<!i)a^ Maar van een bepaalde beleidslijn is wel zeer weinig gebleken Vivawti ZIJDE db*»"* MEENKs u nieuwe leidsche courant VRIJDAG 1 JUNI 195! Spraakwaterval van minister Stai Wegens gebrek aan materieel nog geen diensttijdverlenging (Van onze ParlementsiedacteuT) WIE VERWACHT zou hebben, dat de vijfde minister van Oorlog en Marine na de oorlog, ir C. Staf, nu eens met forse lijnen in een boeiende rede de Tweede Kamer op de hoogte zou stellen van het be leid, dat hij met vaste hand op defensie-gebied zal gaan voeren, is gistermiddag wel zeer bedrogen uitgekomen. De minister zou inderdaad een goede beurt maken in een spraakwaterval hij heeft gisteren bij de beantwoording van de sprekers over de begrotingen van zijn beide departementen twee en een half uur gezellig staan keuvelen maar van een bepaalde beleidslijn is wel zeer weinig gebleken. Allerlei details heeft de minister behandeld, maar over de eigenlijke vraagstuk ken kabbelde hij met veel woorden rustigjes heen. inentingswet liet de minister dus vooi wat het was. Hy meende, dat het me disch ontoelaatbaar was, langer met in- Wel heel erg was het. dat h(j met enkele zin verklaarde, niet te zullen gaan op de algemene politieke opmer kingen, die naar zijn mening meer thuis horen bij de bespreking van het buiten lands beleid. Dit is natuurlijk geen juiste methode: het defensiebeleid in interna tionale vorm behoort bij uitstek bij deze minister thuis. Daarvan hangt het gehele binnenlandse beleid op dit stuk van za ken af. Men kan werkelijk niet goec spreken over de besteding van het toch waarlijk niet geringe bedrag van ander half milliard gulden, zonder dat duidelijk ls gebleken, waarvoor deze zullen worden besteed: voor de verdediging van de vrij heid van geheel West-Europa. Dat de achtergrond, waartegen alleen m de nationale inspanning, gecoördineerd met de inspanning van onze bondgenoten, kan worden bekeken. Hierover zweeg de bewindsman echter. Diensttijd voorlopig niet verlengd Even onbevredigend waren 's mi nisters opmerkingen over de even tuele diensttijdverlenging. Voorlo pig zal dit nog niet kunnen wegens gebrek aan materieel. In de defen sie-nota staat het echter enigszins anders. De minister heeft voorts in geen enkel opzicht laten blijken, op welke wijze thans op zo kort moge lijke termijn de vorming van een volledige werkelijk parate divisie lot stand zal komen. Bij het voorge nomen drie-ploegenstelsel zullen in 1952 de groepen onder de wapenen worden geroepen op 1 April, 1 Augustus en 1 December. Ook over de netelige kwestie van de Nationale Reserve is de Kamer niet veel wijzer geworden. De minister beperkte zich min of meer tot de klacht, dat er te weinig belangstelling voor bestaat. Over de oorzaken van dit „te weinig" liet hij zich niet uit, evenmin als over de wijze, waarop hierin verbetering zou kunnen worden gebracht. Onbevredigend was ook hetgeen de bewindsman opmerk te over de positie van generaal Kruis. Deze wordt bepaald door de bevorde- ringswet landmacht 1902. De minister zag geen enkele reden om dit standpunt te herzien. Op een interruptie van de heer Fens „wat doet de generaal antwoordde de bewindsman eenvoudig „niets". Dit betekent dus, dat de zette generaal jaarlijks zijn salaris krijgt, zonder dat hij er iets voor doet... Uitstel inenting medisch ontoelaatbaar Ook 's ministers standpunt t.a.v. de verplichte vaccinatie van militaiïen tegen pokken (met uitzondering van hen, die gewetensbezwaren hebben) was niet sterk gefundeerd. Hij meen de, dat de chef-staf het recht had tot het uitvaardigen van deze admi nistratieve maatregel op grond van de bepaling, dat militairen verplicht zijn, zich onder militaire geneeskun dige behandeling te stellen in geval Van ziekte van zichzelf of anderen. E Bri (Advertentie) Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: E Voorthulzen en P Mulder, Rotterdam GETROUWD: H v Heek en P J P Stulj. BEVALLEN: Stolp-Kirstein z, Wa- Heemstede; mevr Oosterveen-Wielinga z. De Lier. OVERLEDEN: A Pletak, Leiden; H F A 't Hooft 73 J, Rotterdam; W Scheffer 58 j. Rot terdam; E W Lap-van Duijn 59 j. Rotterdam; L R J A Royaards. Jordans (Eng.); G J Goe- koop 81 j. Goedereede; E Hoegsma 76 j. Amersfoort; J F v d Luur 63 j. Amsterdam; Th J van Spankeren-v d Knap 48 j. Amster dam; V Bing 82 J. Amsterdam; L J Visser. Amsterdam; W F T Kemps, Wassenaar; L G van Huijven 66 J, Rotterdam; V J M Mut- nting te wachten. De militaire schappij is nu eenmaal anders dan de burgermaatschappij. Er zijn tien geval len van hersenontsteking geweest, waar van drie dodelijk. Van deze drie had den zich twee vrijwillig laten inenten Inmiddels is de verplichting tot inenting reeds opgeheven. Breder onderzoek naar Wittenberg Van de rest van de beantwoording door de minister stippen wij nog het volgende aan. Ir Staf beloofde een bre der onderzoek dan tot nu toe is gedaan te laten instellen naar de gebeurtenis sen in het kamp Wittenberg, waar drie duizend militairen werden geconsig neerd wegens onjuist optreden van slechts enkelen. De mogelijkheid wordt overwogen onderofficieren te doen over gaan naar de officiersrang. De Engelse Home Guard kan niet als voorbeeld dienen voor de Nationale Reserve: dat zijn gezellige schietverenigingen, maar zij hebben geen enkele militaire waarde. Er moet een goede luchtwacht komen i 5500 leden, nl. 4600 i Van het Nederlandse Korea-deta- chcment z(jn 32 man gesneuveld, 57 gewond. 42 ziek of wegens een on geval buiten dienst en is er één ver mist. Omtrent de status van de artillerie inrichtingen zal binnenkort door econo mische zaken een wetsvoorstel worden ingediend. Militaire tehuizen draagt de minister een goed hart toe, maar geen geld voor meer subsidies. Nadere maatregelen tegen het vloeken in leger zijn niet nodig: iedereen weet, dat het verboden is. Tegen terugkeer militairen op Maandag per eerste gelegenheid, zodat zij niet op Zondag behoeven te reizen, bestaan bezwaren, omdat dan de oefeningen op Maandag in de war zouden lopen. Niet tijdens de werktijd, maar in de middagpauze is op het departement rhythmische gymnastiek beoefend door leden van de personeels vereniging. Marine bijna 14.000 man Van de opmerkingen van staats secretaris Moorman vermelden wij nog, dat hij met het oog op de ge stegen lonen en prijzen het jaar 1952 met zorg tegemoet ziet, omdat dan twee kruisers en twee jagers gereed moeten komen. De nieuwbouwpost zal een aanzienlijke verhoging moe ten ondergaan. Op 1 Mei j.l. bestond het marineper soneel uit 13.794 man, waarvan 5000 varend. De toekomstige sterkte is 16.000 man, waarvan 7.000 varend. Het korps mariniers zal tot taak hebben de scherming van marinebases en steun punten in Nederland. De vredessterkte van het korps is 4.000 man, de oorlogs sterkte 12.000. De redevoeringen van de minister er de staatssecretaris hadden tezamen ge duurd van 's middags een uur tot kwart over vijf. Voor replieken was daarom geen tijd meer. Deze zouden vanmiddag worden gehouden. Interpellatie-Van de Wetering Prijs van volksbrood voorlopig niet omhoog De bakkers staan er beter voor dan de kruide niers en de slagers, aldus de minister (Van onze Parlementsredacteur) Van de interpellatie-Van de Wetering (C.H.) over de broodprijs is gister avond in de Tweede Kamer niet veel terecht gekomen. Zij werd afge broken, nadat de Kamer een door de heer Hooij (KVP) ingediende motie van orde had aangenomen. Door deze motie werden de beraadslagingen geschorst om de Kamer in de gelegenheid te stellen het vele cijfermateriaal, dat zowel door de heer Van de Wetering als door minister Mansholt ge produceerd is, nader te bekijken. Tevens zegde minister Mansholt toe, binnen veertien dagen een nota over de prijsvorming aan de Kamer te zullen zen den. die dan, na door de middenstands- te zijn bestudeerd, grondslag zal zijn voor een nadere gedachtenwisse- ling. Deze gedachtenwisseling zal in ieder geval vóór het zomerreces plaats hebben, doch dit zal nog wel enige weken duren. De interpellatie ging voornamelijk over het feit, dat de bakkers volksbrood be neden kostprijs moeten verkopen. Daar had de heer Van de Wetering bezwaren tegen. Hij drong dus in feite aan op een verhoging van de prijs voor dit volks brood. Minister Mansholt voelde hier echter niets voor. Wel gaf hij toe, dat op het volksbrood verlies wordt geleden, dat wordt ruimschoots goedgemaakt door de overwinst op andere bakkerij producten. Blijkens een ingesteld onderzoek is het gemiddelde inkomen van een bakker na de jongste wijziging van de broodprijs en de loonsverhoging op het platteland resp. Drente en Zuid-Holland ƒ5.209 en ƒ5.603. Voor de provinciesteden is dit inkomen in Drente 7.317, in Zuid-Hol land ƒ7.463. Ook is een onderzoek inge steld in de grote steden Amsterdam, Rot terdam. Den Haag en Utrecht. Daar is het gemiddelde bakkersinkomen ƒ8.813. De minister meende, dat er over het algemeen in het bakkersbedrijf geen moeilijkheden zijn. De bakkers staan er beter voor dan bijv. de kruideniers en slagers, verklaarde hij. Later zullen wij dus zien, wie er gelijk heeft: de heer Van de Wetering of de minister. In ieder geval gaat voorlopig de prijs van volksbrood niet omhoog, tenzij er zich nieuwe factoren zullen laten gelden. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR Varkensdief uit Leidschen- dam gewassen In de nacht van 23 op 24 Maart wist de los-werkman H. J. B. te Leidschen- dam het slot van een schuur te verbre ken. Hij ging naar binnen, sloeg een varken dood en nam het dier mee. Bij de verkooppogingen had hij erbij ver teld, dat het varken gestolen was en zo liep hij al gauw tegen de lamp. Voor de Haagse rechtbank bleek, dat hij reeds eerder veroordeeld was. De eis s een gevangenisstraf van 10 maanden u Uitspraak 14 Juni. Staatssecretaris Moorman over de snuiver De heer Wichers maakte niet iets nieuws, maar kreeg wel een beloning (Van onze Parlementsredacteur) MET ENIGE VERONTWAARDIGING heeft staatssecretaris Moorman gistermiddag in de Tweede Kamer de heer Ritmeester (VVD) ge antwoord op diens betoog in zake het gebruik van de snuiver op de onder zeeërs. Hij verweet het Kamerlid, dat hij de fakkel van de heer Wichers had overgenomen en betoogde, dat er geen sprake van was, dat de Marine zich niet Koninklijk jegens de heer Wichers zou hebben gedragen. Evenmin kan er sprake van zijn, dat door de handelswijze van de Marine ook maar één onderzeeboot of een mensenleven tijdens de oorlog verloren is gegaan. De staatssecretaris meende, dat hetder van de snuiver is. Evenmin is het idee van de snuiver geen uitvinding was ons dan duidelijk, waarom Amerika zich dat deze reeds aanwezig juist tot de heer Wichers heeft gewend met de vraag, of zijn uitvinding nog ver beterd kan worden. Uit het verdere van het debat zal nog wel blijken, dat de zaak van regeringszijde niet geheel zuiver gesteld. De heer Wichers is het niet een beloning als zodanig te doen, doch wel om de ruiterlijke erkenning, dat hij inderdaad de uitvinder van het snuiverapparaat is). Ned. Televisie-stichting thans opgericht Te Hilversum is gistermorgen de stich- tingsacte getekend van de Nederlandse televisie-stichting (N.T.S.), welke is opge richt door de vier grote omroepvereni gingen, voorlopig voor de ^jd van twee Aan de doelstelling van deze nieuwe stichting ontlenen wij: „Het bereiken van een zo breed mogelijke samenwerking op het terrein van de televisie, o.m. door het bevorderen van een regeling van zendtijden, zo, dat elk van de stichters gelijke uitzendmogelijkheden zal hebben". Voorts behoor, tot de doelstelling het coördineren van de programma's, te we ten gemeenschappelijke verantwoordelijk heid, opstellen van nationale program ma's en het exploiteren van studio's. In het bestuur van de nieuwe stichting hebben drie leden van elk der 4 omroep verenigingen zitting. Voor de NCRV zijn dit: Mr A. B. Roosjen. C. A. Keuning en mr A. H. van de Veen. Er zal een dagelijks bestuur van vier personen worden gekozen. Advert was op de in 1914 gebouwde onderzeeërs. Toen kon reeds door het aanbrengen van een dieselkoker min of meer onder water gevaren worden. De verdienste van de heer Wichers lig er volgens de staats secretaris slechts hierin, dat hij niet de uitvinder was van iets nieuws, doch dat hij slechts de aandacht had gevestigd op iets, wat bij de aanbouw van nieuwe onderzeeërs niet ter sprake was ge komen. Japanners waren ons voor Het project van de heer Wichers is in 1933 in Nederlands-Indië aange boden en daar gebleven. In 1934 werd door anderen de aandacht op de snuiver gevestigd. Dat was mo gelijk, omdat in 1933 bericht was gekomen, dat de Japanners reeds onder water konden varen met ge bruikmaking van dieselmotoren. Toen is een ander project ontworpen dan dat van de heer Wichers, omdat het zijne hier onbekend was. In 1936 heeft de heer Wichers zijn vin ding opnieuw aangeboden aan de minis ter van Defensie. Deze gaf hem toestem ming, octrooi aan te vragen, onder mede deling, dat hij geen militaire geheimen mocht verraden. Hiervan heeft de heer Wichers geen gebruik gemaakt. In 1910 gingen Nederlandse onderzeeërs naar Engeland, waar de Engelsen voor het eerst iets van een suniver zagen. Zij zagen er geen nut in en gelastten de ver wijdering. De taak van de Engelse onder- zeevloot was een andere dan die van de Duitse, die wel van de snuiver gebruik heeft gemaakt. Rechtens geen beloning? Rond de zaak Wichers heerste grote verwarring, toen de heer Moorman als staatssecretaris optrad. Persoonlijk heeft hij toen de zaak in handen genomen en de heer Wichers gevraagd, of hij een juridische oplossing wilde of een minne lijke schikking, waarvoor van overheids wege voorkeur bestond. Hem werd voor gesteld, de titulaire rang van overste te krijgen plus een uitkering van 3000. De heer Wichers heeft zich hiermee accoord irklaard, na geruime tijd van beraad en overleg met advocaat en vrienden. Te gelijkertijd erkende hij, dat de staat hem rechtens niet behoefde te belonen. (Wij hebben de indruk, dat met deze mededelingen de zaak niet afgelopen is. Zijn wij wel ingelicht men zie ook, in ons blad van 14 September 1950 reeds over deze kwestie werd geschre- dan heeft de zaak zich enigszins anders toegedragen dan staatssecretaris Moorman heeft verteld. Zo vragen wij ons bijvoorbeeld af, waarom aan de heer Wichers een titulaire bevordering en een gratificatie werden toegekend, wanneer hij inderdaad niet de werkelijke uifuin- Advertentie) Dr J. v. d. Berg en dr Bosman worden ambassadeur Onze gezant in Zuid-Afrika, dr J. v. d. Berg wordt de eerste Nederlandse am bassadeur in dat land en dr D. B. Bos man, de huidige gezant van Zuid-Afrika in ons land, wordt ambassadeur in Ne derland. De bewilliging voor deze benoemingen s reeds afgekomen. Dezer dagen meld- Ier. we reeds dat beide landen hun ge- :antschappe« tot ambassades zouden ver heffen. Dit werd gisteren door minister Stikker bevestigd op een door de Zuid- afrikaanse gezant in Den Haag gegeven ontvangst ter gelegenheid van de z.g. „Unie-dag". Ook België en Zuid-Afrika zullen hun gezantschappen tot ambassades verhef- Jaarverslag Algemene Rekenkamer Knoeier werd voor 76.000 beboet, maar krijgt nog steeds Rijksvoorschotten Nadelig saldo van de Legertentoonstelling 70.000 meer dan men verwachtte IN EEN LIJVIG VERSLAG van 83 foliovellen over het afgelopen jaar noemt de Algemene Rekenkamer het onderzoek naar de saldi van de illegale gelden bij de Ned. Binnenlandse Strijdkrachten weinig bevredigend. Van de f 5.2 millioen, die het Nationaal Steunfonds aan de B.S. verstrekte, is waarschijnlijk slechts f 3 millioen uitgegeven ten behoeve van de illega liteit of het rijk. Ruim f 2 millioen zijn niet behoorlijk verantwoord. In dit bedrag is 325.000 begrepen voor het gewest Friesland en 1,6 mil lioen voor het gewest Amsterdam, dat in zijn administratie slechts 1,2 mil lioen van de 2.8 millioen kan thuis brengen. De verantwoording sluit met een tekort van 228.000. Hoe dit tekort is veroorzaakt, blijft een open vraag, de beoordeling moet men echter breed standpunt innemen. Het is i zeker, dat het bedrag aan kasgeld op onoirbare wijze is verdwenen, want ook de verantwoordingsstukken zyn zoek geraakt. Kastekorten Wel zijn in een aantal gevallen oneerlijkheden vastgesteld. Zo was b.v. een bedrag van f 6.000, dat moest worden overgeboekt, niet in de kas- (Advertentie De wond're Daart 38 Ontsteld hoorde Arie hem aan. Angst voor her haling van de daad pijnigde Jacques. Behoorde dit bij de obsessie, of kende Jacques zo goed de zwarte afgrond in zijn hart. Kort geleden ci teerde hij Verlaine. Hélas, ce noir abime de mon e. Zijn zonde was niet dat hij een vonnis voltrok maar de lust waaruit hij de daad vol bracht. Jacques een mens met een misdadige aanleg..., maar de angst voor herhaling wees eerder op een krankzinnige dwanggedachte...als Jacques hiervan verlost kon worden zou hij ge zond en gelukkig kunnen worden. Het gevecht in de schuur... Monsieur peinst over mij, onderbrak Jac ques, dat moet u niet doen, ik voel me veel beter... op het water zou ik kunnen vergeten... Het water voor Kees... het water voor Jacques, het water was goed voor allen die zich opge jaagd voelden. Ernstig en overtuigd antwoordde Arie: Het water is een groot dokter die nooit faalt. Monsieur Huisman zal het u toegeven, meende Jacques. Arie schrok op; de zon stond hoog aan de hemel, het was zeker al elf uur, Kees en Ali konden nu elkaar al wel verteld heb ben, hoe erg de scheiding was en hoe zoet het We moeten terug naar boord, zei hij. De ban hunner gedachten was doorbroken, als twee zorgeloze mensen wandelden zij langs de rivier, zij zagen de zon op het water, zij zagen een visdief in glijvlucht neerduiken naar buit en de triestheid voer uit hen weg. Boven aan de vlonder bleven zij staan. Zij ge loofden hun ogen niet. Hield de Zwerver uitver koop? Op de vaarbomen, bij het roer, lag de kooi te luchten in de zon, over de giek hingen de dekens en in het ruim stonden koffers en dozen en de gehele inventaris uit de provisiekast, ter wijl Kees de zwabber hanteerde alsof hij beze ten was door een razende dadendrang. Bij de beun stond Ali pannen te schuren. Arie en Jacques zagen elkaar glimlachend aan, de verzoening leek volkomen, het gezin draaide weer op volle toeren. Hoera, de lente is in 't land, begon Arie te zingen. Dreigend zwaaide Kees met de zwabber, doch zijn gezicht was zonnig als de zomerdag. Na de eerste begroeting verklaarde Ali haar doortastende ijver. Het was een bende aan boord, alles stond op en door elkaar en het bed moest naar buiten. Zo'n mannenhuishouden was niet om aan te zien, ze zou alles een goede beurt geven. Bedenkelijk bezag Arie de wanorde, van varen zou voorlopig niet veel komen. Staat het je niet aan? vroeg Ali. Als de schoonheid spreekt, zwijgt het ver stand, antwoordde Jacques galant. Zo lang de schoonheid aan het woord is gaan wij maar weer naar de wal, zei Arie lachend. Heftig protesteerde Kees tegen dit voornemen, het lapzwansen was afgelopen, ze moesten mee aanpakken. Geamuseerd grepen zij een werk tuig en nijver verleenden zij hun hulp aan de grote schoonmaak. Zij deden het echter op hun manier, maar deze manier kon Ali niet goed keuren... het vuil moest uit de hoekjes weg. De Zwerver onderging een verjongingskuur en na de bewerking lag hij koket op het water.. Roken jullie nu maar een cigaret, ik zal voor de koffie zorgen, zei Ali tevreden. Goedkeurend knikte Kees, het was tijd voor een stukje eten. Na het eten kon er eindelijk zeilgemaakt wor den en met een prettige zijwind voeren zij vat de sluis weg. Hoever komen we vandaag? wilde Ali weten. Als we geluk hebben zou je in Roermond de laatste trein kunnen halen, zei Arie effen. Kees zweeg doch Ali vroeg verwonderd: De... laatste... trein? Kees zag hem waarschuwend aan, maai barmhartig antwoordde Arie: Ik heb Kees zo iets horen mompelen. Ik blijf aan boord tot Kees mee naar huis teruggaat, al zou het een half jaar duren, zei Ali gedecideerd. Nu dit vast stond moest de slaapgelegenheid besproken worden. Dan moet ik voor jullie maar een tent het ruim plaatsen, besloot Arie. Kees meende echter dat getrouwde mensen recht hadden op enige voordelen, de kooi kwam hem en Ali eerlijk toe. Kees kreeg, terwille van Ali, zijn zin en Arie nam op zijn eigen schip ge noegen met een slaapplaats in bet ruim. In Asten bleven zij overnachten, na de laatste kop koffie trok Jacques zich bescheiden terug naar de tent waarin hij met Arie zou slapen, hij begreep dat er verklaringen afgelegd moesten worden waarbij hij een storend element zou zijn. Ali erkende ruiterlijk haar ongelijk, haar der had haar de ogen geopend. Ze was nu dank baar omdat de reis ondanks haar was doorgezet. (Wordt vervolgd). De volmaakte vogel verschrikker administratie verantwoord. Bij tus sentijdse overneming van een beheer waren kastekorten van in totaal f 5.600. Er waren sigaretten waarde van ruim achtduizend gulden verdwenen. De Rekenkamer ontdekte een illegaal saldo van 10.000 dat nog op een bank rekening stond. Verder is er met minis ter Lieftinck een verschil van mening over de afwikkeling van de administra tie van het Steunfonds. De Rekenkamer meent, dat voor de bestemming van 7 millioen nadere goedkeuring van de wetgever nodig is. Opdracht aan knoeier Ernstiger acht de Rekenkamer het feit, dat het ministerie van Oorlog belangrijke opdrachten tot revisie motorraaterieel heeft gegeven aar bedrijf, dat wegen economische delicten reeds tot tien geldboeten van in totaal 76.000 is veroordeeld. Volgens de minister was de inschake ling van dit bedrijf voor herstel van militaire auto's dringend noodzakelijk in erband met de verhoogde militaire krachtsinspanning. Intussen zijn aan dit bedrijf echter weer belangrijke voor schotten verstrekt, zonder dat voldoende zekerheid voor terugbetaling bestaat. Onrechtmatig voordeel Merkwaardig is ook de geschiede- s van de doktoren van de rijksge neeskundige dienst, die tijdens de oorlog extra werden beloond voor keuringswerkzaamheden ten behoeve van de Duitsers. Volgens het verslag neigt de minister van Oorlog hoe langer hoe meer naar het standpunt, dat de betrokkenen dit in de ogen van de Rekenkamer onrechtmatig verkregen voordeel maar moeten be houden. Een voorbeeld van gebrek aan zuinig heid is de uitgave van een boek over de evacuaties in Nederland In 19391940. De vijftienhonderd exemplaren kostten bijna 15.000 en de opbrengst is tot nu toe slechts ruim 2000. Het nadelig saldo van de legertentoonstelling be- LIKDOORNS verdwijnen pijnloos, snel en zeker met: droeg 70 000 meer dan men verwachtte. Wanneer alle uitgaven wegens salarissen van militair personeel, militair transport en vermissing van legergoederen zouden worden meegeteld, zou dit tekort nog met enkele tonnen stijgen. Bewaking ambassade 100.000 Het heeft voorts de aandacht ge trokken, dat voor de bewaking van een der ambassades in het buitenland 100.000 per jaar nodig is. Ook is ge bleken, dat het rijk voor de confectie dienstkleding belangrijke bedragen teveel heeft betaald. Bovendien kreeg het daarvoor nog kleding, die niet aan de eisen voldoet. Jhr Van Lidth de Jeude verliet ziekenhuis De oud-minister jhr ir O. C. A. van I Lidth de Jeude, die bij de opening van I het petroleum-congres te Den Haag onwe werd en naar het ziekenhuis Bronovo werd overgebracht, heeft reeds gisteren dit ziekenhuis kunnen verlaten. 1 I Nader onderzoek in het geval-Wittenberg (Van onze Parlementsredacteur) Minister Staf bleek in de Tweede Ka mer gistermiddag verheugd over het feit, dat vrijwel algemeen geen bezwaar be stond tegen het besteden van het grote bedrag van 1)4 milliard voor de defen sie. Zuinig beheer is nodig en in dit opzicht is geen reden tot wantrouwen aanwezig. De buitenlandse bijdrage over vier jaar. die grotendeels in natura wordt geleverd, kan geschat worden op ƒ6 tot f 8 milliard, dat is dus minstens even veel als de Nederlandse inspanning fnoet opbrengen. Uitvoerig ging de minister in op de inschakeling van Nederlandse in dustrie. Omtrent wat er na 1954 moet geschieden bestaat nog geen enkele ze kerheid, doch natuurlijk moeten daarvoor plannen worden gemaakt. Daarna be sprak minister Staf uitvoerig de alge mene organisatie in de onderlinge samen hang van de verschillende defensie-on derdelen en de internationale samenwer king in Westeuropees en Noordatlantisch verband. Omtrent het geval-Wittenberg deelde de minister mee. dat het kamp niet ge heel klaar was. toen de herhalingsoefe ningen begonnen, terwijl bovendien de opgekomen troep zeer moeilijk was. Bij de beschouwing van het geval moet dit in het oog gehouden worden, evenals b.v. het verschil in karakter tussen Engelsen en Nederlanders met betrekking tot de tucht in het algemeen. Overigens zegde de bewindsman de heer Bruins Slot toe, een verdergaand onderzoek naar de ge beurtenissen te zullen instellen. :il!i>M:i':iiilillllIIIIIHIIIinnilinnnilH01iiniiniU!lll!lMi:':i!!llllHIINQlNMBi f)"' lied dei letheraolven ZATERDAG 2 JVSL HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Niuws. 7.15 Gewijde muziek. 7 45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.03 Metropole-orkest en solisten. 12.30—12.33 uur Land- en Tuinbouw. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Amusementsmuziek. 2.00 Plano duo. 2.20 Instrumentaal septet en soliste. 2.40 Amateuruitzending. 3.15 Kroniek van Lette ren en Kunsten. 2.50 Zang en plano. 4.10 uur Gram. 4 30 „De Schoonheid van het Grego riaans". 5 00 Voor de Jeugd. 6.00 Pianomuz. 15 Binnenlands overzicht. 6 25 Orgelspel. 40 Regeringsuitzending: ..Zoeklicht op de Westerse defensie". 7.00 Nieuws. 7.15 „Dit la :ven". causerie. 7.27 Gram. 7.52 Journalistiek verzicht. 8.00 Nieuws. .8.06 De gewone man. 8.12 Gram. 8.15 „Lichtbaken". 8 40 ..Steek eens op. Heren". 9.00 Gev. muziek. 9 53 „Wat zou U doen?" 10.00 Operetteconcert. 10.30 „Wij lulden de Zondag ln". 11.00 Nieuws. 11.15 Nieuws ln Esperanto. 11.22—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA. 700 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. 8 45 Gram. VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld". 10 05 Morgenwijding. VARA 10.20 uur Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Strijkkwartet 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Dansmuziek. 1.00 Nieuws. 1 15 Omroeporkest. 2.00 Voor de Jeugd. 2.30 Hawaiian-muzlek. 3.00 Boekbespreking. 3.15 Kamerorkest. 4 00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 4.15 Lichte muziek. 4 45 uur Sport. 5 00 ..Festival of Britain": Philharm. orkest, koor en solisten. 5 30 Voor de Jeugd. 6 00 Nieuws. 6.15 VARA-Varla. 6 20 Gram. 6 30 Volksmuziek. 7.00 Artistieke Staalkaart. VPRO 730 „Passepartout", causerie. 7.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 755 „Deze week", causerie. VARA 8.00 uur Nieuws. 8.15 Gev. programma. 9.15 Tlroler muziek. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Instrumentaal sextet. 10.25 „Onder de pan nen". hoorspel. 10.45 Orgelspel. 11.00 Nieuw». 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. t<f>' (Advertentie) Weerbcr. 1.00 Nieuws. 1.10 Voor de soldaten. 2 10 Sport. 2.15 Discussie. 2.45 Arbeldersork. 3.15 Orkestconcert. 4.15 Hoorspel. 5.00 Voor de kinderen. 5.55 Weerber. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6 25 Lichte muziek. 7 15 Interviews. 7.45 Parlementsoverz. 8 00 „Festival Muslc- Hall". 9 00 Nieuws. 9.15 Hoorspel. 10.45 uur Avondgebed Ai. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme, 12 00 Parlementsoverzlcht. 12.15 Dansmux. 1 00 Sport. 1.35 Orgelconcert. 2 00 Orkestcon cert. 2 45 Sport. 3 00 Sport 3 30 Militair Or*. 4 00 Sport. 4.35 Lichte muziek. 4.45 Sport. S 00 Orkestconcert. 5.30 Sport. 5.45 Jazzmuztex. 6.15 Sport. 6.45 Causerie. 6 59 Sport. 7.00 uur Nieuws en radiojournaal. 7.25 Sport. 7.30 „Quiz". 8.00 Orkestconcert. 9 00 „Lighter Side". 9.30 Verzoekprogramma. 10.00 Nieuws. 10.15 Lichte muziek. 11.15 Gram. 11.56—11.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Operettemuziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Volksliederen. I.30 Koper-ensemble. 1.50 Uitwisselingspro gramma. 3.00 Accordeonmuziek. 3.15 Gram. 3 30 Accordeonmuziek. 3 45 Gram. 4.00 Idem. 4 10 Meisjeskoor. 4.25 Lultredtal. 4.45 Meis jeskoor. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5 30 Orgel concert 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuw». 7.30 Gram. 7 50 RadlofeulUeton. 8.00 Omroep orkest en solist. 9.00 Act 9.15 Gram. 9.55 uur Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprograrrima. II.00 Nieuws. 11.05 en 11.30—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12 05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.10, 1.30 en 2 00 Verzoekprogrsmma. 3.00 Gram. 4 30 Lichte muziek. 5 40 Gram. 6 30 Accordeon muziek. 7.00 en 7 40 Gram. 7.45 Nieuws. 8 00 Lichte muziek. 9 00 Lichte muziek. 9.30 Jazz muziek. 10.00 Nieuws. 10.15 Gram. 1055 uur Nieuws. 11.00 Gram. 1155 Nieuws. (Advertentie) /6x kefpe*, dm«ts£St

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3