Ilkuttie griiwrtje (taunt 't Kremlin haalt weer een streep door de rekening der Westelijken Wel bereid tot onderhandelen, maar eerst over hun mil. blokvorming Hoofdofficier speelde mooi weer met goederen van het Rijk De prijzenlawine stort in een bodemloze afgrond Veertien Nederlanders sneuvelden Donderdag in Korea Een misgreep en een zielige bedoening' zegt kolonel Wist IJ Perzië zet de nationalisatie ondanks alles door DINSDAG 5 JUNI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcfj is gfjebltoen tnyn bert ia tcgfjeaspact" Twee en dertigste jaargang No 9241 MET DE VAN EWIfCK OP ZOEK NAAR DUIKBOTEN ZIE PAG. 3 Overeenkomstig de verwachting DE KLOOF TUSSEN OOST EN WEST biedt nog een even grote gaping als op het moment toen de plaatsvervangers te Parijs bijeenkwamen om te trachten de internationale spanning te verminderen. Rusland heeft de Westelijke nota, waarin een conferentie der Grote Vier werd voor gesteld, op basis van een der drie voorgestelde agenda's, verworpen en onomwonden te kennen gegeven, alleen dan tot een conferentie bereid te zijn, als het Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases in Europa punten van bespreking uitmaken de klip waarop men in het Palais Rose steeds stootte. Uit handen van Gromyko hebben de plaatsvervangers van de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk gisteravond Parijs de Russische nota ontvangen. Hierin wordt verder gezegd, dat de Sowjetregering het noodzakelijk en tig acht zo spoedig mogelijk de raad ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier bijeen te roepen, om de be langrijkste kwesties te onderzoeken, welke betrekking hebben op de ophef fing van de spanning en het vestigen van de vrede. Maar in de eerste plaats dient dan do Britse Koning en Prinses in Londen terug Koning George ontvangt in geen 4 weken Koningin Elizabeth en Prinses Marga ret zijn vandaag per vliegtuig van bezoek aan Noord-Ier land in Londen teruggekeerd. Bij hun vertrek uit Belfast, verzamel de zich een groep vrouwen voor he Govenrnment House en zong: „Will ye not come back again". De gouverneur van Noord-Ierland heeft Koning George een telegram ge zonden waarin hij zegt, dat de algemene hartelijkheid en de enthousiaste ont vangst. die de koningin en Prinses Mar garet tijdens haar al te kort verblijf bij ons door het vriendelijke volk zijn be reid". niet te overtreffen waren. De graaf wenst Koning George spoedig en volledig herstel. Toestand Koning George Koning George heeft alle openbare ontvangsten voor ten minste vier weken afgelast. Hij zal een periode van volle dige rust ingaan, zo is te Londen mede gedeeld. Hertog van Windsor in Londen De hertog van Windsor is gisteren uit Parijs in Londen aangekomen om zijn familie te bezoeken. Hij zal enkele dagen bij zijn moeder, koningin Mary, op Marl borough House logeren. Egyptische koningspaar op reis Koning Faroek en koningin Narriman zijn met het koninklijke jacht Fakhr el Bibar vertrokken voor een kruistocht op de Middellandse zee. Er is niet meege deeld waarheen de tocht gaat en hoelang hij zal duren. Vermoedelijk zal het ko ninklijke paar Italië, Zuid-Frankrijk en Spanje bezoeken. De reis zal ten hoogste twee maanden duren. militaire aaneensluiting van het Westen en de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa besproken te worden, hetgeen Rusland als een ernstige be dreiging van zijn territorium ziet. Een openhartige bespreking van deze kwes ties, welke volgens het Kremlin de we zenlijke oorzaak van de slechter gewor den betrekkingen tussen West en Oost zijn, zou de sfeer in ^uropa aanzienlijk verbeteren, aldus de nota. Daarom acht de Sowjet-regering het noodzakelijk, dat de vergadering der plaatsvervangers wordt voortgezet. Maar aan Westelijke zijde schijnt men hier niet veel voor te voelen. Het Westen heeft zijn goede wil getoond, zodat nu van Moskou iets mag worden verwacht. Toen Gromyko gisteren opnieuw voor stelde, dat het betwiste punt zou wor den geplaatst op de agenda, antwoordde de Britse afgevaardigde Davies dan ook, dat het weinig nut had nog verder te discussiëren over het Atlantisch pact. „De heer Gromyko weet zeer goed, dat wij hiermee niet accoord kunnen gaan en dat juist om deze reden onze nota's aan de Sowjet-regering gezonden wer den" aldus Davies. De plaatsvervangers, die sinds 5 Maart vrywel dagelijks in het Paleis Rose te Parijs hebben vergaderd ter opstelling van een agenda voor een conferentie der Grote Vier, hebben na ontvangst van de Russische nota hun vergadering tot morgen verdaagd. Baron van Aerssen in Raad van State Thans is officieel bekend gemaakt dat de heer F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol benoemd is tc van de Raad van State. Zo men weet was een vacature ontstaan door het af treden van jhr dr A. Loudon. Baron van Aerssen is 68 jaar oud. Hij begon zijn carrière als marine-officier in Ned. Indië, was van 1912 tot 1928 werkzaam in het vrije bedrijf aldaar hij was intussen lid van de Kon. Ma rine Reserve werd in 1923 consul- generaal te Hamburg, en in 1939, toen Hitier de regering verzocht Baron Aerssen terug te roepen, gezant Teheran. In 1942 werd hij overgeplaatst naar Australië en van 1947 tot 1949 hij ambassadeur in China. Hij is ridder in de Militaire Willesorde, en de orde van de Ned. Leeuw, en commandeur ii de Orde van Oranje-Nassau. De benoeming van ir Warners K.N.M.I. is niet alleen voor de wetenschap Over de geruchtmakende benoeming van ir Warners tot hoofddirecteur het K.N.M.I. te De Bilt heeft minister Wemmers thans in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Stufkens (P.v.d.A.) het volgende gedeeld: Behalve een zuiver wetenschappelijke taak heeft het instituut een maatschap pelijke opdracht, n.l. de aanwending var de resultaten der wetenschappelijke ar beid ten behoeve van landbouw, scheep vaart, luchtvaart en andere belangen. Onder bepaalde omstandigheden, met name in onze tyd, is het wenselijk, dat in de hoofdleiding het tweede deel v de taak vertegenwoordigd is. Daarbij natuurlijk een zo vrij mogelijke' beoefe ning van de zuivere wetenschap eer eerste vereiste. Een man van wetenschap pelijke vorming, met ruime algemene be- stuurservaring, kan hieraan voldoen. Kampcommandant van Oldebroek voor de Krijgsraad Stolzuiger van 90 dollar gaat voor 50 dollar Over geheel Amerika breidt zich thans de strijd uit Alle voorspellingen van een wapenstilstand ten spijt, breidt de grootste prijzenoorlog na de depressie van 1930 zich uit over Amerika. Meende men Zaterdag, dat de prijsdaling tot een einde zou komen, Maandag was de bodem er uit. Twee slachtoffers zijn reeds gevallen doordat een dringende en schreeuwende mensenmenigte te New York door een enorme spiegelruit van een New Yorks warenhuis drong. Hoewel de regering maximumprijzen vastgesteld heeft, schijnen er geen mi nima te zijn, daar warenhuis na waren huis de prijzen verlaagde. Vooral kel deren de prijzen van electrische appara ten, zomerkleding en keukengerei. Het einde van de strijd schijnt nog niet in zicht, daar de warenhuizen de grootste voorraden uit de geschiedenis bezitten tengevolg van de grote inkopen en kleine omzetten der laatste vier maanden. Stof zuigers van 90 dollar gingen voor 50, herenpakken van 29,95 voor 17,59, elec trische broodroosters van 22,95 voor 13,11. Hier en daar raakte men door de voor raden heen, maar zij werden door nieuwe vervangen. Door de oorlog is de textiel markt nieuw leven ingeblazen, daar op- veel orders binnenkomen tengevolge de vrees, dat de voorraden uitgeput zullen raken. Een grote fabrikant van wasmachines biedt bij elke aankoop gra tis een mand kruidenierswaren en een kwart mud aardappelen aan. Nadat Macy's warenhuis een week "ge leden de -lawine aan het rollen bracht, heeft de beweging zich uitgebreid naai Memphis in Tennessee, Chicago, Sar Francisco en tot Omaha, Nebraska bene- andere steden en staten. En mer verwach.t dat de meeste andere grote plaatsen het toneel van strijd zullen worden. Maandagochtend om 6 uur stonden honderden koopjesjagers te wachten de warenhuizen, die pas drie uur later opengingen. De politiemacht, die regelend optrad, vroeg versterkingen aan, omdat de toe stand haar te machtig werd. een geruchtmakende zaak: die tegen de 52-jarige luitenant-kolonel der artillerie en commandant van het artillerie-schietkamp Oldebroek op de Veluwe, de heer Ch. T. N. Een groot aantal fraudes is hem ten laste gelegd. Vooral in de omgeving van Oldebroek bestaat voor deze zaak zeer grote belangstelling, omdat de verdachte een beminnelijk mens was en als een soort Sint Nicolaas met goede gaven strooide. De in zijn functie geschorste en reeds fraUde met rijksgelden was ontdekt in de enige maanden gedetineerde verdachte boeken van de wachtmeester. Als het' zou de hem ten laste gelegde frauduleuze handelingen in zijn vooraanstaande mili taire positie hebben gepleegd gedurende de jaren 1948, 1949 en 1950. Samen met de sergeant-kok-menagemeester van nel schietkamp, H M. L., zou hij zich hoe veelheden vlees, fruit, kaas, margarine vet en conserven uit het kamp toe geëigend heoben. De sergeant-kok moest deze goederen steeds goed ingepakt in de wagen verd. zetten. Verder zou overste N. zijn privé-boot met rijksmaterialen hebben laten her stellen. Hij liet voor een hotel in Ep< borden maken; voor het particulier: schietcentrum te Elspeet kogelvangers. Hij gebruikte benzine uit het kamp zijn eigen auto en zou zich ruim 344 hebben toegeëigend, welk bedrag hij had gekregen voor aankopen voor de offi cierscan tine. Ten slotte zou hij een zekere J. D. W. K. voor ruim 2900 hebben opgelicht. De gedupeerde was een zwager van sen gestorven wachtmeester, wienr echtge note recht op pensioen had. Verdacnte zou toen hebben meegedeeld, dat er Jf/'IE geen richting aangeeft qaut de richting van het ziekenhuis Verbond oooi Veilig Verkeer. tekort van circa 2900 zou worden gezuiverd, bestond er kans op pension nering. Overste N. kreeg het geld. Weer zoon van een Franse generaal gesneuveld Na een zoon van generaal de Lattre de Tassigny is thans in Noord Indo China een zoon van generaal Lassus de St. Genier gesneuveld. De Franse troe pen hebben in Vietminh een nieuw of fensief ingezet, na de verwoede aanval len van hun tegenstanders. Schip brak onder 't laden in twee stukken Gistermiddag is het Duitse Rijnschip Haniel 95 in de Waalhaven te Rotterdam in tweeën gebroken terwijl men bezig was het met fosfaat te laden. Voor- en achtergedeelte van het schip verdween in de diepte. De schipper en zijn perso neel wisten hun bezittingen te redden en er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor Het schip verkeerde in slech te toestand. Men is al begonnen de twee delen te lichten. Rga Khan krijgt z'n gewicht in platina De Mohammedaanse volgelingen van de Aga Khan in Pakistan, Perzië en Irak hebben besloten om him geeste lijke leider op zijn 75ste verjaardag in Februari 1954 zijn gewicht in platina aan te bieden. Tenzij de prijs van platina stijgt of de Aga Khan inmiddels in gewicht toeneemt zal dit geschenk zijn volge lingen ongeveer 10 millioen Pakistaan se ropijen kosten. In dit, naar eigen ideeën vervaardigde „ketelpak-costuum" met ritssluiting en getooid met een enorm hoofddeksel, dat de Engelsen (vrij vertaald) „50-liter hoed" noemden, ontving Winston Churchill gisteren Margaret Truman (r.) op zijn buitengoed te Chartwell in Kent. Tussen hen in ziet men nog juist Churchill's dochter, mrs Mary Soames. Hilversums burgemeester plotseling overleden Ook vele jaren eerste burger van Rijswijk De burgemeester van Hilversum, J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, is gisteravond te zijnen huize onverwacht overleden, 's Morgens had hij nog ten gemeentehuize het congres van schouw burgdirecteuren officieel ontvangen middags had hij een conferentie in Amsterdam. Mr Hubar werd tijdens deze conferentie onwel en liet zich naar huis teren. Zijn toestand verslechtte snel en omstreeks half elf is hij overleden. i Hellenberg Hubar was 54 jaar oud, werd in 1921 directeur vai tionaal Hanzebureau. in 1923 raadslid wethouder van Rijswijk (Z.-H.), la ter lid van de middenstandsraad, de hoge raad van arbeid en de partijraad R.K.S.P. Verder vervulde hij func ties in verscheidene R.K. organisaties, de lederindustrie, de radio, de Bond Westland enz. Van 1929 tot 1934 was hij Tweede- Kamerlid. In 1933 werd hij tot burge meester van Ryswijk benoemd. In bezet tingstijd werd hij uit zijn ambt ontzet. In 1946 werd hij burgemeester van Hil- Twee motorrijders na botsing overleden Dodelijke ongelukken in Apeldoorn Noordwijkerhout en Krabbendijke De 36-jarige motorrijder J. v. d- Berge uit Ede is gisteren op het kruispunt Zwolsewesg-Greutelseweg ite Apeldoorn tegen een vrachtauto gebotst, doordat hij de macht over het stuur kwyt raak te. Kort daarop is V. d- B. aan de won den overleden. Op de verkeersweg Bergen op Zoom Zeeland onder Krabbendijke reed de 46- jarige motorrijder Boers uit Bergen op Zoom tegen een auto die schuin de weg overstak. Hij is later overleden. Uit het Apeldoornsch Kanaal is gis teren het stoffelijk overschot opgehaald van de 73-jarige J. de V--J- uit Beek bergen. Zij was Zaterdagavond door de duisternis misleidt, te water geraakt en verdronken. Toen gistermiddag de bestuurder van ?n op de hoek HavenstraatParallelweg te Noordwijkerhout geparkeerd bestel- wagentje wilde wegrijden, geraakte het Ui-jarig kindje van de fam. K. onder de auto. Tijdens het vervoer naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden is het kind overleden. De bestuurder van E trof geen schuld. Weer een militair na inenting overleden De dienstplichtige militair van het regiment Limburgse Jagers uit de Ernst- Casimirkazerne te Roermond, P. H. L. Baetsen uit Tungelroy. is in het zieken huis overleden. Kort geleden was hij tegen pokken ingeënt. Oefentorpedo trof een vissersscheepje Afgeschoten door duikboot Gistermiddag #is tijdens oefeningen van onderzeeboten óp de Waddenzee de TX 2. een vissersvaartuigje van de gebrs Eelman uit Texel, door een oefentorpedo geraakt en vrijwel onmiddellijk gezon- De torpedo was afgeschoten door de onderzeeër O 21. Een volgboot van de Kon. Marine, die tijdens de oefeningen altijd in de buurt is, kon nog juist de twee opvarenden van het zinkende scheepje halen. De TX 2 bevond zich in een gebied waar vaak deze oefeningen worden ge houden en daarom dan ook met-boeien en vlaggen is afgezet. Dodenlijst gestegen tot 46 man In ernstige gevechten van man tegen man In ernstige gevechten van man tegen man zijn Donderdag in Korea 14 Nederlandse vrijwilligers gesneuveld en ver- scheidenen gewond. Het totaal aantal doden aan Neder landse zijde is hierdoor gestegen tot 46 man. Het officiële communiqué van de L.V.D. hierover luidt: „Het Nederlands detachement Ver enigde Naties in Korea is opnieuw in ernstige gevechten gewikkeld geweest. Na dagen van vermoeiende marsen onder hevige regens en met slecht zicht, werd op de avond van de 30e Mei op een heuvel stelling genomen nabij Inje. De volgende morgen vroeg deed juist op dit punt een bataljon Noord-Koreanen een scherpe aanval, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te breken en een belangrijk kruispunt daarachter te bezetten. De vijand slaagde na enkele aanvallen in de doorbraak, maar kon toen worden weggedreven door een compagnie, die in reserve was gehouden. Helaas zijn in de gevechten van man tegen man aan Nederlandse zijde 14 Waarom Ned. atoomgeleerde naar Argentinië Het Tweede-Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft schriftelijk aan minister Stikker gevraagd, of de reis van de atoomge leerde prof dr C. J. Bakker uit Amster dam naar Argentinië gemaakt werd in opdracht van de regéring. Voorts infor meert de heer Goedhart of de bewinds- n het gewenst acht, dat op het gebied 1 het atoomonderzoek samenwerking uitwisseling van gegevens tussen Ne derland en Argentinië tot stand komt, terwijl het huidige Argentijnse regime zich afzijdig houdt van politiek-militaire samenwerking met Noord-Amerika e West-Europa. Fairsea met 1800 Ambon- nezen in Rotterdam In Rotterdam begon vanmorgen de ontscheping van de 1815 met de Fairsea uit Indonesië aangekomen Ambonnese :-KNIL-militairen, vrouwen en deren. Vandaag werden er 1200 ontscheept de overigen volgen morgen. doden en verscheidene gewonden geval len. De vijandelijke verliezen waren vele malen groter. De Amerikaanse regimentscommandant betuigde aan het Nederlandse detache ment zijn grote dank en waardering voor bijzondere prestaties." Ambonnezen in Holland Maar maakt het zoveel verschil om welke reden men wordt vermoord? VEN MISGREEP ning" noemde kolonel Van Santen, het hoofd van het Nederlandse militaire afwikkelingscommando in Indonesië, de overbrenging van de Ambonnezi land. Naar zijn mening hadden de Ambonnese militairen zich als goede militairen moeten neerleggen bij de door H. M. de Koningin verrichte souvereïni- teitsoverdracht. Bovendien verklaarde hij, dat er in geheel Indonesië geen spoor van vijand schap ten aanzien van de Ambonnezen is te bespeuren, zodat er niet de minste aanleiding was om te denken dat zij rees behoefden te hebben of zich in ge- lar bevonden. Kolonel Van Santen legde deze ver klaring gisteravond af op Schiphol, direct nadat het vliegtuig, dat hem en zijn naaste medewerkers naar Nederland had gebracht, was geland. Nadat hij nog had opgemerkt, dat in Indonesië een poli tieke moord vrijwel nooit voorkomt en dat elke moord daar in wezen een roof moord is. zei hij de rechterlijke beslis sing inzake de Ambonnese militairen ge heel onjuist te vinden. Zij hebben im- niets te duchten, velen zouden dan zo zeide hij, wel naar Ambon of een der andere eilanden hebben willen terug gaan, doch dit werd hun in feite door het bureau der Zuid-Molukkcn in Neder land niet toegestaan. Naar zijn mening heeft derhalve een groot deel der naar Nederland vertrokken Ambonnezen dit gedaan onder beïnvloeding van slechts enkelen. Kolonel Van Santen zei voorts, dat het zaak is dat de Ambonnezen hun vijand schap jegens de bevolking van de repu bliek laten varen. Immers van de andere zijde bestaat geen vijandschap. Volgens zielige bedoe- hem hadden de Ambonnezen door op legale wyze te stemmen mogelijk eigen status tot stand -kunnen brengen. Met betrekking tot de nog in Indonesië vertoevende Nederlandse militairen zeide hij dat dezen tot de militaire missie be horen. Onder hen bevinden zich geen soldaten. De laagsten in rang zijn ser- Dat de repatriëring van onze Jongens met ongeveer een jaar is vertraagd, vindt aldus kolonel Van Santen zijn oor zaak in tal van technische kwesties, de zaak Westerling en de affaire op Makas- In verband met de actie van Wester ling zitten nog 25 personen gevangen. „Hij blies het vuurtje aan en troK er en zelf tussen uit", zeide de kolonel. (We kunnen het helaas niet eens zijn met de mening van deze overigens uit stekende officier. Hoe de Ambonnezen zouden moeten stemmen in een land zonder gekozen volksvertegenwoor diging iseen raadsel. Wat er van de veiligheid terecht komt leren de lange dodenlijsten. Overigens is het lood om oud-ijzer of men een politieke of een roofmoord ondergaat. Red.). DAT de Vrijdenkers-radio-omroepver. minister Rutten en de Tweede Kamer n.a.v. het rapport van de radioraad op nieuw om zendtijd heeft gevraagd. DAT de commandant maritieme midde len te A'dam, kapt. t.z. J. S. Bax, van middag in de Marinekazerne aldaar 14 officieren der Kon. Marine beëdigde. DAT het Franse oorlogskruis met guide ster posthuum is toegekend Jac. Mulders, die Franse krijgsgevange nen hielp de Duitsers te ontvluchten deswege naar Duitsland werd gevoerd, waar hij in 1944 overleed. DAT in Artis te A'dam gisteren een driedaags congres is begonnen van de internat, bond van directeuren van die rentuinen. DAT de raad van Marken opnieuw be sloot de Zondagsrust te handhaven een caféhouder de gevraagde vergunning om Zondagsmiddags zijn zaak te openen weigerde. DAT de boerderij van H. Martens te Brouwhuis (L.) totaal afbrandde en de bewoners nauwelijks werden gered. DAT bij Bronkhorst een lijk uit de IJs- sel is opgehaald, vermoedelijk dat van J. Gerritsen uit Doesburg, een van de vijf mannen die op 10 Jan. in Dieren verdronken toen hun roeiboot kapseisde. DAT de openb. leeszaal en bibliotheek te Leeuwarden 60 Amerik. kinderboeken kreeg, als eerste gift aan ons land i.v.m. een actie het aantal boeken in de Eng. taal in onze bibliotheken te vergroten. DAT 35 Zwitserse officieren gisteren bij Canne ons land binnenkwamen voor een studiereis, en zij Vrijdagavond door de Zwitserse gezant in Den Haag worden ontvangen. DAT de regering toezegde geen verde re stappen te doen t.a.v. de Ned.-Belg. waterwegen alvorens de K. v. K. van A'dam en R'dam hun standpunten bekend hebben gemaakt. DAT het bestuur van het Centraal Brouwerij Kantoor (directeuren der brouwerijen) gisteren in Valkenburg (L.) vergaderde. DAT pastoor C. P. M. Holtkamp in De Rijp (N.H.) bij zijn zilveren priesterfeest een oud gebruik herstelde door vlees te doen bezorgen bij behoeftige gezinnen. DAT drie inzittenden van een Ned. auto. graaf Alexander Pallavicini. gravin Marie Elizabeth (zijn moeder) en graaf Alfred zuir Lippe, bij Innsbrück (Oosten rijk) gewond werden bij een botsing met een andere wagen. DAT A. van Weelden en B. Baars ons land vertegenwoordigden in een voor lopig bestuur van de in oprichting zijnde Westeurop. ver. van geophysici. DAT boeren, die inkuilen volgens de hardeland-methode, in de eerste plaats in aanmerking zullen komen voor de goedkope binnenlandse melasse, omdat minister Mansholt blijkens zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid v. d. Heuvel (A.R.) deze methode zeer gewenst acht. DAT het Tweede-Kamerlid Posthumus (P v.d.A.) schriftelijk aan minister In 't Veld heeft gevraagd waarom de rijksge bouwendienst een van de twee hotels in Terneuzen aan zyn bestemming heeft onttrokken. Gevallen voor de vrijheid De regering maakt bekend, dat lot haar leedwezen op 31 Mei j.l. de navolgende militairen in Korea zijn gesneuveld: sld. J. Th. van den Berg uit Grave (26 jaar); sgt le kL S. A. Breeman uit Nijmegen (27 jaar); sold, le kL J. Daling uit Smilde (36 jaar); sgt le kl. D. A. C. Jansen uit Utrecht (30 jaar); sold, le kL A. Dissel uit Nijmegen (27 jaar); 9old. J. Flak uit Radan, Polen '23 jaar); sold, le kl. H. C. J. Kluft uit Haarlem (23 jaar): sold. W. v. d. Kuij yit Hogestein (22 jaar); sold. C. H. Kuijer uit Wijk bij Duur stede (31 jaar); sold. P. E. Phaff uit Djakarta (28 jaar); sold. P. van Rossum uit Heerlerheide (24 jaar); sold. L. C. Ruck uit Amsterdam (20 jaar): sold. M. H. Ryshouwer uit Den Haag (22 jaar); sgt A. A. Schoemaker uit Musselkanaal (24 jaar). Allen waren ongehuwd. De naaste familieleden zijn ver- Bekend Utrechts advocaat in arrest Getuige tot meineed aangezet? Een bekend Utrechts advocaat, mr dr H. A- Th. van H-. is dezer dagen gear resteerd onder verdenking van aanzet ting tot meineed, aldus meldt De TeL Tijdens de behandeling van een straf zaak voor de Utrechtse rechtbank op 9 9 Mei j.l., toen een Utrechtse koopman terechtstond wegens handel In valse dol larbiljetten, had mr Van H. als advo caat van verdachte een getuige a dé charge. de Rotterdamse koopman H-, op geroepen, die onder suggestie van de verdediger verschillende verklaringen aflegde, welke achteraf onjuist bleken te zijn. Hangende het onderzoek in deze af faire is mr Van H. opgesloten in het Huis van Bewaring te Utrecht. KOL. A. VAN SANTEN .politieke of roofmoord.... Mossadeq was op zijn slaapkamer, maar nief om er rust te vinden In zijn slaapkamer heeft de overwerkte Perzische premier het besluit genomen tot de practische uitvoering van de na tionalisatie van de Anglo Iranian Petro- leummij over te gaan. De uit drie leden bestaande olieraad zal namelijk naar Aba- dan vertrekken om de installaties der Mij ingevolge een besluit van deze raad en de gemengde nationalisatie- die bij het bed van de premier bijeengekomen waren. Tevens werd het antwoord aan de Britse regering opge steld, dat heden overhandigd zal worden. De plaatsvervangende premier, Hoes in Fatemi, zeide, dat men de nationa lisatie niet langer kon uitstellen, daar de Anglo Iranian vyf dagen de tijd had ge kregen om vertegenwoordigers te zenden inde besprekingen te voeren op basis de nationalisatieplannen der regering. De maatschappij verklaarde echter, niet staat te zijn, in zo korte tijd een ant woord over een dergelijk ingewikkeld vraagstuk op te stellen. Het heet, dat er weer ongeregeldheden zijn uitgebroken in Abadan. maar van Perzische zijde spreekt men dit tegen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britse regering zich niet kan verenigen met het Perzische lussen de Perzische regering en de maat schappij, waarmede de Britse regering niets te maken heeft Deze laatste hand haaft het standpunt, dat zij daarbij be trokken is en achter het besluit van de maatschappij 6taat om een vertegenwoor diger naar Teheran te zenden ter voering van besprekingen. De Amerikaanse gezant te Teheran heeft er op aangedrongen, dat de Anglo Iranian de aankomst van haar onderhan delaars zal bespoedigen. WEERBERICHT Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en vooral in de mid dag overwegend zonnig weer, maar in de nacht en ochtend veel bewolking. Vannacht in het binnenland zwakke, overi gens matige wind tussen Noord en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Woensdag: zon 4 23—20.541 maan 4.58— standpunt, als zou dit een kwestie zijn 28.13 uur. 12 Juni EJL •m

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1