Jlieume $ci èsrlje (fTmtmnt Stoute sprong uit vliegtuig Laaf ds „Grote Vier" in ieder geval nu tóch gaan praten... Maar Gromyko blijft zaniken over het Pact en de bases Voorlopig geen vredesoproep tot Rood China Vrouw speelde een Judasrol: levenslang geëist Wist U Begrenzing geboden ZATERDAG ÏG'JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTENTIËNƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9251 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stünlpastich Is gftebltoen mgn hert to tcghcaspoct" Westelijken hameren op oude aambeeld AMERIKA, ENGELAND EN FRANKRIJK hebben Rusland een nieuw voorstel gedaan. Het plan beoogt een ministersconferentie der „Grote Vier" te houden, zonder dat de „plaatsvervangers" te Parijs hun eindeloze discussies nog verder voortzetten. Het betreffende voorstel werd op de conferentie der „plaatsvervangers" door de Brit Davies aan de Rus Gromyko in een nota overhandigd. Men was toen voor de 71ste keer bijeengekomen. In de nota wordt prompt voorgesteld, dat het Atlan tisch Pact en de Amerikaanse militaire bases niet binnen de competentie van een conferentie der „Grote Vier" vallen. „hoogst teleurstellend" genoemd. Wijst Moskou thans het nieuwe voorstel af, dan is het duidelijk, dat de Russen in wezen helemaal geen conferentie van de „Grote Vier" begeren. De Brit vertrekt morgen naar Londen voor ruggespraak met zijn regering. Het tactisch-diplomatieke en verras sende van het Westelijke aanbod is ech ter, dat in de nota ook wordt gezegd, althans volgens de tekst van Reuter: „Niets zou de Russische minister van Buitenlandse Zaken echter beletten te spreken over, wat volgens hem, de oor zaken der internationale spanning zijn." Identieke nota's der Westelijke Drie wer den aan Gromyko overhandigd. Enerzijds wordt beweerd, dat de voor lopige datum voor de voorgestelde con ferentie nog .steeds 23 Juli is, anderzijds verwacht men te Washington, aldus het persbureau A.F.P., dat de conferentie eerst in Augustus zal worden gehouden. De Rus Gromyko heeft voorlopig nega tief op het Westelijke voorstel gerea geerd. Hij blijft op het standpunt staan, dat er geen overeenstemming te bereiken valt als de Westelijken een bespreking van het Pact en de Amerikaanse bases niet op de agenda plaatsen. Reeds heeft de Britse „plaatsvervan ger" Davies Gromyko's negatieve reactie Alle gemeenten worden bezocht De data van het Koninklijk bezoek aan de Alblasserwaard en de Vijfheren- landen zijn nu vastgesteld op 27 e Juli. De Koningin en de Prins hopen vrüwel ale gemeenten in dit gebied te doen. Margaret in België „]e zingl toch niet na het eten Margaret Truman heeft gisteren in Brussel een bezoek gebracht aar Prins Boudewijn. Vervolgens gaf zij een persconferen tie en gebruikte daarna de lunch met Koningin-Moeder Elisabeth. Op een vraag of zij in Europa nog concerten zou geven, zei Margaret beslist: Nee. Ze was nu met vacantie. Misschien zou ze een andere keer in Europa zingen. Toen haar gevraagd werd, of ze na de lunch zelfs niet voor de Koningin- Moeder zou zingen, begon ze te lachen en zei: „Wat? Na de lunch?" ,Je zingt niet als je net gegeten hebt", legde ambassadeur Murphy uit. Koning Leopold en echt genote naar België terug Koning Leopold en de prinses de Rethy, die zich in Antibes bevinden, heb ben naar aanleiding van het overlijden van de heer Henri Baels, de vader de prinses de Rethy besloten, naar België terug te keren. Zij zouden vandaag met de Sabena naar Brussel vliegen. Generaal Wedemeyer uit de dienst Hij stond achter het oordeel van MacArthur De 56-jarige luit.-generaal Albert C. Wedemeyer, bevelhebber van het zesde Amerikaanse leger, en voormalig chef van de staf van Tsjang Kai Sjek, verlaat de actieve dienst. Zijn in Mei ingediend ver zoek om ontslag, is thans ingewilligd. (Wedemeyer heeft ook op Korea een be vel gevoerd en was met McArthur voor stander van het bombarderen der Chinese bases in Mandsjoerije. Deze week legde hij zijn getuigenissen af voor de Amerik. Senaatscommissies. Hij nam daarbij het standpunt in, dat men het risico moet nemen van een derde wereldoorlog. Ter dier gelegenheid verklaarde hij tevens. I dat er grote kans bestond, dat de Russen i Nederland en Denemarken zouden be- j zetten, indien zij West-Europa binnen- rukten. Hij achtte de Russen daartoe mi litair in staat. Red.). Hulp aan Rusland Afweermaatregel even opgeschort President Truman heeft gisteren een tijdelijke opschorting bekend gemaakt van de wet, waarbij economische steun aan landene die strategische goederen aan de Sowjet-Unie en haar satelliet staten leveren, wordt ingetrokken. De wet zou Maandag a.s. in werking treden. De nationale veiligheidsraad, die be voegd was deze beslissing te nemen, ver klaarde, dat de algemene maatregel tot stopzetting van economische steun ver vangen zal worden door diverse bepa lingen, waarij Noorwegen en Oostenrijk worden uitgezonderd. Deze landen zijn voor hun handel grotendeels afhankelijk van het Sowjet-blok en blijven nu, zij het op beperkte schoal, strategische goe- j deren van de V.S. ontvangen om deze handel te kunnen onderhouden. Weer een Siamese tweeling geboren Nadat onlangs in Amerika een Siamese tweeling werd geboren, heeft gisteren een Duitse vrouw te Homberg j in West-Duitsland het leven geschonken aan een dergelijke tweeling. Het zijn I twee meisjes, wier hoofdjes aan elkaar zijn gegroeid. Volgens de doktoren kun- j nen zij in leven blijven. Zij kunnen echter niet gescheiden worden en reage ren elk verschillend- Geen houf, maar tegels bij betoniundexing De gemeente-architect van Hardinx- veld, de heer F. Fennema, heeft octrooi aangevraagd op een nieuwe methode I voor betonfundering. In plaats van df houten bekistingen gebruikt hij een bij- zonder soort betontegels, die met het in- I gestorte beton één geheel gaan vormen Deze werkwijze zou sneller, goedkoper en beter zijn. Caféhouder vermist in Voorschoten De groepscommandant van de rijks» I politie te Voorburg verzoekt opsporing van de 26-jarige caféhouder P. L. v. d. Ham uit de Voorstraat te Voorschoten. De man is Donderdagavond om 7 uur voor het laatst in Delft gezien. Men vreest voor een ongeluk. Van der Ham is ongeveer 1.80 meter lang en heeft een j schraal postuur en donkerblond haar. Hij was in het bezit van een licht-grijze sportfiets. merk Servo, met op het ach terspatbord de naam W. Jense, Delft. De heer Van der Ham is directeur Wapen van Voorschoten" en van het Greenway-theater. Voor de Amsterdamse rechtbank is 10 maanden gevangenisstraf met aftrek Ieëist tegen de 60-jarige effectenhande- ïar M. G., wegens handel drijven in ongeregistreerde effecten. Het Koreaanse conflict De communisten voeren bij Koemhwa een felle „vertragingsactie" uit In België ter dood veroordeeld Leidde tientallen piloten over de grens in handen van de Duitsers IN BREDA IS GISTEREN levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 31-jarige Paulina Vlaming, die tientallen geallieerde piloten in handen van de Duitsers heeft gespeeld en drie verzetslieden in Baarle-Hertog heeft verraden, met het ge volg, dat deze drie mensen werden gefusilleerd. Deze vrouw is indertijd in België tot levenslang en daarna in hoger beroep bij verstek tot de doodstraf veroor deeld. Zij was uitgeweken naar Nederland en werd eind 1950 bU haar familie in Ierseke door de Nederlandse politie gearresteerd. Paulina Vlaming, die zich uitgaf als me dewerkster van de illegaliteit, maar in feite een spionne voor de Duitsers was, had in September 1944 ontdekt, dat twee zoons van de familie Cornclissen te Baarle-Hertog, in Antwerpen in pension waren en hun hulp verleenden bij het in veiligheid brengen van piloten. Samen met een Belgische verraadster, M. de M., wist zij zioh in de organisatie te dringen Onder de 23 Nederlandse vrijwilligers, die de „General Mac Rae" gisteren uit Korea in Rotterdam bracht, bevonden zich ook de sergt lste klasse W. A. Snoeys (r.), die het Bronzen Kruis ontving voor bijzondere verdiensten en /corp. H. J. M. Goossens (liggend). Beiden overleefden de aanval, waarbij overste Den Ouden sneuvelde. Korp Goossens werd gewond en is achttien dagen zonder voedsel blijven liggen, waarna Zuid-Koreanen hem vonden. In het midden zijn broer, die hem kwam begroeten. Amerika zal geen nieuwe vredesoproep tot communistisch China richten, waar op Engeland heeft aangedrongen. Was hington staat op het standpunt, dat Peking nu maar de eerste stappen moet doen. Amerika en Engeland zyn het er olgens Reuter wel over eens, dat de V. N. een nieuw voorstel in zee moet sturen, om een .staken van het vuren" te bereiken, maar men is onzeker, welk twdstip voor een dergelijke actie het meest geschikt is. Het standpunt van Amerika: Het heeft geen zin thans een vredespoging te doen, waar het vrü zeker is, dat de Chinese communisten die zullen afwijzen. Ame rika is van oordeel, dat de Verbondenen spoedig een grote overwinning op het Koreaanse slagveld kunnen behalen. Dus kan men beter wachten, alvoerens tot nieuwe diplomatieke stappen over te gaan. Het standpunt van Engeland: Inder daad is de kans op een gunstig antwoord Peking gering, maar het is wel een psychologisch juist moment, om de doel stellingen der V. N. duidelijker te defi- Ook Trygve Lie heeft met sleuteldele gaties der V. N. nieuwe besprekingen gevoerd. Zyn oordeel luidt: De Assem- blée heeft Rood China als „aggressor" gebrandmerkt en daarom is het voor China moeilijk in te gaan op vredesvoor stellen. „Nieuw" huisvuil wordt in Schiedam verwerkt Over enkele weken wordt in Schie dam de eerste installatie voor de onmid dellijke verwerking van huisvuil in ge bruik genomen. Tot nu toe werd het huisvuil pas verwerkt, nadat het half jaar belegen was. Het nieuwe be drijf zal waarschijnlijk een productie" van tien ton per uur hebben. Voor de Westlaadse tuinbouw wordt dit van Sstekav* Aeacht. "Wat de krijgsoperaties betreft, het volgende: De Noordelijken werpen alle beschikbare troepen in de strijd bij Koemhwa, hetgeen gequalificeerd wordt ?en .hardnekkige vertragingsactie"., De Verbondenen hebben daar nu zware artillerie ingezet. Ook ten N.O. van Janggoe wordt zware tegenstand gebo den. De Geallieerde vloot en luchtmacht bombardeerden installaties der Noorde lijken. De Amerik. torpedobootjager .Tompson", die Donderdag by Korea beschoten werd, had drie doden en een aantal gewonden te betreuren. De Zuid- Koreaanse stafchef, generaal Tsjoen II Kwo, heeft ontslag genomen. De Pexzische olie Britten wijzen het „ultimatum" ai Engels personeel kan ieder moment geëvacueerd Een geheim plan voor de algehele eva- latie van het Britse personeel der voor malige „Anglo Iranian", met inbegrip van de vrouwen en kinderen uit Abadan en de naburige olievelden, kan elk ogen blik worden uitgevoerd. Binnen tien mi nuten, na ontvangst van eeen codewoord,1 zouden alle Britten met vliegtuigen, vsachtschepen en andere middelen Perzië verlaten. Reden hiervoor zal bijvoorbeeld zijn, een Perzisch besluit om de toevoer ruwe olie naar de raffinaderijen stop te zetten. In gezaghebbende Britse krin- in Teheran werd verklaard, dat de Perzische eis betreffende betaling van de totale opbrengst van de verkoop der van 20 Maart af „inzyn huidige vorm absoluut onaanvaardbaar is". Jackson, hoofd der Britse missie heeft het Perzi sche ultimatum, dat de besprekingen niet kunnen beginnen, voordat de maatschap- Tin toegestemd heeft, de geëiste 75 procent te betalen, naar Londen verwe zen. De atmosfeer blijft gespannen. Twee jongens bestalen grootmoeder Twee jongens van 17 en 18 jaar. die tijdens de afwezigheid van de 80-jarige grootmoeder van een hunner f 1250 van haar hebben gestolen, zijn in Venlo ge arresteerd en op transport gesteld naar de Bossche gevangenis. De oude vrouw, die in Deurne in een rusthuis is opge- nemen, was voor enige dagen in Venlo gaan logeren. De jongens kregen van de portierster van het rusthuis toegang tot Oma's kamer. Het gestolen geld werd verbrast. Een van de hevigste onweersbuien sedert 10 jaar heeft gisteren in Parijs gewoed. Het verkeer werd gestremd en de straten liepen onder. en mee te werken aan het transport van de piloten van Nederland naar België. Zij leidde hen naar adressen in Antwer pen, waar de Duitsers hen opwachtten. Later gaf zij moeder Cornelissen in Baar le-Hertog en twee ondergedoken mare- chaussées aan. Alle drie werden dood geschoten. Paulina Vlaming trachtte haar ver raad niet te ontkennen. Zij probeerde alleen verzachtende omstandigheden te voeren door te verklaren dat zij slechts een schakel was geweest in een reeds lang bestaande keten. De officier Justitie sprak van een Judasrol, vooral met betrekking tot het verraad in Baar le-Hertog. De doodstraf zou op haar plaats zijn, maar de dokter had vermin derde toerekeningsvatbaarheid geconsta teerd en daarom eiste de officier levens lang. Uitspraak over veertien dagen. Op het Luchtbrugplein, bij het vlieg veld Tempelhof in de Amerikaanse sector van Berlijn, richt men boven staand monument op, ter nagedachte nis van de zestig slachtoffers, die de luchtverbinding eiste, welke inder tijd de millioenenbevolking ondanks de Russische blokkade staande hield. Hun namen worden gebeiteld op een stenen voetstuk onder het betonnen segment, waarin drie stijgende banen de drie luchtcorTidors symboliseren, welke de geallieerden tot hun be schikking hadden. DAT mr J. M H Budé te Apeldoorn, mr dr A. A. M- Enserinck, M. G. Ha ringman en prof- dr E. D- Hirsch Ballin om verschillende redenen als bestuurs lid van de Ver- van radioluisteraars hebben bedankt. DAT het regt- luchtdoelart. ,.Hoek van Holland" te Gorinchem op 20 en 21 Juni Hoek van Holland bezoekt. DAT burg. Oud van R'dam van 23 Juni tot 2 Juli in Brighton (Eng.) de verg. zal leiden van de internat, ver van gemeenten. DAT de mijnenlegger Willem van der Zaan met 100 man personeel gisteren uit Den Helder naar de Ned. Antillen is vertrokken voor een tweejaarlijkse aflossing van de Van Speyk. DAT zuster B. Berkouwer uit Schoon hoven, alias Gijsje-door-de-lucht, zilveren medaille van verdienste het Ned. Rode Kruis ontving wegena haar werk voor het ziekenvervoer door de lucht uit Indonesië. DAT gisteren weer een KLM-Skymas- ter op Schiphol aankwam met 6500 I gels, zes ganzen, 600 apen, 37 cobra': [drie antilopen. DAT in het Kon. Inst. voor de tropen te A'dam de tentoonstelling Van plant tot vet is geopend, welke in het najaar door de provincies zal reizen. DAT de 16 000 tons tanker Nyholt gis teren door de directie van de Ned- dok- scheepsbouwmij te A'dam aan de Noorse rederij Hilde Knudsen is over gedragen. DAT de HV.A. in Ethiopië een sui kerfabriek gaat oprichten. DAT Noorse boeren en boerinnen deze week de gasten zijn geweest van 'de bond van plattelandsvrouwen in Fries land. DAT de Kon. Ned. bond van oud- onderoff. van land-, zee- en luchtmacht en overzeese gebiedsdelen gisteren en vandaag in R'dam zijn 60ste jaarverg hield. DAT twaalf boten van de Eng. land macht. op weg naar Kopenhagen dit weekeinde in de R'damse Parkhaven liggen. DAT de nieuwe aanwinst van de Hol- land-Amerika Lijn, het ss. Rijndam, >p 9 Juni zijn technische proefvaart maakt DAT in Diergaarde Blijdorp 11 boa- constrictors zijn geboren en een zg. nelamp als kunstmoeder voor deze jonge slangen dienst doet DAT op 28 Juli de nieuwe, 48 klok ken tellende beiaard van de gem. Ber gen op Zoom in gebruik wordt geno- DAT H. v. d- Veen uit Nieuw-Weer- dinge bedankt heeft als comm. raadslid m Emmen. DAT 41 Hamburgse jeugd- en volks- dansleiders van 1824 Juni op het con ferentieoord De Tempel te Overschie een conferentie van R'damse jeugdorga nisaties zullen bijwonen. DAT de Alg. mil. pensioenbond op 19 en 20 Juli in Utrecht zal vergaderen. DAT Nederland in 1950 wat toerisme betreft in Zweden op de vijfde plaats kwam met een totaal aantal bezoekers van 11010 en een totaal aantal dagen, daar doorgebracht, van 113.263. DAT het grootse spoorwegplan voor Eindhoven (er moeten zeven tunnels en een nieuw station komen) eind 1955 klaar kan zijn en dan f25 millioen ge kost zal hebben. DAT op een boerderij in Bilthoven pseudo-vogelpest is geconstateerd en 400 kippen moesten worden afgemaakt DAT twee verstekelingen, een 18 j olieman uit Le Havre en een 22-j. met selaar uit Parijs, met het Noorse ss. Mvita in R'dam aankwamen Emmeloord, centrum in de zich meer lende N.O.-polder, heeft weekmarkt. De omvang wijst wel voldoende, dat Emmeloord geen gehucht meer is. Op de achter grond ziet men nog het geraamte van de in aanbouw zijnde Ned. Herv. Kerk. HOE UIT iets kleins iets groots kan voortkomen! Maar het kleine is niet altijd zo klein als het lijkt. En het grote is niet altijd zo groot als het lijkt. On langs is bij de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp ingediend dat een aan tal voornamelijk technische verbeterin gen beoogt aan te brengen in ons kies recht. Wij hebben er onlangs al de aan dacht op gevestigd, dat dit voor een aan tal leden der Tweede Kamer aanleiding is geworden allerlei tamelijk diepgaands ontboezemingen te geven over de demo cratie. Van die ontboezemingen willen I we vandaag geen kwaad zeggen, maar ze hadden met dit wetsontwerp nu een maal niet zo bijster veel te maken. In middels is het wetsontwerp bij de Eerste Kamer beland. Het is er niet belangrijker op geworden en al evenmin onbelang rijker maar dat mocht niet hinderen: ook in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer ontbreekt het niet aan diepzinni ge uiteenzettingen. Een aantal leden vindt het wenselijk ln dit Voorlopig Verslag het hunne te zeg gen over de politieke partyen. Tot welke partij zij zelf behoren is niet zonder meer duidelijk. Uit het verband blijkt wel dat het geen communisten zijn. Maar wat dan wel? Deze leden betreuren het, dat de politieke partyen in Nederland niet in allen dele de vertolksters zijn van in het 55 ivolk aanwezige spanningen, inzichten en 'tegenstellingen. Veeleer, aldus deze lie den, trachten de partyen ten bewijze van haar bestaansrecht tegenstellingen in stand te houden, die in werkelijkheid zijn overleefd. Vondsten in Friesland Nederzetting uit tijd van Hunnebedden Bij de Haulerpoel in de Zuid-Oost- Friese gemeente Ooststellingwerf heeft de overblijfselen van een gehele TN DIT betoog krijgen dan alle voor- -1- naamste politieke richtingen een beurt. Het socialisme, zo lezen we, heeft als hervormingsideaal zijn spankracht verloren. Het liberalisme, zo vervolgt men, heeft nog niet zijn nieuwe kansen klaar en duidelijk kunnen formuleren. En wat betreft de confessionele partijen, zo vernemen we, dat een godsdienstige overtuiging niet in staat is gebleken de oplossing van een actueel probleem nabij te brengen en gedachten te verbreiden, welke bjj de menigte weerklank vinden. Zeiden we teveel toen we constateer den dat uit iets kleins iets groots kan issersnederzetting uit het Hunnebed-1 v°ortkomen? Maar de punten hier dertijdperk gevonden. Men kan thans Sero®rd verdienen toch wel een diep gaander behandeling dan dat zij zomaar als terloops bij een voornamelijk techni sche herziening van ons kiesrecht aan de orde komen. Men zou al deze kwesties kunnen delegeren aan een staatscom missie. Maar indien het werkelijk waar zoq zyn. zoals dit betoog ons wil sugge reren, dat het socialisme zijn spankracht heeft verloren, dat het liberalisme nog op zoek Is naar nieuwe vormen en dat de confessionnele partyen zich nodig eens op haar eigen karakter moeten bezinnen indien dat allemaal werkelijk waar zou zijn, dan lijkt ons heel dit complex toch weinig geschikt voor een staats commissie. De verstandige kent tijd en wijze. precies vaststellen hoe de Hunnen leef den, de vuurhaarden werden gemaakt apens werden vervaardigd. Deze cultuur dateert uit 5000 voor Christus, de tijd, waarin het eikenmengbos ons land voor het eerst in belangrijke mate begroeid heeft.. Het was de eerste boom de ijstijd. In hetzelfde gebied, oppervlakte van 20 ha heeft, zijn nog veel meer belangrijke vind plaatsen van dezelfde soort. Een ervan reeds gedeeltelijk onderzocht. Er werden vondsten van 6500 4 6000 voor Christus gedaan. Deze vondsten zijn zeer belangrijk, daar men tot nu toe van het Hunnebeddentydperk vrüwel alleen de kleine vuurstenen werktuigjes kende. Het gehele heideveld, waarin de ent dekkingen zyn gedaan, dreigt te worden ontgonnen. Er wordt reeds een actie gevoerd om het terrein hiervoor te be hoeden. 1260 Nederlanders naar Nieuw Zeeland yy/ AARMEE we niet gezegd willen heb- ben dat er op het gebied van het op het gebied kiesrecht voor een staatscommissie geen werk zou zyn. We hebben al eerder ge schreven dat er voor een gezonde demo cratie weinig zaken zo belangrijk zijn als een goed kiesstelsel en dat ook weinig zaken zo moeilijk bereikbaar zyn. De democratie staat en valt met een In Augustus en September zullen er gezonde belangstelling van de burgerij i totaal 1260 Nederlanders naar Nieuw- voor het staatsleven. Er zün in onze Zeeland emigreren. dagen nog vry velen die pleiten voor een Met de Grote Beer, die in Augustus °Pn'euw invoeren van het districtenstel- naar Australië en Nieuw-Zeeland ver- Ml- En inderdaad, onder dat stelsel had trekt, gaan 450 Nederlandse emigranten de politieke strijd een levendiger karak- Nieuw-Zeeland. Het zyn ln hoofd zaak ongehuwde arbeiders in de land bouw en de zuivelindustrie. In September gaat de Zuiderkruis aar Nieuw-Zeeland met 810 Neder landse emigranten aan boord. Dit is het eerste schip met alleen Nederlandse emigranten voor Nieuw-Zeeland. Sigaren-politiek blijft nog een paar jaar De Nederlandse sigarenindustrie heeft besloten de maatregelen om de kostprijs zo laag mogelyk te houden, voor twee jaar voort te zetten. Dat betekent dat de remboursconditie gehandhaafd wordt, dat de handelsmarges ongewyzigd blij ven en de gezamenlijke reclame onver flauwd wordt voortgezet. ter. Maar of daarmee het politieke i zicht een hoger peil bereikte? Er zyn weer evenvelen die het betwisten. Aan het bevorderen van een gezonde en goedwerkende democratie, ook door middel van een bevredigend kiesrecht kan een staatscommissie ongetwyfeld iets doen. Maar men stelle haar grenzen en z\j houde zich er aan. Zü zou ook de kwestie van de stemplicht (beter is te spreken van opkomstplicht, want stem plicht kennen we bij ons niet) nog eens in haar onderzoekingen kunnen betrek ken. Daarover worden in dit Voorlopig Verslag der Eerste Kamer dingen gezegd, die op zichzelf heel wat dichter bij het onderwerp van dit aanhangige wetsvoor stel blijven. Op die stemplicht (opkomstplicht) ko men we nog wel eens terug. Benzinebrander gevallen door liltkoker Blinde mensen in afgrijselijke brand te Montreal omgekomen Een vreselijke brand in een gesticht te Montreal (Canada), waarin 450 per sonen verbleven, onder wie blinde en verlamde ouden van degen en weeskin deren, heeft gisteren ruim 30 slachtoffers geëist. Kort na het uitbreken van de brand stond het vijf verdiepingen hoge gebouw in licther laaie, waardoor het reddingswerk uitermate werd bemoei lijkt. In allerijl rukte de brandweer met 150 brandweerlieden uit, die met behulp van politieagenten het vuur krachtig be streed. Maar men stond vrijwel mach teloos tegenover de reusachtige brand, die een der ergste der laatste jaren in Geen ontheffing 5 pet voor tuinbouw Het verzoek van de drie centrale werk- geverso'gamsaties in land- en tuinbouw tot ontheffing van de verplichting om ae 5 pet loonsverhoging in de tuinbouw uit te betalen, is door het college van ryks- bcmiddelaars afgewezen, omdat niet ge bleken 7^u zyn dat de economische moci- lykhedeu daarvoor groot genoeg zyn. De werkgevers moeten nu de 5 pet uitbe talen van 22 Maart jl. af. Hetzelfde is bepaald voor de boomkwekery buiten Boskoop, waarvoor eveneens dispensatie gevraagd. Amerikaans televisie-expert komt studeren en adviseren Paul E. Just, een commercieel tele visie-deskundige, kwam vanmorgen op Schiphol aan om in ons land de finan ciële zyde van het televisievraagstuk te bestuderen en zo mogelyk advies te ge- Canada wordt genoemd. Onder de afgrij selijk jammerende ouden van dagen en weeskinderen, brak een grote paniek uit Iedereen baande zich in doodsangst een weg naar buiten. Maar vele ouden van dagen waren te zwak om te vluchten. Op gegeven moment zaten 40 mensen in het brandende gebouw in de val. Brand weerlieden begaven zich op ladders naar de tweede en derde verdieping, waar zy velen via de ladders in veiligheid wisten te brengen. Niet voorkomen kon echter worden, dat een aantal mensen, van wie de meesten blind waren, op de vyfde erdieping. waarop later het dak neer stortte, een tragische dood in de vlam- vonden. De lijken waren onherken baar verminkt. De brand ontstond, door men een benzinebrander liet vallen •n liftkoker. zelfde schip zullen worden teruggestuurd.ven by de commerciële opzet. WEERBERICHT Vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: TameUjk zonnig weer met in de loop van de dag toene mende bewolking en een kleine kans op een bui in de namiddag. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 4.10—21.02; maan onder 2.00, op 19.18. Maandag: zon 4.19—21.02; maan onder 2.31, op 20.47.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1