Jlicutuc iTciils. 1) t (üimrattt c Truman brengt Engeland en Perzië in oliekwestie tot elkaar Rode troepen worden niet verder opgejaagd Wist U lD ZATERDAG 2 JUNI 1951 BUREAUX. Sieenstraat 37. Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENT1ËNƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No Hoofdredacteur: Dr. E, DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticf) is ghebleoea tnyn btrt la tegbenspoet" naar de Veemarkt Uncle Sam als oppeibiandmeestei Het nationalisatiegeschil zal door onder handelingen worden opgelost President Truman heeft zowel aan Mossadeq als aan Attlee persoonlijke boodschappen gestuurd met het dringende verzoek het uiterst ontplof bare olieconflict tussen Engeland en Perzië via onderhandelingen tot een oplossing te brengen. De Perzische regering heeft reeds toegestemd met een Britse missie besprekingen te zullen voeren, met als basis de nationalisatie van de Anglo-Iranian, zo verneemt de Daily Telegraph. Het Perzische parlement zou vandaag bijeenkomen om dit besluit goed te keuren. In de boodschappen van Truman, die hy verzond zonder er de Britse en Amerikaanse ambassadeurs van op de hoogte te stellen, wordt gezegd, dat de toestand, zoals deze op het ogenblik tus sen Engeland en Perzië bestaat, een ern stige bedreiging vormt voor de eenheid van de vrije wereld. Hy dringt er dan ook op aan onderhandelingen te voeren binnen het kader van de nationalisatie. Te Teheran werd de brief door de Ame rikaanse ambassadeur, Henry Grady, aan premier Mossadeq overhandigd. Hoewel Mossadeq met koorts te bed lag, riep hy direct zijn kabinet bijeen om Trumans voorstellen te bespreken. Men hechtte zijn goedkeuring aan het plan om een Britse missie te ontvangen, waarop Mossadeq voor vandaag een spoedzitting van het parlement uit schreef, dat het besluit van de regering moet ratificeren. (Herbert Morrison, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, had, zoals men zich zal herinneren, op 19 Mei reeds aangeboden een Britse depu tatie te zenden ter beslechting van het geschil). Volgens A FT. zou president Truman Perzië beloofd hebben eventueel directe economische steun te verlenen. Woord voerders van de Britse regering zouden hebben verklaard, dat de inhoud van de brief van Truman aan Attlee geen ver schil vertoonde met de Britse en Ameri kaanse standpunten in de oliekwestie. De juiste inhoud der boodschappen wordt vandaag bekend gemaakt. Zoals men weet, heeft de Perzische regering eerder te kennen gegeven slechts op twee punten onderhandelingen te voe ren met de Britten: 1. over de Eritse be hoefte aan Perzische olie en 2. over de toekomstige operaties van de Anglo- Iranian, op basis van de nationalisatie. Ook Franse interventie Ass. Press meldt nader, dat ook Frankrijk in het geschil wil intervenië- zou bezig zyn met het opstellen nota aan Perzië. „Er moet iets gedaan worden om ontwikkelingen, die wereldoorlog zouden kunnen leiden, tegen te gaan", aldus een woord voerder der Franse regering. De Perzische minister van Economi sche Zaken, Alaie, is benoemd tot bui ten gewoon vertegenwoordiger van de regering in de provincie Khoezistaan, het centrum van de ryke olievelden. Hij zal de taak van de gouverneur-generaal, generaal Sjahbahti, die teruggeroepen is, Naar onrust in Frankrijk? Grote actie voor meer loon op til C.G.T. wenst strikte handhaving 40-urige werkweek Set onder communistische leiding ...aande Franse Algemene Verbond van Vakverenigingen, de C.G.T., heeft be sloten tot een algehele actie om de ionen in overeenstemming met de sty- ging van de kosten voor levensonderhoud te brengen. Het vakverbond nam een rapport aan, volgens hetwelk de kosten zoor levensonderhoud in de periode van Juni 1950 tot 15 Mei van dit jaar met 22 procent waren gestegen. Het besloot te strijden voor een minimum uurloon van 122 francs en voor het doen aannemen van het systeem van bewegelijke loonschalen in het gehele land, waardoor een verschil van meer dan drie procent in de kosten voor levensonderhoud automatisch in de lonen verrekend wordt. De C.G.T. drong tenslotte aan op een strikte handhaving van de 40-urige werkweek teneinde het aantal werklozen In Maart werd weer hard gebouwd In Maart zijn 5239 woningen gereed gekomen. Dat is een zeer hoog aantal, dat sedert de bevrijding slechts in De cember 1948 (6679) en December 1949 (5533) werd overtroffen. In Maart 1950 kwamen 3893 woningen klaar. Er werd in Maart jl. begonnen met 3881 woningen. Het aantal in aanbouw zynde woningen daalde van 55.513 aan het eind van Februari tot 54 089 ultimo „Leeg" potje veroorzaakte ontploliing Een 25-jarige arbeider in Amsterdam, is gisteravond met een verbrijzelde rech terhand en wonden aan zyn voet in het ziekenhuis opgenomen na een ontplof fing, die zich voordeed in een alumi- niumgieterij in de Steenhouwersteeg te Amsterdam. Zijn baas vroeg hem even een leeg potje van de vensterbank aan te reiken. Achteraf is gebleken dat er een explosieve stof, vermoedelijk een laagje buskruit in gezeten heeft, waar door de ontploffing ontstond- In het pand was vroeger een vuurwerkfa briekje gevestigd- In Hilversum een „rij-maar- binnen"-bioscoop In Hilversum zal een „ry-maar- binnen"-bioscoop worden geëxploiteerd, als B. en W. het daartoe strekkend ver zoek van de eigenares van de speeltuin in Anna's Hoeve inwilligt. Men wil op zomeravonden in de openlucht films draaien voor automobilisten, die dan rustig in hun wagen kunnen blyven zitten. Heropening speelzaal in Laren gaat niet door De amusementsvereniging Casino Ham- dorif te Laren heeft ervan afgezien de speelzaal te heropenen, hoewel was aan gekondigd, dat de speelbank zyn werk zaamheden op 1 Juni zou hervatten. Men wil niet het risico lopen, dat de justitie opnieuw zal ingrypen. Diphterie op fröbelschool te Edam Op last va fröbelschool tijd gesloten wegens het heersen diphterie. Chileense pers levert critiek op de Prins Chileense bladen leveren critiek op Prins Bernhard, omdat hij volgens uit Nederland ontvangen berichten in ons land verklaard zou hebben dat het Chi leense legeT op Duitse geest is geschoeid. Nazihelmen draagt enz. In officiële Chi leense kringen gelooft niemand dat de Prins inderdaad heeft gezegd wat de pers beweert. De onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de opmerkingen van de Prins waar schijnlijk werden verdraaid. Toch blijven de bladen schryven dat de woorden van de Prins „met verbazing en ongenoegen werden ontvangen" en dat hy ,.van ons iets heel lelijks heeft verteld" De secrtaris-generaal Aldini heeft in middels de Nederlandse gezant verzocht na te gaan wat de Prins heeft gezegd. De Chileense regering vraagt echter niet om een nadere verklaring. De eindcijlers Fel rood in Italië werd zacht-rose Volgens de einduitslag van de ge meenteraadsverkiezingen in Noord-Italië hebben de communisten, die zoals ge meld grote verliezen leden, hun invloed in 560 gemeenten verloren. Van de 2735 gemeenten behaalden de christen-demo craten in 1550 de meerderheid en de communisten in slechts 610. De K.L.M.-Constellation „fldam" is- gisteren van Schiphol vertrokken voor de wereldvlucht, die in combinatie met een Austin-auto wordt gemaakt. In Bir mingham zal de auto in het vliegtuig worden geladen. De bemanning van het vliegtuig, even voor het vertrek gefotografeerd. V.r.n.I. H. Buitendijk (eerste telegrafist), A. Vis (tweede boordwerktuigkundige), J. Boon (eerste boord werktuigkundige)L. Metz (tweede bestuurder); A. Coggon (derde bestuur der); „Boon" Sillevis, die een gedeelte der reis meemaakt ter controle; J. J. Bak (gezagvoerder), M. Eylders (eerste steward); J. Helder (tweede steward) en K. Houtkooper (tweede telegrafist). Tachtigjarige twee jaar de cel in De 80-jarige H. de H. uit Surhuizum is door de Leeuwarder rechtbank veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, daar hy zyn woning in brand heeft gestoken met het oogmerk de verzekeringssom uit betaald te krygen. De eis luidde drie jaar. De H. was de schrik voor zyn omgeving. Minister Stikker Dinsdag weer naar Parijs Minister Stikker zal Dinsdag weer voor enkele dagen naar Parys ver trekken. Sla-uitvoer naar Duitsland practisch stilgezet Duitsland heeft met ingang van giste ren het invoerrecht op kropsla verhoogd van 7 markt tot 20 mark (1 markt is plm. f 1.27) per 100 kilo. Deze verhoging ge schiedt telkens op 1 Juni en komt er op neer, dat jaarlijks na die datum de sla- uitvoer van Nederland naar Duitsland nagenoeg stilstaat. Waterketel veroorzaakte „windhoos" Telegraafdraden moest men opduwen en een deel van een fabrieksgevel is uit gebroken om het transport mogelyk te maken van een enorme twintig ton we gende heetwaterketel, die van de N.V. Bronswerk te Amersfoort naar de nieuwe A.K.U.-fabrieken te Emmen moest wor den vervoerd. De ketel is vijf meter hoog en vier meter breed. Bij het transport werden zoveel boomtakken afgerukt, dat een passerende autobestuurder aan de omwonenden vroeg of er een windhoos was geweest. Terwijl de normale afstand 150 km is. moest men langs omwegen 280 km afleggen. Het transport duurde 14 uur. Vannacht begint het vervoer van een tweede ketel. F. L. Edema van der Tuuk (van Tetterode) geridderd De heer F. L. Edema van der Tuuk, oud-directeur van de N.V. lettergietery Amsterdam v/h N. Tetterode en thans commissaris, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Dat werd gisteren meegedeeld by de opening van een grafische tentoonstelling in Amster dam t.g.v. het eeuwfeest van Tetterode. Op 10 Juli vertrekt een tweede groep houtdeskundigen uit de Marshall- landen voor een studiereis naar de Ver. St. en tot de 9 Ned. deelnemers behoren de Haagse meubelfabrikanten C. Chau- dron (A. J. Masker) en W. A. Dwars i (Pander). Buitenland gerustgesteld over pokkenepidemie De Alg. Ned. Ver- voor Vreemdelingen verkeer heeft via haar buitenlandse ver tegenwoordigers zoveel mogelyk bekend gemaakt dat de maatregelen ter bestry- ding van de pokkenepidemie zyn inge trokken, teneinde toeristen gerust te stellen. In België zijn alle heperkende maatregelen t a.v. personen die uit N. Brabant kwamen, ingetrokken. De eerste Meikerser 3'/» cent per stuk tp de veiling te Ressebemmel by Ny- megen werden gisteren de eerste Betuwse Meikersen aangevoerd. Ze kostten ruim 3Ms cent per stuk. Gisteren werd ook aan de veiling te Zwaag (N.-H.) de eerste Meikersen aan gevoerd. Het partytje werd verkocht f 2.25 per kg. Mysterieuze inbraak bij Prinses Elizabeth Telefoniste, die pas in dienst was, neergeslagen Gisteravond is ingebroken in Cla-1 mee House, het huis te Londen van Prinses Elizabeth. Volgens de Daily Mail was de Prinses juist van de paar denrennen in Epsom teruggekeerd. Een telefoniste, die de inbreker ontdekte, werd neergeslagen. De man verdween, nadat de politie was gealarmeerd. De politie heeft njeegedeeld, dat by i het voorlopige onderzoek, dat uren in beslag heeft genomen, niet gebleken is,1 dat een onbevoegde zich toegang tot Clarence House heeft verschaft. ;^De 40-jarige telefoniste, die de politie Waarschuwde, nadat zy, naar haar zeg gen, door een onbekende was aangeval len, werkt pas sinds enkele weken aar de telefooncentrale van het huis. Zy had schrammen op de arm. Na behande ling in een ziekenhuis is zy naar Cla rence House teruggekeerd. Koningin en Prins naar Noordoostpolder De Koningin en Prins Bernhard zyn voornemens op Vrydag 13 Juli eei zoek aan de Noordoostpolder te brengen. MARGARET TRUMAN NAAR KONINGIN JULIANA Drie dagen zal Margaret Truman Nederland doorbrengen, waar zij de gast zal zyn van de Amerikaanse ambas sadeur Selden Chapin. Zeer waarschyn- lyk zal de dochter van de President van de V S. door Koningin Juliana ontvan gen worden. Margaret wordt 10 Juni des ochtends in Hoek van Holland verwacht. Te harer ere geeft Selden Chapin op 12 Juni eei officieel diner. Regezing besluit Lifters hoeven niet bij consuls aan te komen Liftende vacantiegangers die op g=ed geluk West-Europa doortrekken en niet voldoende geld overhouden om terug reizen, behoeven niet meer te rekenen op de steun van de Nederlandse consuls. Op deze wijze hoopt het ministerie van Buitenlandse Zaken de thans voorkomen de ergerlijke toestanden te beteugelen. De Nederlandse consulaten in Westeuropese landen mogen geen voc schot in geld of in de vorm van re: biljetten voor de terugkeer naar Neder land verschaffen aan landgenoten, die door eigen schuld in moeilykheden zijn geraakt. HONDERD BOUWVAKARBEIDERS NAAR ZUID-AFRIKA Naar de Nieuwe Leidsche Crt- verneemt zal morgen de eerste groep van 100 bouwvakarbeiders per KL.M. naar Zuid-Afrika vertrekken. Met tus senpozen van een week zullen er telkens 25 gaan- Zij zijn allen aangenomen door één werkgever en vestigen zich in Oranje-Vrijstaat, waar op net ogenblik de nieuwe „goudsteden" zich ontwikke len De gezinnen zullen, zodra hun huis vesting is voorbereid, nakomen. Water stijgt bij Tiel ruim G meter Om dijken van nieuwe sluis op de proef te stellen De hoge waterstand van 1926, toen de .ivierdyken het bijzonder zwaar te ver duren hadden, wordt thans nagebootst ii de 9 ha grote voorhaven van de sluis ii het AmsterdamRynkanaal by Tiel met het doel de sterkte van de nieuwe dyken beproeven. Het water, dat vorige week g even hoog als in de Waal stond aim vier meter boven N.A.P.), zal vol gende week meer dan zes meter zijn ge stegen. Dit hoge niveau wordt drie et malen gehandhaafd en daarna zal het water in drie weken tijd weer langzaam dalen. Doorstaan de dijken rond de vol gepompte haven de druk, dan zal men overgaan tot het wegbaggeren van de Woolbandijk. die de voorhaven nu nog n de rivier afsluit. In verband hiermee het verkeer van Tiel naar het Oosten reeds via de verkeersbrug over het bin- nenhoofd van de in aanbouw zynde sluis omgelegd. De 190 ton zware hefdeur, waaraan bij Werkspoor te Utrecht nog druk wordt gewerkt, zal omstreeks do jaarwisseling over water naar Tiel wor den vervoerd. H. Af. Koningin Juliana heeft gisteren op Soestdijk een delegatie van het derde wereldpetroleumcongres ontvangen. Nadat de leden der delegatie, met hun dames, in totaal 50 personen, aan de Koningin waren voorgesteld, onder hield zij zich geruime tijd met haar gasten. Verrassende mededeling van Van Fleet Geallieerden verloren evenveel oorlogstuig als de Chinezen "T\E VERBONDEN TROEPEN op Korea zullen de vijand niet verder naar -L' het Noorden achtervolgen, aldus heeft generaal Van Fleet de bevel hebber van het achtste Amerikaanse leger vandaag bekend gemaakt. De achtervolgingsfase is geëindigd met het opnieuw verdrijven van vijan delijke eenheden uit Zuid-Korea. Alleen ten Westen van de Imdjen zullen de Noordelijken nog verder achteruit geworpen worden. rokkend. Vier divisies werden zo Hoewel generaal Van Fleet aan het begin van deze week verklaarde, dat de Noordelyken net zover in Noord-Korea achtervolgd zouden worden, tot er ze kerheid zou bestaan over een eventuele breidheid van de vyand tot vredesonder handelingen, wordt er omtrent dit voor nemen niets naders meegedeeld. Mag hieruit worden afgeleid, dat er opnieuw vredes-pogingen zyn gedaan of op til zyn, of betreft het alleen een besluit van militair-strategische aard? Aan het slot van zyn, uiterst korte verklaring, zei Van Fleet, dat het acht ste leeer de „onwettige vyandeiyke aggressie tegen Zuid-Korea zal blyven stuiten en indien nodig dergeiyke drei gingen in Noord-Korea zal opvangen". De tegenstand der Chinezen nam gis teren langs het gehele Koreaanse front toe. By de verdediging van Jontsjon, Hwatsjon, Janggoe en Ondje leden de communisten grote verliezen. De brug genhoofden over de Hantan konden worden vergroot. In de lucht werden door Amerikaanse straaljagers hevige gevechten geleverd met Russische MIG- toestellen. Twee Amerikaanse vliegtui gen gingen verloren. Het voorjaarsoffensief van de Chi nezen heeft niet alleen de vijand zelf, maar ook de Zuidkoreaanse divisies der geallieerden zware verliezen be- Griekenland geelt speciale postzegels uit Naar de Nieuwe Leidsche Crt- ïrneemt zullen door de Griekse poste ryen van 1530 Juni speciale postzegels worden uitgegeven ter gelegenheid van de Paulusherdenking. Notariaat By K. B. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam: L Rietra, cand - notaris, wonende te Rotterdam (vaca ture P. Bos-). Een 40-j. caféhouder en een spoor wegarbeider, beiden uit Zwolle, zyn ge arresteerd wegens een vechtparty in een café aan de Zeedijk te A'dam. waarby de "*)-j. portier met een mes in de rug werd gestoken. Minister Rutten spreekt vandaag in Brussel spreekt t.g.v. het eerste lustrum het Ned.-Belg. cultureel accoord. DAT de weg Oost-Zeeuwsch Vlaande renKnocke (B deze zomer sterk ver beterd wordt. DAT er door de kou en het natte eer niet zoveel asperges komen als vorig jaar. maar de opbrengst wellicht hoger zal zyn (huidige prijzen plm. f2 per kg, tegen in 1950 f 1.49). DAT 60 Eng invaliden Maandag in Hoek van Holland aankomen om met Belgen, Fransen en Nederlanders de jaarlijkse Zutphen-rallye met motordrie wielers te maken. DAT het Spoorwegbouwbedryf te Utrecht met f269 800 laagste inschryver voor het maken van de onderbouw een draaibrug in de cpooriyn by Leeuwarden. DAT N. Worp te A'dam met 219.000 laag9te inschryver was voor de bouw van een fabriekslaboratorium voor de Kon. Zwaveizuurfabrieken v/h Ketjen te A'dam (hoogste van de 51 briefjes 295.000). DAT de 40-j. kantoorbediende Gerrit H. P. v. d. Linden. Scheltiusstraat 46, Amersfoort, Maandag j 1. in zwaarmoe dige toestand zijn woning heeft verlaten en sindsdien spoorloos is. DAT de dir.-bibliothecaris van de Leidse universiteitsbibliotheek, dr A. Kessen, op het bibliotheekcongres te Utrecht sprak over coöperatie by aan- DAT de hoofdcommies van de Ryks- verzekering9bank, A. F. Zeeven, benoemd is tot ridder in de Orde van O.-N, DAT kapt.-t.-z. J. G. Broekhuysen de mg van commandeur kreeg, zolang hy hoofd zeemacht van onze militaire mis sie in Indonesië is. DAT P A. M- Speet (KRO) en W- Vogt (AVRO) namens de Nozema naar Keulen gaan om het inningsysteem van de radio-luisterbijdrage in W.-Duitsland bestuderen. DAT de comm. der Koningin in Lim burg, mr dr Houbcn, op 18 Juni de eerste spade in de grond steekt voor de bouw in de Maascentrale te Bruggenum. DAT ir F- S. I.angemeyer als hoofd- ing-dir- van Rijkswaterstaat in Over ijsselDrente wordt opgevolgd door de hoofding.-A, I. L. Kleinjan. DAT een 13-j. en een 14-j. jongen uit A'dam-Noord zijn aangehouden, die een kuil onder het hek van een fabriekster rein hadden gegraven en langs deze veg 30 kg koper hadden weggesleept en •erkocht. DAT de bosarbeider H v. d. Brink te Ede twee reeën-baby's, die door de moe- n de steek zyn gelaten, zal trachten met de zuigfles in het leven te houden- DAT een Franse studiegroep op een tis door Europa ook in Den Haag, R'dam en Utrecht de woningbouw be studeerde en thans naar Denemarken is vertrokken. DAT negen Eng. journalisten gisteren op Schiphol aankwamen om tot Dinsdag het petroleumcongres in Den Haag by te wonen. DAT de Rlspond Tankers Ltd te Edin- burg twee tankers van 28000 ton elk by de N.D.S.M. te A'dam heeft besteld en dit de eerste Engelse order voor een Ned. werf sinds de laatste oorlog is. DAT de R'damse Lloydschepen Mod- jokerto en Tcsari met volle laadruimte resp. vandaag en Dinsdag a s-, naar In donesië vertrekken. DAT de textielfabriek Bengalen te Neede, afd. van de KWF te Hengelo, en sedert 1944 buiten gebruik, verkocht is aan Ten Hoope te Neede. DAT J. Schuddeboer te Zaandijk, oud- dir. van P. C. Vis en Co te A'dam en de havermoutfabriek De Grootvorst te Zaandyk, voorz. van de Spysolieconven- tie en oud-voorz. van de vakgroep groot handel in margarine enz., benoemd is tot ridder in de orde van O.-N. DAT de hoofdgroep Ambacht een bro chure heef', uitgegeven over de c e in het ambacht, verkrijgbaar aan het adres Badhuisweg 108, Scheveningen. DAT op 12. 13 en 14 Juni het 100-j. bestaan var. de psychiatrische inrichting te Franeker wordt herdacht, waar thans plaats is voor 675 patiënten. DAT de Kon. Ned. My ter bevordering der pharmacie van 68 Juni in Gro ningen vergadert, waaraan enkele ex cursies zyn verbonden. DAT in Münster een Duits-Ned. ver eniging is opgericht met dr W. van Delden uit Ahaus als voorz. DAT en wetsontwerp is ingediend tot grenswyziging tussen Wymbritseradeel en Wonseradeel (Fr.), waardoor het dorp Blauwhuis zal kunnen worden uit gebreid. DAT voor vier jaren in de Ned. Man- neraad zyn be- of herbenoemd mr W. A. Vos (voorz.), mr. H. v. Everdingen (plv. voorz.), vice-admlraal A. I. Pinke en de kapiteins t.z. M. M. Merens en F. M. van Straelen. zwaar getroffen, dat zij voorlopig zijn uitgeschakeld. De hoeveelheid oor logsmateriaal die de Chinezen op de Zuidkoreanen hebben buitgemaakt, zou net zo groot zijn, als zij zelf ty- dens het offensief hebben verloren. Aldus de Daily Telegraph. Dertig schepen uit Berlijn terug Na zes jaar door Russen te zijn vastgehouden Dertig van de 37 Nederlandse binnen vaartschepen, die sinds 1945 in de Ber- lijnse Westhafen vastliggen, zullen in de loop van de komende weken succes sievelijk naar Nederland terugkeren. De eerste vyf worden waarschijnlyk enige dagen verwacht. Het zijn tankers en aken van 125 tot 900 ton, die geduren de de oorlog in opdracht van de Duitse bezetters naar Berlijn waren gekomen, in 1945 door de Russen in beslag werden eschikking van eigenaars werden gesteld. De Russen weigerden echter de schepen hun te laten passeren. De meeste schippers met hun gezinnen zijn allang naar huis teruggekeerd; zes hunner bleven als be wakers achter. Eindelyk is thans accoord bereikt voor dertig schepen. De schepen zullen door de Russische zone met Duitse bemanning moeten varen, omdat het byna ondoenlyk is voor de Nederlanders paspoorten te krijgen. De Nederlandse schippers gaan per vlieg tuig naar de Engelse zone om daar hun schepen op te halen. Soekarno gaat werken als opzichter In een rede voor de arbeiders van de marinewerf te Soerabaja heeft president Soekarno verklaard, dat hy na de vas- tentijd enkele dagen aan de haven wil werken als opzichter, ploegbaas of am bachtsman en als het moet als een dood gewone straatveger. Deze woorden ont lokten aan de arbeiders een .aid gejuich. Sjairoeddin president Javasche Bank? Aneta verneemt uit welingelichte bron, dat de raad van commissarissen der Javasche Bank oud-minister Sjafroed- ain Prawiranegara zal aanbevelen als president-directeur der Bank. Nieuwe brandschatting van Nederlanders •generaal van het Indo nesische ministerie van Justitie (van Jamin dus) heeft aan Aneta medegedeeld, dat men binnenkort opnieuw alle bui tenlanders zal registreren. Zy die langer dan 6 maanden in Indonesië blyven, dienen 500 roepiah te betalen, de rest 300 roepiah. Met deze methode hebben de Jappen indertijd ook veel geld op gehaald. Hagenaar schilderde portret van Koningin De Haagse schilder Antoon van Welie heeft een nieuw portret van H.M. de Koningin vervaardigd, dat bestemd is voor het Raadhuis te Schiedam. Naar hy vertelde, heeft hy het begrip „vorstin" in geesteiyke en in decoratieve zin wil len weergeven. Het is nameiyk zyn be doeling, dat allen die de Landsvrouwe hoogachten en zich haar oprechte diena ren weten in deze beeltenis hun ideaal zouden vinden. Van 418 Aug. wordt de derde Benelux-stertocht voor leerlingen van middelbare-, ulo- en nyverheidsscholen gehouden en de V.V.V. te Bergen op Zoom geeft nadere inlichtingen. Zondag: zon 4.25—20.51; r 20.23. Maandag: zon 4.2420.52; 21.31. N.M.; 12 Juni EX. In dreiging en afweer achter het y zei en gordijn, voor de aggres- sieve en militaire macht van de Sowjet- Unie. Tegen die dreiging wil de wereld, wil West-Europa en dus ook Nederland zich beveiligen. Daarom wapent* het zich, daarom gaat het anderhalf milliard per jaar uitgeven aan zyn defensie. Daarom zal het gedurende een reeks van jaren krom moeten liggen. Nu ryst bij sommigen de vraag of er voor dit aUes wel reden is. Wil Rusland oorlog? Is het niet veeleer zo, dat juist de bewapening van West-Europa aan de Russen een gevoel van onbehagen geeft en dat zij daarom aggressief worden? In Duitsland vindt men deze mening bij degenen die zich verzetten tegen de her bewapening. Dat zyn lang niet alleen communisten. Zelfs Karl Barth verklaar de dat de Sowjet-Unie geen oorlog wil en hem niet kan willen. Anderen zoeken de schuld by de wapenfabrikanten in Amerika, die om der wille van grote winsten onrust zaaien en de volken tegen elkaar ophitsen. Dit Marxistische sprookje, zoals de heer Tilanus bet onlangs noemde, is al oud. Wordt het goed verteld, dan zyn er altyd nog wel die het geloven. Maar het blijft een sprookje. De werkelijkheid is anders. De werkelijkheid is dit, dat toen Amerika en Engeland hun troepen uit Duitsland terughaalden en op grote schaal demo biliseerden, Rusland zyn divisies onder de wapenen hield. De werkelykheid is voorts dit, dat Amerika indertyd zyn troepen uit Korea terugtrok en in Japan slechts een enkele divisie achterliet, maar dat Rusland èn de Noord-Koreanen èn de Chinezen van wapenen voorzag en trainde. Als Rusland werkelijk de vrede wil, waarom houdt het dan steeds 200 divisies op de been? Waarom heeft het dan in Oost-Duitsland en West-Rusland samen 115 divisies, waaronder 20 pantserdivisies geconcentreerd? Waarom wil het perma nent de beschikking hebben over vijf millioen man van de 25 millioen. die het als totale oorlogssterkte heeft? En waar om heeft het een dienstplicht van drie jaar? Langer dan enig ander land? Is dat alles te verklaren uit het feit, dat het zich bedreigd voelt door de lan- van het Noordatlantisch Pact die bezig zyn een leger te vormen? Een bezigheid overigens, die nog wel enkele jaren duren zal? Of is het omdat Rus land die militaire macht op een gunstig dat is dan voor het Westen ongunstig tijdstip gebruiken wil? Er is reden te over om te spreken van :n dreiging. En daarom ook reden om zich in te spannen maatregelen te nemen tot afweer van die dreiging. -pEN TWEEDE VRAAG die gesteld Kan ■*-J worden ;s deze: wat nu feitelyk die dreiging inhoudt. En dan dient gezegd dat die dreiging meer is dan een militaire dreiging. Was het dat alleen, dan zou de dreiging ophouden zodra het militair potentieel van Oost en West gelijk was zeker als dat van het Westen sterKer 3. Indien we de tijd ontvangen komt dat punt er. Want men wachte zich or- zich te vergapen aan het enorme mensenmateriaal van de Russen. Het is gelukkig zo. dat de Westerse mogelijk heden op verschillend gebied superieur aan de Russen. Een eventuele Rus sische stormloop zou met een veel klein°r aantal Westerse divisies zyn tegen te houden. Maar om dat kleinere aantal divisies te bereiken, zal het niettemin absoluut noodzakelijk zyn dat de landen van West-Europa eensgezind samenwerken. De dreiging is echter niet alleen mili tair. al spreekt dat op het ogenblik mis schien het meest; ze is ook ideologisch. Deze dreiging is ernstiger, omdat ze niet incidenteel is, maar omdat ze naar haar aard permanent is, omdat zy de mili taire dreiging oproept. In Rusland heerst het consequente Marxisme. Dit commu ne nu streeft moet krachtens haar -Christelyke principe streven naar de wereldheerschappij. Het mag in oe- paalde tijden en onder bepaalde omstan digheden ietwat nationaal getint zijn, de ereldheerschappy, het „Proletariërs al ler landen verenigt u' blyft doel. Daar door bedreigt het de wereld. Want deze dictatuur van het proletariaat betekent de doodsteek voor de Christelyke be schaving, voor alle cultuur, voor alle vryheid. Onder die dictatuur is er geen plaats voor de Kerk en versterft alle leven. Wat ze te bieden heeft, is alleen slaverny en ontmenselyking. Dat is de dreiging. Tegen die dieiging gaat het verweer. Sommigen willen van dat gezamenlijk eer niet weten, omdat er onder de partners zijn die beginselen huldigen iiie ten diepste aan de Marxistische verwant zyn. Men behoeft dit laaste niet te ont- en, men kan zelfs toegeven dat die samenwerking in vele opzichten negatief n toch vol te houden dat gezamen lijke krachtsinspanning noodzakelyk is. Beginselen worden niet altyd consequent beleefd en een negatieve eenheid kan voldoende zyn om de vyand tot afdein- te dwingen. ?t is de plicht van allen, ook van alle Nederlanders, zich tegen deze bedreiging alle menselyke waarden te verzet- zelfs al zou dit door oorlog moeten geschieden. Voor defaitisme is hier geen plaats. Men is niet overwonnen voordat men zich gewonnen geeft. Gewonnen geven kan de Christen zich i deze strijd nooit. Hier strijdt hy blind in de toekomst. Hy kan dat doen omdat zyn verzet niet voortkomt uit angst, omdat hy zijn kracht niet put uit zichzelf, maar omdat hy. doende het gebod, weet dat zyn God en Vader met hem is. Het Christelijk geloof is de sterkste, uiteindelyk de enige kracht tot afweer de dreiging. WEERBERICHT Kans op onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt met enkele plaatse- lyke regen- of onweersbuien, hoofdzakeiyk in het binnen land. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde of iets la gere temperaturen dan vam daag. (Opgemaakt te 10 uurV

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1