Jlicuwe iTci iisnje GToumitt Met hond en hoed ter kerk Morrison acht de onthullingen niet in het algemeen belang Psychische „schemertoestand" het begin van hun duistere verdwijning! „Daddy heeft me al veel van Holland verteld" 't Bedrijfsleven protesteert tegen Lieftincks plan Op't gebouw der,,Anglo Iranian" éraait de Perzische vlag Wist IJ Zondagswet C DINSDAG 12 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal 1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0 18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9247 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5 tantpasticb Is ghr&Ieoen tnyn hert ia tcgtjcnspocr Waar zijn de Britse diplomaten 7 ER HEERSTE in het Britse Lagerhuis een enorme spanning, toen de minister van Buit. Zaken, Morrison, zijn verklaring aflegde over de twee, spoorloos verdwenen Britse diplomaten. Hij legde er de nadruk op. dat de „veiligheids-aspecten" van de zaak zorgvuldig worden onder zocht, doch het was niet in het algemeen belang deze te onthullen. Op een vraag, of de vermiste diplomaten connecties hadden met de Sowjet- Unie, antwoordde Morrison: „Ik geloof, dat dit een aangelegenheid is, waaromtrent wij in dit stadium niet een voorbarig oordeel mogen vor men". Overigens zeide Morrison, dat één der twee Britse diplomaten, Guy Burgess, onlangs uit Washington, waar hij op de ambassade werkte, was teruggeroepen wegens zijn „algemene ongeschiktheid". Op het tijdstip van zijn verdwijning I overtuigd, dat het telegram van Burgess aan zijn moeder uit Rome authentiek Een spoor leidt naar Andorra Het zoeken naar de verdwenen diplo maten is thans gericht op Andorra, na een verklaring van een rechtskundige tegenover de politie, dat hij de vorige week Donderdag met beiden in het Pyre- nese dorpje Foix gesproken heeft. Deze jurist, mr Lannes, had de Britten uit foto's in een krant herkend. De Britten hadden hem gevraagd of de Envalira-pas, die toegang geeft tot An dorra, open was. Zij verdwenen in een auto, die een Brits nummerbord had. In het „Hotel du Tourisme" te Foix hebben inderdaad twee Britten de nacht van 7 op 8 Juni doorgebracht, maar de pas poorten droegen andere namen. Ander zijds hebben toeristen de vermisten bij de Zwitsers-Italiaanse grens gesig naleerd! MAC LEAN. BURGESS. bassade in overweging. Volgens de mi nister waren er geen bevestigde inlich tingen over de verblijfplaats der miste diplomaten ontvangen, sedert het tijdstip, dat zij te Saint Malo in Frank rijk waren aangekomen. Ook beschikte hij niet over de bewijzen, dat zij docu menten hadden meegenomen, aldus B\j Ass. Press vinden wij nog bijzon derheden over het terugroepen van beide diplomaten, vorig jaar, uit hun functies ln het buitenland, nadat Amerikaanse functionarissen bezwaar tegen hun ge drag hadden te kennen gegeven. Op lijke lunchpartiien zou MacLean in Cairo zich al te luidruchtig gedragen hebben. Hó', zou, na behandeling door een psy chiater, benoemd zijn tot hoofd van de Amerikaanse afdeling der ambassade. Ook Burgess moest als gevolg van Amerikaans protest Washington verlaten en wel, nadat hij verschillende verkeers overtredingen had begaan. De stiefvader van Burgess, luit.-kol. Bassett, heeft kennen gegeven, dat zijn pleegzoon vóór deze naar Amerika gezonden werd, aar de gevolgen van een shock leed, en dal hij wel-eens last had van „schemertoe- Itanden". Persoonlijk was Bassett er van Verzet der Roden sterk afgenomen Landing van mariniers aan Noord-Koreaanse kust De Verbondenen bezetten over de ge- - hele centrale en Oostelijke sector van he" front op Korea een linie, die aanmerke- 1 lijk Noordelijker ligt dan die, welke zij vóór het Chinese offensief op 22 April Innamen. Het verzet der Noordelijken neemt langs het gehele Koreaanse front af, uitgezonderd in de Westelijke sector, waar de hoofdmacht der Verbondenen ten Zuiden van de Imjin blijft. Volgens een communiqué van het i achtste leger blijken de Noorde- u I lijken het gebied van Tsjorwon volkomen verlaten te hebben. Bij Janggoe en Indje wordt nog gevochten met wisselend a succes. Aan de Noord-Koreaanse kust is eer afdeling mariniers geland op een plaat! 160 km achter de Noordelijke linies. De I operatie werd zonder verliezen uitge- voerd. België zal voor 60.000 dollar sui i; ker naar Korea zenden voor distributie !-onder de bevolking. r- 't Kozeaconllict Krasse taal van gen. Wedemeyer Het getuigenis van generaal Albert Wedemeyer voor de senaatscommissies van onderzoek heeft aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. Generaal Wedemeyer, de vroegere •tafchef van Tsjiang Kai Sjek en thans bevelhebber van het Amerikaanse zesde leger, dat te San Francisco is gestation- neerd, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Amerika al zijn troepen direct uit Korea dient terug te trekken en de strijd alleen met de lucht- en zeemacht moet voeren. Tevens moeten de diplomatieke betrekkingen met Rus land worden afgebroken °n algehele mobilisatie worden ingevoerd. Hij ver klaarde zich voorstander van het bom barderen van het Chinese achterland en een blokkade, zelfs al zou dit corlog met zich brengen. Het sluiten van een wa-, j penstilstand bij de 38ste breedtegraad achtte hfj een psychologische nederlaag ivoor de V-N-landen, die troepen op Korea hebben. Het ontslag van Mac- Arthur vond Wedemeyer gerechtvaar digd, maar de wijze waarop dit kwam, ,nie bepaald gelukkig. 's Werelds grootste televisie- mast in gebruik 's Werelds grootste televisie-antenne gisteren te New York in gebruik ge- «teld. Zij is 67 meter lang en staat op Ihet 102 verdiepingen hoge Empire State Building. De top van de mast bevindt zich 442 meter boven de begane grond. £e mast heeft 1 millioen dollar gekost. Textiel wordt met verlies verkocht Kopersstaking en prijzen- strijd in Amsterdam De textielwinkeliers klagen over ee kopersstaking. In Amsterdam zijn wir kels waar men herenconfectie verkoopt tegen zeer kleine winst, tegen inkoop prijzen of zelfs met verlies. De zaken willen hun oude voorraden kwijt: hebben geld nodig. Er is nog niet direct sprake van een prijzenoorlog, maar het gaat er op lijken. De zaken voor het „betere publiek" doen nog niet mee, maar op de Amster damse Nieuwendijk, de „confectiestraat voor de kleine man", leest men slagzin nen als: „Aan de kassa betaalt slechts 2/3 van het bedrag dat het prijs kaartje aangeeft." „Bij aankoop van costuum of sportpantalon een regenjas voor f 15". „Gratis een broek, als u ei een jasje bij koopt". En het is nog niet eens druk in derge lijke zaken. Hêt publiek wacht wellicht af of de prijzen soms nog verder zullen dalen. Maar als de oude voorraad is geput, zullen de prijzen in de zaken omhoog gaan, want grondstoffen zijn duur en arbeidslonen hoog. En fiet pu bliek zal wederom niet kopen.... De eerste Duitse ambassadeur Binnenkort kan de benoeming ver wacht worden van dr Karl Dumont thans consul-generaal in Nederland, tot ambassadeur van Duitsland hier te lande Margaret Truman, zoals zij vanochtend in Hoek Margaret in Nederland (Van een onzer verslaggevers). Een kleine, blonde, lachende Margaret Truman zette vanmorgen om vijf n over achten voet aan wal in Hoek Holland. Het was de eerste maal, dat zij het Europese vasteland betrad. Hartelijk was de begroting tussen Margaret en ambassadeur en mevi Chapin, bij wie ze tot Vrijdagmiddag zal logeren. Ze poseerde lachend voor de fotografen 1 antwoordde vriendelijk op de paar vragen, die haar in de gauwigheid ge steld werden." „Weet u al iets van Hol land?" „Ja zeker, daddy heeft me er veel van verteld." President Truman is in zijn jonge iren wel in Nederland geweest en daar vader en dochter dikke vrienden zijn zullen uit die tijd wel eens verhalen gedaan zijn. Margaret was gekleed in een eenvou dige blauwe tailleur met een bont cape bever. Ze droeg een paar wit ge stippelde handschoenen, van dezelfde stof als haar kleine ronde hoed. Montgomery van Valken burg vertrokken Even over half tien vanochtend is veldmaarschalk Montgomery van het vliegveld Valkenburg naar Parijs ver trokken, na zijn eendaags bezoek aan ons land voor besprekingen met de chefs van staven- Afdeling Nijmegen D.F staakt actie De afdeling Nijmegen der stichting ..Door de Eeuwen Trouw" heeft in ver band met de gebeurtenissen in België haar pas opgezette bijzondere actie ge- j staakt Haar reisvriendinnen, miss Wright miss Reathel Odun, droegen tailleurs en bontcapes. Het vrolijk en vriendelijk groepje medepassagiers hadden er kennelijk plezier in. Lang duurde het oponthoud niet en met een flinke vaart ging het naar Den Haag, waar de Amerikaanse vlag al in de tuin van Tobias Asserlaan 4 wapperde. Daar wipte Margaret gauw naar binnen en gingen de deuren voor nieuwsgierige bezoekers dicht. Veel tijd om en familie dor te bren'gen was er overigens niet, want om 11 uur ging Margaret al naar burgemeester d'Ailly in Amsterdam. Het toezicht op crediet Belangrijke groepen van het bedrijfs leven hebben een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer tegen het nieu we wetsontwerp tot toezicht op het cre- dietwezen. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het R. K. Verbond van Werkgevers Vakverenigingen, het Kon. Ned. Landbouwcomité, de Ned. Christ. Boeren- en Tuindersbond, de Hoofdgroep Verzekering, de Kon. Ned. Middenstands bond, het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de Kath. Boe ren- en Tuindersbond de Hoofdgroep Handel, de Hooofdgroep Verkeer, de Christelijke Middenstandsbond en de Ondernemersraad voor Indonesië hebben dit adres ondertekend v in zij verzoeken, geen goedkeuring hechten of dit afdoende te wijzigen. Zij wijzen er op, dat het bankcredlet aan het bedrijfsleven betrekkelijk laag is, terwijl daarentegen de banken bij een credietverlening van f 1850 millioen over f 3500 min schatkistpapier beschik ten. Daar de minister-van Financiën n bevrijding niet afdoende pogingen heeft gedaan om de schuld te consolideren, werd het schatkistpapier bij de banken bevroren en werd de credietverlening aan het bedrijfsleven besnoeid. Het eerste principiële bezwaar tegen het wetsontwerp is, dat niet een onafhan kelijk lichaam het toezicht uitoefent, doch de minister van Financiën, die di rect belanghebbende is. Het tweede be zwaar is, dat het hier een machtigings wet betreft, die de minister alle bevoegd heden geeft, waarbij het recht van amen dement der Kamer verdwenen zal zijn. Het derde bezwaar richt zich tegen de bevoegdheden van de overheid on rente vast te stellen. Deze bezwaren klemmen te meer, daar het bedrijfsleven Vierling geboren in Halfweg Echter drie van de babies reeds overleden De 35-jarige mevr. M. Jongbloed-Van Laar uit Zwanenburg, bij Halfweg, heeft gisteravond in de Maria-stichting te Haarlem het leven geschonken aan i vierling, bestaande uit twee jongens twee meisjes. Aanvankelijk maakten moeder en baby's het goed, maar in de loop van de nacht zijn de twee jonge tjes en een van de beide meisjes over leden. De toestand van de moeder en het overgebleven meisje is redelijk wel. Mevr. Jongbloed was reeds een week geleden in het ziekenhuis opgenomen. Zij had reeds vier kinderen, namelijk twee jongens en twee meisjes van 2 tot 7 jaar. Bijzondere pensioentoeslag omhoog per 1 Januari jl. De wet tot verhoging van de bijzon dere toeslag op de ambtenarenpensioe- nen zal. wanneer het dezer dagen inge diende wetsontwerp door de Kamers wordt aangenomen, terugwerkende kracht hebben tot 1 Januari 1951. Zij ;en dag na de datum van afkondi ging in werking treden. De kindertoelage voor gepensionneer- den. die de regering zoals men weet eveneens wil verhogen, zal berekend worden naar de toestand op 31 Decem ber j.l. toenemende mate een beroep oo cre dietverlening zal moeten doen om de werkgelegenheid te handhaven. De li quiditeit van het bedrijfsleven wordt reeds aan het wankelen gebracht door verhoging der vennootschapsbelasting, versnelde belastinginning en niet-door- berekening van de loonsverhoging. Bii- komende bezwaren zijn, dat er toezien! komt op bedrijfsvoering, dat er kennis genomen wordt van bedrijfsgegevens zon der waarborgen tegen schending van ge heimhouding, voorts het ontbreken van een beroepslichaam. De organisaties menen, dat het be drijfsleven en de werkgelegenheid door dit wetsontwerp zullen worden schaad. Zo zag het er gisteravond in de Houtrusthallen te Den Haag direct de opening van de Haak-in Bazar uit. Laten we hopen dat, als de expositie in de Sleutelstad komt, de Leidenaren in even groten ge tale aantreden, om het millioenen- bedrag te helpen „afronden". Heetwaterkraan open: kleuter overleden Een tweejarig meisje uit de Zomerdijk straat te Amsterdam is dezer dagen in het O.L. Vrouwe Gasthuis overleden aan brandwonden, die door heet water ver oorzaakt waren. De kleuter haö, toen zij gebaad werd, in een onbewaakt ogenblik de heetwaterkraan opengedraaid. Zuidlimburgse kersen: 5092 cent per kilo Gisteren werd in Sittard de eerste vei ling van Zuidlimburgse kersen gehou den. Er werd 2500 kg aangevoerd en d< prijzen varieerden van 50 tot 92 cent per kilo. De olie-naasting een voldongen ieit Teheran behoeft niet ongerust te zijn over de Russische grensmanoeuvres... Op het hoofdgebouw van de reusachtige „Anglo Iranian Oil Company" is thans als symbool van de nationalisatie der olie, de rood-wit-groene Per zische vlag gehesen. Ongeveer duizend personen woonden deze plechtig heid bij in Khorramshahr, op enige kilometers afstand van de raffinaderij te Abadan. De Perzen hingen in de gebouwen biljetten op, waarop in het Perzisch te lezen stond: „Dit zijn thans de kantoren van de voorlopige Raad van Bestuur, die tot taak heeft de naasting van de petroleum indus trie". De hoofddirecteur van de „Anglo Iranian", de heer Drake, droeg zijn werkkamer in het gebouw over aan rijksambtenaren. Het was de eerste maal, dat de Per zische vlag uitwaaide op een gebouw der Anglo Iranian", waarin de Britse regering een meerderheidsbelang bezit. Het vermogen der maatschappij wordt gewaardeerd op meer dan 300 millioen pond. Inmiddels heeft een woordvoer der van het Perzische min. van Finan ciën verklaard, dat bij de komende onderhandelingen alle Britse voorstellen voor „de een of andere vorm van natio nalisatie" zouden worden verworpen. Aan de Britten wordt de eis gesteld, de nationalisatie als een voldongen feit te aanvaarden en mocht de .Anglo Iranian" zulks weigeren, dan zal Perzië de onder handelingen afbreken. De „Nationale Perzische Olie Maat schappij" heeft thans aan de Anglo Iranian" geschreven. In deze brief wordt verzocht 75 procent der inkomsten te dragen. De overblijvende 25 procent dienen gereserveerd te blijven eventuele compensatie-aanspraken de „vroegere maatschappij". Een Per zisch woordvoerder te Lake Success verklaarde, dat Perzië tot de strijd overgaan, indien iemand zou pogen het geschil met geweld op te lossen. Inmiddels heeft de vice-voorzitter van de .Anglo Iranian", Basil Jackson, te Teheran te kennen gegeven, dat de Per- de olieindustrie niet zelf kunnen drijven. De Britse missie heeft volmacht „iedere redelijke overeenkomst" aan te gaan. Men zal echter niet accoord gaan met het voorstel van 25 procent de Britten en 75 procent voor de Perzische regering. DAT voor het A'dame Hof 1% j. werd geëist tegen de tot 10 mnd. veroordeelde 58-j. scheepsexpert J. van Z. aldaar, die in 1946 een vals expertiserapport over de oorlogsschade van een viskotter zou hebben opgemaakt. DAT de eis van J. J. Dinkelberg te Alkmaar, dir. van de tentoonstelling Van de Wadden tot het IJ, tegen de Nwe Langedijker Crt. (wegens aantasting m eer en goede naam) door de pres. van de Alkmaarse rechtbank is afgewezen. DAT de Britse oud-min. Anthony Eden Zaterdag incognito, met zijn twee zoons, de Rembrandt-tentoonstelling in het Frans Halsmuseum te Haarlem had be zocht. DAT de exploitatie van het hotel Des Pays Bas in Terneuzen, hetwelk eerst mondeling aan de hotelhouder F. de Milliano te Breskens en daarna schrif telijk aan de Rijksgebouwendienst was verhuurd door de pres. van de Middel burgse rechtbank aan de hotelhouder is toegewezen. DAT in Utrecht is opgericht de stich ting Saphier, die bedrijfsleven en pers nader tot elkaar wil brengen. DAT het stoffelijk overschot van de Zaterdag bij Hoek van Holland in zee verdronken Britse militair A. Fre drick is aangespoeld- DAT voor het aangaan van arbeids verhoudingen met mannelijke werk nemers die voorheen in de sigarenin- dustrie werkten, geen vergunning van het G.A-B. meer nodig is. g DAT voor verpakking weer gerege nereerde bllkproducten mogen worden gebruikt, mits voorzien van een in het deksel geslagen letter R. DAT de besturen van de transport bonden BBN-, FN.O.P. en N.V-T.. alsmede het KVP-jongerencongres te Groesbeek, hebben geprotesteerd tegen de nieuwe passenregeling- DAT de constructie-industrie Nestradi van Den Hulst (O.) is verhuisd naar Apeldoorn. DAT o.m. 25 studenten ln de N O- Polder een onderzoek naar gemeen schapsvorming zullen instellen en an deren gaan studeren op de mogelijkheid van een nieuw polderdialec' DAT in de omgeving van Uithuizen (Gr.) waarschijnlijk een nieuw dorp wordt gebouwd om het vacuum ten N.O. van Uithuizen te vullen. DAT de pas van Amerika overgeno men fregatten Van Zyll en De Zeeuw Zaterdag de feestelijkheden zullen bij wonen van de stad New Castle in Dela ware (VS die 300 jaar geleden onder de naam Nieuwer-Amstel werd ge sticht DAT de snelste overkomst van post voor Hongkong of Macao wordt gega randeerd als er niets anders (bijv. China) bij staat DAT de eerste neuro-chirurgische kli niek in het Zuiden van ons land in het St. Eisabethziekenhuis te Tilburg is ge opend. DAT Stad en Landschap van Zuid- Holland op 30 Juni in Roelofarendsveen vergadert. DAT de gisteren 15 Jaar geworden Maike Maria Kortland op 1 Juni het woonschip van haar ouders in Bodegra ven heeft verlaten, na gezegd te hebben dat ze naar België zou gaan en sindsdien wordt vermist 1 De Russische ambassadeur heeft Perzië verzekerd, dat de Russische troepen bU de grens zich daar slechts bevinden het houden van manoeuvres. HU heeft bovendien uiteengezet, wat de Russische houding zal zün tegenover een e tuele landing: van Britse parachutisten op de Zuidelijke olievelden. vermissing van de steen van Scone en het zwaard van het Britannia-beeld,, verdween giste ren uit het Britse Nat Zeevaart Museum te Greenwich weer een andere nationale gedenkwaardig heid. Door inbraak roofden dieven nml de „Chelengk", een juwelen hoedversiering, ter waarde van ruim 21.000, die de befaamde Engelse admiraal Nelson in 1798 na zijn overwinning op de Nijl ran de Sultan van Turkije ontving. De historische waarde is natuurlijk onschatbaar. Op bovenstaande schilderijrepro ductie ziet men, aan de rand vbn de admiraalssteek, het vermiste juweel. De recherche heeft intus sen de handen weer voL "I7ERGELLTKT men het ontwerp voor de nieuwe Zondagswet met de Zondagswet van 1815, dan ziet men al spoedig een opmerkelijk verschil De wet van 1815 beoogde „de verzekering van de plichtmatige viering van de dag des Heeren en andere dagen, de open bare Christelijke godsdienst toegewijd". Het nieuwe ontwerp echter beoogt voorschriften te geven „ter wegneming van beletselen voor de viering en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag". In het tegenwoordige tijdsgewricht, aldus is het standpunt der regering, mag de overheid niet verder gaan dan uitwendige beletselen voor de heiliging van de Zondag door haar onderdanen weg te nemen en haar personeel tot die heiliging gelegenheid te geven door haar eigen werkzaamheden op die dag zoveel mogelijk te laten rusten. Wie de Zondag wenst te heiligen, zo is het standpunt der regering, mag daarin niet worden belet en de nieuwe wet zal straks moeten dienen om zulke beletselen tegen te gaan. Daartoe is naar het oordeel der regering alle aan leiding, omdat onder ons volk een grete meerderheid de Christelijke gods dienst belijdt. Ja. al is. zo merkt de regering op. sinds begin vorige eeuw de onkerkelijkheid sterk toegenomen, dat neemt niet weg. dat het Christen dom zijn stempel op ons volksleven drukt en ook de Zondag en enige Christelijke feestdagen daarvan het merk dragen. De regering zegt dit met dankbaarheid te constateren. TTOOFDDOEL van het ontwerp is dan ook de bescherming van de open bare godsdienstoefening en van de openbare rust op Zondag Maar dit mag volgens de regering niet leiden tot het geheel doen stilstaan van het openbare leven. Op dit punt breekt een andere ge dachte in de toelichting van de regering op het wetsontwerp door. de gedachte namelijk, dat in onze dagen velen de Zondag een andere bestem ming geven dan die van een Gode ge wijde en geheiligde dag. Ook dat is iets. dat naar het oordeel der regering niet mag worden voorbijgezien In deze tijd, aldus de regering, Is oor velen de behoefte aan ontspan ning samengegroeid met de behoefte wekelijkse rustdag, ja, de be oefening van sport en andere lichaams beweging in de open lucht is volgens de regering voor hen die door-de-week daartoe geen gelegenheid hebben zelfs een levensbehoefte. ■p^E regering wil nu ln de nieuwe wet aldus de regeling treffen, dat aller eerst op Zondag bij kerken geen on nodig gerucht mag worden verwekt, waardoor de godsdienstoefening wordt gehinderd. De burgemeester moet er op. toezien, dat het verkeer 's Zondags bij kerken niet meer gerucht veroor zaakt dan „redelijkerwijze onvermijde lijk" is. Het kan gebeuren, zegt de regering ter toelichting hierbij, dat er in de nabijheid van een kerkgebouw een fabriek ligt, die een continu-bedrijf uitoefent dat zonder aanzienlijke economische stfiade niet kan worden stilgelegd- In zo'n geval, aldus de regering, kan men niet zeggen, dat het gerucht onnodig is. Gaat het hier over gerucht in de nabijheid van kerkgebouwen, dat moet worden tegengegaan een volgend artikel luidt algemener: Op Zondag mag geen gerucht worden gemaakt, dat verder dan 200 meter te horen is en redelijkerwijze kan worden vermeden. Maar de burgemeester kan na 13 uur hiervan ontheffing verlenen; de ge meenteraad moet voor die mogelijkheid van ontheffing de regels vaststellen. TT ET volgende artikel verbiedt open- bare vermakelijkheden vóór 's Zon dags 13 uur, waarbij de gemeenteraad enerzijds de bevoegdheid krijgt om dit verbod uit te strekken voor de tijd na 13 uur. doch anderzijds de burgemeester kan toestaan, dat ook vóór 13 uur open bare vermakelijkheden worden gehou den. De gemeenteraad is het weer. die hiervoor de regels moet vaststellen. Er zijn nu eenmaal, zo zegt de toelichting, openbare vermakelijkheden die de Zon dagsrust en de Zondagsviering niet ver storen. Het is zelfs mogelijk, dat straks door een algemene maatregel van be stuur enkele soorten van vermakelijk heden worden opgenoemd die met be schouwd zullen worden als openbare vermakelijkheden. Die vallen dus buiten Een volgend artikel verbiedt dan nog het houden van politieke optochten of politieke bijeenkomsten in de open lucht vóór 13 uur. Van dit verbod is blijkbaar geen ontheffing mogelijk, maar aan de andere kant zegt het wets ontwerp ook niets van een mogelijkheid om dit tijdstip van 13 uur tot een later uur te verschuiven. Ziehier dan in het kort de voor naamste inhoud van dit wetsontwerp zoals het. met toelichting en al. voor ons ligt. Het geeft nog wel aanleiding tot enkele opmerkingen, die we echter bewaren voor een volgend artikel. Kapitein Linzel kreeg de Bronzen Leeuw Aan kapitein J. Linzel uit Wassenaar, de doodgewaande militair die zwaar ge wond van het Koreaanse slagveld terug keerde en thans in het militair hospitaal in Den Haag vertoeft, is de Bronzen Leeuw toegekend voor zijn moedig ge drag bij de bevrijding van Nederland in gevechten tegen de Duitsers bU Nijme- in Zeeland in het najaar van 1944. Prinses Beatrix Zaterdag naar beiaardbespeling Prinses Beatrix zal Zaterdag aseen bezoek brengen aan Asten (N-B) om aanwezig te zijn bij de eerste bespeling van de voor Curagao bestemde beiaard De Vier Koningskinderen. Alle Cura- caoenaars ln Nederland en familieleden van inwoners van Curagao zijn opge wekt om Zaterdag Asten te bezoeken. WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king en enkele buiten. Ma tige tot krachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind. Iets koeler, (opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4-20—21.00 uur; Maan onder 102. op 13-25 uur, 19 Juni yjl

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1