Mettttie £eiftsri|e (üimmnt Voor 3 October een nieuw idee Ridgway aanvaardt het tegenvoorstel van de Rode commandanten Contact tussen verbindingsofficieren reeds op 5 Juli voorgesteld Reddingploegen snelden naar haven van IJmuiden Wist U Niet te groot Toevloed van de olie naar het Westen uiterst beperkt DINSDAG 3 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week. AD VERTENTIÊNƒ0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloasticlj is ahebltoen oign bert ia tegjjcnspoct" Twee en dertigste Jaargang No 9265 Onderhandelingen over Korea te Kaesong GENERAAL RIDGWAY, opperbevelhebber van de Ver. Naties in Korea, heeft het voorstel van de Noordelijken, om besprekingen over een wapenstilstand te houden in Kaesong, aanvaard. Ridgway zegt in zijn boodschap, dat hij bereid is, zijn afgevaardigden op 10 Juli of zelfs vroeger, mits voorbereidingen zijn getroffen, in contact te brengen met de communistische afgevaardigden te Kaesong. Daarom stelt hij voor, dat drie van zijn verbindingsofficieren reeds op 5 Juli een gelijk aantal communistische officieren zullen ontmoeten. De groep van de Ver. Naties zou dan het vliegveld Kimpo op 4 Juli, om 11 uur 's avonds, per helicop ter verlaten. De hoogste in rang der verbindingsofficieren zou niet hoger zijn dan kolonel. Bij slecht weer zouden de officieren reizen in een con- vooi van jeeps, voorzien van een grote, witte vlag. Via de radio zal deze boodschap worden herhaald. Wat er aan vooraf ging Deze, buitengewoon belangrijke klaring van generaal Ridgway wa: adresseerd aan generaal Kim II Soeng, de Noord-Koreaanse opperbevelhebber, alsmede aan generaal Peng Teh Hoeai, de commandant der Chinese „Vrijwilli gers" op Korea. Het antwoord van Ridg way op het voorstel der Roden, in song bijeen te komen, kwam 37% nadat dit was gedaan. Ridgway wenst een ontmoeting van verbindingsofficie ren teneinde een doelmatige regeling der details voor te bereiden en te verzekeren. Inmiddels, heeft radio-Peking de denen opgegeven, waarom het uitstel van 10 dagen noodzakelijk is. Beweerd wordt, dat het, door de oorlog geteister de, vervoerssysteem en de tijd, nodig om de besprekingen over een wapenstil stand voor te bereiden, een dergelijk uitstel wettigen. De radio citeert het Chinese „Volksdagblad", welk rode gaan opmerkt, dat het communistische voorstel om de besprekingen tussen 10 eo 15 Juli te houden, als bijzonder snel moest worden beschouwd. Voorts is mer van mening, dat juist Kaesong aan d< 38ste breedtegraad, de „logische plaats' voor onderhandelingen was. aangezien de breedtegraad ook de militaire schei dingslijn is. Erkend wordt, dat elke redelijke wa penstilstandsovereenkomst een „open deur" kan zijn voor een vredelievende regeling van andere kwesties in het Verre Oosten. Ofschoon de onderhande lingen een strikt militair karakter zul len dragen, dienen zij het vaststellen var een gedemiUtariseerde zone en andere belangrijke kwesties te omvatten. Merk waardig, wordt opnieuw aangedrongen „niet te verslappen in de campagne Ame rika en de steun aan Korea te blijven bestrijden". Bepaald belachelijk is de opmerking, dat Amerika om een wapenstilstand heeft gevraagd, omdat Noord-Koreanen en Chinezen de Verbondenen zulke zware verliezen hadden toegebracht. GeaUieerde waarnemers in Tokio ves tigen er de aandacht op, dat de Chine zen bereid zijn een politieke regeling der Koreaanse kwestie uit te werken, met een „staken van het vuren" als eer ste stap. Volgens een bericht van A.F.P. zou de Zuid-Koreaanse regering wensen deel te nemen aan de conferentie over een wapenstilstand. Prins Philip verlaat de vloot Om Prinses Elizabeth bij te staan Prins Philips, de echtgenoot van Prin ses Elizabeth, zal deze maand zijn func tie bij de Britse marine in de Middel landse Zee neerleggen en naar Londen terugkeren. Clarence House, de officiële residen tie van Prinses Elizabeth, heeft bekend gemaakt, dat Prins Philips 21 Juli in Engeland zal aankomen en zyn com mando over het Britse fregat Magpie zal overdragen. De admiraliteit had in Februari be kend gemaakt, dat Philip tot Augustus in de Middellandse zee zou blijven, maar daarna zou terugkeren naar Lon den om Prinses Elizabeth bij te staan, wier taak door de ziekte van haar vader thans veel zwaarder is geworden. Troepen voor Europa Zes divisies genoeg, vindt Marshall Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft gisteren voor de commissie van Buitenl. Zaken van het Huis van Afgevaardigden klaard, dat de V.S. niet meer dan divisies voor het leger van Eisenhower beschikbaar zullen stellen. Dit aantal wordt voldoende geacht op het totaal van 60 divisies, dat het Noordatlantisch leger zal gaan omvatten. In geval vijandelijkheden zou de toestand van ogenblik moeten beslissen. Griekenland, Turkije en Spanje ir ten z.i. in het Atlantisch pact worden opgenomen. Opstandige Thailandse marine getemd In verband met de staatsgreep in Thai land zijn negen admiraals, onder wie de opperbevelhebber van de Thailandse marine, hangende een onderzoek, ont slagen en zijn zeven eerstaanwezende officieren geschorst, aldus heeft radio- Bangkok meegedeeld. Een commissie van elf personen is benoemd om de vloot, die de opstand tegen de regering heeft ge leid, te reorganiseren. Volgens een bericht in de Thailandse pers zijn 500 burgers gedood bij het bom bardement, dat de luchtmacht Zondag ochtend heeft uitgevoerd op het Thai landse vlaggeschip Sriayoethia. Generaal Katsj Songgram. die be schouwd wordt als een der leiders van de opstand der marine, zou in zijn huis te Bangkok zijn gearresteerd. Aan de boodschap van Ridgway is een uitwisseling van telegrammen tussen het hoofdkwartier der Amerikaanse staf chefs in Washington en dat van generaal i de gunstiger situatie op de Truman hoogte. Dean Rusk hield besprekingen functionarissen van de Britse en Franse ambassades. Ridgway wordt dus volko men door het State Department en de landen, die troepen op Korea hebben,, gesteund. Onder de voorwaarden, welke Washington besproken zou willen heb ben, is ook 't punt, dat voorzieningen be treft voor een bufferzone van 32 km breedte tussen de, tegenover elkaar staande strijdmachten langs de huidige frontlinie. De Amerik. regering is van gevoelen, aldus Reuter, dat een wapenstilstands overeenkomst ook moet inhouden een controle-commissie der V.N., om schen dingen der overeenkomst te verhinderen. Deze inspectie zou moeten plaats vinden in geheel Korea, gedurende de periode der beëindiging van de strijd tot aan hel totstandkomen van een „politieke rege ling". Ook in het Engelse Lagerhuis heeft minister Morrison zijn volle vertrouwen in generaal Ridgway uitgesproken, ter wijl namens de Conservatieven Eden soortgelijke verklaring aflegde. Averell Harriman, de speciale adviseur van Truman, heeft gewaarschuwd, dat al komt er een einde aan de oorlog op Ridgway in Tokio voorafgegaan. Minis-1 Korea, de Ver. Staten zich niet kunne: ter Acheson besprak de „gang van veroorloven ook maar één dag hun zaken" op Korea met zijn voornaamste pogingen te verslappen, om de vrije adviseurs en hy bracht Presidentwereld te versterken. Een vredig dorpje tegen de heuvels met een nog ongeschonden kerkgebouw: het is Kaesong, even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, waar de ver tegenwoordigers der communisten en van generaal Ridgway elkaar zullen ontmoeten voor het voeren van wapenstilstandsonderhandelingen. Nederl. bus in België over de kop Onder 18 gewonde passagiers Katwijker Gerard Haasnoot Een Nederlandse autobus, afkomstig uit Den Haag, is gisteravond tussen Ton geren en Luik met 18 passagiers, exclu sief de reisleden en de chauffeur, met een personenauto in botsing gekomen en over de kop geslagen. Nagenoeg alle in zittenden liepen verwondingen op en zijn naar het ziekenhuis in Tongeren overge bracht. Onder hen bevindt zich Gerard Haasnoot uit Katwijk. Auto 200 meter door trein meegesleurd Een personen-auto is gisteravond om 8 u. bij de overweg Eexta (gem. Scheemda, Gron.) door de trein WinschotenGro ningen gegrepen en tweehonderd meter meegesleurd. De wagen werd totaal ver nield. De twee inzittenden, de 63-jarige nemer Pronk uit Veendam en de 73- jarige G. Klaver uit Wognum (N.H.) lie pen hoofdwonden op. De heer Pronk kreeg tevens een beenbreuk. Een 103-jarige te Nijmegen In het tehuis voor ouden van dagen Levensavond te Nijmegen hoopt de oudste inwoonster van deze gemeente, mej. Erna Schultz, op Donderdag 12 Juli haar 103e verjaardag te vieren. Mej. Schultz is van geboorte een Poolse. Televisiereportage uit luchtballon Voor de eerste keer zal Philips Zater- ag een televisiereportage maken van en ballonmandje uit. De Henri Du- nant, de 800 kubieke meter grote water stofballon van het echtpaar Boesman- Visser, zal die dag in het Philips sport park te Eindhoven opstijgen. Bij een verslaggever en een cineast mee naar boven. De reportage wordt op 10 Juli uitgezonden. Commissie S.E.R. over werkloos heidswet De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren een commissie ingesteld, die de invloed van de inwerkingtreding der werkloosheidswet op het loon- en prijs peil zal bestuderen. Wordt in de com missie eenstemmigheid bereikt, dan mag zij het advies uitbrengen waarom de ministers Joekes en V. d. Brink ge vraagd hebben. Wanneer men het niet kan worden, zal de S ER. aan de hand van het rapport zelf het advies opstellen. Voorzitter van de commissie is prof. dr J. Tinbergen. „Ontdekker" van blauwe vlag kreeg 200 brieven Ruim tweehonderd dankbare kersen- tellers hebben reeds brieven gestuurd aan de heer D. J. W. Detmar te Bram men <L.), die zoals we meldden onlangs vaststelde, dat spreeuwen het niet gen zich in de omgeving van blauwe vlaggen te nestelen. Inmiddels is de heer Detmar met zijn proefnemingen verder gegaan. Op aardbeienperceel van 50 m2 hing hij aantal met blauwe lak beschilderde blik jes op. Een daarvan plaatste hij boven nest jonge spreeuwen en de ouden, die met voedsel in hun bek kwamen aan gevlogen, durfden niet op de rand van het nest neer te strijken. Bijbelrollen aan Dode Zee uit Middeleeuwen De discussies rondom de bijbelmanu scripten, die in 1947 in een grot aan de Dode Zee werden gevonden, hebben een opzienbarende wending genomen. De gastdocent aan de Hebreeuwse univer siteit te Jeruzalem, prof. S. Zeitlin, heeft na een diepgaand onderzoek van de rollen gezegd, dat de documenten uit de middeleeuwen moeten stammen. Hij verklaarde, dat er geen direct archaeo- logisch bewijs was, dat de rollen in een voor-christelijke tijd beschreven zijn. Slachtoiler van Praag Oatis „bekent" als zo velenvoor hem Waarschuwing aan Weste lijke pers Bleek en zwaar vermoeid, zoals elke gevangene, die in de klauwen der rode terroristen terechtgekomen is, er na tal loze afmattende „verhoren" uitziet, heeft William Oatis, de Praagse correspon dent van Associated Press, gisteren in de grimmige Pancrac-gevangenis te Praag voor het eerst terecht gestaan voor een rechtbank van 5 leden. Met een drietal medebeklaagden wordt hij er van beschuldigd politieke, economische en militaire spionnage te hebben bedre ven. Voorts wordt hem ten laste gelegd op de hoogte te zijn geweest van een moord op een Tsjeohoslowaakse officier van de staatsveiligheidsdienst. Murw „verhoord" heeft ook dit slachtoffer van Praag, als zovelen voor hem, een „be kentenis" afgelegd. De 37-jarige Oatis sprak langzaam en duidelijk, alsof hij elke zin van zijn bekentenis uit het hoofd had geleerd, aldus A. P. Hij „gaf toe" allerlei berichten te hebben ver zameld met betrekking tot uiterst ge heime Tsjechische aangelegenheden, deze aan de Amerikaanse ambassade te hebben verstrekt, etc. etc. Associated Press heeft ontkend zijn correspondent andere dan strikt journalistieke arbeid te hebben laten verrichten. De openbare aanklager beschuldigde terloops een drietal (intussen gevluchte) correspon- ten van andere persbureaux Russel Jo nes van United Press, Robert Bigio van Reuter en Gaston Fournier van AFP van medewerking aan spionnagewerk. Deze beschuldiging wordt uitgelegd als een wenk aan het adres der Westelijke persbureaux achter het IJzeren Gordijn. In de rechtszaal waren geen Westelijke correspondenten aanwezig, wel twee waarnemers van de Amerikaanse am bassade. Er werden geen getuigen ver- Washington verklaarde, dat het proces duidelijk „de bijna psychiatrische angst" van de met Rusland verbonden landen voor een objectieve berichtgeving over hun binnenlandse aangelegenheden aan toont. „Het is weer het oude verhaal, dat we nu al 5 jaar lang horen". Zó best is het er! De Amerikaanse Hoge Commissaris in Berlijn heeft meegedeeld, dat 672 leden de Oostduitse Volkspolizei in het eerste halfjaar van 1951 naar het Wes ten gedeserteerd zijn. In Juni was het aantal deserties 119. In Mei was dit het grootste n-1. 135. Canada wil inwonertal vergroten Canada heeft meer inwoners nodig, in het bijzonder van Engelse en Franse afkomst, om het land te verdedigen en ntwikkeling te brengen, aldus heeft de deken van de McGill-universiteit te Montreal, Chyril James, op een diner te Londen verklaard. „Een bevolking 14 millioen zielen is uitermate on voldoende voor de verdediging van het irdelijke bolwerk der democratie, laat staan voor de betere ontwikkeling zijn natuurlijke bronnen", aldus James. In het huidige tempo zal de be volking van Canada in 1971. wanneer honderdjarig bestaan van de sa menvoeging van de Federale Unie van Canada en Brits Columbia wordt her dacht. niet meer dan 25 millioen zielen tellen, zo voegde hij er aan toe. Rechters zetten hun pruik al Het kwik steeg in Londen gisteren tot 80 graden. De Engelse „Lord Chief Justice", Goddard, kreeg het in het Hof van Appèl te Londen zó warm, dat hij de traditie tijdelijk overboord wierp. Hij zette de blonde pruik af, waarna de andere rechters blijde zijn voorbeeld volgden. Er zijn nu een maal momenten in het leven, dat men ook zonder pruik eerbiedwaardig kan zijn. Want erger nog is het schouw spel als een fonteintje van transpiratie druppeltjes neerstort op de getypte acten der dossiers. Ook de flegmatieke Britten beseften gisteren „hoe warm het was en hoe vertot de laat ste appèlzaak behandeld was. Gezonken luxe schip uit 1758 ontdekt Het in 1758 gezonden luxe-schip Bucen- toro van de keurvorst Ferdinand Maria Beieren is op 38 meter diepte in de Starnberger See ontdekt door „de arbeids gemeenschap voor filmen onder water en wetenschappelijke fotografie". Het schip is in 1662 gebouwd en was volgens de be schrijvingen uit die tijd rijk verguld en versierd. Ambulance was paraat Blitse mijnenveger meldde een ontploiling met verscheidene gewonden AAN BOORD HR MS MALZWIN, 3 Juli. UMUIDEN raakte gisteren in rep en roer toen de Welcome, een der Britse mijnenvegers bij de oefening Factotum, melding maakte van een mijn explosie waardoor verscheidene leden van de bemanning zwaar gewond waren geraakt. Nog eer het schip binnenvoer, waren ambulances en red dingsdiensten met bloedplasma uit heel de omtrek komen toesnellen en om de haven gonsde het van geruchten. De burgemeester was zelf met zijn echtgenote aanwezig. Nadat het schip gemeerd was, volgde echter de ontknoping. Er bleek geen en kele gewonde aan boord te zijn. Wel was een oefenmijn in het veegtuig verstrikt geraakt en de lichte lading achter het schip tot ontploffing gekomen, maar ver der was er niets gebeurd. De Britse com mandant had blijkbaar de paraatheid van IJmuiden eens willen testen. Dertien mijl Noordwaarts Zo'n oefening van mijnenvegers is ove rigens een tamelijk oninteressant bedrijf. Dertien mijlen naar het Noorden, een slagje om een stukje op te schuiven, en dan weer dertien mijl naar het Noorden... enz. Op een mooie dag met een kalme Hjkt het een vrij simpel karwei. Maar ook als er een flinke zee staat en de kleine, ranke mijnenvegers vreemd op de golven liggen te rijden, moet er koers worden gehouden, zodat langs het proes tende kielzog een liniaal kan worden ge legd. Geen kubieke meter water mag worden overgeslagen, want dat is net genoeg om een verraderlijke mijn te herbergen. Doch evenmin. is-~het de bedoeling, dat er dubbel werk wordt gedaan. Dit vereist goede samenwer king in het flottielje, goed begrip elkanders manoeuvres en haar scherp reageren op ieder bevel. Op eerste dag 21 mijnen Het feit, dat op de eerste dag van de oefening al 21 van de ongeveer 100 uit gelegde oefenmijnen opgespoord en ver nietigd waren, bewijst wel, dat er geen misverstand is geweest. Schout by nacht C. W. Slot, de commandant van de oefe ning, heeft dan ook alle reden tevreden zijn, temeer omdat ook de aanvallen met vliegtuigen en het „ongeluk" waar over we hierboven reeds schreven, vol gens plan zijn verlopen. sist*. Dit is Peng Teh Loeai, de aanvoer der van de Chinese troepen op Korea. Met de Noordkoreaanse opperbevel hebber gaf hij zijn toestemming om tot besprekingen met generaal Ridg way over te gaan. Diplomatieke lijn V.S. Duitsland hersteld De Ver. Staten en West-Duitsland heb ben gisteren officieel de diplomatieke betrekkingen hervat. Dr Heinz Krekeier heeft als zaakgelastigde aan minister Acheson een .^introductie"-brief ter hand gesteld. DAT C. Sweere uit Standdaarbuiten, die omstreeks 1930 de Noord-Brabantse vlasbedrijven bewerkte om de aohter- stand bij België in te halen, vandaag is gehuldigd t-g-v. zijn onlangs reeds ge vierde 70ste verjaardag. DAT mr B- J. Slingenberg, eerste am bassade-secretaris te Brussel, by zijn vertrek naar Indonesië zal worden op gevolgd door H. M. Walt van Praag, werkzaam bij Buitenlandse Zaken. DAT het garderegiment grenadiers en jagers op Donderdag, Vrijdag en Zater dag as. te Arnhem zijn 122ste verjaar dag viert met oa. een taptoe door de K.M-K. en sportwedstrijden. DAT de Fryske Akademy op 17 en 18 Juli te Leeuwarden een wetenschappe lijk congres houdt en het genealogisch werkverband thans ook gegevens gevelstenen gaat verzamelen. DAT het vliegveld Eelde vermoedelijk ten minste één startbaan van 1800 me ter zal krijgen nu het uitwijkhaven van Schiphol wordt, terwijl door de vesti ging van de Rijksluchtvaartschool aldaar 200 personen werk zullen vinden. DAT de oud-burgemeester van Ban doeng. mr J. M. Wesselink, op 69-jarige leeftijd te Oegstgeest is overleden e I daar vandaag is begraven. DAT de Ned. journalist Theo Bo- gaerts, correspondent van De Maasbode te Brussel en oud-voorzitted van de buitenl. persver. aldaar, is benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold II- DAT de 32-j. blinde Wim Bos uit Den Bosch, die reeds vijf jaar elders als cen tralist werkzaam was, nu is geïnstalleerd als telefooncentralist op het kantoor van de belastingen in zijn woonplaats. DAT de scheepvaart door de midden- sluis te Hansweert of die te Wemeldinge (in het kanaal door Zuid-Beveland) van 9 tot 21 Juli zal zijn gestremd i.v.m. het verwisselen van de sluisdeuren. DAT de 36-j. loswerkman Th. A. V. uit Schinveld (L.) door de Maastrichtse rechtbank wegens brandstichting in zijn woning tot 1% jaar is veroordeeld (eis 2 jaar.). DAT burgemeester J. J. Hermans te Ubach over Worms (L.) gisteren zijn zilveren ambtsjubileum vierde. DAT benoemd is tot ridder O.-N. de Assenaar J. v. Kleef terwijl tot officier O-N. zijn benoemd K. J. A- M. v. Spaendonck te R'dam, districtsdirecteur R'damsche Bank, ir A Brunt, dir. Werk spoor te A'dam en L- M. Moons te Gou da. oud-hoofdadministrateur van het min. van Landbouw. DAT bij wyze van proef nabij Vlissin- gen een ongericht radiobaken in gebruik is gesteld. DAT 40 studenten van het instituut 3or perswetenschappen te Munster gisteren ten besluite van een vijfdaags bezoek aan ons land Schiphol bezich tigden. DAT minister Albregts op zijn ver zoek eervol is ontslagen als lid van de commissie bedrijfsregelingen en is op gevolgd door de oud-staatssecretaris prof. mr W. C. L. v. d. Grinten te Rot terdam. DAT er volgens een beslissing van mi nister Wemmers in het rijwielpad Meppel Havelte een spoorwegovergang de lijn MeppelLeeuwarden moet t den aangelegd. DAT het dagelijks bestuur van N.V.V. gistereen de verkiezing van Vermeulen tot plv. lid van de raad beheer der I.A.O., als opvolger var KA.B.-er Serrarens, besprak en pa: de vergadering van de Raad van centralen een publicatie zal doen. DAT de katoenbrand in de Amstel- dijk te Antwerpen gisteravond even is opgelaaid en de lading voorzichtig gelost moet worden zodat nog niet zeker is, wanneer het schip in R'dam arriveert. WAT .J Bakker te Den Haag en P J. Kaanen te Heerlen als lid van de ad viescommissie voor de woningbouw in de mijnstreek zijn opgevolgd door drs A. J. v. Raalte te Voorburg en F Senster te Kerkrade. TN een vorige artikel hebben we gezien. *-dat het met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie de verkeerde richting dreigt uit te gaan, als eerst de product schappen en pas later de bedrijfschappen worden ingesteld. Ook bij de instelling van product schappen op zichzelf dreigen echter ge varen. Zoals we reeds eerder berichtten, treft de minister van Landbouw thans voorbereidingen voor de oprichting van een productschap, dat het Woltersomse hoofdbedrijfschap Akkerbouwproducten met de hieronder ressorterende acht be drijfschappen (oude stijl) vervangen Tegen de oprichting van één product schap voor deze zeer uitgebreide sector zijn nu - en onzes inziens terecht - in de kring der Chr. maatschappelijke organi saties grote bezwaren gerezen. Aangezien het hier niet alleen gaat om dit product schap, maar in wezen om de vraag of de productschappen in het algemeen grote, gecentraliseerde dan wel kleinere zelf standige organen moeten worden, is het wel van betekenis even bij deze kwestie stil te staan. Naar onze mening verdient het aanbe veling de productschappen niet te groot te maken cn in het onderhavige geval b.v. afzonderlijke organen voor granen, zaden en peulvrachten, voor suiker, voor aardappelen enz. in het leven te roepen. Als hoofdbezwaar geldt ook hier weer. dat in het grote productschap de invloed van het ambtelijke element zal groeien ten koste van de invloed der eigenlijke bestuurders. Het is immers voor een be stuurder onmogelijk de nodige deskun digheid te bezitten in een productschap, dat zo vele en zo uiteenliggende bedrijfs- Hier komt rog bij, dat het onmogelijk is alle bedrijfstakken in het bestuur van zo'n veelomvattend productschap een redelijke vertegenwoordiging te geven. 1VTU is het wel de bedoeling, dat binnen het grote productschap vele commis sies zullen worden ingesteld, maar zo worden de hier opgesomde bezwaren niet opgeheven. De verantwoordelijkheid en wat het belangrijkste is de veror denende bevoegdheid berusten immers uitsluitend bij het bestuur. Meer steekhoudend is de tegenwer ping, dat bij de instelling van een aantal kleinere productschappen, b.v. in de voe dingssector, de noodzakelijke eenheid op dit terrein verloren gaat Er zijn echter andere wegen om de nodige samenhang te bewaren dan de instelling van een mammouth-productschap. De wet op de P.B.O. opent immers in artikel 109 e.v. de mogelijkheid, dat twee of meer „schappen" voorzieningen kunnen treffen ter behartiging van gemeenschappelijke belangen. Zy kunnen zelfs gezamenlijk een lichaam instellen, waar deze belan gen gecoördineerd behartigd kunnen worden. Hiernaast willen we ook even wijzen op hetgeen mr J. van Aartsen opmerkte in het orgaan van de Chr. Werkgevers. Hij zegt hier, dat de wet op de P.B.O. weliswaar geen hoofdproductschappen kent, doch dat tegen de creatie voor de kleine productschappen geen juridische bezwaren behoeven te bestaan. Ons lijkt verwezenlijking van dit laat ste voorstel weinig waarschijnlijk, maar ook de eerder beschreven weg komt aan het bezwaar, dat de samenhang verloren zal gaan, voldoende tegemoet In de komende tijd wordt over het karakter van de P.B.O. beslist en voort durende waakzaamheid is geboden, op dat de horizontale, maar ook de verticale organen zo dicht mogelijk bij het be drijfsleven blijven staan, zodat de over heidsinvloed niet groter wordt dan strikt noodzakelijk is. De blinde heersers in Teheran Situatie verscherpte zich, nadat Perzië de Amerikaanse bemiddeling afsloeg "CHJNCTIONARISSEN van de „Anglo Iranian" verklaarden, dat de toe- vloed van Perzische olie naar de Westerse wereld reeds volkomen stilstaat. Als er niet spoedig overeenstemming wordt bereikt, zal al het werk moeten worden gestaakt. De situatie verscherpte zich, nadat premier Mossadeq weigerde het Amerikaanse verzoek in te willigen om een ander formulier te gebruiken voor de ontvangstbewijzen der tankers. Zonder een beslissing af te wachten, deden de Perzen nieuwe ontvangstbewijzen cir culeren, waarin vooruitgelopen werd op de nationalisatie der olie-industrie. band met het feit. dat Perzië de twee pijpleidingen heeft afgesloten, die nor maal geheel Zuid-Irak van olie uit Abadan voorzien. Verschillende berichten wijzen erop, dat Perzië. gezien de Britse ..bedreigin- gen" er voor voelt, zich tot bevoegde naderij te Abadan, de installaties op de internationale organen te wenden". In een deel onzer edities konden wy gisteren nog melden, dat Perzië de Amerikaanse bemiddeling heeft afge slagen. George Middleton. adviseur der Britse ambassade te Teheran, verzeker de. dat plannen worden uitgewerkt geleidelijke sluiting der raffi- olievelden Britse, Indiase en Pakistaanse employé's. Het plan voor sluiting gaat nu naar de Perzische „Raad van Directeuren". Mocht het tot sluiting komen, dan zul len de installaties, die Abadan van wa- electriciteit voorzien, blijven werken, aldus Reuter. Volgens Ass. Press vrezen de autori teiten van de Iraakse stad Basra, dat de rivier, waaraan het Perzische oliecen trum Abadan ligt, onbevaarbaar zal worden voor schepen, die uit de Perzische Golf binnenvaren, tenzij er brandstof arriveert voor de Iraakse baggermolens, welke de rivier op diepte houden. Deze baggermolens liggen thans stil, in ver- Duitse minister Erhard naar de Ver. Staten De Westduitse minister van Econ. Zaken prof. Erhard, is gisteren per vliegtuig de Ver. Staten vertrokken. Hy hoop te, dat zyn bezoek ertoe zou bijdragen, dat West-Duitsland vollediger in het Westers economische stelsel zal worden opgenomen, in het bijzonder in het ge meenschappelijke werk voor de economi sche defensie. Dit is het eerste bezoek, dat Erhard de V.S. brengt Hij denkt daar 10 dagen te blijven, waarvan een of twee dagen in New-York. waarmede vermoedelijk de Veiligheids raad bedoeld wordt. In Ispahan vonden opnieuw relletjes plaats, waarbij de po litie van traangas gebruik moest maken. Britse missie bleef een dag langer De Britse delegatie, die vanwege de behandeling voor het Int. Hof van Ju stitie van de Perzische oliekwestie in Den Haag vertoeft, blijft nog tot van daag in Den Haag. In tegenstelling tot een vroeger plan. Over de reden, die tot uitstel van dit vertrek leidde, kon men van officiële Engelse zijde geen nadere Inlichtingen verstrekken. C WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met enkele buien. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Koel weer. tOp- 3.49 tot 21.48 (Nieuwe Maan).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1