Hieuuie Cciiisct)f ÖTouranl Cj? Amerika kijkt voorlopig de kat uit de Russische boom Trygve Lie wil thans ten spoedigste overleg inzake Korea Wist U Perzen beletten tankers vertrek uit Abadan De aardigheid af MAANDAG 25 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Tw«« en 'dertigste Jaargang No 92SS .StantwasticfiU 9li«ble»« mgn bert In tcgfjeaspoet" Sport en Wedstrijden Malik: „Staken van het vuren"! DE RUSSISCHE GEDELEGEERDE bij de Ver. Naties, Jacob Malik, heeft in een radiorede een conferentie voorgesteld tussen de oorlogvoe renden op Korea, ter bespreking van een „staken van het vuren" en een wapenstilstand aan de 38ste breedtegraad. Indien Peking en Noord- Korea het standpunt van Rusland, bij monde van Malik naar voren ge bracht, onderschrijven, dan zou, aldus het hoofdkwartier der Ver. Naties, de kans bestaan, op overbrugging van het Amerikaanse en Russische standpunt. Eerst dienen de Ver. Staten zich nu tot de Sowjet-Unie te wenden ter verduidelijking der verstrekte gegevens. Morgen zal Amerika besprekingen voeren met de vertegenwoordigers der vijftien landen, welke troepen op Korea hebben. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., drong aan, ten spoedigste onderhandelingen aan te vangen over een „staakt het vuren" op Korea. Vermoedelijk roept Malik de Veilig heidsraad bijeen. Thans, nu de Koreaanse oorlog juist een jaar oud is, herleeft in de gehele reld de hoop, dat het verrassende voorstel van Malik zal leiden tot het beëindigen van de strijd. Trygve Lie is van oordeel, dat de politieke kwesties, die aan de orde zullen komen bij het herstel van vrede en veiligheid op Korea, het beste bespro ken kunnen worden in de bevoegde or ganen der Ver. Naties. Zoals hierboven reeds gezegd, zot Malik wellicht begin dezer week de Vei ligheidsraad bijeenroepen om te over wegen, hoe „practisch en concreet" de gevechten tot een einde gebracht kunnen worden. Er zijn al direct diplomatieke puzzle's. Want welke zijn de „oorlogvoe rende partijen',, waarop Malik doelde? Noord-Korea, communistisch China, de Sowjet-Unie of deze drie landen teza men, enerzijds? En dan anderzijds, Zuid- Korea, of de Ver. Staten of de V.N.? Ook wordt erop gewezen, dat het nieuwe Russische voorstel bijna gelijklui dend is met de jongste Westerse uiteen zetting. Amerika is inderdaad bereid, medewerking te verlenen aan een „staken van het vuren", als het Russische voorstel oprecht gemeend is en dus meer betekent dan propaganda. Uiteraard is me Amerikaanse kringen ook bevreesd, dat het Sowjetvoorstel weer een vorm van camouflage is, maar dat de ware bedoe lingen zijn, het Amerikaanse herbewape ningsprogram zijn kracht te ontnemen. Wij wijzen erop, dat ditmaal.in he' voorstel niet gerept wordt over de toe komst van Formosa' en de zetel van com munistisch, China in de V.N. Het Franse De versiering van Malik's voorstel Olijftak met dorens Het voorstel van Malik was „versie met een fraaie inleiding; Kort sam gevat, komen de beschuldigingen van Rus hierop neer: 1. De oorzaak voor slechter worden der betrekkingen tussen Rusland en het Westen is het Noord- Atlantisch Pact, de vorming van militaire bases in het buitenland, de herbewape ning van West-Duitsland en de herleving van het Japanse militarisme. 2. De meest flagrante manifestatie dezer Westelijke aggressie-politiek is de gewapende inter ventie op Korea door Amerika en de V.N.-landen. 3. Formosa werd in bezit genomen en Chinees grondgebied ge bombardeerd, het „bewijs", dat Amerika orlog in het Verre Oosten wil uit breiden. 4. De Sowjet-Unie echter heeft geen aggressieve plannen en zij bedreigt niemand. 5. De mogelijkheid bestaat, dat socialisme en kapitalisme vreedzaam naast elkaar bestaan. 6. Rusland wenst geen gewapend conflict met Amerika, en zulks had Stalin in 1932 reeds verklaard. 7. Jammer, dat de V.N. steeds meer wordt omgevormd tot een „oorlogsinstrument". 8. De politiek van Amerika, Engeland en Frankrijk draagt in zich het zaad van nieuwe wereldoorlog. 9. De Ameri kaanse pers voert propaganda voor de oorlog tegen Rusland, maar nergens in de Russische pers wordt een aanval op Amerika gepredikt. (Men zal verstandig doen deze beschuldigingen in aanmerking jrnen bij de beoordeling over de „oprechtheid" van Malik's voorstel in zake Korea. Red.) Veertig doden Wrak gevonden van Amerik. Constellation De Amerikaanse Constellatie van de Pan American Airways, die dc vorige week boven Liberia in Afrika is dwenen, is, naar patrouillevliegtuigen hebben gemeld, tegen een heuvel te pletter gevlogen en uitgebrand. Geen der 40 inzittenden heeft de ramp overleefd. Zaterdag werd het wrak gevonden ten Zuidwesten van het dorp Sanoghia. Adres van Italiaanse was vals Nadat de foto en het signalement van de geheimzinnige „Italiaanse" zwerfster, die zich M-azzini noemt, Zaterdag ver spreid waren, kreeg de politie van iemand uit Amsterdam-Zuid de medede ling, dat deze „Italiaanse" een .zekere J. M. uit Rotterdam moest zijn. De Rotter damse politie stelde een onderzoek i ontdekte, dat het opgegeven adres niet bestond. Ook de naam J. M. zei haar niets. De tipgever zou vanmorgen om negen uur in Amsterdam op het politie bureau komen, maar is niet verschenen, evenmin als een inwoner van Zandvoort, die in de omgeving van het Centraal Station met het meisje zou hebben ge sproken op de avond toen zij zich bij de politie meldde. De politie is dus nog prac tisch even ver als zij was. Alleen zou men uit het feit, dat het meisje met een inwoner van Zandvoort heeft gesproken, kunnen afleiden, dat zij een Nederlandse van Buit. Zaken verklaarde, Malik's aanbod aanmerkelijk aan waarde heeft ingeboet door de ellenlange inlei ding van valse beschuldigingen, gericht tot het Westen. In het Lagerhuis zal de kwestie met spoed worden aangesneden en Morrison, de Britse min. van Buit. Zaken, heeft er reeds met premier Attlee over geconfe reerd. Merkwaardig wordt in Malik's stel ook verklaard, dat Rusland zijn politiek baseert op de mogelijkheid van „vreedzaam naast elkander leven der stelsels, namelijk het Russische en het Amerikaanse, terwijl naar economi sche samenwerking met alle landen wordt gestreefd". De Russische pers heeft de „offerte" grote aandacht gewijd, n tot dusver bewaren de Chinese, zowel als de Noord-Koreaanse radio het stilzwijgen. Sheikh Abdullah Mubarak, de 36- jarige erfgenaam van de troon van Kuwait, is in Londen aangekomen voor besprekingen met het Engelse departement van Buitenlandse Zaken en van Brandstoffen. Zijn kleine land (150.000 inwoners) importeert n.l. per jaar ook al 22 millioen ton olie. En nu Engeland de olie in Per zie kwijt gaat raken, moet die kostbare vloei stof toch ergens anders vandaan komen. Ook minister Joekes: Voorlopig geen nieuwe loonsverhoging Voor een nieuw ingrijpen om de ver houding tussen lonen en prijzen in een de arbeiders gunstige zin te wij zigen, bestaat volgens minister Joekes geen aanleiding, aldus de memorie van- antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1951 van Sociale Zaken. Een we loonronde schuift de minister daarmee dus voorlopig van de baan. Zo- s we reeds meldden, is de Stichting in de Arbeid reeds tot een zelfde slot- im als de bewindsman gekomen. De minister voelt er niet veel voor de loongrenzen in dc sociale wetten van 4.925 te verhogen tot 6.000. Wel ovcr- 'eegt hij een verhoging van de loon grens in het werktijdenbesluit voor kan toren 1937, die nog op 3.750 is gesteld. Er zijn in totaal dertien aanvragen om ontheffing van de laatste 5 pets loons verhoging ingediend. Van deze ver zoeken werden er acht afgewezen en door de aanvragers zelf achteraf ingetrokken. Het dertiende, dat betrek king had op 800 opvarenden en vislossers IJmuiden, werd in zoverre toegestaan, dat de 5 pet verhoging werd vervangen door een toeslag van 2,35 op het basis- loon van de lossers en een bijslag va 11 per maand op de basisgage van d opvarenden. De gestolen f 100.000 Politie zoekt nog naar jonge ambtenaar Hoewel de politie in internationaal verband grote activiteit aan de dag legt om de voortvluchtige 22-jarige ambte naar P. B„ die er met 113.000 gemeente Amsterdam vandoor is, op te sporen, is de jongeman nog steeds niet gevonden. Een pensionhoudster uit de Marnixstraat in de hoofdstad heeft i klaard, dat de verdwenen ambtenaar 3 tot 5 Juni op een van haar kamers heeft gelogeerd. Nadien zou hij in Noord- Brabant zijn waargenomen. Op grote schaal voerde de politie er e uit. De grensposten stelden extra-be waking in, maar tevergeefs. Ook uit Duitsland kwam bericht dat de jonge man daar gezien was. Ook dit spoor liep Wat de wereld er van zegt WASHINGTON: Gereserveerd, maar men hoopt, dat een grondslag voor over leg aanwezig is. Malik's voorstel dient meer te zijn dan „propaganda". Er moe ten garanties gegeven worden, dat de communistische troepen de 38ste parallel niet opnieuw zullen overschrijden. Ver derafwachten! LONDEN: De hoop der Britse regering op een spoedige beëindiging van de strijd is vergroot. Het Russische voorstel moet echter verduidelijkt worden. Ridgway bezet thans een sterke linie op Korea. Ingaan op Malik's voorstel betekent, dat Ridgway deze posities ten Noorden va de 38ste parallel zou moeten verlaten. PARIJS: De aanvallen van Malik op de Westelijken, overeenkomende vu beschuldigingen van Gromyko te Parijs, temperen aanmerkelijk de belangrijkheid Malik's voorstel. Het is slechts belang, als China en Noord-Korea aanvaarden. Natuurlijk ziet Frankrijk gaarne een einde komen aan de Ko- :aanse oorlog. PEKING: Aanvankelijk zwijgen. Daar- i waarschuwt Radio-Peking het Chinese volk, dat de oorlog op Korea nog geruime tijd zal duren. Herinnerd wordt aan „verjaardag" van de Koreaanse oorlog dan volgt: „De oorlog zal om weerstand bieden aan de Ver. Staten een lang durige zijn. Van jaar tot jaar moet hij worden gevochten engewonnen'' TOKIO: Vertegenwoordigers der V.N. en dat voorstel als iets meer „oprecht" dan vroegere, maar men moet oppassen. eer niet een „sluwe zet" achter steekt. Generaal Ridgway zweeg er MOSKOU: De radio heeft de gehele rede van Malik uitvoerig uitgezonden. Aan de voorstellen werd voorrang ge geven boven elk ander nieuws. Geer commentaar Ook in tapijtfabrieken arbeiders op wachtgeld Behalve in de schoenen- en de textiel industrie heerst er ook grote slapte de tapijtindustrie. Vrijwel het gehele personeel van N.V. Veneta Tapijtenfabrieken te Hilver sum ging vandaag met wachtgeld. Ook de directies van de meeste andere Hil- versumse tapijtenf abrieken hebben eer dergelijke regeling aangevraagd. Dit houdt in. dat een groot deel van de onge- 1200 mannen en 200 vrouwen die werkzaam zijn in deze Hilversumse tex tielbranche, binnenkort op wachtgeld zullen worden geplaatst. De oorzaak gelegen in het feit, dat momenteel prac tisch geen tapijten worden verkocht dat het publiek de resultaten afwacht de verlaging van de wereldwolprij- Het wachtgeld bedraagt ongeveer 80 pet van het basisloon. Dergelijke ingrijpende maatregelen zijn tot dusverre niet voorgekomen. Bij Pe ters Tapijtfabrieken in Deventer is de helft van het personeel op wachtgeld ge steld. Trein slingerde auto kanaal in Zondagmorgen vroeg werd, doordat de motor plotseling afsloeg, een auto met B.O.-ers uit Velp op de spoor brug bij het Apeldoorns-Dierens Kanaa (bij Brummen) door een kolentrein ge grepen. Twee inzittenden hadden tevore nóg kunnen uitstappen, maar de derde •erd met auto en al in het kanaal ge slingerd. De man kon gered worden en toepassing van kunstmatige adem haling door zijn collega's werd hij in zorgwekkende toesetapd naar het zie kenhuis vervoerd. De spoorbrug werd ernstig beschadigd. De nieuwe auto werd volkomen vernield. Op de onbewaakte overweg in de Pur- merlanderrijweg werd Zaterdagmiddag de auto van de heer B. van K. uit Lands- door een goederentrein gegrepen en tien meter verder tegen een telefoonpaal gsmakt. De bestuurder liep slechts en kele onbetekenende hoofdwonden op. Te gen het eind van dit jaar komt er een flikkerlicht-installatie bij deze overweg. Schoolrapport van Hitier gevonden Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van een school te Lin: Oostenrijk, de school, indertijd door de jonge Adolf Hitler bezocht, wordt daar het schoolrapport van Hitier ten toongesteld, dat door een leraar on langs onder oude papieren is gevon den. In het rapport staat te lezen, dat Hitier een „uitzonderlijk luie leer ling" was. Hij bezocht de school 1901 tot 1905. In 1938, na de bezetting van Oostenrijk, heeft de Gestapo vergeefs het gebouw doorzocht i dit rapport. Urenlang aan een bootje gehangen Duitsers bij Rockanje op strand geworpen Drie opvarenden van een Duits jacht, dat gistermorgen vroeg bij Rockanje is gestrand, hebben 3 V- uur lang, hangend aan een rubberbootje, in het water gele gen, totdat zij op het strand werden ge worpen. De gezagvoerder, Caltlehr, is later door de nieuwe reddingboot Prin ses Wilhelmina van Stellendam van boord gehaald. Het 16 meter lange tweemast zeiljacht was op weg van Hamburg naar Lissa bon. De eigenaars, het echtpaar Kamp, wilde naar Argentinië oversteken. Zij hadden geen zeekaarten van de Hol landse kust aan boord. Eerst raakte het jacht 's nachts op de plaat Hinder voor het Haringvliet vast. Door hoog water werd het los gerukt en naar de kust ge dreven. De heer Kamp en zijn vrouw, alsmede een Duitse matroos, sprongen overboord en trachtten in het rubber bootje aan land te komen. De boot sloeg echter vol water en werd onstuurbaar. Mevrouw Kamp kon niet zwemmen. De drie drenkelingen werden door een dochter van de strandexploitant T. Wa- geveld op het strand gevonden. De fa milie Wageveld had mevrouw Kamp al de gehele nacht horen gillen, maai gebrek aan een goede boot kon niets uitrichtefi. Telefonisch waarschuw de men echter de reddingboten van Stel lendam en Hellevoetsluis. Terstond na de redding heeft men de schipbreukelingen droge kleren voorzien en goed ver zorgd. De scheepshond, die nog in zee zwom, werd door een zoon van de familie Wageveld gered. Gisteren is een vrachtauto vol bagage uit het gestrande jacht gelost. Behalve het koetswerken-concours was er Zaterdag in Scheveningen ook een concours van padvinders- marsbands, waaraan 20 gezelschap pen deelnamen. Een der tamboers in volle actie. Dewey, de gouverneur van de staat New York, zal volgende maand eer zoek aan het Koreaanse front brengen. DAT het eerste nr van „Baas boven baas", maandbl. van het Ned. inst. voor efficiency in Den Haag, is verschenen met een artikel van min. Albregts. DAT min. Joekes Zaterdag in Grouw het prov. oudenliedentehuis Friesma Hiem opende en in een toeristengebouw tje voor Friese volkskunst een Hindelo per dienblaadje kreeg aangeboden. DAT de weth. van publieke werken te Baarn, B. J. J. Wijkamp (P.v.d.A.), a ger 25 j. lang gedeputeerde in Utrecht en wnd comm. der Koningin, op 72-j. leeftijd is overleden. DAT er drie havenarbeiders zijn ge- arreseerd wegens diefstal van 2400 paar nylonkousen uit een loods aan de Rijn- I haven te Rotterdam, DAT de drie inzendingen op een prijs vraag voor een. nieuw raadhuis in Schie dam (een ervan was van ir A. van Kra nendonk en ir H. J. van Balen, beiden Den Haag) elk met f 3250 zijn be kroond, met het verzoek de ontwerpen uit te werken. DAT thans 2.600 gediplomeerde kraam verzorgsters bij de Ned. kraamcentra zijn aangesloten en 923 leerlingen in op leiding zijn. DAT het wetsontwerp op de organi satie van de emigratie het ministerie Sociale Zaken heeft .verlaten. DAT in totaal tien politic-agenten uit Schiedam vervolgd zullen worden wegens heling van jenever. DAT m.i.v. 2 Juli een vierde pont bij Velsen in de vaart wordt gebracht. DAT min. Wemmers e heeft ingesteld die opnieuw de vraag zal bestuderen of er behoefte bestaat aan een tweede verbindingskanaal tussen de IJsel en het Zwartewater (voorz. ir F. S. Langemeyer). Bootje dieet op z'n kop Twee jonge kano vaarders verdronken Twee jonge kanovaarders, de 29-jarige van Gelderop van de waterpolitie te Harderwijk en zijn vriend, de 26-jarige F. Boesveld, zijn op het IJsselmeer ver dronken, zo neemt men aan. Zij waren gistermorgen vertrokken en vanmorgen vond men de kano met de kiel naar be drijvende bij Oosterwolde. Naar de lijken wordt nog gezocht. Ned. verliezen na 1 jaar oorlog in Korea In het eerste jaar van de oorlog in Korea werd Nederland in de landstrijd krachten van de Ver. Naties vertegen woordigd door 1943 man. In dat jaar sneuvelden hiervan 51 man. Er werden 186 gewond, van wie er 41 zijn Boesman met z'n ballon over de Sont De Haagse ballonvaarder J. Boesman zal Zaterdag met de „Henri Dunant" Kopenhagen opstijgen voor een avond vaart. Als passagiers gaan mee een repor- 'an de Deense radio-omroep en journalist, als vertegenwoordiger va Deense dagbladen. Rekening wordt ge houden met een vaart over de Sont en >n landing in Zweden. Koningin en Prins apart door Alblasserwaard De Koningin en de Prins zullen op en 28 Juli afzonderlijke rijtoeren door de Alblasserwaard en de Vijfheerenlan- den maken, maar op bepaalde punten zullen zij elkaar ontmoeten, zodat som mige gemeenten het Koninklijk Paar verenigd in haar midden zullen zien. Men hoopt de Koningin verscheidene kanten te tonen van de veehouderij, de sociale zijde van de industrie, het landschapschoon en het jeugdwerk, ter ijl aan de Prins de economische zijde in de industrie zal worden getoond. Het bezoek zal op 27 Juli een halve ig en de Zaterdag daarop de hele dag beslag nemen. Het Koninklijk Paar zal met de Piet Hein naar de waard Prins Bernhard was gisteren in Parijs Prins Bernhard heeft gisteren de inter nationale luchtvaarttentoonstelling in Pa rijs incognito bezocht. Hij hield zich bijna een uur op in verschillende stands en vertrok tegen zes uur in zijn eigen Da kota weer naar Soesterberg. Autoliefhebbers konden Zaterdag op de boulevard van Scheveningen hun hart ophalen, want daar or ganiseerde de K.N.A.C. het jaar lijkse concours van koetswerken. De tentoongestelde wagens trok ken, ondanks het ongunstige weer, veel belangstelling. „Weer een aufo in de Schie" Rotterdamse politie in rep en roer Drie ambulance-auto's, gereedschaps- ragens van de Rotterdamse brandweer n kraanwagens kwamen gisteravond in e weer bij de beruchte bocht in de Abr. an Stolkweg te Rotterdam, waar op 5 lei een bus met Belgische toeristen te water is gereden en zes personen jam merlijk zijn verdronken. Een 20-jarige jongeman, die op de fiets passeerde, was het opgevallen, dat juist voor de beton af scheiding een verkeerspaaltje om- was gereden en dat wielsporen naar de waterkant leidden. Op het water olievlekken zichtbaar. De voorbij ganger waarschuwde onmiddellijk de po- enkele minuten later werden in het licht van schijnwerpers reeds dreg- lijnen uitgeworpen. Ook roeiboten wer den ingeschakeld. Om twaalf uur, na twee half uur zoeken, was echter nog niets gevonden. Het dreggen werd toen gestaakt. Inmiddels was reeds gebleken, dat het paaltje 's morgens door een Bel gische auto omver was gereden, zodat en de zaak niet al te tragisch opnam! Juist dezer dagen hebben B. en W. op vragen van een raadslid over het ongeluk met de Belgische autobus geantwoord, dat de ligging van de bocht in de weg zonder goed kan worden genoemd. De ver ongelukte bus was van een afwijkend typey, waarvoor in ons land waarschijn lijk geen rijvergunning zou zijn verleend. De granietkeien ter plaatse worden echter wellicht vervangen door asfalt. Nog geen lening met de stok achter de deur Voor een gedwongen lening of een lening met de stok achter de deur ziet 'ster Lieftinck op het ogenblik geen aanleiding. Zo'n lening zou tot het her stel van evenwichtiger verhoudingen op de kapitaalmarkt niet bijdragen. Dit ver hindert echter niet, dat de regering zich onder zeer bijzondere omstandigheden ge noopt zou kunnen zien van deze midde len gebruik te maken, aldus het antwoord de bewindsman op het voorlopig ver van de Eerste Kamer over de begro ting 1951 van Financiën. Minister Lieftinck herinnert er aan, dat óór de oorlog ook een lening met een stok achter de deur is uitgegeven, name lijk de 4 pet lening 1940-11. Britten beschuldigd van sabotage Soldaten met bajonetten omsingelden raffinaderij van de „Anglo Iranian Oil Cy" Perzische soldaten zijn in de haven van Abadan aan boord van de Britse tankboot „British Empress" gegaan, om de tanker te beletten, te vertrek ken. Ook de Engelse tankboot „Dola Bella" had de haven verlaten, maar toen de eis werd gesteld naar Abadan terug te keren, bevond de boot zich reeds in de Iraakse wateren. De Perzen dreigden daarop een „actie ter zee" tegen het vaartuig te zullen ondernemen. tankers, na het innemen der olie De Britten hebben een protest inge diend tegen de nieuwe sabotagewet. In het ontwerp is bepaald, dat van sabotage daden beschuldigde personen door bij zondere gerechtshoven zullen worden be recht. In Britse kringen oordeelt men, dat de wet tot vergaande verwikkelingen kan leiden, waar zij speciaal gericht is tegen de employé's van de '„Anglo Ira nian". De Britse ambassadeur heeft er op gewezen, dat een stagnatie in de uit voer van olieproducten uit Abadan niet als sabotage zal kunnen worden uitge legd, ongeacht de werkelijke oorzaak er van. De bedrijfsleider der Anglo Ira nian" Drake, heeft een brief ontvangen, waarin hij van sabotage beschuldigd wordt. De voorzitter der „Perzische oliecom missie" gaf te kennen, dat als de Britten op de raffinaderijen van Abadan hun ontslag nemen, Perzië zal trachten, het zonder de „Russen klaar te spelen". Aan de Britse, ingenieurs der oliemaatschappij werd een ultimatum gesteld, van 32 uur, om te beslissen of zij voor de nieuwe [Perzische maatschappij willen werken. Zaterdag was de situatie aldus, dat de Perzen een wijziging aanbrachten in de lontvangst-stukken die de kapiteins der ten ondertekenen. Als de schepen binnen tien dagen geen olie kunnen laden, zal de raffinaderij moeten sluiten bij gebrek aan opslagplaatsen. Perzische soldaten met bajonetten op het geweer, hebben een raffinaderij van de „Anglo Iranian" te Kermansjah omsingeld en de Britse bedrijfsleider gelast in zijn woning blijven, in afwachting van nadere in structies. Hei verdwenen tweetal Alle Britse diplomaten worden verhoord Volgens het Britse blad Sunday Graphic zullen alle regeringsdeparte menten na de verdwijning van de diplo maten Burgess en MacLean aan nieuw onderzoek door de Britse co spionnage-organisatie MI. 5 worden onderworpen. Het blad schrijft, dat het doel o.m. is de vriend van beide mannen te vinden, die hun de zeer geheime inlichting gaf, dat M.I. 5 bepaalde nasporingen ver- i richtte hinnen het Foreign Office. TN HET WEEKBLAD Tijd en Taak heeft de bekende socialistische predikant Buskes onlangs een artikel geschreven over de crisis van het socialisme in West-Europa. Als oorzaak van die crisis stelde hij, dat het socialisme zijn oude geloof, het Marxisme, verloren heeft, maar nog niet gevonden heeft het geloof in God en Zijn Rijk. het geloof, aldus ds Buskes, dat werkelijk bij het socia lisme behoort. Te verwachten was wel, dat op deze beschouwing reactie zou komen int de socialistische hoek zelf. Dat is dan ook gebeurd. Van socialistische zijde heeft ds Buskes nu te horen gekregen, dat hij met een voorstelling van zaken als door hem geboden de doorbraak in gevaar brengt. De doorbraak, aldus wordt nu van socialistische zijde aan ds Buskes tegen geworpen, de doorbraak gaat er van uit. er binnen ons volk verschillende geestelijke stromingen zijn. Wanneer nu van deze stromingen zich komt aan dienen als de enige ware bron van het socialisme, dan ondermijnt zij de samen werking op politiek terrein. Een huma nist, zo wordt aan ds Buskes tegenge worpen, zou evengoed een betoog kunnen leveren, dat het humanisme de enige ire basis is voor het socialisme. NATUURLIJK heeft ds Buskes op deze critiek weer geantwoord, en wel in het jongste nummer van Tijd en Taak Hij constateert hier een verschil in be schouwing over de doorbraak. Inderdaad, aldus ds Buskes, gaan de voorstanders van de doorbraak uit van het bestaan van verschillende geestelijke stromingen binnen ons volk. Maar voor hem zelf kan dan nooit betekenen, dat hij het Marxisme principieel aanvaardt» ril als christen die socialist is critiek ïn oefenen op het Marxisme. En hij er terstond aan toe, dat het Marx- als levens- en wereldbeschouwing niet bij het socialisme past en in bepaalde opzichten zelfs een belemmering voor we zenlijk socialisme is. In elk geval betekent voor ds Buskes de doorbraak niet, dat hü over de ver schillen in levensbeschouwing binnen het socialisme gaat zwijgen. Hij werkt met socialisten van zeer verschillende levensbeschouwing samen, maar daarom laat het hem nog niet onverschillig, welke levens- en wereldbeschouwing een so cialist er op na houdt. Ds Buskes is mèt zijn levensbeschou wing socialist geworden. Wordt hij als zodanig niet aanvaard, welnu, dan is, i besluit hij voor hem de aardigheid af. '"POT ZOVER ds Buskes in zijn verweer op de tegen hem uitgebrachte critiek. Het lijkt ons toe, dat hier de kern van de doorbraakgedachte toch wel wordt geraakt. Hoe zijn de feiten? De P.v.d.A. telt bin- ?n haar organisatie vogels van diverse pluimage: humanisten. protestanten, sen, allen socialist. Deze mensen be hoefden, toen zij de P.v.d.A. binnentra den, hun levensbeschouwing niet af te leggen, integendeel, de partij erkende (zo staat het in het beginselprogramma) het innig verband tussen levensovertuiging politiek inzicht. Ds Buskes mocht dus in zijn geloof blijven getuigen. Maards Buskes is niet de enige socialist. Naast hem telt de P.v.d.A. ook leden, die nog de Marxistische overtui ging zijn toegedaan. Waarom zouden ze ook niet mogen? Ds Buskes behoefde, toen hij de P.v.d.A. binnentrad, zijn levensovertuiging niet af te leggen. Maar de Marxisten behoefden, toen de P.v.d.A. werd opgericht, hun levensbeschouwing •enmin neer te leggen. In het partij verband bezien hebben ze dus gelijke rechten. 1Y/TAAR wat doet ds Buskes nu? Aan -"J- zijn recht om zijn levensbeschouwing te behouden ontleent hij het recht om vanuit zijn levensbeschouwing het Marxisme tegen te werpen, dat het als levensbeschouwing niet past bij het so- socialisme en in bepaalde opzichten zelfs belemmering vormt voor wezenlijk socalisme. Het komt dus hierop neer, dat naar de mening van ds Buskes een Marxist, die •erkelijk naar levensbeschouwing Marxist wil zijn, geen socialist kan zijn. Wat weer betekent, dat ds Buskes, na de .d.A. te zijn binnengestapt, aan de Marxistische leden van de P.v.d.A. gaat voorhouden, dat ze eigenlijk geen lid van "Av.d.A. mogen zijn, tenzij ze hun Marxistische levensbeschouwing over boord werpen. Het loopt daarom met de doorbraak wel vreemd. Want hier openbaart zich de zwakte van de doorbraak wel in alle duidelijkheid. Ds Buskes heeft gelijk, dat hij zijn levensbeschouwing volop wil handhaven. Het ging erom, wat hij in gevaar zou brengen: zijn levensbeschou wing dan wel de doorbraak. Zijn levens beschouwing wil hij bewaren. Maar dan legt de doorbraak ook het loodje. Want een strijd tussen de verschillende levens beschouwingen binnen haar gelederen zal ze moeilijk kunnen overleven, vooral niet als de zaak zo scherp wordt gesteld als ds Buskes thans heeft gedaan. Wat op zichzelf een verdienste is. Toscanini niet bij begrafenis echtgenote Zaterdag is de echtgenote van de be roemde Italiaanse dirigent Toscanini op 74-j. leeftijd, na een langdurige ziekte, te Milaan overleden. De 84-j. dirigent was wel bij het sterfbed van zijn vrouw, doch voelde zich gisteren te zwak om de begrafenis b\j te wonen. WEERBERICHT Enkele verspreide buien Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regen buien. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. De zelfde of iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.21—21.04; maan 0.18— 13.11. LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1