Jlieutue geihsctfeGTaurant Truman bereid tot overleg doch neemt grote voorzichtigheid in acht Engelsman vocht bij brandend jacht tegen de golven Vele tankers liggen voor deze haven te wachten Prins Bernhard reikte drie zilveren anjers uit Wist U Boord en overall DINSDAG 26 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTE NTIÊN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9259 Hoofdredacteur* Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstteken .Stantoasticfi fs gfjeblture myn hert in tcgfjenspact" Gegons in de politieke bijenkorf Ameiika's antwoord op Malik's vredesvoorstel „We moeten dan ook de zekerheid hebben dat aan alle aggressie een einde komt" PRESIDENT TRUMAN heeft op verstandige, bedachtzame wijze gerea geerd op het sfinxachtige voorstel van Malik inzake Korea. Ame rika, aldus de President, is, evenals voorheen, inderdaad bereid deel te nemen aan een „vreedzame regeling", maar deze moet dan ook defini tief een einde maken aan de aggressie en het moedige Koreaanse volk veiligheid en vrede geven. De Ver. Staten zijn echter niet van plan het slachtoffer te worden van een Russische politieke valstrik. Terwijl Tru man aan het Congres verklaarde, dat de defensie-inspanningen van de vrije wereld in feite slechts pas begonnen zijn, gaf Charles Wilson, direc teur van het bureau voor defensie-mobilisatie, te kennen, dat de verde diging in geen geval mag verslappen, zelfs indien de Koreaanse oorlog morgen aan de dag zou eindigen. Deze woorden van Charles Wilson dienen bijzondere aandacht. Het beëindi gen der controle-maatregelen met be trekking tot de Amerikaanse economie zou momenteel chaos en een ramp ver oorzaken. Ook hij wees er met nadruk op dat „Korea" maar een schermutseling is in de strijd om de wereldheerschappij. Truman heeft gesproken op de verjaar dag van het uitbreken van de oorlog op Korea. Zulks geschiedde bij de inwij dingsplechtigheid van het luchtvaart laboratorium te Tullahoma in de staat Tennessee, welk laboratorium genoemd is naar wijlen generaal Arnold, die gedu rende de tweede wereldoorlog de Ame rikaanse operaties in de lucht tegen de As-mogendheden heeft geleid. Kort sa mengevat, bepleitte Truman het opbou wen van kracht, maar de deur openlaten voor een regeling der geschillen. Inzake Korea zeide hij: „Wij moeten overijlde acties, die onnodige risico's in houden of slap optreden, dat een belo ning zou betekenen voor aggressie, schu wen als de pest", aldus de tekst van Ass. Press. Truman herinnerde aan het feit hoe een jaar geleden de communistische heersers hun toevlucht namen tot een openlijke oorlog, om een klein en vreed zaam land te veroveren. Wij hebben Korea niet ten onder laten gaan, waarbij dan de gehele grondslag van de inter nationale organisatie voor de vrede zou zijn weggevallen, maar voor de eerste keer in de geschiedenis nam een wereld organisatie collectieve, militaire maat regelen om een aggressie tot staan te brengen. Thans is de situatie aldus: „Valt aan, gij Russische heersers en gij zult de ver enigde hulpbronnen der vrfje volken tegen U In het strijdperk zien treden. Valt aan en gij ruit een oorlog te voeren krijgen, die gü onmogelijk kunt winnen." Grote staking bij de P.T.T. in België Morgen geen post en weinig telefoon Meer dan 47.000 employé's van de Belgische posterijen en van de telegraaf- en telefoondienst, alsmede van het mi nisterie van Verkeerswezen zullen he denavond om 22 uur gedurende 24 uur het werk neerleggen. Morgenochtend zal geen post worden bezorgd, terwijl slechts het automatische telefoonnet zal functionneren. Maatre gelen zijn getroffen om de vitale lijnen, en in het bijzonder die met de zieken huizen, de brandweer en de geneeskun dige dienst, niet te storen. Het Katholieke vakverbond heeft zijn leden opdracht gegeven, niet aan staking deel te nemen. Deze staking is georganiseerd bij wijze van protest tegen „het uitstellen door de regering van een herziening der loon schalen waardoor de employé's der pos terijen en van de telegraaf- en telefoon dienst alsmede van het ministerie van Verkeerswezen dezelfde bezoldiging zul len krijgen, als die van bepaalde ambte naren van het ministerie van Financiën In dit verband dient opgemerkt, dat de employé's, die op het ministerie van Financiën met geld of waardevolle do cumenten omgaan, een speciale loon regeling genieten. Mr W. H. Fockema Andreae voorzitter Jaarbeurs Mr W. H. Fockema Andreae, oud staatssecretaris van Oorlog, en thans lid van de fa R. Mees en Zn te Rotterdam, is vanmorgen in Utrecht geïnstalleerd als voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs en van de Raad van Bestuur van de Maatschappij tot exploitatie van Jaarbeursgebouwen. Hij volgt dr F. H. Fentener van Vlissingen op. De plechtigheid werd bijgewoond door Prins Bernhard, die Koninklijk Commissaris van de jaarbeurs is. Twee huizen voor Petain beschikbaar gesteld De voorbereidingen voor de verhuizing var. maarschalk Pétain uit Fort Pie: Levée naar een particuliere woning zijn heden begonnen. Er zijn twee tegenover elkander liggende huizen door hun eige naars beschikbaar gesteld. In het ene za de maarschalk met zijn echtgenote zijn intrek nemen, het andere zal onderdak verschaffen aan zijn dokter en verpleeg sters benevens enkele bewakers die her tegen de nieuwsgierigheid van het pu bliek zullen beschermen. De maarschalk heeft Vrijdag een slech te nacht gehad, maar is gedurende net weekeinde langzaam weer op krachte; gekomen. De verhuizing zal waarschijn lijk in de eerstkomende weken plaats vinden. Boven het fort, waar hij nu nog blijft, waait een Rode Kruis-vlag als teken dat het thans moet worden be schouwd als een militair hospitaal en langer als een gevangenis. De heersers te Moskou en hun agenten in het Verre Oosten hebben in Korea geen gemakkelijke prooi gevonden. De strijdkrachten der aggressie zijn terug geworpen naar hun uitgangspunt en de V.N. is niet vernietigd, maar sterker dan een jaar geleden. Voorts deed Truman een beroep op de Republikeinen om met de Democraten te werken aan een gemeenschappelijke opbouwende buitenlandse politiek. Amerik. reactie op Malik's voorstel Te Washington, aldus Reuter, zijn geen berichten van de Amerikaanse Ge heime Dienst ontvangen, die erop wijzen, dat de communisten ook maar ergens in Korea geneigd zouden zijn de strijd te staken. Aldus een Amerikaans woord voerder. Het tegenovergestelde schcijnt juist het geval te zijn. In dit verband wijst men er te Washington op, dat thans te Peking campagnes worden ge voerd, ten doel hebbende het publiek te bewegen, bij te dragen aan fondsen, die dienen om een voortzetting van de com munistische aggressie op Korea te be kostigen. De charmante dochter van de Amerikaanse ambassadeur, Helen Chapin, die op 14 Juli in Den Haag gaat trouwen, is aangekomen op Schiphol op doorreis naar Parijs, waar de a.s. bruid haar toilet voor die grote dag heeft besteld. Links mevrouw Chapin, die er blijkbaar veel plezier in heeft dat haar dochter (mèt welkomstgeschenken) op het vliegveld moet poseren voor de fotograaf. Gisteren vertoefde Helen ook nog even in Den Haag. Drama voor Belgische kust Maar twee reddingboeien gleden onder hem uit en hij bezweek De derde opvarende van het voor de Belgische kust uitgebrande Engelse jacht, waarover wij gisteren in een deel onzer edities schreven, blijkt niet opge pikt te zijn door een Zwitsers schip. Hij moet verdronken zijn. Het was een 69- jaidge kolonel, die evenals de beide an deren, die door het Nederlandse schip Tyro werden gered, drijvende op een reddingboei te kampen had met de hitte het brandende schip in de nabijheid het kolken van de golven. De bejaar de kolonel verloor zijn boei en greep toen de boei van een der beide anderen 44-jarige journalist. Maar ook deze boei gleed onder de uitgeputte kolonel weg en de man ve 'ween in de golven. Een half uur later werd de journalist aan boord van de Tyro gehesen. Na nog een kwartier zoeken vond men tevens de van kou verstijfde kolonel Burns, de derde De drie Engelsen waren Zondagmid dag uit Hoek van Holland vertrokken. Een dame die ook mee zou gaan, verkoos op het laatste ogenblik vanwege het ruwe weer de nachtboot. Het gezonken schip was een zeer luxueus jacht, eigen dom van kolonel Burns. De beide over levenden verbleven gisteren in het Brit consulaat te Amsterdam teravond met de nachtboot land teruggekeerd. Aangespoeld lijk van man te Wassenaar herkend Van het lijk, dat dezer dagen op het Wassenaarse strand is aangespoeld, thans de identiteit vastgesteld. De v< dronkene blijkt de 54-j. Van W. uit Den Bosch te zijn, die sinds enige jaren werd verpleegd in een inrichting voor psycho- pathen. Het stoffelijk overschot is beschikking van de familie gesteld. Desolate toestand in Abadan Perzische regering verbolgen op Drake, die op weg naar Engeland zou zijn Zes tankboten zyn gisteravond leeg uit de Perzische haven Abadan vertrokken. Meer dan 24 tankers liggen te wachten, deze haven binnen te kunnen varen. Drake, de algemeen bedrijfsleider van de „Anglo-Iranian", reisde onverwachts naar Basra, nadat h|J een „ultimatum" had ontvangen, om naar de genationali seerde olieindustrie over te gaan en thans ragen waarnemers zich af, of Drake misschien op weg is naar Engeland? Het troepentransportschip „Lancashire" heeft troepen in de Suezkanaalzone aan land gezet. Zowel Drake als de vice-voorzitter van de „Anglo Iranian", Jackson, die immers zijn missie naar Londen terugkeerde, hebben zich zeer sceptisch uitgelaten de mogelijk of Perzië de raffinade rij te" Abadan zal kunnen drijven. Drake verklaarde instructies te hebben gegeven tot een onderzoek naar de kansen, om de olie uit de half geladen tankschepen terug De ramp met de Athay Eerste duikpogingen ondernomen Dé onderzoekingswerkzaamheden naar de aan de Zuidkust van Engeland ge zonken Britse onderzeeboot Affray gaan een tweede phase in: vandaag zouden de eerste duikpogingen worden gedaan. Een woordvoerder van de Britse admi raliteit heeft meegedeeld dat aan boord van het bergingsvaartuig Reclaim alle voorbereidingen zijn getroffen. De dui kerwerkzaamheden zullen aanmerkelijk lang duren en het besluit of de boot ge licht zal worden, kan eerst over enige weken verwacht worden. Agenten moeten nummer dragen, meent men „Vindt U het juist om iedere politie agent op zijn uniform een nummer te laten dragen?" was een der vragen uit de nieuwste enquête van het NIPO. En 52 pet antwoordt daar bevestigend op, terwijl 19 pet het onjuist zou vinden. Bijna de helft van de voorstanders zegt: omdat de agenten dan gemakkelijk te herkennen zijn, en anderen: dan kan men een agent ter verantwoording roe pen bij onredelijke behandeling. Een derde van de tegenstanders van het nummer zei: een mens is geen Tegen mgr Groesz de „zwaarste straf" geëist De openbare aanklager heeft de „zwaarste straf' geëist tegen de Hon gaarse aartsbisschop Groesz, die tezamen met 8 anderen te Boedapest terecht heeft gestaan wegens „samenzwering tegen de Hongaarse staat". Deze eis betekent, dat Groesz zowel tot de doodstraf als tot levenslange gevangenisstraf kon worden veroordeeld. Het was dezelfde aanklager, die ook optrad in het proces tegen kar dinaal Mindszenty. te pompen. Het had, volgens hem, geen zin onder de huidige omstandigheden tankschepen te laden. Jackson was van oordeel, dat het nog maar heel kort zal duren en dan zal het Britse personeel Perzië moeten verlaten. Blijven de Perzen in hun houding vol harden. dan zouden de raffinaderijen, voor zover de uitvoer betreft, voor ten minste een jaar moeten sluiten. Niemand van d Britse staf in Abadan voelt ei voor naar de genationaliseerde n schappij over te gaan. Het moeilijkste probleem voor de Perzen zal het verko pen der olie zijn. Naar verluidt zou de asphaltfabriek te Abêdan gesloten worden, omdat de op slagplaats van asfalt vol is. Reuter meldt nog uit Washington, dat vertegenwoordi gers van zestien Amerikaanse oliemaat schappijen gaan samenwerken om het tekort te bestrijden, dat door de gang van zaken in Perzië, de nationale defen sie zou kunnen schaden. Amerika levert aan Perzië tanks, kanonnen en vliegtui gen ten behoeve der Perzische strijd krachten. De Nederlandse kustvaarder Tyro kwam gisteren in Amsterdam aan met twee geredde Engelsen, aie hun brandend jacht aan de Bel gische kust moesten verlaten. De derde man aan boord, hun kame raad, eveneens een Engelsman, kwam daarbij om het leven. De beide geredde schipbreukelingen: links: Robertson en naast hem: Burns. Rechts de gezagvoerder van de „Tyro". Ondank is 's werelds loon Meisje bij Oldenbroek door wolf gebeten Het tienjarige dochtertje van de heer Scharringa, eigenaar van het dierenpark 't Harde bij Oldenbroek, werd door een wolf die zij wilde liefkozen, in een arm gebeten, toen zij haar hand door de tralies stak. Een van de omstanders, de wachtmeester der Rijkspolitie G. Draaier, sprong onmiddellijk in de kooi, greep de wolf bij de kop en opende de muil van het dier, waardoor de kleine werd be vrijd. Het meisje had een diepe vlees wond van elleboog tot handpalm opge lopen. Laatste overlevende uit Poolse bunker gestorven Volgens het dagblad de „Westdeutsche Algemeine" is de enige overlevende van de zes in 1945 in een Poolse bunker op gesloten soldaten, in een ziekenhuis te Warschau aan scheurbuik overleden. Het gebrek aan vitaminen had de 32-jarige Duitser volledig uitgeput. De soldaat was enkele weken geleden door Poolse ar beiders uit de bunker bevrijd. Aan prof. Kohnstamm, K. ter Laan en Pim Muiier In zijn hoedanigheid van regent van Zaandam en Kamerlid een zeer verdfen- het Prins Bernhardfonds heeft de Prins jstelijke arbeid voor de dialect- en volks gisteren in Amsterdam als bewijs van kunde, in het bijzonder van die van zijn waardering voor hun werk ten dienste j geboorteland Groningen heeft verricht. - Volgens de Prins moet de trein vw het culturele leven de zilveren anjer uitgereikt aan prof. dr Ph. A. Kohn- de heren K. ter Laan en Pim Muiier. Het fonds heeft in de jongste jaren meer dan een millioen gulden aan subsidies uitgekeerd. De Prins noemde die subsidiëring een „ijsbrekerbij drage", omdat na het geven van een bijdrage uit het fonds andere medewerking gemakkelijker wordt ver kregen. Ten gevolge hiervan is zeker nog millioen gulden van andere zijde ontvangen. Uit het feit dat voor wetenschap en kunst 31 procent van het beschikbare be drag aan subsidies werd uitgekeerd, voor volksontwikkeling, jeugdzorg en regio nale arbeid 56 procent en voor buiten land en overzeese gebieden 15 procent, trok Prins Bernhard de slotsom dat het fonds geenszins alleen in „hoge cultuur", wetenschap en kunst, een taak ziet. Prof. Kohnstamm ontving de on derscheiding op grond van zijn pioniers arbeid ten behoeve van het volksonder wijs, zijn werk ten bate van de ontwik keling van werklozen en militairen zijn oecumenische arbeid, welke activi teiten hem een perspectiefrijke in de natuurkundige wetenschappen deden prijsgeven. De heer Ter Laan uit Wassenaar, die 8 Juli a.s. 80 jaar wordt, werd onder scheiden omdat hij ondanks zijn drukke werkzaamheden als burgemeester tehuis en een studiecel zijn geweest De heer Ter Laan is de eerste „rode' burgemeester van ons land geweest. Van 1905 tot 1914 was hij lid van de Haagse gemeenteraad. i-jarige heer W. J. H. Muil •n Haag tenslotte zag zich de zilveren anjer op de borst gespeld omdat hij ettelijke takken van sport Nederland heeft geïntroduceerd t ontwikkeling gebracht o.a. ath- letiek, voetbal, hockey en tennis zelfs kans zag mannen als Troelstra DAT bij het verdelgen van kippen, die aan pseudo-pest lijden, thans in Utrecht blauwzuurgas wordt gebruikt, waardoor de dieren even onrustig wor den, doch binnen enkele minuten dood DAT een inwoner van Kiel (gem. Sleen, Drenthe) is gearresteerd, daar hij de pas geboren baby van zijn ongehuw de dochter bij anderen zou hebben on dergebracht. DAT op 4 Juli in het Walkartpark te Zeist een monument voor de ruim 150 Zeister gevallenen wordt onthuld. DAT de Belgische senaatscommissie an Buit. Zaken Vrijdag per schip van Antwerpen naar Dordrecht reist om de waterwegen tussen België en de Rijn te bestuderen. DAT de gemeente A'dam een beloning van f 1000 heeft uitgeloofd voor hen, die inlichtingen kunnen verschaffen welke leiden tot aanhouding van Pieter Jan Bruin, de dief van f 113.000. DAT de vlieger A. Viruly voor de actie 1951/1952 van de Nat. Spaarraad het kinderboekje „Vleugels voor Jan Iheke" heeft geschreven. DAT kapitein C. H, H. M. v. Nijnatt van de A.A.T. in Tilburg, die zes weken geleden tijdens een motorbehendigheids- wedstrijd te Moergestel een ongeluk kreeg, in Eindhoven is begraven. DAT bijna* 10.000 leerkrachten hebben meegewerkt aan de bevordering van het sparen in schoolverband bij de Rijks postspaarbank en het verloop van deze schoolspaarders veel minder is dan van de individuele jeugdspaarders. DAT de N.V. Kon. Metaalwarenfabriek v/h J. N. Daalderop en Zn te Tiel voor het Ned. leger jerrycans gaat maken en verband daarmee met een hal van 1000 m2 wordt uitgebreid. DAT Vrijdag bij de onbewaakte over- eg in de Zwarteweg nabij Gouda (spoor lijn UtrechtR'dam) een automatisch flikkerlicht in gebruik wordt genomen. DAT 200 geologen, onder wie 139 bui tenlanders, deze week te Heerlen een congres over het Carboon bijwonen. DAT de regering zich blijkens een nota van minister Joekes aan de Tweede Kamer kan verenigen met de aanbeve- van de Int. Arbeidsconferentie over de vakopleiding voor volwassenen. DAT het Tweede-Kamerlid v. d. We tering (CH) drie amendementen heeft ingediend op de wetsontwerpen tot wij ziging van de inkomstenbelasting, loon belasting, vermogensbelasting en motor rijtuigenbelasting. DAT van 10 tot 17 Juni in acht ge meenten in totaal tien gevallen pseudo-vogelpest zijn geconstateerd, het geen men niet onrustbarend acht. DAT de Belgische minister Brasseur vanda3g in ons land met minister Teu- lings sprak over de burgerlijke ver dediging. DAT de R'damse dierenarts Joh. C. Peters t.g.v. zijn 25-j. artsjubileum be zoek kreeg van de olifant Sonja uit Blij- dorp, die hij reeds van verschillende kwaaltjes verlost heeft. DAT de Haak-In-tentoonstelling ln Rotterdam door 35300 personen is be- DAT de Nederlandse torpedobootja- ger Van Galen, na twee maanden dienst in de Koreaanse wateren in Honkong gearriveerd. DAT te Alkmaar 85 jaar oud, ls over leden de heer P. Steen, vroeger arts te Opheusden. DAT R. Kok uit Peize tijdens het vis- :n te water is geraakt en verdronken. DAT de 20-jarige timmerman G. v. Wegen uit Eemnes, die onlangs van een aanbouw zijnde school in Blaricum el, is overleden. DAT het halfjarig zoontje van de fam. G. Smut aan de Nieuw Larenseweg. in teil met kokend water viel en aar de brandwonden bezweek. DAT de uitgeversorganisaties de frac tievoorzitters der Eerste Kamer hebben verzocht kerkboeken en naslagwerken niet onder de weeldebelasting te laten vallen, wanneer deze boeken in leer zijn gebonden. DAT voor de Zutphense rechtbank twee maanden is geëist tegen twee jeug dige Puttenaren, G. B. en H. D-, die minderjarige broer van D. een volle fles met jenever hadden laten leegdrinken, waardoor de knaap anderhalve dag be wusteloos was geweest. Z.K.H. Prins Bernhard reikte gisteren in het geoouw van de Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam namens het Prins Bernhardfonds zil veren anjers uit. Prof. dr Ph. A. Kohnstamm ontvangt uit handen van de Prins de onderscheiding. Ook de heren K. ter Laan uit Wassenaar en W. J. H. Muiier uit Den Haag kregen de zilveren anjer. Schaepman tot de overtuiging te brengen dat de sport onder het begrip cultuur valt De Prins reikte de onderscheidingen uit a korte toespraken, waarin hij de ge decoreerden het Nederlandse volk ten voorbeeld stelde. De eerste zilveren anjers werden vorig jaar Juni uitgereikt en wel aan de Twentse industrieel J. H. van Heek, aan de heer P. J. de Kanter, van het Alg. Ned- Verbond, aan de regisseur van de passiespelen te Tegelen. A. Th. Thijssen en aan wijlen Jarig van der Wielen, de voortrekker van het Volks hogeschoolwezen. rR is in de laatste maanden enige be- -Lj roering verwekt over de organisatie- m van de Chr. vakbeweging. Gedu rende meer dan een halve eeuw heeft Chr. sociale kring gestreden voor bedrijfsorganisatie. Thans is de tijd aan gebroken, dat de bedrijfschappen en ar beiders zullen spreken en beslissen over gang van zaken in hun bedrijfstak. Nu steunen speciaal deze bedrijfschap pen op de vrije organisatie van werk gevers en werknemers, maar deze laat- sten kunnen in hun huidige vorm niet i goéde representatie van alle groepen zorgen. Dat zou immers beteke- dat bijv. in het bedrijfschap Metaal werknemerszijde naast de vertegen woordigers van de drie metaalarbeiders bonden ook de organisaties van werk meesters. technici en kantoorbedienden afgevaardigden zouden moeten zenden, daar ook deze organisaties een groot aantal leden hebben, die in het metaal bedrijf werkzaam zijn. is een onmogelijkheid. Een be drijfschap zou dan een veel te log lichaam worden en bovendien kunnen de kleine beambtenorganisaties het zich on mogelijk permitteren, in tientallen be drijfschappen hun mensen zitting te doen ALS consequentie van de publiekrech- telijke bedrijfsorganisatie is dan ook steeds gezien een volkomen reorganisatie van de vakbeweging, waarbij de huidige beroepsbonden, vervangen zouden wor den door bedrijfsbonden. Niet meer het beroep waarin, maar de bedrijfstak waar bij de werknemer arbeidt zou dan beslis send zijn voor de organisatie, waarbij hij zich zou moeten aansluiten. u, om bij bovengenoemd voor beeld te blijven, een Chr. Metaalbond opgericht moeten worden, waarin naast de metaalarbeiders ook de technici, de werkmeesters en het administratieve per soneel van de metaalbedrijven een plaats krijgen. De drie Metaalbonden (Christe lijk, R.K. en socialistisch) zouden dan alle werknemers in de metaal sector hun vertegenwoordigers naar het bedrijfschap kunnen zenden. Reeds in de bezettingsjaren werd door de drie grote vakcentralen besloten, dat de bevrijding de bedrijfstaksgewijze organisatie (B.T.O.) van de vakbeweging tot stand moest komen. Om allerlei rede voor het verkrijgen van rechts herstel t.a.v. de door het NAF. inge palmde bezittingen der vroegere vakbon den, bleek het noodzakelijk, dat deze laatsten eerst in hun oude vorm terug keerden. En daarmee waren de moeilijk heden geschapen, want nu de beroeps organisaties hun positie weer hebben ge consolideerd, kost het de grootste moeite, de B.T.O. op korte termijn te verwezen lijken. NATUURLIJK zijn het voornamelijk de beambtenorganisaties, die tegen door voering op korte termijn grote bezwaren hebben. De handarbeiders zijn immers grotendeels al georganiseerd in organi saties, die parallel lopen met de bedrijfs takken, en het kost betrekkelijk weinig moeite oirt bijv. de Chr. Metaalbewer* kersbond om te bouwen tot een Chr. Metaalbond. De bonden van werkmeesters technici en gedeeltelijk ook de orga nisatie der kantoorbedienden zouden ech ter geheel in de bedrijfsbonden worden opgelost en dat roept vanzelfsprekend weerstanden op. is de bedrijfsbond een oud Ideaal de Chr. vakbeweging en het is niet alleen uit practische overwegingen, dat oorlogsjaren reeds door de voor- n werd gekozen voor de B.T.O. Hierachter staat immers het oude ideaal de eenheid en saamhorigheid van alle werkers, hetzij hoog of laag, in één bedrijf of bedrijstak. Niemand spreekt zich dan ook principieel uit tegen de B.T.O., maar in de beambtenorganisaties huiverig om op dit moment reeds met pak en zak naar de bedrijfsbonden te garn. Daar de grote handarbei dersorganisaties mede in verband met de trage ontwikkeling der p.b.o. het de hoogste tijd achten om bedrijfsbonden n is hier een wrijfpunt ontstaan, zoals uit de verslagen van diverse jaar vergaderingen in ons blad duidelijk tot uiting kwam. HIER speelt de oude tegenstelling, tus sen boord en overall, die helaas lang erwonnen is, een rol. De beamb tenorganisaties menen, dat zij in de be drijfsbonden een zeer ondergeschikte plaats zullen krijgen en dat de belangen behartiging van hun leden bü de ver tegenwoordigers der handarbeiders niet in goede handen is. Z|j willen, dat de beide groepen werknemers eerst meer begrip voor elkanders belangen zullen krijgen, zodat er een langzaam naar- elkaar-toe groeien komt. Zij vrezen voor vereenzaming van hun leden in de grote bedrijfsbond, ook al worden dwars verbindingen gevormd tussen groepen beambten met eenzelfde functie in de verschillende bedrijfsbonden. De arbeidersorganisaties op hun beurt ?men het de beambten zeer kwalijk, dat zij de weg naar de bedrijfsbonden ver sperren. Gelukkig is het in de kring van het C.N.V. niet zover gekomen als bij het N.V.V., waar een recalcitrante be- ambtenorganisatie de deur werd gewezen omdat zij zichzelf niet wilde opheffen. Toch worden ook hier bittere woorden In de kring der handarbeidersorganisa ties hoorden we de beambtenbonden al betitelen als „categorale organisaties," een uitdrukking die vooral in de ambte- narenkring een bittere bijsmaak heeft. En de beambten zien de grote hand- arbeidersbonden blijkens uitlatingen van hun voormannen als veelvraten, die via de B.T.O. streven naar vermeerdering van macht en ledental zonder oog te hebben voor het beroepseigene van de een uitdrukking, die vooral in de ambte- beambtencategorieën. In een volgend artikel zullen we be zien. hoe men uit deze impasse denkt te komen. WEERBERICHT Koel weer Tot morgenavond verwacht tDe Bilt: Half tot zwaar be wolkt met op de meeste plaat seri enkele buien en een kans op onweer. Meest matige Westelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.21-20.04; maan OJ*. 14-28. 4 Juli NM,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1