Opbouw van Europees leger zou juist belemmerend werken DINSDAG 19 JUNI 1951 Nieuw leven in de vliegtuigindustrie Mij De Schelde bouwt 75 vliegtuigen voor Zweedse luchtmacht Hele serie moet binnen twee jaar worden afgeleverd vliegtuigen voor de Zweedse luchtmacht bouwen. Het contract voor de bouw werd gisteren in Nederland en in Zweden getekend. De order beloopt verscheidene millioenen guldens. Voor de oorlog bouwde De Schelde lukte fusieplannen in de naoorlogse jaren tussen Fokker, Aviolanda en De Schelde voor de vliegtuigbouw, legde De Schelde zich in haar Dordtse fabriek voornamelijk toe op de bouw van carrosserieën voor autobussen. Met deze Zweedse order zal De Schelde echter opnieuw een belang rijke plaats innemen in de Nederlandse vliegtuigindustrie. De onderhandelingen, welke nu haar beslag hebben gekregen, waren reeds twee jaren geleden begonnen en met de eerste werkzaamheden had men reeds een begin gemaakt. De vliegtuigen, die thans in Dordrecht op stapel staan, zijn driepersoons-lesvlieg- tuigen van het type SAAB-Safir. Dit type is indertijd gebouwd door een Zweedse fabriek in Linkoping, die De Schelde de tekeningen, de gereedschap pen en ook de motoren en de instrumen ten levert. De Schelde zorgt voor 't min der kostbare materiaal, voor de construc tie en voor de aflevering aan de Zweedse moederfabriek. De SAAB-Safir is voor Nederland geen onbekend vliegtuig. De Rijksluchtvaart school in Nederland bezit reeds acht van deze toestellen, welke indertijd recht streeks van de Zweedse fabriek zijn be trokken. Het eerste toestel van de 75 zal over HET PIJNSTILLENDE MIDDEL MET SNEUE WERKINGI Emissie en dividend Philips Naar wij vernemen, zal de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken de inschrijving openstellen op gewone en 6 pet preferente aandelen a pari in de N.V. Gemeenschap pelijk Bezit Aandelen Philips Gloeilam penfabrieken, in de verhouding van 2 nieuwe op 3 oude aandelen, van welke emissie het propectus 21 dezer verschijnt. Tevens is goedkeuring verkregen voor de uitgifte van 20 millioen dollar 4 pet 25-jarige obligaties, waarop uitsluitend tegen inlevering van dollarwaarden kan worden ingeschreven. Commissarissen van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken zullen aan de aan deelhoudersvergadering van 3 Juli a.s. over 1950 een dividend van 12 (v. j. 9) pet op de gewone en van 7,2 (6,6) pet op de preferente aandelen voorstellen. Export pootaardappelen is vorig jaar goed verlopen Vorig jaar zijn in totaal 238.000 ton pootaardappelen geëxporteerd, waarvan 195.000 ton kleipoters. Dit soort was dan ook vrijwel uitverkocht. Van de zand- poters is echter een hoeveelheid van 21.000 ton onverkocht gebleven en over genomen door het Aan- en Verkoop bureau Akkerbouwproducten om ver werkt te worden als veevoeder of in de aardappelmeelindustrie. Jaarverslag Amstleven Het verzekerde bedrag van Amstleven vermeerderde in 1950 met 92,9 min en verminderde met 41,5 min, waaronder 5,8 min door herleiding van roepiah's tot guldens. Het totaal werd 31 Dec. j.l. 581,7 min. De premiereserve vermeer derde met 15,1 min tot 147,4 min op een rentevoet van 3 pet tegen 3,49 pet gekweekte rente. De sterftecijfers waren gunstig. De winst bedroeg 1,2 min, waaruit de extra-reserve met 793.763 vermeerderd werd tot 4,5 min. Het dividend over verplichte stortingen oe- draagt 25 per aandeel en op onver plichte stortingen 3,49 pet. Heffing van 2 cent op eieren naar Duitsland Met ingang van 25 Juni zal de heffing per ei bij export naar Duitsland, waar schijnlijk tijdelijk, van 1 op 2 cent wor den verhoogd. Ford gaat aan Hembrug Zephyrs bouwen Eind Juli wordt in de Fordfabrieken aan de Hembrug begonnen met het as sembleren van de Zephyr 6, een zusje van de Consul-auto, die daar al enige tijd wordt vervaardigd. De Consul heeft vier cylinders en de Zephyr zes. Vorige week Maandag zijn in de fabriek te Da genham (Engeland) zeven Zephyrs ge start voor een technische proefrit door West- en Noord-Europa. De Ned. ploeg arriveerde gisteren in Amsterdam. Kon. Paketvaartmij De Koninklijke Paketvaartmij heeft over 1950 een winst geboekt van f4.2 (v.j. f4.3 min) na afschrijving van f 12.1 (f 11.8) min en reservering van f3 (3) min, en declareert 9 (9) pet dividend. Het lijnennet omvatte in December jl. 151.000 (130.000) mijl. Het passagiersver voer steeg sterk en ladingevrvoer ging achteruit omdat de schepen langer over de reizen moeten doen. De gang van zaken bij de K.J.C.P. is bevredigend. De x-oepiah's zijn in een verhouding van drie op één tot guldens hex-leid. Het batig exploitatiesaldo bedraagt f 18.2 (17.6) min. Etablissementen, prauwen en lich ters zijn geboekt voor f 1 per stuk. Aan de reserve voor hei-stel is f3 min toege- vegd. Utermöhlen en Co De N.V. Kon. Fabriek van Verband- stoffen v/h Utermöhlen en Co te Am sterdam declareert 10 (9) pet dividend en boekte f5.7 (3.9) min winst. De zaken in 1951 zijn bevredigend en de directie heeft vertrouwen. (Advertentiën) tien maanden gereed moeten zyn. De ge hele serie wordt binnen twee jaar afge- Ongeveer 150 man personeel uit Zee land en Dordrecht zijn bij de bouw be trokken. Voor mogelijkheden, welke thans binnen het bereik zijn, kunnen echter 500 man onmiddellijk worden ingescha keld. De Nederlandse Safir-toestellen ken hun proefvlucht onder Nederlandse verantwoordelijkheid met een Neder landse invlieger. Merkwaardig De Volkskrant wijst op het merkwaar dige, dat Nederland (met medeweten de regering) thans vliegtuigen gaat foou- voor een weliswaar bevriende, doch niet bij het Atlantisch Pact aangesloten mogendheid, terwijl militaire deskundi gen uit de westelijke landen lange tijd geleden reeds poolshoogte bij De Schelde hebben genomen, zonder dat dit tot enig resultaat heeft geleid. Minister Stikker verklaart In Juli een publicatie over het beleid ten opzichte van Korea DOOR DE OPRICHTING van een Europees leger zou de opbouw van de Noordatlantische strijdmacht eerder worden vertraagd dan bevorderd. Vandaar, dat de regering naar de Parijse studieconferentie voor een Euro pees leger slechts een waarnemer heeft gezonden, aldus minister Stikker in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1951. De houding van Nederland wordt dus niet bepaald door het feit, dat ook Enge land niet als gewoon lid aan de conferen tie deelneemt. Bg 't plan-Schuman heeft Nederland immers ook niet 'het Engelse voorbeeld gevolgd. Overigens acht de minister het niet uitgesloten, dat op den duur voor Engeland wel een aanvaard bare methode zal worden gevonden om de Europese samenwerking op aller lei terreinen positiever dan tot nu toe deel te nemen. Over de moeilijkheden in de Euro pese Betalingsunie zegt minister Stikker, dat er op het ogenblik enige aanwijzingen zijn om de toestand voor Duitsland in de komende maan den iets gunstiger te beoordelen. Landbouwconlerentie De regering heeft een uitnodiging ont vangen voor een conferentie Over de vorming van een Europees orgaan ten behoeve van de voortbrenging en afzet van landbouwproducten. Het initiatief hiertoe ging uit van de Franse regering. Evenals bij het verdrag inzake het plan- Schuman voor kolen, ijzer en staal (waarover binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend), is uitgegaan van de gedachte, dat bepaalde nationale be voegdheden aan een hoger gezag zouden moeten worden overgedragen. Verwacht mag worden, dat op deze conferentie de gedachten naar voren kunnen worden gebracht, die minister Mansholt heeft ontwikkeld op het gebied van de Euro pese landbouw. Kern van Westelijke Unie Van de Westelijke Unie (Frankrijk, Engeland en de Benelux), die gedeelte lijk in de organisatie van het Atlantisch Pact is opgegaan, zal een kleine kern stand worden gehouden om bepaalde taken te blijven verrichten. Bovendien zal deze organisatie voortdurend de gelegen heid voor politiek overleg blijven bieden. Het beleid van de regering, .wat betreft bet optreden van de Ver. Na ties in Korea, zal uitvoerig worden neergelegd in een publicatie van het ministerie, die in Juli zal verschijnen, zo deelt de bewindsman mee. Minister Stikker bevestigde nog eens, dat hij geen tweede staatssecretaris van Buitenlandse Zaken (naast mr Blom red.) nodig acht. (Advertentie) Stadsplantsoen Ze zitten in de zonneschijn, 2 mannetjes van vele jaren e eenmaal jonggezellen waren zoals hun kleinkinderen nu zijn. Ze praten en ze kijken maar. Ze zien in 't gras een merel trippen en eensgezind wat mussen hippen die dan plots vechten met elkaar. Het kind dat in de wagen rijdt wordt door hen vriend'lijlc nagestaard. Een hand strijkt peinzend door een Een stile zucht: waar blijft de tijd? Een stok trekt strepen in het grint. Ze kibbelen wat het betekent weten niet dat, uitgerekend, de oudste wordt als 't kleinste kind. ROBBIE RADAR Ambassadeurs kunnen niet rondkomen Leggen geld toe om stand van ons land op te houden Op verscheidene belangrijke posten in het buitenland is de toestand zo, dat de ambtenaren vrijwel niet meel- van hun salaris kunnen rondkomen, zegt minister Stikker in zijn memorie van antwoord de Eerste Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. De ambas sadeurs op een aantal van de gewich tigste posten leggen jaarlijks zeer aan zienlijke bedragen uit eigen middelen op hun ambtelijk inkomen toe om ons land waardig te kunnen vertegenwoordigen. Aan vrij belangrijke verhogingen van verscheidene verblijfsvergoedihgen zal niet kunnen worden ontkomen. Minfster Stikker vindt het in strijd met de democratische beginselen, wanneer op bepaalde posten weer alleen ambtenaren met eigen inkomsten geplaatst zouden worden. Ondanks de verarming van ons land moet de vervulling van ambten in de buitenlandse dienst mogelijk blijven voor iedere Nederlander, die daarvoor geschikt is, aldus de Geen subsidie voor wereldomroep Minister Stikker beantwoordt de vraag er in zijn begrotingshoofdstuk een bijdrage voor de wereldomroep is te vinden ontkennend, aldus de antwoord aan de Eerste Kamer. Nederland en Nieuw- Guinea Geen twijfel aan onze souve- reiniteit In haar memorie van antwoord inzake de begroting van Buitenlandse Zaken aan de Eerste Kamer heeft de regering verklaard, dat zij geen aanleiding ziet om het geschil over Nieuw-Guinea bij het Uniehof aanhangig te maken, aange zien Nederland er niet aan twijfelt, de souvereiniteit over Nieuw-Guinea te be zitten. Voor het aanhangig maken der zaak voor andere internationale rech terlijke of arbitrage-organen is toestem ming van beide partijen hodig. Met souvenirs door België Ten behoeve van vacantiegangers, die »ze zomer naar het buitenland n vandaar souvenrs naar huis willen medenemen, wijst de A.N.W.B. op de in België geldende regeling voor doorvoer. souvenirs, welke niet het karakter handelsartikelen hebben, mogen België vrij worden doorgevoerd, tot totale waarde van ten hoogste 2500 Bel gische francs (plm. f190), mits zi' overeenstemming kunnen worden geacht met de maatschappelijke positie van de betrokken reiziger. Van toiletwater mag echter slechts maximaal Yi liter en van parfum slechts 25 gram vrij worden doorgevoerd. Bouw nieuwe centrale in Limburg begonnen In Buggenum (L.) is gisteren officieel begonnen met de bouw van de Maascen trale, waar de Prov. Limburgse Electri- citeits Maatschappij zelf stroom zal gaan opwekken. Tot nu toe krijgt Limburg de electriciteit van de mijnen. De centrale zal begin 1955 gereed zijn en ongeveer f 50 millioen kosten. Van dit bedrag wordt f 40 millioen in ons eigen land besteed. Hoewel wij niet voldoende waterkracht bezitten om deze een belangrijke rol in ergievoorziening te laten spelen, zul len wij toch eerlang de drie waterkrach- 'i het Julianakanaal en zeker die te in de Maas moeten bouwen om jaarlijks 80 millioen kWh op te wekken. Daardoor kan per jaar 40.000 ton kolen worden bespaard, aldus de directeur P.L.E.M., prof. dr ir H. C. J. H. Ge- (Adverter, Alweer een mens wiens leed door de oorlog ver zwaard werd, mompelde Arie... maar hij wilde niet piekeren... neen niet piekeren. Hij schudde de gedachte van zich af en met de schipper haalde hij waterervaringen op van toen... en toen... en toen. Na de langgerekte koffiepartij moest de kapitein van de Hudson met zijn vrouw naar de wal. Dan gaan wij koken, besloot Arie. Terwijl zij zich het middageten goed lieten smaken, klonk vanaf de Hudson een vrouwen stem: Schippertje! Het kon niet voor hen zijn, zij aten rustig door, doch na een ogenblik klonk de stem weer: Schipper.visserman. Het was niet mis te verstaan, zij werden aan geroepen. Arie stak het hoofd naar buiten en daar zag hij een vrouw van niet te schatten leef tijd. Haar kleding was slordig, doch verder maakte zij de indruk van geheel normaal te zijn. Wat is er? vroeg hij. Moet je misschien nog eieren? informeerde zij. Een koopvrouw die de schipper afleurt en zo haar kost ophaalt taxeerde Arie haar. Wat is je prijs? vroeg hij. Vijftien cent. Breng er maar twaalf, bestelde Arie. Goed schipper, over een uur breng ik ze, ik zal ze even bij een boer uit het hok halen. Dan zijn ze zeker vers, grapte Arie. Zo is het net, zei de vrouw en haastig been de zij weg. Lachend nam Arie zijn bord weer op. Het was een goede grap, grinnikte Dirk. Maar vele malen gerepeteerd, meende Jac ques. Na een uur bracht de vrouw de eieren, na het afrekenen vroeg zij: Heb je geen zin in een lekkere vette kip schipper? Wat vraag je? Twee gulden. Argwanend vanwege de lage prijs zei Arie: Dan zal het wel een bottenmirakel zijn. Neen schipper... een mals vet kippetje... er zijn hier veel kippen. Breng er een! Goed schipper, ik zal een vette voor je gaan stelen, antwoordde de vrouw en weer beende zij haastig weg. Hoeveel malen per dag zou zij dit smoesje afdraaien? vroeg Dirk lachend. Tot vervelens toe, meende Arie. De vrouw bracht de kip, vriendelijk dankend nam zij het geld in ontvangst en toen spoedde zij zich weg... naar een volgende klant, oordeelde Arie. 's Avonds vertelden zij de grap aan de kapitein van de Hudson. Schaterend sloeg deze zich op de knieën: ...ha... ha... ha... miss Maasbracht heeft een vreemde ling geroken... ha... ha-, ha. Is zij geen koopvrouw, vroeg Arie. Een koopvrouw... ha... ha... ha... zij is miss Maasbracht... anders niets... En dat grapje van dat stelen? Was geen grap... zij heeft de eieren gesto len... en toen de kip er nog bij... ha... ha... ha. Ontsteld glimlachte mee: Wat een bak... ha... ha... ha... Het was een onbevangen gezond lachen, voor de eerste maal sinds hij aan boord was toonde hij zich de kwajongen, die hij bij tijd en wijle nog behoorde te wezen. En wie is miss Maasbracht, informeerde Ax-ie die met een onbehaaglijk gevoel dacht aan de gestolen eieren en kip. Nadat hij zich ontladen had van enige lach buien kon de kapitein vertellen. Miss Maasbracht was de risee van alle schip pers die de haven aandeden. Zij was niet gek, maar toch liep er een streep door. Geen enkele schipper kocht ooit iets van haar want allen wis ten dat zij deed wat zij zei: eerst stelen dan leveren. Zij had nog iets vreemds over zich; allen die bij haar kochten, werden na een dag door haar ten huwelijk gevraagd, morgen zou zij wel met een huwelijksaanzoek komen opdagen. Weer werd de kapitein overvallen door een lachbui. Drie vrije jongenshet kan voor haar niet op, hikte hij. Arie huiverde; zou hem dat ook nog moeten Dverkomen, een huwelijksaanzoek, br. Miss Maas- bi-acht was het type waarvan allerlei rarigheid te vei-wachten viel, misschien zou zij hem om de hals vallen om hem ten aanschouwen van Jan en Alleman een zoen te geven. U is de oudste monsieur, zei Jacques la chend. Een zoen krijg je zeker, beloofde Dirk, dat is voor haar zo iets van een daad van eigendom ven-ichten. Zij steelt kippen... een man is niet moeilij ker te vangen, meende de kapitein. (Wordt vervolgd) WE® Beschaamde hoop Q7 Van het erf van School en Kerk Beroepmgsvreik Herbouw van kerken is goed gevorderd Ned. Herv. Kerk 5 p e n te Winsum en Baard Y. G Oltlammers, candidaat in Winsum. Voorschoten: M. J. W. Schopenhauer te Schonedijke. Bedankt voor Middelburg (vac. A. de Vries) dr F. de Graaff te Well en Ammerzoden. Geref. Kerken Beroepen te Beetgum J. Dijk te Raamsdonksveer; te Erica K. H. Schu ring, candidaat te Groningen; te Oudega (Sm.) J. A. van Netten te Wommels; te Rotterdam-Charlois (vac. S. Hoekstra) eede maal) G. van Andel te Di die dit beroep ook aannam; te Wapen veld H. M. Dercksen, candidaat te Har derwijk. Aangenomen naar Zierikzee Y. J. Tiemersma te Baarland. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Berkel en Rodenrijs (tweede maal) H. J. de Vries te Eind hoven. die dit beroep ook aan: Bedankt voor Mussel en t ringermeer D. Los te Smilde. Chr, Geref. Kerken Tweetal te Zaamslag W. F. Laman te Rotterdam-West en C. Smits te Drie bergen. Rem. Gemeente Beroepen te Middelharnis-Som- melsdijk G. Bloemendaal te Nieuwkoop. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Stadskanaal da H. G. Zijlstra te Ternaar. Vrijzinnig Hervormden komen bijeen De algemene vergadering van de Ver. an Vrfjz. Hervormden zal op 26 en 27 Juni te Haarlem worden gehouden. Dr P. J. Jonges te Rijswijk zal refereren nieuwe belijdenisvragen en ds L. Alons te Emmen zal de discussie hier- ir inleiden. De voorzitter en de vice- irzitter ds J. Boonstra te Noordwolde ds A. Beversluis te Zutphen stellen zich niet herkiesbaar als bestuursleden a dus komt er ook een bestuursverkie- ng. Als candidaten zijn gesteld notaris R. Remmelts te Den Haag en dr A. de Wilde, Ned. Herv. pred. te Leek (Gr.). Begrafenis van prof. jhr Elias te Delft Op de begraafplaats „Jaffa" te Delft is gistermiddag onder zeer grote belangstel ling het stoffelijk oversohot van prof. jhr G. J. Elias ter aarde besteld. In de aula hebben verscheidene sprekers de grote verdiensten van prof. Elias geschetst. „Hij heeft de T.H. vele belangrijke dien sten bewezen", zo zeide prof. dr C. Bottema, die namens het College van Curatoren het woord voerde. Ds A. Johannes, Evang. Luth. pred. te Delft, heeft vervolgens naar aanleiding van een Schriftgedeelte een korte toespraak ge houden, waarna de lijkbaar naar de groeve werd gedragen. Meer belangstelling voor onderwijzers-beroep Ruim 10.500 leerlingen zijn thans in op leiding voor onderwijzer, tegen 8500 in het vorige jaar. zo heeft het C.B.S. be rekend. Ruim een kwart van deze leer lingen volgde openbaar onderwijs, zelfde deel bezocht Protstants-Christelijke en ruim 40 procent Rooms-Katholieke scholen. In 1950 behaalden 1732 leerlingen de onderwijzersakte. Meer dan de helft van de voor het eerst toegelatenen komt uit de middel bare, bijna een derde uit de lagere maat schappelijke kringen. Gelet op de volkingsgrootte bleek dc belangstelling voor de onderwijzersopleiding in Fries land het grootst, in Zuid-Holland Overijssel het geringst te zijn. Van de vier honderd geheel of ten dele verwoeste kerkgebouwen van Her vormde gemeenten behalve pastorieën en andere gebouwen zijn er 320 weer opgebouwd of hersteld. De oorlogsschade werd in 1947 nader vastgesteld op f 60 millioen. De adoptie-actie bracht bijna f 2 millioen bijeen, terwijl bij de bouw en restauratie-commissie geen gegevens bekend zijn omtrent deze actie onder dc gemeenten van de Geref. Bond. In veer tig gemeenten is de herbouw nog aan de gang, in veertig andere moet zij nog beginnen. Van de pastorieën zijn op twee na alle hersteld of herbouwd. Duitse Kirchentagnu al 100.000 deelnemers nen zullen worden in- luli te Berlijn te hou- 'an de Evangelische a de reizigers zal ge nen met goederenwa- ich al 100.000 deelne- deze bijeenkomsten, zowel uit het Westen als uit de Oostelijke zone, aangemeld. Bij deze voor-aanmelding zijn de getallen van Essen-1950 reeds over troffen. Een dergelijk groot aantal deelnemers is te verwonderlijker, waar het program- de Kirchentag niets „sensatio neels" biedt en het alleen gaat om het Evangelie, in een tyd dat velen hun va- cantie besteden, niet om ergens de stilte de natuur op te zoeken, maar de as- faltwoestijn van stoffig Berlijn, zo tekent het persbureau der Ned. Herv. Kerk hier bij aan. Tachtig extra tr< gelegd voor de in den Kirchentag Kerk. Een deel v: noegen moeten n« gens. Er hebben Amst ACADEMISCHE EXAMENS ;m. Univ. - Ge slaagd cand. Slavische taal n letterkunde nej. W. H. Lintvelt (Amsterdam). Amsterdam (Gem..Univ.), 18 Juni Ge slaagd: doet. geneeskunde: mej. L. F. E. M. nan. G. J. Veeneman. S. I. van Kreveld, olvetang, mej E. Hanf. J. W. Pogge- mej. H. J. Kruik. J. E. de Bourgraaf, K. C. Sorgedrager. B. Honhoff, K. Nielsen, Llem Tjiauw Hwat. I. G. Hof, J. C. Leeflang, H. Buiskool. C. A. Schagen van Leeuwen, t. N. Hart. A. T. de Jong. W. Dille. O. A. an Leesten. mej. A. E. Dekker en H. J. onker (Amsterdam). (Advertentie) Voor het tweede deel van notarieel examen is geslaagd A. Bensmann te Delft. het Het gaat niet best met de haute couture Het grote modehuis Robert Piquet te Parijs heeft zijn personeel, in totaal 400 >nen, aangezegd, dat de zaak per 15 Juli gesloten wordt. Als reden wordt opgegeven de slechte gezondheid van c eigenaar. Ook Molyncux werd in h< begin van dit jaar gesloten. Vijfhonderd Gentenaren komen krabben vissen illen deelnemen nationale krabbenviswedstrijd op 19 Juli „de zilveren,krab". Familieberichten van elders Verloofd: J. Oranje en H. van Ree, Alkmaar-Rotterdam. Ondertrouwd: M. van den Bergen en K. H. J. Verschoof, Hilversum; H. van Kamp en M. Munnik, Arnhem. Getrouwd: R. J. Castendijk on C. H. in Heyst, Amersfoort; D. JE. Stigter en W. Gonggrijp, Amsterdam; A. Heyn Jz. en H. Schipper, Zaandam-Haarlem; Mr L. L. Haspels en Th. C. Risselada. Lochem Bevallen: Mevr. FrederikseThie. d„ Zuidwolde; mevr. van DelftHaytema, d„ Koog a. d. Zaan; mevr. Kranenburg Groot, z., Nieu\V-Vennep; mevr. Weg- anKnol, z., Rotterdam. Overleden: H. J. Middendorp, m., -Graveland; J. Middeldorp, m., 26 j., Heemstede; A. P. S. Hoogstad, m„ 71 j„ Zutphen; L. H. OuöraadCroesc, v„ 60 j., Amsterdam; J. van den Burg, m„ G1 j„ Naarden; H. F. P. Sandifort, m„ 71 j„ Zwolle: H. Walewijk, m„ 77 j„ Amster dam; H. H. Heemeijer, m„ 78 j„ Castri- A. J. Veraar, m„ Amsterdam (over leden 28 Juli 1944 Frankfort a. d. Oder Duitsland); A. ten Wolthuis. v„ 77 j„ Aalten; A. Loedeman, v„ 69 j., Ooster beek; J. M. van Gemeren. m„ Hazerr- woude (óverl. Marburg Duitseland); H. ManenHoogerwerf, v., 76 J„ Rot terdam. Positie K.L.M.-vliegtuigen Indonesië-route Thuisreis: PH-TDB (Walcheren) gistermiddag op Schiphol. Uitreis: PH-TDE (Eindhoven) in Djakarta PH-TDC (Curacao) gisteroch- tendin Bangkok; PH-TFG (Friesla nd) vannacht in Rome. Emigrantenvluchten Sidney PH-TDP (Rotterdam) gistermiddag uit Port Darwin; PPH-TES (Soerabaya) van morgen ip Damascus verwacht. WATERSTANDEN. DEN HAAG. 19 Juni. Mannheim 425 0.06. rier 224 +0.45, Keulen 291 onveranderd, ulirort 498 —0.03, Lobith 140 —O 09. Nljme- en 889 —0.07, Arnhem 876 —0.06, Eefde •1 —0.05, Deventer 290 —0.04. Namen 135 -0.10, Bergharen 4043 +0.< -0.21, Vrc wijk 0.9 Het lied dei aethergolven WOENSDAG 20 JUNI. HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. .8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zlekei). 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „De Delftse wonderdokter", hoorspel. 12.00 So praan cn piano. 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.33 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Militai re reportage. 1.20 Slavisch programma1.50 Gram. 2.00 Metropole orkest en solist. 4.45 Voor de meisjes. 3.00 CeUo en piano. 3.35 Kamerorkest. 4.15 Voor de jeugd. 5.30 Mozart- vleugel en viool. 5.45 Regeringsuitz.: R. D. Simons: „Sranang Tongo". 6.00 Gemengd koor. 6.30 R.V.U.: Dr A Saalborn: „De dich ter als waardemeter van zijn tijd: Van kristal tot cellulose: Van 1920 tot heden". 7.00 Nieuws. 7.15 „Beroepskeuze causerie, 7-30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.05 uur „Met smaldedl V op een oefenrels ln Scandi navische wateren", causerie. 9.20 Gram. 9.50 Zwerftocht door Korea", causerie. 10.00 uur Nieuws. 11.15 Cello en orgel. 11.30—12.00 uur Gramofoonmuziek. VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 Schoolradio. VARA. 10.20 Gram. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeon- muziek. 12.30 Land- en Tuirtbouw. 12.38 uur Pianoduo. 1.00 Nieuws. 1.15 Dansmuziek. 1.45 Gram. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Omroep- i Kinc „Levi Bezems", hoorspel voor de jeugd. 3.50 Piano recital. 4.00 Voor de jeugd. 4.30 Voor de zie ken. 5.05 Voor de jeugd. 5.30 Gram. 6.00 uur Nieuws. 6.15 Vara-Varia. 6.20 Militaire rep. 6.30 Instrumentaal kwartet. 6.50 Remschei- der Kantorei. „De beïnvloeding van de mens", causerie. 7.15 Lichte muz. VPRO: 7.30 Voor dc jeugd.'VARA: 8.00 Nieuws. 8.05 Politiek commentaar. 8.15 Promenade-orkest. 8.45 „De weg naar Dover", hoorspel. 10.15 Haarlemse Orkestver., koor en solisten. 10.35 „Lichaam en gezondheid", causerie. 10.50 Sport. 11.00 Nieuws. 11.15 Orgelspel. 11.40— 12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Gev. programma. 1.00 uur Nieuws. 1.10 Ooggètulgevcrslagen. 1.30 Dans muziek. 1.55 Sport.. 2 00 Voor de scholen. 3 00 Gram. 3.15 Hoorspel. 4.15 Vragcnbeantwoor- ding. 5.00 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6.20 Sport. 6.20 Gram. 7.00 Gev. programma. 7.45 Causerie. 8.00 Orkestconcert. 9 00 Nieuws. 9.15 Orkestconcert. 10.05 Klankbeeld. 10.45 Parlementsoverzlcht. 11.00-11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 I 12.00 Parlen 12.45 Lichte n 2.00 Voor de 3.15 Orgelspel Arbeldcrsorke 4 30 Orkestcor 12.1! lspel. izlek. 1.45 Voor de i rouw. 3.00 Rhythmische muz. 3.30 Voor de soldaten. 3 45 4.15 „Mrr Dale's Dagboek" :ert. 5.30 Theaterorkest'. 6.15 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Gei spel. 9.30 „Have a go". 10,00 Nieuws. 10.20 Dansmuziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 en 484 m. 11.45 Gram. 12.32 Gram. 1.00 Nieuws. 115 Huismuziek. Ï.00 Gram. 2.30 Schoolradio. 3.45 Gram. 4,00 Kamerorkest en solisten. 5.00 uur Nieuws. 5.10 Gram. 5.30 Causerie. 5.40 Gram. 5 50 Boekbespreking. 6 00 Pianorecital. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Zang. 7.50 Radlofeullleton. 8.00 Orkestconcert. 9.15 uur Verzoekprogramma. 10.00 Njeuws. 10 15 uur Planokwartet. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Ver- zoekprogramma. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichtemuzlek. 1.00 Nieuws 1.10 Walsen en Zigeunermuzick. 1.30 Gram. 5.00 Lichte muziek. 7.40 Gram 7.45 Nieuws. 8 00 Mando- lino cn piano. 8.15 Orkestconcert. 9.30 Gram 10.00 Nieuws. 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 1155 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3