JHeuwe gtihscffe GToitranl Hoogstens 4 weken op water en brood Britse kruiser haven Zowel Dean Acheson als Morrison achten de situatie kritiek Mauritius" is naar de Abadan gezonden Frankrijk staat Duitse divisies van tienduizend man toe Amerika's grootste Oceaan stomer bekend gemaakt Wist U Beambtenbond WOENSDAG 27 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting). Twm ©n dertigste Jaargang No 9260 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken SiantuosUtli It jttbltgn mgn bert la It jijt nspmf Het Perzische olieconilict DE BRITSE MINISTER van Buit. Zaken. Morrison, heeft in het Lagerhuis gewezen op de ernstige situatie in Perzië, terwijl zijn Amerikaanse collega, Dean Acheson, voor het Congres verklaarde: „Alles wijst er op, dat de kritieke toestand in Perzië zich ontwikkelt in de richting van een ramp". De Engelse kruiser „Mauritius" is naar de wateren van Abadan gezonden. Britse tankers ontvingen opdracht Abadan onverwijld te ver laten, indien noodzakelijk, moeten zij de olie, die geladen was, maar weer lossen. Het nieuws, dat Groot Brittannie de kruiser „Mauritius" op dracht gaf naar Abadan op te stomen, heeft uiteraard in Perzische poli tieke kringen grote bezorgdheid gewekt. Mossadeq, de premier, zal een speciale kabinetszitting bijeenroepen om de jongste ontwikkelingen te bestuderen. Uit de rijen der afgevaardigden steeg gejuich op, toen het zenden van de kruiser „Mauritius" werd aangekondigd. De „Mauritius" meet 8000 ton en telt in vredestijd 730 koppen. Drake, de alge meen bedrijfsleider der „Anglo Iranian", heeft medegedeeld, dat hy Perzië verliet De „Mauritius" bevond zich gister avond aan de monding van de rivier Sjatt Al Arab, op 40 km afstand ten Zuiden van de olieraffinaderij te Abadan. Uit Basra werd een loods gezonden, opdat de „Mau ritius" de rivier zou kunnen opstomen. Verder verluidt, dat het Britse landings vaartuig „Messina", dat in Basra is aan gekomen, met tanks en manschappen ge laden werd. Uit Cairo werd gemeld, dat Britse troepen uit de Suez Kanaalzone naar het reeds genoemde Basra zullen vertrekken, volgens het bestaande Brits- Irakse verdrag. Het zenden van Britse troepen naar Irak zou, aldus Reuter, ten doel hebben, het gebied tegen eventuele buitenlandse aggressie te verdedigen. De Egyptische regering zou een nota voorbereiden met het verzoek aan Engeland, de Suez Ka naalzone niet te gebruiken als aanvals- basis tegen „een bevriend Mohammedaans land". Inmiddels maakt het Britse min. van Oorlog bekend, dat nog geen troe penbewegingen naar Irak of Perzië zijn uitgevoerd. In Washington kwam de olie-kwestie ter sprake tijdens een zitting van de Congrescommissie voor Buit. Zaken. Acheson zag geen lichtpunten in het olie geschil. Op een vraag van een der leden gaf hij ten antwoord: „Het is onontkoom baar, dat de olie van vitaal belang is voor de vrije wereld. Dit is slechts een der redenen, maar niet de enige, waarom de toestand in Perzië zo kritiek is". Perzen blijven halsstarrig Morrison heeft er dc nadruk op gelegd, dat de Perzen volgens het volkenrecht verantwoordelijk zijn voor de bescher ming van Britse onderdanen in Perzië. Als zij zich van deze taak niet kwijten, dan kan de Britse regering gedwongen worden, zelf gebruik te maken van de middelen, die daartoe nodig zijn. Morrison wees op de onaannemelijke eis der Iraanse regering, dat de gezags voerders der schepen voor iedere lading een bijzonder bewijs moeten tekenen. Als de anti-sabotagewet wordt toegepast, dan heeft de oliemaatschappij geen andere keus dan de werkzaamheden in Abadan binnen enkele dagen stil te leggen. Negen Amerik. senatoren Blanken en negers zijn gelijkwaardig Speel Rusland niet langer in de kaart Negen Amerikaanse senatoren hebben gezamenlijk acht wetsontwerpen bij de Senaat ingediend, strekkend tot ophef fing van de in bepaalde Amerikaanse staten nog bestaande rechtsongelijkheid tussen blanken en negers. Een der be trokken democratische senatoren ver klaarde in de Senaat dat „Russische pro pagandisten voor hun propaganda ge bruik hebben gemaakt van deze rechts ongelijkheid". In de wetsontwerpen is o.m. bepaald: 1. Het is verboden bij het in dienst nemen van werknemers het ras, de huids kleur, het geboortig zijn van buitenlandse ouders of de godsdienst als maatstaven te gebruiken voor al dan niet indienst- stelling; 2. Lynchen wordt een misdrijf, dat in alle Amerikaanse staten strafbaar is ge steld: 3. In sommige Amerikaanse staten is bepaald, dat men een bepaald bedrag aan .verkiezingsbelasting" moet betalen, om aan verkiezingen te kunnen deelne men. Dit wordt in strijd met de wet ver- Atoomgeleerde had een regeringsopdracht Geen militaire samenwerking met Argentinië De reis van de atoomgeleerde prof. dr C. J. Bakker uit Amsterdam naar Argen tinië werd gemaakt in opdracht yan de Nederlandse regering, zo heeft minister Stikker op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d_A.) geantwoord. Prof. Bakker heeft in Argentinië de mogelijkheid besproken van eventuele I zuiver wetenschappelijke samenwerking op het gebied van atoomonderzoek, waarbij de militaire kant van de zaak bui ten beschouwing zou blijven. Gedetailleer de gegevens zijn niet uitgewisseld en het ligt ook niet in de bedoeling, dat dit voorlopig zal gebeuren. Wel heeft prof. I Bakker van de gelegenheid gebruik ge- maakt om voorstellen te doen over even tueel door de Ned. industrie te leveren apparaten en machines. De houding van Argentinië ten aanzien van de politiek- militaire samenwerking met de mogend heden van Noord-Amerika en West- Europa speelt hier dus geen rol. aldus I minister Stikker. op advies van de Britse ambassadeur, aangezien de Perzen de beschuldiging van sabotage niet hebben ingetrokken. Irak beperkt verkeer De Iraakse regering heeft belangrijke beperkingen uitgevaardigd voor vreemdelingenverkeer. Deze gelden voor de Noord-Oostelijke districten van de streek van Basra, met uitzondering van de stad zelf, in een straal van 20 km rondom de kazernes, de militaire- en olieinstallaties. Het overvliegen van Irak's grondgebied binnen deze gebieden is verboden, behoudens toestemming der militaire autoriteiten. De maatregelen gelden niet voor de geregelde internatio nale luchtlijnen aldus AFP. Volgens een later bericht, heeft de Perzische embassade te Karatsji ervaren oliepersoneel uit Pakistan uitgenodigd, om in Perzië te komen werken. Het be richt is afkomstig van de „Times". Dr Mario Caraffa, onder-directeur van de Italiaanse nationale oliemaatschappij, verblijft op verzoek van de Perzische regering te Teheran, om advies te geven over de nationalisatie der bedrijven van de Anglo Iranian". Het grote brandgevaar te Abadan De olieraffinaderij te Abadan, de grootste ter wereld, heeft tevens het grootste brandrisico. Binnen een op pervlakte van 9 vierkante kilometer bevinden zich 315 olietanks. Deze be vatten gewoonlijk gemiddeld 1950 millioen liter uiterst brandbare olie producten. Bij de processen worden temperaturen van circa 1000 graden Fahrenheit ontwikkeld. Dag en nacht staan 400 Perzische brandweerlieden klaar onder bevel van 13 officieren, nl. 9 Britse en 4 Perzische. Aangezien de blussingstechniek zeer ingewikkeld is, kan men, eventueel, dit werk 1 niet door iedereen doen uitvoeren. Bij het blussen wordt het meest gebruik gemaakt van schuim, waarvan 180.000 liter in voorraad heeft. Binnen het gebied der raffinaderij bevinden zich 3000 brandblusapparaten. In het gebied van Abadan woeden per jaar gemiddeld een 280 branden, waarvan 70 in de raffinaderij. Opperchef luchtmacht in Verre Oosten Truman heeft' tot opperbevelhebber der Amerik. luchtmacht in het Verre Oosten generaal Paul Weyland benoemd, die als zodanig Earl Partridge opvolgt. 500.000 Mijnwerkers in Ruhr- gebied dreigen te staken Ongeveer een half millioen Westduitse mijnwerkers zullen Maandag het werk neerleggen, wanneer niet aan hun eis en loonsverhoging van 14% zal den voldaan. Deze looneis dateert reeds van het begin van dit jaar. Koning Peter van Joegoslavië, die op het ogenblik in de Verenigde Staten in ballingschap verkeert, houdt de zes weken oude Nicolaas Tomich ten doop in de Servische Orthodoxe kerk in New York. De kleine Nicolaas is de zoon van een zijner militaire raadslieden en de Koning heeft zich als peetvader over de kleine ontfermd. Vrouw te Delit overleden aan gasvergiltiging De 82-jarige mevr. C. Schrier uit de Zuiderstraat te Delft, die enkele dagen geleden met haar man als slachtoffer van een gasvergiftiging in het Oude- en Nieuwe Gasthuis aldaar moest worden opgenomen, is gisteren overleden. De toe stand van de man gaat vooruit. Omtrent de oorzaak van de vergiftiging, is nog niets bekend. Ook bloembollenteelt in Noordoostpolder De kans bestaat dat Nederlands 500 hectaren voor hyacintenteelt geschikte grond binnenkort worden uitgebreid met 400 hectaren, aldus de Volkskrant. Ingenieurs van de Noordoostpolder- werken zijn na een onderzoek^ tot de conclusie gekomen, dat zich bij Vollen- hove en Urk stukken grond bevinden, die bij uitstek geschikt zijn voor de bloembollen- en speciaal voor de hya cinten-teelt. Enige bloembollendeskundi gen, die geïnteresseerd zijn by de uit breidingsmogelijkheden. zijn naar de Noordoostpolder vertrokken. Slaapdronken kostganger uit raam gevallen In de nacltf van Maandag op Dinsdag is de 47-jarige F. Frieze uit Nijmegen uit het raam van de slaapkamer in zijn kosthuis te Heer (bij Maastricht) geval len. In zorgwekkende toestand is de mar naar een ziekenhuis te Maastricht over gebracht. Midden in de nacht was F opgestaan. Vermoedelijk heeft hij ir slaapdronken toestand een slechts tot kniehoogte openstaand raam voor eer deur aangezien. Chinese missie op weg near Tibet Te Hongkong arriveerde een missie Chinese diplomaten en Tibetaanse tegenwoordigers. die kortgeleden de overeenkomst tekenden betreffende de „bevrijding van Tibet". Enige Chinezen zijn reeds op posten in India benoemd, t.g. Anderen reizen met de Tibetanen naar we 'Tibet om de militaire- en bestuurszaken Onbewaakte overweg Auto aan brokken en bestuurder gedood Opnieuw heeft een onbewaakte over weg een dode geëist. Op de overweg nabij het zwembad De Onderste Molen bij Venlo werd gistermiddag personenauto door een trein gegrepen meegesleurd. De autobestuuuxder, de 40-j. vertegenwoordiger G. C. M. Gelis- uit Venlo, werd ernstig gewond uit de wrakstukken gehaald en overleed vrij spoedig. Hij laat een vrouw en vyf kin deren achter. De spoorbaan lag kort nt het ongeluk over grote afstand bezaaid met brokstukken van de auto. Er wordt weer wat meer bier gedronken Gedurende het eerste kwartaal va 1951 werd in ons land 208.800 hl bier af gezet tegen 179.200 hl in dezelfde periode 1950 en 262.700 hl gedurende het eerste kwartaal van 1948. Meer schot in de vorming van een Europees leger Om de vorming van een Europees leger mogelijk te maken, heeft Frankrijk zijn standpunt laten varen en de Westduitse eis ingewilligd, dat een Duitse bijdrage zal geschieden in de vorm van divisies en niet in die van gevechtsgroepen, aldus verneemt de New York Times. Het blad meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat deze Franse concessie zal zijn opgenomen in het tus sentijdse rapport van de besprekingen, die door vertegenwoordigers der be trokken mogendheden zijn gevoerd en dat op 15 Juli a.s. zal worden gepubli ceerd. De Fransen hebben tot nu toe vast gehouden aan de onderverdeling van een Europees leger in gevechtsgroe pen ter sterkte van 6000 man. De Duit sers hielden staande, dat dit niet prac- tisch was en dat divisies van 12.000 man moesten worden gevormd. De Fransen zouden nu bereid zyn als compromis in te stemmen met het vormen van divisies van 10.000 man. De Fransen zouden echter nog steeds gekant zijn tegen de vorming van een Duitse generale staf, in welke vorm ook. Ook zijn zij voor een verbod of beper- Skymasters spelen weer in het paleis Pi Scheffer, de leider van het radio orkest De Skymasters, heeft opnieuw van het Hof de uitnodiging ontvangen om op de avond van 29 Juni, de verjaar dag van de Prins, met een klein orkest het feest op te luisteren. Malik, nog steeds „ziek", kwam nog niet tot een afspraak Zal Amerika Rusland langs diplomatieke weg rechtstreeks opheldering vragen Malik, de Russische afgevaardigde by de V.N. was gisteren nog steeds „ziek" en derhalve kwam er geen afspraak tot stand voor een onderhoud met Nasrollah Entezam, de voorzitter van de Assemblée. Sinds Malik J.I. Zaterdag zyn voorstel bestand In Korea heeft uiteengezet, blykt hy er niets voor te voelen Westerse afgevaardigden te ontvangen, die vurig een nadere toelichting begeren. Ook heeft Malik een vergadering van de Assemblée, ter ere van de President Ecuador, Galo Plaza, die een offi cieel bezoek aan de V.N. bracht, niet gewoond. De President van Ecuador heeft er in een rede op gewezen, dat thans het moment is aangebroken, om een ernstige poging te doen, aan het conflict op Korea een einde te maken, olgens de richtlijnen, aangegeven door de Russische gedelegeerde Malik en se cretaris-generaal Trygve Lie. De voorzitter Entezam was van me ning, dat er nieuwe wegen naar de vrede n geopend. Toch voelen vele dele- De Ambon-altaire Berechting Sweerts en Pot Sweerts is gisteren door de krijgsraad te Luik ter beschikking gesteld van de Procureur des Konings te Antwerpen en zich heden tezamen met de vroegere Nederlandse consulaire ambtenaar M. /oor de 7de correctionele rechtbank te Antwerpen te verantwoorden hebben de zaak van de gestolen paspoorten deviezensmokkel. De krijgsraad te Luik zal morgen uitspraak doen over de ontvankelijkheid van het verzet van Sweerts, die indertijd bij verstek ter dood veroordeeld is. Indonesië en bureau Zuid- Molukken De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard, binnen een week of tien dagen te antwoorden op de démarche van de Indonesische waarne mend hoge commissaris Inzake het bu reau Zuid-Molukken en Door de Eeuwen Trouw. Geen Belgisch arrestatiebevel tegen Westerling In verband met een Nederlands pers bericht, dat België een arrestatiebevel zou hebben uitgevaardigd tegen kapi tein Westerling wegens het gebruik ma ken van een vervalst paspoort, ver klaart de Belgische veiligheidsdienst, dat dit niet het geval is. Er bestaat slechts een bepaling, dat indien Wester ling in België wordt aangetroffen, on middellijk de veiligheidsdienst verwit tigd moet worden. galles nog niet veel voor een „bijzondere zitting" der Assemblée over de Koreaan se kwestie. Er zyn ook gedelegeerden, die van mening zijn, dat het verstandig zou wezen, om de Russische „vredesstap" te doen volgen door onderhandelingen over een wapenstilstand door de bevel hebbers te velde. Overigens verwacht men niet, dat Amerika de Sowjet-Unie rechtstreeks langs diplomatieke weg om opheldering van Malik's rede zal vragen. Dean Rusk, de Amerik. ondervoorzitter van Buit. Zaken, zette zijn besprekingen met functionarissen der landen, die troepen op Korea hebben voort, maar een besluit werd niet genomen. In het algemeen schynt de houding der V.S. tegenover het Russische voorstel verkoeld. De diplomatieke medewerker van de „New York Times", James Reston. meent te weten, dat Amerika als eerste stap. na het voorstel van Malik, zich wel tot de Sowjet-Unie zal wenden. king van de productie door West-Duits- land van oorlogsmateriaal als tanks, ge vechtsvliegtuigen en zware artillerie. De zes landen, die deel nemen aan de sinds enige maanden te Parijs gevoerde besprekingen over de vorming van een Europees leger, zyn: Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Gemenebest-conlerentie geëindigd Defensie Midden-Oosten ter hand genomen Te Londen is gisteravond de conferen tie van ministers van defensie van het Britse Gemenebest geëindigd. De bespre kingen betroffen hoofdzakelijk de verde diging van het Midden-Oosten. In een communiqué, dat na afloop is uitgegeven, wordt o.m. gezegd, dat alle ministers ran Engeland, Australië, Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika en Zuid-Rhodesia het belang van de verdediging van het Midden-Oosten erkenden. „Het defensievraagstuk van dit gebied de aanverwante kwesties betreffende e verdediging van Zuid-Oost-Azië wer den beschouwd in het verband van de strategische situatie in de gehele wereld". Verder wordt verklaard, dat de mi nisters thans verslag zullen uitbrengen hun regeringen, die zullen beslissen de beste bijdrage, die tot de verde diging kan worden geleverd en omtrent de omvang, samenstelling en vaststelling van het tijdstip van het deployeren van de strijdkrachten van het Gemenebest, die ter beschikking kunnen worden ge steld. Het communiqué onthult, dat het vraagstuk van de uitrusting, die zou kunnen worden vervaardigd, eveneens besproken werd. De aanwezigen waren van mening, dat hun regeringen bereid zouden zijn naar vermogen elkaar bij te staan. Ook faciliteiten met betrekking tot verschepingen en opleiding en oefening werden besproken. De besprekingen over deze onderwerpen zullen op officieel ni veau worden voortgezet, aldus de be kendmaking. Geen rijverbod op Zondagen Minister Wemmers is niet voornemens binnen afzienbare tyd met een voorstel tot afkondiging van een Zondagrijver bod te komen. Alleen wanneer de finan- cieel-economische omstandigheden van Nederland nog aanzienlijk slechter zou den worden, is hij bereid een herinvoe ring in overweging te nemen. Bij het verbod, dat in 1949 heeft ge golden. is het benzineverbruik slechts van weinig invloed geweest. Sedert de afschaffing van het verbod op 1 Januari 1950 is het aantal auto's met 20 pet toe genomen, maar het verbruik van ben zine is met slechts 2,84 pet gestegen. Wederinvoering zou dus weinig voor deel opleveren en daarentegen een dure contróle vergen. Interessante bijzonderheden over Wellicht thans het snelste schip ter wereld Het grootste passagiersschip, dat ooit in de Verenigde Staten werd gebouwd, de United States, een schip van 51.500 ton, dat zodanig is gebouwd, dat het in geval van nood ook als hulpvaartuig voor de marine dienst kan doen, werd dezer dagen zoals gemeld te Newport News, Virginia, te water gelaten. Het schip werd te water gelaten door het onder water ietten van het dok, waarin het gebouwd werd. Men ver wacht, dat het in de komende zomer in gebruik kan worden genomen ,en de Verenigde Staten hopen met dit schip na 75 jaar de snelheidssuprematie op de At lantische Oceaan terug te winnen. Het vaartuig is ongeveer 300 meter lang en de grootste breedte bedraagt ruim 30 meter. De hoogte van de kiel tot de top van de bovenbouw bedraagt bijna 37 meter. Het schip zal 12 dekken hebben, stoom-turbine motoren en viervoudige schroeven en zal een bemanning hebben 1000 koppen. De theoretische heid bedraagt 30 knopen, doch men trouwt dat het deze snelheid kan over- De United States is ontworpen ït vervoer van 2000 passagiers of 12.000 14.000 man troepen met grote snelheid /er een afstand van 10.000 mijlen der te stoppen voor het innemen brandstof. De totale bouwkosten worden geraamd op 75 millioen dollar, waarvan groot gedeelte wordt betaald door de regering. Het schip zal worden geëx ploiteerd door de United States Lines. DAT het nijlpaardenechtpaar Bob Coba in Blijdorp te R'dam er een spruit heeft by gekregen. DAT in het technisch centrum va Ned. Radio Unie te H'sum een meet ruimte gereed is gekomen met een wel verdwijnend geringe nagalmtyd, ge ringer dan waar in Europa ook. DAT in Groningen een zekere B. gearresteerd wegens smokkelen van viezen en bijoux uit Parijs. DAT de fed. van Ned. ver. voor de kantoorboekhandel bij min. Lieftinck heeft geprotesteerd tegen de i genomen instelling van het weelde belastingtarief van 30 pet op postpapier. DAT Vrijdag aan het Plein 1944 in Nijmegen een flat wordt geopend met twaalf moderne winkels en 36 woningen. DAT de raad van Nijmegen de pre sentiegelden van de herdenkingszitting het 100-j. bestaan der gemeente- morgen ter beschikking zal stellen de stichting Het vierde Prinsenkind. te regelen. Deze Chinese delegatie staat DAT de inwoners van Friese Palen, onder leiding van generaal Tsjang Tsjing een nederzetting in de gem. Opsterland, Woe, hoofd van de „Chinese ailitaire Donderdag groot feest vieren daar hun Volksraad". 1 plaatsje tot dorp is verheven. DAT het St. Agnietenklooster te El- burg is ingericht als expositieruimte. DAT de S.E R. Vrijdag om kwart voor twee in het Eerste-Kamergebouw ver gadert voor zaken betreffende het eigen personeel, waarbij om. is voorgesteld vrouwelijk personeel niet op 60-j. doch op 65-j. leeftijd te pensionneren. DAT de zes Indonesische journalisten die thans in Nederland studeren dezer dagen de gasten waren van de Friese journalistenkring. DAT de Nederlandse wegvervoerders e over beperkte machtigingen beschik- 2n voortaan alle goederen door geheel België mogen vervoeren. DAT H. Witsenburg, sinds 1930 be heerder van Kootwijk-Radio, m.i.v. Juli is benoemd tot inspecteur van d« technische groep bij het PTT-hoofdbe- stuur in Den Haag. DAT prof. Wieger Bruin uit Wage- ningen van Aug. tot Oct. in Z.-Afrika lezingen zal houden over stedebouw- kunde. DAT de fa Eshuis te Vriezeveen met f 298.000 laagste inschrijfster was voor de bouw van een kaasfabriek aldaar, (hoogste fa Christiaansen in Den Haag met f 386.000), doch de directie de in schrijvingen te hoog acht en niet zal gunnen. DAT een aantal Friezen van 24 Juli t.m. 2 Aug. naar Noord-Friesland (Deens-Duits grensgebied) reist om de banden te verstevigen. DAT in de Honthorststraat te A'dam door burg. d'Ailly het bureau is geopend, voor de federatie van Ned. opticiens. DAT het A'damse voor Suriname be stemde draaiorgel „De stem van Am sterdam" de reis met de Hecuba is be gonnen. DAT het torpederen van de vissers boot Texel 2 tijdens een oefening van de marine volgens minister Staf de schuld van de bemanning zelf is, daar zij twee keer persoonlijk was gewaarschuwd. DAT de regering thans een wijziging in het wetsontwerp assurantiebemidde ling heeft voorgesteld, waardoor ook tussenpersonen, werkzaam op agentuur- overeenkomst, onder de wet zullen DAT het ontwerp van een herzien reglement voor de buitenlandse dienst in een vergevorderd stadium van voor bereiding verkeert DAT ten behoeve van de mijnen aar de Ned.-Belgische grens een onder grondse rechthoekige bedryfsgrens zal worden vastgesteld, waartoe thans wetsontwerp tot goedkeuring van desbetreffend verdrag is ingediend. /~\M UIT de moeilijkheden te geraken, die gerezen zyn op de weg, die van de beroepsorganisaties naar de bedrijfs organisaties leidt, is de laatste tijd in de kring der beambten (technici, werk meesters en kantoorbedienden) ten tweede male een nieuwe figuur naar sren geschoven, nl. de beambtenbond. Men wil nog niet in de bedrijfsbonden overstappen en toch ziet men in, dat de afzonderlijke beambtenorganisatiea hun leden in de bedrijfschappen onmogelijk op voldoende wyze zullen kunnen repre senteren. Worden echter die afzonderlijke organisaties op de één of andere wijze geconcentreerd in een beambtenbond, dan kan het beambtenelement als zodanig wèl meespreken. Er is immers tussen de verschillende groepen beambten wel groot verschil in functie, maar toch ook grote overeenkomst door het niveau, waarop de leden dezer groep in het be drijfsleven staan. In deze beambtenbond zouden dan be drijfsgroepen gevormd moeten worden. Zo zou in de bedrijfsgroep Metaal van deze bond (om bij het oude voorbeeld te blijven) plaats zijn voor alle technici, werkmeesters en administratieve be ambten in de metaalbedrijven. DeZe be drijfsgroep zou dan nauw kunnen samen werken met de Chr. Metaalbond en werkt dus vooruit in de richting van de allen omvattende bedryfsbond. Verder zouden dan beroepsgroepen tot stand komen, di© alle leden met een zelfde functie, dus b.v. alle werkmeesters, zouden moeten om vatten. Hier is dus een teruggrijpen naar de oude beroepsbond. dachte in de kringen der beambten met instemming begroet. De voorstellers dit plan hebben duidelijk uiteengezet, dat de beambtenbond slechts een tussen station mag zijn en dat de bedryfsbond het einddoel moet blijven. Vooral door de bedrijfsgroepen zal in deze tussenphase een nauwe samenwerking, betere verhouding en meer begrip tussen de werkers van hoofd en hand kunnen groeien. Wij kunnen ons onttrekken aan de indruk, dat de leden de figuur van de beambtenbond niet zozeer om deze reden dan wel als uitstel van executie hebben begroet. Dit is ook min of meer van zelfsprekend, want het bovenstaande impliceert reeds, dat het voor de be- drijfsbond nodige begrip ook bij de be ambten nog ontbreekt. Uit het feit, dat de bestuurders van de handarbeidersbonden directe invoering de bedryfsbond bepleiten, mag zeker niet worden afgeleid, dat de leden van deze organisatie dit begrip wèl hebben. Ook vele arbeiders bezien hun collega's- met-boord nog met wantrouwen en zouden de beambten slechts ongaarne met hen aan dezelfde vergadertafel zien plaats nemen. ZIEN we de situatie, dan moeten vaststellen, dat èn op principiële èn op practische gronden de totstand koming van Chr. bedrijfsbonden moet worden toegejuicht. De omstandigheden zyn echter zo, dat een instelling van deze bonden op korte termijn of zelfs een eenzijdig streven hiernaar tot grote moeilijkheden en verwarring zou leiden. De beambtenbond zal dus als overgangs maatregel wel geaccepteerd moeten worden. Hierbij moet echter worden vastge houden aan dat woord „overgangsmaat regel" en de bedrijfsbonden moeten het ideaal zijn, waarnaar wordt gestreefd. dit ideaal bereiken, dan zullen zowel van de zijde der handarbeiders als van die der beambten de verwijten en insinuaties moeten worden gestaakt, want anders zal het wantrouwen tussen de leden der beide groepen groeien inplaats van verdwijnen. Men heeft elkaar trouwens niets te verwijten, want als het „gebrek aan be grip" tussen hoofd- en handarbeiders de oorzaak is van de moeilijkheden, dan kunnen de vertegenwoordigers van beide kanten de hand in eigen boezem steken, omdat zij zowel plaatselijk en landelijk veel te weinig hebben gedaan om dit wederzijds begrip aan te kweken. Dit toch was niet alleen gedurende de laatste jaren van practische betekenis geweest, maar het behoorde reeds tot de taak van de Chr. werknemersorganisaties van de oprichting af. De ontwikkeling der din gen heeft op dit belangrijke punt een tekort van de Chr. vakbeweging aan het licht gebracht dat tot ernstig nadenken stemmen moet. Moge de beambtemorganisatie. hoewel o.i. in zichzelf een noodzakelijk kwaad, een noodverband zijn, dat binnen niet al te lange tijd verwijderd kan worden moge dan blijken, dat de kloof tussen de werkers van hoofd an hand is geheeld, zodat een eensgezind optrekken in een bedrijfstaksgewijze georganiseerde vak beweging mogelijk wordt. Montgomery voor 8 dagen naar Noorwegen Veldmaarschalk Montgomery zal 2 Juli naar Oslo gaan om defensie-autori teiten te ontmoeten en militaire instal laties te inspecteren. Gedurende rijn verblijf van 8 dagen in Noorwegen zal hij admiraal sir Patrick Brind, opper bevelhebber in de Noordelijke sectie van het Noord Atlantische leger, ontmoeten benevens de Noorse minister van De fensie Jens Christian Hauge. Op 10 Juli zal Montgomery weer uit Noorwegen vertrekken. De (comm.) Vrije Duitse Jeugd organisatie in West-Duitsland, die 40.000 leden telt, is verboden. Kapitein J. Anemaet van het Neder landse detachement in Korea heeft voor zijn moedig gedrag de Militaire Willemsorde 4de klasse gekregen. Het nieuws over die onderscheiding las h\j in een krant, die door zyn zuster werd gestuurd naar Tokio, waar de dappere kapitein wordt verpleegd. WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met enkele verspreid voor komende buien, maar ook hier en daar opklaringen. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Noord-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.22—21.04; maan 0.40-15.43. 4 Juli NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1