Jlieuurc |Trihsr(K ÖTeurant Rode commandant accoord Doch hij wil pas overleg plegen over 10 a 14 dagen aan 38 ste breedtegraad Fel Brits protest tegen inval „Anglo Iranian" De ontvoerde Thailandse premier werd weer vrijgelaten Wist U MAANDAG 2 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week AD VERTE NTIEN: ƒ0.18 per millimeter. (By contract belangryke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9ttl Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NRTIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi Is abf&Itoea tnyn faerl ia tcgfjenspoct" Kersenbomen naar meubelfabriek Ridgway's voorstel om wapens op Korea te strekken De boodschap der Noordelijken De boodschap die ondertekend was 'door de beide communistische opper bevelhebbers en gericht tot generaal Ridgwayluidt volgens radio-Peking als volgt: „Uw verklaring van 30 Juni pan dit jaar aangaande vredesbesprekin gen is ontvangen. Wij zijn gemach tigd u er van in kennis te stellen, dat wij er in toestemmen uw vertegen woordigers voor het voeren van be sprekingen over het staken van de militaire operaties en het vestigen van een vrede te ontmoeten. Wij stellen voor dat de plaats van samenkomst zal zijn in het gebied van Kaesong aan de 38ste b 'edte- graad. Als u hiermee instemt, zijn onze vertegenwoordigers bereid uw ver tegenwoordigers te ontmoeten tussen 10 en 15 Juli 1951." De wereld over het Rode tegenbod WASHINGTON: Waarom 10 Juli als begindatum der besprekingen gekozen? Dit is een belangrijke vertraging. Nu beide bevelhebbers de verklaring hebben getekend, zullen hoogstwaarschijnlijk beiden persoonlijk de besprekingen by- LONDEN: Optimistisch. Men hoopt, dat niet slechts ae militairen, doch ook de diplomaten bij elkaar zullen komen. ROME: Het nieuws uit Korea kan voorbode zijn van een rechtvaardige hechte vrede in dit gemartelde land. BONN: Adenauer is enthousiast. Hij hoopt dat de komende onderhandelingen der V.N. met succes bekroond zullen worden. FRANKFORT: Hier gaf Spaak zijn mening, van oordeel zijnde, dat het groot nieuws geldt, als werkelijk een begin gemaakt wordt met een regeling der wereldproblemen. Amerika zal zich gemakkelijker herbewapenen en daar mede de positie van het vrije Europa versterken MOSKOU: Via de radio werd het nemen van Ridgway's aanbod uitgezon den. Op de volledige tekst volgde geen commentaar. CHINA: Het blad „Ta Kung Pao", het semi-officiële orgaan der Chinese volks regering, zegt, dat wapenstilstand niet het einde van het Koreaanse vraagstuk betekent, maar een eerstestap voor Ko rea's toekomst. Als een bestand niet dit doel nastreeft, zal de huidige spanning in een andere vorm voortduren en eventr^el toch uitlopen op oorlog. De „plaats ban ontmoeting", Wonstan, is voor Chinezen en Noord-Koreanen onaanvaardbaar. Wij houden vast aan Kaesong, dat in het „niemandsland" ligt. BRITSE BLADEN als „The Times", Manchester Guardian" zien in het rode tegenvoorstel geen bezwaar, slechts de ,J)aily Telegraph" gewaagt van „ma noeuvres om het figuur der Chinezen te redden". De Noord-Koreaanse en Chinese commandanten hebben, na gemeenschappelijk overleg, de voorstellen der Ver. Naties „om het vuren te staken" in principe aanvaard. Maar in hun antwoord op de oproep van gen. Ridgway, stellen de Roden voor, een ontmoeting over 10 a 14 dagen in het gebied van Kaesong, aan de 38ste breedtegraad. Ridgway had het contact voorgesteld in de N.-Koreaanse haven Wonsan, aan boord van het Deense hospitaalschip „Jutlandia". Washington legt de nadruk op het „voorwaar delijke" karakter der aanvaarding van Ridgway's voorstel. Tot 10 Juli zal een periode van „waakzaam afwachten" in treden. In het hoofdkwartier der Ver. Naties vraagt men zich af, waarom het twee weken moet duren, voor er onderhandeld zal worden. Het wachten is op Radio-Peking, dat de Noord-Koreaanse maarschalk Kim II Soeng en de Chinese generaal Peng Teh Hoeai, de opperbe velhebber der V.N. een gezamenlijke boodschap hadden toegezonden. Het, door de Roden voorgestelde, Kaesong als plaats van onderhandeling, ligt 3 km ten Zuiden van de 38ste parallel, ongeveer 65 km ten N.W. van Seoel. Alleen in deze Westelijke frontsector bezetten de Rode strijdkrachten nog stellingen op Zuid- Koreaans gebied. In het algemeen is het antwoord der communisten met opluchting ontvangen, maar gewaarschuwd wordt tegen over matig optimisme, terwijl voorzichtig heid bepleit wordt bij de te volgen tac tiek. Mocht het communistische tegen voorstel worden aanvaard, dan verwacht met een „gevechtspauze" gedurende 10 a 14 dagen, die moet verstrijken vóór het overleg over een bestand kan be ginnen. In Amerikaanse kringen verwacht men overigens algemeen, dat generaal Ridg way het rode tegenvoorstel zal accepte ren. Zijn instructies laten hem voldoende vrijheid van handelen, om met de plaats en tijd der voorgestelde onderhandelin gen accoord te gaan, zonder eerst de Amerikaanse regering geraadpleegd te hebben. De reserve betreft o.a. het feit, dat de communisten Kaesong voorstel len. Waarschijnlijk is zulks geschied, om het „gezicht der Chinezen" te redden. Voorts vindt men het zonderling, dat men niet direct in het aanbod van Ridg way getreden is, hetgeen zou kunnen betekenen, dat de Chinezen hun troepen toch willen versterken en altijd nog het aanbod kunnen intrekken. Vandaar, dat de strijd op Korea c verminderd zal voortduren, tot de w penstilstand ondertekend is. Vreemd eveneens, dat de Chinese communisten zich op de 30ste verjaardag van hun par ty, opnieuw hebben uitgesproken voor „strijd tegen de Amerikaanse aggressie, steun aan Korea en verheviging van de arbeid voor de wereldvrede". Shinwell, de Britse min. van Defensie noemde het antwoord „zeer bemoedigend" hoopte, dat weldra ook een conferentie van de „Grote Vier" zou plaats vinden. Generaal Ridgway vernam het nieuws, toen hij op het punt stond in zijn woning de Amerik. ambassade te Tokio bed te gaan. Het was by na 11.30 avonds, toen hij het bericht ontving, aldus Ass. Press. De generaal gaf geen commentaar, maar zal vermoedelijk daag een verklaring afleggen. Ridgway ook weldra accoord Verwacht wordt, dat generaal Ridgway spoedig zal bekend maken, dat hij Kae song als plaats van ontmoeting voo besprekingen over een wapenstilstand zal aanvaarden. Thans wordt gewerkt de byzondertieden van Ridgway's antwoord. firma's Joh. Enschedé en Z Haarlem en Thomas de la Rue en Londen zijn uitgekozen om een postzegels te vervaardigen van de U.N.O. Remmen weigerden op helling Bus met 32 passagiers op twee wielen door de bocht Andere touringcar reed van veerpont te -water, nadat reizigers uitgestapt waren rlEE EN DERTIG Nederlandse toeristen hebben gisteren angstige ogen blikken doorgemaakt toen bij het afdalen van een zeer steile en ge vaarlijke helling in de Belgische plaats Stavelot de remmen van hun auto bus niet normaal bleken te werken. Een van de inzittenden, mevr. Wiers uit Emmen, geraakte in paniek en sprong naar buiten. Zij liep lichte ver wondingen op. (Van een onzer verslaggevers) De verkeerswetgeving is voor ons volk van grote betekenis: leven en dood kun nen er mee gemoeid zijn. Dit constateer de Zaterdagmiddag op de algemene ver gadering van de A.N.W.B. in het Palace- hotel de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van deze instelling. Door de sterke toeneming van het aantal weggebruikers was een nieuwe verkeers wet nodig, die op 1 Januari in werking is getreden. Het is echter gebleken, dat enkele artikelen van deze wet in de prac- tijk moeilijkheden opleveren. Als voor beelden noemde de heer Boost het in trekken van het rijbewijs na gerechtelijk vonnis. Het is dan nodig opnieuw een rijproef af te leggen, wat niet de be doeling van de wetgever is geweest. Dit artikel zal dan ook gewijzigd moeten worden. Voorts wees spr. op het op heffen van de maximum snelheid, het geen de weggebruikers grotere verant woordelijkheid heeft gegeven, op het vervangen van het witte licht der waar schuwingsinstallaties bij onbewaakte overwegen door het internationaal ge bruikelijke groen en op de voorrangs positie van de tram, die niet op bevre digende wijze is geregeld. Het verbod voor volwassenen om twee kinderen op de fiets te vervoeren zal worden ingetrokken. Op de inleiding door de heer Boost volgde een bespreking waarbij o.m. werd gewezen op de te lange rijtijden voor bus- en vrachtautochauffeurs, het in- haalverbod, dat file-vorming ten gevolge heeft, de niet voldoende beveiliging van oversteekplaatsen voor voetgangers en het gebruik van de rijweg door wandel groepen. Aan het slot van de vergadering, gedurende welke de aftredende leden van de balanscommissie werden herkozen. meester, woorden van dank voor de wijze waarop de A.N.W.B. de belangen van ons volk behartigt. Nederlander vermoord te Djakarta Bij een autoroof in het hartje van Dja karta is volgens Ass. Press Zondagavond half elf een Nederlander vermoord en een andere gewond. De heer M. C. de Koning, employé van de KPM, bracht vrienden in auto naar huis. Toen hy by zijn ning van een zijner vrienden op de Van Heutszboulevard aankwam. verlieten allen de wagen. Een Indonesiër sprong plotseling achter het stuur, waarop de heer De Koning met zijn vriend M. L. Mees, een planter uit Oost-Java. naar de wagen terugholde. Zij werden met pistoolschoten ontvangen, waardoor heer De Koning onmiddellijk het leven verloor. De heer Mees wist, hoewel ge wond, te ontkomen. Diezelfde avond zijn nog twee inwoners van Djakarta, onder wie een Chinees, door rovers vermoord. Vliegtuig tegen Rocky Mountains: 40 doden Bij Fort Collins in de V.S. is een DC-6 van de United Airlines, dat op weg was van San Francisco naar Chicago, tegen een berg van de Rocky Mountains gevlo gen. Veertig personen kwamen hierbij het leven. In Joegoslavië heeft men wrak gevonden van een Joegoslavisch toestel, dat drie dagen geleden, met 15 sprak het Tweede-Kamerlid^ de heer Ri)^ inzittenden is neergestort Ridgway Vogeltjes voor de microfoon In het vogelpark Avifauna te Alphen m den Rijn worden deze week ni< volières in gebruik genomen met vogels die men niet alleen kan zien, ma: is hun stemgeluid ook nog zo bescheiden tevens kan horen. Er worden namelijk zeer gevoelige microfoons opgeste.d. Door een simpele druk op een knop kun nen de bezoekers ze zelf in werking stellen. Het was Zaterdag voor het kleine Nootdorp een grote dag. De Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, kwam daar een nieuw sportterrein openen, dat gelijk met enige demonstraties in gebruik werd genoijien. Op de ere tribune: naast burgemeester H. C. A. M. Schölvinck (met ambtsketen) mr L. A. Kesper. De Iraanse oliecrisis Sabotagewet, gericht tegen Britse personeel, door Perzen ingetrokken DE BRITSE AMBASSADEUR te Teheran heeft een scherp protest inge diend bij de Perzische regering, tegen een huiszoeking door de Perzi sche politie in de woning van de hoofdvertegenwoordiger der „Anglo Ira nian", Richard Seddon. Het Perzische parlement heeft echter de nieuwe sabotagewet, die tegen het Britse personeel van de oliemaatschappij was gericht „voorlopig" ingetrokken. Ten aanzien van de situatie zijn er gunstige en ongunstige wendingen. De huiszoeking door de Perzen was een er gerlijk feit. waartegen ook terecht door de Britten fel geprotesteerd is. De bevol king weigert aan de Britse kruiser „Mau ritius" ijs, water en groenten te leveren, omdat men van oordeel is, dat de wezigheld van dit schip een bedreiging betekent. Als motief voor de, hierboven gemelde, huiszoeking gold, dat de politie Staatsgreep mislukte Piboel Songgram had bewogen politiek leven, als oorlogsmisdadiger vrijgesproken In Thailand is de rust weergekeerd. Premier Piboel Songgram, die zoals wij Zaterdag meldden, tijdens de overdracht van een Amerikaanse baggermachine in de haven van Bangkok door zwaar ge wapende Thailandse mariniers werd ontvoerd, is door de opstandelingen on voorwaardelijk vrijgelaten en heeft weer de leiding van de regering op zich ge nomen. Gistermiddag is een wapenstil stand ingetreden. De vrijlating is bereikt, nadat de Thai landse luchtmacht stellingen van de ma- waar Piboel Songgram gevangen werd gehouden, had gebombardeerd. Volgens een te Melbourne opgevangen bericht is het vlaggeschip van de Thai landse marine in brand gebombardeerd. De Thailandse landstrijdkrachten heb ben thans de voornaamste posities in hun bezit'. Veldmaarschalk Piboel Songgram, Thailands „sterke man", heeft een storm achtige politieke carrière gehad. Hij heeft meegewerkt aan de voorbereiding van de revolutie van 1932, waardoor de absolute monarchie in Siam werd om vergeworpen. In 1938 werd hij eerste minister en in feit dictator. Songgram schaarde zich tijdens de oorlog aan de zijde van Japan en verklaarde in 1942 de oorlog aan Engeland en de V.S. Twee jaar later stond hy terecht wegens oor logsmisdaden, maar werd door een Sia mees tribunaal vrijgesproken. Daarna trok hij zich uit het openbare leven te rug. In 1947 voerden Songgrams aan hangers in het leger een staatsgreep uit, waarbij zij een regering van eigen keuze instelden. Piboen Songgram werd opper bevelhebber van het leger, maar distan- cieerde zich van de coup. Vijf maanden later vormde hij een nieuwe regering „om een materiële crisis af te wenden". Sinds hij zich van de macht had meester gemaakt, beperkte Songgram de sterkte van de marine en versterkte hy het le ger en de politie. Dit is Piboel Songgram, de premier van Thailand, die in de haven van Bangkok door mariniers werd ont voerd. kwam om geheime documenten en een verborgen radiozender in beslag te nemen. Deze „invasie" volgde op zware be schuldigingen in de Perzische bladen, dat Seddon's woning een broeinest zou zijn van spionnage en gebruikt werd doorgeheime agenten van de „Anglo Iranian". De oliemaatschappij be stempelde deze verdachtmakingen als Een ongunstige wending is dat de productie van de grote olieraffi naderij te Abadan ongeveer gehalveerd zal worden. Per dag zal slechts 37 mil- lioen liter in plaats van 67% millioen liter olie (grotendeels benzine) worden geproduceerd. Volgens de directeur, Ross, deze maatregel onvermijdelijk, omdat de tankschepen de producten der raffinaderij niet weghalen, tengevolge van het ge schil over de ondertekening der ont vangstbewijzen. Naar te Abadan, aldus Reuter, verluidt, eisen de Perzen thans van alle buiten landse vliegtuigen, die in Zuid-Perzië brandstof innemen, de ondertekening van der Perzische nationale olie maatschappij staande, ontvangstverkla- De betrokken luchtvaartmaatschappijen hebben direct besloten geen tussenlan dingen te Abadan meer uit te voeren, en haar vliegtuigen in Basra te laten tan ken. Dr Mozafar Baghai, afgevaardigde van het Nationale Front, verklaarde: „Volk cn regering zullen zich van de Anglo Iranian" ontdoen, al moeten de olievelden worden opgeblazen en al zou een derde wereldoorlog er het gevolg van zyn". Krasse taal! Kermisbezoeker door messteek gedood Na familietwist in Doetinchem ruiten ingegooid Een bezoek aan de Doesburgse ker- lis is Zaterdagnacht te Doetinchem ge ëindigd met een vechtpartij, waarbij de "-jarige handelaar in metalen en lom pen H. Eulink, vader van vyf kinderen, door een messteek in de borst werd ge troffen en voor zijn woning overleed. De vechtpartij was het gevolg van een ïzie, die hoofdzakelijk ging tussen de families Eulink en Van Dam. Op de ker- i was teveel aan Bacchus geofferd reeds by de terugkeer per bus ont stond een woordenwisseling, die werd voortgezet tot by de woning van E. Ver schillende personen maakten daar ge bruik van wapens. Een toegesnelde me nigte begaf zich na het gebeurde naar de woning van Van Dam. waar de rut- ten ingegooid werden. Enige agenten konden juist verhinderen, dat men het huis binnendrong. Er werden verschei dene arrestaties verricht Wie de doodssteek heeft toegebracht, is nog niet zeker. Kinderverlamming in Den Haag In zes weken tijds niet minder dan 18 ongevallen In Den Haag zijn sinds 15 Mei niet minder dan 18 gevallen van kinderver lamming geconstateerd, terwijl twee ge vallen op het ogenblik in observatie zijn, vernam de Nieuwe Leidsche t. In het gehele land zijn 25 geval len geteld. Dit getal is vrij hoog. ver geleken bij andere jaren, waarin vooral het voorjaar een verhoging van het aantal ziektegevallen viel te constateren. Over het algemeen zyn -de patiënten jonge kinderen tussen één en zeven jaar. Slechts enige gevallen betroffen oude ren, van wie er één is overleden. Kinderverlamming wordt tot de be smettelijke ziekten gerekend, doch het is nog niet precies bekend hoe deze be smetting in het werk gaat. Over het algemeen ligt de top van deze ziekte in de maanden Juli en Augus tus. Het is dus mogelijk, dat dit jaar van een verschuiving naar Juni sprake is. Vergeleken met andere landen heeft Nederland een zeer laag aantal ziekte gevallen. Ook thans doet de dienst de Volksgezondheid al het mogelijke deze ziekte te bestrijden. Twee kinderen op de fiets is straks weer toegestaan Critiek op verkeerswet tijdens ANWB-vergadering feur, Hendrik Weerman, trachtte scheidene malen met de motor vaart te minderen, doch zonder resultaat. Geslo ten spoorbomen konden nog op het laat ste ogenblik worden geopend om de bus door te laten. Toen de bus nog in volle vaart was, zag de chauffeur zich genoodzaakt een scherpe hoek om te slaan. Volgens oog getuigen is de touringcar zonder slacht offers te maken, op twee wielen de bocht omgevlogen. Slechts één uit duizend chauffeurs zou het er naar het oordeel van de rijkswacht zo af kunnen brengen. Na het nemen van de bocht kon de bus, die inmiddels z'n vaart had verloren, tot stilstand worden gebracht. Behalve DAT de 19-j. D. te Bussum, die in de winkel van zijn vroegere baas f 1200 had gestolen, evenals zijn 26-j. broer uit Amersfoort is gearresteerd en de buit op 12 na achterhaald kon worden. DAT een felle brand gistermorgen in de grasdrogerij Lucerna te Zuidvaart bij Emmeloord (N.O.-polder) voor f70.000 schade heeft aangericht. DAT 13 bedrijven zijn gaan ken in de Scott, de Stichting centraal onderhoud van textielmachines in Twenthe. DAT Zaterdagnacht op het Hofplein te Rotterdam, waar elf tramlijnen elkaar passeren of kruisen, een nieuw railstelsel DAT het bevoorradingsbedrijf IJmuiden Stores te IJmuiden Zaterdag zijn 50-j. bestaan vioerde, terwijl de hoofdboekhou der J. M. A. Raaman en de voorma Verschoor tevens 50 j. in dienst waren. DAT 260 Amerikaanse adelborsten, die hun jaarlijkse zomeroefentocht van 10.000 mijl maken, met de driemaster Eagle er het stoomschip Campbell in A'dam arri- veerden. DAT in Bussum een bijenpark is ge opend met het doel de schooljeugd liefde )or de natuur bij te brengen. DAT het jaarlijkse kersenoogstfeest in Mierlo dit keer 50.000 bezoekers trok. DAT Zaterdag te Middelburg de eerste Zeeuwse volkshogeschool-bijeenkomst is gehouden en dit najaar in Domburg cur- issen worden georganiseerd. DAT een openlucht-samenkomst in Zandvoort Zaterdag door duizenden A.R. jongeren uit Noord-Holland werd bijge woond. DAT heel Overijssel gisteren van elf tot één uur door een storing in de IJssel- centrale zonder stroom heeft gezeten. DAT op het graf in Amersfoort van de Zaterdag j.L herbegraven jhr mr W. M. de Brauw, de in 1943 in Bon overleden secr. van het Nat. Jongeren Verbond, gedenksteen wordt geplaatst ter na gedachtenis van de bijna honderd N.J.V.- leden die in de strijd tegen de bezetter vielen. DAT de Amerikaanse radiospreker ka pitein Michael Fielding als leider couristen uit de Ver. Staten voor enkele dagen in ons land arriveerde. DAT de 91-j. ereburger van Wagenin- gen, dokter Th. Niemeyer, aldaar is over- niemand gewond. Ook c i bus te water DAT de restauratie van de gehavende toren aan de boulevard te Vlissingen voorlopig is uitgesteld, daar volgens mi nister In 't Veld de nodige gelden en het bouwvolume ontbrek.-n. DAT bij de Schelde in Vlissingen het 11.500 ton metende Argentijnse emigran tenschip Alberte Dodero. een zusterschip van de Maipu, is te water gelaten. DAT men in Sittard een actie gaat voe ren tegen de plannen voor het afgraven van een deel van de Westelijke wall i.v.m. de aanleg van een verbindingsweg, i DAT het treinverkeer A'damR'dam! gistermorgen een uur werd vertraagd door een storing in de eleotrirche boven leiding bij Schiedam. DAT op het R'damse vrachtschip Am- steldijk (4648 ton), geladen met katoen en stookolie, gisteren in Antwerpen een brand woedde. DAT de Canad. minister Pearson niet morgen, maar reeds hedenmiddag op Schiphol zou ariveren en vanavond de viering van de Canad. nat. feestdag in Wassenaar zal bijwonen. DAT een delegatie van de Stichting voor de Landbouw in Kopenhagen met Deense deskundigen heeft gesproken over de plannen voor een nauwe agra rische samenwerking in W.-^tropa. Ook dertig Rotterdammers, die gisteren met een autobus gebruik maakten het veer te Rhenen, zijn ternauwernood ontsnapt aan een ernstig ongeluk. Bij het verlaten van de veerpont aan de Liendse zyde reed de bus te water en verdw hij in de diepte. Dit gebeurde tydens poging om de bus, waarvan de carrosse rie vast zat, op de pont los te krijgen. Ook de chauffeur bevond zich op dat ogenblik niet in de bus. Alle bagage ging echter verloren. Sensationele ontdekking De zoon van Conan Doyle, Arthur M„ die te Marseille per schip uit - zibar arriveerde, heeft een sen nele mededeling gedaan. Conan Doyle verklaarde, dat hy op een eiland het Tanganjika meer op zekere dag de ruines ontdekte van een e kasteel, dat zou dateren uit de tijden van het rijk van de koningin Sjeba. De ruïnes van dit kasteel ren geheel overgroeid en besloegen een gebied zo groot als het paleis te Versailles, aldus Ass. Press. (De van de koningin van Sjeba of Scheba komt voor in 1 Koningen 10. Grieks kabinet biedt ontslag aan Premier Sophocles Venizelos van Grie kenland heeft gisteren het ontslag zijn kabinet aang'boden. Deze ontslag aanvrage volgde op het aftreden vi vice-premier en de leider der democra tische socialisten, George Papandreou, die het niet eens zou zijn met het door Veni zelos voorgestane nieuwe kiesstelsel. Koning Paul heeft het ontslag niet vaard, doch Venizelos verzocht de vrij gekomen portefeuilles van economische zaken en opvoeding door liberale minis ters te laten bezetten- P.B.0. in gevaar TOEN twee-en-een-half jaar geleden de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in het Staatsblad ver scheen, werd dit gebeuren in de kring der Christelijk-sociale organisaties over het algemeen met vreugde begroet. In werkgeverskringen werd echter wel waarschuwend de vinger opgeheven voor bepaalde tendenzen in de wet, die er toe zouden kunnen leiden, dat ambtelijke verstarring in de te vormen bedrijfs organen haar intrede zou doen. In de laatste jaren is echter ook hier herhaal delijk aangetoond, dat de wet natuurlijk compromissen bevatte tussen de R.K., de Prot. Christelijke en de socialistische opvattingen over bedrijfsorganisatie, maar dat toch een aanvaardbaar geheel was verkregen. Vooral mr P. Borst, de secretaris van de Federatie van Drukkerpatroonsorga nisaties, is niet moede geworden aan te tonen, dat op basis van de huidige wet bedrijfsorganen tot stand kunnen komen, die werkelijk steunen op de vrtje organi saties van werkgevers en werknemers, mits de gegeven mogelijkheden worden uitgebuit. Helaas, tot dusver Is er van een meer of minder uitbuiten van mogelijkheden nog geen sprake geweest om de eenvou dige reden, dat bij de organisatiecom missie van de Soc. Economische Raad nog van geen enkele bedrijfstak een aan vraag voor de vorming van een bedrijf schap binnenkwam. DEZE gang van zaken bergt een ge vaar in zich voor de ontwikkeling de P.B.O., dat niet onderschat mag worden. Op deze wijze immers zullen be paalde gedachten, die Indertijd ln de Tweede Kamer van socialistische zijde voren werden gebracht en die toen bij de meerderheid geen weerklank von den in de practijk toch zegevieren. Toen werd door mannen als Van der Goes van Naters en Nederhorst met klem betoogd, dat de overheid in de be drijfsorganen veel te weinig invloed werd toegekend. Laatstgenoemde vroeg uitdrukkelijk, dat in ieder geval eerst de productschappen zouden worden inge steld en pas daarna de bedrijfschappen. Die productschappen kunnen nl. wor den gezien als verlengstukken van de overheid, terwijl de bedrijfschappen zui- organen van het bedrijfsleven zijn- De hier geuite gedachte werd dan ook door de rechterzijde fel bestreden, want hier was en is men immers van mening, dat de bedrijfsorganisatie niet „van boven af" maar „van onder op" moet worden opgebouwd. Nu is er in de afgelopen periode volop gelegenheid geweest om bedrijfschappen op te richten vóór nog een productschap tot stand gekomen was, maar we zeiden het reeds van die gelegenheid nog geen gebruik gemaakt. Slechts in n enkele bedrijfstak zijn de plannen voor een bedrijfschap in grote trekken gereed, maar tot een verzoek om instel ling is het nog nergens gekomen. THANS heeft de minister van Land- •A bouw het nodig gevonden zelf ln te grijpen. Voor 1953 moeten de Wolter- organisaties in de voedselvoor zieningssector verdwijnen en omdat de minister hier geen vacuum kan laten ontstaan, heeft hij thans de eerste stap pen gezet om te komen tot de vorming :en productschap voor de voedsel voorziening. De mogelijkheid bestaat, dat weldra andere ministers ook in deze richting gaan werken en dan zal het bedrijfsleven inderdaad via de P.B.O. van boven af worden gereglementeerd. Maar dan ge beurt dit niet door, maar ondanks de ?n draagt dit bedrijfsleven zelf de schuld. Wij weten, dat er moeilijkheden zijn. In ondernemerskring bestaat een huive ring voor te grote overheidsinvloed en in de werknemersorganisaties kampt met de problemen der her-organi satie, waarover we dezer dagen schreven. Het is te wensen, dat de thans door minister Mansholt genomen stap een waarschuwing zal zyn, die door het be drijfsleven wordt verstaan. In de meest bedreigde sector de landbouw wordt hard gewerkt om zo mogelijk op 1 Januari a.s. met een Land bouwschap in zee te kunnen gaan. Ook ln andere bedrijfstakken worden de be sprekingen weer intensiever. De bedrijfs organisatie is een oud ideaal in de Chr. sociale beweging. Er is een harde strijd gevoerd om in de wet ruimte te maken voor de verwezenlijking van dit ideaal :n aanvaardbare vorm. Angsten, vrezen en moeilijkheden mogen niet ln gevaar brengen, wat toen is bereikt. Er zijn woorden genoeg gevallen; nu moet men tot de daad komen. Het is de hoogste tijd! Te voet heen en weer naar Schiermonnikoog Bij uitzonderlijk laag water zijn drie lannen Zaterdag van Hornhuizen (Gr.) it over het drooggevallen wad naar Schiermonnikoog gewandeld. Gisteren hebben zij op dezelfde wijze de terug tocht gemaakt. De „oversteek" is onge veer 12 km lang en het is nog maar zel den voorgekomen, dat deze te voet ge maakt is. De wandelaars waren de heren L. Dijkhuis uit Hornhuizen. de arts I* H. Bruins uit Leens en J. A. Hommer te Groningen. Fl. 10.000 voor oplosser diplomaten- mysterie Het Londense blad Daily Express heeft :n beloning van 1000 pond sterling (ca. 10.000 gulden) uitgeloofd voor degene, die Engelands grootste mysterie, de ver dwijning van de twee Britse diplomaten, tot klaarheid kan brengen. WEERBERICHT Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog enige lichte regen of motregen. Matige tot zwakke Westelijke tot Noordweste lijke wind. Koeler, vooral in het binnenland. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 4.25 tot 21.03 uur; maaa 2.52 tot 21.13 uur. Op 4 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1