In de gevangenis gaat heropvoeding van de delinquent voor alles Regering make zonder onze geen afspraken goedkeuring Va s e n o I ss C hefarme 4 WOENSDAG 27 JUNI 191 Hoogstens 4 weken op watei en brood Principiële achtergrond van beginselwet in de Tweede Kamer ter sprake (Van onze Parlementsredacteur) MEN ZEGT wel eens, dat er meer boeven buiten dan binnen de gevan genismuren verblijven. Dit gezegde heeft natuurlijk slechts betrek kelijke waarde en is op zijn minst overdreven. Niettemin is het een feit, dat er allerlei invloeden in de maatschappij zijn, die de misdaad bevorderen. De gehele samenleving ligt immers onder de ban van de zonde en ook op het gebied van de criminaliteit mag niemand zeggen: „Ben ik mijns broe ders hoeder?" Er is altijd sprake van een zekere collectiviteit in de schuld. Wij geloven, dat in dit licht de nieuwe beginselwet gevangeniswezen be zien moet worden, waarmee de Tweede Kamer zich gistermiddag en -avond heeft bezig gehouden. Onder het oude systeem was cellulaire gevangenisstraf wettelijk regel. Van dit strenge regiem werd overigens vóór de oorlog reeds in beperkte mate en na de oorlog in versterkte mate, afgeweken op grond van een noodwet van 22 Novem ber 1918. Men is er hoe langer hoe meer j voor gaan voelen, te breken met de ge dachte: „Iemand, die een misdaad heeft begaan, moet uit de maatschappij worden geëlimineerd en daarmee basta. Wanneer hij vrij komt, zullen wij wel eens zien, of en hoe hij weer in de maatschappij wordt opgenomen". Men is er zich veel meer van bewust geworden, dat men ook zijns broeders hoeder moest zijn, gedu rende de tijd, dat de misdadiger in de ge vangenis zat. Natuurlijk met handhaving van het beginsel, dat op ieder misdrijf een straf gesteld behoort te worden, die in zich draagt het karakter van vergel ding ten opzichte van het leed, de samen leving aangedaan. Reclassering tijdens gevangenschap In de nieuwe beginselenwet wordt dan ook uitgegaan van de gedachte, dat de reclassering van een gevangene niet pas moet beginnen, nadat hü uit de gevan genis komt. maar tijdens de gevangen schap. Daarom is gekozen voor een sy steem. waarbü gevangenschap in gemeen schap op de voorgrond staat. De consequenties hiervan zijn ten eer ste een differentiatie in de strafinrich tingen, die verwezenlijkt wordt door de minister van Justitie en waardoor een gestichtenwet, die een numerieke opgave van de straf gestichten bevat, overbodig wordt en ten tweede een selectie van de gevangenen. Dit beginsel brengt ook mee, dat meer aandacht dan voorheen wordt geschonken aan arbeid, scholing enz. Niemand zal toch denken, dat iemand, die vijf of tien jaar in een cel heeft ge zeten, geschikt is om zo maar in (of lie ver: op) de maatschappij te worden los gelaten Vandaar, dat nu geëxperimen teerd wordt met de opzet, de daartoe geschikte gevangenen niet langer cellu lair te laten werken, maar ze te brengen in een beperkte gevangenis-gemeenschap, van bij elkaar passende elementen. Op deze wijze kan via een behoorlijke scho ling, worden getracht, hen voor de vrije gemeenschap op te voeden. In dit licht moet ook de ontwikkeling en ontspan ning worden gezien, die in de beginse lenwet binnen bepaalde perken wordt gehouden. Zonder gepaste ontspanning ontaardt iedere gemeenschap tot een stel querulanten. Uit reportages, die de laatste jaren in ons blad zijn verschenen over de gevan genis in Scheveningen, de vrouwenge vangenis te Rotterdam en de jeugdge vangenis te Zutphen, hebben onze lezers er reeds een beeld van kunnen krijgen, hoe een en ander in de practijk wordt uitgevoerd. Dezer dagen hebben wij, daartoe in de gelegenheid gesteld door de directeur- generaal van het gevangeniswezen, mr E. M. A. Lamers, een tweedaagse tocht gemaakt langs verschillende strafge- stichten, Wij hebben een bezoek gebracht aan de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen bij het huis van bewaring te Utrecht, waar observatie van gedetineerden wordt verricht de rechterlijke uitspraak valt. Misdadiger had slechts hellt van hersens Hier is het merkwaardige gebleken, dat een zeer grote relatie blijkt staan tussen criminaliteit en hersenge- breken. Zo bluek bijv. dat iemand, die tijdens de oorlog de schrik van hele provincie was, de helft hersens miste, waardoor hij blijkbaar niet het vermogen had, volledig goed van kwaad te onderscheiden. Een dergelijke misdadiger hoort niet in een gevangenis thuis, maar in een andersoortig afzonderingsinstituut. Voorts zijn wij geweest in de jeugd gevangenis te Zutphen, de strafgestich- ten te Norg (voormalig Veenhuizen), de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den, de strafgevangenis te Groningen, bij de tewerkstelling van vrouwen er jongemannen in het chocoladebedrijf var Ringers te Alkmaar en in de straf gevangenis te Haarlem. Bij al deze bezoeken is ons opgevallen, dat over het algemeen het gevangenis- in de bedoeling ligt, een speciaal op leidingsinstituut bij een der grote straf- gestichten in te richten. Waarschijnlijk zal dit gebeuren in Scheveningen, waar een gewone strafgevangenis, een bij zondere strafgevangenis en een huis van bewaring met speciale jeugdvleugel is. Rechter of administratie Keren wij thans terug tot de behande ling van de nieuwe beginselenwet in de Tweede Kamer. Met de nieuwe geest, die er reeds waait en die straks sterker zal kunnen waaien, ging Iedere spreker accoord. Het grote strijdpunt was echter de vraag of de administratie dan wel de rechter moet uitmaken, In welk der ge differentieerde strafgestichten en onder welk regiem een veroordeelde moet worden geplaatst. De principiële achtergrond van deze vraag ligt in de beschouwing van karakter der ten uitvoer legging van opgelegde straf. Mr Terpstra (A.R.), Baron Van der Feltz (C.H.), mr Stokvis (Comim.) en mr Vonk (V.V.D.) meenden, dat de wijze van de ten uitvoer legging van invloed is op de zwaarte vai straf. In deze redenering moet natuur lijk de rechter, die immers de zwaarte van de straf bepaalt, tevens regelen in welk soort strafgesticht en onder welk regiem een bepaalde gedachte wordt ge plaatst. De genoemde Kamerleden wer den in hun betoog gesteund door eer adres van de Rotterdamse rechtbank, waaraan adhaesie was betuigd door het merendeel van de andere 18 rechtbanken, die Nederland rijk. is. De minister en met hem de heren Bachg (K.V.P.) en mr Donker (Arb.) waren echter van mening, dat alleen de erken. Ten behoeve van de rechter lijke macht zou dan in de wet opgenomen moeten worden een volledige opsomming strafgestichten met verschillende regiemes. Dit zou tot verstarring van het syseem lelden en daarom in feite de grondgedachte van de gehele wet de nek omdraaien. Het komt ons voor, dat er tussen de zwaarte van de straf en de tenuitvoer legging van het vonnis inderdaad ver band bestaat Wij achten het dan ook niet juist, dat de rechter geheel uitge schakeld wordt met betrekking tot de tenuitvoerlegging. Wij hebben echter oog het bezwaar van de minister, dat de rechter moeilijk kan beoordelen hoe een bepaalde veroordeelde reageert op een bepaald regiem. De administratie heeft dagelijks contact met de gevangenen en dus veel beter op de hoogte. Wij zou den dan ook een gemengd systeem wil len bepleiten. Eerst in observatie In de gedachtengang van de bewinds man komt er een centrale selectie-com missie. die het gehele gevangeniswezen Een hele fractie op de vooizitteisstoel (Van ome Parlementsredacteur) Gisteravond, tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de begin selenwet gevangeniswezen, kon dr Kortenhorst om redenen, die hemzelf alleen aangaan, de vergadering niet presideren. De tweede voorzitter en de derde president, resp. mr Donker en mr Terpstra, namen aan het debat deel en konden dus niet de hamer hanteren. Volgens het reglement van orde zit dan de oudste in jaren in de grote schuif-stoel. Eigenlijk is dat ds Zandt, maar deze had bericht van verhinde ring gezonden. Daarom was gister avond de heer Weiter aan de beurt om de scepter in 's lands vergaderzaal te zwaaien. Hij ontnam op deze wijze echter zichzelf de kans, dat iemand van zijn fractie over het onderhavige wetsontwerp het woord zou voeren. Hij is immers een eenling. Iemand, die ondeugend van aard is, zou zelfs heb ben kunnen opmerken, dat de heer Weiter gedurende zijn tijdelijk voor zitterschap al maar door fractie-ver gadering hield.... y&s su" pt. jiimovth 9* jJfrurftincj STftTE (xpress 777 20 ra, fl. 1." Bediijtspensioen bouwvakken Deelneming in fonds nu verplicht De deelneming in het pas opgerichte bedrijfspensioenfonds voor de bouwvak ken is thans verplicht gesteld door de staatssecretaris van Sociale Zaken (Ar beid), blijkens een beschikking in de Staatscourant van 26 Juni. Zoals wij reeds meldden, wordt deze wordt deze verplichting op 2 Juli van kracht. In het algemeen zullen in dit fonds verzekerd zijn de arbeiders in bouw- en aanverwante bedrijven, met uitzondering van die in het schildersbedrijf, voor wie een afzonderlijk fonds bestaat. Verder zullen deelnemen de uitvoerders en het steen-, houtgraniet- en kunststeenbe- technisch personeel in deze bedrijfstak ken, in loondienst werkzaam. Tenslotte is de verzekering verplicht voor de pa troons in het steenhouwersbedrijf, het drijf, het stucadoorsbedrijf en de tim merfabrieken. Naar schatting zullen ongeveer 170.000 werknemers, werkgevers en zelfstandi gen in het nieuwe fonds worden ver- Sinds de inwerkingtreding van de des betreffende wet op 26 Maart 1949 is de deelneming in acht fondsen verplicht ge steld en wel in de landbouw, de metaal nijverheid, de klein-metaalnijverheid, de' wijkverpleging en tbc-bestrijding, het administratie kundig genoeg is om de selectie van de gevangenen uit te voeren. Niet de tenuitvoerlegging maar de vrij heidsberoving als zodanig vormt het eigenlijke karakter van de straf. De selectie staat of valt er mee, wanneer dit centraal gebeurt. De minister verzette zich tegen het toekennen van volledig beroep aan het openbaar ministerie. Een desbetreffend amendement ontraadde hij ten sterkste, doch onaannemelijk verklaarde hij het niet. t was in feite wel het geval met een amendement-Van der Feltz (C.-H.) aan gevuld door een sub-amendement-Terp- stra (A.-R.) dat de rechter de bevoegdheid wil geven, bij het uitspreken van het vonnis te bepalen, waar de betrokken delinquent moet worden opgeborgen. Minister Mulderüe verklaarde, dat aanneming van dit amendement hem er toe zou dwingen, het gehele wetsontwerp terug te nemen omdat hij het dan n :n prikje kent. De veroordeelden ko- eerst enige -tijd in een centraal ob servatie-gesticht, waar zij de naam zegt het reeds worden geobserveerd. Na deze observatie bepaalt de commis- in welk gesticht en onder welk re- a de gevangene geplaatst moet wor den. Het komt ons voor, dat moet wor den overwogen, een zodanige regeling te scheppen, waarbij over de plaatsing (eventueel de overplaatsing) overeen stemming moet worden verkregen tussen het rechterlijk college, dat de straf heeft opgelegd en het centrale selectie-orgaan. Dan is er weinig gevaar voor verkeerde selectie en komt ook de rechter aan zijn trek. Er zijn nog meer amendementen in gediend. Zo wil een amendement-Donker (P.v.d.A.) de arbeidsplicht, die in het wetsontwerp is opgenomen voor tot ge- vangensstraf veroordeelden, ook laten gelden voor met hechtenis gestraften. De minister meende echter, dat de hui dige regeling de voorkeur verdient. De heer Bachg (KVP) verdedigde een amendement, dat imperatief voorschrijft, dat gedurende de eerste twee maanden van een gevangenisstraf de bijwoning van godsdienstoefeningen verplicht zal zijn. In het wetsontwerp is bepaald, dat een dergelijke bepaling in het huishou delijk reglement kan worden opgeno men. Minister Mulderlje had er geen bezwaar tegen, maar de heren Terpstra (A.R.) gaven de voorkeur aan de redac tie van het oorspronkelijke wetsontwerp. Hoogstens 4 weken op water en brood De heer Stokvis (Comm.) smaakte het genoegen, dat de minister een amende ment overnam. In het wetsontwerp stond, dat opsluiting in een strafcel als disciplinaire straf en gedurende de niet voor arbeid bestemde uren voor ten hoogste vier weken kunnen worden op gelegd. Krachtens het overgenomen amendement is deze termijnbeperking ook aangelegd voor verstrekking van water en brood in plaats van de gewone gevangeniskost, onthouding van bezoek, van het schrijven of ontvangen van brieven en onthouding van lectuur, het gebruik maken van de cantine of an dere voorrechten. Rest ons tenslotte nog te melden, dat minister Mulderije, in tegenstelling tot mej. dr Tendeloo (Arb.) geen redenen aanwezig zag, het Huma nistisch verbond toe te laten tot de gees telijke verzorging in de gevangenissen en dat hij haar ook niet volgde in haar wens de disciplinaire straf van het in de boeien slaan af te schaffen. Vanmiddag om één uur werd over de amendementen en het wetsontwerp ge- Vertrek van Serrarens „ernstige zaak" Chr. vakbeweging uit bestuur Genève verdwenen Het heeft in Genève enige deining veroorzaakt, dat de Nederlander P- J. S Serrarens niet is herkozen als lid van het bestuurscollege van de Internatio nale Arbeidsorganisatie en zijn plaats heeft moeten afstaan aan de socialist Ad Vermeulen. De enige vertegenwoordiger van de Christelijke vakbeweging i thans uit het college verdwenen. De heer Serrarens (van de K.A-B. was vele jaren lid van het college. Na de stormachtig verlopen stemming klaarde de heer Gaston Tessier van het Internationaal Christelijk Vakverbond, dat de niét-herkiezing van de heer Ser rarens een buitengewoon ernstige zaak is. De leidende organen van het I-C.V- zullen de nieuwe toestand in volledige onafhankelijkheid dienen te overweg in het bijzonder wat betreft haar v houding tot andere vakverenigingen tot de Internationale Arbeidsorganisatie. «Het Radioprogramma" weer veroordeeld Ook de „gewone rechter" heeft, soortgelijke uitspraak in kort geding, gisteren in Amsterdam de stichting Het Radioprogramma veroordeeld zich te ont houden van iedere inbreuk op het auteursrecht van de radio-omroepvereni gingen. Voor elk verder verschijnend imer van het blad Het Radioprogram- moet de stichting een dwangsom van f 2000 betalen aan ieder van de eiseressen ten opzichte van wie de inbreuk op het auteursrecht wordt gepleegd. Let op de échte (in de RODE,.pakken) Margaret Truman in Rome Margaret Truman is gisteren per trein uit Parjjs in Rome aangekomen voor een bezoek van negen dagen aan Italië. Het bezoek aan Italië is de laatste étappe in haar vacantiereis in Europa. Op 5 Juli keert zij met het Amerikaan- schip Liber uit Napels naar New York terug. .Associated Press ieliciteezt 100-jaiig Reuter Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Britse persbureau Reuter heeft de directeur van het Amerikaanse persbureau Associated Press, Kent Cooper, namens de directie van A.P geïllustreerde rol overhandigd, waarin Reuter, „een edel bondgenoot en proefd vriend", met het jubileum wordt gelukgewenst. Televisiestudenten van onze omroep uit Engeland terug Beelduitzendingen uit Bussum beginnen na de vacanties HET IS niet alleen een uiterst interessante maar ook een zeer leerzam tocht geweest, zo vertelden de acht afgevaardigden van de Neder landse omroepverenigingen na hun terugkeer uit Engeland, waar zij bij ai BBC een speciale televisie-cursus hadden gevolgd. De NCRV was vertegen woordigd door de heren Koen en Simons. ie. Korte tijd daarna zullen uil zendingen uit de nieuwe studio te Bu« sum beginnen. Het staat nog niet va; dat dit door de Philips-staf zal geschil den. Men neemt aan dat er een samèn werking tot stand zal komen met de no ongeoefende staf van de omroepvereni gingen. De Bussumse programma's zullen do« Lopik worden uibgezonden, terwijl d zender te Eindhoven dit mogelijk zal oj vangen en relayeren cursus die drie weken in beslag bestond uit niet minder dan vijftig lezingen, voorts in het regelmatig bijwo- van repetities en des avonds het vol- van televisieuitzendingen waarover de volgende morgen op de cursus werd gedebatteerd. Bij deze debatten kwam vanzelfsprekend -lies aan de orde wat van belang is voor de televisie-uitzendin gen: costumering, camera-opstelling, ver wisseling der beelden enz. In Engeland zijn thans 825.000 kijkers, die elk twee pond (ruim f I) per jaar betalen voor de televisie en een pond (f 10.70) voor de radio, maar nog betaalt de radio mil- millioenen bij aan de televisie wat mo gelijk Is, omdat zenders als de „Euro pean service" van de BBC door de staat worden betaald. Het programma in Engeland is grijpelijk veel uitgebreider dan in derland, want practisch moet Neder land nog met het grote werk beginnen. De televisie-uitzendingen van Philips van Eindhoven uit worden op 10 Juli tijdelijk gestaakt in verband met de Van het erf van School en Kerk Not. Remmelts voorzitter Vrijzinnig Hervormden Beroepingswer k Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Aalburg (N.-B.) C. A. v. d. Straaten te Nes en Wierum. Aangenomen: naar Dokkum (vac.-Is. J. Reedijk) P. W. B. Haseloop te Deinum; naar Amersfoort (benoeming tot bij zonder hulpprediker) P. Moerman, eme ritus predikant en hulpprediker te Sir- jansland. Geref. Kerken Beroepen: te Oude en Nieuwe Wete ring D. van Swigchem te Haamstede: te Wolphaartsdijk cand. A. G. Baayen te Bergen op Zoom. Aangenomen: naar Scherpenzeel (Gld.) E. Torenbeek, reserve-legerpredikant te Ede, die bedankte voor Ter Aar. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Niezijl-Kommerzijl cand. K. Deddens te Kampen. Ds H. J. Meijerink te Drogeham, die het beroep naar Oosterbeek-Wolfheze had aange nomen, is op deze beslissing terug gekomen. Doopsgezinde Broederschap Beroepen en aangenomen: naar Warns J. P. Nielsen, prop. te Amsterdam, die bedankte voor Winschoten. Eerste Kamerlid waarschuwt: Tot het Moerdijkkanaal en beslist niet verder, aldus de heer Kraayenvanger (K.V.P.) DE LAATSTE JAREN is de Kamer er aan gewend geraakt, dat zij reeds gemaakte internationale afspraken achteraf nog moet goedkeuren. De regering zij echter gewaarschuwd, dat dit voor een overeenkomst over het Moerdijkkanaal niet zo gemakkelijk zal verlopen. Deze woorden sprak ir Kraayvanger (K.V.P.) gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behan deling der begroting 1951 van Verkeer en Waterstaat. De heer Tjalma (A.-R.) had zich onge- aan rivieren en zee-armen boven kana- rust gemaakt over de mededeling van de regering, dat zij niet onder alle om standigheden een afwijzend standpunt behoeft in te nemen. Er mag echter geen beslissing over de Antwerpen-Rijnver- binding vallen eer hierover met het par lement is beraadslaagd. De heer Tjalma wees er bovendien op, dat Antwerpen weer voor-oorlogse cijfers heeft behaald, wat met Rotterdam niet het geval is. Aan alle bedenkingen die in 1925 tegen het Moerdijkkanaal zijn aangevoerd, kan :hans nog een nieuwe worden toege voegd. Op het ogenblik worden nl. voor de Rijnvaart veel snelvarende schepen gebruikt, die een ruim vaarwater nodig De heer V. d. Kieft (P.v.d.A.) wilde op het ogenblik over de Schelde-Rijn- verbinding evenmin een ja als laten horen. Ook minister Wemmers wilde er thans liever niets over zeggen, omdat het Kabinet over deze zaak nog geen beslissing heeft genomen. Voor de staatsrechtelijke bezwaren van de Ka mer had de minister echter een open hebben en daarom de voorkeur geven aangenomen. oog. De begroting van Verkeer en Water staat werd daarna zti.st. goedgekeurd. Alleen de communisten waren tegen. Ook de begrotingen voor het Zuiderzee- fonds, het Scheepvaartfonds, de P.T.T. het Staa-tsvissershavenbedrijf werden Advertentie (Advertentie) 'n enkel labiel doet wonderen m tegen punen en griep 20 t. personeel van hoog tot laag, zich van harte inwerkt in de nieuwe beginselen, die zich met betrekking tot het gevange niswezen hebben baangebroken. De ge vangenen worden niet gezien als „ge vallen", doch als mensen, die ontspoord zijn en op het goede pad geholpen moe ten worden. Wij hebben de indruk gekregen, dat voor de verwezenlijking van het nieuwe systeem de nadruk behoort te vallen op de instelling van het gevangenisperso neel. De betekenis van een gevangen bewaarder is geheel veranderd. Was hij vroeger een man, die slechts „bewaarde", d.w.z. de cel ontsloot en weer sloot, thans moet hij volledig meespelen in de her- opvoeding van de aan zijn zorgen toe vertrouwde delinquenten. Daarom ls het zo belangrijk, dat bet Zij was tijdelijk bij een tante in huis, haar ouders woonden in Rotterdam, maar het tijdelijke duurde nu al een paar jaren. Tijdens de hon gerwinter was zij met een line-crosser overge stoken naar het bevrijde gebied. Met een line-crosser? vroeg Arie verbaasd. En net op tijd, bevestigde het meisje. Zij werd gezocht. Waarvoor? Och, zij had wel eens berichten overgebracht en van het een kwam het ander, ongemerkt was zij in een onhoudbare positie gebracht. Maar dat alles was voorbij, as bij haar tante terechtgekomen en daar ze nog, zij had veel vrije tijd, eigenlijk zo veel zij zelf wilde, een vriendin had zij niet, verkering evenmin. Haar naam was Mary en die hoorde zij liever dan het stijve en afstand- scheppende juffrouw. Mijn voornaam heb je gehoord, zei Arie. Ja...Arie...wij hatiden in de groep ook een Arie, maar die is doodgeschoten. Arie huiverde, alweer een jong mens met duis tere oorlogsherinneringen. Was hij dan een laf aard geweesthij had Joden verborgen en on derduikers voortgeholpen... zonder gevaar was dit niet... maar de sector waarin hij vocht lag niet in de eerste linie. Het ging bij hem gemak kelijk, misschien was dat de oorzaak van de ga ping tussen hem en de generatie waartoe Jac ques en Mary behoorden. Met vreugde bedacht hij dit, het verschil in leeftijd werd hierdoor minder belangrijk. Blijf je lang in Maastricht? vroeg Mary. Naar waarheid antwoordde Arie dat zij een week voor Maastricht gerekend hadden, doch hij liet duidelijk doorschemeren dat deze week zon der bezwaar met enkele dagen verlengd kon worden. Leuk om met een boot er op uit te kunnen trekken, oordeelde Mary, zij zou graag eens een dagje op de Maas willen zeilen, tot de grens en Weer terug. Zeg maar welke dag je schikt, ik zal je op de monsterrol insohrijven als lichtmatroos, zei Arie geestdriftig. Zonder te aarzelen stemde Mary toe: Dins dag dan. Op de weg terug naar boord voelde Arie zich eenzaam, hij miste de stem van Ma ry. Zeer realistisch vroeg hij zich af: Ben ik verliefd of ben ik het niet? Lang overwoog hij McCloy sprak te Washington De Amerik. Hoge commissaris voor Duitsland, McCloy, hield een radiorei te Washington. Volgens hem zal West-Duitse volk besluiten deel te ei men aan de verdediging van Europi West-Duitsland zal door de Westelijk geallieerden als gelijkwaardige partne worden beschouwd. Echter mag t Duitse generale staf in de oude Pruis sche betekenis zijn, geen Duits national leger. Hij wees op de ernst van het coix munistische gevaar in Duitsland. Zow Azië als Europa zijn van vitaal belas in de strijd tegen het communis Berlijn en in West-Duitsland ontmoete wij, in een andere vorm, de zelfde krad ten van agressie als in Azië. Notaris R Remmelts uit Den Haa;_ gisteren op de jaarvergadering te Haar lem gekozen als voorzitter van de Ver eniging van Vrijzinnig-Hervormden. Hij volgt ds J. Boonstra van Noordwoide op. Notaris Remmelts was vroeger pen ningmeester. De heer D O. Oldenziel uit Veendam werd penningmeester, dr A. de Wilde uit Leek vice-voorzitter. Tot erelid werden benoemd de afge treden voorzitter, de redacteur van het orgaan dr K. A. Beversluis en de afge treden vice-voorzitter ds D. Bakker uit Huizum. Kerkvoogden van Vries willen doopvont terug De prachtige 12e eeuwse Hervormde kerk van Vries in Drenthe is door een grondige restauratie geheel in oude luister hersteld, maar de kerkvoogden zijn nog niet helemaal tevreden. Zij >en actie om een historisch doopvont, dat zestig jaar geleden aan eum werd afgestaan, terug te krijgen. Het bevindt zich thans in het te Assen. Daar staan nog negen oude doopvonten en men voelt er weinig van Vries terug te geven, om dat-dan wellicht ook de andere zullen worden opgevraagd. Kort geding kerkelijke goederen in Westzaan Bij de afscheiding, die zich onlangs in verband met de schorsing van ds A. Kok uit Veenendaal ook in de Geref. gemeen- Westzaan voltrokken heeft, bleef de afgescheiden meerderheid van de kerkeraad, namelijk vier van de zes leden, beschikken over de kerkelijke goederen. De minderheid van twee leden, zich noemende vertegenwoordiging van de kerkeraad, verzocht de president van de Haarlemse rechtbank te bepalen, dat zij in het bezit der kerkelijke goederen zou worden gesteld. Gisteren werd de zaak in kort geding behandeld. De zaak werd tot 24 Juli ge schorst om mr Bouman gelegenheid geven schriftelijk verweer namens j daagde in te. dienen. Chr. school voor individueel onderwijs in Bussum De gemeenteraad van Bussum besloot de openbare Jan Ligthartschool voortgezet L.O. aan de Albert Neuhuys- laan te doen verhuizen wegens het voldoende aantal leerlingen (14). De vrij komende schoolruimte wordt beschik baar gesteld voor een school v B.L.O. aan kinderen met leer- voedingsmoeilij kheden. Dit wordt de eerste school voor individueel onderwijs in Het Gooi. - De Ned. pater H. Hermans is in door de communisten gearresteerd. Hij i in Tientsin de leiding van een delbare school. het antwoord op deze vraag, maar ten slotte stelde hij vast dat er van verliefdheid geen spra ke was. Hij was geen jongen van achttien jaar die van een aardig meisje direct weg was. Hij was dertig, een man al en zelfs in zaken der rên7zerDirk"spoUe*nd.6Hij liefde zou hij zijn verstand laten meespreken Mary was een leuke meid, maar wat wist hij van haar; niets dan wat zij zelf hem verteld had. Zijn verstand roerde zich geducht, het vertelde hem dat Mary wel wat vlot was in het aanvaar den van uitnodigingen... ook was zij erg gauw eigen met vreemde jonge mannen... zij had een duister oorlogsverleden, mogelijk was zij het vriendinnetje geweest van de jonge avonturiers die zich gevoegd hadden bij de groepen verzet strijders... er was heel veel aan Mary dat twij felachtig was. Zijn gevoel verdedigde het meisje warm: de, vlotheid was natuurlijk in een meisje dat geleerd j had met allerlei mensen besluiten te nemen... vanzelfsprekend ging zij iF a Schippers, Delft; ingeni. gemakkelijk met mannen om. Als koerierster had a r Bioemena (met lof). Doesburg, zij steeds met mannen moeten omgaan, haar oor- logsverleden, och de mensen die werkelijk wat gedaan hadden spraken daar niet over en een vriendinnetje van avonturiers.belachelijk., daar was zij het type niet voor... Mary was een meis je waar niets op aan te merken viel. Hij mocht haar graag en hij verheugde zich al bij voorbaat op Dinsdag... als het dan maar goed zeilweer was. Verliefd was hij niet, zo ver zou het niet komen... hij had het best als vrijgezel. Neen, hij was niet verliefd, maar in de nacht zag hij een visioen van een gebogen arm op de leuning van een stoel. De dag begon goed, er stond een koele zomer- bries en de wind was reeds vroeg wakker. Geboend en gewassen lag de Zwerver te trek ken aan de touwen, het was alsof het schip de vrije rivier wilde tegemoetsnellen. Precies een paard dat voor een tilbury staat te trappelen en het vuur uit de grond slaat omdat de boer zo lang zijn meisje blijft knuffe- ïnd. Hij was een tegenstander de zeilvaart, als er rokken aan boord kwa men zat er vast en zeker onheil in de lucht, voorspelde hij. Hij had zich bij voorbaat al veilig gesteld, ver klaarde hij toen Arie vol afschuw naar het. boe venpak zag dat Dirk voor deze gelegenheid zich weer had omgehangen. Een kwajongensstreek, bromde Jacques, die zich iet.? te keurig had opgedoft. Jij krijgt je verstand nooit, beet Arie. ring Vlnckers. Delft. C tujning. Bock, 's-Gravenhage. A W J Grtipping. Overveen, L E Hardonk, 's-Gravenhage. J J Paktein, nstelveen. S van der Klugt. 's-Gravenhage, C G Langemeijer, Zwolle. J S C v Lan- n. 's-Gravenhage. R Maas, 's-Gravenhace G H W Meeder (met lof). Delft. P Muije 's-Gravenhage, J J Schuitemaker. Voorburg C Staats. Hilversum. UTRECHT. 25 Juni. Geslaagd: cand. ex ichten- G E ten Feld Utrecht. J H Middel- sek. Apeldoorn. J Slederius. Blije (Fr.). L C B Wüst. Den Haag Doet. rechten: G A Pouw. Utrecht. ALM Soons. Utrecht; prop ex. theologie: R Hinlopen. Aerdenhout. W J Koole, Utrecht. NOTARIEEL EXAMEN. 'S-GRAVENHAGE. 25 Juni. Geslaagd: mej J F Neeb. Den Haag (le gedeelte). BLO-school te Klundert, Y A Slnnema t< Drachten; aan Chr. schol te Putten. A Gaas beek. te Vinkevecn; tot onderwijzer(es) aai Chr. school te Capelle (N-Br.) mej. H t Phielix te Gorlnchem; aan Schippersschool t< Dordrecht, mej. K W Buys te Overschle aan Chr. Natschool te Giessen-Oudekerk. C J H de Man te Gorinchem: aan Chr school te Herklngen. H J Droogendijk. te Zwijn- drecht; aan Chr. school te Katwijk a/d Rijn, mej J B Kuhlemeier te Hilversum; aan Chr Nat. school te Lekkerkerk. C van Velzen te Veen (N-Br): aan Chr. Nat. school te Ouder- (Wordt vervolgd) kerk a. d. IJssel, G Loonstra te Eest H Het lied der aethergolver. DONDERDAG 28 JUNL HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morget gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio 10.00 Omroeporkest. 10.15 Morgendlen: Sopraan en plano. KRO. 11.00 Voor 1145 Schoolradio. 12.03 Gram. 12 en Tuinbouw. 12.33 Gram. 12.S Izer. 1.00 Nieuws. 1.20 Instrui septet. 1.40 Planoduo. NCRV. 2.00 5t en soliste. 2.45 Voor de 3.15 Gram. 3.25 Kamermuziek. 4.00 Bijbel .45 Vocaal ensemble. 5.00 Voor jeugd. 5.30 Volksmoledleën. 5.50 Regerlngi C. A. van Ginneke: Jacht krokodillen". 6.00 Verzoekprogramma. Uelne-boerenvraagstuk op de z n". vraaggesprek. 6.45 Reportage. 7.0 i. 7.15 Levensvragen van allerlei a i pastoraal antwoord. 7.30 „In dli it Vaderland", causerie. 7.40 Radio 8.00 Nieuws. 8.05 Gram. 8.30 „In >ren Van Paulus", reportage. 8.50 i 9.00 Vev. muziek. 9.45 VlerhancH pianospel. 10.15 Buitenlands 5 Avondoverdenking. 11.00 Nieuwi 11.15 Sport. 11.25—12.00 Gi HILVERSUM II (298 m). AVRO 700 Nieuws 7.15 Ochtendgymnat ek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 10.30 De Antwoordn 10.45 Gram. 10.50 Voor de kinderen 11.00 ip. 11.45 Voordracht. 12.00 Me pole Orkest 12.30 Land- en Tuinbouw. 1 0 Nieuws. 1.15 Mededelingen. Instrumentaal kwintet. 1.45 „U kunt het f niet". 1.50 Gram. 2.00 Voor 2.30 Planovoordracht. 3.00 Voor 4.00 Ultwtssellngs-programma K ikskov (Denemarken). 5.00 Voor Jeugd. 5.30 Strijkorkest. 6.00 Nieuws. ïzlek. 700 Vraaggesprek over Breda. 7 10 Orkestconcert. 7 45 Parapsychologisch Radio Experiment. Nieuws. 8.15 Radi Phllharmonisch Orkes solist. 9.30 „Onze Prins heeft het zelf ge zegd". klankbeeld. 10.00 Grt Gesproken brief uit Londen en Vacantletlp! 10.40 Lichte.muziek. 11.00 Nieuws. 11.1 Sport. 11.30—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service, 33 12.00 Hoorspel. 12.20 Voor de boeren. 123 Voor de arbeiders. 1.00 Nieuws. 1.10 Mi lingen. 1.20 Filmprogramma. 1.55 Crlcki Schoolradio. 3.10 Hoorspel. 3.40 Spor Orkestconcert. 4 45 Sport. 5.00 Voor d deren 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Gran 6.30 Wedstrijd ln het vertellen verhalen. 7.00 Operakoor. -orkest en soliste! 7.55 Klankbeeld 8.30 Gev, progi Nieuws. 9.15 „Town Forum". 10.00 Gev. pre gramma. 10.30 Wetenschappelijk overzie 10.45 Parlementsoverzlcht. 11.00—11.03 i Nlegiws. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzlcht. 12.15 Lichte n ziek. 12.45 Orkestconcert. 1.45 Voor de kli ters. 200 Voor de vrouw. 3.00 Hawallanm 330 Voor de soldaten. 3.45 Lichte muzl 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4.30 Causerie. Orgelspel. 5.15 Pianospel. 5 30 Variété C 6 00 Gev programma 6 30 Sport. 6.45 Hoor spel. 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7.30 Gev. pi 8 00 Hoorspel. 8 30 Gev. muziek. 9 00 Ge' programma. 10.00 Nieuws. 1020 Dai 1100 Voordracht. 11.15 Orgelspel. 11.56—1! Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 11.45 Gram. 12.15 Pianoduo 12 33 Voor landbouwers. 1.40 Planoduo. 1.00 Nleui „Ziel van mijn land". 2.00 Gram 3 00 Engel! les 3 15 Gram. 3.40 Fransé les. 4.00 Grao 4.30 Klassieke muziek 5 00 Nieuws. 5.15 G: 5.13 Voor de kinderen. 615 Balletmuziek. 6.S Voor de soldaten. 7 00 Nieuws. 7.30 Zang plano. 7.50 auserle. 8 00 Ver 8 00 Klankbeeld 9.30 Gram. 10.00 10.15 Kamermuziek. 11.00 Nieuws. 11.05 Daiu :programmi O.OO Nieuw do, 340 4 00 Gramofoc 1.10, 1.30. 3. 4.30 Zang muziek. 6.30 Gram. 7 00 Omroeporkest i soliste. 7.45 Nieuws. 8.00 Hoorspelen. 10.00 uii: Nieuws 10.10 Jazzmuziek. 10.40 Gram. Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. aan Chr. school te Scheveningen. K. Koek koek te Naaldwijk; aan Chr. Nat school t' Stad a. h. Haringvliet, mej A Dijkstra ti Utrecht; aan Chr. school te Vreeland mej. I Fokkinga. te Breukelen (tijd.); aan Chr. N»« school te Wateringen. J J Bos. te Leerdam aan Prot Chr. school te Willemstad (Curij gao). H W de Graaf te Amsterdam en J I Hageman te Schoonhoven; aan Herv. achoil e Zwijndrecht M A van Helden te R'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2