Jlieuwe £eiJt$dje ÖTouranl c De tijd van kuieren is voorbij Britten zullen de Perzische olievelden toch niet ontruimen „En de Rus wil in het Anglo-Iraanse bed kruipen" Terugkeer Koninklijk paar vier uur vertraagd Wist U Vleugel en idee De „plaatsvervangers" te Parijs eindelijk uitgepraat VHJDAG 25 TONI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTEN TIENƒ0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Twee en 'dertigste Jaargang No 9256 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfj fs gljr&ltoea tngn hert io tcgfjeospffct" Nader overleg uitgesloten DE BRITSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regering geen ontruiming wil van de Perzische olievelden. Het is onze wens, aldus de minister, dat de ambte naren en technici van de „Anglo Iranian" daar blijven. De Britse ambas sadeur in Perzië, Sir Francis Shepherd, verzekerde, dat er geen hoop is op een hervatting der olie-onderhandelingen, zolang de regering van de Perzische premier Mossadeq aan de macht is. Inmiddels heeft het Perzische parlement vrijwel eenstemmig zijn vertrouwen in de naastings- politiek van Mossadeq uitgesproken. Attlee, de Britse premier, brak zijn ▼acantie af en keerde naar „Chequers", in de omgeving van Londen, terug. Truman gaf na de verklaring van Acheson geen nader commen taar op het afbreken van de olie-onderhandelingen. Jackson, de vice-voorzitter Anglo Iranian", op het punt staande Teheran met zijn delegatie in een gechar terd KLM-toestel te verlaten, legde er de nadruk op, dat de situatie een ramp voor Perzië betekent en de olieindustrie tot vólkomen stilstand kan worden gebracht. Blijkbaar is er van premier Mossadeq niet veel meer te verwachten. Althans zeide hij, dat het „compromisvoorstel" van de „Anglo Iranian", om een nieuwe maat schappij op te richten, „lijkt op een stuk speelgoed", dat gebruikt wordt om iemand voor de gek te houden". Alle Perzen, aldus de premier, zijn van oordeel, dat de „Anglo Iranian" het land moeten ver laten. Uit Abadan werd gemeld, dat alle bor den met de naam „Anglo Iranian" er op, zijn weggenomen. Hoessein Makki, de lei der van de Perzische petroleumcommis- sie heeft het embleem van de maatschap pij afgerukt van de pet van een loopjon gen, waarna aUe loopjongens, aldus Ass. Press, dit voorbeeld volgden. Zoals wij gisteren hebben vermeld, vonden in Te heran felle anti-Britse betogingen plaats. Geldstuk in Lagerhuis over de vloer... En het Engelse Lagerhuis heeft minister Morrison een scherpe aanval gedaan op de houding der Perzische regering. Maar anderzijds merkt hij ook op, dat de Con servatieve bladen „de gebruikelijke oude imperialistische verklaringen hadden af gelegd en dat men twee oorlogen wilde beginnen, de ene in Perzie". Toen ging de rest van zijn woorden verloren in protest- kreten, terwijl dë Conservatief, majoor Edward Legge-Bourke een geldstuk over de vloer wierp, teneinde Morrison er toe te brengen „het over een andere boeg te Anthony Eden, eveneens Conservatief, gaf te kennen, dat een eventuele evacua tie van de olievelden door de Britten, als gevolg van de eenzijdige „onteigening" door Perzië, rampzalige gevolgen zou hebben voor de West-Europese herbewa pening. Uit de verklaringen van Morrison blijkt nog, dat Amerika erop heeft aan gedrongen „niet overhaast tot machtsver toon over te gaan", al erkent het, dat En geland het volste recht heeft stappen te ondernemen om de levens van Britse derdanen te beschermen. De Labourafgevaardigde, kapitein Gun- ter, drong aan op sterke Amerikaanse steun. Hij zeide: „De communisten staan te wachten om de macht in Perzië handen te nemen. Ik ben er tegen, on ieder voorval maar meteen onder het bed te gaan zoeken naar die communist, in dit geval is de Rus erop ui te kruipen." Haag vertrekken met het verzoek Britse regering aan het Hof van Interna tionale Justitie, strekkende Perzië ervan eerhouden tot actie3 over te gaan, welke kunnen vooruitlopen op een even tuele beslissing van het Hof in het olie geschil. Britse olie-missie op Schiphol Teleurgesteld uit Teheran terug De Britse missie van de „Anglo Iranian" bestaande uit 15 man, is vanochtend op doorreis naar Londen, op Schiphol ge land. De Engelsen maakten de reis met een gecharterd toestel van de KLM. Een verslaggever van het ANP had een in terview met de leider der missie, de heer Jackson. Deze herhaalde, hetgeen uit te> legrammen van Reuter en Ass. Press al eerder gebleken was, namelijk, dat de Perzen geen voorstellen wensten te over wegen, die niet strookten met de letter van de nationalisatie-wet. Deze wet is door ons, aldus de heer Jackson, in feite nooit erkend. Wel waren wij bereid over de vorm van nationali satie der olie te spreken. Ook hij ver klaarde, dat elke kans op een vergelijk of op verdere onderhandelingen volledig uitgesloten, althans zolang de regering Mossadeq aan het bewind blijft. De lusten waren natuurlijk zeer ernstig men kan uiteraard niet voorzien of het karakter daarvan gevaarlijker zal worden. Uit het feit, dat bedreigt als het „afslui ten van de afvoer pijpleiding" niet tot uitvoering zijn gebracht, kan men aanwijzing zien, dat de Perzen zelf ook weinig voelen voor een stagnatie van het bedrijf. Eén ding staat vast, aldus Jackson, dat als de Britten vertrekken, er geen werkelijke deskundige over is en dan zal I het bedrijf der „Anglo Iranian" tot onder- I gang gedoemd zijn. (Zijn visie corresp- pondeert volkomen met die van minister Morrison, waarover elders in dit r mer. Red.) Nieuwe draagbare radio op komst Geschikt voor batterijvoeding, maar ook voor het lichtnet Binnenkort brengt Philips een nieuw draagbaar radiotoestel op de markt, dat geschikt is zowel voor batterijvoeding als j voor aansluiting op het lichtnet. De hier- j voor noodzakelijke omschakeling is uiterst eenvoudig, zodat bij gebruik binnenshuis I de batterijen kunnen worden gespaard. I Het toestel bestrijkt twee golfgcbieden I (lange- en middengolf) en is geschikt voor i voor wissel- en gelijkstroom. Het heeft I een breedte van 29 cm, een diepte 16 cm en een hoogte van 21 cm. West-Duitsland is met 40 stemmen tegen 1 te Parijs toegelaten tot de Unesco. Israël stemde tegen, terwijl Argentinië, Birma en de Philippijnen zich van stem ming onthielden. Nederland en de Perzische olie Toch verzoek aan ons land? Morgen zal een Britse koerier naar Den woordvoerder Uit informatie bij het departement van Buitenlandse Zaken is gebleken, dat al daar niets bekend is over onderhande lingen van een delegatie der Perzische regering met de Nederlandse autoritei ten over aanwerving van deskundigen en technici, die tot voor kort in de olie industrie van Indonesië wérkzaam wa ren. Wel bestudeert men een verzoek der Perzische regering om deskundigen op het gebied van de aardolie naar Perzië te zenden, maar dit is al vele maanden oud. Perzië had zich destijds gewend tot de Ver. Naties. Inmiddels meldt Ass. Press, dat de Per zische gezant zich tot het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gewend over bet in dienst nemen van Nederlandse oliedeskundigen door de Iraanse regering. De heer Hossein Navab, de Iraanse gezant alhier, heeft aan AP. medegedeeld, dat de Iraanse regering prijs stelt op de hulp van deskundigen der Westelijke democratieën, in het bij dat bed zonder van de V.S. en Nederland. Dezelfde bron zegt, dat, volgens het Ned. ministerie Buitenlandse Zaken, de regering geen Nederlandse oliedeskundigen zou weerhouden naar Iran te gaan en ook visa zou verstrekken aan de leden van een eventuele Iraanse missie, welke, naar verluidt, in Nederland deskundigen wil aanwerven. Gisteren, op de laatste dag van haar bezoek aan Luxemburg, bracht H.NI. de Koningin met Z.K.H. Prins Bern- hard een bezoek aan Vianden. Hier H.M. temidden van de offi ciële personen op een heuvelterras, itzicht heeft op het kasteel. De Amerikaanse ambassadeur te Teheran, dr Henry Grady (l), bracht met zijn tweede secretaris een bezoek aan de Perzische premier Mossadeq, die ziek te bed lag. De opzet was, zo men weet, een toenadering tot Engeland te bewerkstelligen. Gezien de inmiddels openbaar geworden feiten, kan men moeilijk van een succesvol onderhoud spreken.... Met vacantie Prinses Wilhelmina in Noorwegen Prinses Wilhelmina is vandaag per vliegtuig voor een korte vacantie naar Noorwegen vertrokken. Het Noorse blad Adresseavisen meldde vandaag, dat de Prinses op het vliegveld Trondheim in centraal Noorwegen zou landen. Schoolgeld voor U.L.0. 20 procent omlaag Bij M.O. een gezinsreductie van 25 tot 50 pet De verlaging van de schoolgelden, 'aaraan thans op de ministeries van On derwijs en Binnenlandse Zaken wordt gewerkt, zal voor de U.L.O.-scholen 20 pet bedragen, met ingang van de cursus 1949-1950. Zoals men weet, heeft de regering voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een schoolgeldverlaging van 30 pet in overweging en zal daarvoor tevens een gezinsreductie worden inge voerd. Deze reductie bedraagt 25 pet vanneer twee of drie kinderen een school bezoeken en 50 pet bij een groter aantal. Als compensatie voor de verminderde schoolgeldopbrengst wil de regering de vergoeding per klas, die thans 1.125 per jaar bedraagt, voor de gemeentebesturen verhogen. Voor de U.L.O.-scholen over- jt men op de departementen een tegemoetkoming van 25 pet der werke lijke schoolgeldopbrengst. Onder deze re geling vallen dan tevens de bijzondere U.L.O.-scholen. Dit alles deelt minister Van Maarse- ■een mee in zijn memorie van antwoord :an de Eerste Kamer over de begroting •an Binnenlandse Zaken 1951. Nachtoefeningen van de Marine Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. zal de Kon. Marine nachtoefeningen houden in het Noordzeegebied ter hoogte Alkmaar tot aan de Nederlands- Belgische grens. Aan de oefeningen zul len ook vliegtuigen zonder navigatielich- ten deelnemen. In verband daarmee zal het zeeniveau tot een hoogte van dui zend meter onveilig zijn voor het bur- gerluchtverkeer. Bouwpensioenfonds wordt op 2 Juli verplicht De verplichte deelneming in het be drijfspensioenfonds voor de bouwvakken, die, zoals wij gisteren in een deel dei- edities meldden, binnenkort wa wachten.* zal op Maandag 2 Juli ingaan. Zoals men weet, zijn bij dit fonds n schatting 170.000 personen betrokken. De troonsalstand Domein Val Duchesse voor Koning Leopold De Belgische premier, Pholien, zal van middag met afgevaardigden der drie na tionale partijen opnieuw overleg plegen over het ceremonieel van de troonsaf stand van Koning Leopold en over ver scheidene kwesties, welke door deze deze troonsafstand rijzen. „Men schijnt het er over eens te zijn," aldus Le Soir, „dat de Koning de titel van Koning Leopold zal dragen en dat zijn zoon Alexander Prins van Retie zal wor den genoemd. In verband met de toekomstige verblijf plaats van Koning Leopold en zijn gezin zouden' verscheidene plannen bestaan. Men zou bijv. het domein van Val Du chesse aan de Vorstlaan te Oudergem. beschikking v?n de Koning willen stellen de Koninklijke familie zou aan dit plan veel aandacht schenken". Het blad schrijft verder, dat C.V.P.- persoonlljkheden hebben verklaard, dat er na de troonsbestijging van de Konink lijke Prins geen sprake kan zijn var kamerontbinding. Nu ook autonummers met de letters NG en NH Bij de Rijksdienst voor het Wegver keer is men, naar de KNAC meedeelt, thans reeds zover met de uitgifte van kentekenbewijzen voor personenauto's gevorderd, dat de letters ND met vier cijfers de tienduizend hebben bereikt. Sedert enige dagen is men begonnen et de uitgifte van de nieuwe letters NG. Hetzelfde is het geval met motorrij' wielen en driewielers, waarvoor thans de aanvankelijk gebruikte letters NE de letters NH worden gebruikt. Wat de vrachtwagens betreft is iog niet zover dat de letters NA reeds door nieuwe moeten worden vervangen. Zodra men echter zover is zal mei letters NF gaan gebruiken. Oude man kreeg klap met riek op het hoofd Overleden zonder bij kennis te zijn gekomen De 72-jarige landbouwer Chissen te Boekei (N.-B.) is gisteren overleden ten gevolge van een zware hersenschudding, die hij dezer dagen heeft opgelopen tij dens een overval. De oude man hoorde vorige week 's nachts onraad op zijn erf. Hij kleedde zich aan en ging naar bui ten. waar hij enige jongelui aantrof, die aanstalten maakten hem lastig te val len. De landbouwer greep een riek, maar een van de rustverstoorders, de 27-j. V. nam hem het werktuig af en gaf de man een klap op het hoofd. De grijs aard raakte bewusteloos en is niet meer bij kennis gekomen. Aanvankelijk werd V. door de rijkspolitie aangehouden doch later is hij weer vrijgelaten. Korea heeft meer troepen nodig Beroep van Amerik. regering De Amerikaanse regering heeft aan de secretaris-generaal der VN- verzocht, een beroep te doen op de leden-landen, die hun steun hebben ggeven aan de ac tie op Korea (maar nog geen bijdragen landstrijdkrachten leverden), troe pen te verschaffen, naar hun vermogen. Opnieuw Ned. vrijwilligers naar Korea Midden Juli zullen van Rotterdam uit met he: troepentransportschip General Mc Rae wederom Nederlandse vrijwilli gers naar Korea vertrekken. Dit is het derd aanvullingsdetachement. Met het zelfde schip zullen 250 Belgische Korea- vrijwilligers Hoge onderscheiding voor Forrestel Groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau Schout bij nacht E. P. Forrestel, chef an de consultatieve groep van de weder zijdse hulpverlening, is onderscheiden het groot-officierskruis in de Orde Oranje-Nassau. Minister Staf deelde dit gistermiddag mee tijdens een af- scheidslunch, die ter gelegenheid van het komende vertrek van de schout bij nacht naar de Ver. Staten in Den Haag erd aangeboden. Voorts werd de heer Forrestel een grote prent van de Zuider zee omstreeks 1780 overhandigd. Zijn op volger. schout bij nacht J. Cary Jones, is inmiddels zijn werk in ons land be gonnen. De grote gebouwen in Parijs elke avond verlicht Op initiatief van de leden van de Pa- rijse gemeenteraad zullen niet alleen 's Zaterdags en 's Zondags de openbare gebouwen verlicht worden, maar elke avond gedurende het Parijse seizoei K. ter Laan 80 jaar De heer K. ter Laan, voorzitter van de algemene vereniging Grunnen en auteur van o.a. een Gronings woordenboek, op 8 Juli zijn tachtigste verjaardag. Hij is oud-burgemeester van Zaandam oud-Tweede-Kamerlid (SDAP). Op 14 Juli wordt de heer Ter Laan in zijn ge boorteplaats Slochteren gehuldigd door het gemeentebestuur, dat een buitenge wone raadsvergadering zal beleggen, op een landdag van de vereniging Grunnen. hard zelf bestuurd werd, was "op het Luxemburgse vliegveld reeds van het platform verdwenen, toen het tot grote •erbazing van het nog wachtende Groot hertogelijk paar, de talrijke autofiteiten het saamgestroomde publiek terug- im. „Nu kunnen we weer opnieuw innen", zei de Koningin in het Engels, toen zij als eerste uitstapte, „en dat is leuker voor ons dan voor U". Prins Bern- hard nam in het toestel persoonlijk het reparatiewerk in ogenschouw. Na twin- g minuten begaf men zich naar de •achtkamer. Storing aan schakelmechanisme Prins Bernhard telefoneerde naar Schiphol om een ander vliegtuig VIER UUR later dan in de bedoeling had gelegen, kwam het Koninklijk paar gisteravond om 5 over half 11 bruinverbrand uit Luxemburg weer in Nederland aan. Bij het taxiën op de startbaan van het vliegveld Findel had zich in een schakelmëchanisme van de regerings-Dakota een storing voorgedaan. Ondanks het ijverige werk van de monteurs kon de fout niet spoedig hersteld worden, zodat Prins Bernhard besloot telefonisch op Schiphol een ander vliegtuig te bestellen. Onmiddellijk werd de K.L.M.- Convair Johannes Vermeer naar Luxemburg gestuurd. Het éérste toestel, dat door Prins Bern- Tijd goed benut De onvérwdehte vertraging is het Koninklijk paar en.zjjn gevolg echter niet al te lang gevallen, daar de Groothertogin de tijd benutte om haar gasten nog een maaltijd aan te bieden in een hotel, dat enkele hon derden meters van het vliegveld ge legen is. De gasten kregen daar ome lettes opgédiend met Ardennenham en daarna werd fruit met slagroom geserveerd. Vele honderden Luxemburgers w op het vliegveld gebleven om het ek van de vorstelijke personen te kun- ?n bijwonen. Zo werd het ondanks het te uur het was half tien geweest ich nog geen stil vertrek, want toen de Koningin en de Prins in het vliegtuig stapten, klonk uit hónderden kelen nog maals het in deze dagen zoveel gehoorde „Vive, vive!" Gewoonlijk hebben op het vliegveld Findel een kwartier na zonsondergang geen starts meer plaats. Voor dit keer echter een speciale vergunning ge- n. Men zou oorspronkelijk naai Soestdijk vliegen, maar van dit plan moest nu worden afgeweken omdat het Jack O'Leary uit Los Angeles (V.S.) is hier bezig aan een brievenzending van 600 exemplaren, die het totaal van de door hem in drie jaren ont vangen poststukken op 19.000 bracht. Al die tijd lijdt Jack n.l. aan de on onderbroken kwelling van de hik, die hem reeds 40 pet van zijn gewicht deed verliezen. De doktoren weten er geen geneesmiddel voor en daar om zenden duizenden in de V.S. en Canada hem raad. Naast Jack zijn zusje Darlyn. Arrestatie van zes Nederlanders Te Soerabaja heeft de Indonesische po litie Zaterdag, Zondag en Maandag Nederlanders en een aantal Inaonesi gearresteerd, onder wie de inspecteur der staatspolitie, de heer Lux, en de leden van de politie van het voormalige ma etablissement de heren Durant, Koot, Hasquin, Guttenberg en Kneefel. DAT B. Luten te Koekange (Dr.), voorzitter van het waterschap Het Stroomgebied van de Wold Aa, is be noemd tot ridder O-N. DAT het ledental van de bij het C-N.V. aangesloten organisaties in het eerste kwartaal 1951 is gestegen van 166.460 tot 169-037. DAT de landbouwcommissie van de Benelux o-l.v. dr ir S- L. Louwes. direc teur-generaal van de voedselvoorzie ning. de N.-O. Polder bezocht. DAT de oudste plaatselijke tandart senvereniging in ons land. die te R'dam. gisteren haar 50-j. bestaan vierde o.a. een 115 km lange autorit. DAT te Harderwijk een 29-j. oplichter aangehouden die textielbedrijven in tl van plaatsen costuums afhandig maakte door zich uit te geven voor di recteur van Sociale Zaken. DAT de veergelden, die sinds vorig jaar Juni op de Westerschelde worden geheven, in 1950 in 7 maanden ruim f 227.000 hebben opgeleverd, terwijl de regering de opbrengst op drie ton per jaar had geraamd. DAT tegen de 33-j. administrateur H- M. D- van de Groningse slagers-centrale wegens verduistering van f 5000 voor de Groningse rechtbank een gevange nisstraf van 8 maanden, waardelijk. is geëist. DAT in Barneveld gisteren 1.2 mil- lioen eieren werden aangevoerd, die f 11,50 tot 112 de honderd deden. DAT Joseph McMaster uit Glasgow tijdens een wedstrijd met motormodel- vliegtuigen in Schotland 'de K-L.M wisselbeker heeft gewonnen en op 11 Augustus als gast van de Kon. Ned. Ver. luchtvaart een week naar Neder land komt. DAT de 32-j. Apeldoorner J. T., die langs de spoorlijn ApeldoornAssen 160 kg koperdraad zou hebben gesto len, te A'dam Is gearresteerd. DAT Clarence Hunter van de E-C-A- in Den Haag te Leeuwarden de tweede prijs van de Marshall-tekenwedstrijd (f 350.uitreikte aan de gymnaste Ger- ritje Brouwers uit Cornjum. DAT de 32-j. J. T. uit Apeldoorn gearresteerd wegens diefstal van 160 koper (aardverbindingen tussen de rails) ten nadele van de Spoorwegen. 'jVTAUWELIJKS hebben we (in ons blad -Lvan gisteren) melding gemaakt van het beraad binnen de K.V.P. waartoe de critiek van prof. Duynstee en anderen blijkt te zullen leiden, of we moeten nog een kort vervolg schrijven. Want even eens in De Maasbode van gisteren komt prof. Duynstee zelf op de zaak terug. Wat blijkt namelijk? Dat de critiek, welke hij geleverd heeft veel meer weer klank heeft gevonden dan hij zelf had verwacht. Hij had, zoals men weet. voor gesteld om te komen tot een rechter vleugel binnen de K.V.P., doch hij heeft nu de indruk gekregen, dat die rechter vleugel zou komen te bestaan uit de over grote meerderheid van aUe standen bin- de K.V.P.. behalve de arbeidersstand, die dan de linkervleugel zou gaan uit- Maar dat wil prof. Duynstee beslist niet. Dit resultaat zou. meent hij. zelfs heel bedenkelijk zijn. En daarom laat hy de vleugelidee varen. Hij kan dit te gere der doen, omdat de leiding van de K.V.P. beraad in uitzicht heeft gesteld en voor dat beraad in geen enkel opzicht heeft geëist, dat eerst de vleugelidee zou wor den losgelaten. Wat prof. Duynstee thans in plaats van de vleugelgedachte wenst is wat hij noemt een rechtse idee. Wat hij daar onder verstaat? Met de rechtse idee be doelen wij niet anders dan een strak Christelijk beleid, dat zich niet door opportuniteitsoverwegingen of door aller- ïntimenten laat meeslepen in allerlei gevaarlijke avonturen. „De rechtse idee berust uiteindelijk op de erkenning van Gods souvereiniteit en de door Christus beoefende zin van het menselijk leven. Historisch betekent de rechtse idee de verwerping van de beginselen van de Franse revolutie en per slot van rekening de verwerping van de pretentie der menselijke souvereini teit als grondslag voor politiek en recht." Hetgeen prof. Duynstee hieronder na der schijnt te verstaan is „een politiek, in de innerlijke waarde van men selijk en sociaal welzijn zeker niet het minst van de arbeiders meer beter tot haar recht komt dan in het tot dusver gevoerde overheidsbeleid." Prof. Duynstee erkent in dit verband .dat het na een eeuw, waarin de ver- lichtlngs-ideologie hoogtij vierde, prac- tisch volstrekt noodzakelijk was om door collectieve zekerheden de arbeidersstand beschermen tegen voortdurende of tegen de verergerende uitbuiting" Maar 's er evenzeer van overtuigd, dat wat en tussenperiode onvermijdelijk was beginsel geen duurzame uitkomst biedt. De arbeider, zo is zijn stelling, moet naar de eisen des tijds gevormd worden tot een persoon, die in eigen levensomstandigheden met eigen ver antwoordelijkheid zin aan zijn leven en m dat van zijn gezin kan geven. Ziehier dan .hetgeen prof. Duynstee onder de rechtse idee blijkt te verstaan. Hij heeft goede moed want, zegt hy. deze rechtse idee. welke tot zegepraal moge komen in de K.V.P. is ten slotte geen andere dan die, welke de K.A.B. (Ka tholieke Arbeiders Beweging) inspireert, .al moge dan de K.A-B- de tijd nog niet rijp achten om daaruit practisch reeds thans de consequenties te trekken." En hij heeft het "aste vertrouwen, dat deze rechtse idee per slot van rekening de diepste bron is en zal zijn van de R.K. eenheid in politiek opzicht. Tot zover prof. Duynstee. Wy achten het dienstig ook van deze jongste publi catie van zijn hand melding te maken. iu maar belangstellend uitzien welke de reacties zullen zijn en hoe het ver loop zal zijn binnen de K.V.P. over deze kwestie die ons van belang toeschynen tot ver buiten die party. vliegveld Soestdijk voor nachtlandingen minder geschikt is. Op Schiphol werden de Koningin en de Prins begroet door de burgemeester de Haarlemmermeer, de heer Jan- sonius. Hare Majesteit dankte gezagvoer der Bax voor de voortreffelijke vlucht. Daarna beg3f het gezelschap zich onmid dellijk per hofauto naar Soestdijk. Verdere agenda-discussies doelloos Westelijken handhaven echter hun aanbod voor een conferentie der „Grote Vier" T~\E WESTELIJKE MOGENDHEDEN hebben gisteren op de bijeenkomst der „plaatsvervangers" de Russische afgevaardigde Gromyko mede gedeeld, dat het geen zin meer heeft de besprekingen over de agenda voor een conferentie der „Grote Vier" voort te zetten. Deze teleurstellende ver- klaring op de 74ste zitting geschiedde bij monde van de Brit Davies. Aan de verklaring wordt toegevoegd, dat de Westelijke mogendheden hun uit nodiging aan de Sowjet-Unie, om aan een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken deel te nemen, handhaven. De drie regeringen spreken de hoop uit, dat de Sowjetregering, by nadere be schouwing de mogelijkheid zal weten te vinden haar aanvaarding van de uitnodi ging langs diplomatieke weg over te brengen, aldus wordt in deze, nog steeds zeer hoffelijke verklaring gezegd. Een Westel. woordvoerder gaf na de bijeen komst, die 4 uur en 40 minuten duurde, te kennen: „Wy luisterden naar 'n enige uren durende, fantastische redevoering van Gromyko over de toestand in de ereld en de oorzaken van de huidige spanningen". De Rus heeft aan de Brit Davies ge vraagd, of nu verder geen zittingen van de bijeenkomst der „plaatsvervangers" meer gehouden zouden worden, waarop bevestigend geantwoord werd. De En gelse afgevaardigde wees er op, dat Rus land er hoofdzakelijk op uit is, het At lantisch Pact aan te vallen en geenszins streeft naar de tot standkoming van een ministersconferentie. Het Atlantische Pact kan echter geen agendapunt zijn. maar wel zou het op een eventuele con ferentie van de „Grote Vier" ter sprake kunnen worden gebracht. „Niet agenda moet de wereld terugvoeren ni de vrede, want die is slechts middel geen doel" aldus Davies. De Franse gedelegeerde, Parodi, heeft er nog op gewezen, dat niet het Westen voorwaarden voor een conferentie der „Grote Vier" had gesteld, doch de Sowjet-Unie. Het Russische persbureau Tass beschuldigt de Westelijke mogend heden er van, dat zy „van meet af aan de Parijse besprekingen slechts gebruikt hebben als camouflage van aggressieve, militaire maatregelen, zulks binnen het raam van het Pact." Men ziet: Moskou draait de zaken weer handig om! WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt met enkele buien, hier en daar mot onweer. Aanvan- ÜJ kelijk matige wind, overwe gend uit Zuidelyke richtingen. Later matige en langs de kust vrij krachtige wind uit Wes telijke richtingen. VrU koeL (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 4.20—21.04; maan op 23.56, onder 9.06. Op 26 Juni LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1