Bestuur van „Door de eeuwen Trouw" zal zijn arbeid blijven voortzetten De Kerk moet schaapskooi en visnet tegelijk zijn Nu een beambtenbond en pas later bedrijfsbonden „Niet opzij gaan voor verdachtmaking" Sweerts had voor de Ambonnese zaak belangrijke dingen gedaan (Van één onzer verslaggevers) bestuur van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft Zaterdag op een te Utrecht gehouden vergadering besloten aan te blijven, nadat $4 afdelingen uiting hadden gegeven aan haar vertrouwen in het be gluur. Slechts de afdeling Zaandam was tegen, terwijl acht afdelingen ich van een uitspraak wensten te onthouden. Op clcze vergadering, waartoe alle afdc- in hoeverre met deze affaire deviezen- ngen van de Stichting waren opgeroc- smokkel gemoeid is geweest, is het be- tn, heeft de voorzitter van het hoofd- stuur der Stichting onbekend, estuur, de heer H. Coenradi, verantwoor- Het hoofdbestuur, aldus de uiteenzet- afgclegd van het beleid. Hetl ting van de heer Coenradi, is van oordeel, oofdbestuur bleek van oordeel, dat het dat Trouw door zijn publicatie gelopen is nder de gegeven omstandigheden een in een door de regering opgezette val. •dedigingi De opzet der regering zou zijn, door deze publicatie de oppositie tegen het rege ringsbeleid te breken. Aan het slot van zyn verklaring deelde de voorzitter mede. dat het gehele hoofd bestuur zijn mandaat ter beschikking uid-Molukken bij de zaak betrokken zijn geweest De opdrachten ssingen lagen in handen va «tuur van de geheime dienst der Re- ïbliek Zuid-Molukken. Over een derge- ke dienst, aldus de heer Coenradi. be- hikt elke regering, ook die van Neder- nd. Dus ligt het voor de hand, dat de idrachten van het hoofd van deze dienst het geheim worden uitgevoerd, ischiedde door de gevolmachtigd mi- ter van de Republiek Zuid-Molukken. heer P. W. Lokollo. Niemand, aldus de voorzitter, ver wij te ikollo, dat hij met een ex-SS-er i gegaan. Laat men zich daarvoor n tot b.v. de Nederlandse regering, in ens dienst Sweerts is geweest or hij blijkbaar belangrijk werk heeft rricht. Het Bureau Nationale Veilig- id heeft met deze Sweerts gewerkt. De aanstelling van Sweerts is o.a. ge rend door dr Nikijuluw Noch het Stich- igsbestuur, noch het huidige bestuur het Bureau Zuid-Molukken hadden s met de aanstelling van deze aken. Twee R.K. geestelijken stonden zijn betrouwbaarheid. Intussen wekte het feit, dat Sweerts zijn verleden wenste te spreken gwaan. Zijn verleden werd nader on- rzocht en dit leidde tot de wetenschap. hij als SS-er in Duitse dienst was weest. iater voor de Britten had ge in België bij verstek ter dood was deeld. doch dat België op zijn uit- vering, tweemaal door Nederland aan boden, geen prijs stelde. Het dagelijks bestuur van de Stichting de zaak van alle kanten op- bekeken. Daarbij overwoog het,sterdam bleek MAANDAG 18 JUNI 1951 fleid heeft gevoerd dat geen thoeft. Diep geschokt was het hoofdbestuur de wijze, waarop bepaalde publica- es zijn gedaan. Als een van de onjuist- deze publicatie werd genoemd, it het huidige bestuur van het Bureauwenste te stellen. Wjj hebben, aldus de Coenradi, niets te verbergen ben naar eer en geweten gehandeld. Wij hadden slechts één doel: hulp bon, werkelijke hulp aan Ambon. Op verantwoorde wijze hebben onze mening gedaan wat wij moesten Geen noodregeiing Aan de uiteenzetting van de voorzitter is op de vergadering van Zaterdagmiddag nog voorafgegaan een mededeling de heer Patti, directeur van het Bureau Zuid-Molukken. Deze betwistte recht van dr Nikilujuw om het Bureau af te zetten. Wij zijn ingesteld, aldus de heer Patti, door onze regering die steeds op Ceram resideert, tegenover de verzekering van dr Nikilujuw, waarin deze zich beriep op de noodregering der Zuid-Molukken op Nieuw-Guinea, stelde de heer Patti de verzekering, dat de nood in de Zuid-Molukken nog niet zo hoog is gestegen, dat er een noodregering op Nieuw-Guinea moet zijn. De regering der Zuid-Molukken zetelt nog steeds op Ceram Zij beslist over het Bureau Zuid- Molukken. Na de uiteenzetting van de heer Coen radi, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, kwamen afgevaardigden afdelingen aan het woord. Veelal verzekerden zij, dat hun afdeling achter het hoofdbestuur wenst te blijven. Zo al dadelijk de spreker uit Bergschen- hoek. afgevaardigde van Amsterdam merkte op, dat de publicaties in de pers een eigenaardige indruk hadden gegeven wat gebeurd was. De afdeling Am- lam bleek van oordeel, dat het dage- Ambon in een verdedigingsoorlog isjlijks bestuur 1-hoorde af te treden, dat wikkeld tegen een illegaal tot stand)voor de Stichting een andere naam zal Republiek Indonesië, dat moeten worden gekozen, alsmede een an- iveerts voor de Ambonnese zaak be- dere plaats van vestiging. (Thans is dit, ngrjjkc dingen had gedaan, dat hij over zoals men weet, Eindhoven» De Stich- langrijkc contacten beschikte en dat ting, aldus de spreker uit Amsterdam, zich klaarblijkelijk gerehabiliteerd jheefj een slechte naam gekregen. (Later d. Men. besloot toi orziebtig zou worden voortgewerkt op het juiste moment een betroï... Verder gaan De spreker van Bloemendaal kwam verzekeren, dat zijn afdeling achter het hoofdbestuur staat en legde onder ap plaus een gift van ƒ3000 over. Hij bleek tegen verandering van de naam, evenals de afgevaardigde van Apeldoorn. Ds Vaandrager, sprekende nam afdeling Bussum, bekende eerst wel ge schrokken te zijn van de publicaties. Hij had echter besloten, nadere informaties af te wachten en thans was hij van deel, dat het bestuur het vertrouwen dient. Wat zou er van de Ambonnese zaak terecht zijn gekomen, zo vroeg hij. als de Stichting cr niet was geweest. Nooit zullen we dit bestuur de rug toekeren ooit zullen we onder een andere na; oor Ambon strijden. Stelde Den Haag zich zonder omwegen achter het hoofdbestuur, de spreker van Rotterdam bleek van oordeel, dat de taken niet altijd goed uit elkaar waren gehouden, hoezeer hij waardering had voor het beleid, met name op ideëel ge bied. De Stichting had zich afzijdig be horen te houden van het Bureau der Zuid- Molukken. Tegen aftreden van het be stuur verklaarden zich nog Schijndel (de spreker van deze afdeling beschuldigde prof. Schermerhorn van het invoeren van internationaal communisme in Indo nesië), Doetinchem, Haarlem („zelfs als er fouten zijn gemaakt, blijve men zit ten; ook Truman heeft wel fouten ge maakt en ook hij blijft zitten"), het ge west Groningen. Meppel. Deventer. Sneek (met de Friese spreuk ..Doe je plicht en Iaat de mensen kletsen") en Eindhoven. De spreker van Vlissingen wenste niet te twijfelen aan de onkreukbaarheid het bestuur, doch er zijn fouten gemaakt waardoor de zaak wordt benadeeld. Als het bestuur aftreedt, aldus deze afge- ardigde, laadt het nog geen schuld op Altreden wenselijk Met aandacht ook werd geluisterd het woord van dr H. van Riessen, lid het landelijk comité van aanbeve- Deze was overtuigd van de eerlijk heid en onrechtheid der Stichting. Trou' had het recht en de plicht om 1 •ren. Nu is het zo, dat een der b( laneriikste projecten van de Stichting is i«t"elonen. Onder ii"« omstandigheden htte de heer Van Riessen het we lijk, dat het bestuur zou heengaan "lii overtuigd, dat het daarmede offer bracht. heer Van Hulzen uit Zeist bestreed dit betoog van dr Van Riessen. Moet het uur aftreden omdat de Stichting in olvoering van een oroiect niet is ge- 'd. dan zou ook het bestuur der A.R. ij dienen af te treden omdat het on danks zijn bemoeiingen de gang van zaken in Indonesië niet heeft weten te 'chinderen. Nadat deze sprekers het hunne over iet hestinirsheleid hadden gereed, werd lit de zaal nog ecvraaed naar het oordeel ran nrof. Zuidema. Hd van het landelijk omité van aanbeveling. Het werd niet venselijk geoordeeld, mede te delen hoe de leden van het comité persoonlijk over de kwestie dachten. Wel werd bekend gemaakt, dat van het comité vijf leden oordeel hadden bekend gemaakt, wel vier ten gunste van het hoofdbestuur iet Sweerts'0P de vergadering deelde deze spreker medé, dat hij nader t-uggespraak wenste met zijn afdelingsbestuur). i Sweerts orden ingeschakeld. Onwaar ïwaar is de beschuldiging, dat het ■au Zuid-Molukken f375.000 zou heb- verbruikt. Tegenover het beweerde drag van f 38.584 aan schulden stond De afgevaardigde van de afdeling Noord-Veluwe zeide, dat hij niet opzij wenste te gaan voor verdachtmaking. Met dit bestuur, riep hij uit. kunnen we verder gaan. Onze zaak, aldus deze spre ker. die mededeelde 73 jaar oud te zijn, Gods zaak. Hij heeft ona een taak op "I'S Gods zaak. bedrag aan baten. Sinds de publi-|de schouders gelegd. Toen deze spreker es in de pers heeft de Stichting nog het hoofdbestuur de zegewens toebracht, bedrag van niet minder dan f24.817.85 dat het staande zou blijven, alleen zou knielen voor het beginsel en alleen bui- r God. bracht de zaal hem staan- ovatie, welke overging in het zingen van twee coupletten van het Volkslied. (vangen. Wat geschreven werd drag van f375.000 was naar het oordeel n de heer Coenradi geheel misleidend, als hij nader met cijfers en gegevens hoofdbestuur, aldus de heer li, wil zijn verontwaardiging niet ider stoelen of banken steken it. dat de redacteur van Trouw, de heer n de Nieuwe Haagsche Courant) middelpunt van de belangstelling aatste. Voorts wenste het hoofdbestuur ft waardering overigens voor de per- n de heer Bol, met nadruk tegen spreken, dat hy adviseur van de Stich- iu zijn. Nooit, zo vervolgde de voorzitter, eft het in de bedoeling gelegen wa- et een vliegtuig naar Ceram te nden. De enige bedoeling was, verbin- ngsmateriaal te brengen, waardoor weer in de lucht zou komen. Met if jachtgeweren en twee revolvers kan nu eenmaal moeilijk een „opstand" plegen. t waar is het, dat op de Zuid- olukken de gevechtshandelingen zou- m zijn afgelopen. Er wordt, nog steeds 'ochten en evenmin als voorheen is dit opstand. De auto waarin Sweerts heeft rond reden was een tweedehands gekochte agen, waarmee hij voor Ambon goed erk gedaan heeft. Óm welke reden? Het niet bekend. Wellicht is hij door d< itse Secret Service op de zaak-Ambon tgestuurd, maar daar, aldus de heer aenradi, hebben we geen bewijzen rengoed achtte de voorzitter het lijk, dat de Nederlandse regering hem arvoor heeft ingezet.... Het vliegtuig In de zaak van het vliegtuig heeft dg Lokollo 145.000 gestoken, 125.000 speciaal voor dit project door klein aantal particulieren ter be- hikking was gesteld. Dit bedrag is ge- iel gedekt door de goederen, die nog eeds ter beschikking van de Ambon- staan. De ontijdige publicatie in ouw, aldus de heer Coenradi, heeft de (voering onmogelijk gemaakt. Of en Familieberichten uit andere bladen Toorn en R L Mil- VERLOOFD: H L Rua -York. 1ETROUWD; C van de Upped Montclair. BEVALLEN: Mevr v. Boetzelaer-i d, Slijk-Ewljk: me nberg-Huisken, d. Wormerveer; ots-Gcsink, d. Hoorn. Mevr. 1 Rotterdam. OVERLEDEN: H J Middendorp, i iland, J Reckers-'t Hoen, v. F Ch Koe M S i Stavel, H Coe da (Maria Vinke) v. Utrecht, der Sluls-Woelders, v. 61 J. van Wljk-Eigeman. v. 73 jaar, Phen a.d. Rijn, H Knook. m. Klundert. Bewaren en vermeerderen M. RuppertEr is geen tegenstelling en de vraag mag geen twistpunt zijn (Van één onzer verslaggevers) MET EEN REDE, getiteld Van schaapskooi en visnet, heeft de heer M. Ruppert, Zaterdag in Apeldoorn de jaarvergadering van de Lutherse Mannenbond „Maarten Luther" geopend. De heer Ruppert stelde de vraag wat belangrijker is, de schaapskooi of het visnet, d.w.z. het bewaren of het vermeerderen der kerk, het discipelschap of het apostolaat, de kerk of de evangelisatie, over welke vraag onlangs in de Geref. Kerken een uitvoerige discussie is gevoerd. Over die vraag gaat het. naar spre kers opvatting, in laatste instantie van daag ook in de worsteling van de Ned. Herv. Kerk. Over die vraag is dikwijls veel te doen in menige Chr organisatie jongeren en van ouderen. Zo lang de Christelijke kerk op aarde bestaat, komt deze vraag aan de orde en de ver halen van de Evangelisten en de brie- de apostelen staan er vol van, aldus de bondsvoorzitter. Ook in de Lu therse kerk van Nederland gaat het ans over die vraag. Volgens de heer Ruppert bestaat er geen tegenstelling tussen beide en mag deze vraag geen twistpunt zijn. Kerk Zending, Kerk en Evangelisatie zijn één, want de kerk. die ophoudt met Zen ding en Evangelisatie, houdt tevens op Kerk te zijn. De kerk behoort bij al haar arbeid het ene nodige voor ogen te hou den: Christus. Hem en Hem alleen moet zij volgen En indien zij dit doet, is zij schaapskooi en visnet tegelijk. Niet het zonder het andere, maar beide en gelijktijdig, zo besloot de heer Ruppert zijn rede. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J G- Strasser uit Amsterdam, uitstaple naar Auster-1 bleek, dat verscheidene afdelingen haar Het Gooi, op 23 Juni ledental zagen toenemen. Het bestuur i niet. Minister Mulderije spreekt op eeuwfeest Ned. Mettray Minister Mulderije zal op 21 Juni spreken op de herdenkingsbijeenkomst t.g.v. het honderdjarig bestaan van Ne- derlandsch Mettray te Eefde, de Prot. Chr. opvoedingsinrichting voor moeilijk opvoedbare jongens. Na afloop wordt een krans gelegd op het graf van dr Willem Hendrik Suringer. die voor het gebouw de eerste steen legde. De jon gens maken e litz. Avifauna -r - wordt de jaarlijkse oud-Mettrayersdag I werd met één lid uitgebreid, n.l. met en Zondags wordt het jubileum kerke- de heer S. van der Meuten, te Apel- lijk herdacht. doorn. De heer J. F Jaanus, te Bussum, gaf een beknopt overzicht van het rapport, dat de bond zal uitbrengen aan de Lu therse Wereldfederatie omtrent het Lu therse mannenwerk in Nederland. Dit rapport beoogt in grote lijnen het geven van voorlichting over de Bijbelse Ge schiedenis. de ontwikkeling van de Lu therse belijdenis en kerkelijke en so ciale vraagstukken. Het zwaartepunt van de activiteit der leden dient volgens het rapport te worden gelegd op de ker- kerkelijke sfeer, welke zij in het gezin dienen te scheppen. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. kerk BEROEPEN: te Maartensdijk P. J. Dorsman te Schelluinen. BEROEPBAAR: N. van Egmond, Vliet Noordzijde 25, Rijnsburg. Geref. kerken (art. 31 K. O.) BEDANKT: voor Murmerwoude- Oenkerk J. P. Unger te Lemele-Lemeler- veld. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 18 Juni. Geslaagd: cand. ex. Ari sche taal- en lett. mej. E. M. Berg. Leiden. UTRECHT. 16 Juni. Geslaagd: tandarts-ex. A Leo Amsterdam, li Kranenburg. Den Bosch. J F van Bommel. Utrecht. I' Jansen. Utrecht, mej. T van Beyeren en Henegou wen. Utrecht: semi-arts-ex. H. de Vries, Utrecht. J C P Springorum. Utrecht, A P C de Graaf. Utrecht; arts-examen: P M Smul ders. Utrecht, mej. S A Hutter. Zeist. J Binkhorst. Utrecht. A C Lit. Rotterdam: vee arts-ex.: J H Staal. Assen; doet. ex pharma- cle: F B Bredeveld, Zutpher.. A W M J Ten- dijck, Venlo; cand. ex. Chinese letteren: mej. I. Spiele, Laag-Soeren, J Erich, De Bilt; cand. ex. rechten: mej. J Ch J Simonis. Sit- tard, J C van Vught, Eindhoven; doet. ex. kunstgeschiedenis van het Verre Oosten: M Z Mulder, Oegstgeest. Oranje-Groene Kruis in 'f koper „Bevolkingsonderzoek op t.b.c. grotendeels nutteloos" (Van een onzer verslaggevers) Het kostbare bevolkingsonderzoek op t.b.c. is voor een groot deel eigenlijk nut teloos, omdat slechts één op de duizend gevallen word: gevonden. Veel beter zijn huisbezoek en bedrljfsgewijze doorlich ten. Dat zei de Utrechtse longarts dr R L. Baart de la Faille in een rede op de druk bezochte vergadering van het Oranje-Groene-Kruis (Zaterdag in Utrecht), dat tevens het 12^è-jarig be- aan vierde. Dr Baart de ld Faille meende dat al de particuliere werkgevers spontaan zijn bij het plaatsen van genezen t.b.i patiënten. Het Rijk en gemeenten, zo z hij. laten hun vroegere werknemers lopen of zetten ze op een eindeloos wachtgeld Hij meende dat de overheid in het alge een op dit gebied een voorbeeld kan ;men aan het particuliere initiatief. Dr Joh. van der Spek, directeur-ge neesheer van Maasoord te Rotterdam, sprak over de zorg voor geestelijke volks gezondheid. "en comité bood het bestuur een grote drie kleine vlaggen met het vereni gingsembleem aan. Oud-lid Zuidholl. staten overleden Te Zwolle is, 71 jaar. oud, overleden - Be vorderd tot doctor In de wis- en natuur kunde op proefschrift: Geology and Petro logy of the Northwestern ArtfjSil (Swedish Lapland), de heer V. C. E. A. de Munck, geb. te Amsterdam en op proefschrift: Over ad dities aan alkenen onder invloed van don kere electrische ontladingen, P. Bruin, geb» te Graft. DELFT. Op 27 Juni zal de heer J. v. Steenis bij prof dr ir H I Waterman en prof. dr J H de Boer promoveren tot doctor In de tech nische wetenschap. Het proefschrift handelt over: Reacties van waterstofatomen met vloeibare koolwaterstoffen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam (Gem. Univ.). 14 Juni Ge slaagd: doet. ex. rechten: mej. M G. Bröeker en mej. A. L. J. J. Bok (Amster dam): cand. ex. Nederlands: J. N Komen (Beverwijk): doet. ex. geologie: F. Wljkhul- (Heemstede) en R. Suringa (Amster- logie: Ridderlng-Drijver (Amsterdar en natuurkunde: E L Elchorn, in. R. H. Westra en R. A. Hlrsch- Chr. technici willen Te weinig begrip bij de handarbeiders (Van één onzer verslaggevers) EEN RESOLUTIE van verstrekkende betekenis besloot de algemene vergade ring van de Ned. Vereniging van Christelijke Technici, die Vrijdag en Zater dag te Doom gehouden werd. In deze resolutie spreekt de organisatie uit, dat de tijd nog niet rijp is voor de opheffing van de beambtenorganisaties en de vorming van bedrijfsbonden. Men blijft streven naar de totstandkoming van de bedrijfstaks- gewijze organisatie van de vakbeweging, maar eerst zal meer begrip moeten groeien tussen hoofd- en handarbeiders. Als overgangsmaatregel sprak de ver gadering zich uit voor de vorming van een beambtenorganisatie, waarin dan vakgroep middelbare en hogere technici opgenomen moet zijn mét eigen bevoegd- Het bestuur kreeg opdracht de vorming in zo'n beambtenorganisatie voor te be reiden en de vergadering omlijnde plan voor te leggen. Ook zal het bestuur de mogelijkheden overwegen om in de publiekrechtelijke bedrijfsorganen de technici die plaats te geven, waarop zij recht hebben. In zijn referaat: „Beroepsbond, bedrijfs- bond, beambtenbond" had de secretaris, de heer G. van Hoven, reeds het pleit gevoerd voor de vorming van een Chr. Ik schrok me wild, erkende Dirk nadat de politiemannen weer tegen de wal opgeklauterd waren. Je leek eerder mak dan wild, spotte Arie. Dirk begon hem steeds meer een raadsel te wor- den, angst en lef waren in de jongen gemengd doch hij 'sprak deze gedachte niet uit, hij knikte bolder van een geladen Kempenaar, kwam Jac ques naast hem zitten. U peinst weer monsieur... over mij, zei hij. Niet over jou Jacques... wat is Dirk? Weet u dat niet, monsieur? Ik begrijp jullie niet. Ik begrijp Dirk wel. Jij wel... Jacques... vertel! Nu niet monsieur, het is hier onrustig... straks gaan we weer zeilen dan is de hemel hoog boven ons en in de ijle lucht vervluchtigen alle zorgen... wolken en zon, lucht en water, het is alles ons eigendom, wij grijpen de dag en we zijn gelukkig zo lang het kan, dat is grote wijs heid monsieur. vxuuw unu juist, ue ivuiiie U1UU De wijsheid van de wanhopige, dacht Arie. koffie met elkaar was we, ge2ellig hij zag... maar de afstand tussen de sluis te Lin nen en Maasbracht was slechts kort... te kort... in de rommelige haven van Maasbracht waar toch met ontelbare schepen lagen te wachten op vracht van de kolenmijnen, moest het zeil neer. Naast een sleepboot, de Hudson, vonden zij een goede ligplaats en de stemmen van vreemde mensen verbraken de betovering van de vaart Zij troffen een goede buurman, de kapitein van de Hudson was efen beminlijke jonge m wist hoe hij met mensen moest omgaan. Was hun drinkwaterbus leeg?... geen bezwaar, hij zou wel even wat water overpompen... geen zout meer aan boord... waarom zouden zij al naar de wal gaan, hij had zout... koffie zetten., zijn vrouw had juist de koffie bruin... een kop zonderlinge cocktail met een bittere bij- slechts want deze wijsheid paste in het raam tot i w smaak. Nooit sprak hij over de oorzaken die hem hier aan boord gebracht hadden, nu de directe dreiging geweken was accepteerde hij al het goe de wat hem geboden werd als iets dat hem toe kwam. En in gesprekken nam hij een houding aan alsof hij te lijden had onder een groot on recht. Hij toonde een levens- en wereldverachting die niet 'paste bij zijn jaren tenzij hij door een groot leed was heengegaan. In de Biesbos had Arie niets aan Dirk kunnen ontdekken dat wees op een gepijnigd leven. Zor geloos en uitgelaten was hij toen, wat opschep perig. maar dat waren al die gasten van rond de twintig en dat werd hun gaarne vergeven. Er was toen niets wat hem drukte, maar toen vloei de het geld hem nog toe uit de troebele bron van de zwarte handel. Doch hij moest Dirk eer lijk beoordelen, in Jacques had hij toen ook een normaal jongmens gezien. In de sluis Een prettige buurman was hij, in zijn nabijheid was geen plaats voor trieste overwegingen. Hij wist alles wat er tussen Delfzijl en Terneuzen op het water gebeurde en hij vertelde graag en goed. Hij wist ook van het ongeluk in de sluis hier bij Maasbracht. Het was een paar jaren geleden gebeurd., een schip voer de sluis in, door een zonderling misverstand bij schipper en knecht remde geen van hen beiden af, de schuit schoot door en ramde de sluisdeuren die open sprongen. Een waterval van elf meter hoogte ei vfoiïTKe naast stortte in de haven neer waar alle schepen op De bereidheid tot' vergeten was In hem aanwe- ^rift sloegen en tot aan Roosteren liep het Julia- van zijn verlangen. Niet piekeren wilde hij, maar varen en zorgeloos zich laten drijven op gevoe lens die over het water heen hem aanwaaiden. Met enige jaloersheid dacht hij terug aan vorige jaren toen het water hem steeds weer de grote weldoener werd die rust schonk en een verheven vrede. Hei... de sluisdeuren gingen open, op de vrije rivier zouden alle muizenissen wegwaaien als een veertje dat opgenomen door de wind wegdwarrelt met vrolijke haast. «ig, het mee en hij voelde zich jong worden en vrolijk en genegen de gehele wereld te omarmen. Het leven op het water was goed... het was mooi... hierbij vielen alle hartstochten stil... nog nimmer te alpino droeg op zijn zwarte haren. Nu zag hij i kind ver- - En die schipper wiens schuld het was? vroeg Kwam er levend af, maar het was tijdens zij rustig vastlagen aan de het en genoot er van, hij genoot van alles had hij gezien hoe zwierig Jacques een de bezetting, onder de beschuldiging van sabota- ge gepleegd te hebben werd hij gearresteerd (Wordt vervolgd) -a-ï X, beambten-organisatie als tussenstation op de weg van beroepsbond naar bedrijfs- bond. In deze nieuwe organisatie zouden dan de bonden van kantoor- en handelsbe dienden, handelsreizigers, werkmeesters en technici moeten opgaan. In de be ambtenorganisatie moeten landelijke er plaatselijke bedrijfsgroepen worden ge vormd en via deze verticale organen moet nauw contact worden gehouden met de bedrijfsbonden van de handarbeiders. Tevens moeten horizontale beroepsgroe pen tot stand komen, zodat het contact tussen hen, die éénzelfde beroep uitoefe nen en die uit dezelfde organisatie af komstig zijn gehandhaafd blijft. Niet los van C.N.V. De voorzitter zette het standpunt uit een van het Ned. Instituut van middel bare en hogere technici (N.I.M.T.) v bij de organisatie aangesloten is. Het N.I.M.T. is van oordeel, dat de be langen van de technici door de vertegen woordigers van de handarbeiders, die in de bedrijfsbonden de overgrote meerder heid vormen, niet behartigd kunnen v den. Aanvankelijk wilde dit instituut nieuwe vakcentrale van beambten-orga nisaties stichten. Deze zou dan zelfstan dig kunnen trachten plaatsen voox beambten in S.E.R. en andere organen te verwerven. Dit plan, dat voor de N.V.C.T. een breken met het C.N.V. zou betekenen, was natuurlijk onaanvaard- Nu wil het N.I.M.T. een sociaal-econo mische vleugel vormen, waarin de orga nisaties van technici een centrum vinden een gezamenlijk optreden buiten. Tijdens de discussie bleek wel, dat de gedachte van een beambtenorganisatie veler sympathie had. Veel leden stonden echter min of meer weifelend of zelfs afwijzend tegenover de plannen van N.I.M.T. Men wilde in ieder geval niets doen buiten het C.N.V. om. De discussies vonden hun neerslag ln de resolutie. De heer C. Boer weird bij acclamatie als voorzitter herkozen. De heer C. W. Daane te Rotterdam deed ztyn intrede in het hoofdbestuur. Aan het slot van de vergadering wees de voorzitter er op, dat als de plannen doorgang vinden de organisatie volgend jaar met haar 30ste tevens haar laatste algemene vergadering zal houden. Positie K.L.M.-vliegtuigen Indonestëroute: Thuisreis: PH—TDK (Amsterdam) gistermiddag op Schiphol; PHTDB (Walcheren) te middernacht uit Basra; PHTDE (Eindhoven) gister avond uit Djakarta. Uitreis: PH—TDH (Holland) uit Bangkok; PH—TDC (Curacao) gister avond uit Karachi. Chartervlucht Sydney: PH—TDP (Rot terdam gistermiddag in Singapore. Oen Ing Soe feld (Amsterdam). Bevorderd tot arts: H. J Straathof (Den Haag), J. M. Eilander (Amsterdam), R. A. v. d. Veer (Drachten). H. P. H. Corstens (Gemert) en H. Jockin (Delft). Geslaagd: artsex. Ie ged.: mej. E. E. Brongers. P. C. Biileveld, E. Hooyer en H. D. Ong (Amster- GRONINGEN. 16 Juni. Bevorderd tot tand arts: W Keverllng Buisman. Groningen. P L H Stassen. Sittard: doet. ex. scheikunde: \V. H. Brinkman, Groningen: cand. wis- en na- iurkur.de (f) M. Kleefstra. Leeuwarden. H. Tasman. Zeist. UTRECHT. 16 Juni. Geslaagd cand ex. ge neeskunde: P G Beekman. Boxmeer. J W Arnhem. T Bei] er. Zwolle. G J J Booylnk Mander (gem. Tubbergen) mej. TI oschloo. Utrecht. H Bouter. Groot-Ammers. lej. Th M C J v d Eerenbeemt. Vucht. H J an Erven. Utrecht. J C B Eijkman. Rotter- am. J A Goddefroy. Utrecht, mej. E Th S roenwald. Breda. mej. L S F M Gruen- ald. Breda. B J E Hlllemans. Roosendaal. F Hutter. Zeist, P G Karsdorp, Meppel, A M ayser. Arnhem, mej. M H Kerkhof. Hilver- im, Th Kuypers, Kloosterzande. L v Mee- m. J M S Mol. Den Haag. H Mou- Dordre J J E Olleslagei Mas tricht. H M B v d Peppel. Zutphen. J 1 Bergen op Zoon. M G Vermooten. Utrecht. C G Vernooy. Tuil en "t Waal. K van Vessem. Utrecht. G H Vissers. Zaltbommel. J J Voge laar. Dinteloord, F J Voorhuls. Hengelo (O). A C de Vries. Utrecht. D Vroege. Woerden. C Vuurmans. Zeist. G A Zoek, Rotterdam: cand theologie C Graafland. Gouda. A van Ginkel. Ederveen. S Gerbrandy. Utrecht. J Roldanus. Den Haag. H R Blankestcyn. Doe tinchem. D P Blikkendaal. Utrecht. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd tot leraar Nederlands aan de Chr. Kweekschool te Gorinchem E W Ferlnga Muiden; tot hoofd aan de te stichten 2e Chr. Ulo-school te Vlaardingen J Boschma e Raamsdonksveer en tot onderwijzer aan iezelfde school H. Mulder te Vlaardingen; tot inderwijzer aan de prof. dr J. H. Gunnmg- ichool te Vlaardingen T L Leppink te Krim pen a.d. IJssel. Het lied der aethergolven DINSDAG 19 JUNI. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Lichte muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Amusements muziek. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 uur Nieuws. 1.25 Amus.ork. 2.00 Gev. programma. 2.53 Zang en plano. 3.15 Orgelspel. 3.30 „Ben Je zestig". 4.00 Voor de zieken. 4.30 Zlekenlof. 5.00 Voor de Jeugd. 5.15 Felicitaties voor de Jeugd 5 45 Filmprogramma. 6.00 Voor de Jeugd. 6.25 Pianospel 6.45 Sport. 6 54 „Dit ls causerie. 7.00 Nieuws. 7.23 „Hier is Europa", vaudeville programma. 7.52 Politiek rzlcht. 8.00 Nieuws. 8 05 De gewone man. 8 12 Altviool en claveclmbel. 8 30 Kamer-ork. in soliste. 9.00 .De Katholieke kunstenaar en ijn problemen", causerie. 9.05 Act. 9.10 uur 'ianotrlo. 9.38 Coneertgeb orkest. 10.35 Ge- prek met mijn zoon. 10.45 Avondgebed 11.00 -ïieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Gram. 8.45 Orgelspel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gr. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Gram. 10é50 Voor leuters. 11.00 Sopraan en plano. 11.30 de zieken. 12 00 Amus. muziek. 12.30 Land- en tuinbouw 12.40 Pianosptl 1.00 uur vs. 1.15 Mededelingen. 1.20 Financieel overzicht. 1.30 Salonorkest. 2.00 Voor de v. 2.30 „Die Fledermaus". operette. 4.10 i 4.30 Voor de Jeugd. 4 50 Kinderkoor. 5.20 Dansmuziek. 5.45 Regeringsuitzending: ds F. C. Kamma: „Over het ontstaan van ziekte, dood en oorlog, naar een Papoease legende". 6 00 Nieuws. 6.15 Pianospel. 6 30 Fanfare-or- in. 7.00 „Paris vous parle" 7.05 Orkest- t. 7.50 „De vliegtuigen van de luchtmsht n taken", causerie. 8 00 Nieuws 8.15 Het Promenade orkest en solisten. 9.15 Causerie de Italiaanse opera. 10.15 Piano, viool ello. 11-25 Buitenlands overzicht. 10.40 Reportage. 11.00 Nieuws. 11.155 Reportage. 11.25—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12 00 Gran\. 12.30 Voor de arbeiders. 12 55 Wegrber. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. programma. 1.55 Sport. 2.00 Schoolradio. 3.00 Vespers. 3 45 Twintig vragen. 4.15 Film. 5 00 Voor de kln- i. 6 55 Weerberichten. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6 25 Gram. 6.30 Dansmuziek. 700 Hoor spel 7.30 Koorzang. 8.00 Klankbeeld. 9.00 uur Nieuws. 4.15 Politiek overzicht. 9.30 Discus- 10.00 Causerie. 10.30 Planovoordracht. 10.45 Parlementsoverzlcht. 11.0011.03 Nieuw». ENGELAND, BBC Light Programme, ïsoo en 247 m- 12.00 Partem.overz, 12.15 Dansmub. 12.45 Orkestconcert 1.45 Voor de kinderen. 2 00 Voor de vrouw. 3.00 Lichte muziek. 3 30 Voor -ldaten. 3.45 Instr. kwintet 4.15 ..Mrs Dale"s Dagboek". 4.30 Hoorspel. 430 Gev. mu ziek. 5.15 Dansmuziek. 5.45 Lichte muziek. 15 Muzikale causerie. 6 45 Hoorspel. 7 00 uur Iieuws. 725 Sport. 7.30 Hoorspel met mux. 8 00 Operamuziek. 9 00 „Top Town". 9.30 uur Causerie. 10.00 Nieuws. 1020 Dansmpuzlek. II 00 Voordracht. 11.15 Lichte muziek. 1136— 12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram. 12.32 Ork.conc. 1.00 Nieuws. 1.19 Orgelspel. 2 00 Schoolradio. 3.30 Kamermu- ik. 4.00 Lichte muziek. 4.30 Gram. 500 uur euws. 5.10 Gram. 5.15 Voor de kleuters. 5.30 am. 5.50 Boekbespr. 6.00 Voor de Jeugd. 0 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Vro lijke muziek. 730 Causerie. 8 00 Hoorspel. 8 45 B- 9.00 Orkestconcert 10.00 Nieuws. 10.15 Operamuziek. 11.00 Nieuws. 11.05—12 00 uur Gramofoon. BRUSSEL 484 m. 12.05 Orkestcoucert. 1.00 Nieuws. MO. 1.30, 00 en 4.00 Gram. 4.30 Zang en plano. 630 1 7.00 Gram. 7.45 Nieuws. 8 00 Orkestcon- cert. 900 Gram. 9.15 „Beppo", operette. 10.00 rs. 10.10 Gram. 1055 Nieuws. 11.0 uur Dansmuziek. 1135 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5