Laatste begrotingen voor 1951 door de Tweede Kamer aanvaard Te grote bevoegdheden voor de voogdijraad „Poets mijn zwaard": einde van vlootoefening Progres 5 VRIJDAG 8 JUNI 1951 Enige communist was net te laat Regering wil geen behoud van Unie, als Indonesië er niet voor voelt (Van onze Pailementsredacleur) De laatste begrotingen voor het lopende jaar, die voor Unie-aangelegen heden en voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, heeft de Tweede Ka- mer gisteren afgedaan. De eerste passeerde zonder hoofdelijke stemming en zonder aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Dit kwam, doordat er op het ogenblik, dat de voorzittershamer viel, geen enkele communist aanwezig was, tot grote vrolijkheid van de andere kamerleden. Mr Stokvis kwam juist binnen stormen. Hij was net een ogenblik te laat, maar vroeg genoeg, om bij het aannemen van de tweede begroting wel de zo zeer begeerde aan tekening te krijgen. Van de beantwoording door minister overeenstemming met de wil der ouders, Peters, wiens maidenspeech Tweede-Kamerleden ongetwijfeld een goede indruk heeft gemaakt, hebben wy gisteren in een deel onzer edities reeds vrij veel kunnen melden. Volledigheids halve geven wij een en'ander hier nog kort weer, eventueel aangevuld met het geen uit de replieken nog is gebleken. De consequenties van de souvereini- teitsoverdracht worden tenvolle aan vaard: Indonesië wordt beschouwd als een werkelijk souvereine staat. Er is meer, dat Nederland en Indonesië bindt, dan scheidt. Aan het behoud van samen werking op de grondslag van het Unie- etatuut kan moeilijk waarde toegekend worden, wanneer dit ook niet van Indo nesische zijde wordt gedaan. Vn Neder land zal voor wijziging van de uniever houding echter geen initiatief uitgaan. Unie een vergulde pil De hèer Schermerhorn (Arb.) betoog de later, dat de Unie toch dienst had ge daan om de Nederlanders, wie het moei lijk viel de souvereiniteitsoverdracht te aanvaarden, over het dode punt heen te helpen. Hierin zag de heer Weiter bewijs te meer, dat de gehele Unie slechts een droombeeld was, om de pil te 1 gulden. Sedert de souvereiniteitso' dracht zijn er 78 Nederlanders geweldda dig om het leven gebracht. Herhaalde lijk is geprotesteerd en de regering trouwt, mede na de verklaring va regering-Sukiman, dat alles in het wordt gesteld om rust en orde te v keren, ook al is de toestand nog steeds niet bevredigend. Het is beter, dat de naar Nederland gebrachte Ambonnezen weer naar Ambon terugkeren. Op welk tijdstip dit kan is echter nog niet te be kijken. Hiervoor is overleg met de In donesische regering, vooral ook met het oog op hun veiligheid, nodig. De maat regelen, die te hunnen behoeve worden genomen, zijn alle gericht op deze te- Ambonnezen vis op het droge Hier ontmoette de minister de heer Meijerink (A.R.). Deze ging er mfe ac- coord, dat de Ambonnezen op den duur weer terug moeten. Dit willen zij zelf Ook, maar het is de vraag, nu er geen uitzicht op uitwijkmogelijkheid is. of de maatregelen op deze terugkeer gericht moeten zijn. De heer Meijerink meende van niet. Hij was voorts van oordeel, dat de Ambonnezen een betere voor lichting moeten hebben. Ook de heer Van de Wetering (C.H.) sprak in deze geest: de Ambonnezen vormen een militaire kaste en nu zij uit de militaire sfeer zijn gehaald, zijn zij als een vis op het droge. Hij vroeg een lading bamboe uit Indonesië te laten komen, waar de Ambonnezen muziek instrumenten van kunnen maken. De heer Stuf kens (Arb.) had gevraagd, het bezoek aan de kampen te beperken. De heer Meijerink verzette zich hierte gen: juist het contact met allerlei Ne derlanders is voor deze mensen goed. Ook de minister voelde er niet zo heel veel voor, al wilde hij het nog wel wegen. F verzocht er tegen te waken, dat de Am bonnezen de aanwijzingen van het bu reau Zuid-Molukken opvolgen in plaats van die van de kampleiding. Minister Peters antwoordde, dat de regering niet zal nalaten, eventueel tegen sommige or ganisaties op te treden. Onderwijs De minister zegde toe, op korte termen overleg te zullen plegen met zijn ambt genoot van onderwijs, om het onderwijs aan de kinderen te doen geschieden in dat is dus op bijzondere 'of openbare) scholen In de zin van de Nederlandse wet. De heer Meijerink was hiermee tevreden, doch vond het jammer, dat dit niet al eerder was gedaan: de zaak is urgent. De minister sprak ook een woord van waardering aan het adres van kolonel Van Santen, die de repatriëring van de Nederlandse soldaten uit Indonesië tot een goed einde heeft gebracht. De sterkte van de militaire missie is bepaald ln onderling overleg tussen de Nederlandse en de Indonesische regering. De missie verricht pioniersarbeid op het gebied der samenwerking, hetgeen van Invloed zal zijn op een veel ruimer ge bied dan het militaire. Er worden alleen beroepsmilitairen voor aangewezen, wan neer er niet genoeg vrijwillige aanmel dingen zijn: daar heeft de regering for meel het recht toe. Geen gewapende iniiltratie Gewapende infiltratie op Nieuw-Gui- nea heeft nog niet plaats gehad. Wei echter propagandistische. Hiertegei wordt doeltreffend opgetreden, waarbij hulp van de bevolking wordt genoten. Over de status van Nieuw-Guinea wil de de minister niets zeggen: in de rege ringsverklaring kwam de zgn „bevrie zingsformule" voor. De minister was he' niet eens met de opvatting van de heer Schermerhorn, dat onder de toezegging, dat t.a.v. de status van Nieuw Gui geen voorstellen zullen worden gedaan dan na vooroverleg met de Kamer, ook valt het doen van uitgaven ten behoeve van de ontplooiing van dit gebiedsdeel. De heer Van de Wetering (C.H.) heer De Graaf (K.V.P.) waren het i min met de heer Schermerhorn eens laten, hieraan iets te doen is juist prae- judiceren op de toekomstige status, meende de eerste en de tweede betoogde, dat Nederland, zolang het de souvereini- teit over Indonesië bezit, ook als si rein moet handelen. „Prospectus De minister gaf voorts een reeks van cijfers en gegevens over de ont wikkeling van Nleuw-Gulnea. Tot grote ergèrni9 van de heer Van de Wetering, die zei, hierover geen oor deel te kunnen uitspreken en dat zo iets eigenlijk bij nota aan de Kamer moet worden overgelegd. Qpk de heer Schermerhorn (Arb.) vond, dat het leek, alsof de bewindsman een „prospectus" van een grote onder neming had voorgelezen. De Ronde-Tafel-Conferentie met de West zal. zo deelde de bewindsman mede, het begin ven het volgend jaar worden voortgezet. De Nederlandse delegatie zal tijdig benoemd worden. Hij zou juichen, wanneer opnieuw een delegatie Kamerleden naar de West (hier had de heer De Kort (K-V.P.) op gedrongen). Een dergelijk bezoek kan leiden tot verheldering van het inzicht in de staatkundige verhoudingen. Pensioenen Nadat mr Blom, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, nog enige opmer kingen van juridische aard had gemaakt, ïver de rechtskracht van besluiten le ministers-conferentie, behandelde staatssecretaris Götzen nog enige tech nische vraagstukken. Langdurig sprak hij over de ontwikkeling van Suriname en de emigratie daarheen. Van zijn ande re opmerkingen memoreren wij slechts, dat de assimilatie van de Indische Neder landers goede vorderingen maakt, dank zij het werk van kerken en plaatselijke (Advt Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal Het middel dat baat, waar RÜWff- andere falen. Laat U dus niet langer weeen. De heer Stulkens had ook nog .maar getouikt regelmatig Togal. ua Togal zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.83. ƒ2.09 en 7.94. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: E. Brenninkmeyer en R. Wannemacher. Amsterdam; A. Loeber en A. G. Zwijnenberg, Bussum; R. Mijn- lieff en L. J. van Apeldoorn, Amsterdam; A. Hartman en H. Papillon, Bilthoven. Getrouwd: D. v. d. Wardt Hendriks, Utrecht: H. F. v. d. Griendt P. M. Scott Clark, Londen; J. Mets en J. C. Buschman, Rotterdam; G. Schepers en J. v. Rier, Rotterdam; L. Middelbeek en J. Nijland, Bilthoven. Bevallen Mevr. Elsenburg, d., Baarn; mevr. Laufer-Zwarenstein, Rot terdam; mevr. Juta-von Hertling. Indo nesië; mevr. 't Hait-Sieben, z., Benne- kom; mevr. Keur-Koopmans, z Amster dam; mevr Morisson-Lambrechtsen. d., St Herban (Fr.). Overleden: J. Seymonsbereen. 71 J. Nijmegen: A Jacobs. Amsterdam: M Los. 53 j Rotterdam; N H Kluin, 55 j. Rotterdam: W. J Kamp-Havelaar. 73 i. Delden: N Ameling. fil i Ze st; H P Berk. 69 i. Amsterdam: A J. M. Schorer, 72 J., 's-Gravenhage. comité's, terwijl gedacht wordt aan de mogelijkheid van overbrenging naar Lelydorp in Suriname. Binnekort zal een gedeeltelijk niet-ambtelijke commissie worden ingesteld, die het gehele vraag stuk van de „back-pay" zal bekijken. De memorie van antwoord op het wets ontwerp in zake de duurtetoeslag op In dische pensioenen zal weldra de Kamer bereiken, terwijl na aanneming van dit wetsontwerp zal worden ovenvogen een duurtetoeslag te geven op de weduwen- pensioenen, waarvoor reeds gegevens verzameld zijn. Generaal Bradley eredoctor Aan generaal Omar Nelson Bradley is door de universiteit van Cambridge het DCtoraat in de rechten verleend. Kamerleden in het geweer Bezwaren tegen diepgaand onderzoek in pleeggezinnen (Van onze Parlementsredacteur) T^EN ZEER BELANGRIJK wetsontwerp, de reeds meer dan een jaar ge- J-J leden ingediende pleegkinderenwet, is gisteravond in de Tweede Kamer aan de orde gekomen. Enquêtes hebben helaas bewezen, dat het nodig is, de verzorging van pleegkinderen, zowel in internaten en dergelijke als in gezinnen, aan bepaald toezicht te onderwerpen. De wet zal alleen gelden voor pleegkinderen beneden 18 jaar, die niet bij naaste bloedver wanten zijn ondergebracht. Ook geldt zij niet voor minderjarigen, waarop al krachtens andere wetten toezicht wordt uitgeoefend. Bovendien kan door de Kroon worden bepaald, dat bepaalde inrichtingen of groepen van inrichtingen niet onder de wet vallen. Het toezicht wordt uitgeoefend door de'structie aan de voogdijraden te bepalen, voogdijraden. Deze kunnen bepalen, dat dat in kennelijk goede gezi kind uit een inrichting of pleeggezin wordt gehaald en elders wordt onderge bracht. Bovendien kunnen zij vastleggen, dat in een bepaald gezin of een bepaalde inrichting nimmer meer pleegkinderen mogen worden verzorgd. Op deze beslis singen staat beroep open bij de recht banken. Onderzoek door de voogdijraad Voor de uitoefening van het toe zicht kent de wet een aanmeldings plicht voor het hoofd van de inrich ting of van het gezin, binnen twee weken na opneming van het kind. De aanmelding moet geschieden bij bur gemeester en wethouders, die register aanleggen en de voogdijraad' van de plaatsing op de hoogte bren gen. De voogdijraad onderzoekt dan of *t kind wel goed is ondergebracht. Voor dit toezicht maakt een lid van de geneeskundige Inspectie op de volksge zondheid als toegevoegd lid deel uit van 'gdljraad. Voor de nu reeds onder gebrachte kinderen rust een eerste aan meldingsplicht op de hoofden van inrich tingen en gezinnen binnen drie maanden i de inwerkingtreding Over het wetsontwerp werd het woord gevoerd door Jkvr. Wttcwaall van Stoet egen (C.H.), mevr. Fortanier-De Wit (V.V.D.) en de heren Terpstra (A.R.), Donker (Arb.), De Haas (K.V.P.) en Stokvis (Comm.). Allen waren het er eens, dat de wet er inderdaad moet komen. Waardering hadden zij voor het feit, dat tijdens het schriftelijk voorover leg de voogdijraden met het toezicht zijn belast en niet, gelijk aanvankelijk in het wetsontwerp stond, de geneeskundig in specteur van het staatstoezicht op de olksgezondheid. Te grote bevoegdheid Maar de heren Terpstra (A.R.) en De Haas (K.V.P.) hadden evenals trouwens mevr. Fortanier-De Wit (V.V.D.)enig bezwaar tegen al te grote bevoegdheden van de voogdij raad om inlichtingen in te winnen in de pleeggezinnen. Dit bezwaar is er natuurlijk niet, wanneer er een rede lijk vermoeden bestaat, dat er mis standen heersen of dreigen. Minister Muldeijje en de heren Donker (Arb.) en Stokvis (Comm.) konden deze bezwaren niet delen. Op dit punt werden enige amendementen ingediend door de here-n De Haas en Terpstra. De minister 'ilde de zaak ondervangen, door bij in- meer dan een summier onderzoek wordt ingesteld. De heren Terpstra en De Haas wilden dit toch maar liever in de wet O] genomen zien. Niet genoeg leden aanwezig Er waren niet genoeg Kamerleden aai Juni, de eerste dag, dat de Kamer in haar oude (vernieuwde) zaal bijeen komt. Dan komt nog een wijziging aar de orde, die gisteravond zo maar tijdens het debat is opgesteld, doch over de tekst waarvan enig geharrewar ontstond. Pas op 20 Juni zal dus ook de eindstemming plaats hebbeji. Als laatstê.puni op de agenda stond de wet, dre een grotere specialisering var kinderrechters mógelijk zal maken, Hier over voerde alleen de heer Van der Feltz (C.H.) het woord. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno- Weer gevechten op de Veluwe Opnieuw is de Veluwe gevechtsveld oor grote groepen militairen die enige e)»n geleden voor herhalingsoefenin gen zijn opgekomen. In de omgeving var Elspeet is nu de 12e regimentsgevechts groep actief. Zij bestaat uit soldaten die eertijds waren ingedeeld bij de 7 De- cember-divisie en de 2e divisie. Deze groep bestaat uit drie bataljons. Hierin schuilt het verschil met de vorige oefeningen. (Crescendo). Men laat nu de bataljons afzonderlijk oefenen en bij de gevechtshandelingen treden zij ook zelfstandig op. Zulk een bataljon wordt ecl tei versterkt met een afdeling artü- leiie. De oefeningen. „Blanco" genaamd, naar de commandant van de groep, overste D. C. Blanken, blijkt door de samenwer king met de artillerie in klein verband veel effect te hebben. Overste Blanken s over de discipline van de mannen »r tevreden. Zij geven zich echter nog weinig moeite om de gevechtshande ling realistisch te zien, zegt de overste. Andere commandanten delen die mening. Ditmaal bestaat de gevechtsgroep hoofdzakelijk uit Noorderlingen. De te genstanders van de groep zijn cursisten het V.O.C. in Wezep en voor her haling opkomende pioniers uit Den Bosch. Generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant strijdkrachten te velde, cn zijn chef-staf kolonel E. J. le Fèvre de Mantlgny, woonden de oefening bij, even als de commandant groep Zuid, generaal- majoor J. A. Sitsen. Op 15 Juni zwaaien de manschappen af. „Eén-kamer-woning" weer leeg (Van onze Parlementsredacteur) De ballingschap is ten einde, het beloofde land is in zicht. Politici niet om, maar richten de blik nac toekomst. Oost, West, thuis best. Dat zei gisteravond tegen kwart voor twaalf de voorzitter van jit Tweede Kamer, mr L. G. Korten- horst, toen hij aan het slot van eer lange vergadering het woord richtte tot z\jn medeleden ter gelegenheid van het feit, dat het de laatste gadering in de Ridderzaal wai weest. Volgende week gaat de Kamer weer terug naar haar eigen, gerestau reerde gebouw. De eerste vergadering zal daar worden gehouden op Woens dag 20 Juni. Mr Kortenhorst verklapte, dat het onoprecht zou zijn, te zeggen, dat de Kamer met leedwezen de Ridderzaal gaat verlaten, maar toch dankbaar zijn, de Middeleeuwse ge bouwen de rug toe te keren zonder een woord van dank aan de Rijks gebouwendienst, die het evacuatie oord ter beschikking stelde. Naar o standigheden heeft de Kamer het niet slecht gehad. Er waren bepaalde voordelen, oa. het feit, dat er in de zaal gerookt kon worden, zonder nochtans het rookverbod te overtre den. Straks zal dat niet meer kunnen Ook de pers zal niet meer in de zaal zitten, zoals in de Ridderzaal, d: voorzitter niet onaardig betitelde als ..één-kamer-woning". Dr Kortenhorst gaf een opsomming van het werk, dat in de Ridderzual verricht is: alle begrotingen, zij het laat, zijn er behandeld, voorgesteld, vele wetten zijn aange nomen en geen enkele een kabinet is gevallen is opgetreden. De weinige aanwezige leden ap plaudisseerden op deze presidentiële slottoast van harte. Hoeveel lookwaai mag mee over de grens D. A.N.W.B. verstrekte ons een over zicht van de hoeveelheden tabaksarti kelen. die men naar het buitenland mag meenemen. Vrij mag men uit Nederland uitvoeren: 100 sigaretten, plus 25 sigaren, plus 250 gram kerftabak (Bij uitvoer van deze hoeveelheden kan men terug gave van tabaksaccijns vragen aan de Nederlandse douane). Er bestaat vrije invoer ln: België: 200 sigaretten, of 50 sigaren, of 100 cigarillos, of 250 gram tabak; Frankrijk: 50 sigaren, of 200 siga retten, of 400 gram tabak: Duitsland: 50 gram snuiftabak, 50 sigarettenvloeitjes; 200 sigaretten of 25 sigaren of 250 gram rooktabak; Groot-Brittannië: 225 gram tabak of sigaretten of sigaren. Men dient er dus rekening mee te houden, dat de hoeveelheden die uit Ne derland mogen worden uitgevoerd, niet overeenkomen met hetgeen in andere landen mag worden ingevoerd. Aangifte van de medegebrachte tabaks artikelen is altijd verplicht, ook al wordt hiervoor vrij invoer toegestaan. Pétain blijft vooruitgaan De gezondheidstoestand van ex-maar schalk Pétain blijft vooruitgaan. Pétain lijdt aan longontsteking. Van het eil van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amersfoort (toez. vac Jac. Vermaas) W. Vroegindewey te Hui zen (N-H); te De Meern J. Kwast te H.I. Ambacht. Bedankt: Hiensch) J. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Mussel D. Los te Sm ilde. Bedankt: voor Nijega-Opeinde-Sua meer J. J. v. d. Hoek te Den Ham (O.) Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Naarden H. van Leeu wen te Delft en A. Zwiep te Schiedam. Geref. Gemeenten. Tweetal: te OostkapeUe M. Heer schap te Wageningen en L. Rijksen te Leiden. ACADEMISCHE EXAMEN! LEIDEN. 8 Juni. Geslaagd prop. eleerdheid de heer A. Vremeijer, D Leiden, E M Salomons •ren J R BhunstinE b Haag. REM Buss. Den Ha: jurg. G Noteboom (cu Haag: nes D C Bek- Den Haag. ld. n laude). Den M T de Haan laude). Voor Scholte. Dei ■na. Overschle n P J Zwaan AMSTERDAM (Gem Univ.) 7 Juni. Gesl oct. scheikunde S Herzberg. Ams'erdam oct. natuurkunde Th N Zwietering er, W h lurkunde F J Spruit en N B Speyer. Am J Bethlen. Amsterdam. H Ok send en B A Jens. Axel: geslaagda ged. J Ikei Kim inieder allen t Bilt- UTRECHT, 7 Juni. Geslaagd: cam ten: HM Koning. Utrecht; doet. rei R Voute. Amsterdam en P Y Hondii i: doet. geneeskunde: M G M hout, M H J Scheymans. Ell (L.t, C La- Helvoirt. mej N van Soest. Utrecht. M A Schaad, Utrecht, mej. B M de Raad. Eindhoven. G van Boheemen. Utrecht Homan v d Heide. Tienhoven. Kerke- camen J Smit. Rotterdam. K van Liere. Rotterdam. J Enkelaar. Utrecht. L G Wage- Zeist. M de Jong. Utrecht. B K W Diik- Irmelo. A J Mooy. Utrecht. W Hoekstra. Den Haag. W A Z Tieman. Utrecht. G J van Heide. OLVrouweParochle. C Vos. Hul- N.-H H C Boer. Utrecht. Th v Sprang, negen. B M ter Haar. Zutphen. N H van ten. Utrecht en J I J Knottnerus. Den Haag. Kort en Klein Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 22-jarige chauffeur E. H. uit Nijkerk, die op 20 Maart 1950 bij Naarden een dode lijk ongeluk veroorzaakte, doordat slechts van de koplampen van zijn auto brandde, veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. De rechtbank had nem dezelfde straf opgelegd. Op 27 Juni neemt prof. ir K H. C. W. v. d. Veen te Rotterdam afscheid als hoofdingenieur de Ned. Spoorwegen. -fr De Bond Zangkoren in Friesland viert op 16 Juni te Leeuwarden zijn 40-jarig bestaan. Tegen twee 20-jarige Amsterdammers, die goederen uit treinen stalen, o.a. bont mantels. is voor de rechtbank te Amster dam drie jaar geëist. -&• Het nationale park De Hoge Veluwe bezit thans pi. 70 edelherten, 75 moefflons en 70 reel Saluutschoten over Cherbourg Vrede getekend in het Kanaalgebied onder de Franse kust (Van onze speciale verslaggever) Aan boord van Hr. Ms. Van Ewijck, Donderdag. OM ZES UUR Woensdagavond daverden van het Engelse vliegkamp schip Indomitable en van de Nederlandse kruiser Tromp saluutscho ten over Cherbourg en hiermee was voor de grote schepen, die aan de vlootoefening deelnamen, een einde aan het krijgsrumoer gekomen. Het andere deel van de Progresvloot, waaronder zich de fregatten en de jagers bevonden, was toen nog in een verbitterde strijd gewikkeld met de onder zeeboten en de motortorpedoboten. Voor ons klonk Donderdagochtend om twee uur de eerste schemer aarzelde reeds het sein „Einde van de oefening", en zo was toen in het gehele Kanaalgebied onder de Franse kust de vrede weer getekend. bele rechthoek om de laatst overgebleven Franse kruiser George Leygues patrouil leerden, nog de handen vol om de aan vallen van de torpedoboten af te slaan, r thans zijn wij dan in het gezicht Cherbourg, in welke haven wij over enkele uren hopen binnen te lopen. En wij twijfelen er niet aan of wij zullen deze gecomprimeerde oorlog en het ge regeld terugkerend alarm wel spoedig weer vergeten zijn. Alleen de opmerking „Twee maal perren anders word ik niet wakker" achter de namen op de „por- Gulzig schrokte Dirk een heel brood van acht ons naar binnen en geen kruimel liet hij verlo ren gaan. He., hè, zei hy daarna en nog eens: hè., hè! Dat is flink aangepakt voor een kleine jon gen, grapte Arie, maar Dirk was niet in een stemming om op een grap te reageren. Drie dagen heb ik naar je gezocht en ik Ph. heb weinig geld, verklaarde hij. Hoe wist je waar je ons zoeken moest? Van Hettie. En wat kletste je van de politie die achter je aan zat, dat was zeker een grapje? Het is geen grap.... als ze me zien nemen ze me mee... ze zullen me boeien, zei Dirk ril lend van afschuw. Maar wat heb je dan toch gedaan? vroeg Arie. Ongelukkig tuurde Dirk naar het licht in de lamp. het spreken viel hem zwaar, maar hier moest hij vertellen in welk een moeilijkheden hij zich zelf gestoken had. De volled;ge waar heid moest hij vertellen, met minder kon hij niet aankomen bij de man die hem aan boord van zijn schip verborgen moest houden voor de speurende ogen der politiemannen die aan de «?i overal waren Na een korte tweestrijd vertelde hij hoe zijn positie was en waaraan hij zijn zorgen te danken had. Na zijn M.T.S.-tijd was hij door bemidde ling van zijn vader als assistent bij de bedrijfs leiding van een fabriek te Amsterdam geplaatst. Verdienen deed hij nog niet veel, maar zijn va der gaf hem een toelage waarvan hij met zui nig leven kon toekomen. Tijdens de oorlog, als leerling van de M.T.S. had hij met zijn soortge noten een beetje aan zwarte handel gedaan. Zij kwamen met hun zakgeld niet toe en zij wilden ook wel eens een sigaret roken en een gezellige avond hebben, het leven was toen toch al zo somber. Ze begonnen met onder elkaar wat ta bak te verhandelen, daarna werden het bonnen voor suiker... boter en vet. Het ging goed, zij droegen veel geld op zak en zij waagden zich aan allerlei artikelen die schaars waren en al les was schaars- Veel geld verdienden zij en zij gaven veel uit aan dure borrels, sigaretten en zwarte maaltijden in peperdure gelegenheden. Na de oorlog kwam hij in Amsterdam waar hij van een klein maand geld moest rondkomen. Het ging niet, hij kon niet zuinig met geld omgaan, hij was het zo anders gewend geweest. Hij viel terug op zijn relaties in de zwarte handel, met Amerikaanse en Engelse sigaretten was nog veel geld te ver dienen en weer ging het goed, zijn beurs werd dik en vet en hij kon zich weer een luxe leven permitteren. Twee weken geleden was er een goede slag te slaan met een grote partij siga retten van een Grieks schip. Al zijn geld stak hij er in, maar tijdens het vervoer sloeg de po litie toe en de vervoerders werden met de siga retten ingepikt. Het geld was weg, dit was echter het ergste niet, de gesnapten gingen praten en namen noemen en elke dag volgden nieuwe ar restaties. Zijn naam zou zeker ook genoemd wor den en daarom was hij gevlucht, want de gevan genis br.. en zijn vader... en zijn moeder... kapot zouden die zijn. Daaraan had je eer moeten denken, zei Arie. Vervloekte oorlog, bromde Jacques. En wat denk je nu bereikt te hebben, informeerde Arie. Laat mij aan boord blijven, op het water zal de politie mij niet zoeken, zei Dirk smekend. Arie had echter weinig medelijden met de jonge man, die bevoorrecht boven ontelbare anderen, terwille van een pretleven zijn toe komst vernietigde. Onbarmhartig hield hij vol: Maar we kunnen niet altijd op het water blij- Neen, maar na een paar weken zal er niet meer naar mij gezocht worden. De politie vergeet nooit iets en wij gaan de grens over. Ik heb mijn pas bij me. Met je pas kom je niet ver, als de poli tie je zoekt is de grens een heel gevaarlijke lijst" zijn nog na-echo's van de moeiende laatste dagen. De commandant gaf zijn laatste oorlogsorder uit: „Poets mijn zwaard". Dat zal wel bedoeld zijn voor de vele officiële bezoeken, ns sprekingen en recepties, welke thans nog voor hem op het programma staan. Mor gen is het King's Birthday en dan zullen opnieuw saluutschoten van de speciaal voor deze gelegenheid gepavoiseerde schepen over de haven klinken. Het belangrijkste werk komt echter nog, namelijk de ontleding en bestude ring van wel een pakhuis vol rapporten, maar daar zal het ..luizenhuis" zich de eerstkomende tijd wel mee bezig houden. Het „luizenhuis" is de oneerbiedige be naming van zeerotten voor de ma; staven). Deze zullen na enkele maanden over de afgelopen „Progres"-oefening wel een samenhangend verslag uitbrengen met suggesties, critiek dan wel lof de deelnemers. (Advertentie) Gave en opgave plaats voor je, daar hebben ze een aardigi boek waarin de-namen van alle voortvluchtigjj| gen met hun signalement zijn aangetekend, aan de grens ben je zeker de sigaar. Ontsteld sprong Dirk op en wanhopig vroeg hij: Maar wat moet ik dan doen? Rustig blijven en als een man je lot dra gen, zei Arie koud. Een ogenblik staarde Dirk star voor zich heen, toen greep hij naar zijn pet en gelaten zei hij: Dan ga ik maar weer. Moet je vooral dit maskeradepak aanhou den, je bedelt zo gewoon om de aandacht van de politie, je bent precies een echte boef. spot te Arie, doch toen hij het radeloze gezicht van Dirk aanzag, zei hij op geheel andere toon: Vannacht blijf je hier. misschien zie ik mor genochtend een manier waarop je geholpen kunt worden. tWordt vervolgd) verder door de microfoon ging weer, op onderscheiden toon, het Evangelie uit vandaag. Wat is er, dat door God niet werd gedaan opdat wij maar Zijn stem verstaan? In duizend kerken, hoog en laag, zong arm en r(jk (maar armen 't meest), z(jn psalmgezang, één naar de geest, in blijde dank of droef geklaag. En Hij, die in ons aller harten leest, is u>eer tot hulp gereed geweest. Uit duizend kerken, hoog en laag, stroomt 't kerkvolk weer het leven in. God, laat het zun een nieuw begin.' Dat elk zich als Uw kind gedraag'! Geef, dat in 't daag'l\jks lenen uiordt aanschouwd dat Gij Zelf Uw gemeente bouwt. ROBBIE RADAR. Strijd om Chr. school in Zwanenburg Een strijd tussen de gemeenten Haar- lemmerliede en Spaarnwoude enerzijds en Haarlemmermeer anderzijds om de oprichting van een Christelijke school is uitgevochten voor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Aan de ene zijde pleitte de heer R. van Gaasbeek, secre taris van Volksonderwijs; hij vond tegen over zich burgemeester Jansonius van Haarlemmermeer, eveneens lid van Volksonderwijs, en dus ook geen voor stander van bijzondere scholen. De heer Van Gaasbeek beschuldigde B. en W. van Haarlemmermeer er van. dat zy het initiatief hadden genomen tot de stichting van een Christelijke school in Zwanenburg. Daardoor zou de Chr. school in Halfweg (gem. Haarlemmer- liede-Spaarnwoude) vrijwel worden ont volkt, omdat de kinderen uit Zwanen burg dan in hun eigen dorp naar school zouden gaan. Dat zal weer tot gevolg hebben dat van de bouw van een open bare school in Halfweg niets terecht zal komen, omdat er plaats genoeg is in de Christelijke school. Vandaar dat Volks onderwijs zich voor deze zaak interes seert. Burgemeester Jansonius van Haariem- iermeer ontkende heftig, dat B. en W. st initiatief hadden genomen (hetgeen i strijd met de wet zou zijn); het school» 'stuur had eenstemmig ertoe besloten. „Zwanenburg heeft recht op een eigen kerkelijk en sociaal leven", zei de burge meester. Gedeputeerde Staten zullen later uit spraak doen. Eredoctoraat voor dr W. A. Visser 't Hooft Dr W. A. Visser 't Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, is door de theologische faculteit van de universiteit van Genève benoemd tot doctor honoris causa in de theologie. PROMOTIES. AMSTERDAM. (Gem. Univ.) 7 Juni Bevor- lerd: tot doctor ln de wis- en natuurkunde 'P proefschrift: Géologie et Pétrologle de la region entre Vezzani et Lugo dl Naza (Cor- de heer Th. A. F. Netefbeek. geboren. 's-Gravenhage ASP*'* Het lied dei aethergolven ZATERDAG 9 JUNI. HILVERSUM I (402 m.» KRO 7 00 Nieuws. 7 15 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram 9 00 Voor de hulsvrouw 9.35 Gram. 10 00 uur Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de 11.50 userle. 12.03 Gram. 12.30 Land- en w. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Amusmuz. 2.00 Gram. 2 20 •spel. 240 Fanfare-orkest. 3 00 Kroniek Letteren en Kunsten. 3 38 Gemengd 3 55 Zang en orgel. 4.20 Luchtvaartcau- 4 30 „De schoonheid van het Grego- s". 5 00 Voor de Jeugd. 6 00 Pianoreci tal. 6.15 Sport 6 25 Pianospel. 7 00 Nieuws. 7 15 „Dit is leven", causerie. 7.21 Act. 7 27 7.52 Journalistiek weekoverzicht. 8 00 8 05 De gewone man. 8.12 Gram. 8.15 „Lichtbaken". 8 40 „Steek eens op. heren". 9 53 10 30 „WU lulden oe Zondag ln". 11.00 Nleuwa. 11.15 Nleuwa. 1122- 12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM n (298 m). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld 10 05 Morgen wijding. VARA. 10.20 Voor de arbeiders ln (bedrijven. 1135 Viool en plano. 12 00 Gram. 12 30 Land- en tuinbouw. 12 33 Orgelspel. 1.00 Nieuws. 115 Dansmuziek 145 2.00 Voor de Jeugd. 220 Polltle-Kapel. ronlngs programma. 3.15 Amateurs- mma. 3 45 „Van de wieg tot het graf. ie. 4 00 Gram. 4 30 Sportpraatje 4 45 5 30 Voor de Jeugd. 6 00 Nieuws. 8 15 ..VARA-Varia". 6 20 Hawallanmuzlek. 8 40 tegeringsultzendlng: „Zoeklicht op de wes- •rse defensie". 7 00 Art. Staalkaart VPRO 30 „Passepartout", causerie. 7 40 „Het Oude eek". t tijd", 7.55 „Dez 8 05 iserle VARA: 8 00 Nieuws m. 8 15 „Een zot avontuur aan de ire", muzikale comedle. 9.30 uur izlek. 10 00 Soc. commentaar. 10 15 ten. 10.40 uur 11.00 Nieuws. ENGELAND, BBC Home Service. 350 m. 11.00 Orkestconcert. 12 00 Gram 12 25 Gev. rogramma. 12 55 Weerber. 100 Nieuws. 1.10 ev. programma. 110 Cricket. 2 15 Discussie. 45 Militair orkest 315 Orkesteoneert. 4 00 oorspel. 4 40 „Richmond Horse Show" 8 00 oor de kinderen. 6 00 Nieuws. 8 15 Snort. 6 25 Lichte muziek. 7 00 Interviews. 7.30 Psr- tsoverzleh». 7 45 .Festival Parade" 9 00 ,-s 915 Hoorspel. 10 45 Avondgebed. 11 00—1103 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 e 247 i 11.00 Orkesteoneert. 12.00 Parlementsoverz. 12 15 Reportage. 12.30 Dansmuziek. 100 uur Cricket. 1.33 Gram. 145 Orkestconcert. 2 50 Cricket. 3 00 Orkestconcert. 2 30 Cricket. 4 00 (Iers-orkest 4.30 Cricket. 5 00 Sport 5 15 iuzlek. 5.45 Cricket. 6 35 Gram 6 45 uur nbeantwoordlng. 7 00 Nieuws 7» uur Sport 7 30 Wedstrijd tussen de schooljeugd Ingeland en de Scandinavische landen. Symphor.le-orkest 9 00 Interviews 9 30 ekproersmma. 10 00 Nieuws 1013 uur et.' 10 20 Lichte muziek. 11.15 Gram. 11 56—12 00 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 1145 Grsm. 12 08 Omroeporkest. 100 uur leuws 110, 1 30 en 2 00 Ver zoekprogramma. 3 00 Operamuziek. 4 30 Lichte muziek 8 10. 5 40. 6 30, 7 00 en 7 40 Gram. 7 43 Nieuws. Omroeporkest. 9 00 Lichte muziek. 9.30 muziek 10 00 Nieuws 1010 Gram. 10 33 Nieuws. 1100 Gram. 1135 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 15 Gram. 12 00 Salonmuzlek. 12 30 Weer- chten. 12 32 Orkestconcert. 1 00 Nieuws. 115 Vlaamse liedjes 130 Gev. muziek 2 00 ese symphonleCn. 3 00 Accordeonspel. ïram. 3 30 Ace 3 45 Gram 4 15 Ethnl- muziek. 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5 30 Orgelrecltal. 6 00 Gram 6 30 Voor de soldaten «0 Nieuws 7 30 Zang en plano 7 50 Radio- millet on. 8 0n Orkestcm-.cert 9 00 Act 9 15 ..Moderne Tijden" 10 00 Nieuws 10 is Ver- kprogramrr.a 110ft Nieuws. 11 «5 Jazz- ziek. 1130—12 00 Gramofoonmunek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5