Eindelijk een vaste lijn voor de Nationale Reserve? 1 Tegenactie der Roden tussen Koemhwa en de Oostkust In tien dagen montagewoning voor 6 a 8000 gulden VRIJDAG 15 JUNI 19* Minister Sfaf grijpt in Onderdeel van territoriale troepen met sterkte van 16.000 man (Van één onzer verslaggevers) De Nationale Reserve dient een legerorgaan te zijn van een vaste sterkte van ongeveer 16.000 man, met een duidelijk omschreven taak en een goede geoefendheid. Dat is wat men in legerkringen voor ogen heeft als men over een Nationale Reserve spreekt. Het is duidelijk dat men tegelijkertijd van mening is dat de huidige Nationale Reserve aan deze omschrijving niet beantwoordt. Ondanks alle propaganda heeft Steun Wettig Gezag de nodige 16.000 man niet kunnen leveren, zeker geen geoefende Het leger heeft dus aan de N.R. weinig. PI VG Deelt men de N.R. in bij het leger, dan hoort ze bij de territoriale troepen. Maar het begrip territoriale troepen is ook niet helemaal vaststaand. Het bete kent eigenlijk alleen dat het geoefende troepen zijn, die niet behoren tot de,uit eindelijk te vormen vijf diyisies. Het be tekent echter niet, dat de territoriale troepen alleen achter het front opere ren. De omstandigheden kunnen zo zijn dat ze in het front worden ingeschakeld, dat ze bü een eventuele aanval direct een verdedigingsstelling moeten betrek ken. Immers het zyn. volledig geoefende troepen. Het verloop stelt men zich nl. zo voor, dat telkens wanneer lichting afgeoefend is en dus overgaat naar de vyf divisies, de oudste lichtin; op haar beurt dan volledig overgaat naa de territoriale troepen. Wanneer de N.R. dus wordt ingevoegd in de Territoriale troepen dan dient vast te staan dat ze minder 'oelangrüke op drachten krijgt, geen directe gevechts opdrachten maar byv. de bewaking van belangryke kruispunten, verkeersknoop punten bruggen, enz. Het verdedigen vliegvelden tegen parachutisten bijv. zal niet tot haar taak behoren. Maar omdat binnen het ressort van >n bepaalde groep evengoed parachu tisten kunnen landen, zullen de de N.R. toch infanteristisch goed geoefend moeten zijn, dat thans deze parachutisten in bedwang kunnen houden. Het is duideiyk, dat de militaire eisen e men aan de N.R. moet stellen, op dit veau dienen te liggen. Op het ogenblik voldoet de N.R. daaraan lang niet. Het absentisme bü de oefeningen mige districten zeer groot. Bovendien is een verbandacte van een jaar. Als een m dus 200 uur geoefend heeft kan hü uit. Juist op het tydstip, dat men wat aan hem heeft. Een verbandacte voor 2 jaar zou dus het minimum moeten zyn. Opheffing IAdV*T tentie) w '/ytyM Ook Amerikaanse verliezen stijgen Besprekingen over deze eisen zyn thans gaande. Kan of wil de N.R. aan niet voldoen, dan is ze militair waardeloos en zal Oorlog er geen be moeienis meer mee hebben. Dat bete kent dan automatisch het einde van de Nationale Reserve. Toch wil men het stelsel van vrijwil ligheid niet verlaten. Zou men de dienst neming bü de N.R. verplicht stellen, dan men eenvoudiger bestaande lichtin gen iets langer onder dienst houden. Vrywilligerskorpsen ter verdediging in eigen bedrijf e.d. wil men aanvaar den doch dan alleen binnen dat bedryf. Dergelijke gewapende lieden hebben geen taak op straat of waar dan ook, al leen binnen het eigen bedrijf. De luchtwachtdienst, waarvoor mer ongeveer 4000 man nodig heeft zal als apart onderdeel bij de N.R. komen. Men- van de Iuchtwacht kunnen alleei die dienst gebruikt worden en niet gewapende diensten. Men verwacht de Iuchtwacht ook een groot aan tal vrouwen, die zullen worden onderge bracht by het TOK. Gisteren heeft luit.-kol. Th. Stolz, in specteur van de Nat. Reserve, het oefen kamp op de Golflinks by Arnhem ge- Advertent WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult 'b morgens „kiplekker" Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- 'Jamilieberichtea van elders VERLOOFD: M. Lap en H. Backbier, Rot- GETROUWD: A, G. E BEVALLEN: Mevr. Th. J. Goud—Oliehoek. 1 S Rotterdam. OVERLEDEN: J. Streefkerk, m„ 68 j., msdijk; C. N. van der Flier, m., Soest; Jt Abma-Doorn, vr„ 37 j.t Heemstede: L. A. opent "an Eljbergen-Been, vr„ 87 J., Rotterdam. opend. Het is de bedoeling, dat hier het hele jaar door vrywilligers van alle on derdelen der Nat. Reserve komen oefenen voor de duur van ten minste zes dagen per troep. Het kamp is berekend op 250 man, maar voorlopig zal men zich tot 120 man beperken. Kampcommandant is maj. A. L. van Roosmalen. Op 1 Juni j.l. waren by de Nat. Reser ve ln totaal 8.785 man aangesloten. On geveer 7.000 van hen namen deel aan oefeningen. Er is echter nog een achter stand van 1.200 man in de keuring, ter- wyi maandeiyks ongeveer 120 nieuwe vrywilligers worden geworven. Labour houdt zetel van wijlen Be vin Bij de tussentijdse verkiezing in East Woolwich, nodig geworden door het overlijden van Ernest Bevin, heeft de labourpartij haar parlementszetel be houden. De labourcandidaat Mayhew kreeg 20.801 stemmen en tieve candidaat 13.449. Jamin laat vrij, leger arresteert Het Indonesische leger is volgens Ass. Press begonnen, verscheidene van de 950 door Jamin vrijgelaten politieke gevan genen opnieuw te arresteren, in de eerste plaats het bendehoofd Chair oei Saleh. Toezicht credietwezen Ook boerenleenbanken onaanvaardbaar Ook de Coöp. Centrale Raiffeisen Bank en de Coöp. Centrale Boerenleenbank hebben zich thans tot de Tweede Kamer gericht met een request, waarin het wets ontwerp inzake het toezicht op het ere- dietwezen onaanvaardbaar wordt ge noemd. De boerenleenbanken stellen vooi duidelyke splitsing te maken tussen toezicht en reglementering en ever tussen reglementering uit bedrijfsecono misch oogpunt en reglementering uit de algemeen-economische en monetaire ge zichtshoek. Deze laatste moet dan bij wijze van nooodregeling worden neerge legd in een afzonderlyk wetsartikel of wetsontwerp met een beperkte geldig heidsduur. Ned. fabrikanten krijgen les van Amerikanen Zes Amerikaanse deskundigen op het gebied van handel en industrie zijn gis teren in ons land gearriveerd om ir Utrecht, Groningen, Hengelo en Den Bosch telkens twee driedaagse cursussen twintig ondernemers te geven. Dit gebeurt onder auspiciën van de E.C.A., de administratie van het Marshall-plan. Voor de cursussen die in totaal door hoogstens 160 personen bezocht kunnen worden, hebben zich reeds 140 directeu- en leiders van grote en kleinere be drijven aangemeld. De Amerikanen zullen o.a. Maandag an Wijk's textielfabrieken te Leiden Dinsdag de machinefabrieken Reineveld te Delft bezoeken. Vandaag hadden zij onderhoud met de Amerikaanse bassadeur Selden Chapin. Ook al zakelijke brieven in het Fries De Vereniging voor het Friese bedrijfs leven zal correspondentie aan het pro vinciaal bestuur, de gemeentebesturen er andere (semi-)overheidsinstanties in de provincie, in het Fries gaan voeren. Stuk ken bestemd voor overheidsinstellingen n Friesland zullen in het Fries Nederlands worden gesteld. In Italië hebben de drie vakbonden tegen 21 Juni een algemene transport staking aangekondigd. Nij'pend probleem van 80.000 vluchtelingen geteisterd door ziekte en honger Aan het Oostelijke en aan het Centrale front hebben de Noordelijken tegenaanvallen gedaan. Vooral tussen Koemhwa en de Oostkust boden de Chinezen standvastig tegenstand tegen pogingen der Verbondenen, om hen uit strategische stellingen te verdrijven. In de Westelijke sectoren stootten patrouilles der Verbondenen echter slechts op licht verzet. In het algemeen is de situatie aldus, dat tanks en troepen dér V.N.-legers steeds dieper trachten dpor te dringen op Noord-Koreaans gebied, terwijl de Roden een nieuwe defensielinie vormen. Deze situatie is ontstaan na de val van. Een woordvoerder der Zuid-Koreaanse Pjonggang, het knooppunt van wegen en regering heeft erop gewezen, dat 80.000 spoorlijnen aan de top van de „ijzeren vluchtelingen, die in de laatste twee driehoek". .maanden zwervende werden aangetroffen Inmiddels heeft Washington bekend ge-j ten Zuiden van de rivier de Han, aan maakt, dat de totale Amerikaanse verlie-l ziekte en honger leden. Er is groot ge- Korea thans 70.317 man bedragen, circa 2000 meer dan de afgelopen week. Hiervan zijn ruim 10.000 gesneu velden, 48.100 gewonden ten. De Amerikaanse marine meldde, dat de torpedoboot jager „Walke" Oostkust van Korea door een explosie onder water is beschadigd, waarbij 26 het leven kwamen en een tiental gewond werd. De explosie werd vermoe delijk veroorzaakt door een drijvende mijn. Het schip kon echter op eigen kracht Japanse haven bereiken. 1 rijst en medicynen. Rode Kruis haalde een millioen gulden op De afgelopen landelyke Rode Kruis- campagne zal waarschijnlijk een millioen gulden opleveren. Evenals het vorig jaar zal de stad Gouda vermoedelijk de blauwe wimpel krijgen voor het hoogste gemiddelde (55 cent per inwoner) de opbrengst der inzameling. Advertentie Oud-gevangenen moeten toch betalen Er is geen reden om de voorschotten an in totaal 50.000, die na de bevrij ding door de Ned. consul in Zweden aar ïgeveer duizend voormalige gevangene; t Duitse concentratiekampen verstrekt jn, in alle gevallen af te schrijven, zc heeft minister Van Maarseveen op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid Haken (Comm.) geantwoord. De repatriërenden waren kosteloos al het nodige in ruime mate Daarnaast konden zy echter op voorschot nog 75 kronen opnemen. De voorschi ?rs hebben hiervooor schuldbeke tenissen ondertekend, waarin zij zich verplichtten het bedrag zo spoedig ir.o gelijk na aankomst in Nederland aan he Rijk terug te betalen. Sommigen nebbe, deze verplichting dadelyk voldaan de anderen is thans een nota 47,50 aangeboden. Alleen in bijzondere gevallen behoeft dit bedrag niet betaald te worden. Piins Beinhaid bij Schokbeton Maar dan moet er een order komen van vele duizenden huizen Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de fabrieken van de N.V. Schokbeton te Kampen. De aandacht van de Prins is speciaal gevestigd op de geweldige mogelijkheden die er zijn voor deze fabriek bij een uitbreiding van de montagebouw van woonhuizen. Op het terrein is een dergelijke proewoning geplaatst, die een goed inzicht in de mogelijk heden op dit gebied geeft. alle takken van dit bedryf. N Indien men zich ten volle op dit pro- ct zou concentreren, zou een enkele schokmachine 60 raten per uur kunnen afleveren, e montage-woningen, die met; raatbouwsysteem zouden worden vervaardigd, kunnen ter plaatse in tien dagen worden opgezet. De kostprijs zou tussen de 6000 en 8000 gulden kunnen liggen. Eerst een grote order De plannen voor een dergelijke pro ductie liggen klaar. Maar men kan niet eerder een uitvoering overwegen dan leer er een order voor bv. 10.000 huizen zou worden geplaatst en deze ligt nog niet in het verschiet, omdat men moeilijk van de gebruikelijke bouw systemen kan afwijken. De prins kreeg een model van een montage-woning compleet met interieur aangeboden. Dit huis kan geheel op ware grootte ver vaardigd worden en maakt geenszins de indruk van een montagewoning. Op de terreinen van de N.V. Schok beton te Zwijndrecht wordt een kleine fabriek gebouwd waar men zich geheel op de raatbouw zal specialiseren. De Prins toonde grote belangstelling Televisiepiijsviaag N.C.R.V.: 71 inzendingen Voor de televisieprijsvraag van de N.C.R.V., waarbij een verhandeling over de betekenis van de televisie, in het bij zonder voor Nederland, werd gevraagd, zijn niet minder dan 71 inzendingen bin nengekomen. Daarvan moesten er echter twaalf terzijde worden gelegd omdat zij niet voldeden aan de gestelde voorwaar den. De jury was van mening, dat geen enkel manuscript voor de eerste prijs f 1000 in aanmerking kwam en ken de daarom twee tweede prijzen van f 750, derde van f 250 en drie eervolle ver meldingen van f 100 toe. De tweede pry- gingen naar P. T. ten Have (Eind hoven) en F. Kuiper (Naarden). De derde prijs werd gewonnen dor ds P. Robbers te Rotterdam en een eervolle vermelding kregen A. Jonker te Am sterdam, P. W. Koen te Hilversum en D. Verel, eveneens te Hilversum. De Nederlander ir A. H. Boerma, tot nor kort directeur van het pas opgehe- ;n regionale bureau voor Europa van e intern, voedsel- en landbouworgani- itie, is benoemd tot directeur van de economische afdeling van deze F.A.O. rondgang onderhield Z.K.H. zich nog ruim twee uur met de leidinggevende personen van deze voor ons land zo be langrijke fabriek. 100.000 Duitsers gaan hun Oostzeekust beschermen West-Duitsland zal zyn Oostzeekust gaan beschermen met speciale mobiele eenheden, die met machine-geweren zullen wordgn uitgerust, aldus is gis teren te Bonn officieel bekend gerhaakt. Deze politie-eenheden zullen deel uit maken van de onlangs gevormde grens bewakingstroepen. Deze troepen zullen op een sterkte van 100.000 man worden gebracht. Een woordvoerder verklaarde, de Oostelijke zone grote belangstelling koestert voor de Wesbduitse grensbe wakingstroepen. Hy zei, dat de Duitsers de grenspolitie met lichte gevechtswa gens hadden willen uitrusten, maar dal de geallieerden daartoe nog geen toe stemming hadden gegeven. Deze nieuw te vormen eenheden wil men in hoofd zaak recruteren uit arbeiders, technici, chauffeurs en gewapende bewakers van vliegvelden en legeropslagplaatsen, wel ke onder geallieerd bevel staan. Een „Derde macht" van Oosterse staten De se-cretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Azzam Pasja, heeft te Ankara verklaard, dat de Oosterse staten „derde macht" moeten vormen, om derde wereldoorlog te verhinderen. Pa kistan, Indonesië, Afganistan, Perzië, Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, Egypte en de andere Arabische landen moeten zich met Turkye verenigen in één blok, dat een geweldige macht kan betekeneiï tussen de Sowjet-Unie en Amerika. T)e wond're Uaart 50 De oorlog vernietigde deze toekomstverwach ting en schond de zielen van hen die streefden naar de erkenning van het Goddelijk gebod waar in geëist wordt dat elk mens de hoeder van zijn broeder moet zijn. Het werd geheel anders, de sterke trapte brutaal en openlijk de zwakke neer; het onrecht werd verheven tot recht en het ge weld heerste in de zalen waarin de rechters neer zaten om recht'te spreken. Na de eerste verdovende slag hadden hij en zijn generatie zich weer opgericht, ze berede neerden de toestand, hun geloof was wel geknakt, doch niet gebroken. Het onrecht zou niet durend zegevieren, blinkend wit zou na deze beproeving het recht weer uit haar schuilhoek naar voren treden en een gelouterde mens zou een vernieuw de maatschappij bouwen op de fundamenten wel ke door Jezus waren aangewezen. Misschien had den zij te weinig gerekend met de zonde als allesbedervende factor, maar de wil om te strij den tegen demonische invloeden was levend in hen gebleven. Flarden van het gesprek tussen Jacques en Dirk drongen tot hem door: Waarom zouden we ons druk maken... De atoombom zal het wel voor ons op knappen... Wat willen ze toch van ons... Als je een mens hebt afgemaakt moet je er dan nog drie doodslaan om aan de verwach tingen te voldoen... 't Is alles larie... geef mij maar een borrel en een aardig meisje... de oudjes weten ons zo goed te zeggen hoe het moet... hebben zij het zo goed gedaan... Dit zei Dirkde knaap die als een lafaard de benen nam toen hij vreesde dat de oudjes hem ter verantwoording zouden roepen. Dit was geen onverschilligheid voor de toekomst, het het was verachtelijke lafhartigheid... Sarcastisch vroeg hij: Zeg Dirk... jij hebt tij dens de oorlog zeker flink meegedaan? De moeite van het noemen niet waard, antwoordde Dirk en weer ergerde Arie zich aan de toon van overschillige nonchalance waarop Dirk sprak. Heb je toch wat gedaan? hield hij vol. Een kind had hetzelfde kunnen doen... Je hebt dus iets gedaan? Onwillig antwoordde Dirk:Och...ik heb een paar keer bonnen bij onderduikers gebracht Bonnen waar een zoet winstje aan vast zat-.? Veel werd er niet aan verdiend, maarre... Arie wist genoeg, hij keerde zich af... Dirk was een profiteur... een miselijk product zich voordeed. Goed was dit niet, maar hoe kon den zij goed doen terwijl het kwade aan alle zijden rondom hen was? De ouderen, de gehele wereld, stonden schuldig tegenover deze jongens die slechts door een groot en mild begrip gered konden worden. De goede wil tot begrijpen was in Arie aan wezig, maar met een verschijnsel als Dirk was wist hij geen weg. Jacques had gevochten voor een ideaal, hij was daarbij gewond geraakt, misschien ongeneeslijk gewond, doch diens on verschilligheid was geen pose. Het was een mas ker waarachter de pijn verborgen werd gehou den. Dirk hield ook iets verborgen, een niet ver zadigend verlangen naar pret en lage genoe gens. Bravour en lafhartigheid ontdekte hij in Dirk en beide waren verachtelijk. Arie wilde wel, doch hij kon Dirk niet be grijpen, telkens als hij dacht het karakter van Dirk gepeild te hebben zag of hoorde hij weer iets dat alles weer twijfelachtig maakte. Na een stevige wandeling, diep het Limburg se land in, lagen zij in de schaduw van een Meidoornheg. De atmosfeer werd loom, er was iets in de lucht dat hen de oogleden dicht druk te. Met de armen boven zijn hoofd lag Arie te luisteren naar wat Jacques en Dirk spraken- Traag waren zijn gedachten, het gesprek vloei- waarvan? Dit vast te stellen was niet ge- de onbegrepen langs hem heen tot hij een zin makkelijk. Het was oorlog, eeuwenoude waar heden werden tot leugens gemaakt, een gehele wereld was uit het spoor geraakt, alles wag gelde en temidden der chaotische verwarring groeide een jeugd op. Een jeugd zonder de ach tergrond van een herinnering aan kalmer tij den. Als schepen zonder roer waren zij neer gekwakt in de orkaan die een bezeten mensheid teisterde. Van zulk een jeugd standvastigheid en goede trouw te eisen ware onbillijk. De jon gens deden slechts na wat zij voor hun ogen zagen gebeuren, toegrijpen als de gelegenheid opving die hem alarmeerde. Jacques vertelde Dirk van het vonnis dat hij als beul had moeten voltrekken. Het was een geheel ander verhaal dan hij gehoord had. De feiten waren dezelfde, maar Jacques legde het accent anders. Was het een beroerd karwei, vroeg Dirk. Ik was er kapot van, antwoordde Jacques dof, ik spreek er niet graag over, maar jij hebt me gisternacht gezien en begreep niet wat (Wordt vervolgd) Een boekje open over de verhouding Westerling-Sweerts Na half Februari hadden zij geen contact meer met elkaar De heer Boelhouwer las een lange klaring voor welke naar hy zeide de quintessence bevatte van zijn gesprek ken met Westerling. „Ongeveer de derde maand na zijn aankomst in Brussel in Augustus 1950, kreeg Westerling voi eerste maal bezoek van de heer Pol- haupessy, zich noemend vertegenwoor diger van de R.M.S. Deze verzocht Wes terling steun en medewerking in de strijd der Ambonnezen. Westerling zegde deze steun toe. Hij maakte kennis met iemand, die zich Dubois noemde, doch later de oud SS-er Sweerts bleek te zijn. Hy kreeg echter het gevoel, dat er Sweerts iets niet in orde was. In deze dagen werd Westerling medegedeeld, dat zijn verblyf plaats in België niet zou den verlengd. Intussen was het plan be sproken om Westerling naar Ambon over te brengen om zich aldaar aai hoofd te stellen van de strijdkrachten der R.M.S. Onderweg daarheen zou hij volgens de plannen slechts enkele dagen in Tanger behoeven te blijven. Op 1 Februari 1951 kwam Westerling in Tanger aan. Ook de heer Sweerts reisde naar Tanger. 3 Februari vertrok Sweerts uit Tanger naar Brussel, in gezelschap van Engelse vliegtuigbemanning, waaronder een voormalig piloot van ChurchilL Vóór zijn vertrek had hij aan Westerling be loofd, dat diens afreis uit Tanger naar elders na vijf dagen zou plaats vinden. Westerling zelf kreeg echter het ge voel dat Sweerts hem wilde isoleren. Op 13 Februari arriveerde Sweerts op nieuw in Tanger, nu met een Australiër. Sweerts was zeer nerveus. Hy vertelde, dat Westerling onmiddellijk moest trekken. Sweerts had nl. toegezegd hem op Frans smokkelschip naar Frankrijk te zullen overbrengen. Op 14 Februari ge beurde er iets, dat Westerling bijzonder alarmeerde. De Australiër, die in gezel schap van Sweerts was overgekomen, werd op straat door twee Engels spre kende personen aangehouden. Westerling beschouwde hen als agenten an de Engelse Secret Service en dacht Sweerts er van met deze personen in het geheim contact te onderhouden. Sweerts was geneigd aan deze gebeur tenis geen enkele waarde te hechten. Westerling vertrok op 17 Februari La Prensa en La Nacion nog niet van de last af De Argentijnse bladen La Nacion La Prensa zijn door de Argentynse rege ring voor bedragen van resp. 20 e millioen pesos achterstallig invoerrecht aangesproken. De regering voert aan de bladen gedurende een reeks van jaren krantenpapier hebben ingevoerd voor commerciële en niet voor culturele doel einden. Alleen het papier voor culturele doeleinden is belastingvrij. Zoals bekend, is Prensa onder beheer gesteld, hangende de onteigening. La Nacion is nu het enige onafhankelijke blad in Argentinië. R.V.S. op 120 millioen Het verzekerde bedrag der N.V. Rot- terdamsche Verzekering-Sociteiten be droeg 31 Dec. j.l. f 1205,7 millioen, na een vermeerdering van f 148,2 (v. j. 163,5) min en een vermindering met f 62,2 min. Hoger dividend Albert Heyn Albert Heyn declareert 8 pet dividend, waarvan 5 pet in aandelen (v. j. 7% pet in contanten). De winst bedroeg f 1,8 (1,3) min. Nieuw tekort bij Betalings unie Het tekort van Nederland bij de Euro pese Betalingsunie bedroeg in Mei j.,. 31,8 millioen dollar of f 120,9 min. Hier- moest 18.2 min. dollars afgedekt worden in goud of dollars. Voor 61 min dit geschied ten laste van het bedrag ,n 18.5 min dollars, dat Nederland April j.l. extra by de E.B.U. bad stort, welk bedrag nu uitgeput is Voorts 12 min in Amerikaanse dollars betaald. De totale schuld aan de E. B. U. bedraagt thans 169,3 min dollars of t 643.7 min. Aandeelhoudersvergadering Het dividend der N. V. Mij voor Wo ninginrichting P. van Reguwyk te Rot terdam is vastgesteld op 9 pet. De aandeelhoudersvergadering der N.V. de Vereenigde Blikfabrieken heeft het dividend vastgesteld op 9 pet, waar in naar keuze 6 2/3 pet in certificaten in aandelen. Kort en Klein De 39-jarige wonderdokter-magnetiseur H. W. V. uit Nymegen, die in Noord- Brabant, Limburg en Gelderland een praktijk heeft uitgeoefend, hoorde dezer dagen voor de Roermondse rechtbank een boete van ƒ200 tegen zich eisen. Twee getuigen verklaarden, dat de magnetiseur nooit om geld had gevraagd. Uitspraak 14 dagen. De brandkast, die vo rige week by Enkhuizen in het IJsel- werd opgevist, blykt afkomstig te ian de mynenveger Friso, die in Mei 1940 bij de Afsluitdyk tot zinken .werd gebraent. De papieren waren nog in goede staat. Het regiment luchtdoel- artillerie Kornwerderzand, gelegerd in de Weeshuiskazerne te Bussum, wordt over geplaatst naar Bergen op Zoom. Gister een gedeelte vertrokken en op 30 Juni zullen de laatste manschappen Naar den hebben verlaten. De gemeenteraad Wageningen heeft besloten het pre sentiegeld voor de buitengewone verga dering, waar het 100-jarig bestaan van de gemeentewet werd herdacht, aan de Stichting Het Vierde Prinsenkind te schenken. Alle raden in ons land zijn verzocht dit voorbeeld te volgen. vrouw G. Joseph, de echtgenote van de Israëlische minister van Verkeer, zal op 27 Juni in Hardinxsvcld het motorschip Tamar te water laten. De Tamar kan 4000 ton vracht en 12 passagiers vervoeren. Rotterdam zal waarschynlyk pas in 1954 geheel automatische telefoon hebben. Dit heeft minister Wemmers meegedeeld in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de P.T.T.-begroting 1951. Al zyn in ons land nu de maximumsnel heden voor de bebouwde kommen ver vallen, in Frankryk wordt er nog stipt de hand aan gehouden. Er zyn daar al heel wat Nederlanders beboet. Vandaar, dat de A.N.W.B. heeft gewaarschuwd. Marokko. Op diezelfde dag vertrokken Sweerts en de Australiër met het smok kelschip naar Frankrijk. Medewerker van Sweerts vermoord De Australiër is in Ceen waar schynlyk vermoord en deze zaak is by de Franse politie in onderzoek. Sweerts dook weer op in Brussel en bleek toen een geheel ander plan uit te broeden. Hy strooide praatjes rond over verre gaande verkwistingen van Westerling. De groep-Westerling in Nederland begon in die dagen achterdocht te koesteren ten opzichte van de activiteiten van Sweerts. Op 10 Februari verbraken deze Neder landers alle relaties met Sweerts. Ook is er na die datum geen contact meer ge weest tussen Sweerts en Westerling." Dienst voor opsporing en redding De voorlopige opsporings- en reddings organisatie, die hulp moeten verlenen bj rampen met vliegtuigen of schepen, heeft thans officieel de naam Opsporings- en Reddingsdienst gekregen. De dienst wordt gevormd door onderdelen van de Kon. Marine, die met andere organisa ties samenwerken. Hij bestaat uit een coördinatiecentrum, waarvan de com mandant van het vliegveld Valkenburg hoofd is, en een vliegtuigeenheid van het marinevliegkamp Valkenburg. De alge mene leiding berust bij de commandant der zeemacht in Nederland, zo blijkt uit een beschikking in de Staatscourant van gisteren. (Advertentie) Lodak Film Een» zullen de foto's die U nu neemt, dierbare beelden zl|n uit een verl verleden. - Foto's leggen een kost-] bare band tussen generatlesl 1 Zorg dat ze goed zijn Foto's op Kodak Film altijd goed f oiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiaiiiiuiiinuiiimiuiiiiiiiuiUNiiiunuii Het lied dei aethergolven 16 JUNI HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewyde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Prome- kest. 8.55 Gram. 9.00 Voor de huls» 9.35 Gram. 10 00 Voor de kleuters, am. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.03 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 1.20 Gevarieerde muziek. 2 00 Gram. 2.20 Pianaduo. 2.40 Amateuruitznding. 3.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 3-50 Sym- phonette-orkest n vocaal kwartet. 4.30 „De Schonheid van het Gregoriaans". 5.00 Voor Jeugd. 6.00 Pianomuziek. 6.15 ..Werving Koninklijke Marine", causerie. 6.25 Lichte uitzending: Zoeklicht iie. 7.00 Nieuws. 7.15 7.27 Gram. 7.52 Jour- 8.00 Nieuws. 8.05 De 5 „Stee luider „Wij Zondag In". 11.00 'ieuws. 11-2212.00 Kamerorkest. HILVERSUM H (298 m.). VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas- ek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor do irbelders in de continubedrijven. 11.30 Alt- dool en piano. 12.00 Gram. 12.33 Gram. 1.00 4ieuws. 1.15 Gram. 2.00 Voor de Jeugd. 2.20 Harmonie-orkest. 2.40 Het Nederlandse lied, :-00 Boekbespreking. 3 15 Accordeonmuzlek. 45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 00 U.S.A. Cabaret. 4.30 Sport. 4 45 Omroep- >rkest. 5.30 Voor de Jeugd. 6 00 Nieuws. 6.20 6.30 I izlek. 7.00 J kaart. VPRO: 7.30 „Passepai „Het Oude Testament In deze tijd". 7.55 „Deze week", causerie. VARA Nieuws, 8.15 Holland Festival: Conci orkest en solist. 9.00 Soc. comme 9.15 Tiroler muziek. 9 45 „Onder de pan ;pel 10.05 Promenade orkest. 10 45 C 11.00 Nieuws. 11.15 Instrumentaal s 11.45—12 00 Gram. ENGELAND. BBC Hi lal- 330 r 12.00 Gram. 12.25 Ge\ gr. 1 00 Nieu' 0 Gev. progr. 2 10 Cricket. 2 15 Gr; 0 Discussie. 3 00 Koorzang. 345 Hoorsj 5 Gram. 5 00 Voor de kinderen. f euws. 6.15 Sport. 6 25 Orkestconcert. 1 terviews. 7 45 Parlementsoverz. 8 on G jzick 9 00 Nieuws. 9 15 Hoorspel. 10 45 lie. 11 00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC, Light Programme 247 i 12 00 Parlementsoverz. 12.15 Dansmuziek. 1.00 Cricket 1.35 rpelspel 2 00 Orkcstconcert. Sport. 3 00 Klankbeeld. 3 30 Sport. 4 00 Militair orkest. 4 30 Gram. 4 45 Sport 5 00 e muziek. 5 30 Sport. 5 45 Jazzmuziek, 6 15 Sport. 6 45 Causerie 6 59 Cricket 7 00 Nieuws. 7 25 Sport. 7 30 Wedstrijd tussen ïholen. ïuziek. 9.00 „Lighter side" 9 30 Koor VOO Nieuws 1015 Lichte muziek, iram. 11.56—1'2.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 en 484 m. 11.45 Gram. 12 32 Gram. 100 Nieuws, ram 2 00 Belg muziek 3 00 Accordeer 16 Gram 3 30 Accordeonmuzlek 3 4 4 00 Gram. 4 30 Vocaal kwartet 5 00 Ni< 5.10 Instrumentaal kwartet 5 30 Orge eert. 6 30 Voor de soldaten. 7 00 Nieuws iram. 7.50 Voordracht ollst. 9.00 Actualiteiten 45 Gram. 10.00 Nieuw. 1.00 Nieuws. 11.05 Gra 9 15 Lichte muziek. 10 15 Vcrzoekprogr. n. 11.30—12,00 Gram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3