NIEUWE LEIDSCHE COURANT Grote belangstelling voor begunstigers avonden van „Prediker" Aan de toneelgroep werd hulde gebracht GISTERAVOND werd in het gebouw „Prediker" een feestelijke 4 bijeenkomst gehouden voor de begunstigers ter gelegenheid van het 90-jarlg bestaan van de C.J.V. Dit was een herhaling van het feest van Woensdag. Er bleken zo veel gegadigden te zijn, dat men twee avonden moest geven. En ondanks de warmte was ook gisteren de zaal geheel bezet. De heer W. F. L. Heijloo heette de begunstigers hartelijk welkom en wees Ixi een korte toespraak op de geestelijke en de materiële kant van het „Prediker"- werk. „Prediker" is in de loop der jaren voor zeer velen in onze stad van grote betekenis geweest. Zij hoopt dit ook in de toekomst te zijn. De feestelijkheden van deze week hebben ons gesterkt in de overtuiging, dat wij dit werk moeten voortzetten. De grote belangstelling was weer een bewijs, dat deze arbeid door en voor jongeren op grote en hartelijke sympathie kan bogen. Spr. was zeer dankbaar voor de materiële steun, die de begunstigers regelmatig verlenen. De plannen, om het gebouw aan de eisen van deze tijd aan te passen, nemen steeds vaster vormen aan. Men zal begrijpen, dat met een in grijpende restauratie omvangrijke be dragen gemoeid zijn. Vandaar dat de heer Heijloo opmerkte, dat de periodieke gaven in deze tijd wel bijzonder welkom zijn. Hoe meer begunstigers, hoe beter het is- Spr. verwachtte dat deze avonden een stimulans zullen opbrengen om het werk van ..Prediker" te blijven geden ken. Nadat het zangkoor „Dejo Preza" een compositie van Joh. Strauss had uitge voerd. werd het toneelstuk ,.Adel in Livrei" ten tonele gebracht. De toneel groep van „Prediker" heeft het gepres teerd dit lange en moeilijke maar ook dankbare stuk binnen vier dagen drie maal voor het voetlicht te bren gen. Het was dan ook alleszins begrijpe lijk, dat men haar gisteravond voor al het gebodene wilde huldigen. De spelers mochten iets tastbaars in ontvangst ne en de zaal deed er met handen en voeten nog een schepje bovenóp. De voorzitter van de J.V.. de heer J- Heijloo, heeft aan het eind van de avond nog uiteengezet wat er in een week alzo in „Prediker" te doen is. Dat ;r veel. Alleen des Zondags al: van half 1 tot half 2 Zondagsschool, verder middags knapen- en jongeliedenver- eniging en meisjesclubs en 's avonds de J. V.. die ook op Zaterdagavond bijeen komt. gelijktijdig met de M. V. Een brede en levende jongerenorganisatie dus. die er zoals elke andere recht op heeft in de belangstelling te staan, ook wat de daad betreft. Het bouwfonds-actiecomité deelde ons Dg mee. dat de avonden van Woensdag i gisteren een bevredigend aantal nieuwe begunstigers hebben opgeleverd. Vanavond hebben de onderafdelingen nog feest en morgen komt last not least de Zondagsschool aan de beurt. GEMEENTE LEIDEN Ofiiciële publicaties ter algemene kennis, dat een bü raads besluit van 11 Juni 1951 vastgesteld plan tot herziening van het plan van breiding voor de gemeente Leiden 18 April 1907, zoals dit bü raadsbesluit van 6 November 1933 is gehandhaafd en nader herzien, ten aanzien van gronden, gelegen tussen de Witte Rozenstraat en de Rijn- en Schiekade, met ingang van 16 Juni 1951 tot en met 30 Juni d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (kamer 111). Leiden, 14 Juni 1951. De Burgemeester voornoemd, F. H. v. KINSCHOT. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat een bü raads besluit van 11 Juni 1951 vastgesteld plan tot herziening van het plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, vast gesteld bü raadsbesluit van 6 November 1933, zoals dit sindsdien is gewüzigd met betrekking tot een terrein, gelegen ten Noorden van de Wassenaarseweg, kadas traal bekend gemeente Leiden, sectie P No. 2373 (gedeeltelük), met ingang 16 Juni 1951 tot en met 30 Juni d. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer No. 111). Leiden, 14 Juni 1951. De Burgemeester voornoemd, Haak-in-tentoonstelling en bazar Het is thans zeker, dat de bekende Haak-in-tentoonstelling met bazar ook in Lelden komt, en wel op 25, 26 en 27 Juni a.s. in de Stadsgehoorzaal. Over enige dagen worden uitvoerige büzonderheden bekendgemaakt. Dames, die bereid zün om op die dagen belangeloos hun medewerking te ver lenen voor verkoop van artikelen e.a., worden vriendelük verzocht zich op te geven bü de adj.-secretaresse van het koningin Wilhelmina-fonds voor Leiden, mej. mr A. P. Schilthuis, kamer 229 stadhuis, telefoon 20041. Het beschikbaar stellen van goederen voor de bazar zal ook zeer op prüs wor den gesteld. Na telefonische mededeling worden deze gaarne afgehaald. Met „Kota Inten" naar huis Met de ,,Kota Inten", die op 21 Juni in ons land wordt verwacht, varen de vol gende personen uit Leiden en omgeving thuis: Leiden: A. Schaafstra, Verlengde Nas- saustraat 2; H. Zitman, Leliestraat 7. Hazerswoude: M. J. Boting, Groene- dük 20. Lisse: C. Vermey, Kapelstraat 8. RÜnsburg: A. J. Vooys, Dubb. Buurt 20. Voorschoten: J. Ferdinandus, Leidse- weg 39; N. M. van Gent, Donklaan 50. Zoeterwoude: J. P. N. Uljee, Rüne- gommerstraat 32. Leidse verkeerspolitie ordende verkeer van uit geluidswagen Suggestieve methode, die grote indruk maakte (Van een onzer verslaggevers) De Leidse verkeerspolitie heeft giste- ;n de Leidenaars op zeer suggestieve wüze laten weten, dat deze week de week van veilig verkeer is. Gisteravond stond bü de Blauwpoorts- brug een geluidswagen geparkeerd, van waaruit een verkeersagent het publiek de nodige aanwijzingen gaf. Het werd toen wel heel duidelijk, dat de meesten het met de verkeersregels niet zp nauw nemen. En de fietsers, die terwijl zü tegen het verkeer op of meer wielen een boze vuist opheffen wel eens medelüden met zichzelf hebben, maken hierop zeker geen uit zondering. Een heel eenvoudige regel toch, dat men bij het veranderen v richting zijn hand moet uitsteken. Zeer velen trachten deze plicht nog te ont duiken. Alleen als men een agent ziet, wil men het wel doen. Dat de overtredingen legio zü". werd wel bewezen, toen de verkeërsagent-in- de-auto het op zeker ogenblik niet meer kon bijhouden. Het was ook zo druk Maar juist in die drukte moet het pu bliek op zyn hoede zün. Toch hebben wü de conclusie ge trokken, dat deze manier van verkeers- opvoeding op de mensen grote indruk maaikt. Op1 verschillende hoeken stonden zelfs groepjes er over te praten. Wij ge loven, dat de politie er goed aan doen, deze methode niet uitsluitend de verkeersweek te reserveren. Een agent-op-een-trottoir maakt zo veel in- Prof. Elias uit Delft overleden Gisteren is prof. jhr. dr G. J. Elias, die vorig jaar September afscheid nam als hoogleraar in de electrotechniek te Delft, in de ouderdom van 71 jaar ln Delft overleden. De begrafenis zal Maan dagmiddag om 3 uur op de alg. begraaf plaats Jaffa aldaar geschieden. Hü werd hoogleraar in 1916. Hü was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Op 73-jarige leeftijd is Woensdag in Zwolle overleden prof. dr J. L. B. Engel hard, oud-hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten te Gro- F. H. v. KINSCHOT, ningen (van 1927 tot 1946). Verenigde vergadering hoogheemraad schap Rijnland Oude Leebrug wordt afgebroken De Verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rünland kwam De rekening over 1950 is, na onderzoek, vastgesteld. Ook het jaarverslag over 1950 werd de vergadering aangeboden. Dit jaarverslag doet zien hoe zee sterk stügende maatschappelüke behoef ten een meer intensieve taakvervulling van het hoogheemraadschap vereisen. Nu dit jaar voor het eerst ook belastingen aan de eigenaren van gebouwd onroe rend goed worden opgelegd en velen zich dus afvragen waarvoor die belastingen eigenhjk dienen, kan de kennisneming van het gedrukte verslag worden aanbe volen. Het is thans in ruimer mate spreid en ook aan de polderbesturen toe gezonden. De heer E. C. Witschey, burgemeester van Alphen a. d. Rün, is toegelaten als hoofdingeland voor het gebouwd eigen dom voor de gemeente Alphen a. d. Rün. Boskoop en Waddinxveen. Een commissie is ingesteld om een voorstel uit te werken tot wüziging van het nieuwe reglement, van Rünland, in verband met de omslagheffing en andere punten. De hoofdingelanden de heren Van Wassenaer van Catwück te Wasse naar, Rünierse te Amsterdam (Sloten) en Polet te Gouda zün als lid dezer com missie aangewezen. De sedert het vorige jaar aangevangen proefneming met een gecentraliseerde bediening van de waterinlating en water lozing der grachten van Gouda proefneming die aanvankelük gunstige resultaten oplevert is met een jaar verlengd. Er is besloten een voorstel te doen aar Gedeputeerde Staten tot nadere vaststel ling van de salarissen van de dükgraaf er de hoofdambtenaren. Afgezien van enige financiële z^ken van ondergeschikt be lang, werd voorts nog besloten tot het aangaan van een overeenkomst met het hoogheemraadschap Schieland in PUZZLE- PROMINENTEN )e prijs: C van Onselen Jr, Ko- ninginnelaan 34, Leiden; 2e prijs: mevr Ch- M. R. Blind-Maartense. Juffermansstraat 27, Oegstgeest; 3e prijs: J. Buys, Kerklaan 9, Sassen- heim. band. met de grenswüziging lussen Rijn land en Schieland nabü Gouda tot het afbreken van de oude Leebrug welke door een nieuwe brug is vervangen en tot het geven van een büdrage voor het, zeer nodige, verbeteren van de Haarlem mertrekvaart onder Amsterdam. In be ginsel is besloten, voor de eerstkomende twintig jaar telken jare 40.000 op de gewone dienst beschikbaar te stellen voor een systematische verbetering der boezemwateren, een maatregel waarvan in de toekomst goede gevolgen zün te venvachten en die inzonderheid nodig wordt geacht in verband met de verbete ring van de bemaling en van de gelegen heid tot waterinlating. Eindelük is een groot aantal bezwaarschriften tegen aan slagen in het bundergeld afgedaan. N.Z.H. zeventig jaar Deze maand bestaat'de N.Z.H. zeventig jaar. De directie heeft besloten aan dit feit geen büzondere aandacht te beste den. Van 1881 tot 1909 beperkte de maat- schappü zich tot de exploitatie van de lün HaarlemLeiden. In 1909 kreeg men enkele stadslünen te Haarlem en op 1 September 1911 volgde de opening van de electrische tramlün in Leiden. Drie jaar later kreeg de N.Z.H. de controle1 over de Maatschappü tot Exploitatie van Tramwegen. En op 1 Januari 1924 werd de exploitatie van de lünen van de Elec trische Spoorweg-Maatschappü volledig overgenomen. Geen bromfietsen meer in de kerk De gemeentecommissie van de Herv. Gemeente heeft besloten geen bromfiet sen meer in de Pieters- en Hooglandse kerk toe te laten. De olievlekken, die deze op de zerken in de koren hebben veroorzaakt, zijn er niet meer af te ha len druk niet meer. Het is vooral gemakke- lük als deze nog een bekeuring staat uit te delen en dus geen oog meer kan heb ben voor de velen, die hem passeren. Van uit de auto kan inderdaad geen be keuring worden gegeven, maar zal de suggestiviteit van dit leiding-geven niet méér uitrichten? Weinig geestdrift voor Ambonnees dorp Het plan van de directeur van het vo gelpark Avifauna om in Alphen aan der Ryn een Ambonnees dorp te bouwen, i: op het ministerie van Uniezaken en Over zeese Gebiedsdelen niet met onverdeelde sympathie ontvangen, al is er nog geen beslissing over genomen. Men acht veelal de aanwezigheid van de Ambonnezen in ons land te zeer van een zekere tragiek doorweven dan dat men onmiddellyk beslissing kan nemen. Temeer omdat len het gevoel hebben alsof het hier niet direct om leniging van sociale noden, als wel om de exploitatie van een soort kijk spel gaat. Openingsconcert „De Mens in zijn vrije tijd" Veelbelovende uitvoering in Hooglandse kerk Dit openingsconcert in de Hooglandse kerk is stellig geen teleurstellirig gewor den. De grote belangstelling van het pu bliek werd door het gebodene ten volle gerechtvaardigd. De vier medewerkende koren uit Leiden en omgeving, het Neder lands Madrigaalkoor o.l.v. Willem Mizee, het mannenkoor „Kunst na Arbeid" o.l.v. Jan J. Bos, de Chr. Oratorium Vereniging ,Con Amore" en het R K. Alma Maler koor o.l.v. Simon C. Jansen trachtten het beste te geven waartoe zijn in staat wa rn bereikten zo een niveau dat ver boven het middelmatige lag. Het orkest de H.O.V. vervulde zijn instrumen tale taak zeer behoorlyk en leverde zelfs voortreffelyke instrumentale soli op voor de houtblazers. De cantate nr 104 van Bach, „Du, Hirte' Israel, höre", een juweel onder Bachs cantates, werd door het Ned. Madrigaal koor o.l.v. W. Mizée mooi uitgevoerd; jammer alleen dat juist deze cantate met schitterende polyphone structuur gehinderd werd door de niet steeds gun stige acoustiek van de Hooglandse kerk. In het bijzonder genoten wij van de prachtige aria voor tenor „Verbirgt mein Hirte sich", die in Wiebe Drayer een er verdienstelijke vertolker vond. Henri Weibooren, bas, vyas in zijn aria minder gelukkig en kwam soms in con flict met het tempo van het orkest. Mo- zarts cantate „Dir, Seele des Weltalls" werd door het Mannenkoor „Kunst na Arbeid" onder Jan Bos met veel enthou siasme en overgave gezongen. De cantate behoort zeer duidelijk tot de reeks w ken die Mozart in zyn Weense jaren schreef voor zijn broeders van de Vrij metselaarsbeweging. In stijl wijken zij weinig af van zijn kerkmuziek. Erna Sporenberg, sopraan, toonde in haar aria. zowel alsook in de C moll-mis, dat zij over zeer goede kwaliteiten beschikt ge paard gaande met een grote techniek. Haar timbre leent zich voortreffelijk voor Mozart; zij hoede zich echter voor min der fraaie glissando's. Het pièce de résis- tance was uiteraard de grote Mis in C- moll, die Mozart in 1783 te Wenen ter vervulling van een vroeger afgelegde gelofte schreef (K.V. 427). Het is VISSER11GOLF Open brief van Scheveningse schippers aan minister „Niet bevreesd voor storm, wèl voor de haven" De Scheveningse vissers hebben thans een open brief gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat, om te protes teren tegen enkele passages in het schry- ven van deze minister aan B. en W. van Den Haag. Zij voelen zich door de be schuldiging van de minister, dat zy niet voorzichtig genoeg zouden zyn, diep be ledigd. Als wü binnenkomen in de haven met een stijve bries en peilhoogwa'.er, voelen wij onze schepen nog dikwijls stoten, aldus de vissers. Ondanks dit alles in een periode van 50 jaar weinig mensenlevens en materiaal verspeeld. Wij zijn niet bevreesd voor een storm j zee. Wanneer wij echter op de thuis- :is varen met geladen schepen, dan be kruipt ons de zorg en de angst als wij met een stijve bries de Scheveningse haven moeten binnenlopen. Het binnen lopen in een uitwijkhaven. in dit geval IJmuiden en Hoek van Holland, is zo eenvoudig niet als wordt mogelijk geacht. Als wij als schippers voor Schevenin- gen zijn met een volgeladen schip en het is slecht weer, dan zouden wij om een uitwijkhaven aan te doen. dwars fee moeten gaan. Ieder deskundige zal dit als woordelijk veroordelen, zodat het Luxemburgse gasten namen afscheid De Luxemburgse gasten hebben gister avond in een intiem samenzün ir Jacobazaal afscheid genomen van gastheren en -vrouwen. Zij werden wel kom geheten door inspecteur van politie G. A. N. Cornelisse. Deze bracht (in het Frans) de gastheren dank voor medewerking, waardoor deze ontmoeting wel in het byzonder zo'n geslaagd ka rakter kon dragen. Naast de sport uitwisseling zag spr. de band met Luxem burg als een belangrijk resultaat van dit bezoek. De avond werd doorgebracht met het uitwisselen van voordrachten, liedjes enz. Ook commissaris R. J. Meyer toonde later op de avond nog zyn be langstelling. Gistermorgen hebben de Luxemburgse gasten een bezoek bracht aan Velsen en LJmuiden en morgen om 7 uur zün ze weer trokken. geven van een uitwijkhaven eenvoudig kan worden gesteld als oplossing, niet is uit te voeren, tenzij geen rekening wordt gehouden met de gevaren, welke dan optreden. Deze gevaren zijn gebleken toen Scheveningse schepen op weg naar uitwijkhaven zijn gebleven. Aangedrongen wordt op verwerkelü- king der plannen van het waterloopkun dig laboratorium te Delft en het terug nemen van de krenkende zinsneden. Houden zo! De verbetering in de prijzen der Woensdagmarkt zette gisteren door. On danks de ruime rondvisaanvoer haalde de kleifte schelvis f 50 per kist e braatjes brachten het er met f 26 ook niet slecht af. Voor zwarte koolvis, v mee de handel in het buitenland wel aardig weg weet, boekte men ruim f 55 per 125 kg. Ook Noorse makreel vond vlot kopers, vooral onder de rokers, zo dat er kisten van 20' kg het tot f 9 wisten te schoppen. De schol, die in kleine soorten ruim vertegenwoordigd was. telde zich stevig in de markt: f 59 tot f 36 voor de kleinmiddel en f 32 tot f 14 voor de kleine schol II Zelfs de grote tong deed mee en steeg tot f 2.25 per kg, waarnaast alleen de kleine tong II i contramine bleef en het niet verder dan tot f 0,70 per kg bracht. Matige besommingen door de slechte De trawler Abraham maakte Donder dag buiten de kantjes zoute haring, die elders zijn verkocht, ruim f 13.430 de vis van een 9-daagse reis. De Hoop deed f 10 530 na 12 dagen en de Sumatra maakte als hoogste besomming f 14.000 voor zijn verse vis. eveneens na 12 dagen. De tussentijdse marktlogger KW 37 werd de beste van zijn soortgenoten met f 4910. De zee levert weinig op Evenals alle andere schepen heeft ook de Zeelandia, die vandaag aan de markt met slechte vangsten te kampen ge had. De totale aanvoer bestond slechts uit 600 kisten en dit beeld lieten ook de paar kotters en loggers zien. die de Zee landia secondeerden Vooral de tong van de loggers loopt aanmerkelijk terug. Za terdag is er eveneens weinig aanvoer: -chatting 800 kisten van de Allan Water en zelfs Maandag wordt het een vrü stille markt, doordat verscheidene schepen in survey liggen of zich klaar maken voor de haringtrawlvisserij. Hoog stens zouden de Medan en de Viking- eek inluiden. belangrijkste werk op 't gebied der kerk- iuziek vóór het Requiem en het toont met dit laatste werk op verschil lende momenten grote verwantschap. Men hoort dit prachtige werk veel tc weinig. Wel treft soms hetzelfde euvel aan de kerkmuziek van die periode laboreert, de tweeslachtigheid van kerkelijk en polyphoon in de meeste koorfragmenten en niet zelden herinne rend aan Bachs invloed zoals bijv. in het prachtige „Qui tollis" en het ..Quoniam" uit het Gloria, en anderzijds zeer pro faan en Italiaans van inspCratie zoals in verschillende aria's met coloratuur, het „Laudamus" bijv. waar Jo Siallinga haar loeilijke partij heel verdienstelijk zong. Do uitvoering van dit lang niet eenvou dige werk door „Con Amore" en het Alma Materkoor onder Simon C. Jansen verdient alle lof, waarin de solisten vol ledig delen. eerste concert beloofde veel vooi dï toekomst. Ket enige wat ons enigszins gehinderd heeft was de weinig aestheti- sche elctnsche schel die elk nummei aankondigde. Zou hiervoor niets beters gevonden kunnen worden? J. van der Veen, Feestavond Jan van Hoof-groep Groot succes van „Sempre Avanli" De groepscommissie van de Leidse pad- vindersgroep „Jan van Hoof" organiseer de haar tweede feestavond in de grote van de Burcht, ter gelegenheid het 6-jarig bestaan. Voor deze avond had zij zich van Sempre Avanti's medewer king verzekerd. De avond werd geopend met een kort •elkomstwoord van de voorzitter ve mimissie, de heer C. Grieffioen, die alle 'anweziger. van harte welkom heette, ii het bijzonder de districtscommissarissen Beekes en Cornelisse. Direct daarop be gon het optreden van Jong en Jolig. Het :s van dit gezelschap was weer weldigend. Toen hierna het doek opging, stond de gehele groep aangetreden. Als eerste spre ker trad de districtscommissaris van Ryn- land, oubaas A. Beekes. naar voren, die oubaas Sierat de vlag aanbood van eer vroegere witte bisonstam, om deze xe ge bruiken als vlak van de voortrekkersstam de Jan van Hoof-groep, die dezelfde n-draagt. Daarna werd door Anneke Breuker een wisselbeker aangeboden een nog te organiseren padvinders- voetbaltournooi. Als laatste verrassing werd de groepsleider namens alle leden mand met bloemen aangeboden door welp, een verkenner en een trekker. Na de betrokken personen allen harte bedankt te hebben, richtte oubaas Sierat zich tot voortrekkersgast Koos Bink, die zorgt dat de „centen" binnen komen. Daar Koos spoedig in militaire dienst zal moeten, bood hij hem ter her innering een groepsfoto aan van het laat ste zomerkamp. De toneelafdeling van Sempre Avanti voerde na de pauze het toneelstuk „Papa strijkt de vlag". Al met al een geslaagde avond, die bewees, dat de Jan van Hoof- groep tot de actiefste padvindersgroepen gaat behoren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Sjoerd z v G T Heenr.ga en J G Mertens; Franc H D z v J M A D Fransen en V G E Weygers; Marti- nus J z v J C Klerks en M Emmerich; Piet z v F J Schrier en M Lagas; Edgar G z v W G Smits en I B E Tan; Rudolf F M z v P C Zuidhoek en C Schel' ONDERTROUWD: E T v d Boom J M Krijnen; I F M Gijbeis en J M Bonnet: C B Hosman en P C Zandvliet; L Malachowski en N Schryer; A J Stra- ver en L W Schrijer; H C Krame J W G Kenniphaas; J Boender en W H M Rahms; W J Crama en A A Boei donk; G Teyn en C Mark; G J Diseraad en J Leuering; W J v d Waals en E Dijk; A Janssen en W E de Roo: C Rys- bergen en L de Ridder; J Bekooij er M C Verver; J L L Vorst en J v Pola- nen; J Brussee en W Betgen; S v Heij- ningen en N K Ouwerkerk; J D Fray en L J Gerrits; A F Welling en Duijl. GETROUWD: J J Huizinga e OVERLEDEN: J B de la Rivière. wed. v Freeke, 86 j; W Heuvelman, wedn., 75 j; M J A Pet, dochter, 8 mnd.; H Vos, wedn. 62 j. bank de i In c i uit Gisteren kwamen binnen de KW 37 en KW 34 en naar zee vertrokken de KW 189 en KW 114. Contactavond kinderkoor „Ex Animo" Het kleuter- en kinderkoor van Animo" is niet meer in staat, de normale half-jaarlijkse uitvoering te geven moet het nu bü één houden. Ter c pensatie werd gisteravond in de grote zaal van de Burcht een contactavond gehouden met de ouders. De koren voer den hier verscheidene zangspelen op. Zo kwamen er een poppenkast en een kruidenierswinkel op het toneel.. Het geheel stond onder leiding van Herman de Wolff, die de nummers zelf ook kondigde. AMERICA'S BEST TOBACCOS - 20 stuks 85 cent Gouden boerenleenbank Oude Weterin hield receptie Stroom van waardering uit vele monden GISTERMIDDAG recipieerde het bestuur van de boerenleenbank Oude Weteri met de raad van toezicht in „De Brasem" ter gelegenheid van het gox jubileum. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Van der Velden, die uitstekend gastheer bleek te zün, kondigde regelmatig een spreker aan en las de vele geluktelegrammen, die binnenkwamen. Eenvoudigen en prominent traden aan om de bank hun hartehjke gelukwensen aan te bieden. handel voor Leiden Een bijzonder aardig ogenblik was. toen de jongste spaarders onder leiding van mej. Hölscher hun wensen in dicht vorm kwamen uitspreken. Twintig meisjes en jongens waren het, die zongen en dansten, waarna zy natuurlijk gul ge- tracteerd werden. Burgemeester Hoynck van Papen- drecht sprak er zyn blydschap over uit, dat hij nu voor de tweede maal bin nen korte tijd een gouden jubileum van een boerenleenbank in zijn gemeente kon meevieren. Hij concludeerde, dat hel streven van de bank allereerst gericht is op de zedelijke en maatschappelijke ver heffing van de leden en dat het maken van winst slechts beschouwd wordt als een bijkomstigheid. De bank heeft steeds op nauwsezette wyze haar doel nage streefd. Men heeft zijn taak. het bieden van de helpende hand aan boeren, tuin ders, landbouwers en middenstanders, niet verloochend. Ook burgemeester Bakhuizen van Let- muiden wenste de bank alle goeds toe. Hij schetste tegenover het belang van het sparen de tegenwoordige geldnood, waarmede de gemeentebesturen te kam pen hebben. Spr. verzocht het bestuur medewerking te verlenen om uit deze nood te komen. „Dan zal ik er voor zor gen, dat er huizen zullen worden ge- De heer Visser, directeur van de cen trale bank te Utrecht, zei. dat de 1301) boerenleenbanken in den lande alle krachtig zijn gebouwd. Dit is ook te danken aan de strakke en vaste leiding, die in een tijd van spanningen in het politieke en economische leven niet ge makkelijk is. Als men de leiding maar goed uitstiopelt, kan er zeker veel wor den bereikt. Mr Knibbe van de Kamer van Koof)- Goede vrije-tijdsbesteding grond voor maatschappelijke verbetering Ontvangst van concert-genodigden in de burgerzaal Ter gelegenheid van het door de stichting „De Mens in zyn vry'e tyd" als opening van haar werkzaamheden ge organiseerde concert in de Hooglandse kerk werden gisteravond de genodigden voor deze uitvoering vooraf door het bestuur van de stichting in de burger zaal van het stadhuis ontvangen. Onder de autoriteiten bevonden zich de burge meester met zyn echtgenote, de wet houder van onderwüs, de gemeente secretaris, mr Bool, en vele raadsleden. De voorzitter van de stichting, notaris W S. Jongsma, hield eerst een toespraak. Zoals de vrije tüd bij goed gebruik de grond vormt voor maatschappelijke ver betering, zo kan misbruik van vrije tüd leiden tot grote schade voor individu en maatschappij, aldus spr. Het is daarom van belang, dat leiding wordt gegeven aan de materiële en geestelijke vrijheid. Door vele instanties en organisaties van kerkely'ke en wereldlijke aard is dik- wüls met veel succes de nodige leiding gegeven, maar helaas zijn er nog grote groepen, die zonder leiding zün ge bleven. Het is daarom, dat op initiatief van de wethouder van onderwüs een stichting in het leven is geroepen om het voor velen urgente probleem van een doelmatige besteding van de vrije tijd ter hand te nemen. De taak van die stichting is niet eenvoudig. De stichting heeft gemeend haar werkzaamheden te beginnen op sprekende wüze door het houden van verschillende openbare manifestaties. Dat het mogelijk bleek nog zo veel voor dit jaar te organiseren, is te danken aan het enthousiasme van de medewerkers en de steun van ver schillende autoriteiten, aldus spreker. De burgemeester antwoordde in een korte toespraak, waarin hy het zeer juist vond, dat op dit gebied gedegen leiding wordt gegeven. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de Hooglandse kerk tot bijwoning spreking elders in dit blad is opgenomen. omstreken eveneens zeer veel waardering vooi werk van de achterliggende vijftig j Handel en nijverheid zijn zeer n trokken bij het bankwezen. Spr. dat het bestuur ook in de toekomst stempel zal dragen van een goede D.e heer J. Alderden, voorzitter raad van toezicht 'van de tuinbouwb te Aalsmeer, zag in het coöperati systeem de geest van een groot huisge waarin de moeilijkheden zich wel de lijk kunnen doen gelden. Soliditeit, li diteit en grenscrediet om iets te men kunnen een bestuursfunctie r matig aantrekkelijk doen zijn. Het daarom een dubbele felicitatie waard, het bestuur deze moeilijkheden st< neeft weten te overwinnen ei bank nu als een betrouwbaar kon jubileren. Aan het slot van de receptie sprak heer R. M. van der Velde nog een d; woord tot het bestuur voor de g' samenwerking, alsmede tot de raad toezicht en de kassier. Namens het soneel werd een voorzittershamer schonken Ook de gemeentebesturen Alkemade en Lcimuiden kwamen een geschenk voor de dag. De feestavond Nadat „Door gunst verkregen" het stuur een muzikale hulde had gebra werd de feestviering voortgezet met gezellig programma. De voorzitti raad van toezicht, de heer B. Timrn opende de feestavond met een welkoi woord, waarin hij speciaal dokt der Bijl, die de geschiedenis v bank in beeld heeft «ehraeht, dank Het oudste lid, de 76-jarige heer Vreeken. die sinds 8 Aoril 1903 on broken lid van de bank is, kreeg kleine attentie. Deze klom daarna op podium en vertelde aardige wetensw dieheden uit de eerste tijd van de bi Namens de velen, die niet ter rt hadden kunnen komen, sprak de zitter van de feestcommissie, de P. van der Velden, een woord v; lukwens tot het bestuur. Dokter Van Bijl vertoonde toen zijn met veel bel: stelling gevolgde film. Gesproken werd verder nog di heren Visser, directeur van de Cent Bank en de heer Hnrteveld. gemee secretaris. Laatstgenoemde roemde beleid van de ka«ier. de heer M. I d. Veld en bood alle personeelsleden fruitmand aan. Het eezelschan „Luna" uit Haat hield de aanwezigen tot ver na mi nacht bezie. Burgemeester Hoynck Papendrecht sloot het feest. Forum-zaal te Voorburg wa geheel gevuld Voor de jaarvergadering van Effatha (Van een onzer verslaggevers) In het stampvolle Forum-theater te Voorburg werd gisteren de 63ste jaar vergadering gehouden van het Chr. In- 1 stituut voor doofstomme kinderen, Elf- fatha. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter prof ds L. H van der Mei den, van grote dankbaarheid voor net- geen in het afgelopen jaar onder Gods zegen tot stand werd gebracht. In het byzonder herdacht hü het feit, dat drie bestuursleden, ds J G Feenstra, ds A Meyers en de heer G. J Molenaar, 12'ii jaar bestuurslid waren. Ook herdaent hij met enkele woorden wylen de heer W. A. van den Brink, onderwijzer van Effatha De jaarverslagen van de secre taris, de heer Th. van Dijk en de pen ningmeester, drs J. Modderaar, adem den een optimistische geest, ondanks een financieel tekort. Het gebouwencomplex werd tot tevre denheid van allen uitgebreid, al blijf nog veel te wensen over De direc van de school, de heer B. Timmer, geleek het onderwüs vap vroeger ei Hij zei. dat de vernieuwing van hel derwijs bezig is zich van de histori paedagogische en psychologische ters te ontdoen Hij bracht hulde stichters, die 63 jaar geleden zondei overgegaan doofstommen instituut te stichten, volgens werd prof ds L. H. van der den onder groot applaus bü acclam K Als intermezzo werd voor de aanwezigen via een wire-recorder indruk gegeven van het spraakonder roln op de school. Ontroerend was van de leerlingen het woord. Efratha sprak. Tot slot hield ds K G den, Chr. Geref. Pred. te Utrecht, opwekkende rede. Na een gezamenlyke broodmaa woonden de vele bezoekers een openl ar les bü. fa

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2