Maar wij denken er zó over NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 9 JUNI 1951 Alles goed en wel (Ingezonden 6tukken) Bruggen-misère Op Dinsdag 5 Juni werd de Haven- brug om 17.55 uur gesloten en pas om 18.15 uur weer geopend. Honderden mensen en een lange reeks auto's, tot voorbij de Pelikaanstraat, stonden te wachten. En dit alles omdat één kolen- aak werd doorgelaten. Diezelfde avond, nog geen twee uur later, was de brug weer gesloten van ongeveer 19 23 uur tot 19.45 uur, met weer een groot aantal wachtende mensen. Het betrof nu weer een kolenaak, een schuit met grind en nog een kleine boot die er door moesten. Hoeveel kostbare tijd gaat niet door dit wachten verloren? En bovendien, is dit niet onverantwoordelijk vooral nu de Pauwbrug wegens reparatie niet te ge bruiken is? Stel voor dat er brand uit breekt in de grote stadswijk, die hier achter gelegen is. of dat er een spoed geval is, waarbij dringend dokter of eerste hulp vereist zijn! Het scheepsverkeer moet doorgang hebben, dat is zeker, maar toch is ver betering nodig. De schepen die het meeste oponthoud geven: de kolenaken bestemd Voor de gasfabriek of de centrale, meren dik wijls direct nadat ze de brug gepasseerd zijn of liggen lange tijd in de singel op lossing te wachten. Dan is het ook mo gelijk, deze lastig te manoeuvreren schui ten te laten wachten vóór de bruggen tot 's avonds zeer laat of 's morgens zeer vroeg. Het personeel van de brugdienst wordt hierdoor natuurlijk extra belast, maar het is toch mogelijk hen op een of andere wijze voor deze extra diensten schadeloos te stellen. Volgens mij zou dit reeds een grote verbetering geven en het wachten voor de bruggen zou teruggebracht zijn tot een betrekkelijk korte tijd. Leiden Een der vele slachtoffers: D. BERGSMA, Wald. Pyrmontstraat 9. Kanker en Overheid Nu de Haak-In-actie voor de kanker bestrijding zo'n ongehoord succes is ge worden, rijst voor ons de vraag, of ook van Overheidswege niet een daéd kan worden gesteld. Doel van deze letteren is daarom, te trachten tot een landelijk petitionnement te komen, om aldus onze volksvertegenwoordigers te tonen, dat het door de volkswil gedragen wordt, wanneer uit 's lands kas een even groot bedrag voor de bestrijding dier ziekte wordt gevoteerd. Om wederom elke par tij- of richtingzucht te vermijden zou tot de heer Johan Bodegraven het verzoek kunnen worden gericht het petitionne ment op de juiste plaats te deponeren. Gaarne zien wij uw bewijs van instem ming, eventueel comitévorming, tege moet aan het adres van ondergetekende. J. J. SCHILDMEYER, Utrecht R«yaards v. d. Hamkade 41. Soli Deo Gloria Over het algeriïeen vind ik huldigen iets belachelijks en abnormaals. En dat hoogstaande mensen, zelfs geestelijken, hiervoor niet ongevoelig zijn en zich zoet jes laten bewieroken, is weer een bewijs van des mensen werkelijke, inwendige kleinheid, die zoiets nodig heeft om zich groot te gaan gevoelen. Waarom moeten mensen, die slechts hun plicht deden en hun krachten en ga ven aanwendden in dienst der mensheid, met een bordje omhangen worden? Een rare vertoning. De gulden spreuk: Laat de linkerhand niet weten wat de rechter doet, kan nooit aan waarde verliezen. Wel echter andersom: het wel laten we ten van het doen van die twee handen doet alle daden de waarde verliezen. Heus, het is altijd in orde. als die twee niet teveel van elkaar weten. Waarom bijv. Johan Bodegraven huldi gen? Hij was met zijn gave voor propa ganda de juiste man op de juiste plaats. God gaf hem kracht voor deze zaak, kraoht om zijn ellendige medemens te dienen. Inderdaad, hij heeft zich schitte rend van zijn opgedragen taak gekweten. Tot eer van Hem, Die de harten neigde tot mildheid. Hem dus alleen de eer. Voor ons moet het al genoeg zijn, dat er zoveel resultaat is. Zoeken wij niet altijd onze eigen eer? Ik denk meermalen, dat de Schepper van alles door al die eigen-eer-zoekerij de dingen verborgen houdt. Zou Hij, Die zonder geld of aanzien des persoons alle zieken genas en ook zijn volgelingen die macht schonk, iets als geneesmiddel heb ben bestemd, dat onnoemelijke schatten kost? En is het eigenlijk wel een afdoend geneesmiddel? Prachtig zijn al die offers voor de medemens, maar zou een aanhoudend ge meenschappelijk, in diepe ootmoed uitge sproken afhankelijkheidsbetuiging aan Hem, van en door en tot Wien alle din gen zijn, niet veel waardevoller zijn? De resultaten van de geneesmiddelen tegen kanker zijn zo betrekkelijk en de lange duur onbereikbaar. Ik ben van overtuigd, dat voor alle ziekten kr den bestaan en geen onbetaalbare. God houdt ze echter voor de mens verborgen, zolang die mens in zijn eigenwijze, gren zenloze eerzucht zich er op toelegt de eer aan zich te trekken. God alleen de De verklaring van kolonel Van Santen Het hoofdbestuur van de stichting ,Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven schrijft ons naar aanleiding van de ver klaring van kolonel Van Santen het vol gende: Kolonel Van Santen heeft het oirbaar geacht bij zijn aankomst op Schiphol een blaam te werpen op de Ambonnezen, hetgeen ons noopt tot de volgende reactie. De teneur van de ontboezeningen van Kolonel Van Santen is deze, dat alle el lende voor de Ambonnezen zou zijn voorkomen, indien dezen zich als goede militairen bij de door H. M. de Koningin verrichte souvereiniteitsoverdracht had den neergelegd en zich rustig hadden laten afvoeren naar het door de RI be zette gebied van de Zuid-Molukken, waar hen immers geen enkel gevaar dreigde. Hiertegenover stellen wij het volgen de. Alle ellende zou naar menselijke berekeningen alléén zijn voorkomen, indien de Nederlandse regering tijdig, d.i. vóór de souvereiniteitsoverdracht de Ambonnese ex-KNIL-militairen had afgevoerd naar de Zuid-Molukken, waar zij thuis horen, in plaats van hen od Java in kampen onder te brengen. De opmerking, dat de Ambonnezen zich hadden moeten neerleggen bij de souve reiniteitsoverdracht, is niet ter zak<=> dienende. De kwestie loopt helemaal niet deze souvereiniteitsoverdracht, maar de vernietiging van de deel staten en de m i s k e nn i n g van het fbeschikkingsrecht voor de Molukken, zoals dit Internationaal rech- terlijk is vastgelegd in de door H. M. de Koningin op 27 December 1949, over eenkomstig onze grondwet, plechtig afge kondigde nieuwe Rechtsorde. De Souvo- teit werd over gedragen aan de Re- publlk Indonesia Serikat en niet aan de Republik Indonesia, die zich op zuiver revolutionnaire wijze daarvoor in de plaats heeft gesteld, met terzijdestelling van hetgeen plechtig was overeengekomen en dit alles zonder dat de Nederlandse re gering daartegen enig protest heeft laten Kolonel Van Santen vindt de rechter lijke uitspraken geheel onjuist. Deze aanmatiging, om beslissingen van onze Rechterlijke Macht die in Naam der Konngin recht spreekt op een wijze die tot dusverre gelukkig nog de bewijzen van onkreukbaarheid en onafhankelijk heid in zich draagt kan alleen maar een blaam werpen op degene die ze zich veroorlooft. Hoofdzaak is daarenboven, dat de Ambonnezen zelf met de uitspraak instemden, hetgeen ze hebben doen blij ken door het zenden van ontroerende danktelegrammen aan hun vrienden in Nederland. Zij hadden immers niets te duchten, zegt kolonel Van Santen. Welnu, Kolonel, had U dan de regering geadviseerd hen naar Ceram te zenden, hetgeen zij bij deurwaarders-exploit aan de regering hadden gevraagd. De kolonel schijnt to taal te zijn vergeten, dat slechts nauwe lijks zes maanden geleden de wreedst denkbare oorlog door de TNI is gevoerd tegen hun landgenoten op Ambon. Het bureau Zuid-Molukken heeft hen vrijgelaten om zelf hun keus te bepalen en heeft tijdig aan de regering voorge steld om een vertrouwensmissie naar In donesië te zenden met als doel het op korte termijn en onpartijdig vaststellen van de vrije keuze van hun landgenoten En indien hen geen gevaar bedreigde- waarom werd dan hun bescherming op Java door 5000 Nederlandse militairen noodzakelijk geoordeeld???? Volgens kolonel Van Santen hadden de Ambonnezen door op legale wijze te stemmen mogelijk een eigen status tot stand kunnen brengen. Wanneer, zo zou den wij willen vragen, is hun of enige andere minderheid daartoe ooit de gelegenheid gegeven?? Wij kunnen het alleen maar diep be schamend vinden, dat een kolonel van de Koninklijke Landmacht de trouw van de Ambonnezen op een dergelijke wijze durft beantwoorden. Eindhoven. Persdienst „Door de Eeuwen Trouw" OPMERKSTER Controle op chauffeurs Er is geen wet, die zo met voeten getreden wordt, als de Rijtijdenwet, wel door chauffeurs als door ondernemers van touringcars. Natuurlijk de goede niet te na gesproken. Er zijn mij gevallen be kend van chauffeurs, die in 't seizoen 80 m en meer p. w. maken. Nota bene zijn chauffeurs onder, die aangesloten zijn een vakorganisatie. De controle op de naleving is lang niet voldoende. Hier en daar ziet men al plakkaten voor dag tochten van 400 en zelfs niet ver van de 500 km. Zo'n dagtocht begint meestal "s morgens 7 uurhalf 8 en eindigt, met hier en daar een kwartiertje uitblazen, 's avonds om 10 uur. Soms nog later. H. J. H. S. Waarom zo enghartig? II Ook ik reageer nooit op artikelen in deze rubriek, maar de kortzichtigheid van de heer Van der L., die van enghar tigheid durft te spreken, dwingt mij tot het schrijven van dit stukje. De heer Van der L. weet schijnbaar geen onder scheid te maken tussen een Gerefor-, meerd theoloog en een theoloog van be slist Gereformeerde richting, die deze heer toch ook in de Hervormde Kerk kan vinden. Gelukkig. Gezien het doel waar het hier om gaat, is het al weer te betreuren, dat er nog steeds geen grondslag is gevonden tot vereniging van verschillende Protestantse richtingen. Wat zou er dan veel meer kracht van uitgaan. Verder mag de heer Van der L. toch niet verwachten, dat een theoloog, die de Gereformeerde beginselen als zijn levensbeschouwing aanvaardt, een vrij denkend theoloog zal vragen voor dit doel, zo min als een R.K. theoloog een Protestant zou vragen. Ik lees uit het stukje van de heer Van der L. dan ook alleen een enghar tige opvatting en haat tegen alles wat Gereformeerd is (en hiermede dient hij de goede zaak niet) en niet de begeerte om te komen tot hereniging van Gere formeerden en Hervormden. Dus: hand having van de hokjesgeest, die de heer Van der L. zogenaamd zo heel erg haat. Oegslgeest A. M. R. Hervormd en Gereformeerd Naar aanleiding van het stukje „Waar om zo enghartig?" door C. van der L. zou ik gaarne eens gebruik willen maken van deze uw dankbare rubriek, een idee, waarvoor ik de hoogste waardering heb. Natuurlijk zal prof. Wisse zelf wel in staat zijn te antwoorden op de vraag, of Spanje nu bepaald „iemand van beslist Gereformeerde richting" nodig heeft voor onderricht. Wat me tot dit schrijven noopt, is een ander ding. De heer Van der L. stelt een vraag, die verraadt, dat hij zelf niet goed weet, wat hij zegt Wat voor onderscheid ziet hij tussen een Hervormde en een Gereformeerde? Is een Hervormde „van een andere Protestantse richting" dan een Gereformeerde, of is hij ook Gere formeerd, omdat zijn Kerk Gereformeerd is? Het is wel bedroevend, dat duizenden niet meer zien. dat'de Hervormde Kerk hetzelfde belijdt als de Gereformeerde Kerken of de Chr. Geref. Kerken (prof. Wissel). Zijn de Hervormden (want ook de heer Van der L. is natuurlijk Hervormd; dat blijkt uit zijn oppositie tegen prof. Wis se) dan niet bereid om met de grondslag van hun Kerk gemeenschap te hebben? Ja, er is een onderscheid tussen Her vormden en Gereformeerden ontstaan. Dat ligt niet aan de belijdenisgeschriften. Dat ligt aan de belijders, die niet meer belijden of die niet meer weten wat ze belijden. En als prof. Wisse daarop wijst en dus iemand vraagt, die bij de Refor matie gebleven is. is dat geen enghartig heid, geen hokjesgeest, maar bittere, be droevende noodzaak! Leiden. A. J. KRET. Sla-slaag Met belangstelling las ik in uw van 30 dezer „Sla geslagen", waarbij ik nota nam van uw voorwaardelijke instemming met het officiële standpunt over de tijdelijke opschorting van de sla- export naar België, welk standpunt mij' nerzijds gemotiveerd is met een verwij zing naar de beoogde „marktregeling op grond van de groeiende samenwerking Benelux-verband". Uw voorwaarde komt neer op het verlangen van weder kerigheid. Welnu: Er is wederkerigheid! sprake van minimumprijzen, er is sprake van heffingen, er kan sprake zijn export-, dan wel importverbod. J. BREUNIS, Den Haag Hoofd afd. voorlichting min. v. Landbouw etc. Weer huurverhoging? (II) Gaarne zou ik aan het ingezonden stuk van de heer C- van Leeuwen in de N L-C. van 2 Juni het volgende willen toevoe gen. Ik zou de heer Van Leeuwen en iedere huurder willen adviseren: Schrijf uw ondervindingen aan de minister, want die schijnt vermoedelijk door de bond van huiseigenaren eenzijdig te worden ingelicht. De minister moet ook Iets horen van de zjjde van de huurders Ik zelf heb mij tot hem gewend, want vragen aan de eigenaars blijven toch zonder resultaat. Komt men met een klacht bij de huurdersbond, dan krijgt men ten antwoord: „Daar kunnen wij niets aan doen". Het lijkt wel, dat een huisbaas alleen maar rechten en de huur der alleen maar plichten heeft. Zou het niet mogelijk zijn een bond van huurders voor Leiden en omstreken op te richten? Naar ik vernomen heb. bestaat er in Den Haag al zo'n bond- Leiden. J SCHIMMEL Oude Vest 33c „Vacantie Buiten" Vijf-en-veertig jaar geleden werd de vereniging „Vacantie Buiten" opgericht. Regelmatig zond zij kinderen uit naar buiten, behalve in de laatste wereldoor log, toen onze vereniging op last van de bezettende macht werd opgeheven. Al tijd kon zij pleiten op de Christelijke barmhartigheid en elk jaar weer mocht zij gehoor vinden. 7.o zijn in de loop der jaren duizenden kinderen uitgezonden de gezonde streken van ons land. Geheel kosteloos (behoudens desgewenst vergoeding voor extra voeding) werden gedurende tenminste vier weken op genomen in Christelijke gezinnen tot ver sterking van hun gezondheid. Ook dit jaar weer hoopt de vereniging „Vacan tie Buiten" voor alle kinderen, die zich bij haar hebben aangemeld, een plaatsje m te vinden. Zou deze hoop ijdel blijken? Wij kunnen het niet geloven! De behoefte is zo groot en het aantal aanbiedingen nog zo gering! Mogen wij dan nog eens aankloppen met de drin gende bede om hulp? Het heerlijke zo- erweer komt. Vooral voor de jongens het dan zo nodig, eens een poos buiten de grote stad Amsterdam te vertoeven wat frisse lucht te happen. Voor ver borgen ziekten of kwalen behoeft men niet bevreesd te zijn. Geen kind worde uitgezonden, dat niet tweemaal door onze eigen dokter is onderzocht. De tweede maal vlak voor de uitzending. Het zijn alleen gezond-zwakke kinderen, die in aanmerking komen. De anderen worden de lijst afgevoerd. Daarom mogen wij met vrijmoedigheid vragen: Wie heeft er plaats voor één of meer dezer kinderen? Die wende zich tot onze se cretaris, die ook gaarne alle gewenste inlichtingen geeft Namens het bestuur: J. Th. Rsr Schreuder, voorzitter. D. van Vliet, secretaris. Adres secretaris: Pythagorasstraat 119 hs, Amsterdam-Oost. Vleesleverantie op aan wijzing van M.H. Ik mag wel voorop stellen, dat ik een gegoede zaak heb, waar uitsluitend eer ste kwaliteit vlees- en vleeswaren wordt verkocht. Enige klanten zijn door ziekte voor vleesleverantie in aanmerking ge komen, waarvoor ik een bon heb gekre gen met de prijs er op van 3,30 per kg voor mager vlees. U weet wel, dat dit voor eerste kwaliteit te weinig is. Vinot u het niet onbillijk, dat ik nu gedwongen ben deze klanten aan eer volksslager over te geven, daar ik te gen die prijs de bedoelde klanten niet kan bedienen. Wij hebben in Leiden prijzen voor volkszaken en gegoede ken. Billijk zou het zijn, als daar wege het Maatschappelijk Hulpbetoon (Dit gedichtje „van een eisje" hebben we eei willen geven, zonder onzerzijds ten aanzien v Red. N.L.C.). Elke poetsing met IVOROL is een ware mondwassing. (Advertei rekening mee werd gehouden en wij onze eigen klanten zouden kunnen blij ven bedienen. Leiden D. de R. Jr. Meisj es-overpeinzing Soms. soms is het leven zo donker, zo dan durf je haast niet verder te leven- Dan schijnt je alles en ieder onwaar, dan denk je: Heb ik daarom gegeven? Je bent dan bedroefd en je hebt dan [verdriet je voelt je alleen cp de aarde; op dat ogenblik denk je niet hogere dingen van heel grot» denkt niet aan t mooie, dat er he lstaat God. aan de bloemen, de planten. Je denkt dan alleen maar aan het kwaad' het boze met al die verwanten. Tot je kijkt naar de lucht, naar de vei lden, de zon. naar al die prachtige dingen. Ja. en dan, dan zou Je, als je kon, Gods wondere schepping bezingen. Dan zou je jubelen, je stem hcog uit. Ja. juichen over de velden. is het met je neerslachtigheid uit met de dingen, die je kwelden. Dan voel je je weer jong en opgewekt dan ben je weer blij, dat je leeft Je bent weer uit je gesluimer ontwekt, Is of je een droom hebt beleefd 17-jarig school- s een plaatsje verplichtingen in navolgingen. „Eigenaar"! 1. Is het sociaal te rechtvaardigen, dat :n door de vijand uit zijn eigen huis verdreven eigenaar na de bevrijding be let wordt, zijn inboedel weer in zijn huis terug te plaatsen en tevens bezit te van zijn huis of een gedeelte daarvan? Is de Overheid verpjicht, indien aan de eigenaar het bewoningsrecht wordt ontzegd, tot schadeloosstelling van de eigenaar voor het opslaan van zijn in boedel? 3. Heeft het nog wel zin het jongere geslacht tot sparen aan te moedigen voo eigen home als de Overheid zo om springt met het door zuinig sparen vei kregen home van de oudere generatie? J. J. (Art. 13 van de Woonruimtewet 1947 bepaalt, dat wanneer woonruimte gevor derd is. de vorderende autoriteit de nood zakelijke opslagkosten moet vergoeden. Is de betrokken woning niet gevorderd, dan kan men de huur opzeggen en via de kantonrechter ontruiming van het huis op grond van het feit, df-t men het dringend nodig heeft voor eigen gebruik In dat geval is het echter niet zeker, dat de kantonrechter de eis zal toewijzen. (Red. N. L. C.). Bromfietsen of bromvliegen al zo ongeveer 140.000 bromfiet- Nederland worden bereden lijkt gewenst, dat men 'eens paal perk gaat stellen aan de snelheden. Het heeft er nl. veel van, dat de plm. 20 fa brieken, die momenteel deze op zich zelf handige vervoermiddelen produce ren, met elkaar beginnen te wedijveren wat de rijsnelheid betreft. Met alle ge in van dien. Doch men vergete dat we hier niet te doen hebben met goedkope uitvoering van een motor fiets, doch met een gemotoriseerd rij wiel. En dat moet het m.i. blijven. Daar om stelle de regering een maximum snel heids c a p a c i t e i t voor de bromfiet sen vast van ca. 25 30 km per uur. is toch altijd nog iets meer, dan de door snee wielrijder pleegt te rijden, terwijl er nog niet direct van „vliegen" kan wor den gesproken. J. S. Dokters-assistente veelzijdig en verantwoordelijk beroep Vele meisjes komen na haar exame M.U.L.O. of H.B.S. voor de keuze te staan een beroep te kiezen. Een in dt laatste tijd sterk naar voren komend be roep is dat van doktersassistente, en d( Academie voor Para- medische beroe pen, Galvanistraat 9 te Amsterdam (O.), werken Enige tijd geleden kwam in uw blad »n uitlating voor toegeschreven aan prof. dr H. R. Kruyt die ongeveer in hield, dat de Nederlandse student van deze tijd niet weet wat hard werken is. teen me nog te herinneren, dat de buitenlandse studenten wat dit aangaat de lucht werden gestoken. Naar leiding hiervan moge ik uw aandacht vestigen op een artikel in het Algemeen Nederlands Studentenblad „Forum Acaae- miale" van 11 Mei j.l., waarin prof. Kruyt, op vragen van de redactie van Het sombere gelaat van Dirk klaarde op, deze n3cht zou hij rustig het hoofd kunnen neerleggen zonder angst behoeven te hebben voor een politieman, die hem met barse stem zou bevelen om maar even mee te gaan. Op de planken slapen? Dat deerde hem niet, in een paar dagen tijds had hij geleerd met het minste tevreden te zijn. Tegen de beun kreeg hij een ligplaats, een paar jassen waren zijn dekking. Het werd voor Arie een nacht vol van moeilijk gepeinzen. Het probleem Kees Huis man was opgelost, tenzij het egoïsme van Kees de goede wil van Ali zou vernietigen. Maar Kees was niet zonder verstand; het zou een huwelijk worden met sterkwisselende getijen, een werke lijke scheiding zou Kees niet riskeren. Over Kees behoefde hij zich geen zorgen meer te ma ken, doch naast hem lag Jacques en achter in de tent, bij de beun, lag Dirk te woelen en zich te draaien. Een walgelijk ventje eigenlijk, die Dirk, grote borrels drinken, lekker eten en na tuurlijk pret-meisjes, die dingen behoorden bij elkaar. Zwarte handel bedrijven omdat mijnheer de Jan wilde uithangen en als het fout liep de benen nemen, een ander opknappen met zijn moeilijkheden omdat hij zelf te laf is om voor zijn daden te staan. Met Jacques stonden de zaken geheel anders, die torste de erfenis van een satanische tijd... Kees was op zijn manier ook een slachtoffer van de oorlog, maar voor Dirk golden geen ver zachtende omstandigheden. Of., misschien toch wel.. Dirk behoorde tot een generatie, welke geen jeugd gekend heeft, tijdens de oorlog hoorden zij over niets anders spreken, dan over vernietiging, bloed en gevan genissen of over eten en kleding. De maag stond in het centrum aller gesprekken en de geestelijke waarden werden verwaarloosd, het was alles materie en nog eens materie. Wat kon zulk een jeugd anders doen dan de ouderen vol gen en leven naar de leus van: Laat ons eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen is alles af gelopen. Hij moest billijk zijn en Dirk zien tegen de achtergrond van de tijd waarin hy was opge groeid. Toen Arie zover was met zijn gedachten begon hij het geval van Dirk van een andere zijde te benaderen. Zoek de verloren en afgedwaalde mens, was een Goddelijke opdracht en hieraan mocht hij zich niet onttrekken. Hij peinsde en peinsde, tot hij zag hoe hij te handelen had, daarna sukkelde hij in slaap. De dag was nog grauw, toen Kees de tent kwam binnenstrompelen. Laat mij nu die nieuwe snijboon eens zien, zei hij luidruchtig. Dirk ging rechtzitten; een haveloos man met een ruw gezicht. Maar dat geval kan ik toch mijn vrouw niet voorzetten, deed Kees verontwaardigd; Daarom zal hij in de tent blijven tot jul lie naar de wal gaan, antwoordde Arie haastig. Wil je ons kwijt? vroeg Kees gebelgd. Ik wil niemand kwijt, jullie gaan altijd samen op pad, heb je nu andere plannen? Wij gaan straks inkopen, maar mijn vrouw mag toch die kerel wel zien. Heeft hij vlooien of misschien iets anders? Hij heeft vlooien en wat anders, maar land verhuizers zijn het niet, misschien zegt zijn naam je iets. Mag ik even voorstellen: Dirk Bol- zer.... Kees Huisman.... Bolzer.toch niet van de motorenfabriek? vroag Kees verwonderd. Goed geraden, prees Arie. De houding van Kees veranderde radikaal- Wat een grap.... wat een grap, schaterde hij, Dirk. ouwe jongen jij bent een kerel mee uit vissen te gaan.... precies een boef... ha.ha.ha.welkom aan boord, zo'n knaap heb ben we juist nodig om wat leven in de brou werij te brengen, want het werd een beetje een dooie boel. Kom mee, kerel, naar mijn vrouw., de thee is rijp. Mogen wij misschien ook een kom? vroeg Arie gemaakt deemoedig. Zal ik brengen, beloofde Kees en weer ver zocht hy Dirk: Kom er uit, neen, wassen doe je straks wel, mijn vrouw zal blij zijn je te zien.... enne... erg netjes is het niet een gast op de planken neer te leggen en zelf zacht blijven liggen.... vanavond doen we dat anders, dat beloof ik je. Arie trilde van woede, doch hij wist zich te beheersen en hij zweeg. De altijd bescheiden Jacques kon echter niet zwijgen. Gaat u dan op de planken, monsieur Huis man? vroeg hij. Ik op de planken....? In zijn drift begon Jacques tweetalig te spre ken, als hij struikelde over een Nederlands woord greep hij naar zijn moedertaal Hij weet Kees diens gedrag, en hij somde alles op waarvan Arie terwille van zijn gasten reeds afstand gedaan had. (Wordt vervolgd) een zestal jaren geleden het initia tief tot het instellen van deze opleiding. Deze academie verrichtte hiermede de pioniersarbeid op dit gebied, terwijl daarnaast deze opleiding wettig is gede poneerd onder A.C.A.P. (Algemene cur sus artsenpraktijkassistenten). Een overladen praktijk stelt de huis artsen en specialisten dikwijls niet in staat zich voldoende op hun werk te con centreren, aangezien vele bijkomstige zaken ook hun aandacht vragen, vandaar dat de Academie voor para-medische be roepen, in samenwerking met artsen, tracht aan de behoefte der huisartsen en specialisten, van deskundige assistenten, tegemoet te komen. De ambitie en vraag voor dit beroep groeit sterk aan en wel zo, dat de acade mie te Amsterdam en 's-Gravenhage mondelinge cursussen geeft en daarnaast schriftelijk-practische cursus door heel ons land. Men moet deze opleiding niet onder schatten. aangezien van deze meisjes niet meer of minder wordt gevraagd, dan dat zij de arts bij al zyn werk terzijde staan. Zij moeten zelfstandig bloed- en urine- onderzoek kunnen verrichten, de ont vangst regelen der patiënten, het instru mentarium kunnen verzorgen, diverse ingrediënten kunnen klaarmaken die op het spreekuur of voor behandeling nodig' kunnen zijn. zij dienen bekend te zijn met verbandleggen en met de hulpmid delen der physische therapie en kunnen helpen bij kleine chirurgische ingrepen en behandelingen die zich in de dage lijkse praktijk voordoen, terwijl zij de boekhouding zelfstandig moeten ver richten en de administratie dienen te kennen, hetgeen medebrengt kennis van steno en typen. De praktijk heeft aangetoond, dat deze functie van assistente en secretaresse door de artsen zeer gewaardeerd wordt is- dan ook een levensfunctie voor touw, die voor deze taak geschikt blijkt. Een op de praktijk gebaseerde op leiding is noodzakelijk en onontbeerlijk. cursus duurt een jaar, waarin meer- j dere avonden of middagen per week les wordt gegeven, terwijl de praktijk op de' is wordt gegeven. Het is een veel zijdig beroep, dat inhoud geeft leven van een vrouw en veel afwisseling t vrouwelijke werkzaamheden biedt. Amsterdam. Namens de Academie voc para - medische beroepen. G. J. van Ellinkhui: Studenten en hard Acht kleuren, één prijs: 28 cent genoemd blad, de pers vrij hevig aan- alt, omdat het naar zijn mening bij zyn te Amsterdam gehouden lezing voor de Federatie van Natuurphilosophische Stu denten over „Studie en Toekomst" slechts ging om bijkomstige zinnen. Prof. Kruyt besluit zijn toelichting in het Studentenblad aldus: „Ziedaar, waarde redactie, wat ik te Amsterdam betoogd heb. Gij zult wel reeds uit ervaring weten, hoe erbarmelijk de verslagen in de Nederlandse pers zijn (een enkele goede uitzondering niet te na gesproken), wanneer ze het niveau van verkeers ongevallen, branden en misdaden te boven gaan. En ge weet ook wel, hoe kopjes-redacteuren een funeste virtuosi teit hebben om onbelangrijke punten, maar die sensatie kunnen verwekken, naar voren te halen en daarmede een ernstig betoog ongelofelijk onrecht kunnen doeu. Mijn „peau de chagrin" is al dermate ingeschrompeld. dat het mij niet meer ontroert; maar nu gij belangstelling toonde voor wat ik nu eigenlijk wel ge zegd had. heb ik aan uw verlangen, zij het zeer in t kort. gaarne voldaan." Tot zover prof. Kruyt in genoemd stu dentenblad. Daar bedoelde uitlatingen voor sommige studenten vrij kwetsend zijn. verzoek ik u deze zaak van uw zijde te willen belichten. S. K. (Wij hebben het artikel van de geachte hoogleraar in dat studenteblad er nog eens op na gelezen en schrapten daarin de volgende passages aan: 1. „Er wordt hier", door de studenten, „niet overdre ven hard gewerkt". 2. Jk zeide hoe onge wenst het is daarbij de weg van de ge ringste weerstand te kiezen". 3. „dat met wat groter intensiteit van studie heel wat tijd te winnen zou zijn". 4. „heb ik er op gewezen, dat men aan de Universi teit nog wel wat anders behoorde te leren dan alleen zijn vakstudie". Met da! al zouden we dan wel deze correcte taillen aanbrengen, dat volgens de hoog leraar de Nederlandse student hard werkt, doch toch nog wel wat harder zou kunnen werken. Red. Nh.C.) Het lied der aethergolven ZONDAG 10 JUNI HIVERSUM I (402 m.) KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog- is NCRV: 9.30 Nieuws. 9.45 Kamermuziek. IKOR: 10.00 „Op de bank", causerie. 10.30 Kerkdienst. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12 15 Apologie. 12.35 Gram 12 40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Gev muziek. 145 „Uit het Boek der Boeken". 2 00 Radio Philh. orkest en solist. 3 00 Gram 3 25 Zangrecital. 3 50 Amusementsmuziek. 4.10 lathol al"! 4.15 Kerkdiens' .30 Lof. NCRV: 5.00 Gi ïram. 6.35 Gewijde muziek. 7.15 „Van alle tijden en alle volken", causerie 7 30 Nieuws. 7.52 Boekbespreking 8.05 De gewone 8.12 Gev programma. 10.45 Avondge bed. 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. HIVERSUM n (298 m.) VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Gram. 9 00 Vacantetips 9.12 Postduiven. 9.15 Verzoekprogramma. 9 45 ..Geestelijk leven", causerie. 10 00 Voor de Jeugd. 10.25 „Met en zonder omslag". 10.50 Semi-klassleke muziek. 1150 Voordracht 11.25 Amusementsmuziek. AVRO: 12.00 Orkest- concert en postduiven. 12.30 Voor de Jeugd 12 40 Orgelspel 1 00 Nieuws. 1.15 Veilig ver- keersactie. 120 Amusementsmuziek. 1.50 u „H^ven afrekenen, heren" 2 00 Gram. 2 U5 Boekbespreking. 2 30 Viool en piano. 3 00 Concertgebouworkest. 3.40 Flim. 3 55 Dans muziek. 4 25 Mededelingen. 4 30 Sport. VARA: 5.00 Accordeonmuziek. 5.20 „Martin's ge heime raketvlucht naar de maan", hoorspel 5.40 Gram. 5 55 Sport. 6 15 Nieuws. VPRO' 6 30 Korte kerkdienst. IKOR: 7.00 Klnder- dienst. 7 35 Bijbelvertelling. AVRO: 8.00 uur Nieuws. 8 05 Toespraak voor de padvinders 8.10 Operaconcert. 9.15 „De Forsyte Saga: Een man van Fortuin" hoorspel. 9 55 Lichte muziek. 1100 Nieuws 11.25—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12 10 Critieken. 1 00 Nieuws. 110 „Country Magazine". 1 40 Gram. 2 05 Wenken voor de tuin. 2.30 Hoorspel. 4.00 Operamuziek. 5 00 Voor de kinderen. 5 50 Causerie. 6.00 Nieuws 6 15 Symphonle-orkest. 7 45 Kerkdienst. 8 25 Llefdadigheldsoproep. 8 30 Hoorspel 9 00 uur Nieuws 915 Causerie 9 30 Klankbeeld 10.30 Pianorecital. 11.52 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Program» 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogramma. 1.15 Gev. gramma. 2 00 Intcrvieuws. 2.30 Amusem muziek. 3.00 Gram 3.30 Orkestconcert Muziekspel. 4.30 Gram 5 30 Hoorspel. Transatlantisch* .quiz. 6.30 Lichte mt 7 00 Nieuws. 7 30 Pbpulalre muziek. 8 30 Com munity hymn-singing. 9 00 Gev programma 10.00 Nieuws '10 15 Pianospel. 10 30 Muzikale causerie. 10 45 Orgelspel 11.15 Amusements muziek. 11 56—12 00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.30 Volksconcert 12.15 Radiojournaal. 12 32 Gram 100 Nieuws. 115 Gram 130 uur Voor de soldaten. 2 00 Operam—ey 3 30 uur Gram. 4 00 Sport 5 45 Gram. 5 «port. 6 00 Koor en orgel 6 30 Godsdienstig halfuur 7.00 Nieuws 7 30 Gram 8.15 Omroepkoor, -orkest en solisten. 9 45 Vlaamse liederen 10 00 Nieuws 10.15 Verzoekprogramma. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.08 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 2 30 Lichte muziek. 3.45 Gram. 7 00 Godsdienstig halfuur. 7.45 Nieuws 8 00 Symphonleorkest en solis te. 8.45 Gram. 10 00 Nieuws. 10.10 Dansmuziek. 10 30 Gram 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 1155 Nieuws. MAANDAG 11 JUNI HIVERSUM I (402 m.) NCRV: 7 00 Nieuw». 7.18 Gram. 7 45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws. 8.10 Sport 8.20 Gram. 9 15 Voor de zieken. 9 35 Gram. 10.00 Predikanten-Forum. 10.15 Gram. 103O Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 1150 Gram. 12.00 Harpensemble. 12.30 Land en Tuinbouw. 12.33 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. .15 Marinierskapel. 2.00 Schoolradio. 2 35 Gram. 2 45 Voor da -vrouw. 3.15 Gram. J 30 Viool en cello. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal nble 5.00 Voor de kleuters. 5.15 Orgel spel. 5 45 Voor de Jeugd. 6.00 Gram. 6.15 uur Sport. 655 Gram. 6.30 Boekbespreking. 6.45 Engelse les. 7.00 Nieuws. 7.15 „Volk en Staat", causerie. 7.30 Gram. 7 40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.06 Gram. 855 „De Delftse Wonderdokter, hoorspel. 9.45 Pianorecital. 10.15 Internationaal Evangelisch commentaar. 10.25 Orgelconcert. 10 45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HIVERSUM n (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas- ek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie. Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kinderen. 10.35 Voor de vrouw. 10.50 Voor 11.40 Sopra i plar 2.00 gelspel. 12.30 Land en Tuinbouw. 12.38 Gram. 1 00 Nieuws. 1.15 Voor de mlddenstana. 1.20 Dansmuziek. 1.50 Gram. 2.00 „Lichaam en gezondheid", causerie. 2.15 Pianorecital. 2 45 Gram. 3 20 „De Conferentie der dieren", hoorspel. 450 Gram. 5 00 Voor de kinderen. 5.30 Pianoduo 5 45 Regeringsuitzending: D. Saathof: „Aan de rand van het Surinaamse oerwoud". 6 00 Nieuws. 6.15 MlliUir com mentaar. 6.35 Lichte muziek. 7 00 Parlemen tair overzicht. 7.15 Pianokwartet 7 45 Rege- ing: Ir J. „Het derprobleem bij de pluimveehouder8 0O u. Nieuws. 8.15 Gev. muziek. 9 00 Cabaret. 9 30 Gram. 9 45 „Waarheen gaat Duitsland?", cau serie. 10.00 Radio Philh. Orkest. 11 00 Nieuws. 11.15 Socialistisch nieuws ln Esperanto. 11.20 —12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Fanfaremuziek. 1 00 uut Nieuws. 1.10 Orkestconcert. 155 Cricket. 2 00 Schoolradio. 350 Intervieuws 3 50 Lichte mu ziek. 4.15 Critieken. 5 00 Voor ae Kinderen, 6 00 Nieuws. 6.15 Sport 650 Causerie. 6.30 Orkestconcert. 7.15 Causerie 7 46 Variété 8 15 Twintig vragen. 8-45 Causerie. 9 00 uul Nieuws 915 Hoorspel. 10 45 Parlement»- overzicht. 1100—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 i i 247 1 11.00 „Mrs. Dale's Dagboek". 11 15 Orkest concert. 12.00 Voordracht 12.15 Orgelspel. 12.30 Eerste Test Match. 1.35 Gram 1 45 uur Voor de kinderen. 2 00 Voor de vrouw. 3 00 Eerste Test Match. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Lichte muziek. 4.15 „Mrs. Dale's Dag boek". 4.30 Muzikale comedle 6 00 Eerst» Test Match. 6.35 Gram. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Cricket. 7 30 Gev. programma. 8 00 Orkestconcert. 9 00 Gev. programma 9 45 Voordracht. 10.00 Nieuws. 1015 Eerste Test Match. 10 20 Dansmuziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12 15 Omroeporkest. 12 33 Voor de landbouwers. 12.40 Omroeporkest 1 «I Nieuws. 1.15 Gram. 2 00 Voor de vrouw. 3.00 Gev. programma. 4.00 Gram. 5 00 Nieuws. 5.10 Lichte muziek. 6.00 Franse les 650 Gram. 6 25 Voor de dulvenliefhebbers. 6.30 Voor d» soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Radio-bioscoop. 7.50 Radio-feuilleton. 8.00 Kamermuziek. 9 15 Omroeporkest 10 00 Nieuws 1015 Verzoek programma. 11.00 Nieuws. 11.05—12 00 Ver zoekprogramma. BRUSSEL 484 m. 12.05 Gram. 100 Nieuws. 1.10 Gram. 7.45 Nieuws. 8 45 Gram. 9 15 Omroeporkest en soliste. 10.00 Nieuws. 10.10 Gram. 10 55 uur Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws T ele visieprogramma Experimentele televisiezender Eindhoven Dinsdag 12 Juni 20.15 uur: film ..De weg naar Voorspoed." Donderdag 14 Juni 2015 uur: Inter view met de heer J. Merkelbach, wapen smid te Lieshout. Imitaties door Jos Windt Zaterdag 16 Juni: „Het late uur" („Cheers for miss Bishop").

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5