|lieuwc gcihsctje üToumnl Eerste oefening militairen ten minste vier maanden in Duitsland En nu... gratis kopen. Soldaten zaten zes jaar lang in een bunker Wrak van de duikboot „Affray' eindelijk gevonden Wist U Truman wijst op de ernst van het inflatiegevaar VRIJDAG 15 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Oznstzeken .Stutvasticft ls ghcbfeoea mgn hert totegljenspocf Twee en dertigste jaargang No 9250 Minister Staf grijpt in Als het niet te duur is Montgomery is het volkomen eens met de Nederlandse plannen Buitenlandse interesse De Nederlandse regering tracht zoveel mogelijk de eigen industrie in te schake len voor legerleveranties, ook ten be hoeve van de geallieerde strijdmachten. Dat trachten echter alle andere Atlan- tische landen ook, zodat succes door- (Van een onzer verslaggevers) gaans niet groot ls ^JEN VESWACHT in Den Haag een gunstig resultaat v<m de onder- t°SSZl£ handelingen, die thans met de Engelse regenng worden gevoerd land, met name in België, Frankrijk en over de legering van Nederlandse troepen in de Britse zone van Duits- Noord-Afrika, militaire werken, zoals de land. Het is de bedoeling, dat onze militairen gelegerd zullen worden in kouw van yhegvelden en hangars, gaan Lingen aan de Eems, ongeveer 40 km over de grens, ter hoogte van Schoonebeek. En wel vier maanden lang als de diensttijd zestien maan den blijft, of mogelijk acht maanden, wanneer de diensttijd op twintig maanden wordt gebracht. De opzet was, op 1 October de eerste regiments-gevechstgroep van ongeveer ian naar Lingen te zenden. Maar deze datum zal waarschijnlijk niet gehouden kunnen worden. Behalve de goedkeuring van de Engelse regering spreken ook de financiën een woordje mee. Als door te hoge kosten geheel legering in Duitsland afgezien zou r ten worden, dan zullen de zomerkampen in Oirschot en Stroe als winteroorden worden ingericht. Daarin zullen dan de troepen worden ondergebracht, die eigenlijk naar Duitsland hadden moeten gaan. Het ls de bedoeling dat de legering ln Lingen permanent zal zijn: na de vier «f acht maanden wordt een groep door andere afgelost. De huisvesting in Lingen is van dien aard, dat de mili tairen hun gezinnen niet kunnen laten iverkomen. Er is in de eerste plaats aan de Britse gedacht, omdat van daaruit het an onze opdracht de verdediging ian het Nederlandse grondgebied kan worden voldaan. Bij een onverhoedse anval uit de lucht zou van Lingen nodig ook het snelst op de eigen renzen kunnen worden teruggetrokken, laarom genoot Lingen de voorkeur Aurich in Oost-Friesland, welke ilaats in de onderhandelingen ook is enoemd. Bij het routine-bezoek dat maarschalk Montgomery Maandag aari Nederland heeft gebracht, bleek deze het volkomen eens te zijn met de plannen van het ministerie van Oorlog en de Generale Staf. Men hoopt dat het stadium van geallieerde verwijten nu definitief is af gesloten. In 1952 zal ons leger een militaii uitvoeren. Daarover wordt nog onder handeld. Obk zouden wij met goedkope vliegtuig-montage en snelle kruiserbouw de bondgenoten goede diensten kunnen bewijzen. Wat dit laatste betreft, moet men echter bedenken dat onze scheeps werven druk bezet zijn met tankerbouw. Materieel Ten behoeve van de opleiding voor straaljagers zal de Nederlandse lucht macht een aantal straaljager-trainers Fokker S 14 aankopen. Dit oefentoestel oefening in groot verband houden, welke is in bedrijfskosten veel goedkoper dan ongeveer een maand zal duren. De laat ste herhalingsoefeningen van Indonesië- veteranen na het mislukken van Crescendo n zijn zó geslaagd, dat zü beschouwd kunnen worden als de basis voor de komende grootscheepse oefening. Ter voorbereiding zullen dit jaar nog enkele stafkwartieren voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. Voorts de Meteor, die thans gebruikt wordt. De materieelvoorziening loopt nog niet zoals we zouden wensen. Naast moeilijk heden van financieel-economische aard is er vertraging van de levering door Amerika door de eisen die Korea productie stelde. Het is daardoor vrij zeker dat nodige tanks niet op tijd zullen hebben, zullen huidige en. toekomstige divisie- i wat weer moeilijkheden meebrengt bi. commandanten enige tijd bij Engelse en opleiding en herhaling, omdat men tank- Amerikaanse staven in Duitsland worden troepen zonder tanks niet kan laten ingedeeld ten einde het specifieke staf- oefenen. Deze onderdelen moeten werk te bestuderen. later opkomen. Advertentie Elke dag één uur Ziet onze belangrijke advertentie. Ook IJ moet hie-rvan profiteren. ÉÉN UUR ALLES VOOR NIETS ,<k\ Leidsche Wollen Dekenhuis Beter en toch goedkoper De zaak Sweerts egering had Indonesië gewaarschuwd Naar wij van bevoegde zijde vernei eft de Nederlandse regering reeds gen voor de verschijning van de publi- ties in Trouw over de zaak Sweerts n uitvoerig rapport over alles wat haar deze zaak bekend was, aan de Indo- sische regering aangeboden. ïxtra vrije middag op technische scholen Iet ingang van 1 Augustus wordt het ital lessen van 50 minuten op de lagere uitgebreide technische scholen be kt tot 40 per week. Hierdoor is gelijk aan de leerlingen behalve de lerdagmiddag een extra vrije middag leraar aan een dagschool mag igstens 40 lesuren per week maken, leraar aan een uitgebreid technische ooi 36. Leraren met akte lager N.O. uitgebreid technische school, nals leraren van de lagere technische olen, mogen bovendien zes lessen n avondscholen. choonvader van Koning Leopold overleden fe Knokke in België is gisteren, ver- pdelijk door een hartverlamming, bieden Hendrik Baels, de schoon- ier van Koning Leopold. Hij was jrmalig minister en oud-gouverneur I West-Vlaanderen. Weer rust in Buenos Aires Buenos Aires is de rust weer her- I, nadat de politie de gearresteerde munistische student Bravo, van wie aannam, dat hij ter dood gebracht in levende lijve aan het publiek de. Tijdens de relletjes van de afge- dagen werden 11 personen gewond, ig mensen werden gearresteerd. assa-depoztaties in Hongazije tfzenden ongewenste personen, o.m. dzakelijk aristocraten en middenstan- worden, aldus verluidt te Wenen, et ogenblik door de Hongaarse com- istische politie gedeporteerd. immunisten in Nice beschoten arbeiderswijk van Nice hebben iskerde personen communisten aan- llen, die verkiezingsbiljetten aan- ten. Zij schoten hen met machinege- i en pistolen en vielen met knuppels Geen der communisten werd ge- 1. Op een andere plaats werden drie te communisten gewond. Een groep ouden van dagen uit Putten bracht gisteren een bezoek aan Soest- dijk, waar H. M. de Koningin hen ontving. Het echtpaar v. d. Broek-Tomassen bood Haar een mand eieren aan en twee „halve ponders" (koek), volgens het gebruik verpakt in een afgedekte mand en een dichtgeknoopte rode zakdoek. De overhandiging leverde een alleraardigst moment op. Klopsignalen waren tevergeefs Plotseling strompelden twee mannen naar buiten met baarden van een meter Duitse arbeiders, die bezig zijn met het opruimen van een geweldige bunker te Gotenhafen bij Dantzig, kregen dezer dagen de schrik van hun leven, toen bij het vrijmaken van een deur plotseling mannen naar buiten strompelden, een baard hadden van bijna een meter, terwijl hun hajren hun op de schouders hingen. len van de mannen viel direct neer overleed ter plaatse, de ander bracht schreeuwend de beide handen voor de ogen. Toen hij hulpeloos bleef staan, bleek dat hij blind was geworden, aldus meldden Duitse bladen. De overlevende zeide, dat hij met drie andere soldaten tegen het eind van de oorlog naar de bunker was gevlucht, toen er een luchtaanval dreigde. Als ge volg van het bombardement waren de vier mannen in de bunker opgesloten. De luchttoevoer werkte nog en in het geweldige bouwwerk waren grote hoe veelheden levensmiddelen opgeslagen, eveneens waren er kaarsen, zaklantaarns lucifers aanwezig. De voorraad was groot, dat men in de bunker zeker nog tien jaar had kunnen leven. Twee man waren in de loop van de zes jaren, Adenauer bij De Gasperi Hechter samengaan van Italië en West-Duitsland In een toespraak tot de pers heeft de Italiaanse min. van Buit. Zaken, graaf Sforza, een verbond voorgesteld tussen West-Duitsland, Frankrijk en Italië. „Mocht de internationale toestand slech ter worden, dan dienden de Ver. Staten en met Europa een Atlantische Unie -ormen. Sforza legde deze verklarin gen af, kort vóór de aankomst van de Duitse bondskanselier, dr Adenauer, die vergezeld wordt door vier hoge functio narissen en zijn dochter Lotte. Sowjetvliegtuig boven Turkije Volgens het nieuwsbureau van Ankara is gisteren een Russisch vliegtuig boven Rize, een Turkse haven aan de Zwarte Zee verschenen. welke zij in de bunker doorbrachen, overleden. Aanvankelijk hadden zij door het geven van klopsignalen getracht aan de buitenwereld hun benarde situatie duidelijk te maken, maar zij kregen geen gehoor, hoewel omwonenden deze klop- tekens van tijd tot tijd hadden gehoord, doch er verder geen aandacht aan had den geschonken, aldus de corr. van het Alg. Dbld. De enige overlevende van het drama ls naar het ziekenhuis te Gotenhafen overgebracht. Hij heeft het licht in zijn ogen herkregen en de hoop is gerecht vaardigd dat hij geheel zal herstellen. Oplossing van het mysterie Duikers gingen onmiddellijk omlaag naar de plaats op 75 meter diepte Het mysterie betreffende de verdwijning van de Britse duikboot „Affray" nadert zijn oplossing. De onderzeeboot, die in April j.l. met 75 man aan boord in het Kanaal verloren ging, is eindelijk gevonden en wel 75 km ten Zuid-Westen van de plaats, waar zij onder water was gegaan. De zee is op de plek, waar de „Affray" gevonden werd 70 meter diep. Men zal het wrak vermoedelijk moeilijk vlot krijgen. hebben deelgenomen, moeten de eerste Het eerste spoor van de „Affray" werd gevonden met behulp van een hydro- phoon van een der opsporingsschepen. Het wrak ligt, aldus wordt nader gemeld, 105 km ten Oosten vavi de vuurtoren St. Catherine, gelegen op het Zuidelijkste punt van het eiland Wight. De schepen en vliegtuigen, die aan de opsporing Burgess en MacLean toch achter „ijzeren gordijn"? Verscherpte veiligheids maatregelen Meer en meer schijnt de Britse Vei ligheidsdienst over te hellen tot de over tuiging, dat de twee vermiste Britse di plomaten, Burgess en MacLean zich er gens achter het „IJzeren Gordijn" be vinden, althans in een der Oost-Europe- se staten. Men houdt er rekening mede," dat zü voor de Russen gewerkt hebben, hoewel zulks niet vast staat. De Britse veiligheidsmaatregelen in Duitsland zijn verscherpt. Engelse functionarissen mo gen geen vertrouwelijke kwesties meer per telefoon bespreken en zij, die gehuwd zijn met Duitse vrouwen, hebben niet langer toegang tot geheime documenten. Het olie-probleem in het Midden-Oosten Mossadeq weer „ziek"... De Perzische regering heeft volgens Reuter, de Britse oliemissie de eis ge steld, dat de voormalige „Anglo Iranian" meer dan drie kwart van alle inkomsten van de verkoop der olie, sedert de wet op de nationalisatie, zal betalen, alvo rens de eigenlijke onderhandelingen tus- de Perzische regering en de Britse delegatie kunnen beginnen. Zoals men weet, zijn partijen thans op het Ministe- tan Financiën te Teheran bijeen, voor het bereiken van een accoord. In middels is de premier Mossadeq weer l.zeer ziek" geworden. De Amerik. olie expert Harding van de Socony Vacuum Oil is van oordeel, dat het .verloren gaan van de olie uit het Midden-Oosten voor de vrije landen in de wereld, rantsoe nering van petroleumproducten in de V.S. tengevolge kan hebben". dagen van het onderzoek herhaalde len boven het wrak hebben gekoerst. Gisteravond daalden verscheidene dui kers af om te zien, of het mogelijk ls, het vaartuig naar de oppervlakte te brengen. Zij moesten hun arbeid onder moeilijke omstandigheden verrichten. Tengevolge van stromingen aan de oppervlakte onder water kon iedere duiker slechts twintig minuten onder water blijven. Zoals alle duikboten van de „A-klasse* was de „Affray" uitgerust met een snui ver-apparaat. dat de boot in staat stelde gedurende lange tijd onder water te blij ven, mits niet te diep gedoken werd. Dit apparaat kan namelijk alleen gebruikt worden op niet al te grote diepte. De hoop, dat er overlevenden gevonden den worden, was reeds een paar dagen na de ramp opgegeven. A. de Booy wordt chef der marinestaf Commandeur Burghard zal smaldeel V leiden Enkele maanden geleden meldden w reeds, dat schout bij nacht A. de Booy de vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe opvolgen als chef marinestaf. Naar vernemen, zal deze opvolging binnenkort plaats hebben. Als dant van het smaldeel V wordt de heer De Booy opgevolgd door commandeur F. T. Burghard, tot voor kort hoofd de afdeling Zeemacht van de Ned. mili taire missie in Indonesië. Of vice-admi raal Van Holthe zijn maritieme loopbaan zal beëindigen, is nog niet bekend. Emigrante van 105 jaar 's Werelds oudste verplaatste per soon, een vrolijke babbelende Poolse weduwe van 105 jaar, is uit Oosten rijk naar de Ver. Staten geëmigreerd. Zij werd vergezeld door haar enige zoon van 50 jaar met zijn vrouw en hun vijfjarig geadopteerd dochtertje. „We gaan op 25 Juni uit Miinchen met het vliegtuig naar Amerika", telde mevr. Paulina Wilsdorf aan slaggevers. Jk ben helemaal niet veel beter dan met de boot te gaan.' bang. Ik verlang er naar. Het lijkt mt DAT het Eerste-Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (KVP) aan de ministers Stikker en Lieftinck heeft gevraagd, waarom de Ned. voorschriften voor het gebruik van het veer over de Maas sen Elsloo en Boorsem strenger zijn dan de Belgische. DAT de Flandria (859 b.r-t.) vai NV. Verenigde Tankkustvaart te Rot terdam is verkocht aan S. Stein KG. te Hamburg, die het schip onder de naam Alice in de vaart zal brengen. DAT het regiment lichte luchtdoel- artillerie Betuwe t-g.v. zijn vertrek naar NaardenBussum gisteren in Haarlem defileerde voor luit -gen. D. C. Buurman Vreeden en de commissaris der Ko ningin, dr J. E. Baron de Vos van Steen- wijk. DAT de R.K. universiteit te Nijmegen nog dit jaar een bureau voor documen- op het gebied van de Ned. dialec ten zal oprichten. DAT van 29 September tot 6 October A'dam een wolweek zal worden ge houden, die wordt voorbereid door het Int. Wolsecretariaat. DAT de 45 sportvliegtuigen uit acht landen, die deelnemen aan de Deense rally, gisteren met tussenpozen van een minuut van het sportvliegveld Hilver sum naar Esbjerg vertrokken- DAT op 30 April j.l. in de Ned. mij nen ruim 47.000 arbeiders werkten, on der wie 43.000 Nederlanders, 1200 Polen. 1000 Duitsers, 400 Belgen, 300 Italianen. 200 Joego-Slaven. 70 Tsjechen, 35 Hon garen, 100 van andere nationaliteiten en 1000 staatlozen. DAT de A'damse arts Tj. L. de Bruine is benoemd tot vrouwenarts-verloskun dige bij het Zuiderziekenhuis te Rotter dam. DAT 93 personen deze week in Utrecht het eerste examen vakbekwaamheid voor restauranthouders aflegden en 14 k 15 pet der candidaten werd afgewezen. DAT dr K. H. E. Gravemeyer. alge meen gedelegeerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, in Wolvega het Sickenga-oord heeft geopend, waar 55 ouden van dagen ondergebracht zul len worden. DAT minister Lieftinck gisteren In aanwezigheid van minister Van Maarse- veen de investeringscommissie voor pro- ncies en gemeenten heeft geïnstalleerd. DAT de 24-j. H. L. B. uit Geleen, die >n groot aantal „verloofden" en „a.s. schoonouders" heeft opgelicht door zich uit te geven als K.L.M.-piloot, voor het A'damse gerechtshof 2 jaar tegen zich hoorde eisen (rechtbankvonnis IVi jaar). DAT de V.V.V. Deventer van 14 Juli tot 12 Augustus haar 40-j. bestaan zal :n met o.a. een bloemenshow en een oud-Hollandse markt. DAT minister Wemmers (Verkeer en Waterstaat) op 21 en 22 Juni de pro vincie Groningen zal bezoeken. DAT op 17 September t.g.v. de Air- borne-herdenking te Arnhem een Engels- Nederlands declamatorium zal worden uitgevoerd, waarvoor Jan H. de Groot de Ned. tekst heeft geschreven, Yge Foppe- ma de vertaling in het Engels verzorgt, G. v. d. Graaf de muziek componeerde en Wim Berkhemer als declamator optreden. DAT drie antieke koperen luchters omstreeks 1600 uit de Domkerk, die in 1827 werden verkocht, op 1 Juli door de Royal Insurance Company Ltd te Liver pool als geschenk aan de gemeente Utrecht zullen worden aangeboden. DAT de N.V. assurantie-maatschappij De Nederlanden van 1845 in een antiek koopmanshuis te Deventer een eigen kantoor voor Overijssel heeft geopend. DAT staatssecretaris Muntendam op 27 Juni in Utrecht de jaarvergadering der Ned. Centrale Ver. tot bestrijding der tuberculose zal bijwonen tg.v. het af scheid van dr L. C. Kersbergen als voor zitter. DAT tegen de gewezen polltie-agent amateur-bokser A. C. R. te Hilversum, e een flesje parfum van f 1.50 zou heb ben gestolen, voor het A'damse gerechts hof bevestiging werd geëist van het rechtbankvonis (1 maand gevangenis straf). Gistermiddag opende het Holland Festival in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage met een gala-concert, ge geven door het Residentie-Orkest o.Lu. Willem van Otterloo. Voor de aanvang deed een viertal koper blazers van het orkest een ope ningsfanfare horen op het dak een der regeringsgebouwen, i.r.: hoornist Buurman; trom pettist Op ten Berg; trombonist Bijlsma en trompettist Laanen. Op de achtergrond de Rjdderzaal. Ecoziomische blokkade Sowjets geven toe in Berlijn Oost-Duitsland heeft te kennen gege ven bereid te zijn de kort geleden uit gevaardigde voorschriften over de West- berlijnse exporten naar Oost-Duitsland te herroepen. Deze maatregelen hebben zoals men weet geleid tot een ernstig geschil tussen de geallieerden ep de Sowjets, die de. gehele Duitse economie dreigde te verlammen. In een verklaring van het Oostduitse nieuwsbureau ADN wordt gezegd, dat terzake overeenstem ming had kunnen worden bereikt, „zelfs indien de Westduitse vertegenwoordigers de besprekingen over de interzonale han del niet hadden afgebroken." Wanneer, de besprekingen worden hervat, zullen de Sowjets de economische blokkade op heffen. Een zorg minder Jarenlang is onze defensie een zor- genkind geweest. Het wilde niet, er zat geen groei in, het bleef maar slap en futloos. Vandaag is het nog een zor genkind, vooral ook financieel. De lasten, die ons volk dragen moet om van het kind een flinke jongeling te maken, zijn niet gering. Maar en dat is het ver heugende het schijnt de goede kant op te gaan. Men is vast van plan deze opvoeding tot een goed eind te bren gen en men is behoorlijk aan de slag ge- De plannen, die twee maanden geleden in de defensie-nota werden ontvouwd, zijn natuurlijk nog geen werkelijkheid. Dat kan ook niet want daarvoor was een termijn gesteld van vier jaar. Toch reeds rijkelijk kort. want in normale tijden zou men er tien jaar over doen. Maar men pakt aan. Dat geeft de burger moed. Dat heeft ook dit nuttig effect, dat het buitenland gaat zien dat het ons ernst is met de defensie van Nederland als onderdeel van West-Europa. Dat be tekent dat de tijd van klachten en aan merkingen van buitenaf voorbij is en dat we kunnen gaan voldoen aan de verlan gens die men binnen het kader van het Noord Atlantisch Pact aan ons stelt Dat komt het prestige van Nederland ten goede maar het is ook prettig voor ons volk zelf, omdat het straks zal gaan zien dat de gebrachte offers inderdaad effect sorteren. Betekent dit nu dat de moeilijkheden zijn, dat er geen fouten gemaakt worden? Dat allerminst. Fouten worden gemaakt overal waar ge- erkt wordt. Maar we mogen hopen, dat die fouten niet al te ernstig en zeker niet onherstelbaar zijn. En moeilijk heden blijven er nog te over. Maar men tracht die één voor één op te ruimen. We zitten met een gebrek aan oefenter rein voor grote oefeningen. Er wordt gewerkt en met goede kans op succes Nederlandse troepen in Duits land niet al te ver van onze grenzen te laten oefenen. Er zijn moeilijkheden op het gebied van de materieelvoorziening, van onze eigen oorlogsproductie. Maar ook hier begint het te dagen. Amerika gaat onze moeilijkheden zien en het wordt tezelfdertijd gewaar, dat we vast plan zijn uit de misère te komen. Dat geeft goede hoop dat men ons des te spoediger de behulpzame hand zal bieden. Er zijn ook moeilijkheden waar het buitenland niet aan te pas komt. We tobben al enkele jaren met een Nationale Reserve, die maar niet op gang wil komen. Die wel meer dan tienduizend vrijwilligers telt, maar die nog geen dui zend goed geoefende mannen op de been kan brengen. Dat zeer zal men ook aan pakken. Als de Nationale Reserve een legerorgaan zal zijn, dan kan men ook bepaalde eisen stellen aan de te leveren manschappen, in verband met de taak die het instituut te vervullen krijgt. Kan daaraan niet voldoen, dan moet men de Reserve, althans als legerorgaan, afschrijven. Dan kan men andere maat regelen nemen. Zorgen om onze defensie nog genoeg, maar het is alvast een zorg minder dat men de zorgen man moedig te lijf gaat. Kiachtig beroep op hef Congres Hierdoor kan Rusland de hele wereld veroveren, zonder één schot te lossen In een radio-toespraak heeft president Truman een beroep gedaan op het Amerikaanse Congres, om de strengste anti-inflatie maatregelen goed te keuren. Deze moeten worden opgenomen in een nieuwe wet op de defensie productie. Truman verklaarde, dat de Sowjet-Unie de wereld zou kunnen veroveren zonder één schot te lossen, als inflatie de Amerikaanse economie onbelemmerd te gronde zou kunnen richten. De wet op de defensie-productie is de voornaamste basis voor de beheersing van alle prijzen, lonen en crediet-restric- ties. Truman wees er op, hoe „ons aller welzijn op het spel staat en ook Amerika als natie in gevaar verkeert". Het infla-" tiegevaar zou, naarmate de militaire uit gaven in de eerstkomende maanden toe namen, hoe langer hoe ernstiger worden. Zelfs al zou de oorlog in Korea morgen Dr Ruy Luis Gomes, een Portugees professor in de wiskunde, die zich candidaat stelde voor de komende presidentsverkiezingen en bereid is aller steun te aanvaarden met inbe grip van die der communisten, om het beicind van dr Salazar te breken Bevin liet z'n vrouw IVi ton na Uit een afschrift van het testament van Ernest Bevin, de overleden Britse minis- ran Buitenlandse Zaken, blijkt, dat hij zijn echtgenote een bedrag van 13.578 pond sterling (ruim f 146.000) heeft na gelaten. aan de dag eindigen, dan zouden toch controle-maatregelen in de komende twee jaar noodzakelijk blijven. Commu nistisch China, aldus Truman, speculeert er op, dat wij onze spaarpenningen inte ren, zodat onze economie straks ineen stort. Het is derhalve van het grootste belang, dat de nationale huishouding steeds sterker wordt. Tenslotte drong de President er bij het Congres op aan, de bestaande „wet op de defensie-productie" zo spoedig mogelijk met de, hierboven genoemde maatregelen uit te breiden. In dit verband wijzen wij er nog op, dat er een wetsontwerp in behandeling is tot verhoging der ontvangsten met 7233 millioen dollar. Hierdoor zal de per soonlijke Inkomstenbelasting met 12tt procent worden verhoogd en moeten voorts de belastingen voor maatschap pijen, accijnzen en omzetbelastingen sterk worden opgevoerd. Spion Strauss Brits staatsburger schap ontnomen De 50-jarige spion Karl Strauss, die enkele dagen geleden door de Britse po litie is gearresteerd van huis uit een Tsjech, maar sinds 1947 genaturaliseerd Engelsman is het Britse staatsburger schap ontnomen. Onlangs is Strauss uit Frankrijk uitgewezen. Zijn zoon heeft te maken met de affaire van de twee ver dwenen Britse diplomaten. WEERBERICHT Nu en dan zon Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king. Vanavond in het Oos ten van het land hier en daar een bui; in de vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Gematigde tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.19—21.02; maan onde* .39, op 17.43. 19 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1