Er is een wonderlijke kracht, sterker dan het aardse EEN GROTE ZORG WERD WEGGENOMEN Bezwaar tegen extra-verhoging van kinderbijslag DONDERDAG 21 JUNI 19S Meisjes reisden naar Amersfoort Jongeren moeten profeten en profetessen zijn, ook in het eigen gezin (Van één onzer verslaggevers) HONDERDEN CHR. GEREF. MEISJES waren gisteren blij van zin in Amersfoort bijeen, omdat zij als meisjes van één belijden en met een zelfde doel de dag wilden meemaken, waarnaar zij een jaar lang hebben toegewerkt op haar verenigingen. God wil het M.V.-werk gebruiken in Zijn plan met de wereld en Hij laat Zijn zorg ook over ons kleine leven gaan, zei mej. M. A. Klomp uit Amsterdam, toen zij deze bondsdag opende. zodat wij getuigen gaan van Jezus Chris- „Ook onze verenigingen ontkomen niet aan de algemene vervlakking. La ten wij ons wapenen met het krachtige wapen van het Woord van God. Dat is zo hard nodig in ons jonge leven, ook voor kerk en wereld." Van de kracht van het Evangelie sprak ds P. M. Jonker uit Apeldoorn. Krachtsontplooiing is een wezensken merk van deze eeuw. Maar het is een hartstocht naar krachtmanifestatie, die niets anders dan bloed en tranen over de aarde uitstort, zei ds Jonker. En de mens kan niet anders: het is 4e doem van elkander haten, een doem die hem als een nachtmerrie vervolgt. Maar er is een wonderlijke kracht, die sterker is dan het aardse: de kracht van het Evangelie, een kracht Gods tot redding uit de boeien. Een kracht, die vuur doet vonken in ons gewone leven, Proces over naamvoering „Geref. kerken" In het Kerkblad der Geref. Kerken in de classis Haarlem deelt ds A. M. Boeijenga mee, dat een der Geref. Ker ken bezig is de zaak van de naamvoering der kerken bij de rechtbank aanhangig te maken opdat er een uitspraak kome wie gerechtigd is de naam van „Gerefor meerde Kerken in Nederland" te voeren. Zoals men weet, pretenderen zowel de Geref. kerken als de Geref. kerken (art. 31 k.o.) de wettige voortzetting te zijn van de „Gereformeerde Kerken" zoals deze vóór de gebeurtenissen in 1944 in één kerkverband waren verenigd. Ds Boeijenga is van oordeel, dat dit niet de gewenste weg is, maar er is he laas geen andere, aangezien de naam der kerken niet bij de wet is beschermd. Meer Herv. predikanten naar Australië De Ned. Herv. predikant ds J. B. Groenewegen, die een reis naar Australië heeft gemaakt om besprekingen te voe- renmet de Presbyteriaanse Kerk, heeft bij zijn terugkeer in ons land verklaard, dat er meer Ned. predikanten gedurende enige tijd in Australië dienen te zijn ten behoeve van de Ned. emigranten. In het bijzonder met het oog op de taal. Ook in andere plaatsen als Melbourne en Sydney moeten Ned. predikanten komen. Een presbyteriaans predikant te Perth had tegen ds Groenewegen gezegd, dat door de komst van de Ned. emigranten het aantal kerkgangers was verdubbeld. Ds D. Ringnalda keert naar ons land terug Ds D. Ringnalda, Geref. predikant te Makassar, is voornemens in November te repatriëren. Zijn echtgenote is reeds in Sept. van het vorige jaar in ons land teruggekeerd. Ds Ringnalda is nu be reid een beroep in Nederland in over weging te nemen. Drie promoties op één dag aan de V.U. Drie promoties aan de Vrije Univer siteit twee in de faculteit der wis kunde en natuurkunde en één in die der letteren en wijsbegeerte waren aanleiding voor een vol bezette dag voor enige hoogleraren der universiteit. In de morgenuren verdedigde de heer H Heerschap zijn proefschrift over het onderwerp „De Beta-spectra van U (X 1 -f X 2)" tegen de oppositie van de heren K. v. Duren. P. H. Stoker, prof. dr J. Coops en lector dr C. C. Jonker. Na de promotie sprak de promotor prof. dr G. J. Sizoo dr Heerschap toe, hartelijk en waarderend, waar de pro movendus zijn dissertatie schreef ter wijl hij in de Ned. Springstoffenfabriek te Muiden een belangrijke leidende functie bekleedde. De trweede promotie, van de heer J. Blok te A'dam, liep over het onderwerp „Scattering of thermal neutrons by bound protons and deuterons". De pro movendus zag zich geplaatst tegenover de bestrijding van de heren E. de Haan. K. v. Duren, prof. dr J. F. Koksima, lec tor dr C. C. Jonker en lector dr K. Mul- lender en hij verkreeg zijn doctorsbe voegdheid cum laude. Wederom was het prof. dr G. J. Sizoo die als promotor op trad en de jonge doctor bijzonder ge lukwenste met het verkregen resultaat. Deze betrok in zijn waardering ook lec tor dr C. C. Jonker voor het aandeel. dr hij in het tot stand komen van het su erieure werk heeft gehad. Te half vier betrad de heer J. L. P. Brants, leraar geschiedenis en Neder lands aan de Chr. H.B.S, te Den Haag, de katheder. Hij verdedigde een disser tatie over „Groen's geestelijke groei" en had een onderzoek ingesteld naar de theorieën tot 1834 van mr G. Groen van Prinsterer. Met de promovendus traden in discussie de heren ir M. v. Ramshorst, G. Tanis, prof. dr. A. Goslinga en prof. dr Kuiper. Na de promotie richtte de promotor prof. dr H. Smitskamp zich tot dr Brans. Het was, zei spr. voor hem niet gemakkelijk de bekroning van zijn i arbeid te verwerven, want een leraar aan een middelbare school kan slechts j over weinig tijd voor wetenschappelijk I werk beschikken. Deze laatste promotie I geschiedde in de faculteit der letteren j en wijsbegeerte. Familieberichten uit andere bladen Getrouwd: J. Knegtel en C. Jans sen. Oisterwijk-Tilburg: O. Mtiller en S. Avenier, Grenoble-Amsterdam. Bevallen: Mevr De Jongh Mayer- List, z., Hilversum: Mevr. Schmidt-Rot- huizen, d., Utrecht: Mevr. Sturm-van den Bergh. z., Bentveld. Overleden: Mr T. Mosselman, m. 61 j., Rotterdam; P. W. Vlaming, m. 54 jMedemblik; Mej. G, Brouwer, v. 68 j„ Arnhem: dr Lippmann-Bloch, m. Amsterdam: H. Gerlings. m 75 j Bilt- hoven: A. Westendorp. m„ 36 j., Malak- ka; S. F. Postma, m., 80 j., Blaricum. Van die wondere kracht declameerde Lenie Kruikemeier uit Den Haag: Psalm an Gabr. Smit en Lidy van Eyssel- steyn's. En deze was een Samaritaan. Roeping thuis Ds B. van Smeden (Rotterdam-Zuid) hield 's middags een nadien breed be sproken referaat over Onze roeping thuis. Het gezin, zei hij, moet staan in het kader van het scheppingsdoel: de verheerlijking van Gods Naam. In het gezin, en ook in de voorbereiding daar- moeten wij elkander zien als schep selen Gods. Iedere afwijking van deze is een aanval op de basis waarop het huwelijk moet staan. Er zijn gevaren voor ontwrichting door allerlei oorza ken. De ontwikkeling van het maat schappelijk leven bijv. maakt het mee leven met het werk van de man voor vrouw vaak moeilijk. Dan wordt de „hulpe tegenover de man" soms in- geschrompeld tot een hulp in huishou delijk werk. In vele gezinnen wordt te weinig ge sproken over het geestelijke leven. Als de Christelijke scholen en organisaties zouden verdwijnen, zijn dan de ouders in staat zelf te onderwijzen in de vragen van het volle leven? Langzaam moet groeien de nieuwe verhouding, niet van ouders en kinde- maar ook van broeders en zusters het geloof, ook in de kring van het gezin. Daarin hebben de jongeren een taak tegenover de ouders Gehoorzamen, na het 21ste jaar, maar ook: pro feten en profetessen zijn in eigen gezin, aldus ds Van-Smeden. was na de bespreking opgewekte mzang van geestelijke liederen en ïj. Klomp nam afscheid als bonds- dente ze is het 14 jaar geweest en werd opgvolgd door mej. Tj. Dijk stra uit Sneek. Mej. Klomp kreeg har telijke woorden en een ovatie mee en werd erelid. Mej. M. C. Nieuwland uit Den Haag wordt al secretaresse opge volgd door mej. A. de Bruyne uit Soest- "jk en neemt zitting in de commissie Prof. L. H. van der Meiden sprak een slotwoord. Een groot aantal predikanten vertegenwoordigers van bevriende bonden woonden deze toogdag bij. De bond van Chr. Geref. M.V. telt thans 119 verenigingen (4 meer dan vorig jaar) met 1755 leden, een toene ming van 56. Volgend jaar wordt de bondsdag in Den Haag gehouden. Op de huishoudelijke -vergadering hield mej. an Wingerden Dinsdag een causerie kinderen zonder eigen thuis en zong het Amersfoorts Kamerkoor. Een glas echte vruchtenlimonade kost nog géén dubbeltje Om de hosten hoeft U het zeker niet te laten: voor een grote fles De Gruyter's vruchten- limonadesiroop sinaasap pel of frambozen-bessen) betaalt U maar 1,50 en daar gaal nog 10% korting af. U krijgt 15 flinke glazen uit een fles. De Gruyter's vruchten- limonadesiroop, bereid uit zuiver vruchtensap, is de lekkerste en goedkoopste limonade die U zich den ken kunt. Wilt U minder besteden, kies dan uit grenadine en sinaasappellimonadesiroop van 1,10 per fles. Oók met een cassabon voor 10 korting. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorhout candidaat E. H. Kalkman te Amsterdam; te Benschop P. J. F. Lamens te Elspeet; te Aalsmeer (derde pred. plaats) A. J. van Oost te Vriezen veen; beroepen en aangenomen naar OudegaSmallingerland Sj. Bijle- veld, emeritus predikant aldaar. Bedankt voor Vinkeveen M. van Die ren te Ede; voor Rijssen (vac. L. Bras ser) J. Hovius te Hoogeveen. Geref. Kerken Beroepen te Leiderdorp (vac. H. var Rhijn) J. Dijk te Raamsdonksveer; tt Bennekom (vac. D. J. Ros) C. Verspuy te Rijsoord; te Beekbergen E. H. Nagel te IJlst; te Vries P. L. Smilde, candi daat te Zeist. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te IJmuiden J. Waagmeester te Baarn; te Doorn-Driebergen P. Plaats man te Zuidbroek. Geref. Gemeenten Beroepen te Borssele K. de Gier te Ev. Luth. Gemeente Drietal te Amsterdam (vac. G. J. Dui- vendak) C. H. Brandt te Haarlem. J. J. F. Hermann te Bodegraven en A. Johan nes te Delfshaven. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te HarenRoden mej. C. E. Offerhaus, prop. te Zwolle. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot leraren aan de Chr. H.B.S. te Gorinchem: W. Verschoor te Den Haag (voor Engels), J. Kuijl te Almelo (voor Frans), drs H. M. den Uijl te Hoogeveen (voor geschiedenis en Nederlands), H. Valkenburg te Rijswijk (voor handels wetenschappen) en G. A. van Schaik te Deil (Gld), (voor wis- en natuurkunde). (ADVERTENTIE) Huisvrouwen sullen verrukt zijn Wol en zij kunnen vier maal zo lang meegaan Veel is er gedaan om de zorgen van de rouw op wasdag te verlichten. Wat bleek de wasmachine geen uitkomst Maar zelfs die vernuftige machine kon niet alle zorg wegnemende zorg of de wollen jumpertjes, vesten en baby kleertjes, de lingerie en de zijden blouses de wasbeurt wel goed zouden doorstaan. Wat dat betreft, is er glorieus goed nieuws. Er is thans een wasmiddel in de handel, speciaal samengesteld om tere weefsels voor goed te beschermen en behoeden. De naam is: Castella Wolv en het is herkenbaar aan de rose v> pakking. U kunt nu rustig Uw fijnste kousen. Uw gevoeligste wollen goed sopje na sopje geven.... het goed heeft niets te lijden en de kleuren worden zelfs frisser, dank zij de toevoeging van een nieuwe stof. het „Kleur Actief". Terwijl Castella in het blauwe pak (met Actief Wit!) aangewezen blijft voor de normale gezinswas, zorgt Castella Wolwas, in het rose pak. er voor, dat Uw fijne wollen kleding en tere zijden lingerie voortaan minstens vier maal lang meegaan Belgische veiligheidsdienst er vrijwel zeker van: Verdwenen Britse diplomaten vanuit Antwerpen naar Rusland Hotelhouder op de Keyzerlei on (ving telegram van Cuy Burgess I HET MYSTERIE van de twee verdwenen Britse diplomaten schijnt thans te Antwerpen licht te zijn gekomen. Functionarissen van de Bel gische veiligheidsdienst hebben gisteravond verklaard er vrijwel zeker van te zijn, dat de twee diplomaten, Burgess en MacLean, 1 of 8 Juni aan boord van een Sowjetrussisch schip uit Antwerpen naar de Sowjet-Unie zijn vertrokken. „Er schijnt geen twijfel aan te bestaan", aldus verklaarden zij. Een derde man, een statenloze, die aan de politie bekend is, trad als tussenpersoon op en bevindt, zich volgens politierapporten thans in Frankrijk. Nader verluidt, dat een eigenaar van ;n ho'.el op de Keyserlei te Antwerpen op 18 Mei een telegram uit Quievrain heeft ontvangen, waarin hij verzocht werd een kamer met badkamer voor twee nachten te reserveren. Het telegram was door Burgess getekend. man zou 's anderendaags met de laatste trein uit Brussel in het hotel zijn aangekomen. Hij was vermoeid, tamelijk en in het bezit van een reiskoffertje. Hij bracht de nacht van 19 op 20 Mei in het hotel door, en zou daarna de stad hebben verlaten. Hij heeft eveneens na gelaten het register van het hotel te te kenen en de voor de politie bestemde formulieren in te vullen, onder het voor wendsel dat hij moe was. Hij zei aan de hotelhouder, dat hij' deze formaliteiten de volgende morgen zou vervullen. Men meent, dat Burgess vervolgens PROMOTIES. LEIDEN. 21 Juni. Rijksuniv. Gepromo tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proc schrift, getiteld ..Verzekering tegen wettel ke aansprakelijkheid" de heer J. E M. Lip inhage. Geslaagd voor li Rott Haa Geneeskunde de dar A M de Bruin. Rijswijk. A H C Den Haag. M E Reuvers. Oegst- I de Rot. Den Hakg. A J Straat, ïn. idem de heren F N M Bierens. v. d. Burch, Den Haag. H F M Busch. Gouda. E Cijfer. Den Haag. P P Deeleman. Wasse naar. H Even blij. Overschie. R Manamaaijer. Den Haag. J H A Grimbergen. Poeldijk. F M W Groot. Den Haag, J E Potter van Loon. Den Haag. A J te Rijdt. Zwolle. J H R Schoen. Oegstgeest. J G A Stoets. Den Haag. H Th Voorstad. Leiden. A E van Voorthul- sen. Den Haag en J J van Want. Leiden. (Advertentiën) VEEMARKTHALLEN-ROTTERDAM VRIJDAG 22 JUNI 295e NAVOEL- ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. G U 20 Juni. Geslaagd voor et doet. ex. Aardrijkskunde (vrije studie- ichting) mej E V Hamar de la Brethonière n de heren C S Kruyt (cum laude) A'dam n N J J v d Maat, Castricum; voor het and. ex. Aardrijkskundi l H Jat K Winti Haarler de her J D e heren K J Niet D H Deud, Die UTRECHT. 19 Juni. Geslaagd vooi ;ersex. Ie ged.: mej F W H v Rijn n W A Moeijs te Utrecht: voor x. Theologie: P C Poot te Delft se. B Zoodsm 2cht). J Grc C der D Lot a. D J Spijkerbi enenboom en P Kolijn te iaat te Huizen (N.H.): cand. uurkunde, deel D: R Rik- ploegh, beiden te Utrecht, laude) te Winterswijk: deel F: J R E Th Adriaanse te Nijmegen, deel G: C Mulder en J Witmans. beiden te Utrecht: ;1 K: N O v Dorp van Vliet te Utrecht: A W M J Tendijck te i P B Bred kunde: G E ,-eld 1 iutpher e De Bill n Th naar Engeland is teruggekeerd, welk land hij op 25 Mei per schip uit Southampton met bestemming naar Frankrijk had verlaten. De politie heeft de volgende theorie opgesteld: 25 Mei gingen zij in Engeland scheep en 26 Mei landden zij in Frank rijk. Langs verschillende wegen, opdat men het spoor bijster zou worden, reis den zij naar Antwerpen. Daar zouden zij clandestien aan boord zijn gekomen van een Russisch schip, welke passage 19 Mei door Burgess zou zijn geregeld. 1 Juni verliet de Sowjetsky Soyoez en 8 Juni de Hasan de haven van Antwerpen, P: sagiers, die zich te Antwerpen op e Sowje'.russisch schip inschepen worden altijd door de Belgische politie en een functionaris van het Sowjetconsulaat on dervraagd. De veiligheidsdienst gelooft, dat de beide diplomaten door een Rus sisch lid van de bemanning zijn geholpen. Foto's van het met de hand geschreven telegram aan de hotelhouder. Oscar Schmidt, zijn naar Scotland Yard ge- Schoenmakerspatroons jubileren Feestavond en vergadering in Den Haag De Chr. Bond van Schoenmakers patroons vierde gisteren zijn 30-jarig bestaan met een receptie en een feestavond voor de leden in Centraal tc Den Haag. Vandaag werd daar de algemene vergadering van deze bond en van de Chr. Bond van Schoenwin keliers gehouden. In de Marijkezaal, die door de vele bloemstukken een feestelijk aanzien had, moest het bestuur vele handen drukken, van afgevaardigden van zusterorgani saties en andere belangstellenden. Onder hen waren dr Groeneveld Meyer, directeur-generaal van de Mid denstand, de heer P. Scheltema, direc teur van het Econ. Instituut voor de Middenstand en de heer Joh. de Jong. voorzitter van de Chr. Middenstands- De heren J. van Kruyzen, F- Streyaards en F. Hinkman brachten de gelukwensen over. resp. van de Algeme ne en R K. zusterorganisaties en van de Ned. Ver. van Maatsohoenmakers. De heer J Ket vertegenwoordigde de Vakgroep Schoenherstellers en de heer L. Schmidt de Ned. Bond van Leder handelaren. Namens de Ned. Bond van gemechaniseerde Schoenmakerspatroons sprak de heer L. van Kruyzen. De heer J. Vos 'uit Rotterdam sprak als voorzitter van de Chr. Bond van Schoenwinkeliers, een jongere spruit van de jubilerende organisatie. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om in een geestige speech een beroep te doen op de dir-generaal voor de Middenstand ten behoeve van de schoenwinkeliers, die in hun marge-strijd het spits moeten afbijten. Dé bondsvoorzitter, de heer C. Tie- mens, dankte tenslotte voor de vele goede wensen geuit WATERSTANDEN. DEN HAAG. 21 Juni Mannheim 444 +0.13, Trier 253 onveranderd. Keulen 305 +0.08. Run- rort 505 +0.03. Lobith 1116 +8 02. Nijmegen 890 +0.01. Arnhem 877 +0.02, Eefde 384 —0.05. Deventer 285 —0 02. Namen 154 onveranderd. Borgharen 4026 —0 07. Belfield 115 +019. Grave 478 +0.11, Vreeswijk 081. Lith 0.43 —007. De oorlog heeft deze plannen vernietigd, maar het begin van mijn opleiding heb ik achter de rug. Vijf jaar ben ik in Hilversum bij Wim en Rie thuis ge weest. de H.B.S. heb ik er op zitten., dat is voldoende voor Delft; maar toen kwam de oor- de rest is niet van belang. Waarom ben je na de oorlog niet naar Delft gegaan, wilde Arie weten. Och.het heeft geen zin meer., één atoom bom vernietigt wat door vele generaties is op gebouwd. Zo mag je niet praten Jacques...dat is ver foeilijk defaitisme... Jacques haalde glimlachend de schouders op, ditzelfde was hem al vele malen door zijn va der gezegd, hij was moe van de woorden. De van ouderen was hem geen sou waard.... zij deden alsof zij alles wisten maar de jeugd van heden wist waartoe hun wijsheid voerde. Zij spraken vele en wijze woorden, maar van handelen wisten zij niet. Confereren., confereren en nog eens confereren, daar waren zij sterk en zij begrepen niet dat het huis waarin zij hun redevoeringen hielden in brand stond. Zij en zij alleen hadden het monster losgelaten dat het bloed dronk van de jeugd. Terwijl de jeugd stikte in haar eigen bloed veegde grijze wijs- Wij zijn hun niets schuldig, wij eisen van hen ons leven terug, besloot Jacques bitter. Het tot een grimas vertrokken gezicht van Jacques getuigde van een innerlijke beroering. Arie peinsde op een wederwoord dat mild moest zijn als zachte balsem en waar als de Bijbel. Zulk een woord wist hij echter niet te spreken... hij niet. Hij leefde tussen de schuldige ouder dom en de geschonden jeugd in. Hij was een tweeslachtig wezen, hij dacht als de ouden en hij voelde als de jeugd. In zijn dorp zeiden ze van zo iemand:hij is zo tussen mal en dwaas. Dwaas was het om met de ouderen tegen de jeugd te kiezen, mal was het als hij zonder reser ve aan de zijde van de jeugd ging staan. Er moest een middenweg zijn, een weg waarlangs de ouderdom met de jeugd gezamenlijk kon op trekken. Hij voelde zich te klein voor het ont dekken van die weg; waar en wie was de mens wiens geest en invloed groot genoeg waren om het compromis te vinden waarop de wereld wacht? Ik maak u triest, zei Jacques zacht. Jij niet Jacques., deze troebele tijd maakt elke mens triest., wat moet de wereld met jul lie beginnen? Met ons monsieur..? Wij vragen ons af: wat moeten wij met de wereld beginnen? Een bliksemstraal verlichtte het duister in Arie's denken. Deze mishandelde jeugd was rij per in ervaring dan de theoretiserende ouder dom. Wat beginnen wij met de wereld, dat was de vraag naar welks antwoord millioenen uit zagen. De ouderen wilden onder pleisterwerk de breuken van het wankele gebouw bedekken en boven hun hoofden bezweken de wrakke ge binten. De jeugd stond nu bij de ruïne en zij weigerde de raad van de ouderen op te vol gen om rpee te helpen opnieuw te pleisteren. Minachtend zagen zij op de bouwval neer en spottend vroegen zij: Wat beginnen we daarmee? Het antwoord wisten zij ook wel, het was kort en bondig: opruimen die rommel, een enkel kozijn was misschien nog wel te gebruiken, maar voor de rest: weg er mee! Zij wilden een nieuw huis, sober doch doelmatig ingericht, het wachten was slechts op de architect die bestek en werktekening kon.zorgen. Een nieuwe gemeenschap opbouwen, het ideaal was verhe ven en reiner dan het streven naar steeds schrikkelijker vernietigingswapens. Misschien was het te hoog gegrepen, maar een jeugd die naar idealen grijpt, naar onbereikbare zelfs, niet verloren. Niemand wist dat beter dan de christen die moet jagen naar het volmaakte ter wijl hij weet hoe de zonde in hem leeft, hem beletten zal het volmaakte te bereiken. Hij wil de weten hoever de jeugd reeds doorgedacht had, daarom vroeg hij: Hoe denk jij je een nieuwe maatschappij;- Ik weet het niet, erkende Jacques, maar wel weten wij dat door onze schuld een volgend geslacht niet zal mogen lijden wat wij geleden hebben. Het antwoord was onbevredigend, het was negatief antwoord, het zei eigenlijk niet meer dan hoe het niet moest worden, maar uit het negatieve kwam dikwijls de positieve gedachte te voorschijn. Tijdens het schutten door de sluis te Roos teren kwam Arie een ogenblik los van de ver heugende gedachte over een verloren gewaande jeugd die zichzelf een toekomst zou verschaf fen. Dirk sliep onder alles door. De slaap der zotten, dacht Arie spottend; hij had iets tegen Dirk, de jongen had te veel lef en te weinig moed. (Wordt vervolgd Wandelsport - Gewichtheven (AdvertentXt) Gevolgen niet te overzien Jongste loonronde wordt thans verwerkt in sociale wetten (Van onze Parlementsredacteur) "T\E PRIJSVERHOGINGEN, die dit jaar ons volk hebben „geteisterd", hebben nog steeds niet haar weerslag gevonden in de verschillende sociale wetten. Gistermiddag is de Tweede Kamer echter begonnen met de behandeling van zes wetsontwerpen, die eensdeels tegemoet komen aan de huurverhoging, voorzover die niet door belastingverlaging is gecom penseerd, en verder voor het grootste deel er op zijn gericht, de jongste loonsverhoging van vijf procent ook te doen gelden voor de uitkeringen op grond van verschillende sociale wetten. Het eerste wetsontwerp houdt in eenbepaling van de uitkeringen krach tens de noodwet ouderdomsvoorzie- (jziging van de gewone kinderbijslagwet n van de kinderbijslagwet voor rente trekkers. Ter compensatie van de huur verhoging voor grotere gezinnen wordt hierin bepaald, dat met ingang van 1 Januari jl. de kinderbijslagwet van het vierde kind af wordt verhoogd van 60 ct op 64 ct, dus met 4 ct per dag. Voor dfe kinderbijslag van rentetrekkers worden de uitkeringen evenredig verhoogd. t tweede ontwerp bevat eveneens /ijziging van de kinderbijslagwetten, speciaal voor de compensatie van de prijs stijgingen. Het is de bedoeling deze wij ziging terugwerkende kracht te verlenen tot 1 April jl. De uitkering per dag wordt voor het eerste kind gebracht van 44 op ct, voor het tweede kind van 49 op 51 voor het derde kind van 49 op 54 ct voor het vierde kind en volgende kin deren van 60 (of liever van 64, in ver band met het eerstgenoemde wetsont werp) op 69 ct. Ouderdomsvoorziening Het derde wetsontwerp is een wij ziging van de noodwet ouderdoms voorziening. Nu worden de reeds bij vroegere wetten vastgestelde tijde lijke bijslagen en verhogingen van het eigen inkomens-maximum in de wet zelf opgenomen, terwijl tevens gebruik is gemaakt van de gelegen heid ook hierin de nieuwe vijf pro cent te verwerken. Voor een gemeente eerste klas wordt i de inkomensgrens voor een gehuwde gebracht op 1560 en voor een ongehuw de op ƒ990. De uitkering wordt in een dergelijke gemeente verhoogd tot 1116 voor een gehuwde en 636 voor een on gehuwde. De oude regeling van de af trek van eigen inkomsten blijft gehand haafd. ierde ontwerp brengt de loon- »or de invaliditeitswet, de ziekte- i het ziekenfondsenbesluit van 4725 op 4925. Het vijfde en het zesde itwerp voorzien in een toekenning n hijslag (of verhoging van reeds nde bijslagen) van 5 pet op de uit keringen kraehtens de invaliditeitswet en de ongevallenwetten. Advies S.E.R. afwachten? Bij het debat, waaraan gisteren werd deelgenomen door. mevr. Fortanier-De Wit (V.V.D.) en de heren Van den Born (Arb.), Stapelkamp (A.R.), Haken (Comm.), De Kort (K.V.P.), Kikkert (C.H.) en Suurhoff (Arb.), sprongen twee punten naar voren. Zoals men uit de hierboven gegeven samenvatting van het tweede wetsont werp ziet (verhoging der kinderbijslagen als compensatie van de prijsstijgingen) is de reeds bestaande progressie in de kin derbijslag sterk vergroot. Hiertegen ni bestonden bezwaren bU mevr. Fortanier- De Wit en de heren Van den Born. Sta pelkamp, Haken en Kikkert. Over het algemeen niet zo zeer om die progressie op zichzelf, maar meer, omdat aan deze progressie veel meer vastzit, zoveel zelfs, dat de regering aan de Sociaal Economi sche Raad reeds geruime tijd geleden over deze hele kwestie advies heeft ge- De tegenstanders meenden, dat eerst dat advies afgewacht moest worden en dat zolang als het ware de nu bestaande progressie moet wor den „bevroren". Alleen de heer De Kort (K.V.P.) ging met de regering mee: hij meende, dat, wanneer de versterkte progressie niet wordt doorgevoerd, er sprake is van een onevenredige achteruitgang in de koop kracht van de grote gezinnen, waartegen de regering,, krachtens haar eigen ver klaring juist moet waken. Van de zijde van mevr. Fortanier-De Wit en de heer Van den Born was de tegenstand zelfs zo groot, dat zij reeds (gelijkluidende) amendementen hebben ingediend, om de progressie niet groter te maken. Aitrek eigen inkomsten Het tweede punt, dat behandeld werd, was de reeds oude kwestie van de aftrek van eigen inkomsten bü de ning. De regering wil deze niet af schaffen of verminderen, omdat het anders te veel zou gaan kosten. Praat dan ook maar niet over een definitieve ouderdomsvoorziening, riep de heer Stapelkamp uit. Die kost nog veel meer. Ook de heren Kikkert. De Kort en Suurhoff waren niet helemaal tevreden, - meenden, dat toch wel een stap in de goede richting was gedaan. De heer Suurhoff beval met klem de regeling van de oudedagsvoorziening aan, die door de Raad van Vakcentralen is opgesteld en over wö gisteren in ons blad iets publiceerden. HQ vond deze opzet een gelukkige synthese van de orthodoxe erzekeringsgedaehte en de idee van staatspensioen. De heer Suurhoff drong voorts aan op n spoedige indiening van een pensioen regeling voor zeevarenden. Die is reeds lang geleden beloofd en steeds wordt de Kamer van het kastje naar de muur ge stuurd. Hjj dreigde zelfs met een Kamer uitspraak, die echter, naar hjj zelf reeds ïnstateerde, niet tijdens dit debat kan orden uitgelokt, omdat niet minister Joekes maar minister Wemmers er het eeste mee te maken heeft. Vanmiddag ging de Kamer verder. Positie K.L.M.-vliegtuigen IN DONESIë-ROUTE. THUISREIS: PH-TDH (Holland) gistermiddag or Schiphol. PH-TDC (Curagao) vannacht in Bag dad. PH-TDP (Rotterdam) gisteravond laat uit Djakarta. UITREIS: PH-TFE (Utrecht) vanochtend ir Calcutta verw. PH-TDB (Walcheren) vanmorgen ir Bangkok. PH-TFG (Friesland) vandaag in Calr EMIGRANTENVLUCHTEN SYDNEY: PH-TDP (Rotterdam) gisteren ir Djakarta. PH-TES (Soerabaya) uit Bangkok. Hel lied der aetheraolven VRIJDAG 22 JUNI 1951 HILVERSUM I (402 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Promenade orkest. 9 00 Voor de huisvrouw. 9 35 Amusements muziek. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieker.. 11.40 Piano, viool en cello. 12.03 Metropol® orkest 12.30 Land en Tuinbouw. 12.55 Zonne wijzer. 1.00 Nieuws. 1.25 Amusementsmuziek. 1.45 Voor de vrouw. 2.00 Strijkkwartet. 2 50 ..Cecilia Valdes", operette. 3 30 Koperkwar tet. 4.00 Voor de zieken. 5.00 Voor de Jeugd. 5.15 Kinderkoor. 5 45 Muzikale causerie 6 18 Inde commentaar. 6.30 Lichte muziek. 7.00 Nieuw*. 7.15 Regerlngsuitzending. Verklaring en toe lichting". 7.35 Amusementsmuziek. 7.48 Katn. overzicht. 8 00 Nieuws. 8 05 De gewone man. 8.12 Kon. mil. kapel. 8.50 Brabants halluur. 9.20 Omroeporkest en solisten. 10.25 Gram. 10.35 „Als die van ons", klankbeeld. 10 45 uur Avondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15 Lichte mu ziek. 11.35—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgvm. 7.33 Gram. 8 00 Nieuws. 8 18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 „Thuis 10 05 Morgenwijding. VARA 10 20 Gram. 10.30 Voor de vrouw 10 45 Viool en piano. 1110 Voordracht. 11.30 Orgel en zang. AVRO 12.00 Orkestconcert. 12 30 Land en Tuinbouw 12.33 Sport. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 120 Lichte muziek. 2 00 Kookpraatje. 2 20 Haar- 3 00 8.15 Gra Voordracht. 3 20 Gram. 3.25 Cabaret. VARA: 4 00 Gram. 4 30 Voor de jeugd. 5 00 Dames koor 5 20 Muzikale causerie 6 00 Nieuws. 6'.5 Felicitaties. 6 45 „Denk om de bocht". 7 00 Pianospel. 7 10 „Spreekuur voor emigran ten". causerie. VPRO: 7 30 „Een sterk voik". 8.00 Nieuws. 805 Boekbespreking. Benelux". 8 40 ..De gods dienstige ontwikkeling ln de jeugdjaren", causerie. VARA 9.00 Verzoekprogramma. 9 45 Buitenlands overzicht. 10.00 Amusementsmu ziek. 10.25 Gesproken portret. VPRO: 10.40 „Vandaag", causerie. 10.45 Avondwijding. VARA: 11.00 Nieuws. 11.1512 00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12 30 Voor de arbeiders 1.00 uur Nieuws. 1.10 Gram. 1.55 Sport. 2 00 Voor de scholen. 3.00 Sport. 3.30 Orkestconcert. 4 13 Transatlantic Quiz. 4 45 Sport. 5 00 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport 6 20 Lichte muziek. 7.00 Hoorspel. 7.20 Gev. programma. 7.40 Causerie. 8.00 Reportage. 9 00 Nieuws 9.15 Amerikaanse nieuwsbrief. 9 30 Gev. pro gramma 10 00 Pianorecital. 10 45 Parlements- overzicht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme, 247 en 1500 m. 12 00 Parlementsoverzlcht. 1215 Orgelspel. 12 30 Sport 1.35 Gram. 145 Voor de kinde ren 2 00 Voor de vrouw 3 00 Sport. 3 30 Voor de soldaten. 3 45 Orkestconeert. 4 15 ..Mrs Dale's Dagboek". 4 30 Orgelspel 5 00 Hoor spel. 5.30 Sport. 6.35 Gram 6 45 Hoorspel. 700 Nieuws. 7 25 Sport. 7 30 Gev muziek. 8 15 Discussie 9 00 Gev programma 9 45 uur Gram. 10.00 Nieuws. 10 15 Sport. 10 20 Lichte muziek. 11.00 Voordracht. 1115 Lichte muziek 1156—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 1145 Klassieke muziek 12 32 Orkestcon eert. 100 Nieuws. 115 Orgelspel. 130 Voor de soldaten 2 00 Orgelspel 2 20 Altviool en piano 2.30 Schoolradio. 3 45 Gram 4 00 Gram 4 30 Strijkkwartet. 4 55 Gram. 5 00 Nieuws. 5 10 Lichte muziek. 5 45 Protestantse cause rie. 6 00 „Parsifal", opera. 11.00 Nieuws. 11 10 Jazzmuziek. 11.40—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12 05 Gram. 1 00 Nieuws. 1.10 Gram. 30 Koorzang. 7 45 Nieuws. 8 00 Orkestconcert. 15 Gram. 1000 Nieuw». 10 10 Gram 10 15 Gram 10 55 Nieuw*. 1100 Operettemuziek. 1X55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5