CITROËN Jaarlijks wordt voor vele duizenden aan gemeente en particuliere eigendommen vernield Ook ouderen laten zich vaak niet onbetuigd NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 9 IUNI 1951 ck jBLAtlkE STEEN' PRO 1UVENTUTE Het mag U, Leijenaar, misschien verwondering baren, dat ik in dit nummer, waarin een artikel staat over onze baldadige jeugd, het noch tans voor diezelfde jeugd opneem. Want vandaag zet ik op die blauwe steen van ons alle volwassen mensen, die niet vechten voor wat meer ont spanningsvrijheid voor onze jongens en meisjes. En tot die volwassenen reken ik dan die autoriteiten, die op dit punt meer begrip schijnen te to nen voor prachtige parken en wei- aangelegde plantsoenen dan voor de opvoeding van onze jonge Leijenaars. Tot die volwassenen reken ik tevens alle ouders, die nog nooit des noods gemeenschappelijk hun stem hebben verheven in het belang vai hun en anderer kinderen bij de be voegde instanties. Ik reken tot die volwassenen allen, die op een of dere manier de Leidse jongen en Leidse meisje in de weg staan in hun billijke verlangen om zich op kinder lijke manier te kunnen uitleven. En het is me onverschillig of dat in de weg staan veroorzaakt wordt door positieve obstructie dan wel door gatieve onverschilligheid. In het artikel over de baldadigheid van onze jeugd, lieve lezer, lezeres, krijgen 'onze knapen en meisjes er flink van langs. En met recht. Want het is meer dan erg, zoveel kwaad er langs de weg gesticht wordt. Maar en men moet dit mij maar niet kwalijk nemen ik geloof, dat men ook in deze weer van de verkeerde kant begint te praten. Ook in d zeg ik. Want, wanneer ik plan hoor tot bestrijding der jeugdse bal dadigheid, moet ik altijd denken aan de strijd tegen het communisme. Wil men het communisme bestrijden, neem dan allereerst de voedings bodem van het communisme weg. Anders kan men het net zo goed laten. Zo lang overmatige rijkdom ligt opgestapeld vlaknaast de bitter ste armoe, zal het communisme een levenskans hebben. En al dat gepraat en vergader zal geen zier helpen. Wanneer wij klagen over de bal dadigheid van de jeugd, Leijenaars, kunnen we de politie optrommelen, overal bordjes zetten, met overval wagens door de stad rijden zijn er dan toch nog infectiehaarden uit de bezettingstijd overgebleven? we kunnen rechercheurs laten rond sluipen en royaal met inbeslagne mingen werken, wanneer onze jeugd en ik heb dit al een jaar geleden op dezelfde plaats gezegd wan neer onze jeugd g een speelruimte krijgt, maken alle volwassenen zich voor niets boos, en zullen alle maat regelen op niets uitlopen. Straks komt de vacantie. „Jongens, naar buiten!" zegt moe der, want ze wil opschieten. Wat moeten de jongens buiten doen? Voetballen op straat? Mag niet. Een vlieger oplaten? Mag niet. Op de boten tn de grachten spelen? Ze worden weggejaagd. Vissen? Och arme, laten we daar maar niet over praten. Bij de beste visplekjes mo gen ze niet komen. Er zit niets anders op dan dat ze een flink eind van huis gaan. En dat heeft niet een moeder graag. Wat is 't gevolg? Ze blijven in de buurt hangen. (En nu spreek ik nog niet eens van de gevaren van snelverkeer en grach ten). Ze mogen niet dit en ze mogen niet dat, en ze vervelen zich derhalve een hoedje. Hupla, daar gaat een gloeilampje! Hupla, daar vliegt een straatsteen het water in! U kent dat wel. Als er een Leijenaar is. die trots is op onze mooie plantsoenen en par ken, dan is het de Baljuw wel. Maar wanneer hij kiezen moet tussen een mooi gazon en verzorgde jeugd, dan zegt hij: eerst de jeugd! Onze schone moedertaal zit vol van de prachtigste spreekwoorden en zegswijzen, zoals: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Maar aan die mooie woorden al leen hebben we niets. Éérst moeten wij, volwassenen, het doen. De hand in eigen boezem steken. En ons af vragen of die baldadigheid niet onzi eigen schuld is. En dan pas een beroep op onze jongens en meisjes doen. Mooie parken? Prachtig! Verwaarloosde jeugd? Een schan de! Gevraagd: een open oog en een gulle hand. Pro juvehtute. Voor de jeugd. BALJUW. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters De Bruijne. Hartman. Kors. Veld huizen en Verbrugge. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt terdag 9 Juni 13 uur tot Zaterdag 16 Juni 8 uur waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552. en de Haven-apotheek, Haven 18, teL 20085. Toenemende baldadigheid Groot gebrek aan speelvelden en rommelvlakten (Van een onzer redacteuren) Leiden staat op de zwarte lifst van plaatsen, waar de openbare baldadigheid van de jeugd sterk is toegenomen. Dit verschijnsel begint zich langzamerhand in onze plaatselijke samenleving zo schril af te tekenen, dat autoriteiten als de burge meester, de commissaris van politie, de inspectrice van politie mej. mr M. J. Zee- lenberg, de directeur van gemeentewerken en de directeur van de stedelijke lichtfabrieken enkele dagen geleden in arren moede bij elkaar zijn gekomen om zich te bezinnen op de vraag, wat er tegen de lailvine van schendingen van ge bouwen, huizen, straten, plantsoenen, hekken, lantaarns en walmuren kan worden gedaan. De pers was voor deze bijeenkomst uitgenodigd. schuldig maken, antwoordde mej. Zee- lenberg, zeer objectief.„Indexdaad". Natuurlijk halen meisjes ook wel eens Het gaat in Leiden crescendo met de baldadigheid van de jeugd. De schade loopt al in de duizenden. Het vergoeden de aangerichte schade is soms wel te regelen, maar over het algemeen is t zeer moeilijk de dader(s) te vinden bovendien valt het nooit mee veren plukken van een kip, die al bijna kaal ofschoon baldadigheid niet alleen voortkomt uit de zogenaamde „mindere milieu's". Er ziin natuurlijk ook góed- villende gevallen, waarbij de schade tot de laatste cent wordt vergoed, maar zij zijn vrijwel exce-ptioneel. De heer R. J. Meyer, commissaris van politie, klaagde bij voorbeeld over het hengelen van de jeugd in de stad. Is het deeg op, dan worden graszoden losge rukt om wormen te krijgen. In enkele gevallen heeft de politie de hengels voor Het vraagstuk van de baldadigheid is niet alleen acuut; het stelt de gene die zich er mee bezig gaat houden, voor tal van vragen. Heeft een agent van politie het morele recht een jongen, die tijdens het plegen van baldadigheid wordt ge snapt. te slaan? Wettelijk heeft hij dat recht niet). Hoe moeten we denken over het in beslag ne men van een hengel? Over het regels en opstellen schrijven op het bureau? Over een eventuele boete, die natuurlijk door de ouders moet worden betaald? V/elke con structieve maatregelen zijn te ne men om de baldadigheid tegen te gaan? Welke zijn de oorzaken van dit probleem? Hebben vele ouders niet een grote schuld? Hoe hèn te bereiken? Wij stellen het op prijs hierover de meningen uit onze lezerskring te horen. „Wij denken er zo over' Redactie N. L. C. een week in beslag genomen. Spoedig echter verschenen verontwaardigde pa's op het bureau, die de politie de vraag kwamen stellen, of zij nu werkelijk niets anders te doen had. „Wat flauw" De commissaris verklaarde, dat de po litie de jongens het visgenoegen zeker niet misgunt, maar er moet toch wat gedaan worden tegen-al die dingen, die bepaald niet mogen. Het is jammer, dat de ouders ook in dit geval weer niet meewerken. De politie krijgt allerlei verwijten op haar brood en de jeugd krijgt voor de zoveelste maal een totaal ver keerde indruk van de politiële plichten. Een rood-aangelopen juffrouw kwam naar de Zonneveldstraat, op Zondagmid dag, en zei het bureau niet te zullen verlaten alvorens de hengels van haar joch terug te ontvangen. Agenten moes ten haar er ten slotte met geweld uit Ook het bekladden van auto's en hul zen komt vaak voor. Maandag waren er weer drie klachten, waaronder een ka potte ruit. Op een vraag, of nu alleen t uit, maar dan is dit meer voor ander meisje bestemd (sjaal kapot trek ken Mi voorbeeld). Ir Y. Ykema had het vooral over de regelmatige vernielingen aan lantaarns. De schade kan geschat worden op f 200 per maand In de vacantie loopt dit wel op tot f 300. In 1951 is reeds voor f 1100 gerepareerd. In de straten rond de Leidse Hout was het niet meer by te houden, zodat de lichtfabrieken er toe zijn overgegaan de lantaarns van be schermende „vogelkooitjes" te voorzien. „Voor ons tuintje" Aan gemeente-eigendommen wordt per jaar ongeveer voor f 10.000 vernield, deelde de heer Boogerd mee. Zo worden straten en trottoirs opgebroken. Som migen ontzien zich zelfs niet tegels mee te nemen „voor het tuintje bij ons huis" In de Vogelenbuurt was een straatmaker aan het werk, toen enkele jongens ste nen wegnamen. De man gaf een der knapen een veeg en toen kreeg hij veel publiek tegen zich. Hij zag zich genood zaakt zijn verontschuldigingen aan t6 bieden, anders had hij misschelen ook wel een veeg gekregen. En de jongens maar lachen De schade aan afsluithekken en wal muren mag ook niet worden onderschat. Zo ziet de jeugd er aardigheid in het verse metselwerk te beschadigen. Ook worden wel dekschuiten losgegooid. Voor zover mogelijk schakelt ge meentewerken bewakers in, maar die kunnen niet overal zijn. Ook hier de klacht: het publiek is niet erg behulpzaam. Men neemt het veel te gauw op voor de jongens. De straatbeplantingen vormen wel een zeer dankbaar object voor vernieling. Ouderen en jongeren werken hier prach tig samen. Er zijn heel wat automobi listen, die het sneuvelen van boompjes op hun naam hebben staan. Reden zij hun wagen niet onoplettend achteruit? Sinds de bevrijding is op deze wijze vooi f 4000 aan jonge bomen vernield. Ook worden wel eens paardenmagen met stadsgroen gevuldWie de schoen Het vergrijp van het blofemen pluk ken en planten uit de grond trekken heeft schrikbarende omvang aange nomen. Onlangs was er een dame (werkelijk een dime) in het Plant soen bloemen aan het plukken. Toen een tuinman haar er op attendeerde, dat zy nu toch wel Inbreuk maakte op een nog altijd geldende regel, toonde zij zich zeer verbaasd. Die verbazing resulteerde in de woorden: „Maar er staan toch zo veel bloemen; heeft de gemeente die dan allemaal nodig?" Voor de plantsoenen zijn ook bewakers aangesteld, maar de directeur van gemeentewerken was er van overtuigd, dat zij een hon denbaantje hebhen. Elke Leidenaaf zal weten, dat het historische Gravensteen prachtig ge er wij al uitvoerige medede lingen deden, verscheidene van deze vlakten geprojecteerd. Nu staat al leen het middel van het praten ten dienste. Praten met de besturen van buurt- en woningbouwverenigingen, met jeugdleiders en met de leer krachten van de scholen. Als zy hun volle medewerking willen geven tot bestrijding der baldadigheid, dan komt er misschien iets van terecht. Maar men hoeft zich naar onze me ning niet tot, praten tc beperken. Worden jongens er op betrapt be plantingen te vernielen, neem hen dan op een goede dag eens mee naar de Hortus bij voorbeeld cn vertel zeer eenvoudig iets over de schoon heid van bloemen en planten. Kweek liefde voor de natuur. Dan zullen zij wellicht ook andere dingen gaan ontzien. Er is wel wat te bereiken, maar het is een moeizame weg, die liefde, geduld, tact, toewijding en ook opoffering vraagt. Nu heeft ook deze medaille een keer- De mogelijkheid zal worden onder zijde. Wie eens serieus de oorzaken van ZOcht om het plegen van baldadigheid te de baldadigheid speciaal in Leiden na- straffen met een geldboete. Zodat dc gaat, komt onwillekeurig tot de con-'politie zonder meer zou kunnen zeggen clusie, dat niet alles op rekening van de jy hebt bloemen geplukt; zeg maai jeugd kan worden geschreven. Er is hier thuis, dat ze straks f 3 boe-te kunnen nu eenmaal weinig speelgelegenheid en betalen. Dit zal ontegenzeglijk indruk het is te verklaren, dat de jongens hun maken. Bovendien: komt men eenmaal expansiedriften dan trachten uit te leven aan de beurs van papa, dan zal hij in handelingen, die als baldadigheid be- wel een hartig woordje tot zijn kroost schouwd moeten worden. Maar het feit spreken. Maar nogmaals: bij een de^baldadigheid ligt er dan toch gelijke straf kan men het niet laten. De zagen zelfs kans het gebouw binnen te dringen en een aantal ramen er finaal uit te breken. Er werd trouwens nog meer schade in het interieur aange richt. Onlangs is het gebeurd, dat tijdens een avondgodsdienstoefening in de Pie terskerk stenen tegen een groot raam bij het orgel werden gegooid. Enige ruitjes vielen naar beneden. Ook de burgemeester woonde deze dienst, by, Hü maakte er direct werk van, maar... zoek eens uit, wie het heeft gedaan! Dan is het klimmen op daken nog een grote liefhebberü. Met als gevolg: het naai beneden gooien van dakpannen. Om over het beschadigen van parti culiere eigendommen maar te zwygen. Keerzijde der medaille Ondanks verzachtende omstandig heden zal de jeugd het onderscheid tus sen spel en baldadigheid duidelyk moeten worden gemaakt. Het gaat niet aan te straffen zonder het kwaad constructief fe reduceren. Het gaat ook niet aan de jeugd vergoelykend maar te laten betuen. In de huidige omstandigheden is het voor de autoriteiten zeer moeilijk ook maar iets tegen de baldadigheid te doen. Het gemeentebestuur kan de jongens geen speelgelegenhedcn aanbieden. Zyn vaste mening is tóch: hoe meer speelvelden en rom melvlakten. hoe minder baldadigheid. Daarom zyn in het nieuwe bouw plan voor het Haagwegkwartier, autoriteiten zijn daarvan trouwi wel overtuigd. In ieder geval zal binnenkort een circulaire uitgaan naar verschillende verenigingen en r scholen. De burgemeester zal deze dertekenen. Het feit, dat jhr mr Kinschot zelf zich direct met deze z zo intens bemoeit, toont haar acuutheid. Wy beschouwen de personen, die aan deze gewichtige besprekingen hebben deelgenomen als leden van een comité tot wering van baldadigheid. Dit zal nog wel eens iets van zich laten horen! Het heeft echter dan pas recht van bestaan, als allen, die by de opvoeding van de jeugd betrokken zyn, deze problemen tot zich laten doordringen. TIJDELIJK UIT VOORRAAD LEVERBAAR VRAAGT DEMONSTRATIE Agent: BAKKERS' AUTOMOBIELBEDRIJF Sassenheim, Telefoon K 2532—7427 Sub Agent: AUTOMOBIELBEDRIJF DEVILEE Haagweg 45, Leiden, Telefoon 22817 Voorzorg debiele kind Plannen voor een paedologisch instituut te Leiden Antwooid van Ged. Staten aan de heer Van Eijbeigen In de winterzitting van de Prov. Staten heeft de heer S. H. van Eijbergen (C.H.) te Katwijk aan Zee, behalve over Katwijks haven en over enkele opvoedingsproblemen gesproken over de zwakzinnigenzorg. Hij merkte daarbij op, dat de debiliteit niet alleen een medisch probleem is. Ook 'niet alleen een paedagogisch, hoewel méér, een paedologisch probleem. Maar in de eerste plaats wel een sociaal vraagstuk. Riolerings- en bestratings- werken aanbesteed Op .het stadhuis werd gistermorgen aanbesteed het maken van riolerings- en bestratingswerken c a. op een terrein be zuiden de Toussaintkade, in verband met verleend de bouw van 116 B.B.B.-woningen. Er' waren 18 inschrijvingen. Hoogste was de fa. Stomphorst te Utrecht met f 95.700 en laagste L. v. d. Geer te Leiden met f 66.700. restaureerd is. Minder -bekend is, dat er sinds de laatste hand aan het herstel werd gelegd al vele tientallen nieuw* baldadigheid ruiten in gezet moesten worden. Jongens Jubileumconcert Eduard Flipse met het R. Ph. 0. Aan het eind veel waarderende woorden me choréographique" Is misleidend Hier wordt in geen geval de blijde jool van de Weense wals opgeroepen, hoe wel de componist zelf zegt een beschry- ving te geven van een bal „aan het Kei zerlijke hof omstreeks 1355". Neen, men voelt veeleer de beklemmende obsessie van een nachtmerrie na een dansfestijn. De onsamenhangende klanken naderen zelfs het pathologische. Het is ven De verdiensten van Eduard Flipse zijn naar aanleiding van diens 25-jarig dirigenten-jubileum in deze kolommen reeds uitvoerig geschetst. Volstaan kan dus worden met de gebruikelijke spreking van het concert, dat gister avond onder auspiciën van K. ei plaats had. Wellicht kan het bevreemding hebben gewekt, dat Flipse. die in zijn loopbaan zo veel Nederlandse composities intro duceerde en zyn jubileum-programma' in Rotterdam en elders sierde -met com ponisten- en solistennamen van landge noten, in Leiden hiervan afweek. Hr feit, dat Suzanne Danco speciaal ui Londen is komen vliegen, werd in he K. en O.-blad met nadruk vermeld... Deze opmerking Impliceert geenszins de suggestie, als zou het concert in casu nu niet belangrijk zijn geweest. Integen deel: een Vierde Symphonie van Mahler is geen alledaagse gebeurtenis. De eerste drie delen, in hun construc tief zuiver klassieke vormen, duiden nog maar weinig op de bittere zielesmart, die de latere werken bijna alle ken merkt. Men zou zelfs kunnen zeggen dat de melancholicus Mahlcr hier „den lieben Weg zum Kinderland" heeft ge vonden. Het lied voor sopraan „Das himmlische Leben" (een gedicht uit „Des Knaben Wunderhorn") versterkt deze mening. Maar er zijn ook reeds bi zarre effecten te beluisteren, zoals de toepassing van scordatura in het Scher fde viool wordt daarbU hoger ge stemd, waardoor een schrille klank ont- Over de uitvoering van deze sympho nie kan men merendeels tevreden zyn de vertolking van het Adagio vormde hoogtepunt. De sopraansoliste Su- e Danco bevestigde in vocaal hd technisch opzicht echter niet de faam. die haar voorafging. Haar voordracht daarentegen getuigde van grote muzi kale intelligentie, en wel vooral in Ra veis Schéhérazad^.. nog onlangs bespio ken by een uitvoering door het Resider.- tie-orkest. Tot slot Ravels „Valse". De titel „Poe- Verstrooide jubilaris Na de klokslag van 8 uur hebben de bezoekers van het concert nog ge ruime tyd moeten wachten, voordat de eerste loon weerklonk. Wat was het geval? De jubilerende dirigent had zijn rok vergelen. En zonder die kon hij toch niet voor de zaal ver schijnen. Het ijltempo, waarmee een en ander in het reine werd gebracht, kon niet verhinderen, dat het concert pas tegen half 9 begon. Het publiek heeft het sportief genomen! derlijk hoe deze dansmuziekflarden tot een eenheid worden, om te eindigen een adembenemende, meesterlijk geïn strumenteerde climax. Dit meeslepende stuk kreeg een waartijk grandioze tolking, waarvoor Flipse en een ovatie werd gebracht. Na afloop van dit feestelijke conc werden woorden van waardering geso ken door Leidens burgemeester, die een geestige toespraak de paedagoog Flipse namens zijn „Leidse leerlingen" dankte voor diens belangrijke bijdt voor het plaatselijke culturele lever voorzitter van K. en O. releveerde enkele bijzonderheden uit de ontwikke lingsgeschiedenis van het orkest, dat aan zijn leider veel verschuldigd is. En ten slotte wees de voorzitter van de Leidse Maatschappij voor Toonkunst op de grote betekenis van de jeugdconcerten, waar de belangrijke resultaten voor het ■grote deel op rekening van Eduard Flipse komen. Henri Welbooren. Ontspanning voor Leidse militairen Zij gaven hun bloed Het bestuur van de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis zal binnenkort aan 47 donors van de bloedtransfusie dienst de Landsteiner-plaquette worden uitgereikt, welke onderscheiding wordt ia vyftien maal vrywillig af- bloed. De heer Van Eybergen was er van overtuigd, dat er voor de debielen een goede nazorg moet zijn. De school is met dit prachtige werk begonnen. Ech ter, omdat alles dikwijls om één man draait, het hoofd der school, wordt diens taak zeer verzwaard met alle nadelen van dien. Een commissie, bestaande uit leiders van verschillende inrichtingen voor geestelijk- en lichamelyk-gebrekkigen, is na grondig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de voorzorg belangrij ker is Men vraagt zich wel eens af. of de extra uitgaven voor geestelijk-gebrekki- gen wel verantwoord zijn. Zonder twij fel. aldus de heer Van Eijbergen. Behalve dat veel leed verzacht wordt, moeten ook practische overwegingen gelden. Zonder juiste opvoeding gaan de debie len. die meestal een groot nageslacht hebben, de gevangenissen en bordelen bevolken. Spr. toonde met voorbeelden aan. dat het nodig is, Christelijk en practisch op te voeden. Wijzend op de z.i. niet altijd juiste handelingen in Zweden en Denemarken, vestigde de heer Van Eijbergen de aan dacht op de problematiek van deze zeer ingewikkelde materie. Deze problemen kunnen wij met elkaar niet oplossen, aldus spr. Echter kunnen wij er de stoot toe geven, dat deskundigen in staat wor den gesteld, de problematiek aan te vat ten en te trachten tot een oplossing te komen. Zou het mogciyk zyn, zo stelde de heer Van Eijbergen de vraag, dat Ged. Staten bereid gevonden worden, mede te werken aan de oprichting van een paedologisch Instituut? Lelden Is daar voor de meest aangewezen plaats, mede door de aanwezigheid van het Instituut voor praeventieve geneeskunde. Resumerende zeide spr., dat bij het opbouwen van een uitstekende sociale nazorg gelijktijdig langs wetenschap pelijke weg met kracht de voorzorg ter hand genomen dient te worden. Vraag en antwoord Dezer dagen heeft de heer Van Eijber- _;n in vervolg op zijn rede aan Ged. Sta ten de volgende vraag gesteld; uw college bereed in verband met de uitlating gedaan namens uw college bij monde van zyn lid Herdenkingsdienst van „Prediker" Wij herinneren nog aan de herden kingsdienst van „Prediker", die morgen avond om 8 uur ter gelegenheid van het De harmoniekapel „Werkmans Wils-90-jarig bestaan van deze vereniging in kracht" zal Dinsdagavond om half 8 opde Marekerk wordt gehouden, het terrein van de Morspoortkazerne i een concert geven. Op 12. 13. 14 en 15 Juni nemen militairen uit Leiden deel j m aan de Avondvierdaagse. 26 Juni is er Tw66 jaar gevangenisstraf een zomeravondconcert door „De Post" 29 Juni is een sportmiddag uit geschreven, die wordt gehouden in de Leidse Hout. Op 3 Juli bestaat de koks- school een jaar. Dit zal met een feest avond worden herdacht. Zo wil men de militairen aangename en nuttige avonden bezorgen. De zomer staat voor de deur en men begrijpt, dat het R.A.O.-programma hieraan volledig is aangepast. Als er nog muziek- en zangverenigingen zyn, die voor de mi litairen een concert willen geven, kan men zich wenden tot R A.O.-officier sergt. W. Hillenaar, kamer 6, Morspoort- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris C. J. F. Dolk te Leiden: Herenhuis Witte Singel 64/64a in bod f9.000, koper de heer L. Zitman q.q. te Leiden voor f 11.000; He renhuis Gerrit Doüstraat 1/la in bod f7.200 koper de heer J. Ravenstein q.q. te Leiden voor f7.400; Herenhuis Vree wijkstraat 28/28a in bod f7.300, koper de heer J. van Iterson q.q. te Leiden voor f7.675; Herenhuis Vreewijkstraat 10 en 12 tezamen in bod f 12.500, koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f 13.600; Herenhuis Hu- go de Grootstraat 24/24a in bod f 6.000, koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f6.500; Herenhuis Bilderdijkstraat 3 in bod f6.900. koper de Heer W. L. Leget q.q. te 's-Graven- hage voor f7.900; Herenhuis Bilderdijk straat 17/17a in bod f7.700. koper de heer J. W. Goddijn te Leiden voor f 7.700. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Conrad P z v PW Zaad- noordijk en G H van Gogh; Antonia M C d v A H Piscaer en C M C v d Kruijf; Antonia J d v A Verschoor en A van Rijswijk; Adrianus LMzvCJvd Kroft geëist voor laffe daad Na een fel requisitoir, waarin hy op merkte, dat als de dagvaarding het toelaten een straf van tegen de tien jaar z.i. op haar plaats zou zyn, eiste Zaayer, procureur-generaal by hel Haagse Gerechtshof een gevangenisstraf van twee jaar tegen de 44-jarige Leidse betonwerker A. G. F. Deze was door de rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy op de avond van de 10de Dec. 1950 in de Emmastraat de 59-jarige byna blinde veehouder J. A. V. onverwachts een zodanige klap op een oog heeft gege ven, dat dit enige tijd geheel blind is ge weest, terwyl het gezichtsvermogen van het ziende oog danig is achteruitgegaan. F. koesterde wraakgevoelens tegen V. omdat deze by een vroegere veroordeling tegen hem had getuigd en had reeds scheidene malen bedreigingen geuit. Op de bewuste avond liep de veehouder voor een driewieler en kreeg, zonder dat hy iemand had gezien, de fatale klap. Aan een uitroep van F. herkende hy deze. Ter zitting van het Gerechtshof voerde F. aan, dat V. eerst geschopt had. Bo vendien zou hy niet geweten hebben, dat het gezichtsvermogen van de veehouder De procureur-generaal achtte hier voorbedachte raad aanwezig (wat door de verdediger werd bestreden) en v gevangenneming by de uitspraak, die op 22 Juni zal vallen. Haags Gerechtshof Via snoepen naar diefstal Een 19-jarige Leidenaar snoepte graag, dat zyn snoeplust hem dreef tot diefstal, en wel van een gramofoon ten nadele van de opvolger in de zaak zyn vader. Van de opbrengst kocht hy snoep. Ook had hy zyn vader bestolen, aldus de procureur-generaal J H Oorthuysen; Marinus G J z v W Haagse Gerechtshof, waar verdachte in J Nederhoff en M G J Rosbergen; Marie j hoger beroep terechtstond. Hy requl- E M d v A H Du Toit en C G A Du Tolt. reerde bevestiging van het rechtbankvon- Overleden: S M Stoeke, wed. van Ver- nis, waarby de snoeper tot een maand hoog, 77 jr; C Reichart, wed van: Van gevangenisstraf was veroordeeld. Uit- Hingst van der Sluis, 83 jr. spraak 22 Juni. HASSELMAN L PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 1 E IDEfc' Lid Financieringslnstituufr. Woningbouw te Leiden in 1950 Federatie roerde zich geducht In het jaarverslag over 1950 van de federatie van te Leiden en omstreken gevestigde woningbouwverenigingen, wordt melding gemaakt van grote bedrij vigheid. Belangrijke zaken vroegen de aandacht van de aangesloten vereni gingen. De heer J. de Jong nam afscheid als voorzitter. Hij werd opgevolgd door de heer H. Oostveen. „Buitenlust" bestond 25 en „De Tuinstadwijk" 35 jaar. De volle aandacht en medewerking van de federatie werd gevraagd voor het initiatief van de Ned. woningraad, in overleg met het gemeentebestuur en de kerngroep B. N. A„ inzake het plan voor de bouw van 500 woningen, welk plan sociaal verantwoord en financieel mo gelijk is. Aan het eind van het boekjaar kon advies aan B. en W. worden uitge bracht. En bouwcogjmissi- werd be noemd. Op het programma van uitvoering staan nog de bouw van 114 woningen voor „Eensgezindheid" en een uitbrei ding van 300 woningen van het plan- Noord door „Goede Woning". In uitvoering zijn 115 woningen „Ons Doel", 83 woningen voor „Eens gezindheid", 100 woningen voor „Een dracht" en 293 woningen voor „De Tuui- stadwyk." Het jaar 1950 is belangryk geweest door de arbeiderswoningbouw. Komt ®r in 1951 geen stagnatie, dan bestaat er goede koop, dat i00 woningen gereed Komen. Vastbr en zal 2de- 1 op de ingeslagen weg voortgaan, de financiële moeilijkheden van ons land ten spijt. Ruyter op 14 December 1950, dat door Ged. Staten en de betrokken instellin- wordt nagegaan of ook in onze pr'o- iie, vermoedelijk zal Lelden daarvoor de aangewezen plaats zijn, een dergelijk instituut (hier wordt bedoeld een paedo logisch instituut) kan worden gevestigd, mededelingen te doen tot welk gevolg vorenbedoeld nagaan reeds heeft geleid en/of in verband daarmede binnen niet te lange tijd voorstellen te dier zake an uw college zijn te verwachten? Ged. Staten hebben daarop thans als volgt geantwoord; ar aanleiding van de gestelde vraag delen Ged. Staten mede. dat hun tot usver geen officieel verzoek om mede- erking aan de oprichting van een pae dologisch instituut in deze provincie heeft bereikt. Het Is hun college echter bekend, dat plannen om tot de oprich ting van een zodanige inrichting te ge raken. In overweging zyn. Ged. Staten zullen zich terzake nader oriënteren en het geval een aanvrage wordt inge diend, nader beraden. Boekbespreking „Profetische vergezichten" door ds J. Overduin. Uitgave J. H. Kok N.V. >en boek onder deze titel behandelt de schrijver de aarts-vaderlyke zegenin- Jacob, op zijn sterfbed uitge sproken over zyn twaalf zoons. Van ds Overduin kunnen wij immer doorwrocht •k verwachten, maar dit boek dwingt toch wel diep respect af voor de uitge breide Bijbelstudie, die er aan ten grond slag moet liggep en de schope, intens Schriftelijke visie, die er uil; spreekt, welke bovendien wordt voorgedragen in nobele, transparante'stijl, dié'ménig beschouwend schrijver tot voorbeeld moge strekken. De uitwerking der zege ningen door de eeuwenlange historie der Israëls te behandelen, gelijk ds Overduin hier doet, is alleen een bege nadigd mens voorbehouden, een mens, die zijn God lief heeft en eert. Daarom spreekt dit boek ieder Christen zo over tuigend aan, hem telkens verkwikkend met vergezichten in het land der Israëli tische historie, van verrassende stand punten af. Een opvallende eigenschap van dit boek is voorts zijn schnftuurlijK ethische frisheid en klaarte, waarmee het zich direct richt tot de lezer. Men zou uit de treffende kernzinnen een mottoalbum kunnen samenstellen! De uitgever (J. H. Kok N.V. te Kampen) heeft het zeer fijn verzorgd. Hk. „Het Jongens Fotografieboek" door Leonard de Vries. Uitgave: De Bezige Bij. 2e druk. Wie weet, wat Leonard de Vries in de kringen der hobby-isten betekent, zou zich over een derde druk niet verwon deren. Want dit boek leidt jonge mensen de wereld der fotografie binnen op een wyze, die liefde aankweekt voor het in gewikkelde werk. Dit is wel even be langrijk als de volledigheid, waarop dit tot op het* huidige tijdstip bygewerkte geschrift kan bogen. Het omvat 258 forse pagina's, waarin alles wordt behandeld, wat de beginner dient te weten, nog eer hij de sluiter laat knippen tot de laatste bewerking toe, die hij zijn afdruk of vergroting moet laten ondergaan. Dat de Vries deze gecompliceerde processen zo duidelijk en practisch heeft weten voor te dragen, strekt hem tot eer. Samenwer king met Kodak maakte het hem moge- tijk. zijn werk te illustreren met een reeks voortreffelijke instructieve opna men. Een boek. dat ouders hun fotogra ferende zoons niet moeten onthouden. Het zal hun veel narigheid en financieel verlies besparen, veel genoegen schen ken. De typografische verzorging ls goed; de foto's zijn best. Hk. Jan Overduin Huurling en Herder. (J. H. Kok, Kampen, 190 blz.). Thijs Booy heeft in zyn boek Kerk en Jeugd onlangs op geruentmakende wijze opnieuw de aandacht gevestigd op het wondere ambt van de predikant: het wóndere ambt, omdat een mens, die als iedereen „geneigd is tot alle kwaad", het Heilig Woord toch mag verkondigen. Schriller nog stelt Jan Overduin dit in zijn roman Huurling en Herder. Een liefdeloze, hooghartige „Farizeeër" was de „ik"-figuur, voor hy bevestigd werd in zyn eerste gemeente Kort daarna kwam de omkeer in zyn leven, topn hij. de „herder", feitelyk zyn vriend ver moordde Dit debuut verdient aandacht. Wel ontbreken de fouten van zo v«mp eerste lingen niet: Jan Overduin zal cntischer moeten worden tegenover zyn stijl en taal („zyn eeriykheid kennende moet hy...", blz. 48; „haar kennende zal ze..."- blz. 52. een lelijke taalfout!). Maar er zijn wondermooie gedeelten- En de grootste verdienste van dit boek ls. dat het zo nadrukkelyk wijst op ae enige mogelykheid: de genade van oe Goed» Herder En op het gebod tot hefde, die soms hard moet zyn. Dergelijke boekeR hebben wij nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2