ïlicuiue £diisrf)<> GTflurant Wapenstilstand op Korea? C Confrontatie met de oorlog De olie kwam vandaag voor het Haagse Hoi Drake overlegt te Londen met Anglo Iranian Wist U ZATERDAG 30 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIÊNƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoastrcfj fs gfjebUoen «nyn hut in tcgficnspaet" Twee en dertigste jaargang No 9263 Onderhandelingen op Deens hospitaalschip Ie Wonsan De boodschap van Ridgway De boodschap van Ridgway, die hem door president Truman was ge zonden en die geadresseerd was aan de opperbevelhebber van de Com munistische strijdkrachten in Korea luidt: „Als opperbevelhebber van het commando der V.N. heb ik opdracht gekregen, u het volgende mede te delen: is medegedeeld, dat u een bij eenkomst zou wensen ter bespreking van een wapenstilstand, die voorziet in het staken van de vijandelijkheden en alle daden van gewapend geweld in Korea met voldoende waarborgen voor de handhaving van een derge lijk bestand. ,JIa de ontvangst van een mede deling van u, dat een dergelijke sa menkomst verlangd wordt, zal ik bereid zijn mijn vertegenwoordiger te benoemen. Ik zal tezelfdertijd ook een datum voorstellen, waarop hij met uw vertegenwoordiger zou kun nen samenkomen. Ik stel voordat een dergelijke bijeenkomst zou kun nen worden gehouden aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Wonsan. w.g. M. B. Ridgway Generaal van het Amerikaanse leger. Opperbevelhebber van het commando der V.N. op Korea is uiterst beperkt Seoel herstelt zich In verband met de oproep voor een .staken van het vuren", laten wij hier nog volgen, dat de gevechtslinie in Korea zich thans uitstrekt van een punt aan de Westkust even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad en vervolgens loopt in Noordelijke richting tot onge veer 30 km. ten Noorden van de parallej in het midden van Korea. De linie eindigt tenslotte aan de Oostkust 40 km. Noordelijk van de breedtegraad. Afge zien van een kustgebied ten N.W. van Seoel, de Zuid-Koreaanse hoofdstad, zijn in geheel Zuid-Korea thans geen Noord- Koreaanse troepen meer, maar kleine groepen guerillastrijders zijn nog actief in de bergen van Zuid-Korea. Diploma ten te Washington merken op, dat de I vooruitzichten op een bestand reeds een I afnemen van de strijd op het slagveld tengevolge heeft gehad. Over het gehele front, aldus Reuter, worden slechts op kleine schaal gevechten geleverd. Maan dag zal de burgemeester van Seoel weer officieel het bestuur der stad op zich nemen. De Zuid-Koreaanse regering blijfit echter nog in Poesan. De bevol king stroomt Seoel weer binnen. Voor Koiea-gewonden Geen enkele reden tot ongerustheid Elders in dit blad schrijft onze oorlogs correspondent Alfred van Sprang over de bezorgdheid die er onder de gewon den in de hospitalen van Tokio heerst over de hulp die de regering aan oor logsinvaliden zal bieden. De Legervoor- lichtingsdienst deelt ons op ons verzoek daarover het volgende mede: „Er bestaat niet de geringste twijfel i dat de Korea-gewonden evenals inder- Strijd Gen. Ridgway richt zich rechtstreeks tot de rode commandant JN OPDRACHT van President Truman, heeft generaal Ridgway, opperbevelhebber der Verbonden troepen op Korea, de commandant der Noordelijke troepen uitgenodigd tot een bijeenkomst met zijn vertegenwoordiger voor het be spreken van een wapenstilstand. Als plaats van samen komst heeft Ridgway het Deense hospitaalschip „Jutlandia" in de haven van de Noord-Koreaanse stad Wonsan voorge steld. Alle, bij de strijd op Korea betrokken, landen hebben deze stap goedgekeurd. In hoge kringen der V.N. verwachtte I gereed te houden, men zelfs, dat de vijandelijkheden reeds van drie uur zich binnen 24 uur gestaakt zouden worden. Technische moeilijkheden zouden echter een officiële wapenstilstand kunnen vertragen. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, en zijn staf houdt zich in het hoofdkwartier der V.N. gereed. Deze ontwikkeling van het conflict vindt plaats, een jaar en vier dagen nadat de oorlog op Korea was uitgebroken. Dit is dus de belangrijke stap van Truman geweest, waarop wij in de be richten van gisteren reeds zinspeelden. Washington, Tokio en het hoofdkwar tier der V.N. te New York maakten het nieuws van Ridgway's aanbod tegelij kertijd wereldkundig. De tekst der bood schap vindt men hiernaast afgedrukt. communistische opperbevelhebber, tot wie de officiële boodschap is gericht, wordt met name genoemd. Opperbevel hebber der Noord-Koreaanse troepen is maarschalk Kim II Soeng, die tevens premier van Noord-Korea is. De Noord- Koreaanse commandant te velde heet generaal Nam II en de commandant der Chinese „vrijwilligers", generaal Peng Teh-Hoeai. De haven Wonsan, aan de Oostkust van Noord-Korea, gelegen op een af stand van 125 km. ten Noorden van de 38ste parallel, heeft bij de krijgsopera- schade opgelopen tengevolge tüd de Indonesië-gewondan door de der bombardementen I zorg van het ministerie van Oorlog vol- - ledig en met voortvarendheid zullen wor den geholpen, zowel met pensioen als met alle medische en andere middelen, "I welke nodig of gewenst zijn om de be- trokkenen zoveel mogelijk schadeloos te stellen voor de offers die zij hebben gebracht". Als voorbeeld van de zorg welke ln I dit opzicht wordt gegeven, werd door de L.V-D. nog gewezen op de bij een oefening in Nederland gewond geraakte I militair Bas van Wolferen, voor wie in samenwerking met de P-T.T. een afzon derlijke telefooncentrale is ontworpen om hem de mogelijkheid te geven weer aan het arbeidsproces deel te nemen. Wij hopen volgende week nog op deze zaak terug te komen. Neger op 't nippertje van electrische stoel gehaald Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft gisteren de executie van een 25- jarige neger, Paul Waschington, opge schort, vlak voordat deze zou worden terecht gesteld. Washington is beschuldgd van ontering van een blanke vrouw in 1948. Volgens zijn advocaat is de neger niet voldoende vertegenwoordigd geweest tijdens het proces en heeft men hem be kentenissen afgedwongen. Het oppergerechtshof zal in zijn nieuwe zittingsperiode, die 1 October begint, uitspraak doen. Morgen wisseling van radiozenders De omroepverenigingen zullen morgen ochtend (1 Juli) wisselen van golflengte. De A.V.R.O., V.A.R.A. en VP.R.O. gaan dan voor drie maanden over Hilversum I op de 402 meterband uitzenden; de K.R. O. en de N.C.R.V. verhuizen naar Hil versum II op de 298 meterband. Verbon denen. Het hospitaalschip „Jutlandia", waarop de besprekingen zouden plaats vinden, werd door de Deense regering ter beschikking van de Ver. Naties ge steld, als Deense bijdrage aan de actie der V.N. Vermoedelijke voor waarden Politieke deel, dat met een termijn de „Jutlandia" te begeven, indien van de Noordelijken een bevestigend antwoord wordt ontvangen. Volgens Reuter is men van oordeel, dat generaal Ridgway, als vertegenwoordiger de besprekingen zal benoemen ge neraal Van Fleet. Van Fleet aan de dood ontsnapt Generaal James van Fleet, de opper bevelhebber van het achtste leger, is gisteren ternauwernood aan de dood ontsnapt bij een ongeluk met een hef- schroefvliegtuig van de marine. Het toestel, waarin behalve de generaal en de piloot ook de Amerikaanse schout bij-nacht Burke gezeten was, werd door windvlaag gegrepen, toen bet op het dek van de kruiser „Los Angeles" de Oostkoreaanse kust zou landen, kantelde op het dek. Ongedeerd klommen de inzittenden er echter uit. van de adjudanten van de generaal later: „Hij nam het kalm op". Van Fleet is later per motorboot naar de kust teruggekeerd, waar hij de verbon den troepen aan het Oostelijk front in specteerde. Marshall: Roden kregen een lesje Volgens latere telegrammen moet Ridgway ook trachten te weten te komen of de Noord-Koreaanse en Chinese be velhebbers machtiging van Peking en Moskou hebben ontvangen, om ernstige besprekingen over een „staken van het vuren" te beginnen. Dean Acheson is van oordeel, dat de grootste zekerheid tegen toekomstige aanvallen zou zijn, het terugtrekken van alle Chinese troe pen naar Mandsjoerije. Aan Marshall werd de vraag gesteld, of na een „be stand" de Chinese legers zich niet zul len reorganiseren en hun „vrijwilligers' naar Birma zenden. Marshall achtte die mogelijkheid niet groot, omdat de Roden in Korea een lesje hebben gehad, terwijl hij eveneens van mening is, dat de ope raties op Korea vermoedelijk niet her vat zullen worden. Drie weken na noodlanding: Piloten worden door Praag vrijgelaten De Amerikaanse en de Noorse piloot, die met hun toestellen drie weken ge leden op Tsjechisch gebied een noodlan ding moesten maken, zullen binnenkor! door de Tsjechoslowaakse regering wor den vrijgelaten, terwijl hun toestellen worden teruggegeven. De Noor, Johan- sen, zal, volgens het Tsjechische pers bureau Ceteka direct naar .Noorwegen terugkeren. Hij zou niet meer bij de Amerikaanse luchtmacht willen dienen. Prins ook gefeliciteerd door echtpaar Perón Argentijnse order een verjaars geschenk Uit alle delen van de wereld zijn gis teren de hele dag telegrammen blijven binnenstromen waarin de Prins wordt gelukgewenst ihet zijn 40ste verjaardag. Ook uit de Zuid-Amerikaanse landen die de Prins op zijn iïatste reis heeft bezocht kwamen felicitaties binnen o-a. van president en mevrouw Perón. De Prins hoorde tijdens zijn verjaar dagspartij van de order van de Argen tijnse regering aan Philips voor de leve ring van een cyclotron. Dit was voor de Prins min of meer een verjaardagsge schenk daar deze order toch indirect te danken is aan de door hem gevoerde be sprekingen. Het is opmerkelijk dat president Perón het decreet waarbij een crediet voor de financiering van de Werkspoor-order mogelijk werd gemaakt persoonlijk aan de Prins kwam overhandigen bij diens vertrek uit Argentinië en thans ook weer de order voor de cyclotron op een voor de Prins belangrijke datum laat vallen. Gisteren hebben 396 Ambonnezen in het woonoord te Teuge 's Prinsen ver- paardag gevierd. Na het hijsen van de Nederlandse vlag en het dundoek van de Republiek Zuld-Molukken (die voor het eerst werd gehesen) werd een korte plechtigheid gehouden waarin gespro ken werd door Baron van der Feltz, burgemeester van Voorst, de sergeant Talahatu" en twee bestuursleden van de afdeling Deventer van Door de Eeuwen Perzische niet-olliciële delegatie gearriveerd In Den Haag vindt vandaag de zitting plaats van het Internationale Hof van Justitie over de Perzische oliekwestie. Er is toch op Schiphol een Perzische delegatie gearriveerd. Haar leider dr Chayegan, vergezeld van de heer Sadre, verklaarde niet als „officiële" delegatie de zitting van het Hof bij te wonen. Hij zeide: „Wij zijn naar Den Haag gekomen om te zien hoe de zaak zich ontwikkelt". De gezantschapsraad de heer Chariar, had met zijn echtgenote de gehele nacht op het vliegveld Schiphol doorgebracht. Het gaat er bij de behandeling voor het Hof in de eerste plaats om, of het Hof zich bevoegd verklaart het geschil te be handelen. De President van het Hof ont ving een uitvoerig telegram van de Per zische regering, waarinde hoop wordt uitgesproken, dat het Hof zich onbe voegd zal verklaren de naasting der >rAnglo Iranian" te behandelen. In een lange uiteenzetting wordt de verwerping van het Britse verzoek ge- eist. Teruggegaan wordt tot 1901, zes jaar voorafgaande aan het constitutioneel re giem in Perzië, toen een Australische en Britse onderdaan zich met een kapitaal van 20.000 pond sterling een olieconcessie verzekerden voor een periode van zestig De in 1933 afgesloten overeenkomst was, in het nadeel van de Perzen en de „Anglo Iranian" streek enorme winsten op, waarvan slechts een gering deel aan Perzië kwam. Wij zullen op het pro en contra uit- wereldomroep zal in verschillende talen reportages der zitting voor het Hof uit zenden. Optimisme inzake de olie Maar in Teheran vond opnieuw een felle anti- Britse demonstratie plaats Eric Drake, de algemeen bedrijfsleider van de „Anglo Iranian", heeft bij aankomst te Londen verklaard, dat hij geenszins mismoedig is over de toestand. Volgens hem zal het met het Perzische olieconflict nog wel in orde komen. Inmiddels vond te Teheran een grote anti-Britse demonstratie plaats. Een menigte van 10.000 personen, al dus Reuter, drong aan op vervanging van Britse olietechnici door Russische. De politie hield de wacht voor de Britse en Amerikaanse ambassades. De demon stratie was op touw gezet door de fa natieke Toedeh-party. Drake, heeft '/óór zyn vertrek uit Basra nog meegedeeld, dat hy bevel had Ned. krijgsgevangenen passeerden Berlijn Binnenkort nog een tweede groep verwacht De groep van 65 Nederlandse krijgs gevangenen uit Rusland, van wie we gisteren reeds de namen vermeldden, is Donderdag op weg naar ons land Berlyn gepasseerd. De vrijgelatenen kwamen uit kamp by Kiew. Aan de Pools-Duitse grens werd de groep opgewacht door een speciale bus, die de gevangenen onmid dellijk door Oost-Duitsland naar een on derzoekingskamp te Friedland in de Wes- telyke zóne vervoerde. Zij verkeerden :n betere toestand dan de Neder landers die onlangs reeds uit de Sowjet- Unie terugkeerden. Binnenkort wordt nog een groep krijgs gevangenen venvacht, zo heeft een amb tenaar van het Ned. consulaat ln West- Berlyn gisteravond meegedeeld. Derde slachtoffer overleden van ongeluk op overweg In het Diaconessenhuis te Almelo is thans een derde slachtoffer van het on geluk, dat Donderdag op de onbewaak- overweg te Nyverdal gebeurde, over leden. Het is de 82-jarige heer H. Hoff- uit Wenen. Staatsgreep in Thailand Mariniers ontvoerden premier bij overdracht van baggermachine Voor de ogen van honderden diplomaten en autoriteiten JUIST TOEN HIJ DE LOOPPLANK van een baggermachine wilde op gaan, die in de haven van Bangkok door de V.S. plechtig aan Thailand zou worden overgedragen, is de premier van Thailand, Piboel Songgram, gisteren door zwaar gewapende mariniers voor de ogen van honderden buitenlandse diplomaten en autoriteiten overvallen en ijlings met een marinebark ontvoerd. Hiermee is een nieuwe staatsgreep in Thailand een feit geworden. De opstandige mariniers staan onder leiding van generaal Katsj Songgram, die, ontevreden over het huidige regiem, de macht aan zich wil trekken. Hoewel de toestand nog uiterst ward is en de berichten elkaar op mige punten tegenspreken, schijnt het wel zeker, dat de luchtmacht, die met het landleger en de politie de strijd met de opstandelingen heeft aangebonden, het Noordeiyk gedeelte van Bangkok heeft gebombardeerd. In dit gebied be vinden zich stellingen van de ma waar de president, naar men veronder stelt, gevangen wordt gehouden. Het bombardement zou zyn uitgevoerd het ultimatum aan de mariniers, dat de president uiterlyk vanmorgen zouden vrijlaten. Een Nederlandse vloot- officier, die aan boord van een KLM- toestel in Bangkok vertoefde op weg naar Djakarta, verklaarde een twaalftal de eerste besprekingen „staken van het vuren", het niet lang zal duren of ook de politieke kwesties, verbonden aan een eventuele wapenstilstand, zullen op de proppen komen. Dan komen de diplomaten en politici eraan te pas. Echter zijn er nog geen aanduidingen, dat de organen der V.N. na het tot stand komen van een wapenstilstand, gebruikt zullen worden. Rusland heeft laten doorschemeren, dat men het meest voelt voor bemiddeling door de regeringsinstanties. In diplomatieke kringen te Washington meende men, dat Ridgway gemachtigd was het volgende voor te stellen: 1. Een gedemilitariseerde zone van 32 km. breedte over Korea. 2. Neutrale waar nemers om in Noord- en Zuid-Korea toezicht te doen houden. 3. Geen vervoer van wapens, munitie of versterkingen naar Korea. 4. Geen overschrijding van de linies door vliegtuigen. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Kelly, had een onderhoud met de pl.v. Russische min. van Buit. Zaken Gromyko. De „Jutlandia" ligt voor anker in de haven van Poesan, maar het schip zal onmiddeliyk naar Wonsan kunnen vertrekken. De Zuid-Koreaanse President, Syngman Rhee, zal een ver klaring van zyn standpunt by de V.N. indienen. Hoge stafofficieren van het hoofd kwartier van het achtste Amerik. leger corps hebben aanzegging gekregen, zich DAT tot ridder ln de orde van O.N. is benoemd de heer J. L. Visser, procuratie houder van de fa Hope en Co te A'dam. DAT een 53-jarige bewoner van de Vespuccistraat te Amsterdam vlak bü huis door een onbekende werd neerge- I slagen en van zyn portefeuille met 2500 I beroofd. DAT de gem. Bergen (L.) 26 ha grond heeft gekocht, vroeger eigendom Duitse boeren, om er nieuwe hofsteden op te bouwen en te verpachten. DAT gisteren met een plechtige raads zitting de feesten begonnen t.g.v. het 650-j. bestaan van het Brabantse stadje Someren. DAT het in een deel van het sana torium Beatrixoord te Appelscha (het welk wellicht naar de prov. Groningen zal verhuizen) zo vochtig is dat lakens en dekens van de patiënten nat worden. DAT Brugse kantklossers aanwezig zyn op een tentoonstelling van handel en nyverheid, die van 29 Juni t.m. S Juli in Nymegen wordt gehouden. DAT gisteren by Wilton-Fyenoord te Schiedam d'? 17.350 ton grote Orléanais is tewater gelaten. DAT de Haak-In-tentoonstelling Ahoy'-gebouw te R'dam ruim 22 mille heeft opgebracht. DAT spelers voortaan in Wisseloord, het vroegere politie-opleidingscentrum te Hilversum, terecht kunnen daar het lokaal in het casino Hamdorff te klein is geworden. DAT van 16 Juli tot 26 Aug. elke avond Bos te Apeldoorn een „opera- an Carel Briels wordt opge- Berg en fantasie" i DAT s A. Mercier, kinderrechter en rechter-commissaris te Zwolle, eigen verzoek eervol ontslag is verleend. DAT 260 adelborsten van de Amerik. kustwacht Maandag in A'dam zullen aankomen op hun jaarhjkse zomeroefen- tocht op de bark Eagle en het ss Camp bell. DAT prof. dr E- O- Baron van Boetze- laer en jhr mr R- C. C. de Savornin Lohman, beiden in dienst van het min- van Buitenl. Zaken, ons land zullen ver tegenwoordigen op de van 2 tot 20 Juli te houden vluchtelingen-conferentie te Genève. DAT mr B. J- Slingenberg. eerste am bassadeur. te Brussel, binnenkort naar het Hoge Commissariaat te Djakarta of een der commissariaten in Indonesië gaat. DAT de Ned. ver. AVO (Arbeidszorg voor minder invaliden) op 13 en 14 Juli in Den Bosch de i-v-m. het pokkengevaar uitgestelde vergadering houdt. DAT de centrale gezondheidsdienst voor dieren op verzoek van de Austr- regering foto's, tekeningen enz. van het nog te openen station voor kunstmatige inseminatie te Broek in Waterland zal opsturen. DAT de telefoonaansluiting met Oost huizen pas op 31 Juli automatisch zal zyn. DAT op de „F.F."-tentoonstelling te Enschede, van 21 Aug. tm. 1 Sept., een ultra-moderne, volledig ingerichte tex tielfabriek en een complete confectiefa briek worden gebouwd. DAT nog zes personen, betrokken by de gefingeerde geschenkzendingen van auto's uit Amerika, in A'dam zijn ver oordeeld tot 3 mnd, voorw. en f 100 tot f 300 boete wegens het onder ede by een notaris laten opnemen van onjuiste ver klaringen. DAT de Indiase ambassadeur dr M. S- Mehta gisteren op weg naar zyn land op Schiphol uitgeleide werd gedaan da. door de Australische ambassadeur Stir ling. DAT van 14 t.m. 22 Juli het bestuift- van Haarlem in handen is van de 21-j. bloe- menkoningin Bep Landmeter, die vol gens traditie zal regeren met het bevelen van allerlei feesten. DAT B. en W. van A'dam gisteren in het stedelijk museum deelneemsters ont vingen aan het intern, congres van vrou wen in bedrijf en beroep, hetwelk op Scheveningen wordt gehouden. DAT het Deense fregat Niels Ebbeson (1588 ton) tot Maandag in de A'damse haven blyft en de kapitein door burg- d'Ailly werd ontvangen. DAT het 21-j. kantoormeisje J. E. V. te R'dam is gearresteerd wegens diefstal op kantoor van een zakje met f2400 en zij met dit geld naar het buitenland had willen uitwijken met de 24-j. gehuwde timmerman D. G-. die het geld echter verbraste met het buffetmeisje H. de V- en eveneens met dit laatste meisje ge arresteerd is. DAT de dir. van het inst. voor bewa ring en verwerking van tuinbouwpro ducten te Wageningen, ir A. K. Zweede, een ECA-reis naar de Ver. Staten zal maken 'om de verwerking van tuinbouw producten te bestuderen. DAT dr P. J. L- de Bloeme, oud geneesheer-dir. van het sanatorium Hooglaren te Laren, op 66-j. leeftyd is overleden. DAT de regering de S.E-R. gevraagd heeft vóór 1 Aug. zyn oordeel te geven over de datum van inwerkingtreding der werkloosheidswet- DAT de minister van Handel van Ethiopië, filma Deressa. morgen voor een kort bezoek in ons land zal aanko- DAT het bestuur van de centrale der Ned. verbruikscoöperaties op het deze week in A'dam gehouden congres ge machtigd werd tot het uitgeven van een obligatielening van f2 million gegeven, de arbeid in de raffinaderij te Abadan zolang mogelyk voort te zetten. Hy hoopt uit Londen zo spoedig mogelyk in Basra terug te zyn, na besprekingen met zyn chefs van de „Anglo Iranian" te Londen. Een aantal olietankschepen, dat op weg was naar Abadan, ligt in de haven van Malta en men verwacht dat dit aantal vandaag tot veertien zal sty- gen. Het hoofd van de Iraakse propaganda- dlenst heeft tegengesproken, dat in Irak Britse troepen zyn geland en dat Perzië heeft geprotesteerd tegen de aanwezig heid van de Britse kruiser „Mauritius" in de Sjatt El Arab. Elders in dit num mer geven wy het nieuws over de be handeling der Perzische kwestie voor het Int. Hof van Justitie. Nieuwe nota aan Perzië De Britse ambassadeur heeft Perzië een nieuwe nota overhandigd, waarin gewaarschuwd wordt, dat als de huidige Perzische politiek wordt voortgezet, de olieraffinaderij te Abadan toch gesloten zal moeten worden. Voorts, aldus deze nota. is Perzië verantwoordehjk voor de bescherming van alle Britse onderdanen in Perzië. Mocht in die bescherming wor den tekort geschoten, dan is de regering te Teheran alleen verantwoordehjk voor de gevolgen. De Sjah van Perzië ziek Volgens welingelichte Perzische krin gen te Teheran is de Sjah ziek en moet hy misschien een operatie ondergaan. Het pokkengeval Heel Geleen en Sittard worden ingeënt Alle 23.000 inwoners van Geleen zullen binnen vier dagen worden ingeënt, om dat zoals we reeds meldden in deze ge meente een geval van pokken is gecon stateerd. Zeventien personen, die met de patiënt in contact zyn geweest, mogen hun huizen niet verlaten. Ook in Sittard is een contactgeval ge constateerd. Alle inwoners van deze gemeente zullen daarom eveneens wor den ingeënt. Van heden tot en met Woensdag bestaat op vyf plaatsen in de stad gelegenheid tot kosteloze revacci- natie. Paulina Vlamings kreeg vijftien jaar De 31-jarige spionne Paulina Vlamïngs is gisteren door de byzondere strafkamer van de Bredase rechtbank veroordeeld tot vyftien jaar gevangenisstraf. Veer tien dagen geleden was levenslang ge- eist. Zoals men weet, heeft zy niet alleen een groot aantal Engelse piloten ver raden maar ook de dood van twee ma rechaussees en een vrouw, die deze mannen onderdak verleende, op haar geweten. ontploffingen te hebben waargenomen. Inmiddels is de staat van beleg afge kondigd. In Bangkok zou de Thailandse marine een electrische centrale hebben bezet. De telegraafkantoren in de stad zyn voor publiek en pers gesloten. Ook het vliegverkeer ondervindt belemme ringen. De BOAC heeft haar vliegtuigen opdracht gegeven niet te Bangkok te landen. De radio van de marine en die oI van het Thailandse leger voeren in de ouderd is. Op de foto's, dié door de aether een heftige propagandastrijd. I missie voor atoomenergie der V.S. zyn vrijgegeven, kan men een ontploffing Nieuw atoomexplosie-beeld Karmozijnrode vlamkast Kleurenfoto's, die in Nevada (Ver. Staten) zijn genomen, tonen aan. dat het oude beeld van een atoomexplosie als een paddestoelvormige wolk, waardoor grote vuurbal schiet, wellicht ver- waardoor men al geen duideiyker beeld over de situatie kan verkrygen. Generaal Katsj werd een jaar geleden door de ontvoerde premier, die zelf ln 1947 door een staatsgreep aan de macht kwam, verbannen op beschuldiging van samenzwering tegen de regering. Hy had premier Piboel in 1947 echter geholpen by de staatsgreep. Nader vernemen wy dat ook de vlieg tuigen van de KLM Bangkok niet zullen aandoen, doch rechtstreeks van Djakarta ar Calcutta zullen vliegen. Inmiddels vanmorgen het toestel, dat op weg is i Amsterdam naar Djakarta, normaal Bangkok opgestegen. Het vliegveld Kemajoran had vanochtend om acht uur de laatste verbinding met het vliegveld Bangkok. In de loop van de ochtend werd wel contact verkregen met de con stellation, die uit Bangkok is opgestegen. Blijkens het rapport van de gezagvoer der is alles wel aan boord. Niet minder pensioen bij voortijdig ontslag Een pensioenregeling wordt misbruikt wanneer de werkgever de pensioenaan spraken geheel of gedeeltelyk laat ver vallen zodra een personeelslid voortydig ontslag wenst te nemen. Indien het ont werp van de pensioen- en spaarfondsen door de Kamers wordt aangenomen, zullen de bestaande regelingen dan ook hiermee in overeenstemming moeten worden gebracht, zo hebben de ministers Joekes en Muldeqje aan de Tweede Ka- er meegedeeld. Proces-verbalen gebruikt buiten justitie? Bestaat er grond voor de vrees, dat de leiten die by proces-verbaal worden op getekend en dus nog slechts verdenkin gen opleveren, aan organen buiten de rechteriyke macht worden doorgegeven? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid N. v. d. Heuvel (K.V.P.) schrlfteiyk ge steld aan minister Mulderije. De heer V. d. Heuvel informeert voorts, waarom de justitiële documentatie is geregeld by algemene maatregel van bestuur en t by een wet. in de vorm van een vierkante kar- mozynrode „vlamkast" met bijna lood rechte wanden. De explosie vond plaats in Januari-Februari van dit jaar. In de plaats van de vuurbal is de „vlamkast" gekomen met een kroon van purper rode vlammen. De kern van dc explosie is wit. overgaand in geel. Deskundigen, die de foto hebben gezien, kunnen slechts gissen of de ontploffing boven- dan wel ondergrond heeft plaats gevonden, om dat er geen voldoende byzonderheden over bekend zijn. Simavi schonk 3.2 milliard eenheden penicilline Het bestuur van de Simavi te Haarlem heeft aan 32 ziekenhuizen en artsen in Suriname, Nieuw-Guinea en Indonesië elk een zending van honderd maal een millioen eenheden penicilline geschonken. Het geneesmiddel, waarmee tegen fram- boesia reeds verbluffende resultaten zyn bereikt, is door de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft tegen speciale condities geleverd. Meer dan ambassadeur. De voor malige Amerikaanse minister van Marine. Francis Matthews, die pas tot ambassadeur der V.S. in Ierland is be noemd. heeft verklaard voor meer dan deze functie naar Europa te komen, nL als speciale vertegenwoordiger van Truman op het continent. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt Aanvankelijk nog veel bewolking, maar mor gen ook opklaringen. Droog weer. Weinig wind. Iets hogere temperaturen. (Op gemaakt te 10 uur). Zondag: zc —19 23 uur 2.07—20^4^

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1