Mijn ervaringen in een straaljager boven 't Noorden van Korea NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 21 IUNI 1951 „Okaygood luck boys Tijdens een aanval met napalmbommen op Chinese posities (Van onze oorlogscorrespondent Allred van Sprang) MET DE STRAALJAGERS VAN HET 49ste, Juni 1951. IN HET KLEINE stafkwartier met alle wanden vol kaarten en pin-up girls luisteren de vijf vliegers met ernstige gezichten naar de inlich tingen-officier. Aan de hand van allerlei rapporten geeft hij hen een overzicht van de plaats, waar ze straks een bombardement zullen moeten uitvoeren. „Er is een Chinese concentratie waargenomen op coördinaat 274481... op een heuvelkam... waarschijnlijk diep ingegraven... weer is goed... zicht vijfduizend meter... verder nog iets?" Een van de vliegers reageert. „Hebben de Chinezen artillerie of afweergeschut „Geen melding vanDe officier kijkt de kamer rond. Niemand heeft meer iets te vragen. „Okaygood luck, boys! De vliegers staan op en slenteren naar buiten. De parachutes bungelen los over hun schouder. In de ene hand hebben ze een gele helm en in de andere een tas met een opvouwbare, rubber-reddingboot. Een kaart is met een klem aan een van de vele zakken van hun overall bevestigd. De toestellen staan klaar. bergtoppen al. De luchtdruk is enorm. Met Vijf zilverkleurige F-80 Shooting Stars rijn het. Het zijn allesbehalve types, maar ze hebben in Korea onbe taalbare diensten verricht. Het 49ste was twee dagen na het uitbreken van de oor log hier. Sindsdien heeft het drie-en- twintigduizend operatievluchten gemaakt: bombardementen van vijandelijke troe pen, convooien, treinen, tunnels en vele andere doelen. Dagelijks jagen de toe stellen met het zwarte schaap en het embleem met de spreuk Tutor et Ultor. op de neus over vijandelijk gebied. Zuurstoimasker voor De piloot steekt zijn hand uit. „Jim Hagenback „Aangenaam Majooy James J. Hagenback is de vlie ger van de tweezitter, waarin ik de missie zal meevliegen. Hij is niet zo jong als de anderen. In de tweede wereldoor log heeft hij veel over Afrika gevlogen Meer dan honderd-en-dertig vluchten over Korea staan al op zijn naam. Eigen lijk zou hij allang afgelost moeten zijn. Maar regelmatig klimt hij nog in de cockpit en het spijt hem niets. In het kort legt hij me uit wat te doen en vooral wat niet te doen: parachute aan en helm op. niet aan de stuurknuppel komen, in geval van nood rustig uit het toestel klimmen en de parachute opentrekken en geen gebruik van de microfoon ma ken. ..Problemen „Nee ..Mooistap in!" Majoor Hagenback zit voorin en ik achter hem. Allerlei banden en riemen klemmen ons op de zitplaats. Dan sluit de kap van plexiglas zich over onze hoofden. De verkeerstoren geeft toe stemming om te starten. Enkele ogen blikken later razen we over de lange startbaan bliksemsnel langs alles heen de lucht in. Maar zodra we los' zijn verlie zen we dat besef van snelheid D het net als in ieder ander vliegtuig. Rus tig kruisen we over de bergen: gelijkma tiger en met veel minder vibratie dan in een toestel met propellers. Het is werke lijk een genot. En onder de plexiglaskap voel ik me als een tomaat in een West- landse broeikas. Vrij naar alle kanten kijkend, luister ik meteen naar de con versatie over de radio. Er is echter wei nig van te begrijpen vanwege het vlie gersjargon en de storing. „Zuurstofmasker voor...." beduidt ma joor Hagenback in het spiegeltje voor hem. Ik bevestig de slurf voor mijn mond en draai meteen de knop van het zuur stofapparaat om. De zuurstof begint te ttromen Op het instrumentenbord gaat een geel Up-achtig voorwerp open en dicht als ik adem. We vliegen nu op een vierduizend meter hoogte en klimmen regelmatig. De snelheidsmeter staat op iets boven de zeshonderd kilomfeter. „Zie je die rookpluim recht vooruit..?" vraagt de commandant over de radio aan de andere piloten. „Ja „Dat is ons doel We vliegen nu op achtduizend meter hoogte. Kleine sneeuwvlokken hebben zich uit gecondenseerd vocht in de cock pit gevormd. Ik draai de zuurstofknop wat verder open. De zon schijnt 'recht naar binnen. Het is tot nu toe een sen- •atieloze vlucht. Enorme druk We cirkelen over het doel. Er is niet veel te zien. Het is een berg kam, zoals er duizenden in dit bergach tige land zijn. Maar onder de bomen moeten de Chinezen zich ingegraven hebben Het is de bedoeling die posities te vernietigen. We beschikken daarvoor over vier napalmbommen: dat geleiach tige, uiterst brandbare benzine-product met zeer intensieve werking, vier bom men van vijfhonderd pond, die boven de grond tot ontploffing komen en dan een waaier van scherven verspreiden. En veroer de machinegeweren. „Wat is die ontploffinginfor meert één van de vliegers. „Artillerie denk ikkomt het ant woord. „Van ons of van hen....?" „Het lijkt me vijande lijk.... Terwijl we cirkelen meldt elke piloot wat hij kan zien. Tenslotte vallen ze het doel aan. De een na de ander duikt van grote hoogte omlaag en laat één van zijn bommen vallen. Ik heb een eersterangs plaats om de inslagen te bestuderen. De bommen duikelen naar beneden en verdwijnen in het groen. Een ontploffing is niet te horen. Maar even later schiet een vlam omhoog en daarna een rook kolom. Majoor Hagen back besluit met een van de andere toestellen mee te duiken. We wentelen ons van de ene kant naar de andere met een spe ling van honderd-en tachtig graden. Het schijnt vanzelf te gaan. Maar ik verlies er elk gevoel van richting door. De cantine was vol met straaljager- vliegers. In hun overalls met het zwarte schaap-embleem op de borst stonden ze aan de bar en lieten het koude bier van de blikjes in hun droge kelen lopen. „Hoe is het vliegen in zo'n jet..,.?" vroeg ik. „Machtig werkwaren ze 't er allemaal over eens. „Waarom ga je niet eens mee....?" stelde een van hen voor. Het is in derdaad de beste manier om te weten te komen wat het vliegen in zo'n straaljager is. Een paar dagen later was er een telefoontje: om vier uur is er een bombardement van Chinese posities in Noord-Koreaer is een plaats voor je in een tweezitter F-80 Shooting Starstap in een jeep en kom naar de basis. mee te bemoeien. De opdracht is nog niet volledig uitgevoerd. De straaljagers blij ven van alle kanten op de heuvel af schieten tot de ammunitie op is en er precies genoeg van de drieduizend liter benzine over is om naar huis te vliegen. De resultaten van het bombardement blijven onbekend. Maar de ervaring leer:, dat er meestal heel wat slachtoffers bij een bewerking met napalm en de spe ciale bommen vallen. „Ik zie iets bewegen op de kam...." „Ga je er op af „Ja „Roger". Een laatste duik met alle machinege weren vuur spuitend en de operatie i: teneinde. We zwenken meteen af er kracht wordt mijn lichaam tegen de bin nenkant van de cockpit geperst. Ik kan slechts met moeite mijn arm oplichten. Het lijkt of er lood in zit. Mijn ogen pui len naar buiten. Er staat een zware druk op mijn voorhoofd. Het is alsof het elk ogenblik uit elkaar zal barsten. Een blik op de snelheidsmeter vertelt me, dat we met meer dan zevenhonderd kilometer snelheid dalen. Machteloos hang ik in de riemen en staar naar de naderbij komen de aarde. We scheren als over de boom toppen en klimmen weer steil. Maj. Hagenback draait zich om. „Okay..?" beduidt hij. Ik steek lusteloos mijn duim omhoog en tracht te lachen. Maar ik ben er zeker van, dat het een weinig overtuigende lach is. Eerlijk gezegd voel ik me allerminst prettig. Het is geen luchtziekte. Het is zuiver een kwestie van de kolossale lucht druk op het lichaam. Het is op dit ogenblik van duiken, dat ik pas begrijp hoeveel physieke inspan ning een straaljagervlie ger moet opbrengen. Noodlanding Terug op de basis krijgt Alfred van Sprang een certificaat We duiken opnieuw. ten bewijze, dat hij met een straaljager over vijandelijk Ik voel de zweetdrup pels langs mijn rug naar beneden rollen. Ook mijn maag begint nu kuren te vertonen. Majoor Ha genback schijnt echter nergens last van te hebben. Ook de andere vliegers niet. Ze scheren over en onder ons en schieten steeds weer op het doel af. Het is een boeiend gezicht om van de lucht uit een bombardement gade te slaan. „Hallo Mosquito Zevenknettert het ineehs door dé koptelefoon, „er staat een van onze toestellen op de grond.... de piloot leeft Er worden meer bijzonderheden ge vraagd. „Kan een Pipercub bij hem landen..?" „Ja „Okaywe zullen er direct een op roepen. Hoe lang kun je bescherming blijven geven „Ik heb genoeg benzine om dertig mi nuten te cirkelen de piloot gebied gevlogen heeft. koersen weer naar het Zuiden. In dertig minuten zijn we op de basis. Drie kor' scherpe bochten en de wielen ratelen over het ijzer van de landingsbaan. Ma joor Hagenback schuift de kap omhoog en draait zich om. „En....?" „Heel interessant „Goed bevallen....?" „Niet al te bestbeken ik eerlijk. Hij lacht. Een dergelijke vlucht doet de ervaren vliegers niets meer. Ze beweren het zelfs prettig te vinden. Soms maken ze drie vluchten op een dag. Oersterk moeten ze zijn met perfecte organen dit leven te kunnen volhouden. Het goed om het eens aan den lijve mee maken. Als er voortaan een paar van straaljagers over komen fluiten op weg het Noorden kunnen ze op nog waardering en bewondering rekenen dan vroeger. Dat is één resultaat van deze vlucht. Tweede Kamer in het vernieuwde gebouw (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag voor het eerst bijeengekomen in de nog naar verf ruikende vernieuwde oude ver gaderzaal. Ter gelegenheid hiervan hield de voorzitter, mr L. G. Kortenhorst, een rede, waarin hij zijn medeleden welkom heette en gelukwenste met de terugkeer de geliefde woning. De voorzitter hoopte, dat in September, wanneer de laatste nijvere werkman de gebouwen heeft verlaten, er gelegenheid zal zijn het feest der wedergeboorte en der levens vernieuwing van het paleis der natie, het hart van onze constitutionele monarchie klopt, te vieren met Kamer leden, familie en gasten. De voorzit herinnerde eraan, dat de verbouwing op gericht is geweest, de Kamer dichter bij het publiek te brengen, terwijl ander zijds het gevolg zal zijn, dat het Kamer- •k intensiever, beter, rustiger en snel ler kan worden gedaan. Bijzondere hulde bracht mr Korten horst aan de griffier, mr A. Schepel diens steun bij de verwezenlijking der plannen. De Kamer ondersteunde deze hulde met applaus. Namens de Regering sprak minister Joekes gelukwensen uit. Tweede Kamer aanvaardt Pleegkinderenwet Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag de Pleegkin- erenwet aangenomen. Tevoren was met 44 tegen 37 (vóór AR, K.V.P., V.V.D. en de heer Weiter) stemmen aangenomen een amendement- de Haas (K.V.P.) tengevolge onderzoek in een pleeggezin of richting slechts kan plaats vinden, v een redelijk vermoeden bestaat, misstanden heersen of dreigen te ontstaan. Een amendement-Terpstra (A.R.), dat ;n pleeggezin tegen al te grote wille keur wilde beschermen, we aangenomen en wel met 5131 stemmen (tegen P.v.d.A. en C.H.). Toch paleis in Sorghvliet? Amerikanen willen het opgeven Als ander geschikt terrein gevonden wordt De Nederlandse regering heeft aan c Amerikaanse ambassade verzocht 2 mogelijk het buiten Sorghvliet weer af te staan. Hiertoe is men van Amerikaanse zijde wel bereid mits een ander gunstig terrein voor de nieuwe ambassade gevon den kan worden. Men heeft grote aan dacht besteed aan de hoek Lange Voor hout. Korte Voorhout en het Smidsplein. Vandaar het raadsvoorstel om dit terrein aan de V.S. te verkopen. Een beslissing is echter nog niet ge- Zoals men weet koestert de regering het plan ter vervanging van het Paleis Noordeinde, in Sorghvliet paleis voor H.M. de Koningin te bouwen. Nieuws van en voor Katwijk Voor enige weken heeft de stichting „Natuur en Jeugd" filmvoorstellingen ge geven, waarbij werd gesproken over de wijze, waarop de schooljeugd daadwer kelijk kon bijdragen tot bescherming der plantsoenen enz. Ruim 1100 scholieren gaven zich nadien op als lid van de „Na- tuurwacht Katwijk". In het raadhuis is dezer dagen het comité „Natuurwacht Katwijk" geïnstal leerd. Als voorzitter fungeert de burge meester, mr W. J. Woldringh van der Hoop en verder hebben nog zitting in dit comité de directeur van gemeentewerken de heer G. Reus, de gemeente-secretaris de heer D. C. O. Boekhoven, de hoofd inspecteur van politie, de heer P. Brasser, de chef van de plantsoenendienst, de heer K. F. Rombouts en de hoofden van de zestien onderwijsinrichtingen. Tijdens deze genoemde bijeenkomst zei de burgemeester, dat de gemeente reeds lange tijd met alle ter beschikking staande middelen de aanleg en het on derhoud van de plantsoenen wil bevor deren. Een aanzienlijk bedrag is nodig om goede resultaten te bereiken. Naast de materiële zijde heeft ook de ideële kant de volle aandacht. Wij meenden, aldus spr., daartoe de leerlingen van de scholen te moeten inschakelen. Reeds heeft 65 pet van de leerlingen boven 10 jaar zich aangemeld als lid. Naast het hoofdcomité zullen zo spoedig mogelijk wijkcomité's worden gevormd. Dan gaan een duikvlucht. Pijlsnel schieten we op de groene Voor het vertrek wijst majoor Hagenback Alfred Sprang op de kaart waar het bombardement uitgevoerd zal worden. Hierna kreeg het woord de heer C. H, Voorhoeve uit Voorburg, die de werk wijze van de natuurwachten uitvoerig uiteenzette. De burgemeester wees er in zijn dank woord op, dat er in Katwijk nog veel te doen is. De politierapporten wijzen een vandalisme, dat meer dan ergerlijk Botsing tussen autoped en bromfiets. Zoals zo dikwijls gebeurt, waren gis teren tegen de avond kinderen met ee autoped aan het spelen langs de steile afrit op de hoek ParklaanZeeweg. Een der kinderen liet zich met grote vaart naar beneden rijden, net op het ogenblik, dat een bromfietsberijder de Parklaan afkwam. Een botsing volgde, waarop de berijder van de bromfiets op de straat sloeg en zich ernstig verwondde. Dokter L. verleende de eerste hulp en vervoerde lan naar elders. Het kind bleef gedeerd en was terstond verdwenen. Haring voor de Prov. Staten Gisteren maakten de leden van de Prov. Staten een uitgebreide excursie door enkele delen van Zuid-Holland. Het traject SchoonhovenRotterdam werd per boot afgelegd. Aan boord werd door heer S. H. van Eijbergen uit Katwijk 1 Zee namens de burgerij van Katwijk met e-en geestige toespraak haring op toast aangeboden. KATWIJK AAN DEN RIJN Benoemd tot onderwijzeres In verband met de uitbreiding var leerlingenaantal, mede door de verande ring van de toelatingsleeftijd in onze ge meente, werd aan de Hervormde school, hoofd de heer M. M. Vöge, tot onderwij zeres benoemd mej. J. B. Kuhlemcier te Hilversum. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gemeente., Morgenavond om half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente (Remisestraat) ds A. Vergunst van Zeist. Picnic in Zuidduinen De collectanten en andere medewer kers van de vijf-cents-actie hebben, even als vorige jaren, ook ditmaal een picnic gehouden in de Zuidduinen bij het Par- levlietbos. Een club van 140 personen o.l.v. ds J. J. v. d. Krift heeft daar ganse middag vertoefd en zich vermaakt met allerlei spelen. Natuurlijk liet het openluchtmaal zich uitstekend smaken. Tegen het intreden van de duisternis was het gezelschap weer thuis. Hoog en laag water Vrijdag 22 Juni: hoog water 5.05 en 17.37; laag water 0.51 en 13.16. park Mijnwerker gedood onder vallend gesteente Kind uit raam gevallen en overleden Tijdens werkzaamheden in een galerij op de 420 meter verdieping van de Oranje- Nassaumijn II te Heerlerheide werd de 44-jarige houwer F.' Kipkowski uit Heer len gistermiddag'door vallend gesteente getroffen. De man werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. De vierjarige J. v. Z., die in de Maer- landtstraat te Nijmegen van vier meter hoogte uit het raam van zijn slaapkamer was gevallen, is gisteren in het zieken huis overleden. In Tilburg werd gisteren het vierjarig jöngetje Fred. T., dat plotseling de weg overstak, door een vrachtauto gegrepen 1 vrijwel op slag gedood. De Eindhovense fabrieksdirecteur J. Lemmens. oud 58 jaar, is ter hoogte van de spoorlijn Eindhoven—Valkenswaard het water geraakt en verdronken. Visseiijgoltjes Plotselinge opleving De Woensdagmarkt heeft voor een verrassing gezorgd, doordat de prijzen de gehele linie tot een plezierige hoogte stegen en zelfs de fijnvis deed keer mee, waardoor de grote tong op f 2,70 terecht kwam en de tong I rond de f 1 per kg schommelde. Schol was zelfs peperduur en varieerde in de grote soorten van f67—50 per kist, terwijl de kleine schol in haar soort bijna onbe taalbaar werd met f41. Schelvis was voor f 49 te verkopen en de braatjes deden het ook al best met f40. Voor de t courante wijting werd f29 geno teerd en de minder gewilde partijen brachten f16—26 op. Voor de zwarte kool had de handel plotseling goed geld zodat deze vis omhoog sprong tot f67. Deze keer viel het mee De Vios maakte na een 6-daagse reis gisteren voor 500 kisten makreel en 330 kleine kistjes haring het opzienbarende resultaat van ruim f15.000, terwijl de KW 76 het ook uitstekend boerde met 1980. Alkmaar zuinig aan De enige trawler die vanmorgen voor de hal opdook, was de Alkmaar en dit schip was heel wat minder fortuinlijk dan de Vios. Gedurende 13 dagen op de Noordzee, kwamen er maar 500 kisten 90 stijve kabeljauwen in de ruimen terecht. Morgen zou de Simon de Danser ver wacht kunnen worden met 100 kisten en 200 kantjes, maar het is best mogelijk, dat de schipper nog blijft doorvissen tot Zaterdag, om niet met een bijna leeg schip naar huis te hoeven komen. In e 1 uit Gisteren kwamen binnen: KW 76, KW 73, KW 133, KW 155, KW 128. KW 189, KW 155, KW 35, KW 70 en KW 78. Naar zee gingen: KW 155, KW 35, KW 128. KW 94, KW 133. KW 97, KW 32, KW 2, KW 189 en KW 40. Haring-aanvoeren Gisteren kwamen van de haringvisse rij binnen: KW 70 met 127 k e.v. en 89 n de KW 56, 59 k van de KW 161 en 58 k van de KW 163; de KW 78 met 18 k en 22 k van de KW 122, 36 k van de KW 67, 18 k van de KW 17, 47 k van de KW 20, 42 k van de KW 29 en 16 k van de KW 49. Sfeer in *t gezin? De „Nieuwe Leidscheer in! Gemeenteraad van Zoeteiwoude Woningbouw moet door geldgebrek voor onbepaalde tijd achterwege blijven Schrale troost van G. S.: veel gemeenten zijn er nóg slechter aan toe OP DE PRACHTIGE AVOND, die de dag van gisteren bracht, hebben de regeer ders van Zoeterwoude zich moeten bezinnen op een ellenlange raadsagenda. Onder aanvoering van burgemeester H. J. J. A. Smeets hadden zy dit varkentje echter spoedig gewassen. Een grote vraag kwam by deze operatie enkele malen naar voren: Hoe komen we aan geld? De burgemeester is dezer dagen naar Den Haag getrokken en daar hoorde hy: „Uw gemeente is er heus nog niet zo beroerd aan toe. Er zijn er, die dieper in de put zitten. U krygt geen cent." Nu mag ook in het financiële land één oog koning zijn, véél uitrichten kan men zonder een cent op zak niet. De begro ting 1951 is nog niet goedgekeurd en voorlopig mag de gemeente de helft van het geraamde bedrag uitgeven. Zuinig heid is dus geboden. Zo kan men de stichting van een lagere landbouwschool van ganser harte wensen, kómen zal deze er voorlopig niet, al hebben Ged. Staten ook in principe geen bezwaar. Voorts was bij de ingekomen stukken een mededeling van de Kon. Ned. Tou- ristenbond, dat deze instelling de waar schuwingsborden bij de spoorwegover gang zal herplaatsen. Het doorlichten var de bevolking zal nog niet op korte ter mijn kunnen geschieden. Wel drong de voorzitter er op aan, dat het initiatief tot het doorlichten' op t.b.c. door de be volking wordt genomen. Omdat het geen overheidszaak is, dient er een commissie of stichting gevormd te worden, die zorgt dat de gelden bij elkaar komen (ƒ0,75 per door te lichten persoon). Hamerstukken waren de voorstellen tot verhoging van de legestariev^n, betrek king hebbende op het verlenen van bouw vergunningen. de wijzigingen van de ge meentebegrotingen 1950 en 1951 en hel toekennen van 150.subsidie aan het burgerlijk armbestuur. De verrekening van het aan het gemeentepersoneel ver strekte voorschot in 1950 en 1951, alsmede de loonsverhoging per 19 Maart j.l. wer den definitief geregeld. Het gemeente- personeel krijgt voortaan ook een vacan- tietoeslag van 2 pet met een maximum ƒ50. Voor 75 per jaar is de heer I. van Teijlingen huurder van 1 stuk grasland achter de Schenkelweg. De lagere landbouwschool te Alphen m den Rijn kreeg 30 subsidie voor 3 leerlingen uit Zoeterwoude; de stichting maatschappelijk werk 1200 voor 195 Aangehouden werd het verzoek van c Sint-Bernardusschool om gelden voor ee ieuwe leesmethode. Actie begon er eigenlijk eerst te ko men, toen B. en W. voorstelden géén kledinggeld toe te kennen aan de wegwerkers. De heer J. H. v. d. Ploeg was daar tegen. De lonen zijn laag, voerde hij aan en hy stelde Spaar crediet-instelling oplichterij Tegen directeur werd 3V4 jaar geëist Drie en een half jaar gevangenisstraf werd gisteren voor de Rotterdamse recht bank geëist tegen de 50-jarige koopman M. van W. te Rotterdam, die door een .Spaarcredietinstelling" 12.000 personen :ou hebben opgelicht. Al deze mensen, die geld wilden lenen, betaalden 25. administratiekosten en stortten iedere maand ƒ10. Op deze wyze moet hij ƒ700.000.hebben ontvangen. Verdachte verklaarde thans nog slechts over tien mille te beschikken, maar volgens de pleiter is ook nog ƒ350.000 aan credieten uitgezet. In 1935 werd de koopman reeds tot anderhalf jaar veroordeeld. Uitspraak over 14 dagen. Prof. Reinders overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Delft overleden prof. dr W. Reinders, oud hoogleraar in de anorganische en physi- sche scheikunde aan de Technische Hoge school. Prof. Reinders werd in 1939 ge- pensionneerd. De begrafenis is bepaald op Vrijdag a s. op de algemene begraaf plaats Jaffa te Delft. Walter Baels vrij gesproken Het Belgische Hof van Cassatie heeft het vonnis van Walter Baels, de zwager van Koning Leopold, die tijdens de Ko ningskwestie door de Krijgsraad wegens desertie tot vyf maanden werd ve deeld, nietig verklaard. Het wetsbesluit de Belgische regering te Londen, waarop de veroordeling berustte, is even- >ns vervallen. Baels had, toen hij in 1942 in Lissabon it België aankwam geweigerd, zich by het Belgische leger in Engeland te voe gen. voor van 1 Januari j.l. af ƒ50 kle dinggeld te verstrekken. De heer A. M. Schinkel dacht er ook zo over. Het voorstel van de heer Van der Ploeg werd in stemming gebracht en met 9 tegen twee stemmen aange- De verplichte hoogte van kamers bij het bouwen van huizen werd van 2.70 op 2.60 en 2.20 m. gebracht. De nieuw aangelegde straat aan de Hoge Ryndijk moest nog steeds een naam hebben. Vele namen waren voorgesteld, doch geen enkele kon de algemene goed keuring wegdragen. Daarom stelden B. en W. voor de nieuwe aanwinst kortweg Nieuwstraat te noemen. Dat vond de heer Schinkel te simpel. En omdat er in dit straat allemaal mensen zullen wonen, die lid zyn van de bouwvereniging St Willi- brordus, stelde hij voor de straat naai deze heilige te noemen. Slechts twee leden waren hier tegen. Voor de laan van de heer v. Leeuwen in de Hoge Ryndijk, die onteigend wil de gemeente 750.betalen, terwijl de eigenaar 4000 wil hebben. De raad besloot de laan aan te kopen, maar de prijs zal de rechtbank een beslissing moeten nemen. Verder werden de reke ningen over 1950 van het burgerlijk arm bestuur, grondbedrijf en waterleidingbe drijf aangeboden. Het waterleidingbedrijf heeft een winst gemaakt van ƒ1900. De heren J. van Vliet, W. Tijssen en G. P. v. d. Krogt zullen deze onderzoeken. Na de vlucht lopen de vier straal jagerpiloten naar de inlichtingen officier om verslag uit te brengen van hun ervaringen. Naby de Korte Mienlng zal een trans formatorhuisje gebouwd worden. De grond werd door de gemeente ter be schikking gesteld. Het huisje in het dorp zal dan verdwynen. Ook kocht de ge meente 182 m2 grond en water naby de Geerbrug. Het arrestantenlokaal, dat reeds sinds lang door de rykspolitie in gebruik is, werd met ingang van 1948 voor 70 per jaar aan het ryk verhuurd. Uitbreidingsplan ter sprake De vroede vaderen bogen vervolgens het hoofd over een partieel uitbreidings plan voor de Noordbuurt en het Watertje. In de Noordbuurt zal meer plaats voor bebouwing komen door deze nieuwe voor stellen van de stichting Stad en Land schap. Betreffende het Watertje besloot de raad in te gaan op het meest goed kope plan Van de twee.. Eén omvatte namelijk demping en omlegging van het Watertje. De „centenkwestie" kwam ook weer ter sprake by de behandeling van het verzoek van de R.K. bouwvereniging St Willibrordus om medewerking aan de bouw van 12 arbeiderswonin gen op het Dorp. Natuuriyk vond de raad het een loffeiyk streven, maar de gemeente kon geen gelden be schikbaar stellen. In principe ver leende men dus slechts medewer king. Alles kan nu klaar gemaakt worden, maar aanbesteding moet achterwege biyven. De voorzitter deelde hierby mee, dat de gemeente al 5000 boven het crediet uit is. De waterleidingbuizen, die zo nodig vernieuwd moeten worden, bracht de heer Smeets ook ter sprake. Het kan echter niet, omdat er geen geld voor is. De heer Thijssen informeerde, of de gemeente zelf geen lening mocht uit schrijven, welk idee de voorzitter héél aardig vond. Maartegen het verkrij gen van geld langs „kronkelwegen" heb ben Ged. Staten een middeltje gevon den: B. en W. zijn dan aansprakehjk! In de rondvraag brak de heer Schinkel een lans voor de wethouders. Nu de ver goeding voor de raadsleden verhoogd is, wilde hij de wethouders 20 pet salaris verhoging geven. Met algemene stemmen werd zijn voorstel aangenomen. De fraaie kleuterschool in de Zuidhoek van Leiderdorp, die vanmorgen werd geopend. Foto Meijer. Westhoek van Leiderdorp kwam door 17 vrouwen aan een kleuterschool Ey sie, wat goede couragle vermagh I De Westhoek van Leiderdorp, dat zal niemand ontkennen, ligt voor een vol- en mens niet zo ver van het dorp- zelf af. Maar voor een kleuter van een of twee is het een hele gang. Boven dien niet van gevaren ontbloot, gezien de vele auto's, die ook door de Leiderdorpse straten komen. „In deze hoek moet een kleuterschool tje komen", zeiden 17 vrouwen. ,Nee", zei de raad. „Er is al een kleu terschool, en laten we nu eerst eens de wettelijke regeling van het kleuteronder wijs, die in de pen is, afwachten." „De Haagse molens malen langzaam", zeiden de 17 vrouwen. „Daar kunnen wy niet op wachten!" Ze stroopten de mouwen op en togen in 't organiseren. Er kwam een bazar i er kwam nóg een bazar. Er kwam ?n bridgedrive en er kwam een post- duivenwedstrijd. En de dure centjes maar binnenstromen. Éénduizend gulden, tweeduizend gulden.... het ging goed. Er werd een stuk grond gehuurd aan de Sportlaan. Er werd een bouwonderneming om materiaal en een bouwplan aangeschre ven. Er werden stoere mannen met han den aan de armen gecharterd. En die 17 vrouwen maar organiseren. Het materiaal kwam. Brede planken, samengesteld uit een mengsel van hout en beton. En ook het bouwplan kwam. Een plan voor twee lokalen met veel zon. En een aardig halletje. Onder het organiserend oog der vrou wen togen de stoere mannen aan 't werk. Een bovenmeester zorgde voor een nette betimmering. Een instrumentmaker legde de electrische geleiding enzovoort aan. Een gepensionneerde meneer gaf overal een likje verf. En een Leidse schilderes penseelde kleurige en alleraardigste wandschilderingen op de witte muren. De raad, graag de moed en de ijver van zijn onderhorigen belonend, ver-i zorgde het plantsoentje om de school. En morgen is de grote dag! Morgen wordt het witte schooltje aan de Sportlaan in Leiderdorp geopend. Het witte schooltje, door flinke vrou wen bij elkaar georganiseerd. En door lekenmannen opgebouwd. Het witte schooltje, dat nog geen 6 mille alles bij elkaar heeft gekost. Ey sie, wat goede couragie vermagh] j

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4