ïlieuuiefeiJisrijc (taunt Ontvoering door Gerrit v. Raaphorst Verbondenen drijven de Chinezen steeds verder naar het Noorden Maar er zijn geen aanwijzingen, dat Peking een regeling wenst Sweerts zal wellicht te Luik terechtstaan Britten en Perzische regering handhaven hun standpunt Ambonnees dorp tussen palmen bij Alphen aan den Rijn? Straaljager bij demonstratie in gracht gestort Marathon-zitting in het Britse Lagerhuis Wist U Gave en opgave WOENSDAG 13 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal 1.72 per maand; 0 40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9243 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #5tantoastfcli ts gbfbleoea mijn hert in tegenspeel" Generaal Van Fleet zeer tevreden De Verbondenen trekken steeds verder Noord-Korea bimnen. Van het Centrale front zijn de Chinezen nagenoeg verdwenen. Door de massale terugtocht der Noordelijken uit Tsjorwon en Koemhwa is er tussen hen en de optrekkende troepen van de V.N. weinig contact meer. Verbonden eenheden trekken op in de richting van Pjonggang, de top van de z.g. „ijzeren driehoek". Ten Noorden van Indje, in het Oos- liet er zich sceptisch over uit, of in dit ten dus, blijven de Roden zich nog vrij stadium langs diplomatieke weg een krachtig verdedigen. Aan het Westelijk regeling zou zijn te treffen voor „sta- front zijn Geallieerde patrouilles door- ken van het gedrongen in de omgeving van Moen- san, Korangpori en Jongtsjon. Volgens luit.generaal Van Fleet is de positie der Verbondenen uitstekend, doch het is mogelijk dat de communis ten nog zeer veel troepen in Noord- Korea in reserve houden. De vijand, aldus Van Fleet, heeft dusdanig zware verliezen geleden, dat deze nu wel moet betwijfelen of de doeleinden in Zuid-Korea te verwezenlijken zijn. Hij Familiedrama in St Jansteen? Wegens dood van zoon ouders gearresteerd Een 43-jarige landbouwer en zijn 46- jarige vrouw uit St. Jansteen (Z.) zijn gearresteerd in verband met de dood hun 17-jarige zoon Johannes. Vorige week Donderdag werd deze jongen, zc is thans bekend geworden, dood onder aan de trap in de ouderlijke woning aan getroffen. Het stoffelijk overschot vertoonde sporen van geweldpleging. De ontboden geneesheer waarschuwde de politie. Maandag werd door het parket te Mid delburg een onderzoek ingesteld in de ouderlijke woning en gisteren zijn de ouders, J. C. de M. en M. de M.-S., de Officier van Justitie in Middelburg voorgeleid. In het gezin zou vaak onenigheid heb ber bestaan tussen de ouders en hur enige zoon. Men acht het niet uitgesloten dat dit de aanleiding is geweest tot familiedrama. Tsjechische spion gearresteerd De Franse contra-spionnagedienst heeft Carl Strauss gearresteerd, een Brits ge naturaliseerde Tsjechoslowaak, die er van verdacht wordt, spionnage voor Tsje- choslowakije te hebben bedreven door o.m. microfilms uit de V.S. naar dit land te smokkelen. In Parijse bladen zoekt men verband tussen het verdwijnen der twee Britse diplomaten en deze arrestatie. Koningin en Prins naar Alblasserwaard Naar gemeld wordt, ligt het in 1 voornemen van Koningin Juliana Prins Bernhard om eind Juli een bezoek te brengen aan de Alblasserwaard e Vijfheerenlanden. Westerling in Frankrijk Naar thans wel als zeker mag worden aangenomen, vertoeft kapitein Wester ling op dit ogenblik in Frankrijk. Diplomaten bij de Ver. Naties betwij felen eveneens, of de Chinezen in dit stadium op Korea werkelijk een ac- coord wensen. Het wordt, aldus Reuter's correspondent Michael Fry, geenszins uitgesloten geacht, dat de communisten het voordeliger vinden de strjjdkrach- de V.N. op Korea te binden, terwijl zy voorbereidingen treffen om ander deel van de wereld toe te slaan. Hieruit zou het stilzwijgen van Peking te verklaren zijn. Langdurige rust voor George VI In een, door Buckingham Palace uit gegeven. bulletin wordt het volgende ge zegd: „De gezondheid van de Koning goed vooruit. In de afgelopen week de temperatuur normaal en de long ontsteking is afgenomen. Met het oog op de catarrhale infectie, waaraan Z.M- dit jaar geleden heeft, hebben wij voorge schreven, dat een lange rustperiode noodzakelijk is". Het medisch bulletin door vier artsen ondertekend. - Troonswisseling in België Abdicatie reeds geregeld Prins Boudewijn zal op 17 Juli, nadat hij in de Verenigde Kamer en Senaat de eed op de grondwet heeft afgelegd, de titel dragen van „Boudewijn de eerste. Koning der Belgen". Zijn vader, Leopold de Derde, zal de titel van „Koning Leopold" dragen. Hoewel hieromtrent nog geen bijzon derheden bekend zijn, blijken de leiders der politieke partijen tot overeenstem ming gekomen te zijn over de dotatie, waarvan Koning Leopold en zijn familie zal genieten, alsmede over het verblijf van het Koninklijk gezin. Koning Leopold blijkt voornemer zijn, onmiddellijk na zijn troonsafstand een buitenlandse reis te ondernemen, die vijf tot zes maanden zal duren. Hierna zou hij zich vestigen in het paleis te Laeken. Het paleis te Brussel zou de officiële residentie worden van Koning Boudewijn. Naar verluidt zouden al deze details worden vastgelegd in een m( randum, dat binnenkort zal worden be kend gemaakt. Bij de ceremonie van de troonsafstand op 16 Juli zullen Koning Leopold, de koninklijke Prins Boudewijn en eerste minister Pholien een rede houden. Ook de leiders der drie grote partij zullen waarschijnlijk een toespraak houden, waarin zij nadruk zullen leggen op de nationale verzoening. Koning Leopold in Antibes Koning Leopold van België is, verge eld van zijn echtgenote, de Prinses de Rethy, in Antibes in Frankrijk aangeko- Hier zal het Koninklijk echtpaar twee weken verblijf houden. In beroep tegen een doodvonnis van vier jaar oud Het militair hof te Luik zal op 19 Juni het hoger beroep behandelen, dat Pierre Sweerts de figuur die in de affaire Door de Eeuwen Trouw zulk een belangrijke rol zou hebben gespeeld heeft ingesteld tegen het dood vonnis, dat de krijgsraad van Tongeren in 1947 tegen hem uitsprak. Sweers zou de ziel der bende zijn ge- De naasting der Iraanse olie De „Anglo Iranian" evacueert vrouwen en kinderen van het personeel Te Teheran hebben de besprekingen plaats gevonden tussen functionaris sen van de „Anglo Iranian" en de, uit drie leden bestaande „voorlopige raad van directeuren" der nieuwe Perzische oliemaatschappij. Over de be reikte resultaten is nog niet veel uitgelekt. De heer Steven McCann, accountant van de „Anglo Iranian", die op doorreis naar Teheran enkele uren op Schiphol vertoefde, verklaarde, dat de Britten hun standpunt zul len handhaven van een gelijke verdeling der winst. Ook hij was van oordeel, dat de Per-1 kinderen heeft de olievelden van Zuid zen de olieraffinaderij niet zelf zouden Iran reeds verlaten met het vliegtuig, kunnen leiden.. Hij protesteerde er te- dat iedere dag vertrekt, gen,, dat de Perzische regering een se- Volgens Ass. Press zijn de Britse vlie-g- rieus contract met een buitenlands kampschepen „Warrier" en „Triumph" maatschappij heeft verbroken. Inmid-met 2981 parachutisten te Famagusta dels heeft de Perzische premier Mossadeq de employée's van de genationaliseerde „Anglo Iranian" aangespoord, de produc tie te verhogen, zodat er bij de consu menten geen bezorgdheid behoeft te ont- De „Anglo Iranian" heeft een lucht brug georganiseerd voor de evacuatie van de vrouwen en kinderen van haar personeel, in totaal ongeveer duizend personen. De helft van de vrouwen en Radja Ampat De vier Vorsteneilanden Directeur van Avifauna heeft plan voor nederzetting van 500 personen MET DE VOLLE instemming van het gemeentebestuur van Alphen aan den Rün werkt de heer G. v. d. Brink, directeur van het vogelpark Avifauna, than: aan een groot plan om in Alphen een Ambonnees dorp te bouwen, waar 500 Am bonnese mannen, vrouwen en kinderen zich kunnen vestigen. Het dorp zou Radja Ampat (die Vier Vorsteneilanden) heten en door palmbomen omringd worden. De kosten worden op 300.000 geraamd. Men denkt aan een toegangsprijs Op het ogenblik worden onderhande lingen gevoerd om dit kapitaal met steun van de overheid bijeen te brengen. Indien mogelijk willen de organisatoren 'het bedrag aan de Ambonnezen cadeau doen, zodat de nieuwe bewoners hun dorp vrij ploiteren. Het'ligt i bonnezen ir voorzien. vijftig cent. Belastingvrijdom entrée's is reeds toegezegd. De gemeente Alphen aan de Rijn zal gratis de nodigde terreinen beschikbaar stellen. Zodra de toestemming van de regerings schuld kunnen gaan ex- instanties is verkregen, zal met de uit voering van de werkzaamheden worden Imitatie-vulkaan Radja Ampat zou door de Ambon nezen zelf in de onmiddellijke nabijheid van Avifauna geheel in de trant van hun eigen. Inheemse nederzettingen opge bouwd moeten worden. Men wil een meer van 100 bij 200 roeter aanleggen. De grond, die bij het uitgraven daarvan vrijkomt, zou gebruikt worden voor het aanleggen van een imitatie-vulkaan. Ter beschutting tegen de Zuid-Westen wind wordt dan tevens een heuvelrug ont worpen die beplant zal worden met 800 tot 1000 palmbomen en andere inheemse gewassen. Het interieur van de huizen zal natuur lijk aan het Nederlandse klimaat worden aangepast. Voor het dorp zullen in het bijzonder kunstvaardige Ambonnezen worden aangetrokken, die daar hun am bachten kunnen uitoefenen. Het zal dus «peciaal gaan om het vervaardigen modelprauwen en andere Indonesische siervoorwerpen, die als souvenirs kocht kunnen worden. Voorts is men plan voorstellingen met dansers danseressen te organiseren. aangekomen. De troepen worden gelegerd in kam pen in verschillende delen van het eiland Cyprus. Twee doden op tweede dag verkeersweek Gisteren, op de tweede dag van de Veilig Verkeer-week, zijn twee ongeluk- dodelijke afloop gebeurd. In Sneek werd het zesjarig zoontje van het echtpaar P. door een trailer overreden Het kind is vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen overleden. Op de Bestseweg onder Oirschot. botste de motorrijder H. v. d. B. uit Tilburg m vaart tegen een vrachtauto op. Met ware schedelbasisfractuur werd hij het St Elisabethziekenhuis in Til burg overgebracht, waar hij later op de dag aan zijn verwondingen is bezweken. Oude man door trein gegrepen en gedood Wachter zag het ongeluk aankomen, maar te laat De 73-jarige H. Vreken uit Echt (L.) is bij de spoorbrug te Nieuwstad door een electrische trein gegrepen en op slag gedood. Een machinist van een kolen- trein had de oude man even te vt tussen de rails zien lopen en had nog wachter gewaarschuwd. Deze spoedde zich op de fiets naar de aangeduide plaats, om 'het ongeluk te voorkomen, maar hij kwam te laat. Hij was een zestig meter van de oude man verwijderd toen deze door de trein gegrepen werd. Dr Karl Dumont, die heden officieel benoemd werd tot ambassadeur van West-Duitsland te 's-Gravenhage. Droef einde van Legerdag Haagse kapitein-vlieger in Uithuizer polder om het leven gekomen De vliegdemonstraties tijdens de legerdag op de tentoonstelling Uthil te Uithuizen (Gr.) vonden gisteravond een droef einde, toen een straaljager boven het terrein zich uit een formatie van vier op grote hoogte losmaakte en met een doffe knal naar beneden schoot. Het toestel kwam in een gracht van de Uithuizer polder terecht en verdween onder water en modder. De piloot, kapt. vlieger wnr. A. G. Deibei uit Den Haag, werd weggeslingerd. Zijn stoffelijke resten werden later op de avond op een tarwe-akker terug gevonden. Hij was 35 jaar oud en gehuwd. De vlieger zou met de andere toestel len een looping uitvoeren. De instructies hiervoor werden nog door de verbin dingsdienst ontvangen, doch onmiddellijk daarop werd het contact verbroken. Op hetzelfde ogenblik zagen voorbij gangers het vliegtuig in razende vaart neerkomen in de gracht voor de boerde rij Ottema. Voor het huis stonden de dochter en schoonzoon van de bewoner de heer Doorenbos. Zij ontsnapten ter- De krijgsraad aldus de Volkskrant veroordeelde toen Sweerts, die offi cier is geweest in het Belgische leger tot de doodstraf, omdat hij in Duitse dienst jacht had gemaakt op illegalen. Hij werd toen bij verstek veroordeeld, omdat hij zwervende was. Thans zit hij in de Antwerpse gevangenis op de be schuldiging van het gebruik van valse papieren en het in bezit hebben van wapens. Aangenomen wordt, dat Sweerts con tact had met een valse passen-centrale in België, die hem vermoedelijk ook- aan het paspoort ten name van de weg gezuiverde rechercheur Van Donk heeft geholpen. De Nederlandse recherche houdt zich met deze zaak trouwens ook nog ijverig bezig. In Nederland werd deze centrale ver tegenwoordigd door een Belg, bij wie de vermoorde Schallenberg meer dan eens op bezoek kwam. Deze Belg was weer een goede bekende van Sweerts. Ten aanzien van de wapensmokkel aldus nog steeds de Volkskrant kan niet direct worden gezegd, dat Sweerts hierbij betrokken was. In het vliegtuig, dat Sweerts bestemd had om medicijnen en een radiozender naar Ambon te ver voeren, werden slechts enkele jacht geweren gevonden. Wel ontdekte mer bij de huiszoeking na zijn arrestatie nog enkele wapens, maar er waren toen reeds aanwijzingen dat via Brussel wapens aan communistisch China werden geleverd, vermoedelijk uit Italië en de dumps in Duitsland. Wel kan aangenomen worden, dat relaties van Sweerts en van Schallen berg in deze smokkelkringen goed thuis waren. De rijksrecherche had dan ook reeds lang het oog op Sweerts. Wellicht dat de behandeling van deze zaak het militaire hof straks meer l(cht brengt. De correspondent van Merdeka in Nederland beweert thans, dat Door de Eeuwen Trouw en het Bureau Zuid Mo- lukken „de bende van Westerling finan cierden". In linkse kringen is men gens de correspondent verbaasd, dat de regering nu pas handelt, vooral daar de gebeurtenissen zich afspeelden voo ogen van de regeringsinstanties in Den Haag. Tot zover de correspondent, waarbij men wel moet bedenken, dat de ge beurtenissen zich hebben afgespeeld in België en niet voor de ogen der regering. Nadar vernemen wij dat Sweers te Antwerpen ook nog zal terecht staan wegens een auto-ongeval. Op 19 Juni volgt dan zijn berechting door het mili taire hof te Luik, hetwelk beslissen zal of zijn verzet tegen het doodvonnis ont vankelijk is, aangezien dit niet is inge diend binnen de reglementaire tijd, n.l binnen 6 maanden na plaatsing in hel staatsblad. Als het hof de doodstraf on die reden bevestigt, zal Sweers een ver zoek om gratie aan Prin Boudewijn doen, en tevens bewijsstukken overleggen van zijn werkzaamheden in het verzet. Hij heeft stukken, waaruit blijkt, dat hij in dienst geweest is van de Britse en Franse geheime dienst. Volgens „Het Volk" was hij de naamste beschuldigde in een proces tegen een S.D.- en Gestapobende, waarin zekere Bovens en Driane tezamen met Sweers ter dood veroordeeld werden. De beide andere straffen zijn niet voltrokken. Driane was in 1940 in aanrakin; gekomen met Sweers tijdens een smok- kelzaak aan de Nederlandse grens te Maastricht. Volgens Diane zou Sweers zich hebben uitgegeven voor een lid der politie. Toen hij Driane arresteerde, zou hij hem voor de keus gesteld hebben, verklikt te worden of voor de Duitsers te werken. De groep Sweers voerde raz- heeft twee moorden bedreven namelijk op Lacroix te Stokkum en op Stukken te Rotem. Bovendien dreef men bloeiende handel in deviezen. Een voormalige dienstbode van Sweers heeft getuigd, dat deze altijd veel Duitsers te logeren had en soms in Duits uniform uitging om opdrachten uit te voeren. Bij de bevrijding was Sweers onvindbaar, hij de Nederlandse grens overgestoken had zijn. diensten aan de Engelsen aangeboden. Het staat vast, dat Sweers toen in het bezit was van Britse militaire papieren. Niettemin werd hij aangehou den en ondergebracht in het huis van be waring te Amsterdam en volgens „Het Volk" zou hij op last van de minister van Justitie zijn vrijgelaten en vertrok ken zijn op een schip onder Nederlandse vlag. In 1948 werd aan de Belgische mi nister van Justitie in het parlement de vraag gesteld, waarom Sweers op vrije voeten bleef, terwijl anderen, die veel minder op hun kerfstok hadden, zware straf moesten ondergaan. De nister antwoordde dat België de eis nauwernood aan de dood, want vlak voor hen stortte het t-oestel neer. Onmiddellijk snelden de militaire auto riteiten van het tentoonstellingsterrein toe. De omgeving werd afgezet. Ook de garnizoenscommandant van de vliegbasis Leeuwarden, lt.-kol. Fideldeü, begaf zich naar de plaats van het ongeluk, alsook generaal-majoor Dürst Brit. De versla genheid onder het publiek was groot. Kapitein Deibei diende reeds voor de oorlog bij de Militaire Luchtvaart van het KNIL en stond bekend als een uit stekend jachtvlieger. Nog onlangs werd de kapitein onderscheiden voor zijn da den van moed als vlieger in de oorlog tegen Japan. In 1942 werd hij op Java gewond en daarna raakte hij in krijgs gevangenschap. Later fungeerde hij als commandant van een jachtsquadron op Padang. In Nederland terug werd hij ge plaatst op de jachtvliegschool te Twenthe voor de opleiding op straaljagers. Hij was waarnemend basiscommandant in Leeuwarden. In Januari maakte de kapi tein nog een geslaagde noodlanding met een Meteor tussen Zutphen en Deventer. uitlevering van Sweerts nooit heeft ver zaakt, doch dat er met Nederland geer wederkerig aceoord bestond over de uit levering van oorlogsmisdadigers. Volgens „Het Volk" was dit in strijd met de in formaties uit Nederland, dat Nederland aan België de uitlevering van Sweers had voorgesteld. Leider van het Huis knapte 'n uiltje 1 Conservatieven en Labourleden waren schor, hadden rode ogen en baarden In het Britse Lagerhuis werd een Marathon-zitting gehouden. De twist appel was een financieel wetsontwerp, dat verband hield met de begroting. In het 32 uur lange debat over de Finance Bill werden niet minder dan 22 stemmingen gehouden. Maffend en soezerig hingen de Conservatieeven en Labourleden in de banken van het Lagerhuis, na een zitting, welke om half drie 's middags begon en eerst de volgende dag, 's avonds, om kwart over tien eindigde. Het na-oorlogse record van 22 uur 3 minuten werd ver beterd, doch het record van 41 uur 30 minuten, dat in 1881 gevestigd werd, is nog niet gebroken. De leden waren schor, hadden rode ogen en baarden; sommigen deden een dutje in hun bank en van tijd tot tijd glipten ze naar buiten om wat te drin ken of te genieten van grapefruit, eieren en spek. De Conservatieve leider Church ill probeerde een eind te maken aan de zitting, maar zijn voorstel werd met 287 tegen 272 stemmen verworpen. Al waren zij nog zo slaperig, de Labourleden hadden heimelijk leedver maak om de klachten van Conservatieve zijde. Immers tussen 2 en 20 Maart van dit jaar, duurden alle zittingen van het Lagerhuis, door toedoen der Conserva- begonnen. Regering gezwicht Voorlopig geen nieuwe paspoorten De uitvoering van de gewijzigde rege ling voor de uitgifte van paspoorten, welke tot vele klachten heeft geleid, is thans door de regering opgeschort. Naar de mogelijkheid van een sterk gewijzigde regeling zal een nader onder zoek worden ingesteld. „De autoriteiten hebben kennelijk In gezien, dat de ingewikkelde nieuwe regeling allesbehalve op de practijk was afgestemd", verklaarde de heer H. J. v. Balen, hoofddirecteur van de A.N.W.B., desgevraagd. Bij het invoeren van de nieuwe regeling was verzuimd de men sen van de practijk te raadplegen. De laatste dagen hebben reeds bewezen, tot welk een stagnatie de nieuwe voorschrif ten geleid zouden hebben. De Vara zal vanavond om tien voor half zeven in samenwerking met de ANWB een vraaggesprek over de pas poorten uitzenden. DAT de Egyptische minister van So- ciaie Zaken. Ahmed Hussein Pacha- die de internat, arbeidsconf- in Genève bij woont, volgende week als gast van min. Joekes ons land zal bezoeken. DAT degene die een anonieme brief heeft geschreven waarin een man wordt beschuldigd van vergiftiging van zijn vrouw, verzocht wordt zich bekend te maken aan het politiebureau Leldse- plein. A'dam. DAT gisteren bij de Haarlemse Scheepsbouw Mij een Frans schip (1420 ton) te water is gelaten en op 29 Juni bij Wilton-Fijenoord net Franse tankschip Orléanais volgt. DAT voor de oefening van de genie bij Maastricht (het bouwen van een brug) 460 ton materiaal moest worden aangevoerd per auto of trein en op vlot- DAT op 19 Juni van 9 u. tot zo: dergang schietoefeningen worden ge houden in Petten. DAT de St. Willibrordusput te Zoute- lande (Z.). waar helder zoet water op welde sinds Willebrord er volgens de legende zijn staf op de grond sloeg, is gerestaureerd. DAT de 99 bij het botercontrólestation Friesland aangesloten bedrijven vorig jaar 18.270000 kg boter of 35 min kg dan in 1949 produceerden, doch de kaasproductie (71,7 min kg) 7 pet lager as dan het vorig jaar. DAT de oudste plaatselijke ver. van tandartsen, de R'damse tandartsenver. op 21, 22 en 23 Juni haar 50-j. bestaan gaat vieren. DAT men bij de eerste kersenverpach tingen in Geldermalsen de winkelprijs van kersen op ongeveer 50 ct per kg schatte. DAT van 15 Juni af tussen Nederland en Duitsland weer verzamelgesprekken kunnen worden gevoerd, waarbij aan de Duitse kant acht abonnées tegelijk aan het gesprek kunnen deelnemen. DAT zes leden van het Amerik. Con gres gisteren in Den Haag werden voor gelicht over woningbouw, herbouw e.d en de R'damse havens bezichtigden. tieven, tot na middernacht. Men probeer de toen de Labourleden af te matten en algemene verkiezingen te forceren. Een Conservatieve afgevaardigde constateer de, dat Ede (de leider van het Huis) een betreurenswaardig voorbeeld gaf door in de regeringsbank een uiltje te knappen. Ede werd bij die aantijging weer wakker 1 glimlachte slaapdronken. De Labourafgevaardigden waren voor zichtiger met het verlaten van de zaal dan de Conservatieven. Zij waren op hun hoede tegen onverwachte stemmingen, want de regering kan het zich niet ver oorloven een stemming te verliezen. Het dus half elf gisteravond, toen de eindeloze parlementaire zitting een einde Oververmoeid, schier half ver doofd. duwden de leden elkaar de zaal die bezaaid lag met grote proppen DAT van het in Friesland Ingezamel de geld voor de Duitse ontheemden nog noodziekenhuis, een kleuterdagver blijf en een schoenmakerswerkplaats kon worden ingericht, alsmede een voorraad linnengoed. DAT de jaarlijkse ..heamieldagen" in Bolsward, met het openbare hooimaal als middelpunt, op 28, 29 en 30 Juni den gehouden. DAT de stoomvaartmij Wijklijn het vroegere Engelse m.s. Forest onder de Haulerwijk in de vaart heeft ge bracht. DAT een overheidscommissie is inge steld om te adviseren bij de voorgenomen beperking der investeringen door lagere publiekrechtelijke lichamen, mi A. M. v. d. Dries, secr.-gen. van het dep. in Financiën als voorzitter. DAT minister Wemmers met enige directeuren-generaal gisteren een officieel bezoek aan R'dam bracht vraagstukken i.v.m. de haven, het vlieg veld en het stadsverkeer besprak' DAT de internat, jaarbeurs van Inns bruck een bureau heeft opgericht in de I deze week zal een deel van de barak Utrechtse Jaarbeurs. [weer zijn oude bestemming kragen. Leider theosofen bij de Koningin De Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk in gehoor ontvangen de heer James A. Long. leider van het theoso- phisch genootschap in Pasadena (V.S.) die voor een bezoek van enkele weken in ons land is. In Tilburg nog slechts vier pokkenpatiënten In de speciale barak van het St Elisa bethziekenhuis te Tilburg worden op het ogenblik nog slechts vier pokkenpatiën ten verpleegd, van wie er binnenkort enige zullen worden ontslagen. Nog T^en vorig maal gaven we een samen. vatting van wnaar de bedoeling der regering, de nieuwe Zondagswet ons brengen zal. Gaat de bestaande doch zoals wij zagen niet meer nageleefde Zondagswet uit van de opvatting, dat de viering van de Zondag door middel van wettelijke voorschriften behoort te wor den „afgedwongen" de nieuwe Zon dagswet zal volstaan met het wegnemen uitwendige beletselen voor de hei liging van de Zondag. Het wetsontwerp draagt deswege dui delijk het karakter van een compromis. Men lette eens op het duidelijke ver schil, dat het ontwerp maakt tussen aan ie kant de Zondagmorgen en aan de andere kant het verdere gedeelte van de Zondag. Het tijdstip van 13 uur schijnt hier wel beslissend te zijn, al kan plaat selijk dit tijdstip worden verschoven, alhans voor wat betreft de openbare ver makelijkheden. Leent deze stof zicjj wel een compromis? Wij erkennen, dat de Overheid niet veel meer kan doen dan de Zondagsrust waarborgen. Wat de Zondagsrust stoort heeft zij tegen te gaan. En voor die Zondagsrust is niet slechts belangrijk wat er gebeurt in de buurt van kerkgebouwen op het mo- ent waarop daarin godsdienstoefenin- ■n worden gehouden. In deze zal het ook van grote beteke- s zijn. hoe deze nieuwe Zondagswet zal worden nageleefd. De toelichting bij het wetsontwerp is niet altijd bevredi gend en de wetsartikelen zijn soms vaag. Wat de toelichting betreft, willen wij de aandacht vestigen op een merkwaar dige zin Daarin wordt gezegd, dat de beoefening van sport en andere lichaamsbeweging in de open lucht voor diegenen die op werkdagen daartoe geen gelegenheid hebben, gevoegelijk een le vensbehoefte mag heten. De Overheid constateert dus, dat hier sprake is van een levensbehoefte. Nu zouden wij de vraag willen opwerpen: die levensbehoefte er dan niet voor diegenen die op werkdagen evenmin ge legenheid hebben en die toch bezwaren hebben tegen het beoefenen van sport op de Zondag? Maar als er naar het oor deel der regering hier werkelyk sprake n een levensbehoefte voor iedereen, ware het stellig ook dienstig ge weest zo de regering ook althans de vraag had opgeworpen of oehalve de Zondag ook niet de Zaterdag in het on- derzrek had behoren te worden betrok ken. Is de beslissing niet altijd bevre digend ook zijn de wetsartikelen vaag. Zij spreken van onnodig gerucht", „meer voor de godsdienstoefe ningen hinderlijk gerucht dan met het oog op de eisen van het verkeer rede lijkerwijze onvermijdelijk is". ..gerucht dat redelijkerwijze kan worden verme- verstoren van de rust „zonder ge noegzame reden". Wat betekent dat? Dat het voor een belangrijk deel zal aankomen op de wij- an nakoming van de wet. Wij zeg gen niet dat zulke aanduidingen „rede lijkerwijze onvermijdelijk" zijn. WIJ zeggen wel dat hier allerlei mogelijk heden liggen om de grenzen wijder of minder wijd te trekken. De regering zelf geeft, zoals wij zagen, het voorbeeld van fabriek in de nabijheid van een kerk. Wordt in zulk 'n fabriek, 'n conti nubedrijf uitgeoefend dat zonder aan zienlijke economische schade niet kan worden stilgelegd onder de godsdienst oefeningen, dan kan men volgens die regering niet zeggen, dat in dit geval het gerucht onnodig is. Men ziet dat hier de zaak niet wordt opgelost. Wan- zou de schade aanzienlijk genoeg om niet te doen vergen dat de fa briek wordt stilgelegd? En wat, indien het gerucht zo luid is dat men de gods dienstoefening net zo goed of beter ach terwege kan laten? Dit alles betreft de uitvoering. Dit wetsontwerp laat dus nog wel enkele vragen open die haar beantwoording ten dele zullen moeten vinden in de practijk. Een opmerking moet daaraan nog worden toegevoegd Men zegt wel dat zelfs goede wetten niet baten zonder goede zeden. Dat geldt ook de Zondags- De Zondagsrust is maar niet een kwestie van de overheid zij is er een overheid en volk samen en niet het >t van het volk zelf. Met dwang komt men niet ver. Wij staan voor het feit dat ook onder ons volk velen de Zondag niet meer zien ^als de dag des Heeren In de aanhef van het wetsont werp dat wij bespraken, staat dat de wetgever ook heeft willen letten cp „de ontwikkeling der samenleving" Het is een ontwikkeling waarover we moei lijk in alle cpzichten verrukt kunnen zijn. Hier ligt een taak voor ons allen. Men heeft in dit verband wel gesproken een „worsteling om de ziel van ons volk". Terecht menen wij. De Zondag i dag des Heeren. In haar toelich ting bij het wetsrntwerp constateert de regering met dankbaarheid dat het Christendom nog steeds zijn stempel drukt op ons volksleven. Inderdaad, ook de Zondag draagt daarvan tot vandaag het merk. Een grote meerderheid ons volk. aldus de regering, belijdt de Christelijke godsdienst en daarom be hoort naar het cordeel der n-gering de Zondagsrust ^e worden gewaarborgd Wij menen dat dit zou dienen te ge schieden „ook als deze meerderheid eens minderheid werd In elk geval mogen wij vaststellen, dat er onder ons volk nog velen zijn voor wie de Zondag een dag is van een bijzrndere rijke inhoud. En naar dat goede dient te worden ge handeld. Fet probleem van de Zondagsrust zou minder dan thans een probleem zijn, wanneer ons volk zou worden gewonnen voor de Heer van de Sabbath Wellicht waren we dan ook zover dat we duide lijk konden inzien hoe aan ae opgave van de Zondag de gave voorafgaat. WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Over het algemeen i veel bewolking en morgen overdag kans op enkele regen- of onweersbuien. Ma tige tot vry krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.20—21.00; maan onder 1.12, op 14.46. 19 Juni VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1