|licuuic £riJtërfje (fieunutt 2-3 Nederlaag in Feyenoord Zeer spannende uren commandopost Nachtelijke aanval van dichte drommen Chinezen op Nederlandse in Korea Oorlogsmisdadigers thans terechtgesteld De New York Times zegt Indonesië eens ronduit waarop het staat Wist IJ DONDERDAG 7 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticlj Is gMlton m||n httl la tegfjeospotl" Twee en dertigsle Jaargang No 92tl (Van onze oorlogscorrespondent Allied van Sprang Met het Ned. bataljon aan het Centrale front, HET KAMPEMENT gonst van de geruchten. Overal staan militairen bij elkaar en bespreken het nieuws. „De Chinezen komen van nacht..." „Ja, dat heb ik gehoord..." „Ze zeggen, dat 't ginds barst van de Chinezen.Men knikt. De gezichten staan ernstig. De eigen linie is betrekkelijk dun. En bovendien is men allemaal doodop van de laatste week. Drie nachten achter elkaar heeft men practisch niet kun nen slapen. Het ziet er naar uit, dat er ook nu weer weinig zal komen. Dat vooruitzicht laat niet na de mensen met zorg te vervullen. De toestand Is kritiek. Er zijn rappor ten over grote concentraties van Chinese troepen in het voorterrein. Sommige spreken van regimenten en anderen zelfs van divisies. In de morgen zyn vier Ame rikaanse gewonden door de Chinese li- zal. Weliswaar beschikken we over groot aantal tanks en tien bataljons ar tillerie, maar als de Chinezen met ven van duizenden en duizenden me komen, kan er van alles gebeuren. En zeker op zo'n donkere, regenachtige _.Jm Massa's tanks helpen de aanvallen van de Chinezen afslaan en met succes liggen by de hand. Men steekt een paar handgranaten bij zich. Het artillerie bombardement wordt geleideiyk inten siever. Een onafgebroken stroom van granaten barst uit de honderd-en-taohtig vuurmonden. Het is werkelijk oorverdo vend. In de tent kijken allen onwille keurig naar de telefoon. „De A-compagnie kan niets meer ho- n door de herrie lult We wachten in spanning op nieuwe meldingen. Die komen met steeds gro tere frequentie. ,,De mariniers hebben een aanval met handgranaten „Welk coördinaat .,101822 Het wordt op de kaart aangetekend. Het celophaer staat vol met hiërogly- phen. Maar een deskundige kan er met een oogopslag een beeld van de situatie uit krijgen. Óveral proberen de Chinezen door de linies heen te breken. Men vraagt zich in spanning af, of het hun zal luk ken. „Chinese Infiltraties door de vallei..." „Welke...?" „Waar al die tanks staan..." „Dan kunnen ze hun lol op... 't stikt er van de mijnen!" De luitenant zucht. „En nou wou ik 't vrouwtje vanavond nog wel schrijven. Dan maar morgen Geen succes Zo gaat het de hele nacht door. Van slapen komt niets meer. Iedereen is op. Men heeft de belangrykste bezit tingen byeengepakt. Ordonnansen en koelies wachten buiten op orders. Er kan tenslotte elk ogenblik bevel komen de post te verlaten. De spanning ln de kleine tent is voelbaar. Er wordt geen onnodig woord gesproken. Men staart stil voor zich uit en luistert naar het moedgevende gebulder van de kanonnen. Mijn blik valt op het kastje dat als tafel dienst doet. Er ligt een oude krant op met een grote advertentie voor Moeder dag. Dergelijke kleinigheden trekken op zulke ogenblikken de aandacht. En ze verplaatsen de gedachten ver van hier naar huls. „Inslag van vijandelijke granaten en de posities van de A-compagniegeeft de telefonist door. Zyn ogen zijn samen getrokken van de slaap. Practisch allen hebben moeite om hun ogen open te houden. Er wordt aan één stuk door ge- Chinezen. Allen zUn kunstig gecamou fleerd met bladeren en takken. Kruipend en sluipend bewegen zU zich door het terrein voort om gunstige posities in te nemen voor de aanval. Een andere bron heeft gemeld, dat Chinese infiltranten een Koreaans huis binnengedrongen zün: en de eigenaar verteld hebben, dat de grote aanval om middernacht zal be-' ginnen. Het is geen wonder, dat er alom alarm gemaakt is om deze aanval af te slaan. Spannende uren Het is avond. De regen tikt op de commando-tent aan de voet van da heuvel. Binnen zit de compagniecommandant op een leeg mu- nitiekistje, de kaart bü te werken. Een kaars op een fles is de hele verlichting. Een andere officier is verdiept in een j oud nummer van „De Lach". In een hoek tracht een soldaat wat te slapen. Met schoenen en al is hij in zün slaapzak gekropen. Karabün en helm liggen vlak naast hem. In een andere hoek is een telefonist bezig met drie telefoontoestel len. Verder slingeren overal lege en vol le rantsoenblikjes, dekens, pakjes siga retten en andere uitrustingsstukken. Op een benzinebrander staat een mok kof fiewater te koken. De compagniescommandant draait zich om naar de telefonist. Het is een jonge man nog. Zyn gezicht staat ernstig op dit ogenblik nu er zoveel afhangt van zjjn beslissingen. „Roep alle posten op De telefonist neemt de hoorn op. „Hallo eerste pelotonbiyft even luisterenhallo tweede peloton, derde peloton, mitrailleurs en mortieren... hier komt de luitenant". De luitenant geeft zijn orders. „Allen wakker blüven. Direct melden als er iets byzonders is. Er moet steeds Iemand aan de telefoon blüven". Buiten fluiten de mortieren door de lucht. Ze staan vlak achter ons. Verder naar achteren vuurt de artillerie aan een stuk door. Enorme zoeklichten tasten met hun krachtige stralen de dichtbe groeide hellingen af. Het is een fantas tisch gezicht. De natuur dreunt van de ontploffingen. Het geluid ervan weer kaatst tegen de rotsen en komt echoënd terug naar ons. Bommenwerpers vliegen met dof motorgeronk over. Als ze hun bommen in de vallei werpen wordt de lucht geel gekleurd. Er Is ook een vlieg tuig met een sterke luidspreker-installa tie in de lucht. In het Chinees wordt de troepen aangeraden zich over te geven. Het Is büna spookachtig: die onzichtbare stem schreeuwend uit de donkere hemel. Alles bü elkaar schept het een sfeer van grote spanning. „Zon er genoeg schutter*outten informeert de luitenant. „Jawel luit..." „Als we opdracht krügen om terug te trekken gaan we door het dal naar de grote weg De luitenant zucht. Uiteriyk is hü volkomen rustig. Maar als hü met het zwarte potlood de kaart by'werkt, trilt zün hand toch. De verant woordelijkheid voor zün mensen drukt hem zichtbaar, en zeker nu ze zo moe zün. De aanval begint Weer rinkelt de telefoon. De telefonist neemt het gesprek op. „De Chinezen doen een aanval op de A compie, luit..." Dat is het dan. De spanning is min of meer gebroken. Men weet nu, dat de aanval inderdaad begint. Dat is op zich zelf een zekere opluchting. Maar ai andere kant vervult het de mensen toch Ook weer met onrust. Tenslotte weet niemand hoe de aanval zich ontwikkelen Ouden van dagen gooien met stenen In Purmerend gaat men door met het oprichten van bijzondere cldbs. Nu is er naast de pijprokersclub een vereniging opgericht, die ook uitslui tend voor het sterke geslacht is en een sportieve inslag heeft: de steen- werpersvereniging De Werpsteen. Enige ouden van dagen hebben daarmee een oud volksspel in ere her steld, want een goede vijftig jaar ge leden werd het stcenwerpen veel door jongelui beoefend. Het spel bestond uit het mikken van een steen tegen een andere; simpeler kan het niet. Iedere Maandag- en Donderdagavond wordt nu in Purmerend dit spel door tien ouden van dagen beoefend. Een kas is onnodig, want het mate riaal de stenen wordt uit de gracht gevist en er wordt alleen speeld als het mooi weer is, want het is niet bepaald een binnenhuissport. De leden spelen anderhalf uur ach ter elkaar. Dan zijn ze zo vermoeid, dat ze naar de nieuwe bankjes op het Tramplein trekken, waar het „sport veld" vlak bij ligt, om uit te rusten en nog eens de verschillende worpen te bespreken. Belgische ambassadeur bij Koningin Nadat de Koningin Dinsdag de Ame rikaanse en de Engelse ambassadeur audiëntie had ontvangen, brachten gis termiddag de Belgische ambassadeur mevrouw Graeffe een bezoek aan paleis Soestdijk, waar H.M. hen in audiëntie ontving. Prins Bernhard en dr Drees voor demobilisatieraad Prins Bernhard zal op 28 Juni in Es planade te Utrecht een büeenkomst ope- i, die belegd is ter gelegenheid var beëindigen van de werkzaamheden de Nationale Demobilisatieraad, v hij voorzitter is. Behalve Z.K.H. zal ook minister Drees het woord voeren. Heitog van Windsor hij Koning George De hertog van Windsor, die zich op het ogenblik voor zaken in Londen be vindt, heeft in het Buckingham paleis bezoek aan zijn broer koning George gebracht. De hertog werd. toen hy het van het Buckingham paleis binnen reed. door ongeveer 200 mensen toege- De hertog van Windsor heeft ook een bezoek aan zün moeder, Koningin Mary gebracht. De toestand van de koning is iets vooruitgaande. De artillerie is voortdurend in actie. 28.000 Schoten in één etmaal kosten bijna vier millioen gulden. naten vlak voor een stelling vallen, tuit". „Lopen ze gevaar De luitenant bestudeert de kaart. „Geef me de bataljonsstaf Iedereen is nu wakker. De slaapzak ken zün opgerold. Wapens en helmen de andere Weer vier man in Korea gesneuveld Nederlanders moesten opnieuw tegenaanval doorstaan De Lcgervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Na de aanval, welke het Nederlands detachement Verenigde Naties op 31 Mei ten koste van helaas ernstige verliezen heeft afgeslagen, heeft het op 1 Juni aan het Oosteiyk gedeelte van de centrale sector opnieuw een Noord-Koreaanse tegenaanval moeten doorstaan, welke aan Nederlandse zijde vier doden en enkele gewonden heeft gekost. (Het totaal aantal gesneuvelde Neder landers in Korea is hiermede gestegen tot 50 man. Red.). De namen der vier gevallenen zün: Soldaat le klasse A. J. T w i s t e r 1 i n g, 22 jaar, ongehuwd, afkomstig uit Den Haag. Soldaat K. de G r o o t, 24 jaar, gehuwd vader van twee kinderen, afkomstig uit Haarlem. Soldaat le klasse H. J. H. S u i d m a n. 25 jaar, ongehuwd, afkomstig uit Am- 3 jaar, ongehuwd. i de 1 Veilig Verkeer. geeuwd. De ene sigaret wordt aangestoken. De zoveelste melding komt binnen. „De Chinese aanvaller overal tot staan gebracht Het is al vroeg in de morgen. Het eer ste licht breekt door. In de commando post en overal in de schuttersputten in de natte, modderige heuvels zucht men opgelucht. De kritieke uren zün voorby. Het heeft er werkeiyk om gespannen. Maar men is de Chinezen de baas kun nen blüven. „Geef door, dat vüftig procent van de mensen kan gaan slapenzegt de luitenant. Er is nu geen behoefte meer aan zoveel mensen. De Chinezen vallen liever Sn het donker aan. Nu het steeds lichter wordt en er weer vliegtuigen in de lucht verschünen hebben ze hun po gingen blükbaar opgegeven en zün naar het. Noorden teruggetrokken. Zo..." zucht de luitenant opgelucht. Een waterig zonnetje breekt door de wolken door. Het vale licht valt Onder de glimmende tentzeiltjes liggen de oververmoeide mensen te sla pen. Een wachtpost slentert wat heen .veer. De driehond erd-en-zoveelste dag van de oorlog is begonnen. KOFFIE OP BON 505 Bon 505 Algemeen is aangewezen voo het kopen van 125 gram koffie, met in gang van morgen en tot en met 23 Juni Het rantsoen moet weer voor zes weken dienen. Op 19 Juli zal de volgende bon vorden aangewezei Invasie begon 7 jaar geleden Eisenhower en Monty bezochten oorlogsgraven Ter herdenking van de geallieerde ivasie zijn in Noord-Frankrijk plech tigheden gehouden, die werden bijge woond door generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery. Zy be zochten o.m. oorlogskerkhoven. Eisen hower verklaarde op het Britse kerk- :e Bayeux: „Vandaag is het Westen verenigd om de vrijheid te verdedigen voordat deze verloren is. Wy we aan deze kusten geen bevrijdingsoorlogen meer. De integriteit van geheel West- Europa moet tegen tyrannie worden ver dedigd." Het Wereldverbond van oud-strü- ders-verenigingen deelt mede. dat var 18 tot 21 Juli te Rome een internationale conferentie zal worden gehouden, die voor de eerste maal gewijd zal zijn de „wereldveiligheid." Moge het hier lijken, dat Piet Kraak (r.) een jubileumdans maakt, in werke lijkheid is het een wanhoopssprong achter de bal, die door Johannesen wordt ingeschoten: 1-rO voor Noorwegen. (Zie verslag elders in dit blad). Na 4 jaar juridische strijd Verantwoordelijk voor de moord op duizenden mensen Vannacht tussen 12 en 2.30 zijn in de gevangenis te Landsberg de zeven Duitse oorlogsmisdadigers door middel van de strop terecht gesteld. Het Amerikaanse hooggerechtshof weigerde gisteren het laatste beroep van de advocaat de ter dood veroordeelden, de Amerikaan Ma- gee. in béhandeling te nemen en verder uitstel voor de executie te verlenen, het geen, zoals men weet, reeds tweemaal wel was gegeven. Hierdoor is een einde gekomen aan de vele juridische kunst grepen, waarmee het leven der mannen 4 jaar is gerekt. Gistermiddag hadden de zeven nazi's afscheid genomen van hun vrouwen, waarna zij naar de ondergrond se dodencellen werden gebracht. Na de laatste godsdienstige plechtigheden wer den de zeven in alphabetische volgorde met 20 minuten tussenruimte geëxecu teerd. Ieder kreeg 90 seconden om zyn laatste woorden te spreken. Allen ver klaarden. dat hun terechtstelling een Koningin tot gemeentebestuurders Overal schieten veelbelovende plannen en initiatieven op „Weest dienaar en geen slaaf; weesf vader en geen directeur" DE TOEKOMST is niet zonder goede vooruitzichten. De vele goede ele menten in het land nemen toe. Overal schieten plannen en initiatie ven op, die veel heioven. Wij hoeven niet te desespereren; in het plaatselijk bestel zal veel goeds kunnen geschieden, zo niet veel groots". Dat zei Koningin Juliana vanmiddag in haar rede voor het congres van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten te Utrecht, waarover wij elders in dit blad berichten. Dank zij radio en telefoon weerklonk deze rede van middag in alle gemeenteraadzalen van ons land. Hy moet een voorbeeld zyn met heel zyn persoonlijk leven. Hy moet zijn de dienaar, niet de slaaf. vader, niet de directeur, het voorbeeld, niet het afgietsel. Laat gé één van deze dingen na, gy kunt onberekenbaar veel kwaad stichten. Doet gy ze, gy doet onnoemlük veel .Wij kunnen waarlyk dankbaar zyn", aldus zei H.M. onder meer, „dat de Ge meentewet reeds honderd jaar lang de mogelijkheid tot ontwikkeling van het eigen plaatselijk leven in zo hoge mate heeft gestimuleerd door aan haar over heid een zo grote zelfstandigheid te geven. Zo wordt de democratie door het gehele volk gedragen, niet in kleurloze eenheid, maar in rijke harmonie. In de gemeente klopt de polsslag van het leven van ons volk". Tot de gemeentebestuurders zei de Koningin: ..Er hangt zo veel van af. hoe gij zelf het voorbeeld geeft hoe men er de schou ders onder kan zetten. De gemeentebestuurder, in het byzon- der de burgemeester, moet belangstellend zijn voor alles en daarby steeds het te luisteren leggen of in iets toekomst muziek klinkt. Hij moet troost en moed kunnen bieden bij vertrouwelyke mededelingen persoonlijke of gezinsmoeilykheden. Hy moet iets van een jeugdleider in zich hebben. Hy mag geen traagheid des harten hebben, doch steeds klaar staan als zün ambt hem roept. Hy mag nooit eigen belang dienen maai als dienaar der gemeenschap het welva ren van ieder ander laten gaan boven het .waarschuwing aan het Duitse volk voor zijn zogenaamde vrienden" moest zijn. De begrafenis zou vanmorgen op het kerkhof van de gevangenis plaats heb- Een sterke politiemacht was ir Landsberg aangekomen om de omgeving de gevangenis af te zetten ei toegangswegen te controleren. daden hieronder vermeld staan, w ruim drie jaar geleden door militaire tribunalen ter dood veroordeeld en v laatste oorlogsmisdadigers, die Landsberg zijn terechtgesteld. Hun echt genoten hadden de executie .na zovele alen uitstel niet verwacht. Naar verluidt zyn geen byzondere voorzorgsmaatregelen getroffen om gene raal McCloy en zyn gezin te beschermen. De Amerikaanse hoge commissaris had n.l. dreigbrieven ontvangen, waarin ge zegd werd, dat eventuele executies op zyn twee kinderen zouden worden ge wroken. Mevrouw McCloy, wier ouders Duitse afkomst waren, steunde haar echtgenoot, toen hij weigerde de terecht- ;tellingen op te schorten. De Westduitse ■ninister van Justitie, dr Dehler. klaarde, dat hy en dr Adenauer beiden mening waren, dat het geen zin hun „bezorgdheid" over de executies te spreken. Men verwacht te Bonn dan ook geen verder officieel commentaar De geëxecuteerden, allen voormalige SS-officieren. waren: generaal Otto Ohlendorf, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van 90.000 personen; generaal Oswald Pohl, die het ghetto Warschau liet verwoesten, waarby 56.000 Joden werden uitgeroeid of gedeporteerd; kolonel Paul Blobel, die bevel gaf 60.000 Joden te doden: kolonel Werner Braune brigade-commandant Erich Naumann. elk duizenden Joden en Zigeuners lieten vermoorden; adjudant-eeneraal Hans Schmidt, die verantwoordelijk w__ voor de executies in het concentratiekamp Buchenwalde, en Georg Schallenamier. die bevel gaf tot het doden van grote aan tallen gevangenen in andere concentra tiekampen. Voltrokken Het vonnis tegen de zeven Duitse oorlogsmisdadigers is dan nu vol trokken. Terecht voltrokken menen wij. Maar wat aan deze voltrekking vooraf gegaan, moet beschamend worden genoemd. Er is met deze mensenlevens op bedenkelyke wyze gesold. Enkele malen heeft men op het laatste ogen blik de executie uitgesteld. Enkele ma len hebben deze zeven van hun verwan- afscheid mogen nemen en telkens heette het dat het zou zijn een afscheid het laatst. Deze zeven wy willen het niet voorbyzien waren oorlogs misdadigers in schier de ergste graad. Zy hadden persoon voor persoon, de dood elk een dood van duizenden op hun geweten. Voor niets anders dan de doodstraf kwamen zy in aan merking. Maar het is geen beoefening gerechtigheid, wanneer zo wordt gehandeld als thans ten opzichte van deze mensen is geschied. Wij weten wel dat dit alles ligt in de moeilijkheden van procesgang. In een dictatoriale staat gaat dit alles veel „gemakkelijker" en veel „sneller". Thans zyn uitgebuit alle middelen van rechtszekerheid welke :-dictatoriaal bewind te bieden heeft. Maar de rechtszekerheid is al-met- deze zeven geworden tot een benauwende zekerheid en tot een han gen tussen dood en leven. Totdat nu dus toch het vonnis ten uitvoer is gelegd. Vorrink zestig De heer Vorrink is vandaag zestig jaar geworden. Wij vermoeden zo dat er ook onder onze lezers zijn die van deze mededeling opzien. Blyft natuurlijk de vraag of zy het een mededeling waard achten. Dat is het naar onze mening zeker. Vorrink hebben wy bij meer dan gelegenheid bestreden en wij kun- niet beloven dat het anders zal wor- nu hy boven de zestig is gekomen. Maar het is een goede zijde van het democratisch staatsbestel, dat er op be paalde momenten ruimte is voor een gelukwens, zelfs aan het adres van po litieke tegenstanders. Vorrink zestig jaar. Inderdaad, toch wel wat wonder- lyk. Want hy is altijd geweest, en is het nog, de man van de socialistische jeugd. Wij vermoeden zo, dat hij dat ook wel blyven zal. Hij heeft altyd iets jongens achtig gehad. Een enkele keer zelfs een klein beetje vlegelachtigs. Maar dat was dan op ogenblikken, waarop hij zichzelf niet helemaal in de hand had. En dat kwam wel eens voor. Vorrink kan na melijk goed praten. Gemakkelyk praten zelfs. We hebben hem meermalen ge hoord. En dan hadden we steeds de in druk dat hij kwam onder de bekoring, ja onder de narcose, van zün eigen woor denrijkdom. dat zyn woordenrijkdom hem bedwelmde en dat hy zich dan liet voortglijden naar onbekende verten. Dat is natuurlijk gevaarlyk, vooral gevaar- lyk voor een politicus, en het heeft zijn toehoorders wel eens benauwde ogen blikken bezorgd en hemzelf een kater als de bedwelming was uitgewerkt Een wonderlijke figuur die Vorrink. Wy hadden hem altyd versleten voor een rasechte S.D.A.P.'er. maar hy heeft een belangrijk deel gehad in de totstandko ming van de P. v. d. A. Onze indruk is dat hy zich daarbij in de eerste tijd na de jongste oorlog weer vooral door zijn impulsiviteit heeft laten leiden. Een vreemde figuur zeker. Ook daar om omdat hy behalve vurig socialist voorstander is van een behoorlyke be wapening. En die voorstander is hy maar niet van vandaag of gisteren. Hy is het reeds lang. Ook dat moet hem in eigen kring toch wel moeilykheden heb ben opgeleverd. Vorrink is een eigen figuur in het eigen Nederlandse politieke leven. Een leven waarin de eenvormigheid (gelukkig) ve.r 's zoeken. Vandaag verdoezelen wij geen verschillen. Vandaag zeggen wy nog veel minder dat alles plotseling koek-en-ei is. Maar moet dat betekenen, dat wy geen melding meer mogen ma ken van belangrijke data in elkanders leven? Kom kom! In Indonesië 900 politieke gevangenen vrijgelaten 950 Politieke gevangenen, allen Indo nesische staatsburgers zyn gisteren t.g.v. het begin van de Islamietische vasten periode in vrijheid gesteld, aldus deelde de Indonesische minister mr Moh Yamin mede. De minister kondigde voorts amnestie op grote schaal aan, waar- schynlyk ter gelegenheid van het einde van de Islamietische vasten op 17 Augustus. Er verblyven thans 18 000 personen wegens politieke delicten in de gevan genissen. Het veehoudersbedryf van de heer J. C. Hamminga te Midlaren is afge brand. De schade wordt op 100.000 ge raamd. Acht kalveren en enige varkens kwamen in de vlammen om. „Ge hebl Nederland nodig en niet Nieuw Guinea" Indonesiës politiek zal dragen, de vrienden te winnen die Indo nesië nodig heeft, aldus schrijft de New York Times. In een worsteling op leven en dood tussen vryheid en slaverny is de gehele gedachte van neutraliteit een waan. De communisten hebben reeds twee pogingen gedaan om Indonesië te bemachtigen en zij zyn klaarblykelijk niet van zins, de archipel te ontzien als een heUigdom, dat zich afzondert van de we reld. Als de Indonesiërs geen weerstand bieden aan de communisten, zullen zij ten slachtoffer vallen en dan kan de onzydigheid geen uit- DAT op het emigrantenschip Sibajak, bij het naderen van de Australische kust een Indonesische opvarende werd ver mist. die vermoedelyk overboord ge sprongen is. en niet gevonden werd toen het schip drie uur lang terugvoer- DAT het echtpaar Th. v. d. Laar- Bolwerd te Handel (N. Br morgen 60 j. getrouwd is DAT de Ned ver. voor landaanwin ning 29 Juni in Groningen vergadert en de volgende dag een excursie door Friesland maakt. DAT een vliegtuig tussen Someren Asten (L.) via de radio een bosbrand meldde, welke echter opzettelyk bleek te zyn ontstoken. DAT er nu weer 150 kippen van wed. K. Flens aan het Noordeinde Oostzaan wegens pseudo-vuclpest mc ten worden vernietigd- DAT Duitse fabrieken door grote in kopen de aspergeprijzen in Venlo hoog houden, maar er vrachtwagens met sla lar de mestvaalt gingen. DAT twee gevangenen van het Huis an bewaring aan de Gansstraat te Utrecht gisteren over de buitenmuur klommen, doch na een korte achtervol ging gegrepen werden. DAT de laatste miUtairen uit de An tillen, 49 man, gisteravond met de Bos koop in Vlissingen zyn aangekomen. DAT de comm. zeemacht Nederland, schout bij nacht C- W. Slot. gisteren per amphibie-vliegtuig uit Den Helder een bezoek heeft gebracht aan Vlissingen. DAT G. C Magendans te Midwolda (Old benoemd is tot statenlid in Gro ningen in de vacature S. R Knottene- rus te Scheemda- DAT in Giethoorn een ver. Is opge richt ter behartiging van de belangen van het randgebied der N O. Polder. DAT een groot aantal Zwitserse offi cieren gisteren de slagvelden van Over- loon. Grave en Nymegen bezocht. DAT Oosthuizen (N-H.) van 15 Juli af automatisch telefoon heeft. DAT het Tweede-Kamerlid Schmal (C.-H.) schriftelyk aan minister Van Maarseveen heeft gevraagd, waarom de investeringscommissie voor de publiek rechtelijke lichamen nog steeds niet is ingesteld. DAT tot vers i-v-m. de herhalingsoefeningen ontslag wilden verlenen en dit blijkens het antwoord van minister Staf aan het Tweede-Kamerlid Goedhart (Arb) in twee gevallen kon worden voorkomen. DAT bü Palthes Textielveredelingsbe- dryven te Almelo 30 arbeiders ontslagen zullen worden als gevolg van moderni sering van het machinepark. DAT de slapte in de eonfectie-industrie ook ln Groningen heeft geleid tot een productievermindering met plm. 10 pet. DAT de advertentie-omzet der Neder landse bladen de 60 millioen per jaar heeft overschreden. DAT minister Albregts gisteren de Technic-show in R'dam bezocht. DAT de Alg ver. van Ned. reserve officieren op 16 Juni in Hengelo (O vergadert. niet toe bü- den met Nederland. Als de campagne voor inlyving van Niemv-Guinea ontaardt in een anti-Nederlandse beweging, dan zullen op dit ogenblik niet de Neder landers maar de Indonesiërs zelf daarvan het meeste te lijden hebben. Indonesië is niet in staat. Westelijk Nieuw-Guinea behoorlyk te ontwikkelen, en dit land zou zodoende slechts een schrale compen satie zijn voor de verliezen, die uit een dergelijke actie zouden voortvloeien. Op grond van deze overwegingen geeft het blad Indonesië de raad, maar wat kalmpjes aan te doen komst brengen. Tegelijkertijd kan Indonesië het zich moeilijk veroorloven, de krachten weg te werpen, die schuilen in de laatste ban- Bindt Perzië wal in? Vertrek Olieraad uitgesteld De uit drie personen bestaande Per zische olieraad. die gisteren uit Teheran z»u vertrekken om de installaties van f.8.V d« Ai.8lo-Iran.an over le oemen, heelt zyn vertrek een dag uitgesteld Waar nemers zien hierin mogelyk een bewijs, dat de houding van Perzië ten aanzien van de nationalisatie een kleine wijzi ging heeft ondergaan. Deze gematigde houding achtvgjien beïnvloed door het feit, dat in het weekeinde de delegatie van de Anglo-Iranian uit Londen voor besprekingen met Perzië wordt ver wacht De Perzische Senaat heeft het ver zoek van premier Mossadeq de oliekwestie, het zomerreces stellen, van de hand gewezen. De toren kwamen echter overeen zich dringende gevallen beschikbaar te hou- Het Internationale Gerechtshof te Den Haag heeft gisteren het verzoek gepubli ceerd, dat op 26 Mei door de Britse re gering werd gedaan tot benand-'van de zaak der Anglo-Iranian. Droevig begin van auto tocht met oudjes Dodelijk ongeluk bij Bameveld De jaarlykse autotocht met ouden van dagen uit Barneveld is gisteren droevig begonnen Een van do auto's reed in Barneveld op onverklaarbare wijze uit de colonne tegen een boom. De vier in zittenden werden gewond. Een van hen, de 73-jarige B. van der Berg, is in het ziekenhuis overleden. Dodelijke val van steiger in Posterholt Bij het afbreken van steigers rondom een kerk in Posterholt (L.) is de 36-jarige J. T. uit Tegelen gisteren van 14 meter hoogte gevallen. Hy was onmiddellijk dood. De arbeidsinspectie en de Justitie zoeken naar de oorzaak; zij hebben het stoffelyk overschot voorlopig in beslag doen nemen. Nog vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nu en dan over drijvende wolkenvelden en droog weer. Vannacht in het binnenland tüdelük zwakke, overigens matige wind tus- sen Noord en Oost. Dezelfde of iets hoge temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Vrüdag: zon 4.22—20.56; maan op 7.07, onder op 9 Juni, 0.09. 12 Juni E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1