Jlieuwc £ciiisrtK Ö&mmnl Niet opzij gaan voor verdachtmaking Vermoedelijk behoudt „Derde Macht de leiding in Frankrijk Begunstigd door fraai zomerweer was de opkomst enorm Nationale Reserve zal niet worden ontbonden Wist U De P.B.0. in de landbouw MAANDAG 18 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; 040 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9251 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlttnluasUcli Is gbebleoett tngn bert In tegljenspoet" Marianne loog ter stembus DE FRANSE algemene verkiezingen voor de G27 zetels tellende Nat. Vergadering, welke voor de komende 5 jaar Frankrijks wetgevende arbeid zal verrichten, zijn gisteren in kalme en ordelijke sfeer verlopen. Slechts één enkel incident deed zich voor. Het fraaie zomerweer bevor derde een drukke opkomst der kiezers. Naar schatting heeft 85 procent van het kiezerscorps zijn stem uitgebracht, hetgeen een zeer hoog per centage is. Vanochtend om 9 uur was de verdeling van 401 der 627 zetels bekend; de uitslag is dus nog geenszins definitief. Communisten hadden toen 62, Gaullisten 75 zetels. De regeringscoalitie, steunende op M.R.P., Socialisten en Radicalen, tezamen vormende de „Derde Macht", be schikte over 198 zetels» (gespecificeerd: M.R.P. 55, Socialisten 75 en Radicalen 68 zetels). De Gematigden hadden toen 63 en de overige par tijen 3 zetels behaald. Er zijn meer Fransen ter stembus ge-|de 36 Franse ministers en staatssecretaris- togen dan bij de vorige verkiezingen, na sen zijn er totnutoe 16 herkozen, o.a. pre- de bevrijding. Slechts de 300 kiezers in|mier Queuille, vice-premier_ Bidault. de het wijnverbouwende dorp Cazilhac Z.W. Frankrijk dachten er anders over. Zij weigerden te stemmen wegens een plaatselijk geschil over de wijnprijzen. Overigens kabbelde in geheel Frankrijk de stroom van kiezers gans dees' gewich tige dag af en aan. De belangstelling was enorm, ook in internationale kringen. Immers de uitslag van de verkiezings strijd in Frankrijk is van grote betekenis voor de gang van zaken in Europa. Uiterst belangrijke zaken, zoals de bij drage van West-Duitsland aan de Euro pese defensie, de verhouding van Turkije en Griekenland tot het Atlantisch Pact en de Westelijke politiek ten aanzien van Japan zullen er door beïnvloed worden. Bij het tellen der stemmen werd ge werkt onder hoogspanning en daarbij waren slechts de „uitverkorenen" aanwe zig. Toegang werd verleend tot het leger tje van 124 deskundigen, die de telefoon en de telexen bedienden, alsmede tot de 170 binnen- en buitenlandse journalisten. Zelfs de televisie leverde haar aandeel aan de nieuwsverspreiding. Toen de ste 7 millioen stemmen geteld w; stond de regeringscoalitie aan de spits met een een gezamenlijk totaal van 40 pro cent, gevolgd door de communisten met 23 en de Gaullisten met 21 procent. Vol gens Reuter leek het er middernacht op, dat de communisten 1 millioen stemmen zouden verliezen, vergeleken met de ver kiezingen van vijf jaar geleden. De aanvankelijke prognose luidde, maar de cijfers worden steeds nog achterhaald: „communisten en Gaullisten verwierven beide iets minder dan een kwart van hei aantal uitgebrachte stemmen. De candi- daten der coalitie hadden in totaal iets meer dan de helft der stemmen op zich verenigd". Wat de verdeling der 57 zetels Groot-Parijs betreft, deze is volgens officiële cijfers als volgt: communisten 18 zetels (in 1946: 24 zetels); Gaullisten 17 (in 1946: 1 zetel); Socialisten 6 (6) MRP 6 (15); Radicalen 6 (3); Gematig den 3 (8); partij van Petain 1 (0). Aan de heer Goubert viel de eer te beurt, dat hij de eerste was der gekozenen voo nieuwe Franse Kamer. Hij is lid va: Socialistische Partij van Frans-Indië. ministers Schuman, Pfimlin, Petsche e leider der M.R.P. Mayer. Eveneens communisten Thorez, Duclos, en burge meester Pierre de Gaulle, broeder generaal Charles de Gaulle. Volgens latere telegrammen ook: Herriot, voorzitter der Nationale Vergadering, Daladier, de lei der der linkse concentratie, Isorni, voormalige verdediger van ex-maarschalk Petain, de ministers Moch, Mitterand, ce-premier Pleven, Reynaud en Teitgen. Wij wijzen er nog op, dat volgens het euwe verkiezingsstelsel, partijen, welke hun lijsten hebben verbonden en aldus bepaald kiesdistrict meer dan 50 procent der uitgebrachte stemmen verkrij gen, alle zetels van dit kiesdistrict krij gen toegewezen. Een uitzondering werd gemaakt voor de „Parijse rode gordel", de communisten in de meerderheid zijn. De regeringspartijen der z.g. „Derde Macht" maakten van het gewijzigde kies- Politieke „stars" herkozen glimlachtend hun stem uit. Auriol klaarde wel onpartijdig te zijn, doch „mijn persoonlijke overtuiging staat vast". Andere prominente figuren waren de heer j en mevrouw Bidault en men weet dat Bidault voorzitter is van de Republikeinse Volksbeweging. Voorts trokken de dacht de verkiezing der communisten Jacques Duclos en Maurice Thorez, de secretaris-generaal der partij bevindt zich nog steeds aan de Russische Rivièra, onder behandeling zijnde van een Rus sische specialist, i Generaal De Gaulle, die te Colombey- les-deux-Eglises zijn stem uitbracht, toon- j de zich tegenover de pers gesloten. Van Het getal 38 De leden van het Nederlandse de tachement in Korea zeggen, dat het getal 38 bij hen een grote rol speelt. Dat begon al in Nederland in Decem ber 1950, toen het detachement werd opgericht. Het hoofdkwartier van de staf was toen gevestigd in kamer 38 van de Nieuwe Alexanderkazeme in Den Haag. Het detachement telt 38 officieren. 38 Dagen na het vertrek uit Neder land kreeg het detachement zijn eer ste opdracht te vervullen bij de 38ste breedtegraad. Het is ingedeeld bij het Amerikaanse 38e regiment infanterie. De mannen krijgen Amerikaanse rant soenen, die verpakt zijn in dozen van 38 pond. De Nederlanders vragen zich thans af of hun diensttijd in Korea 38 weken, 38 maanden of 38 jaar zal duren.... Verdeling van 472 zetels Volgens latere telegrammen zijn nu 472 zetels verdeeld: communisten 79, Gaullis ten 90; socialisten 85; M.R.P. 62; radica len 73; (derde macht dus beschikkende 220 zetels); gematigden 80; en splin terpartijtjes 3 zetels. Hieruit ziet men dus, dat de Gaullisten sterker zijn dan de socialisten alleen. In volgorde van stem- menaantal der 472 zetels (de uitslagen 155 zetels moeten nog volgen): Gaul listen 90, socialisten 85 en communisten 79 zetels. De „Derde Macht" heeft tot nu toe 220 zetels verworven. De, door de communisten, behaalde resultaten hebben veel van hun waarde ingeboet door de, reeds vermelde, lijstverbinding van papr- tijen der „Derde Macht". Terwijl de com munistische peprs de uitslag beschouwt tegenslag voor Truman en De Gaulle, beweert de Gaullistische „Pari- sien Libre", dat geen sterke regerings meerderheid mogelijk zal zijn. als men de groep van de Gaulle buitensluit. Diplomatiek contact tussen Nederland en Jordanië De Nederlandse regering heeft Jorda nië gevraagd of het bereid is diploma tieke betrekkingen met Nederland te ves tigen. In Amman de hoofdstad ver wacht men spoedig een gunstig antwoord. Voorzitster V.P.R.O. naar U.S.A. Mej. dr N. A. Bruining uit Den Haag, voorzitster van de V.P.R.O., zal op 24 Juni scheep gaan naar de Verenigde Sta ten voor een verblijf van enkele den. Zij zal congressen bijwonen Internationale vereniging van Vrijzinnig Christendom en de Internationale van vrijzinnig Christelijke vrouwen. Ook zal zij lezingen houden, V.P.R.O. Ten slotte wil zij zo mogelijk stelsel gebruik, om zoveel mogelijk één enige studie maken van de televisie. De verkiezingsdag in Frankrijk is gisteren rustig verlopen. In Parijs ging men kalm en ongehinderd naar de stembus; de onheilspellende stormen en onweersbuien, die de laatste dagen boven de Franse hoofdstad losbarstten, hadden gelukkig geen invloed op de anders nogal licht ontvlambare Franse aardEen fraaie foto van de Are de Triomphe. Oude Kerk te Amsterdam ParatYphus in Hengelo en staat op instorten Drie ge Oudste gebouw van hoofd- De brand te Montreal eiste 37 slachtoffers Naar thans bekend wordt, zijn bij de afgrijselijke brand, die zoals gemeld, een gesticht voor ouden van dagen weeskinderen te Montreal in Canada heeft gewoed, in totaal 37 mensen om het leven gekomen. Maarschalk Pétain naar militair hospitaal Bij decreet van President Auriol, ge dateerd 8 Juni, zal ex-maarschalk Pétain vit de gevangenis van He d'Yeu naar een militair hospitaal worden - gebracht. Dit besluit is eerst Zondag be kend gemaakt, opdat het geen onder werp van geschil zou worden in de ver kiezingsstrijd. Het besluit werd geno men na een rapport van 3 Parijse artsen. De straf van levenslange gevangenis in het fort, wordt nu veranderd in „verblijf in een ziekenhuis". stad direct gesloten De Oude Kerk te Amsterdam, het oudste gebouw van de hoofdstad (inge wijd in 1306), is op last van het gemeen tebestuur Zaterdag gesloten. Nadat vori ge week van een van de gewelven stuk steen naar beneden was gekomen, onderzoek ingesteld, waarbij men tot de ontstellende ontdekking kwam, dat de kap-spanten en trekbalken van de gewelfconstructie volkomen vermolmd zijn. Ook verschillende andere plaatsen verkeren in een vergaande staat Het gevaar voor instorting wordt groot geacht, dat het verzoek van kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente het middenschip en het Noordelijke deel van de kerk voor de diensten open te houden, is afgewezen. De kosten het noodzakelijke herstelwerk zullen in de millioenen guldens lopen. Daarbij is dan nog niet inbegrepen het geld dat nodig is voor de historische restauratie, waartoe al tien jaar plannen bestaan. Men noemde het een wonder dat de gewelfconstructie het tot nu toe gehou den heeft. Het gewelf had kunnen in storten tijdens een dienst. De sluiting van de kerk zal, hoe dan ook, een tijdelijk karakter dragen. Voor lopig zullen waarschijnlijk dubbele dien sten worden gehouden in de Nieuwe Kerk. Na Margaret Veel meer Amerikanen over de Oceaan Sinds het bezoek van Margaret Truman aan Europa is de vrees voor een oorlog bij de Amerikanen sterk verminder, menen functionarissen van scheepvaart maatschappijen te New-York. In ieder geval is het aantal passageboekingen voor Europa sterk gestegen de laatste weken. De reislustigen zouden de mening zijn toegedaan, dat Margaret geen ming van haar vader voor deze Europese reis zou hebben gekregen, idien nabije toekomst een oorlog zou dreigen. Zaterdagavond heeft Margaret Truman de lunch gebruikt op 't Amerikaanse ge zantschap te Luxemburg. Hierbij zaten o.a. aan de Kroonprins van Luxemburg en Prinses Maria-Adelaide. Hengelo geconstateerd na een feestje ten huize van een familie aan de Populieren- weg. Acht personen werden ziek; drie bleken besmet te zijn. De sporen leidden een slager, die ondeugdelijke worst had verkocht. Er is geen gevaar voo: breiding van de besmetting. Dat gevaar is er wel in Oost-Friesland, aar in Aurich, 50 km van de grens, een paratyphus-epidemie zich begint te ont ketenen. Acht dorpen zijn al besmet en zijn twee doden te betreuren. De Gro ningers, die nogal eens de grens passe- i, zijn voor deze ziekte gewaarschuwd. In N.O.-polder stemde 90 der kiezers De vier grote politieke partijen kregen elk drie zetels Bij de Zaterdag in de Noordoostpolder gehouden verkiezingen voor de „Polder- algemene belangen" (een adviescollege naast de landdrost) hebben vier grote politieke partijen, de K.V.P., .d.A., A.R. en C.H.U., elk drie zetels i de dertien zetels in dit college ver kregen. De dertiende zetel wordt bezet door de groep „Polderbelang". In totaal werden uitgebracht 3350 stemmen, waar- 781 op de P.v.dA, 778 op de K.V.P., op de A.R., 634 op de C.H.U. en 321 op „Polderbelangen". Voor deze verkie zing heeft de polderbevolking grote be langstelling getoond, want ongeveer 90 procent van het aantal stemplichtigen heeft aan de verkiezingen deelgenomen. Prinses Beatrix kreeg copie van Curagaose klok De Koningin en Prinses Beatrix brach ten na de naamgeving van de beiaard De vier Koningskinderen, bestemd voor het Curagaose museum, Zaterdag een bezoek de klokkengieterij Eysbouts-Lips te Asten. Zij bewonderden de nieuwe beiaard voor Bergen op Zoom en zagen het gieten van een klok. Prinses Beatrix kreeg een tuinklokje van 25 kilo aange boden, een copie van de grote klok van de Curagaose beiaard. De proefneming, om deze plechtigheid per televisie uit te zenden, waarvoor voor het opnamenapparaat 25 kilo meter van de zender was verwijderd, is uitstekend geslaagd. Prins van Saksen bezocht Kunstkring Delft Op de contactavond van Kunstkring Delft, die Zaterdag in het gebouw Ko ningsplein 81a werd gehouden en waar de stadsarchivaris drs D. P. Oosterbaan sprak over de kwestie-Naundorff, was ook aanwezig de prins van Saksen Alten burg, die vergezeld was van de heer C. A. J. Begeer uit Voorschoten. De prins, die een boek schrijft over de hertogin d'Angoulème, de zuster van Lodewijk XVII, had na zijn bezoek aan de vorstelijke bruiloft te Nancy een be zoek aan Parijs gebracht. Tezamen met de heer Begeer, varj wie een boek de kwestie Naundorff-Lodewijk XVII zal verschijnen, had hij daar besprekingen gevoerd. Na de causerie van drs Ooster baan ontwikkelde zich een interessante gedachtenwisseling, waaraan ook werd ^deelgenomen door de prins van Saksen. Drie kleine kinderen verongelukt Doden op de weg in Delft, bij Halfweg en in Hummelo Twee meisjes en een jongetje zyn het afgelopen weekeinde het slachtoffer van tragische ongelukken geworden. Boven dien heeft het verkeer in Delft, tussen Halfweg en Haarlem en te Hummelo de Achterhoek doden en gewonden geëist. In Maastricht is het tweejarig dochter- e van de familie E. in de ouderlijke woning aan de Oude Smeermaeserweg in een teil kokend water gevallen en kort nadien overleden. Het 13 maanden oude dochtertje de familie K. te Venlo, dat enkele dagen geleden een schaal met kokende pap ovei het gezichtje kreeg, is Zaterdag aan de brandwonden gestorven. Het vierjarige jongetje V. uit Eindho- en viel uit het raam van de derde ver dieping in de ouderlijke woning op straat r is Zaterdag overleden. Zaterdagmiddag is op de hoek Haven straatCoenderstraat te Delft de 64-j. J. Rauchhaar uit de Willemstraat 64 door een vrachtauto aangereden en kort daar na aan de verwondingen overleden. Hij kwam vermoedelijk uit de Coenderstraat fietsen en wilde de Havenstraat inrijden. Hij ging echter links door de bocht en werd door de auto gegrepen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de 29-jarige Amsterdamse schilder J. P. L. tussen Haarlem en Halfweg op zijn motorfiets» tegen een personenauto ge botst en vrijwel op slag gedood. Zijn 28-jarige echtgenote werd ernstig gewond. In Hummelo werd gistermiddag een personenauto door een bus gegrepen. De drie dames die in de auto zaten. mevr. Van der H. uit Arnhem, een bij haar inwonend 61-jarig familielid milielid uit IJsselmonde, werden ernstig gewond. De 61-jarige dame is inmiddels overleden. Tijdens de voetbalwedstrijd P.S.V. Heerenveen in Eindhoven overleed de H. M. de Koningin en Prinses Beatrix waren aanwezig bij de bespeling van een voor Curagao bestemd carillon dat de naam „Beiaard de vier konings kinderen" zal dragen. Het carillon stond op het marktplein van Asten en de Koninklijke gasten, die men hier ziet o.m. in gezelschap van de burgemeester, waren enthousiast over de schone klank van deze klokken. Waardering voor S.W.G. Duidelijke overeenstemming met de regering FjE NATIONALE RESERVE zal niet worden ontbonden. In een bespre- aJ king tussen de vice-minister-president, de ministers Van Maarseveen en Staf en staatssecretaris Moorman, met enkele vertegenwoordigers van Steun Wettig Gezag, bleek Zaterdag een duidelijke overeenstemming te bestaan over de nuttige bestemming die in verband met de afweer tegen aanvallen van een binnen- of buitenlandse vijand aan de Nationale Reserve kan worden gegeven. Omtrent de uitwerking van deze ge dachte, zo wordt van officiële zijde be kendgemaakt, zal nog nader overleg wor den gepleegd. Voorts zal men komen tot duidelijke taakomschrijving omtrent hetgeen door Steun Wettig Gezag overi gens zal worden gedaan, waarbij met 3 gedacht wordt aan de taak op het gebied van bewakingskernen, reserve-, rijks- en gemeentepolitie. Van regeringszijde werd grote waar dering uitgesproken voor wat S.W.G. tot dusver in weerwil van allerlei moeilijk heden heeft gedaan. Scherpe critiek „Men krijgt de indruk dat het werk van S.W.G. alleen door de minister en het ministerie bemoeilijkt wordt", zei burge meester C. A. van der Hooft, secretaris van de afdeling Brabant-West, Zaterdag op een bijeenkomst in Breda. „Een ulti matum vén en niet één S.W.G. zou op zijn plaats zijn". (De spreker doelde op de nieuwe richtlijnen voor de Nationale Re serve Red.). „Waarom duren de keuringen zo lang? Waarom krijgen de vrijwilligers geen uit kering bij ongelukken? Dat het verloop zo groot is, komt doordat de regering het instituut N.R. niet nauwkeurig heeft Het congres nam daarop een motie in, waarin gesproken wordt var braakpolitiek van de regering tav. Nationale Reserve. De gemoederen zullen intussen enigszins tot rust gekomen zijn door de officiële verklaring. Twee kleine jongens bij 't zwemmen verdronken De elfjarige J. van Rumpt van de Be verstraat te Rotterdam is Zaterdagmid dag bij het zwemmen in de Waalhaven verdronken. Het negenjarig zoontje van de familie Clevers te Lottum is bij het zwem in schoolverband in de Maas verdronken. Het lijkje is nog niet gevonden. IHet negenjarige meisje Gerritje vï is gistermiddag ben Wijhe in de IJsel verdronken. Het kind was met vriendin netjes bij het gesloten zwembad aan 1 spelen en is daarbij te water geraakt. DAT mr P. van Dijke te Utrecht, oud compagniescommandant bij het garde- regiment Jagers in Indonesië en oud redacteur van een militair blad, m-i.v- 1 Juli als eerste is benoemd tot voor lichtingsambtenaar van de gemeente Utrecht. DAT minister In 't Veld Woensdag in Apeldoorn aanwezig zal zijn bij het overdragen van de 500ste door Bredero's bouwbedrijf te Utrecht gebouwde mon tagewoning aan de woningbouwvereni ging De Goede Woning, DAT het sanatorium Beatrix-oord te Appelscha blijkens het jaarverslag in 1950 wegens een tekort aan verpleegsters enige maanden geen nieuwe patiënten kon opnemen en er vorig jaar in totaal 287 patiënten werden verpleegd. In 1949 249). DAT de restauratie van het exterieur der 13e eeuwse Ned. Herv. Kerk te Leens (Gr.) thans is voltooid en het interieur tegen het einde van dit jaar gereed zal komen, (kosten f250.000). DAT van het tijdens de oorlog in de Wielingen op een mijn gelopen Duitse Hansaschip Birkenfels 4hans de boven bouw, die gevaar oplevert, zal worden opgeblazen, daar de lading schroot een berging niet lonend maakt. DAT automobilisten, die met een kam- peeraanhangwagen naar het buitenland gaan, bij het passeren van de Belgische grens de motorrijtuigenbelastingkaart moeten tonen. DAT te Oostzaan weer een geval van pseudo-vogelpest is geconstateerd en daarom 165 jonge hennen van D. Sopjes zijn vernietigd. DAT mr J. M. Ravesloot. hoofdcom missaris der Ned- Padvinders, het land goed Heerenduinen van F. C. H. Baron van Tuyl van Serooskerken te Velsen heeft geopend als buitencentrum, waar per weekeinde 200 A'damse padvinders zullen kamperen. DAT minister Mansholt op de Uthil- tentoonstelling te Uithuizen een rede hield, waarin hij o a. het scheuren van nog 200 000 ha grasland op de zand gronden mogelijk noemde. DAT aan de harmonie van de Heer (L.) t.gv. haar 100-jarig bestaan het praedicaat Koninklijke is verleend en voorzitter J- P- Schurgers, die al ruim 50 jaar lid is, werd onderscheiden met de zilveren eremedaille O.-N. DAT prof. dr P. J. Bouman als voorz. der Ver. tot stichting van Volks hogescholen, die Zaterdag te Bergen (N-H.) haar alg. vergadering hield, is opgevolgd door prof. H. D. de Vries Reilingh te Groningen en net ledental vorig jaar is gedaald van 9 100 tot 8970 terwijl het aantal deelnemers aan de cursussen 12.000 bedraagt. DAT staatssecretaris mr F. J. Kranen burg (Oorlog) Zaterdag te Hengelo op de bestuursvergadering der Alg. Ver. van Ned. Reserve-officieren de benoeming van de aftredende voorzitter luit.-kol. J. Roodenburg tot officier O.-N. meedeelde. DAT het nieuwe motorschip Holland van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij Zater dag uit IJmuiden voor zijn eerste reis naar Oost-Afrika is vertrokken. DAT het binnenmuseum van het Zui derzeemuseum waarschijnlijk in de zomei 1952 in gebruik wordt genomen, doch aanleg van een openluchtmuseum nog wel enige jaren zal uitblijven, hetgeen werd meegedeeld op de jaarvergadering der Ver. van Vrienden van het Zuider- lemuseum te Enkhuizen. DAT Baron de Vos van Steenwijk, die als consul-generaal naar New York ver trekt, per 1 Augustus in de functie van plv. chef der directie van het Westelijk halfrond op Buitenlandse Zaken wordt opgevolgd door de gezantschapsraad Ba ron van Haersolte, van Financiën. DAT twee schelven met 25.000 kg hooi en een stal van de heer G. Hartman in de Hollandse Rading te Sint Maartensdijk in de as zijn gelegd, vermoedelijk door hooibroei (schade ƒ20.000). DAT de K.N.A.C. een practisch onder zoek zal instellen naar de mogelijkheid om de achterkant van voertuigen bij duisternis beter te markeren. DAT op de Israëlitische begraafplaats te Assen een gedenkteken is onthuld voor de meer dan 500 Joodse ingezete nen (uit 198 families), die tijdens de oor log zijn weggevoerd en niet terug kwa- DAT in Nijmegen t.g.v. het 25-jarig be staan der afdeling van de Ned. Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobi- lisatiekruis o.a. 2000 deelnemers aan de N.W.B.-avondvierdaagse langs het monu ment voor de gevallenen defileerden. DAT vijf Ned. afgevaardigden naar de conferentie voor morele herbewapening Mackinac (Michigan, V.S.), onder wie gen. Giebel en het Tweede Kamerlid Loor (p.v.d.a.) op Schiphol zijn terugge keerd. By de begrafenis van de terechtge stelde Duitse oorlogsmisdadiger Otto Ohlendorf zorgden geestverwanten van deze nazi-beul voor een stuiten de vertoning. Zij brachten de zo ge hate Hitlergroet, toen de kist de aula verliet. Ook een televisiezender in Sappemeer Voor amateurs in het Noorden van ons land In de tweede helft van Juli zal in Huize Wildervanck te Sappemeer officieel worden geopend een televisie-studio met zendstation voor de Noordelijke televisie amateurs, die vanwege de grote afstand de televisie-uitzendingen uit Eindhoven niet kunnen volgen. De kosten van deze zender worden door de amateurs gedragen. Er is al zendmast van 28 meter hoogte opgericht, die een deel van de provincies Groningen en Drenthe kan bestrijken. Reeds nu er reeds elke Donderdagavond proef- uitzendingen. De Russische televisie-zender, die reeds in Noord-België en door een Hoogeveense amateur op dezelfde golflengte als die van de Philips-zender is waargenomen, is thans ook ontdekt door een televisie amateur te Oudebildtzijl (Fr.). Tussen Indonesië en Polen is, gens radio-Warschau, een handels) eenkomst gesloten. "DLIJKENS door de Stichting voor de Landbouw gedane mededelingen ziet er naar uit dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de Landbouw (met grote L) op 1 Januari a.s. zal kunnen reeds lange tijd aan de voorberei ding van een ontwerp-Algemene Maat regel van Bestuur, waarbij het bedrijf schap voor de Landbouw zou kunnen worden ingesteld, gewerkt. De drie land bouw- en de drie landarbeidersorganisa- es zijn het over de inhoud in principe ;ns geworden. Nu zal de Sociaal Economische Raad nog wel aan te pas moeten komen en advies moeten uitbrengen, waarna de an Landbouw zijn A.M.V.B. zal kunnen vaststellen. Dat voor een en an der nog vrij veel overleg nodig zal zijn, behoeft geen betoog. Intussen is het betrachten van enige spoed wel gewenst. Wij staan nL op het standpunt dat de instelling van een PBO de Landbouw als horizontaal orgaan (omvattende alle bodembewerkers) voor af behoort te gaan aan de instelling van verticale productschappen in de land bouw- en voedselvoorzieningssector. En verband met de betreffende bepalin- in de wet op de P.B.O. moet dit laat ste zijn beslag hebben voordat de thans bestaande bedrijfschappen voor de Voed selvoorziening wegvaUen. En dat duurt geen twee jaar meer. Voor de organisa torische positie van onze land- en tuin bouw is het van belang dat het horizon tale Landbouwschap voorop gaat.' TN het debat over de P.B.O. in de Land- -*■ bouw, in de Eerste Kamer enige dagen geleden gehouden ter gelegenheid de behandeling van de landbouwbe groting, zijn over dit onderwerp nog en kele andere opmerkingen gemaakt. Zo werd de vrees uitgesproken dat de instelling van een landbouwcommissie door de S.E.R. het gegroeide contact tus- de overheid cn de Stichting voor de Landbouw wel eens zou kunnen schaden. De minister heeft getracht deze vrees weg te nemen door op te merken dat deze commissie zich zeer waarschijnlijk alleen zal bezig houden met vraagstukken die wel een landbouwkarakter, doch ook algemeen aspect vertonen. Zo werd door de minister het pachtprysvraagstuk genoemd. Wij zijn er echter toch niet helemaal gerust op. Een ander vraagstuk betrof de positie an de tuinbouw in het raam van de P.B.O. De minister liet zich in dit verband ontvallen dat het beheer van de mini- mumvergoedingsfondsen in de tuinbouw straks wellicht in het verticale product schap zou moeten worden ondergebracht. En wel omdat daarbij ook de belangen van de handel enz. betrokken zouden zijn. Iw/iJ moeten ons tegen deze gedachten- gang verzetten. Ieder die bekend is met de wijze waar op deze fondsen in de tuinbouw worden gehanteerd, moet tot de conclusie komen dat dit uitsluitend een zaak van de telers Zij brengen de gelden bijeen en zij besteden de gelden. Vooral moet men daarbij in aanmerking nemen dat de ver- goedingsprijzen die voor sommige pro ducten worden uitbetaald in geen enkele verhouding staan tot de kostprijs van het product. Neen, over deze zaak is het laatste woord nog niet gezegd en geschreven! Mr W. RIP. In enkele minuten Door kapotte snuiver Affray volgelopen De Britse admiraliteit heeft meege deeld, dat de in April met 75 man ver gane duikboot Affray „zeer plotseling" door een ongeluk is getroffen. Bij een voorlopig onderzoek is gebleken dat de snuiverinstallatie is beschadigd. Duikers die lange tijd het wrak hebben onder zocht hebben gemeld, dat de snuiver een 5 cm vertoond. Hierdoor zyn in enkele minuten tijds vele tonnen water de machinekamer gestroomd. Het on geluk moet zo snel in zyn werk zijn gegaan, dat niemand kans heeft gezien te ontsnappen. De snuiver was zijwaarts omgebogen en bij de hiel afgebroken. De snuiverinstallaties, die een duikboot in staat stellen gedurende lange tijd onder water te blijven, zijn ongeveer 11 meter lang en 25 cm in diameter. De nood- boeien van de Affray waren onbescha digd en de luiken dicht. Het staat nog niet vast of de Affray, die 90 meter diep ligt, kan worden gelicht. Op de plaats waar de duikboot ligt. stroomt het water met een snelheid van 10 km per uur. De duikers kunnen alleen bij dood tij de romp van de boot benaderen. Koning George naar kasteel te Windsor Koning George van Engeland, die herstellende is van een longaandoening, is Zaterdag naar zijn kasteel te Windsor vertrokken. Volgens een bulletin van Buckingham Palace heeft de koning de laatste twee dagen een korte wandeling in de tuin van het paleis kunnen maken. Dr Adenauer, die voor een officieel bezoek in Italië verblijft, heeft de Italiaanse premier. De Gasperi en graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, voor een tegenbezoek aan West-Duitsland uitgenodigd. WEERBERICHT Zwakke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met i voornamelijk in het binnen- f land hier en daar een bui. Zwakke wind, overdag hoofd- Fk zakelijk Westelijk. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.19—21.03; maan op 21.59, onder 3.19. VJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1