Unie goed voor politieke rommelzolder Dolfijnen-in-lentestemming spelbrekers bij „Progres" DONDERDAG 7 JUNI 195! Welter over Indonesische politiek 'Durft regering niet op te treden tegen moordpartijen (Van onze Parlementsredacteur) GISTERMIDDAG hebben nog zes sprekers in de Tweede Kamer het woord gevoerd bij de behandeling van de begrotingen van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Het waren de heren Vonk (V.V.D.), Weiter (K.N.P.), Zandt (S.G.P.), Janssen (K.V.P.), Gortzak (Comm.) en De Kort (K.V.P.). Vanmiddag zou nog een enkele spreker aan bod komen, waarna minister Peters zijn maidenspeech zou houden. trekking tot Nieuw-Guinea met ar gusogen gevolgd moet worden. Ten aanzien van dit gebiedsdeel is er nog een grote taak te vervullen. Ds Zandt (S.G.P.) getuigde van zijn onveran derd standpunt, dat dit gebiedsdeel bij het Koninkrijk behoort te blijven Te verwachten was de uitspraak van de heer Weiter (KNP), dat de Unie in de weg 6taat aan het tot standkomen van goede verhoudingen tussen Nederland Indonesië. Hij meende, dat de unie slechts gecreëerd was om het Nederlandse volk de indruk te geven, dat er nog iets van het voormalig Koninkrijk is gered. Deze her senschim van mr Van Maarseveen moet echter zo spoedig mogelijk naar de poli tieke rommelzolder worden verwezen, zo meende hij, en vervangen worden door een eenvoudig verdrag van vriendschap. Alleen Frankrijk bestaat het, in Zuid- Oost Azië te pogen, de rode vloedgolf te keren. De Nederlandse politiek daar entegen heeft volkomen gefaald, maar nu is het onze taak, van de verhouding tus sen Nederland en Indonesië nog te ma ken wat er van te maken valt. Militaire missie niet terug Ditmaal viel de heer Weiter prof. Schermerhorn bij tegenover de heer Meijerink (A.R.), nl. met betrekking tot de militaire missie in Indonesië. Die moet er blijven, want hier is in derdaad goede samenwerking. Ame rika en Engeland zouden graag deze taak van Nederland overnemen, maar dat zou tegelijk het begin zijn van het einde van de Indonesische zelfstan digheid. Ds Zandt (S.G.P.) daaren tegen was van oordeel, dat deze mili taire missie in haar geheel naar Ne derland moest repatriëren. Was dus de heer Welter van oordeel, dat het Unie-statuut zo spoedig mogelijk moet verdwijnen, de heer Vonk (VVD) dacht er anders over. Hij meende, dat Nederland de Indonesische regering zo veel mogelijk moet steunen in het be strijden van het banditisme, extremisme en communisme. Daarbij moet vooral ge speeld worden op de anti-communistische Masjoemi, die bij eventuele verkiezingen wel eens de volstrekte meerderheid zou kunnen behalen. Eerst banditisme bestrijden Pas wanneer het gevaar voor extremis me geheel is verdwenen, zullen de goede verhoudingen met Nederland vanzelf ko men, gezien tie grote gemeenschappelijke belangen. Eerst dan doet de rechtsvorm, waarin deze verhouding wordt neerge legd, er niet zoveel meer toe: m.a.w. eerst moet er een einde komen aan het extre misme, daarna kan bekeken worden, of er wijziging in de verhouding tussen Ne derland en Indonesië moet komen. De heer Weiter vond het een onge hoord schandaal, dat de laatste maanden zeventig Nederlanders in Indonesië wer den vermoord. De Nederlandse regering durft hiertegen blijkbaar niet op te tre den, omdat zij bang is voor een opzeg ging van de Unie. Met argusogen De heer Weiter meende voorts, dat de houding van de regering met be- Minister Van Maarseveen Gemeenten geven honderd maal zoveel uit als een eeuw geleden Meer verantwoordelijkheid en vrijheid van handelen op den duur vereist Als wij na honderd jaar de rekening opmaken en ons afvragen of de ge meentelijke vrijheid en zelfstandigheid dan wel veelsoortige dwang ken merkend zijn geweest voor de verhouding tussen Rijk en Gemeente, dan is daar moeilijk een afdoend antwoord op te geven", zei minister Van Maar seveen vanmorgen in Utrecht op het congres van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Enerzijds heeft de wet van 1851 de ge meenten aan normen gebonden, ander zijds hebben de gemeentebesturen enorme betekenis in het staatsbestel gekregen. In honderd jaar zijn de uitgaven der ge meenten ongeveer verhonderdvoudigd: In 1851 tezamen ruim 13 millioen, in ruim 1300 millioen. De Haagse be- ig wees voor 1851 een bedrag van f 850.000 aan. thans 31 millioen gulden. Den Haag verviervoudigde dus zijn be groting in een eeuw tijds. Deze geweldige verhoging van uitgaven is het gevolg van lorme uitbreiding van de gemeente lijke bemoeiingen. De minister wees er op, dat wil de autonomie der gemeenten daad werkelijke betekenis behouden, het algemeen belang dan ook eist dat de gemeentebesturen een grote mate van eigen verantwoordelijkheid en dus van eigen vrijheid van handelen zullen moeten hebben. De gemeenten hebben aan vrijheid en zelfstandigheid ingeboet, maar ook de souvereiniteit van het Rijk is een-'veel beperkter begrip geworden. Minister van Maarseveen meende dat het beter was een algemeen offensief tegen de te sterke binding van de gemeentebesturen te wachten tot de moeilijkheden, waarin In 2 minuten is de sla klaar V'oeger kwam er heel wal voor kijken als er sla moesl worden aangemaakt. Maar sinds er De Gruyter's sla- gebeurd. Even een scheutje de sla is klaar, s en zacht van r de mengen en Heerlijk fr Geef bij elke maaltijd sla omdat het zo gezond is en gebruik De Gruyter's sla saus omdat het zo lekker, zo erg gemakkelijk en zo bijzonder voordelig is. Zo n grote fles van 80 cent gaat verbazend lang mee en U krijgt er een cassa- bon bij voor 8 cent korting! Familieberichten uit andere bladen Verloofd: A. v. Ewijk en F. Hoes, Amsterdam: M. Rog en N. Noorderhaven, Bussum; M. J. Coenraads-Nederveen en R. S. van Santen, Apeldoorn; C. R. Dijk stra en J. M. Snoek, Delft. Getrouwd: Dr H. v. IJlzinga Veen- stra en A. C. Arentze, Apeldoorn; H. W. Jespen en R. Lagrange, Amsterdam; J. F. Roosegaarde-Bisschop en G. L. Nuss, Apeldoorn. Bevallen: Mevr. Verdam-Boomsma, z., Amsterdam; mevr. Kelder-Bart, twee dochters, Naarden; mevr. Van de Riviè- re-de Ryck van der Bracht, z., Amster dam: mevr. Haitink-Bergsma, d., Den Haag; mevr. Post-Kok, d., Haarlem; mevr Bonte-van Thijn, d.. Voorburg; mevr Mes-Kieft, z., Goirle. Overleden: N Acket, 29 j., *s-Gra- venhage; M. Alberts, 87 j., Leersum; A. Kamst, 70 j.. Den Haag; J. C. H. Spa- ling, 63 j.. Bloemendaal: Vrouwe A. E. Verburgt, 75 j., 's-Gravenhage; J. Keijser, 55 j., Leiden; P. Cnossen, 61 j., Haarlem; B. H. Blankenberg, 62 j., Aerdenhout; A. de Jong, 88 j., 's-Gravenhage. (Advertentie/ IK LEER MIJN ZOON GEZOND ROKEN I Ik heb hem een doosje kleine sigaar- tjes gegeven - en hem metéén verteld hoe hij daarvan moet genieten. Niet inhaleren, maar aandachtig proe ven, zich voortdurend bewust van de héérlijke geur van edele tabak! Zo'n goed begin voor hem want een klein sigaartje is óók een sigaar. En U wéét het: istoch maar je ware! en vroeg de regering, alles in het werk te stellen om de zending te hel pen. De heer Janssen (KVP) besprak de economische situatie in Indonesië, terwijl zijn partijgenoot De Kort de toestand in West-Indië besprak. Hij voerde het pleit voor het zenden van een delegatie op hoog niveau naar deze gebiedsdelen, ten einde overleg te plegen over de nadere regeling van de plaats in het Koninkrijk. De heer Gortzak (Comm.) tenslotte meen de, dat Indonesië niet werkelijk vrij is: de Unie staat hieraan, gelijk de commu nisten steeds hebben betoogd, in de weg. >ns thans bevinden, verminderd zul len zijn. Gisteren werden de congressisten door en W. van Utrecht ontvangen op het kasteel De Haar te Haarzuilens. Na een r in het Jaarbeursgebouw volgde het congres een voorstelling van opera buffa in de Stadsschouwburg Expogé herdacht de gevallenen Een indrukwekkend slot van de eerste congresdag van de Ned. Vereniging •politieke gevangenen uit de bezet tingstijd was gisteren de herdenking de gevallenen in de tuin van het v malige Scholtenshuis aan de Grote Markt Groningen. In dit huis, dat het cen trum was van SD- en SS organisaties, be- voor vele illegale werkers de doden gang. Ds S. H. Spanjaard uit Groningen, pastoor Th. Wouters uit Frederiksoord, G. Been van de Joodse gemeente uit Leeuwarden en mr G. Ch. Aalders, de voorzitter, voerden er het woord. Ruim 400 personen uit het gehele land oonden het congres by. Na de openings rede van mr Aalders werd het bestuur ten gemeentehuize ontvangen. Vandaag wrd een huishoudelijke vergadering houden. (ADVERTENTIE) Nieuwe methode van haarverzorging Vijf minuten thans voldoende Iedere vrouw kan mooi haar hebben Men zegt wel. dat het haar de kroon m ce vrouw is. En inderdaad hebben dichters en schrijvers sinds de oudheid de haardos van de vrouw bezongen. Sedert de vroegste tijden verzorgen de vrouwen dan ook heur haar en zij namen daarbij c'e vreemdste middelen te baat. In de laatste tien of twintig jaar leerde men de waarde van een shampoo-bad kennen het enige nadeel van deze methode as de omslachtigheid, die slecht paste i de gejachtheid van onze dagen. De N.V. Dobbelman te Nijmegen, op ier naam reeds verschillende verras sende, moderne vondsten staan, is er in geslaagd, een geheel nieuwe shampoo te bereiden, die de gehele wasbehandeling van het haar terugbrengt tot een minuut of vijf. Van deze Castella Crème Shampoo wrijft men eenvoudig een weinig door de natgemaakte haren ontstaat het meest weldoende schuim in de wereld. Na enkele minuten zijn haar en hoofdhuid rein en schoon. De haren tin telen en glanzen en krijgen een diepe gloed. De gehele coiffure voelt de zachtste zij 1 maken. Wij moeten ons al zeer vergissen, neer deze Castella Crème Shampoo niet snel zijn plaats in ieder huishouden zou veroverenook daar, waar kinderen l laat zich terstond op- Waarom paspoortenregeling reeds nu ingevoerd Wegen de voordelen van de nieuwe paspoortenregeling op tegen de bezwaren. n verbonden zijn? Dit is een van agen, die het Tweede Kamerlid Janssen (KVP) schriftelijk heeft gesteld de ministers Stikker, Van Maarseveen Lietfinck. Voorts heeft de heer Jans- o.a. verzocht de nieuwe regeling inderdaad nodig is pas en redelijke termijn en dan overal tege- ijk in te voeren. De tarieven behoren olgens het Kamerlid in het gehele land dezelfde te zyn. Ook het Tweede Kamerlid Ritmeester (VVD) heeft schriftelijk vragen gesteld. De heer Ritmeester had aanvankelijk de bedoeling dit mondeling te doen, volgens het reglement van orde moeten de vragen dan 24 uur voor de vastgestelde dit geval hedenmiddag bij het begin van de vergadering, bekend ge maakt worden en dit was thans niet mogelijk. Te Londen ontvangen berichten zouden volgens de Times wijzen op het aai gang zijn van een zuiveringsactie Hongarije op minstens even grote schaal als ten tijde van het proces tegen de 1 malige Hongaarse minister van Buiten landse Zaken Rajk. Ook in Tsjechoslowakije is een z ring aan de gang. (Advertentie) Een appeltje voor de dorst. Zoals men uit een interview met de Directeur van de Postspaarbank heeft kunnen lezen, is deze in het geheel niet verontrust door het feit, dat het publiek tijdelijk een deel van zyn spaargelden heeft opgevraagd. Im mers, zo zegt hij, het doel van sparen is o.m. om wat geld ter beschikking te hebben wanneer men eens een grote uitgave heeft te doen. Met het sparen van Niemeyer's waardepunten voor „Safira"-tafelbe- stek is het al niet anders gesteld. Is de huisvrouw eens aan wat nieuwe vorken en lepels toe of wil zij b.v. een cadeautje geven in de vorm van lepeltjes of taartvorkjes, dan heeft zij, wanneer zij regelmatig Nie- meijer's Paarsmerk-Koffie en Gala- Thee of Princess-Thee gebruikt, de waardepunten achter de hand, waar door zij zonder kosten het gewenste artikel bij Niemeyer kan bestellen. Ook U kunt dubbel genieten: ge bruik Niemeijer's Koffie Thee, dan schenkt U de pittigste koffie en de geurigste thee en U spaart zonder kosten het prachtige „Safira"-tafel- bestek, (vlekvry door en door) bij elkaar. Een briefkaart aan Niemeijer- Groningen en U ontvangt de geïllus treerde geschenkenlyst gratis en franco. Positie K.LM.-vliegtuigen Indonesiëroute: thuisreis: PH-TDH (Holland) gisteravond op Schiphol. PH-TDG (Gouda) gisteravond in Bag dad. Uitreis: PH-TDE (Eindhoven) gisterochtend in Bangkok. PH-TDD (Delft) vanmorgen in Bang kok verwacht. PH-TDI (Enschede) vannacht in Cairo. Emigrantenvlucht Sydney: PH-TES (Soerabaya) gisteren in Sin gapore. Een spannende nacht Niets vermoedende koopvaarder voer haast de verduisterde Van Ewijck aan (Van onze speciale verslaggever) Aan boord van Hr Ms Van Ewijck, Woensdag. "TJE ACHTERDOCHTIGE VAN EWIJCK ontving even na middernacht -L' een echo, waarvan de geluidsbron ook op het radarscherm zichtbaar werd. Het beeld had een onvast patroon en kon niet afkomstig zijn van onze eigen schepen. Het commanderende schip meldde, dat er vermoede lijk een vijand in de buurt was en het vroeg verlof de sector te illumineren. Dit was in deze spannende nacht ook al eens door andere schepen gebeurd, zodat de Van Ewijck moest opletten, daar er voortdurend bevelen als „Rode lichtkogel zoveel graden" en „Groen zoeklicht zoveel graden" (rood betekent bakboord en groen stuurboord) in de winderige koude nacht op de verduisterde brug geschreeuwd werden. Telkens hingen na zo'n order „kerst- asdic- en radarpersoneel. de verkleumde bomen" en lichtfakkels. die nog lang met haar schijnsel de hemel verlichtten, vlak boven de horizon te branden. Ook wij openden het „vuur" en wolken kruit damp waaiden ons over de open brug te gemoet. Ondanks het felle licht, dat me' de „beschieting" gepaard ging, ontdekten wij geen vijandelijke schepen. Vermoede lijk waren het Britse torpedoboten, die van de Engelse kust af opereerden. Maar al waren wij er dan niet zeker vai ons geschut doel getroffen had, onze natenregen had het een der andere sche pen waarschijnlijk mogelijk gemaakt wel een vijandelijke boot te signaleren. de Van Ewijck kreeg van de leider het convooi radio-telegrafisch een tuiting te horen voor haar goed u. voerde manoeuvre. Het was overigens een zware nacht vpor de mannen bij ons aan boord, want door de vele echo's waarvan de bronnen niet opgespoord konden worden e vele onzekerheden waarmee deze val gepaard ging, wisten zij vaak niet waar zij aan toe waren. Tot overmaat van ramp had het asdic-oor voortdurend last van dolfijnen-in-lentestemming, die steeds maar voor onze boeg dartelden; haar geblaas klonk bovendien juist als het leeglopen van onderzeeboottanks, zo dat er nog meer verwarring ontstond. „Het lijkt hier wel een formele dieren tuin", klaagde een officier van de asdic- bediening. Ver voor het convooi had waarschijn lijk later in de nacht het eigenlijke tref fen plaats, te oordelen tenminste naai het grootse vuurwerk (wat zou al dat fraais een boel „Ah's en „Oh's" van land rotten uitgelokt hebben), dat wij of grote afstand zagen. Men liet ons verder ongemoeid, gelukkig Kleine fouten t is toch wel verwonderlijk, dat de menselijke vermoeidheidsfactor, ondanks alle „feilloze" electronische wonderappa op onze moderne schepen, wel de- gelyk een woordje mee gaat spreken bij oefening. Dit resulteert soms in e fouten die grote gevolgen kunnen hebben. Zo was het gisternacht een chaos gedeeltelijk ook geweten moet worden aan een opgegeven koerswijzi ging, welke door de betrokken schepen niet ontvangen werd. Nog een ander voorbeeld: een Frans fregat nam de ge hele nacht een verkeerde positie in, men hem toch herhaaldelijk door de radio en met lichten seinde dat zijn ligging ten opzichte van andere schepen veranderen moest. Het is dan ook wel begrijpen dat ons eigen hardwerkende De boot stootte tegen de walmuur alsof iemand er was niets heldhaftigs aan hem over. Schuw Slaap je al Jacques? vroeg hij. Neen monsieur... ik lig te bedenken hoe groot uw geduld wel is, antwoordde Jacques. Het is nu op Jacques... het is schoon op. Dat meende ik gezien te hebben aan uw ge zicht, monsieur Kees maakt het u wel lastig en ik... Jij niet Jacques... jij niet, weerde Arie af. Jawel monsieur, ik ook, u peinst veel over mij, u wilt mij helpen maar ik ben van buiten af niet te helpen., het zit bij mij hier., diep in mijn hart waar een duivelse lust op de loer ligt. Vertel me iets van het gevecht in de schuur? Ik kan het niet... ik wurgde hem., een ge vecht was het niet. Teleurgesteld staarde Arie naar het gele licht in de stormlamp. Wat is er in die schuur voor gevallen? vroeg hij zich opnieuw af. Die man had toch Jacques de hals niet aangeboden op de manier van: ga je gang maar, ik ben er klaar voor. Hij had weerstand geboden... maar wat was er toen met Jacques gebeurd? Als hij dit wist kon hij misschien helpen Jacques te verlos sen van een moordende dwanggedachte. Dit werd een reis vol problemen... Terwijl hij dit dacht rolde een nieuw probleem aan boord. het meertouw gaf, daarna er het geluid van schurende voeten op beton en de klap van een val op het hout van de buik- denning. Arie dacht aan een laat bezoek van een buur- manschipper en het geluid van de val veront rustte hem niet. Die heeft haast om beneden te komen, zei hij. Het gestommel in het achterruim hield aan, tastende handen gleden langs het tentdoek tot zij de opening vonden schoof de tent binnen. Verbaasd zagen Arie en Jacques de indringer aan, het was een onfrisse verschijning, De klep van een smerige pet overschaduwde een hoornen bril met blauwe glazen en boven de met een rode zakdoek omhangen hals was een kin waar om heen lange doch spaarzame stoppels tierden. Een lange soldatenjas zwabberde om een costuum waarvan de kwaliteit zich gemakkelijk liet ra den. De verpersoonlijkte misdaad stond en met de ogen zocht Arie naar verdediging. zag hij om zich heen en zorgvuldig sloot hij de tentopening alsof hij vreesde van buitenaf ge zien te worden. Waartoe dient deze vermomming, vroeg Arie streng. De politie zit achter me aan, steunde Dirk. De politie Geef me eerst iets te eten, verzocht Dirk. Eten, er was genoeg aan boord, maar bij de provisie was Kees die ernstig ontstemd zou we- zen over de stoornis. Zo ver was het al met hem onguur individu gekomen.... op zijn eigen schip vreesde hij de aanmerkingen van een gast. Maar terwille van de lieve vrede mocht hij Dirk geen honger laten lijden. Het was zo hij gedacht had, toen hij waarschuwing de hut binnenstapte raasde Kees vanuit de kooi: Je lijkt wel gek om midden in de nacht hier binnen te vallen. Moeilijk doch beheerst antwoordde Arie: Het is nog ver van middernacht... ik moet brood a vain- neri hebben, we hebben een nieuwe gast aan boord wanen ter gekreSen- Nog een man... het lijkt wel een gekken huis, bromde Kees Hier ben ik... gelukkig, zei de verschijning volgen: - Jij sleept alles ritohtond .Tnr-nup<! fine» rprhtpr vitfpn al<;nf hii - zuchtend. Jacques ging rechter zitten alsof hij een bekend geluid hoorde. Hij opende de mond voor een verbaasde uit- m a roep, doch de stem van Kees overschreeuwde Arie nij'dTg0 boord en wij weten nergens van. Veel rechten heb ik niet meer. Maar als ik iemand aan boord neem is dat mijn zaak, zei Wat is dat voor een kabaal, kunnen jullie een mens nou nooit met rust laten? Slaap jij maar, schreeuwde Arie terug, daar na vroeg hij de verschijning: Wie ben je en wat wil je? Zwijgend zette de verschijning pet en bril af; de zakdoek volgde. Dirk... jij, riepen Arie en Jacques tegelijk. Het was Dirk, de held van de plassen, doch Vreet me niet op, blafte Kees en beledigd trok hij zijn hoofd terug in de kooi. Beladen met etenswaren en een fles melk kwam Arie terug in de tent waar Dirk en Jac ques sprakeloos en verwonderd elkaar zaten aan te staren. Het was alsof de een in de ander een onbegrijpelijk wereldwonder zag. Eet zo veel je lust, zei Arie terwijl hij Dirk onderzoekend aanzag. (Wordt vervolgd) uitkijkposten en dito artilleristen erg blij waren toen er een einde aan deze phase kwam. de heren bedankt werden, de lossende navigatielichten ontstoken kon den worden en ook uw verslaggever- landrot, die zich tot in merg en been be vroren voelde zijn biezen kon pakken. Sensatie Enige uren later bracht de radar toch nog weer een sensatie, toen op het scherm de stip verscheen van een koop vaarder, die niets vermoedend haar eigen koers aanhield en midden tussen de duisterde schepen van het convooi rechtkwam en zo haast een aanvaring met de Van Ewijck veroorzaakte. Het is nu „bloedje-link" op het gehele Kanaal. En morgen moeten we ons nog wel voor bereiden voor een gefingeerde landing op de Franse kust, waarbij wij steun moeten verlenen. Dan zal het zo mogelijk nog wel „linker" worden. Bij de verkiezingen der eilandenraden op de Antillen was de uitslag voor Cura- cao: Democratische partij 8 zetels. Na tionale Volkspartij 9. Katholieke Volks partij 3. Curagaose Onafhankelijke party 1. Op Aruba: Union Nacional Aruba Arubaanse volkspartij (Eman) 8. Aru baanse Nationale Unie 3, Arubaanse pa triottische partij 8. Op Bonaire 0. (Advertentiën) VEEMARKTHALLEN-ROTTERDAM Vrijdag 8 Juni 289e iENAVO Het lied der aethergolven VRIJDAG 8 JUNI. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7 45 Morgen gebed. 3.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 35 Schoolradio. 10.05 Mozart- vleugel-recital. 10.30 Amus.muz. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.03 Gram. 12 30 uur Land- en Tuinbouw. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 100 Nieuws. 1.20 Act. 1Z5 Metro- pole orkest. 1.45 Sport. 150 Voor de vrouw. 2 00 Zang en piano. 2.25 Koperkwartet. 2.45 Piano en orgel. 3.00 Operamuziek. 4.00 Voor de zieken. 5.00 Voor de Jeugd. 5.15 Kinder koor. 5 45 Gev. muziek. 6.18 Katholiek sig naal, commentaar uit de Benelux en West- Indische commentaar. 6.30 Lichte muziek. 6.51 Act. 7 00 Nieuws. 7 15 Regeringsuitz.: „Ver klaring en toelichting". 7.35 Amus.muziek. 7 48 Kath. signaal en pollUek overzicht. 8 00 Nieuws. 8.05 Sport. 8.12 Omroeporkest en solist. (Ca. 8 45 Act 9.30 ,.Een heilige Paus', klankbeeld. 10.15 Gram. 10.45 Avond gebed. 11.00 Nieuws. 11.15 Amus.muz. 11.35— 12.00 Populaire muziek. HILVERSUM II (298 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7A3 Gram. .00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gram. VPRO 10 00 ..Thuis', caus 10 05 Morgenwijding. VARA 10 20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 uur Pianorecital 11.15 Voordracht. 11.35 Gram. AVRO 12 00 Orgelconcert. 12 30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 1.00 uur Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 Amus.muz. 1.50 Gram. 2 00 Voor de vrouw. 2.20 Kamer orkest 3 00 Voordracht. 3 20 Gram. 3 30 Ca baret. VARA 4.00 Orgelspel. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram. 5.20 Muzikale causerie. 6 00 Nieuws. 6.15 Felicitaties 6 45 ..Denk om de bocht". 7.00 Pianospel. 7.10 Emigratie uitzen ding. VPRO 7 30 ..Een sterk volk causerie. 7 50 Berichten. 8 00 Nieuws 8.05 Boekbe spreking. 8.15 Gram. 8.30 ..Benelux", caus. 8.40 „De Godsdienstige ontwikkeling in de Jeugdjaren", causerie. VARA. 9.00 Verzoek- irograr 9 45 I 10.01 25 Gesproken portret. VPRO 10.40 „Vandaag", causerie. 10 45 Avondwijding. VARA 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 1230 Voor de arbeiders 1.0» Nieuws. 1-10 Gram. 1.55 Cricket. 2 00 School radio 3 00 Critieken. 3 45 Orkestconcert. 4 30 ..Transatlantic Quiz". 5.00 Voor de kinderen. 5 55 Weerber 6 00 Nieuws. 6.15 Sport. 6 30 Lichte muziek 7.00 Hoorspel. 7 20 ..Come Into the parlour". 7.40 Causerie. 8.00 Gevar. programma. 8.30 Klankbeeld. 9.00 Nieuw». 9.15 Causerie. 9.30 Ge\ Pianorec: 11 03 Nie 0.45 Par 1.00- ENGELAXD. BBC Light Programme, 11.30 Piano-spel. 11.45 Parlementsoverzlcht. 12 00 Sport. 12.15 Orgelspel. 12.30 Cricket. 1 15 Sport 145 Voor de kleuters. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Cricket. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Amus. muziek. 4.15 ..Mrs Dale's Dag- hock'" 4.30 Orgelspel. 5.00 Hoorspel. 5.30 uur Cricket. 6.35 Sport. 6.45 Hoorspel. 7.00 uur Nieuws 7.25 Sport. 7.30 Gev. programma. 8.15 Discussie over actuele vraagstukken. 9.00 uur Gev. programma 10 00 Nieuws. 10.15 Cricket. 10 20 Orkestconcert. 11.00 Voordracht. 11.15 Sport. 11.20 Lichte muziek. 11.56—12.00 uur BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10. 1.30. 2.30, 300 en 4.15 Gram.muz. 5.10 Verzoek programma. 6.30 Omroepkoren. 7.15 Gramof. 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkest en solisten. 9.15 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Gram. 10 55 Nieuws. 11 00 Gram 11.55 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.32 Omroep orkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Orgelspel. 2.00 Gev. programma. 2.30 Schoolradio 3 45 Gram. 4.30 Huismuziek 5 00 Nieuws. 5 10 Lichte muziek. 6.00 Gram. 6.15 Protestantse causerie. 6.30 uur Voor de soldaten. 7.00 Nieuws 7.30 Film revue. 7.50 Radioleuilleton. 8 00 Orkestcon cert. 10.00 Nieuws. 10.15 Jazzmuziek 10.45 Balletmuziek. 11.00 Nieuws. 1105—12.00 uur Oper nuzieh Sociale gerechtigheid Bakkers lijden verlies aan gedwongen verkoop van volksbrood Als de regering zo doorgaat, tornt zij aan het bestaansrecht van de middenstander (Van een onzer verslaggevers) "PiE REGERING heeft de bakkerij in het hart aangetast. Wij lijden ver- lies op de verkoop van ons voornaamste product, het volksbrood, tegen de door haar vastgestelde prijs. Bovendien dwingt de regering ons dit volksbrood af te leveren. Dit alles is het gevolg van de grote fout, dat de regering de broodprijs in haar politiek heeft betrokken". Aldus sprak de voorzitter van de Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland, de heer P. de Koning uit Amersfoort, in de rede waarmee hij de algemene vergade ring van deze organisatie in Groningen opende. De gehele bijeenkomst stond trouwens in het teken van de broodprijs-politiek, waardoor de bakkers zich in hyn bestaan bedreigd gevoelen. K. Kolstein te Bilthoven werd onlangs benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De voorzitter speldde hem thans de versierselen op. De verga dering zond een telegram aan de Ko ningin en besloot in 1952 te Amersfoort bijeen te komen. Niet gelijkwaardig In de middagvergadering sprak mr dr E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop en lid der Tweede Kamer, over de middenstandspolitiek der Regering. „Voor zover er van zulk een politiek sprake is. is de grondslag waarop ze ge voerd wordt, veel te beperkt", aldus mr Verkerk. „De middenstand wordt noch so ciaal. noch politiek, noch fiscaal, noch economisch als een partner be schouwd, die gelijkwaardig is aan andere bevolkingsgroepen. Met hen wordt geen reëel overleg gevoerd en men beseft niet, dat ware sociale ge rechtigheid geen enkele bevolkings groep uitsluit. Wat voor de midden stand in het algemeen geldt, geldt in bijzondere mate voor de bakkerij. Als de regering zo doorgaat, tornt zij be wust of onbewust aan het bestaans recht van de kleine, zelfstandige on dernemer," aldus spreker. Mr Verkerk riep de bakkers ten slotte op om ln hun actie een waardige toon te bewaren, zodat de voorstanders van or dening en socialisatie hen daarop niet kunnen aanvallen. De eendracht tussen de bakkersorganisaties onderling moet bewaard blijven, maar de Chr. bakker» moeten zorgen, dat hun geluid daar wo»dt gehoord, want zij hebben al« Christenen de krachtigste argumenten, als het gaat over gerechtigheid. De voorzitter releveerde, hoe derhalf jaar onderhandelen eindelijk het volksbrood 1 cent in prijs werd hoogd, maar hoe enige weken later de jongste loonronde en de verhoging de kolen- en gistprijzen deze verworven cent weer opeisten, zodat men weer even ver was als voorheen. „De versobering doet zich in on: branche sterk gevoelen", aldus de heer Koning, „en de compensatie-mogelijk heden worden steeds geringer. Er is eer duidelijke verschuiving van het gebruik van blank wittebrood na volksbrood en er wordt veel minder kleinbrood. koek en banket verkocht. Ook de bakkers zijn bereid te versobe ren, maar aan hen moeten niet lasten worden opgelegd dan aan andere bevolkingsgroepen". De heer De Koning sprak een woord van warme dank aan het adres van het Tweede Kamerlid Van de Wetering, die de belangen van de bakkers in de volksvertegenwoordi ging heeft verdedigd. De vergadering sloot zich met langdurig applaus hierbij aan en zond aan dit Kamer lid een telegrafische dankbetuiging. Alle hoop van de bakkers is nu op de volksvertegenwoordiging gericht, die momenteel de kwestie van de broodprijs onderzoekt in de commissie voor mid denstandszaken. De oud-secretaris van de bond. de heer WATERSTANDEN. DEN HAAG 7 Juni. MaAnheim 408—3. Tner 1—14. Keulen 283 +5. Ruhrort 488 +12. Lo- bith 1094 +11. Nijmegen 864 +10. Arnhem +11. Eefde 365 +4. Deventer 265 +3. 144 —6. Borgharen 4019 —25. i. Grave ben. 481 4-4 Vrees-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3