerste jaarvergadering van de bond. Besloten werd de propaganda met kracht aan te pakken. De pas gekozen voorzitter, de heer H. J. Veldman te Arnhem, gaf zelfs het parool uit: „Dit jaar nog duizend leden". Het bestuur zal zich nog beraden over de mogelijkheid >n propagandist aan te stellen. De nieuwe statuten werden vastgesteld binnen een paar dagen wordt hierop koninklijke goedkeuring gevraagd. Een van de belemmeringen om in de P.B O. te worden toegelaten, zal dan onmiddel lijk wegvallen. De bond zal officieel heten: Bond van Chr. Slagerspatroons in Nederland. In het nieuwe bestuur hebben behalve de heer Veltman nog zitting de heer J. Rodenburg te Utrecht (2e voor zitter), J. van Andel te Monster (secr.- penningmeester), J. Koopmans van Lem- ler en E. Bolt van Groningen. Belgische smokkelaar aangeschoten De Belgische smokkelaar D. uit Weel de, die met nog enige andere Belgen koeien over de grens trachtte te smok kelen, is een dezer nachten achter de Kiviet onder de gemeente Baarle-Nas- sau aangeschoten. Douanebeambten ga ven vuur toen de smokkelaars niet vol deden aan het bevel halt te houden. De getroffen Belg werd te Tilburg in het ziekenhuis opgenomen. De anderen wis ten over de grens te ontkomen. Op vier koeien, die werden achtergelaten, is be slag gelegd. Kleine inrichtingen voor invaliden Nog mogelijkheden genoeg, zegt dr Miedema Er zijn in ons land nog mogelijkheden genoeg voor invaliden. Dan moeten echter eerst over een aantal kleine -revalidatie-inrichtingen kunnen beschik ken. Aardenburg (in Doorn) en Hoogstraat (in Leersum) zullen de twee grote centra worden, die elk 250 patiën ten kunnen herbergen. Daarnaast zullen dan kleine centra moeten komen aa universiteitsklinieken en grotere zieken huizen. Dit wordt gezegd in een praeadvies, dat dr J. J. Miedema, revalidatie-arts aan de Rijksverzekeringsbank te Amster dam, heeft uitgebracht aan de Ned. Ver. tot bevordering van de arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten, die op 13 en 14 Juli haar jaarvergadering Het merkwaardige is. dat medici nogal eens weinig belangstelling voor re datie tonen. Toch zal de arts ook n medische behandeling het oog op de patiënt moeten houden. De beste prac- tische oplossing ligt in revalidatie- teams, waarin minstens een dokter, een physico-therapeut en een sociaal be middelaar zitting hebben. Dit team moet lokaliteiten en werkplaatsen bezitten om verschillende onderdelen van de therapie te kunnen toepassen, aldus dr Miedema. Twee jaar voor directeur spaarcredietinstelling De 50-jarige Haagse koopman M. v. W., die als directeur van een spaarcrediet instelling te Rotterdam honderden per- Advertentie) fit en monter met /^ITN HET PIJNSTILLENDE MIDOEL vTMET SNEUE WERKINGI Zomer kan nog niet op gang komen (Van onze weerkundige medewerker) Een koudefront is van de Noordzee or land binnengedrongen en kan hier e daar enige lichte regen of motregen ve\ oorzaken. Tevens zal na het passeren van dit overigens weinig actieve front bü Westelijke winden koelere lucht binnen stromen. Het zomerse w deze maand is begonnen, behoeft dus voor de komende dagen niet te wachten. Een storing boven Ierland kan morgen misschien zelfs nog meer roet in het eten gooien. Bovendien zal ons land voorlopig nog wel in een luchtstroming di oceanen afkomstig is, blijven liggen. Op vast en warm zomerweer kan men dus nog niet rekenen. PPrijsvraag ideale woning gaat niet door Minister In 't Veld heeft besloten de prijsvraag voor het ontwerpen ideale woning, die hij reeds in December aankondigde, niet te laten doorgaan. Bij overleg met de gemeenten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en andere plaatsen is gebleken, dat de kosten van de prijs vraag te hoog waren. ECONOMIE EN FINANCIËN Export naar Duitsland 20 millioen dollar per maand Tot het einde van dit jaar zal ons land maandelijks voor ten minste 20 millioen dollar aan goederen naar Duitsland kun nen exporteren. Mocht de positie van Duitsland ten opzichte van de Europese betalingsunie in de komende maanden echter belangrijk veranderen, dan zal de regeling van de Ned. uitvoer daaraan worden aangepast. Dit is besloten tijdens besprekingen die een Nederlandse delegatie onder leiding van mr S. Th. J. Teppema van 19 tot 30 Juni in Bonn met Duitse afgevaardig den heeft gevoerd over het schema, dat in Parijs is opgesteld. Orders voor Schokbeton Schokbeton hoopt thans de moeilijkhe den der dochteronderneming in Tan ganyika te kunnen oplossen en verwacht aanzienlijke uitvoerorders. De orders de Noordoost polder voorziet de NV. werk tot in 1953. De acndeelhouders- vergadering heeft het dividend vastge steld pp 6 pet. Iraans-Nederlandse Handelmij Te Rotterdam is opgericht de Iraans- Nederlandse Handelmaatschappij, even- in Teheran gevestigd. De directie zal gevoerd worden door ir Moh. Merat uit Teheran en de heer H. Dil te Zaandam. De heer Merat verklaart, dat de N.V. louter een particulier initiatief is. De betrekkingen tussen Nederland en Perzië zijn al eeuwen oud. De eerste schepen, ji Perzië kwamen, waren Neder landse. Lange tijd Is er in Teheran een groot magazijn geweest van Hollandse n. Later werd Holland verdrongen door Duitsland. Na de oorlog, zei de heer Merat, zijn de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen hersteld, tot een clearing-overeenkomst kwam het nog niet, Wellicht zal de ven nootschap zulk een overeenkomst be spoedigen. Perzië kan katoen, graan, rijst en wol leveren en behoeft machi nes, pharmaceutische artikelen en mate riaal voor waterstaatwerken. Perzië is bezig met een zevenjarenplan. In h'et kader van de industrialisatie wprden een cement-, een suiker- en een textiel fabriek gesticht. Bij het aanleggen van wegen, havens en stuwen zullen de Nederlanders ongetwijfeld belangrijke diensten kunnen verrichten. Jubileum Zuid Preanger Rubber Op de aandeelhoudersvergadering der N V- Zuid Preanger Rubber werd het 40 jarig bestaan herdacht en het divi dend bepaald op pet. De onderne ming Tendjo Resmi is wegens de onvei ligheid door het Europese personeel verlaten. twee jaar met Oven van 120 meter in gebruik genomen Enci kan 800.000 ton cement per jaar maken Een reusachtige cement-draai-i met een lengte van 120 meter en doorsnee van 3,50 bij 4,15 meter, is gis teren in de 194 m lange nieuwe hal de Eerste Ned. Cement Indus. (Enci) te Maastricht in gebruik genomen. De oven is geleverd door een Amerikaanse firma, die hem liet vervaardigen bij de Belgi sche fabriek Cockerill te Seraing bij Luik. Het nieuwe bedrijf, dat op 14 Septem ber officieel wordt geopend, heeft in to taal f 14 millioen gekost. De helft var de bestellingen is in ons eigen land ge plaatst. De oven wordt, zoals men weet, bekroond door een schoorsteen, die eer hoogte heeft van 110 meter en een uit wendige diameter van 7.90 meter onder aan en 3.30 meter bovenaan. De productie zal nu tot 800.000 ton ce ment per jaar opgevoerd kunnen worden. Aan de bouw van de fabriek alleen heb ben in het afgelopen jaar 700 arbeiders gewerkt. De algemene leiding berustte bij de Hollandse Beton Mij. Het eno werk van de oven en een groot deel (Advertentie) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie O CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOPFIB THEB Ui!J de overdekte opslagplaats, die_ 144 me ter lang Is, is vrijwel binneneërT'jaa"r voltooid. De directie, raad van directeuren, hoofdambtenaren, leider van het werk en ruim 600 arbeiders van de nieuwbouw waren gistermiddag bij de ingebruikne ming aanwezig. Allen ontvingen een blij vende herinnering. Uitslag loterij sanatorium in Davos De uitslag van de loterij van het Ne derlands sanatorium te Davos voor on- of minvermogende Nederlandse longlij ders is, wat de hoofdprijzen betreft, als Eerste prijs: auto, op no 238750; tweede prijs: reis voor 2 personen naar Zwitser land, op no 186049; derde prijs: motorrij wiel, op no 44652; vierde prijs: eetkamer ameublement, op no 5029; vijfde prijs: bromfiets, op no 130960; zesde prijs, ra diotoestel op no 117195; zevende prijs, televisietoestel, op no 162018. J. v- Delft heeft zijn functie als directeur van Van Delft's koekfabriek N V. te Koog aan de Zaan neergelegd i.v.m. zijn benoeming tot directeur van een 800 man tellend bedrijf bij Bogota. (Columbia. Zuid-Amerika). Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van de Ned. Ver. tot adoptie van schepen, HM. 'Van Speyk zal 12 dezer van Willemstad naar Nederland vertrekken. Vrijdag worden per K.L.M. enkele vaatjes Hollandse Nieuwe en enige kruiken jenever naar Argentinië, Chili- en Uruquay vervoerd als geschenk voor de regeringen van de Ned. Bond van Haringhandelaren en een distilleerderij Ja... wis en zeker... jij wil je een vrouw aan schaffen op de manier zo als je een huis koopt... het geheel staat je wel aan, maar een paar veran deringen zou je toch wel willen aanbrengen. Dat De volgende dag wist Arie hoezeer het ver stand ongelijk kon hebben. Met Mary was hij naar de v/atermolen aan de Jecker gewandeld, loom waren zij in het gras eergestreken. Boven hun hoofd voeren melo- gaat niet vriendje, een vrouw neem je of je krijgt dieuze stemmen door het licht bewogen bladeren- haar. Als je dertig bent wil je de liefde berede neren, een jongen van twintig weet wel beter. Die ziet een meisje aan, hij vindt haar leuk, een vreemd gevoel begint achter zijn borstkas te rik ketikken, hij stapt naar het meisje toe en zegt: ik houd van jou, zij antwoordt op- dezelfde ma nier, ze geven elkaar een zoen en ze zijn geluk kig. Wijze jeugd... wijzer dan een verstandige ouwe vrijgezel. Een huwelijk is een veel te ernstige zaak om zo maar het eerste het beste meisje om de hals te vallen. Liefde redeneert niet maar doet en er gebeu ren daarbij weinig ongelukken, milieu, bescha ving en levensopvatting spreken onhoorbaar een woordje mee, jij verlaagt het huwelijk tot een daad van koophandel. Is het met jou ook zo gegaan? Precies zo... ik zag haar, zij zag mij... ik knipoogde, zij knipoogde, ik zei schat, zij zei en gerd. ik wilde haar zoenen, zij gaf me een klap. twee jaar later waren we getrouwd en ik kan je verzekeren dat deze methode beter is dan de jouwe van... zou ik of zou ik niet... Zo sprak zijn vriend, maar Arie liet zich niet overtuigen, door rijp overleg was nog nooit ie mand bedrogen. Die zelfde avond begon Jacques een ernstig gesprek. Dirk was bij moeder Kalle en getweeën lagen zij in het gras van de wal kant. U peinst teveel monsieur, begon Jacques Ik ben meditatief van aanleg, erkende Arie. Dat bedoel ik niet, u piekert en dat leidt nooit tot resultaten. Verstand en gevoel zijn dik- jwijls met elkaar in botsing en niet altijd heeft 'het verstand gelijk. dak, stemmen die resonneerden in hun gevoe lens, rondom hen was de grote stilte van een verlaten land. Het verstand stond machteloos tegenover de omstandigheden. De jaren vielen weg en de wijs heid van de jeugd herleefde in Arie. Hij zag het meisje aan... Mary... stamelde hij... zij glim lachte vragend-., hij schoof naar haar toe, zijn arm gleed onder haar hoofd en toen was er weer de grote stilte waarin werelden van geluk gebo ren worden. Is het zo ver? vroeg zijn vriend toen Arie stralend naast Mary bij hem kwam binnen stappen. Het is zo ver, jij had gelijk, erkende Arie Gefeliciteerd... als vrijgezellen hun verstand krijgen is er een bruiloft in 't zicht, grinnikte de vriend. Arie schrok... een bruiloft... zijn verstand appelleerde: zo ver was het nog niet... er moest nog veel overwogen worden, doch met zijn ge voel klom hij op tot de toppen van het geluk. Ik ben voor de bijl, beleed hij, een ge bogen arm op de leuning van een stoel heeft mij de das omgedaan. Engerd, protesteerde Mary. Dat heeft jouw vrouw ook eens gezegd en toen was je verkocht, zei Arie naar zijn vriend. De lichte toon viel hem nu gemakkelijk, hij was een geheel ander mens geworden... jong was hij en verliefd. Na een uitstapje naar Vaals zaten zij ver moeid bijeen; Arie, Jacques en Dirk. Het was de dag waarop Jacques, volgens toerbeurt, voor de pot moest zorgen. De blaren op zijn voeten waren geldige rede nen om zich te onttrekken aan zijn taak, oor deelde Jacques en lui strekte hij de benen in een gemakkelijke rusthouding. Dirk zag Jacques aan alsof hij de dienstwei geraar verscheuren wilde. Eten was een belang rijk punt op zijn programma, zelf aanpakken deed hij echter niet. We zullen maar brood eten, besloot Arie. Dirk veranderde van houding, zijn ogen wer den zachter van uitdrukking, wat hij te eten kreeg was hem onverschillig als het maar eet baar was en niet te klein van portie. De mieren zullen de luiaards beschaamd maken, zei hij naar Jacques. Geen enkele vogel bevuilt zijn eigen nest, antwoordde Jacques. Welke verborgen angel Dirk in deze woorden speurde kon hij later zelf zich niet herinneren. Opeens sprong hij rechtop en gaf hij Jacques een kletsende klap in het gezicht Daar heb je een ei van een stinkende vogel, beet hij. Beteuterd wreef Jacques zich de wang, daar na zei hij minachtend: Kampkolder, maar minder redelijk Kampkolder, schreeuwde Dirk en weer haal de hij uit voor een tweede slag. Jacques dook weg en dreunend viel de hand van Dirk op een kooiplank. (Wordt vervolgd) Transitohandel in gevaar De kamer van koophandel te Rotter dam heeft een adres gericht tot de Ne- derlandsche Bank, waarin zij opkomt tegen het voorschrift, dat importeurs bij termijnzaken 25 pet vooruit bij de Ned. Bank moeten storten. Vooral voor de driehoeks- en transitohandel en bij im porten, die na korte bewerking weer uitgevoerd kunnen worden, acht zij deze maatregel nadelig voor ons land. Zij ontraadt tevens iedere verhoging van de premie voor transito-affaires, daar door vermindering van de winstmarge deze handel te riskant wordt. Hoger winst van De Schelde De Koninklijke Mij De Schelde boek te f 10 (7,5) min brutowinst, doch de kosten stegen tot f 4(2,9) min. Afschrij vingen bedroegen f2,3 (1.8) min, het winstsaldo f750.000 (719 000). Voorge steld wordt 6 (6) pet dividend, op aan delen Nat. Bezit 6^ pet. Sinds de uit gifte in 1951 van f 1,5 min aan delen en de plaatsing van een obligatie lening van f25 min is de behoefte aan liquide middelen wederom toegenoi Als de spanningen niet verder toenemen zullen de resultaten over 1951 gunstig Unie-almanak 1951 verschenen Bij S. van Dorp te IJmuiden is de zes tigste jaargang verschenen van de Unie- Almanak, jaarboekje voor het Christelijk onderwijs in Nederland. Alle gegevens adressen van alle soorten Christelijk onderwijs en van de vele organisaties Export Financiering Maatschappij Opgericht is de Export Financieringmij op initiatief van de Herstelbank en medewerking van een groot aantal ban ken. Het maatschappelijk kapitaal is min, verdeeld in 50 pioriteits-aandelen 24.950 gewone, alle groot 1000. Alle prioriteits- en 14.950 gewone aandelen zijn geplaatst. De Herstelbank neemt deel voor ƒ9,1 min gewone en ƒ28.000 prio riteitsaandelen. De Amsterdamsche Bank. Incassobank, de Twentsche Bank, Hoi- landsche Bankunie, de Nationale Han delsbank, de Ned. Handelmij en de Rot- terdamsche Bank nemen elk deel voor ƒ797.000 gewone en ƒ3000 prioriteits aandelen, R. Mees en Zonen voor ƒ49.000 gewone en 1000 prioriteitsaandelen, al les met 20 pet storting. Leden van de raad van bestuur zijn de heren mr A. J. d'Ailly, mr R. Koole, mr J. Burgerhout, mr N. E. Rost Onnes, C. A. Klaase, drs J. F. Posthuma (gede legeerde), mr A. Ruys, C. J. Endert, II. W. A. van den Wall Bake en mr H. L Woltersom. Wordt Noordzee leeggevist? Het jaarverslag va nde Belgische fede ratie van het visserijbedrijf wijst op het gevaar van „verbevissing" van gesloten wateren in de Noordzee. De bepalingen van de Londense overeenkomst voldoen niet meer en bovendien zou Duitsland moeten toetreden. De Belgische visaan voer is in 1950 tot 53.000 ton gedaald te gen 61.000 in 1949. De vermindering komt hoofdzakelijk voor rekening van de sei zoenvisserij. vooral van haring. Ook de garnalenaanvoer liet veel te wensen over. Slechts de aanvoer van tong is gestegen. )e invoer is de laatste twee jaar ge- ■oelig verminderd. Vooral de garnalen- nvoer 'uit Nederland is afgenomen. De Belgische uitvoer wordt bemoeilijkt door hoge prijzen. West-Duitsland voert bo- demvis uit tegen prijzen, die voor ae Belgische handelaars de concurrentie on mogelijk maken. De eilandenraden van Curagao, Aruba, Bonaire en de Bovenwindse eilanden zijn voor het eerst bijeen ge- Hef lied der aethergolven WOENSDAG 4 JULI. HILVERSUM I (402 m). VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuw» 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr. (9.30—9.35 Waterstanden. VPRO 10.00 School radio. VARA. 1020 Gram. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Promenade-orkest. 12 30 Land- en Tuinbouw. 12.38 Gram. 12 55 Kalender. 1.00 Nieuws. 1.15 Lichte muziek. 1.45 Gram. 2 00 Gesproken portret. 2.15 Gro ninger Orkestver. 3 00 Kinderkoor. 3 20 Voor de jeugd. 3 50 Planorecital. 4.00 Voor de jeugd. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Piano-duo. 5.45 Regeringsuitzen ding: Dr C. A. O. van Nieuwenhuyze: „Idul Fi'tri. het kleine feest. Een einde en een 6.00 Nieuws. 6 15 Sport. 6.20 „Tech- r de lut rie. 6 30 R.VU.: Mevr. mr L. Eversdijk-Smul- ders: „De Touareg: De gesluierde mannen ln de bergen van Atlantis". 7.00 „De beïnvloe ding van de mens", causerie. 7.15 Instrumen taal trio. VPRO: 7.30 Voor de jeugd. VARA: 8 00 Nieuws. 8.05 „Dr W Drees 65 jaar", een klankbeeld. 8.25 „La Traviata". opera. 9 20 „De keizer is een dief", hoorspel. 10.15 „4 .Tuil onafhankelijkheidsdag in Amerika". 10.45 „Lichaam en gezondheid", causerie. 11.00 Nieuws. 11.15 Orgelspel. 11.30—12.00 Lichte HILVERSUM II (298 m). NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7 43 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken, 9.30 Salonorkest. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 „Onverwachte Moeilijkheden", hoorspel. 12 00 Alt en piano 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.33 Gram. 12 37 Kerkdienst. 1.00 Nieuws. 1.13 Mi litaire reportage. 120 Gev. muziek. 1.50 Gr. 2.45 Voor de meisjes. 3.00 Kamermuziek. 3 30 Gram. 3 45 Gewijde muziek. 4.15 Voor de leugd. 5.30 Metropole orkest en solist 6 00 Mannenkoor 6.30 Gevarieerde muziek. 7 00 Nieuws 7.15 Causerie over Beroepskeuze. 7 30 Gram. 7 40 Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8 05 Omroeporkest. 9.00 Paulus Oratorium. 10.00 Harpensemble. 10 20 Reportage. 10.30 Cello en orgel. 10 45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 Amusementsmuziek. 11.43—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12 25 Gev. programma. 1.00 uur Nieuws. 1 10 Reportages. 1 30 Latijns Ameri kaanse muziek. 1.50 Golfkampioenschappen. uitslagen. 2 00 Schoolradio. 3.00 Henly Roeikampioenschappen. 3 05 Tennls- ampioenschappen. 3.30 Hoorspel. 4.05 Henley loetkampioenschappen. 4.10 Tennlskamp. 5 "0 Voor de kinderen. 5 53 Weerber. 6 00 Nieuws. 15 Sport. 630 Gram. 7.00 Gev. programma. 40 Kerkinwijding. 8 00 Symphonie-orkest en allste. 9 00 Nieuws 9 15 Symphonie-orkest. 10.05 Discussie. 1035 Causerie. 10.45 Parle- lentsoverzicht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme, 12 30 Farlementsoverz. 12 45 Orkestconcert. .45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Lichte muziek. 3.30 Voor de soldaten. 3 45 Militair orkest. 4.15 „Mrs Dale's Dag- •k". 4.30 Orkestconcert. 5 30 Tenniskam- enschappen. 615 „One Nlght Stand". 6 45 srsoel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Va- 8.30 Hoorspel met muziek. 10.00 Nieuws. 10.20 Dansmuziek 11.00 Voordracht. 11.15 uur ichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.30 Gram. 1.00 Nieuws. 1.10. 1.30, 2.30 en 4.00 Gram. 4.30 en 5.10 Lichte- muziek. 5.30 .30 Koorconcert. 6 45. 7.00 en 7.40 uur f 45 Nieuws. 8.00 Gram. 8.15 Sym- sollst. 9.35 Gra Nieuws. 10.10 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11 45 Gram. 12.30 Weerber. 12.12 Gramof. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 3 45 Symphonle-ork. olist. 5.00 Nieuws. 5.10 Strljkensemble. luserie. 5 40 Gram. 5 50 Boekbespreking, ïram. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws, ïram. 7.50 Voordracht. 8.00 Omroepkoor rkest en solisten. 11 00 Nieuws. 10.15 Ka- ïuzlek. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 uur rekprogramma. (Advertentie) Academische examens AMSTERDAM: (Gem. Univ.) 2 Juli Bevor derd tot apotheker mej. Y. H. Mulder, mej. H. Erpenbeek de Wolff, mej. C. Nijboer. de C. Klotz (Amsterdam) en mevrouw A. menVan Dorssen (Den Haag); Ge slaagd cand. rechten mej. A. H. M. Stein- :r, mej. A. Houwink (Amsterdam) en W. H van Abshoven (Vlaardingen). L.FT: 2 Juli Geslaagd prop. bouwk. ing. e Jonge. Middelburg; prop. vliegtuig- i S. Hardjopra) avenhage; J. L. i C. M. van de Kreeke, ildwljk; A. van Le Leiden: G L. Lamers. W. Luteyn.'Middel- ■g; J. Roskam. "s-Gravenhage; E. J. L. Steenbergen. Zwolle: T. C. Versteegh, 's-Gra- J. Voogt. Maassluis. Prop. scheik Ing.: H. C. A. van Beek. 's-Gravenhage; C. P. M. gena; 'erveen; A. Bolk. Rotterdam; W lversum; K. W. Breuklnk. Brum- e Bruijn. 's-Gravenhage; J Bur- cm; J. G. Oorbet, Schiedam: G. >rth, Almelo: J. J F. Draalsma. N. Dulvens. Scheveningen; P. A mond: W. Eveleens. Rijk (Haarl P. E. G. M. Ev« Frisüng. Rott' Maas H. Geeler 's-Gra i, Sneek: P. H. Iriks. Geleen: H. K. Hetzel, Alphen a. d J. Hoekman. Rotterdam: mej 1 Ivalo, avenhage; H J. Kroes. Amersfoort: B. lAnsen, 's-Gravenhage: J. Lodewijks. W. Lugt. Hilversum: W. Manlntveld. Delft; H. W. G. M eesters. 's-Gravenhage; H C. A. van Meurs, Schiedam: H. A. Meijer, en; B. J. Mol, Dordrecht: F. G. ter ichede; S. Mostert Ljzn, Maassluis; C. Okkerse, Rotterdam: A A. Que. Rotter- am: R. R Roeterink. 's-Gravenhage; D. de uiter Gzn. Kampen; W. Saeijs. Mill (N.B.I: le Swan Tlong. Delft: H S G. Slooten, Rot- irdam: J. Snelderwaard. Rotterdam: H. J. van Soest, Rotterdam; W. Sonneveld, Rot- udam; G. A. M. Sprangers, Breda; S weerls, Honselersdijk; Tan Hong Kie, Delft; G. C. ter Morshuizen, 's-Gravenhage: H. E. Dubbeldam: A. J R. van de Ven. •g; J H. N. Verheugen, Eindhoven; isscr. Rotterdam: A. J de Vos. Leeu- A. Waasdorp. 's-Gravenhage; W. Welling. Tiel; J. van Willigen, Hengelo: G. I. H. -Winants, Maastricht; N. P. M. de Wit, Bovenkarspel, J. F. M. de Zomer, 's-Graven hage; H. J. van Zutphen, Oud-Maarsseveen; TILBURG, 2 Juli. Voor het doet econ we- tensch slaagden J H Banens. Maastricht. P van Griensven, Den Bosch, E J van Dooren, Tilburg; cand ex E Ruys, Utrecht. J G Stout hart, Kerkrade, L F Kuitenbrouwer, Utrecht; prop ex G Kusters, Hoensbroek. A Eibers, Tilburg, C Gielen. Maastricht, J Groenen, Maastricht. J Lammers. Den Bosch. J Meu- wissen. Echt. A Verhoeven. Eindhoven. J Vermeulen, Roosendaal. Houl P Ver WAGENINGEN. 2 Jul Eindhoven, A v d Elzen. Rosma- n. Tilburg. P Jorna. Har- n. Hoeven, J Kopper, Nij megen. Gvd Kruys, Eindhoven. O van Maanen. Tilburg. B Meerman. Nijmegen, E Meeuwissen, Eindhoven. M Peijnenburg, Geldrop. F Seda. Tilburg. R Sauter, Tree beek, H Scholte, Ede. F Stallaert, Klooster- zande, A Versteegh, Vinkeveen. Geslaagd: inge- v: I S Zonneveld te Alphen ad Rijn (met lof); cand ex tuin bouw: M P Oosterkamp te Zwolle, J Rom- bach te Amersfoort, mej A V Schophuys te Wageningen; cand ex Nederl landbouw: D J Holtcrman te Deventer, A W de Jager te De Krim, C P Lambregts te Breda, S Leeuwen te St Maartensburg. M P Meindertsma te Loppersum. E K Meppellnk. te Den Helder, mej P J M van Nijnatten te Wassenaar. A D Oostra te Veenwouden. mej M de Roon te Heinenoord, J Schulting te Noordwolde. mej L Sloots te Balkbrug. C Stein te Hilversum. J L Verhoven te Wageningen. C D Voogd te Middelburg, D E van der Zaag te Slootdorp; Ingenieursex Ned landbouw B L M Brug man te Gendrlngen. L C A Corsten te Roer mond. S R Dallinga te Winschoten. A M van Doorn te Utrecht. P Gaastra te Workum. D J Glas te Kapelle. H B Goettsch te Tilburg. J H van Kampen te Haarlem. R J Koop- mans te Groningen. H Kuipers te Rotterdam (met lof). J C van Leeuwen te Bodegraven, H L J Llndenbergh te Katwijk aan de Rijn, H Lukkes te Oldeberkoop. W F Schipper te Amsterdam. P Th M Smarius te Tilburg. F Stienstra te Amsterdam. L J B Zeegers t« Oss, F Zomer te Hoogeveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2