Jlieutuc geitecffe öTournnl Nieuw leven in de vliegtuigindustrie Drie maanden wachten op krijgsraad bij Heel. bataljon in Korea Kapitein (tien dollar per dag) kan al die tijd voor toerist spelen EN Luxemburgse onderscheidingen voor koninklijk paar Rode aanvallen in gebied van „ijzeren driehoek" wist r Nieuwe regering zal niet stevig in den zadel zitten DINSDAG 19 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20403 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIëN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9253 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StunUasticft f« ghebleoen mgn bert In tegljenspoct" Verkwisting en bureaucratie (Van onze oorlogscorrespondent Allied van Sprang) TOKIO, 12 Juni. |RIE MAANDEN geleden is een officier van Nieuw-Guinea naar Tokio gevlogen om voorbereidingen te treffen voor een speciale zitting van de krijgsraad bij het Nederlandse bataljon in Korea. Na een kort verblijf bij het bataljon is hij naar Tokio teruggekeerd om over de stand van zaken verslag uit te brengen. Alles was klaar voor de zitting, die in tweede helft van April ergens in Korea zou worden gehouden. Het is iu half Juni en nog steeds heeft de-zitting niet plaats gehad. Tokio verwacht. Het zal dan ook waar schijnlijk wel Juli worden vóór men met het' werk kan beginnen. Een dergelijke gang van zaken be tekent een enorme verspilling van rijksgelden (inclusief schaarse dol lars). Voor de behandeling van een klein aantal strafzaken (de hele zit ting zal naar verwachting niet meer dan een dag in beslag nemen) be vindt zich een kapitein nu reeds 3 maanden en een majoor drie weken in Tokio. Elke dag. krijgen ze daarvoor een toe lage van 10 dollar. Er valt niets anders voor hen te doen dan als een toerist alle bezienswaardigheden van Tokio en om geving te bezichtigen. En dit is slechts één voorbeeld. In het contact van de militaire autoriteiten in Nederland en het Nederlandse bataljon in Korea komen nog veel meer gevallen van bureaucratie en verkwisting voor. De militaire autoriteiten in Nederland n Nieuw-Guinea zijn het namelijk niet kunnen worden over de samenstel- van deze krijgsraad. Oorspronkelijk ouden de president en de auditeur- nilitair uit Nieuw-Guinea komen. Dat door Nederland echter veranderd. >e beide functionarissen zouden federland overkomen voor deze zitting. Drie weken geleden is eindelijk de uditeur-militair gearriveerd. Geen presi- ent echter. Uiteindelijk zal die toch uit lieuw-Guinea komen. Hij wordt echter erst tegen het eind van deze maand Zal olieraffinaderij gesloten worden „Anglo Iranian" biedt contanten aan Hoessein Maki, de rechterhand van de :che premier, Mossadeq, heeft te badan tegenover journalisten het vol- nde verklaard: De Perzen zullen ter- ond de installaties van de voormalige inglo Iranian" in de oliehaven indien de afgevaardigden dezer aatschappij vanavond geen bevredigend twoord Upbben gegeven inzake de Per- sche aanspraken op 75 procent der op- engst. sedert 20 Maart. Als eerste maat- u de manager aan de directeur n de oliemaatschappij het bevel geven, de raffinaderij stop te zetten. Inmid- ls wordt in Britse kringen verwacht, de „Anglo Iranian" weliswaar de rzische eis zal afwijzen, doch de rege- l te Teheran een bedrag van 10 mil- n pond sterling aanbieden, teneinde onderhandelingen te kunnen voort- Iten, aldus A.P. Dit Britse aanbod zou doeld zyn als een tegemoetkoming aan dringende Perzische behoefte aan con- iten voor de uitbetaling van salarissen. Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Grady, zal proberen een nieuw onder lid met Mossadeq te verkrijgen, of- n deze nog steeds „zeer ziek" i Bromfietsen niet in rijwieltreinen Van 29 Juni t.m. 1 September zal het /oer van bromfietsen met de reizigers- nen geschieden en wel bij vervoer op 'ielabonnementskaart, alsook bij ver- r op bagagekaart over afstanden t.m kilometer. Het vervoer op bagagekaart er afstanden boven 40 kilometer wordt bestudeerd. )it deelden de Ned. Spoorwegen mede de KNMV, die verzocht had de brom- sen met het oog op beschadiging niet de speciale rijwieltreinen te vervoi Anjerdag 19S1 Evenals de vorige jaren zal ook hans weer op of omstreeks de ver- iardag van Z.K.H. Prins Bernhard Anjescollecte worden gehouden. >e opbrengt van deze collecte komt goede aan het Prins Bernhard 'onds en zijn regionale afdelingen, de njerfondsen. Het doel van deze indsen, het verlenen van financiële ulp aan instellingen en verenigingen, 'elke zich op cultureel terrein bewe- zal U allen bekend zijn. In de voorgaande jaren mochten leds vele organisaties op het gehied a de volksontwikkeling, jeugdzorg, tziekbeoefening e.d. voor de voort- tting en uitbreiding van hun werk dragen uit deze fondsen ontvangen In deze tijd, waarin de realiteit ons lak dwingt onze aandacht te bepalen andere zaken dan culturele, moge m extra beroep op U worden gedaan jdat de zegenrijke arbeid van het rins Bernhard Fonds met kracht kan orden voortgezet. In 1950 bracht de Anjerdag in Zuid- olland (buiten Rotterdam en 's-Gra- inhage) rond f23.700 op, waarvan an het Anjerfonds Zuid-Hol- goede kwam, het overige aan t Prins Bernhard Fonds voor arbeid groter verband. In dat jaar mocht lid-Holland, zich beroemen op de 'ogste opbrengst in het land. Laten trachten in een edele wedijver :t de overige provincies ook dit jaar ter een dergelijk prachtig resultaat bereiken. Het culturele leven doet aanstonds n beroep op U; laat een ieder tonen. de geestelijke waarden van ons derland hem ter harte gaan. Geeft, at ge kunt missen.' De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, voorzitter van het Anjerfonds Zuid-Holland. mr L. A. KESPER. Baels ter aarde besteld p Oostende heeft gisteren onder grote Ingstelling de teraardebestelling plaats Pd van Henri Baels. de vader van de igen hses de Rethy. de echtgenote van Ko- B Leopold van België. De Prinses was der-1 aanwezig. Koning Leopold was ver- bwoordigd door een stafofficier. Eisenhower stelde onder commandanten aan Generaal Eisenhower, de opperbevel hebber der Noordatlantische strijdkrach ten, heeft de Amerikaanse admiraal Ro bert B. Carney aangewezen als opper bevelhebber der verbonden strijdkrach ten in Zuid-Europa. Hiermee is het pro bleem van de Middellandse Zee-defensie echter niet opgelost; hierover zal nader worden beslist. Carney is thans opper bevelhebber der Amerikaanse zesde vloot. Hij zal voorlopig ook optreden als mandant der Verbonden marinestrijd krachten die aan het opperbevel var Zuid-Europa zijn toegevoegd. De Italiaan se generaal Maurizio de Castiglioni werd benoemd tot opperbevelhebber der geal lieerde legers in Zuid-Europa en gene- raal-majoor David M. Schlatter van d( Amerikaanse luchtmacht tot bevelheb ber der Verbonden luchtstrijdkrachten in dit gebied. De Britse Middellandse Zee-vloot zal niet onder Amerikaans commando wor den gesteld, zo is te Londen verklaard, Indien mogelijk zal echter wel getracht worden aan een verzoek tot leveren een Britse bijdrage tot de Geallieerde Middellandse Zee-vlootstrijdkrachten te voldoen. De kwestie van het opperbevel in dit gebied is nog een open vraag. Vandaag zou Eisenhower een stafver gadering van alle voornaamste opperbe velhebbers en divlsiecommandanten het Atlantisch Pact presideren. Dit is voor het eerst, dat een conferentie van die omvang te Parijs wordt gehouden. Drie nakomelingen van de 17e-eeuwse zeeheld Johan Evertsen hebben giste ren in Den Helder een gedeelte van de 300 jaar oude admiraalsvlag van Evertsen overhandigd aan de commandant van deze torpedoboot jager, luit. ter zee lste klasse D. J. van Doorninck. Mevr. L. Titsingh-De Lang Evertsen (2e van links) biedt de vlag aan de commandant (geheel rechts) aan. Driedaags bezoek begonnen Dreunend saluut van 35 kanonschoten op het vliegveld Findel VIJF EN DERTIG kanonschoten zouden vanmiddag omstreeks vier uur op het vliegveld Findel in Luxemburg worden afgevuurd om de aan komst van Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden luister bij te zetten. Het kleine landje, dat met onze natie tot de dood van Koning Wil lem III in 1890 in een personele unie verbonden was, en dezelfde driekleur als vaderlands dundoek bezit, heeft naar dit bezoek al dagen lang uitgezien. In de stromende regen werden gistermiddag in de hoofdstad de witte mas ten geplaatst, die vandaag het rood, wit en blauw afgewisseld door oranje en gulden kronen zouden dragen. legatie. Het stadsbestuur organiseert 's avonds een toneelvoorstelling door een Frans gezelschap. Donderdag gaan de koninklijke bezoe kers per auto naar het schilderachtige stadje Vianden, dat omringd wordt door groene dalen en beheerst wordt door een berg met de ruïne van het stamslot van het Huis van Oranje-Nassau. Daar wordt een sanatorium bezocht en het slot be zichtigd. Het officiële bezoek wordt be sloten met een beleefdheidsvisite aan de Hertogin van Parma, de moeder van Prins Félix (de gemaal van de Groothertogin). Tachtig leden van de veiligheidspolitie zullen de komende dagen onder het pu bliek aanwezig zijn. Het 16e eeuwse Groot-Hertogelijk pa leis, bijna onvindbaar verborgen in de schaduw van dubbele huizenrijen in het midden van de stad. zal de komende drie dagen ons vorstelijk paar tot residentie zijn. Vanmiddag zou de Nederlandse ge zant, de heer H. Hooft, er de leden van het corps diplomatique aan de hoge gas ten voorstellen. Koningin Juliana zou door Groothertogin Charlotte worden be noemd tot grootkruis van de groother togelijke orde De la Couronne du Chêne, terwijl Prins Bernhard begiftigd zou wor den met de versierselen van grootkruis de Orde van de Gouden Leeuw. Galadiner Aan het galadiner zouden behalve het groothertogelijk paar en de vor stelijke bezoekers nog 40 andere gas ten aanzitten, onder wie Groothertog Jan, en de Prinsessen Elizabeth, Ma rie-Adelaide en Marie-Adrienne. Zo wel de Koningin als de Groothertogin zouden een toespraak houden. In het Frans, want dat is in Luxemburg de officiële taal. De hele bevolking spreekt Luxemburgs, doch leest meestal in het Duits. Morgenochtend wordt een bezoek ge bracht aan de grote walswerken Arbed Dudelange, op 17 km van de hoofd stad. De directie zal aan de Koningin de Groothertogin ieder een prachtig gedreven stalen vaas met bloemen schen ken. Om 1 uur biedt het Koninklijk paar het huis van de Nederlandse gezant i déjeuner aan. Drie uur later wordt i krans gelegd bij het monument van de gevallenen, waarna om 5 uur weer een receptie volgt op de Nederlandse, Trygve Lie over doel der Verbondenen 0p 25 Juni, een jaar geleden, dat de strijd begon wordt Chinees offensief verwacht DOOR CHINESE tegenaanvallen is de opmars der Verbondenen bijna overal tot staan gebracht. Via de „top van de ijzeren driehoek", Pjonggang, stromen de Chinese troepen dit gebied weer binnen. Gisteren werd de Geallieerde opmars in Korea op het gehele front door de Noorde lijke tegenaanvallen opgehouden, en de communisten voeren versterkingen aan. De Roden hebben zich voor de defensie I Op zijn beurt stelde hij voor, dat juist ingegraven op verscheidene belangrijke de 25ste Juni een dag zou zijn, waarop punten en ook hun luchtmacht is buiten- men zich opnieuw aan de zaak der Ver, gewoon actief. Deze sterker wordende Naties zou dienen te wijden. Deze datum, tegenstand geeft voedsel aan de veronder-1 aldus Lie, was de dag waarop een wereld- stelling, dat de Chinezen langs het ge- organisatie zich voor het eerst in de ge hele front een tegenoffensief voorberei den, mogelijk ondersteund door de lucht- Er gaan geruchten, dat het nieuwe fensief op 25 Juni, de datum waarop geleden de strijd begon, zal aam gen. Het is bekend, dat de Noordelijken bij voorkeur op belangrijke data militair strategische acties ondernemen. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, heeft op de conferentie van de Unesco te Parijs de hoop uitgesproken, dat het spoedig tot een staken van het zal komen „na een grote overwin ning op Korea". Hij legde er de nadruk op, dat de strijdkrachten der V.N. op Korea zijn, om een derde wereldoorlog voorkomen. Door het offeren van tien duizenden levens kan men tientallen mil- lioenen redden. Weer vier kinderen verdronken Jongetje door wagen van zijn vader overreden De 10-jarige H. Tummers uit de Raam- ;raat te Deventer is tijdens het vissen 1 de Bergsingel geraakt. Toen hij niet thuis kwam, ging men hem zoeken en werd op de wal zijn hengel gevonden. Later is het stoffelijk overschot opge haald. In Den Ham (Gr.) is het 5-j. zoontje in de heer Alberts verdronken, toen j in een onbewaakt ogenblik op een plank over een sloot liep en in het wa ter raakte. Het tweejarig meisje Yntema te Hom- lerts bij Sneek kwam in een sloot te recht terwijl haar moeder ziek op bed lag. Toen zij werd opgehaald, waren de levensgeesten al geweken. Ook de 10-j. Willem van 't Hof te Alkmaar is in het water geraakt en verdronken. De 4-j. T. Munstra te Grijpskerk (Gr.), die met zijn vader mee naar het hooi land mocht, viel van de wagen en kreeg wiel over zich heen. Het kind is la- in het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleden. Verhoogde borrelprijs omstreeks 1 Juli De borrel zal waarschijnlijk op 1 Juli duurder worden, want er wordt op het ministerie van Financiën naar gestreefd de verhoging van de accijns op gedistil leerd, die vorige week in de Eerste Ka- is goedgekeurd, op die datum te laten ingaan. Voor het publiek betekent dit, dat de borrel per glas van 35 gram zeven cent in prijs zal stijgen. In derde klas zaken zal bijv. de jonge jenever 30 cent de oude 35 cent gaan kosten. Zoals we reeds meldden zal een liter jenever on geveer 1.50 duurder worden. schiedenis teweer had gesteld tegen ag- Volgens latere Reuterberichten heb ben Geallieerde oorlogsschepen en vlieg tuigen strijd geleverd met Noordelijke kustbatterijen in de haven van Wonsan aan de Oostkust. Deze kustbatterijen openden het vuur op de Geallieerde schepen, die de haven meer dan vier maanden hebben geblokkeerd. Reeds na anderhalf uur waren alle batterijen tot zwijgen gebracht. Slechts enkele Gealli eerde schepen werden licht beschadigd. Thunderjets hebben in het gebied van Pjonggang twee tanks van Russische makelij aangevallen. DAT de twee transporten van elk 500 Oostenrijkse kinderen naar Nederland (aankomst op 6 en 13 Juli) tóch zullen doorgaan. DAT de eervol ontslagen reserve luit.- kol. J. Roodenburg van de artillerie is benoemd tot officier O.-N. (met de zwaarden). DAT het 5.900 ton metende nieuwe Noorse schip Kongsfjord (voor de vaart op Madagascar en La Réunion) tijdens z\jn eerste reis R'dam aandeed en o.a. bezocht werd door burgemeester Oud. DAT de Prov. Noord-Brabantse Elec- triciteits Mij aan de Bossche glazenier Marius de Leeuw opdracht heeft ge geven een raamcomplex van 144 m2 voor de nieuwe Amercentrale in Geertuiden- berg te vervaardigen. DAT de regering thans overleg pleegt om het uitkeringspercentage van 125 pet uit het gemeentefonds te verhogen i.v.m. de gestegen lonen en prijzen. DAT het lichtschip Texel een andere ligplaats heeft gekregen (53 gr. 6 min. 48 sec. N.B. ©n 42.29.50 O.L.). DAT 50 tuinders te Noord-Scharwoude N.-H. besloten hebben in .samenwerking met een Haagse fabrikant een coöp. zuur- koolfabriek op te richten, die men in 1952 wil laten draaien (kosten 200.000). DAT tegen de 27-J. chauffeur B. A. R. van de A'damse G.G.D., die op weg naar een verdrinkingsgeval links van een vluchtheuvel had gereden, waarbij een slager gegrepen en ernstig gewond raakte, thans voor het A'damse gerechts hof bevestiging van het rechtbankvonnis (1 maand voorw. en 40 boete) is geëist. DAT de regering blijkens het antwoord van minister Wemmers op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Maenen (KVP) niet heeft verklaard geen verdere stappen in zake de waterwegenkwestie te doen eer de K. v. K. te A'dam en R'dam zijn geraadpleegd. DAT het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen op 30 Juni door staats-secreta- ris mr Cals wordt heropend. DAT de Langendijkse gasfabriek haar ovens voorgoed heeft gedoofd, daar zij is opgenomen in de N.V. Gasvoorziening Kop-Noord-Holland en het gas nu door het Alkmaarse bedrijf wordt geleverd. DAT bij het hoofdbureau van politie te Rotterdam de poort, die van 't Haagse- veer naar het Doelwater liep en in het gebouw veel tocht veroorzaakte, is af gesloten door twee glazen wanden (kos ten f 37.000!). DAT de boeren en tuinders In Grub- benvorst (L) gisteren de opbrengst van hun asperges afstonden voor de herbouw van de R.K. kerk, die tijdens de oorlog werd verwoest, en de opbrengst f 20.000 bedroeg. DAT de twee deksels van urnen in het nationaal monument op de Dam, die door een dronken zeeman waren vernield, thans zijn vervangen door nieuwe, ge maakt door de Zandvoortse beeldhouw ster Jos van Veen. DAT de 14-jarige Anna Swaalep uit de Leidsedwarsstraat te Amsterdam sinds 10 dagen uit het kinderhuis De Regenboog U Hilversum wordt vermist. Voor het geval ze nog eens nodig zullen zijn, worden op het vlieg veld van Frankfort de enorme C.82 machines van de Amerikaanse luchtmacht, die deelgenomen heb- aan de Berlijnse luchtbrug, geheel nagezien. Mochten de Rus wederom de beperkingen op de doorvoer verscherpen, dan zul len deze „vliegende vrachtauto's" opnieuw goede diensten bewijzen.' k Dr Nikijuluw en Sweerts Naar aanleiding van de mededeling op de vergadering van Door de Eeuwen Trouw te Utrecht, dat dr Nikijuluw zelf de opdracht aan Sweerts getekend had, verklaart dr Nikijuluw aan de Volkscrt., dat Sweerts onder de naam Van Donk door de heren Lokollo. Kajadoe en Niki juluw in de Ambonnese geheime dienst is aangesteld uitsluitend om besprekingen te voeren over het aanbod van Ambon nese soldaten aan de Verenigde Naties in ruil voor erkenning van de republiek der Zuid-Molukken. Een andere opdracht heeft Sweerts volgens dr Nikijuluw niet ontvangen, Westerling heeft een baard Westerling laat te Parijs, waar hij thans vertoeft, volgens Het Parool zijn baard staan ter voorkoming van her kenning. Hij is blij. dat hij een verrader (Sweerts) heeft kunnen ontmaskeren", j die hem had willen doden en zijn bewe ging kapot maken. Pot zal terecht staan De heer M. Pot, de Nederlandse con sulaire ambtenaar in-België, die Wester ling hielp te ontsnappen, zal volgende week te Antwerpen terecht sta^n, aldus Het Parool. Op 28 Juni a.s. wordt de definitieve dag van de zitting vastgesteld. Hij wordt verdedigd door mr Luc Schol ier te Antwerpen. De vermoorde Nederlandse planter De in Negri Sembilan op Malakka vermoorde Nederlandse planter is de 33- jarigé heer Westendorp. Hij was vier maanden geleden met verlof uit Neder land teruggekeerd en laat een weduwe en een achtjarige zoon achter, beiden ce Amsterdam^ Eduard van Beinum is van ziekteverlof terug De dirigent van het Concertgebouw orkest, Eduard van Beinum, is na enige maanden met ziekteverlof in Z.-Frank rijk te hebben doorgebracht, dezer dagen met zijn auto in ons land teruggekeerd. Hij verblijft thans weer te Amsterdam heeft, zoals gemeld, de wens uitge sproken, het laatste concert van het Hol land Festival te dirigeren. De „bunker"-Duitser maakt het goed Doktoren vechten voor zijn gezichts vermogen De enige overlevende Duitse soldaat, die zoals wij meldden, na 6 jaar in een bunker te Gdynia in Polen opgesloten te hebben gezeten, door arbeiders werd bevrijd, maakt het goed, aldus de staf van het ziekenhuis te Gdansk, waar da soldaat verpleegd wordt. De doktoren vechten voor het behoud van iijn ge zichtsvermogen, dat hij, naar men weet, verloor, toen hij plotseling uit de don kere bunker in het volle daglicht kwam. De autoriteiten hebben de naam van de man nog niet bekend gemaakt. Men weet alleen dat hij 32 jaar oud ls en uit Ber lijn komt. De Kleine Vier gingen maar weer naar huis Moskou zwijgt op Westelijke nota De „plaatsvervangers" der ministers van Buit. Zaken der „Grote Vier" zijn g.steren voor de 72ste maal bijeengeko men. Na een kwartier had men er reeds genoeg van. De Rus Gromyko verklaarde, dat hij van zijn regering nog geen ant- woord op de jongste Westelijke nota had ontvangen. De volgende vergadering zal nu eerst worden gehouden, wanneer Gro myko dit antwoord wel in zijn bezit heeft. Gromyko weet niet. of en wan neer Moskou het antwoord sturen zal. Hevige explosie in Belgische kruitfabriek: 3 doden Tengevolge van een hevige ontplof fing in een kruitfabriek, zijn te Jambes, bij Namen, in België, drie personen ge dood en talrijke personen gewond. De fabriek zelf stortte In. terwijl tot ver in de omtrek de ruiten werden verbrijzeld. De schade wordt op 3 millioen francs geschat. De reddingswerkzaamheden werden aanvankelijk belemmerd door een dichte rookwolk, die over de plaats van de ramp hing. De explosie was 15 tot 20 km in de omtrek te horen. China moet in vredesverdrag met Japan gekend Tsjaog Kai Sjek waarschuwt... Generaal Tsjang Kai Sjek heeft, aldus Reuter verklaard, dat een vredesverdrag met Japan, zonder nationalistisch China als partner, zowel morele kracht als „wet tigheid" zou missen. Een dergelijk ver drag zal geen einde maken aan de staat van oorlog, doch de toestand in het Verre Oosten nog meer verwarren. Volgens Tsjang kan slechts door oprechte' samen- erking tussen de twee buurlanden China «=n Japan de toekomstige- veiligheid van Azië verzekerd zijn. Millioenen op het Chinese vasteland wachten op de be vrijding vgn de .communistische over heersing, aldus deze Chinese nationalist. Peron jaagt z'n tegen standers op In Argentinië is een campagne be gonnen tegen bekende politieke tegen standers van president Peron, zo meldt de Times. Op de huizen van deze poli tici worden met rode menie figuren ge schilderd. die.klaarblijkelijk galgen moe ten voorstellen. Voorts zijn in regerings bladen de foto's verschenen, tegen wie de schildercampagne was gericht, voor zien met naam en adres en onder be schuldiging van samenzwering tegen Pe ron met hulp van Wallstreet en Mos kou. De betrokken tegenstanders van Peron behoren tot allerlei politieke scha keringen^ Naar verluidt zou Peron zich volgend jaar candidiaat stellen voor het presidentschap en zijn vrouw Bvita, voor het vice-presidentschap. Landmijn ontploft. Vijf kinderen en ~en vrouw werden gisteren te Loreto Aprutino in Italië gedood, toen een land- mijn uit de tweede wereldoorlog ont plofte. Na de verkiezingen in Frankrijk Reeds dreigden de commnunisten met felle buitenparlementaire actie T~\E ALGEMENE VERKIEZINGEN schijnen voor Frankryk een nieuw U tijdperk van „niet stevig te paard gezeten" coalitie-regeringen in te luiden, aldus Ass. Press. De „Derde Macht" hield zich weliswaar staande tegenover de Gaullisten en de communisten, maar binnen de „Derde Macht" werd het accent naar rechts verlegd. Hierdoor kunnen nieuwe moeilijk heden verwacht worden bij de kabinetsformatie. De Radicaal-socialisten, die ln tegen stelling tot hun naam, n^ar „rechts" overhellen en de Rechts Onafhankelijke Republikeinse en Boerenpartij zullen een grotere afvaardiging in de Assemblée hebben. De katholieke MRP, die in het centrumblok links staat, verloor aan merkelijk terrein. De Socialisten, die de linkervleugel van het centrum-blok vor men, boekten een kleine vooruitgang. Het antwoord op de vraag, hoeveel de „Derde Macht" naar „rechts" zal afglij den, zal op 5 Juli gegeven worden. Dan eerst zullen Queuille en zijn kabinet af treden. De gewone procedure brengt mee dat President Auriol de fractieleider van RPF als grootste groep in het parlement zal uitnodigen, een kabinet te vormen. Aangezien De Gaulle zich niet candidaat gesteld heeft, zal dit vermoedelijk Jac ques Soustelle zijn. de eerste politieke medewerker van de generaal. In het al gemeen wordt aangenomen, dat Soustelle zal falen. oppositie de „Derde Macht" verlammen. De communisten hebben ln een com muniqué bekend gemaakt, dat zij hun voornaamste actie niet meer ln het parle ment, maar aan „het front der arbeiders" zullen gaan voeren. Zü beweren, dat vel» leden van de nieuwe Nationale Vergade ring op onjuiste wijze gekozen zyn. De Roden kondigen nieuwe felle actie aan. De Gaullisten zeggen, dat zij de eerste slag hebben gewonnen en nu ook in het parlement de revolutionnaire hervormin gen van het regeringsstelsel zullen door- WEERBERICHT m Auriol, zelf een socialist, hoopt op nieuwe „Derde Macht"-kabinet. Queulle zou van Auriol en het parlement volledige medewerking kunnen krijgen. Maar Queulle is 67 jaar oud er gezond meer. Er bestaat ook kans, dat men in een impasse geraakt, want Gaul listen. communisten en Onafhankelijk Woensdagi zon 419—21.03; maeo op Rechtsen kunnen aia een geeombina—(U-I3M6, onder 430, Op 26 iuni fcJC 'j' Zeilde temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt en over wegend droog. Meest matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt om 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1