Jliettwo £eiltsrf)c ÖEouranl Moskou uitgenodigd voor conferentie van de Grote Vier in Juli De agenda zal van neutrale aard zijn, zonder propagandapunten Amerika toont belangstelling voor snuiverapparaat Ontslag van Kruis had eerder moeten komen Geallieerde opmars in Korea tot stilstand gekomen Admiraal Sherman wil vlootblokkade van het rode China Tilburgse bedrijven leden veel schade Wist l Barmhartigheid en rechtvaardigheid DONDERDAG 31 MEI 1951 BUREAUX; Steeostraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening; 58938. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0.40 per week AD VERTE NTÏEN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 923Ï Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.; H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1IK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlontuosUclils oMltora mjairrllalcjlieaspou" TWEEDE HUURVERHOGING IS NODIG ZIE PAG. 3 Na alle gezeur met Gromyko Nu na reeds meer dan 70 uur onderhandelen in ettelijke vergaderingen de Sowjet-afgevaardigde, Gromyko, in het Palais Rose niets van zijn rode kleur verloren heeft en de agendaconferentie al dieper in het laby rinth van ontoegeeflijkheid verdwijnt, hebben de drie Westelijken be sloten zich rechtstreeks tot het Kremlin te wenden. Moskou wordt uit genodigd voor een bijeenkomst der Grote Vier in de 2de helft «van Juli. Parodi gelegenheid te geven zijn werk als directeur-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken Naar verluidt, zijn de drie Westelijke mogendheden voornemens alle drie een nota tot Rusland te richten. De inhoud zal gelijkluidend zijn. In de nota wordt de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, uitgenodigd in de laatste helft van Juli een viermogend- hedenbijeenkomst bij te wonen. Ver klaard wordt, dat de agenda voor een dergelijke bijeenkomst van neutrale aard zal zijn en geen punten zal bevatten, die er voor propaganda-doeleinden in zijn opgenomen. Teven zal hierin worden verklaard, dat de tot nog toe bereikte overeenstemming voldoende basis vormt voor een „nuttige" conferentie der ministers van Buiten landse Zaken. Het is nog niet zeker of de nota's aan Gromyko door de plaats vervangers zelf zullen worden overhan digd, of dat ze in Moskou zullen worden aangeboden. Dit laatste schijnt waar schijnlijker. Gisteren hebben de plaatsvervangers te Parijs niet vergaderd, om de Fransman De Saar weer op 't politiek toneel Adenauer boos op Frankrijk De zijns inziens onbevredigende gang van zaken in het Saarland, waar, zoals gemeld, de pro-Duitse democratische partij is verboden, heeft Adenauer giste ren bij de opening van het debat over de Saarkwestie in de Westduitse bonds- zijn schulp gekropen. Hij uitte een reeks van beschuldigingen aan het adres de Franse en Saarlandse regering, welke er op neer kwamen, dat Frankrijk de j rijke Saar van Duitsland tracht af te halen. De besprekingen in het Palais Rose zijn vastgelopen op de vraag, of de vier ministers al dan niet het Noord- atlantische verdrag zullen bespreken. Gromyko stond er op, dat dit zou ge beuren, daar het pact z.i. een militaire aaneensluiting van het Westen tegen Moskou is. De Westelijke plaatsvervan gers weigerden dit, omdat Rusland geen 'an het pact is. Tot nu toe is over eenstemming bereikt over de demilitari- van Duitsland, het Oostenrijkse GROMYKO. onafhankelijkheidsverdrag, de beweerde schending van de vredesverdragen door Italië, Roemenië, Hongarije en Bulgarije en een programma voor de vermindering der bewapening. Een voorbeeld voor Nederland Uitvindei Wicheis kreeg f 3000, terwijl f 85.000 nog maai een klats betekende (Van onze Parlementsredacteur) VOOR DE UITVINDER van het zgn. snuiverapparaat, de luitenant ter zee eerste klasse Wichers uit Wassenaar, is gistermiddag in de Tweede Kamer een lans gebroken door de heer Ritmeester (VVD)Deze betoogde, t over de kwestie nooit een einduitspraak is gevallen, omdat de Kamer zich nog niet eerder in het openbaar mee heeft bezig gehouden. Het "diw^dóm"zeggen "li j snuiverapparaat is van enorm belang. De Nederlandse Marine heeft echter vankelijk zich voorzichtig uitlatend, omde betekenis van deze uitvinding aanvankelijk totaal niet doorzien, de tijdelijke genegenheid van Frankrijk j Ti)dens d to is die betekenis het begrepen door de Duitser, Dank zij de aanwending van dit apparaat zijn Duitsers met hun onderzeeboten i de Oostkust van Amerika gekomen hebben zij troepen aan land kunnen -t\U.ISUzetten op Groenland. Europese .UatTn ZTU'SSSS'SI Schokking heet, indertijd dat het Saarland dit Frankrijk heeft in;d nota ontkent, dat dat de heer Wichers slechts ge- antwoord op de Duitse noia oninenr. oa. and„en aan hebbe„ gewerkt. De uit- zyn politiek op het definitieve mta-bestaat uit ,wee delen; getrimd verdrag voormtioopt. dieselen en geheel onder water varen. De Westduitse socialisten tyn van plan |Et .g gezegd'dat men al lang wist. dat zich tegen de ratificatie van het plan- dje mogelijkheden er moesten zijn. Daar np nes a gaat ^et echter niet om. Het gaat er om, deze mogelijkheid kan effectueren. zich mee bezig nemende verzet in West-Duitsland tegenhebben gehouden, hebben niet veel Schuman te verzetten, zolang de toestand J in het Saargebied niet is gewijzigd. Naar verluidt heerst er in Franse rege-1 ringskringen ongerustheid over het toe-j De anderen, die de Franse Saar-politiek. Ongeluk bij oefening van Nat. Reserve iders gedaan dan de uitvinding heer Wichers gedeeltelijk torpederen. De marine heeft op dit punt de tijd laten voorbijgaan. Het gevolg is, dat uitvinders zich niet meer tot de marine wenden, maar elders hun geluk gaan beproeven. Tijdens een oefening van de plaatse- j Intussen heeft Amerika zich tot de heer lijke afdeling van de Nationale Reserve -wichers gewend met dc vraag, of het te Almelo heeft een te vroeg ontploffen-mogeijjk is_ zyn uitvinding nog te ver- de handgranaat de rechterhand van de volmaken adjudant W. van Walderen zo ernstig verminkt, dat dat lichaamsdeel afgezet! De uitvinding van de heer Wichers is moest worden. I slechts gedeeltelijk gehonoreerd. Hij Tilanus in de Tweede Kamer: Bezwaren tegen Zondagsdienst in het leger (Van onze Parlementsredacteur) Bij de voortzetting van de behande ling van de begrotingen van Oorlog en Marine vroeg de heer Tilanus (C.H.) gistermiddag in de Tweede Kamer, na dat hij het zgn. Russische „vredesstreven" had gehekeld, of er reeds militaire lessen getrokken zijn uit de oorlog op Korea. Voorts betoogde hij, dat het ontslag van generaal Kruis reeds veel eerder had moeten komen. Hij maakte bezwaar tegen het overmatig gebruik van dienst auto's, het stichten van militaire bakke rijen, de al te grote uitbreiding van het wapen der marechaussee en het te grote aantal raden in de legerorganisgtie. De heer Kikkert (C.H.) meende ge dwongen dienstneming bij de Nationale Reserve te kunnen aanvaarden, wanneer het niet anders kan, doch dan niet voor hen. die reeds zich vrijwillig hebben op- Hoog- gegeven. De heren Van Sleen (Arb.) carspel (Comm.) drongen aan op een snelle en meer royale uitvoering van de wet op de pensioenen voor mobilisatie slachtoffers. De laatste betoogde boven dien, dat Nederland meevaart in het Amerikaanse schuitje, terwijl de Ver enigde Staten niets anders doen dan de Sovjet-Unie provoceren. Ds Zandt (S.G.P.) vroeg om een leger order, die strenge straffen op vloeken in het leger stelt en bepleitte de moge lijkheid van terugkeer van verlof op Maandagmorgen per eerste reisgelegen heid een wens, waarin ds Fokkema (A.R.) hem bijviel. Voorts vroeg ds Zandt te bevorderen, dat geen dienst, ook niet door de luchtmacht, op Zondag wordt verricht. Principiële bezwaren had hij tegen de vrouw in het leger, die de man ver dringt. Hij vroeg inlichtingen naar aan leiding van het feit. dat op een der af- - het departement vrouwe- i diensttijd dansmuziek lijk personeel instudeerde. Minister Staf zou vanmiddag de sprekers beantwoorden. Gistermiddag dankte hij reeds voor het vertrouwen, zijn optreden was begroet. Hij bracht, ook lof aan zijn beide voor gangers, de oud-ministers Schokking en s'Jacob, die hun ambt onder moeilijke omstandigheden hebben vervuld, hoopte, dat in het vervolg de begrotin gen weer op het normale (vroegere) tijdstip zullen kunnen worden behandeld. Landbouwschap 1 Jan. in werking? De landbouworganisaties koesteren de hoop, dat het mogelijk zal zijn op 1 Ja nuari 1952 met de werkzaamheden van het landbouwschap, de eerste P.B.O., te beginnen. Officieel wordt thans medegedeeld, dat tussen de zes centrale organisaties van ondernemers en arbeiders in de land bouw overeenstemming is bereikt over de te vormen P.B.O. Het ontwerp zal spoedig aan de S E R. en de betrokken ministers ter kennis worden gebracht. Mr Stikker te München: Proletariërs onder de lan den, verenigt U Minister Stikker heeft als voorzitter van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking voor de Beierse radio-omroep verklaard: Indien de Westeuropese naties niet duidelijk te kennen geven, dat zij bij elke aggressie tegen één hunner schouder aan schou der zullen strijden, dan bestaat het risico, dat zij één voor één het slachtoffer wor den van het Russische imperialisme. Spr. pleitte voor functionele unificatie, d.w.z. samenwerking op die gebieden, waar een mogelijkheid van toenadering bestaat. Men kan niet blijven wachten tot de volkshuishouding en staten volkomen verenigd zijn. Hij ziet de ratificatie van het plan-Schuman reeds als een beslis send keerpunt. vroeg 85.000. Dat was feitelijk een krats. Maar hij heeft slechts 3000 ge kregen, omdat „Financiën niet meer kon geven". Dit alles is voor de marine wei nig koninklijk geweest. Bovendien moest het voor de heer Wichers met deze 3000 afgèlopën zijn, want anders moest ei procedeerd worden. Ook dit was weinig koninklijk meende de heer Ritmeester. Inderdaad mocht de heer Wichers zich in 1936 tot een ander wenden met zijn uitvinding, maar practisch werd hem dat onmogelijk gemaakt, omdat hij dan uit marine-dienst had moeten treden, wilde hij niet met de voorschriften in aanraking komen. Dit is allemaal erg, maar veel erger is het, zo toesloot de heer Ritmeester, dat van de uitvinding van de heer Wichers aanvankelijk geen gebruik gemaakt. Dat heeft, naast vele mensi levens, grote sommen aan kapitaal Lof van mevr. Roosevelt voor Haak-In-actie In een interview heeft mevrouw Roose velt haar waarderende mening te ken nen gegeven over het resultaat van de Haak-In-actie, die zij met grote belang stelling heeft gevolgd. Tegeft de corres pondent van de NCRV-radiokrant Van daag zei mevr. Roosevelt o m.: „Ik prijs mij gelukkig deze gelegenheid te heb ben om een gelukwens te richten tot de mensen in Nederland die zeer hard wer ken om zich te herstellen van de verlie zen, teweeggebracht door de oorlog en die niettemin tijd en geld over hebben om bij te dragen tot deze verdienstelijke campagne tegen de kanker". Admiraal Kirk arriveerde in Den Haag Gisteravond heeft admiraal Kirk, Ame rikaans ambassadeur te Moskou, ten huize van zijn zwager, de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, vertegenwoor digers van de pers ontvangen, die echter geen politiek nieuws te horen kregen. Admiraal Kirk zei slechts voor e familiebezoek in Den Haag te zijn ge komen. Over zijn besprekingen in Parijs, waar hij o.m. Jessup ontmoette, liet hij niets los. Vandaag vertrekt de ambassa deur naar Frankfurt, waar hij de Hoge Commissaris, McCloy, zal spreken. Vrij dag zet hij via Berlijn zijn terugtocht naar Moskou voort. Naar men ons dedeelde besteedde de admiraal de och tenduren uitsluitend voor familiebezoek. De mijnramp te Easington Alle hoop voor 62 mannen opgegeven Duitse mijnwerkers betuigden deelneming Nu de reddingsploegen er ook in de af gelopen 24 uur met geen mogelijkheid ir geslaagd zijn zich door de grote hoeveel heden puin in de mijn te Easington te werken, heeft men alle hoop de nog inge sloten 62 mijnwerkers levend aan te tref fen, opgegeven. Het aantal vermisten is met twee gedaald, toen men tot de ont dekking kwam, dat twee mannen, var men dacht, dat zij ook tot de slacht offers behoorden, thuis bleken te zijn. Een hen is de mijnwerker Hood. Zijn; w werd des morgens vroeg door buurman gewekt, die haar kwam condo leren. Hij had Hoods naam op de lijst der listen gelezen. Mevrouw Hood rende boven en vond haar man rustig sla- pjend in bed. Hood vertelde, dat hij schacht was, ver verwijderd van plaats, waar de ontploffing gebeurde. Hij werd omver geworpen en haastte zich de mijn uit, waarna hij, om van de schrik te bekomen, naar bed ging. Het m< deel der vermiste mannen is onder de 30 jaar. Duitse mijnwerkers in Essen heb ben hun deelneming met de ramp be tuigd. Een der zwaarst getroffenen is zekere mevrouw Fishburn, wier ook tot de slachtoffers behoort Haar lan verloor zij in 1929 door een geluk in dezelfde mijn. In Duitse mijn 14 man ingesloten Thans wordt gemeld, dat zich ook in :n mijn te Herringen bij Hamm (West- falen) een gasontploffing heeft voorge daan. Hierbij zijn minstens 14 mijnwer kers ingesloten, terwijl reeds 20 gewon- n in ziekenhuizen zijn opgenomen. Er weinig hoop, dat de 14 mannen kun- n worden gered. De ontploffing ge beurde, toen de mijnwerkers bezig wa rnet het bestrijden van een onder grondse brand. Tulp naar Warren Austin genoemd Aan een nieuwe, in Sassenheim ge kweekte, tulpenvariëteit ls de naam Warren Austin-tulp gegeven, genoemd de vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij de Verenigde Naties. Drie exemplaren van deze tulp zijn per vliegtuig naar de Ver. Staten gebracht, ze op het tulpenfeest van de staat Vermont door onze consul-generaal te New York, dr W. Cnoop Koopmans, aan Warren Austin Jr werden aangeboden. Door slecht weer en sterk verzet Langs vrijwel het gehele Koreaanse front is de opmars der Verbonden troe pen thans door de Noordelijken, die zich trachten te hergroeperen, en door de stromende regen, tot stilstand gekomen. Slechts aan het Westelijk front werden geringe vorderingen gemaakt. Aan het centrale front neemt de Chinese tegen stand steeds meer toe. Hier en daar wer den de stellingen der Verbonden legers onder zwaar spervuur gelegd. Ook in de lucht was de gevechtsactiviteit door de zware regenval gering. Er werden slechts 126 vluchten gemaakt. In het kader van Memorial Day werd gisteren op het ooflogskerkhof te Poe- san een herdenkingsplechtigheid gehou den. Afgevaardigden van bijna alle V.N.- landen, wier troepen op Korea vechten, woonden de herdenking bij. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt Schotse kerk dankt 't Nederlandse volk Voor het onderhoud van de oorlogsgraven De algemene synode van de Kerk e Schotland heeft in een brief san Konii gin Juliana de Schotse dank vertolkt voor de gastvrijheid, door net Neder landse volk betoond aan verwanten var gesneuvelden uit de tweede wereldoor log. die in Nederland begraven zijn- Ook is men dankbaar voor de zorg, waarm men alle graven heeft geadopteerd i de begraafplaatsen onderhoudt. Verdwijning Affray nog een mysterie Het speuren naar de in April met 73 tan vergane Britse duikboot Affray is >t nu toe vruchteloos gebleven. Het ver dwijnen van de duikboot is nog een mys terie, aldus heeft een hoge functionaris van marine gisteren in het Britse Lager huis meegedeeld. Het onderzoek strekt zich thans uit over een gebied van 2500 Het Kanaal. F. van 't Sant Groot-officier H.M. de Koningin heeft heden noemd tot Groot-Officier in de huisorde Oranje de heer F. van 't Sant, wo nende in Engeland en destijds hoofdcom- politie te 's-Gravenhage. „Russen maken net zo snel zeemijnen, als wij ze vernietigen" ADMIRAAL FORREST SHERMAN, de stafchef van de Amerikaanse marine, heeft zich gisteren voor de Verenigde Senaatscommissies van onderzoek uit gesproken voor een vlootblokkade van communistisch China door de Ver. Staten hun bondgenoten. Dit zou de vijand niet alleen in zijn gevechtssterkte beknotten, ar tevens een belangrijk psychologisch effect hebben. In de eerste plaats, aldus Sherman, zou communistisch China hierdoor gedwon gen worden zich tot Rusland te wenden. De aanvoer van Russische producten is practisch alleen mogelijk via de Trans- siberische spoorweg. En waar deze al overbelast is, zou een dergelijke blok kade een zeer nadelige factor zijn voor het Russische oorlogspotentieel in het Verre Oosten. Het grote psychologische effect van Opiumsmokkel op Willem Ruys „Een bende zette mij onder druk „Zonder opium kan ik niet leven. En ik moest wel aan de smokkel meedoen, omdat ik door een bende geterroriseerd werd". Daarmee trachtte de Chinees Lim Quang uit Singapore zich gisteren voor de Rotterdamse politierechter te veront schuldigen. Hij was betrokken bij de smokkel van de aan boord van de Wil lem Ruys in beslag genomen opium: Lim had twee Eng. ponden opium in bezit gehad- Via een tolk legde hij volledige bekentenis af- Er werd drie maanden tegen hem geëist; de uitspraak luidde drie weken. Koningin bezocht mevrouw Vor der Hake Gistermiddag heeft Koningin Juliana ;n bezoek gebracht aan mevrouw de weduwe Vor der Hake te Zeist, echtge note van de onlangs overleden oud-rec- ran het Baarns lyceum. Zoals men weet was dr J. A. Vor der Hake aange steld als hoofd voor het in September te openen lyceum, waar de oudste Prin sesjes les zouden krijgen. controle op de gehele Chinese kust volgens Sherman, dat op deze wijze Rood-China de macht van strijd krachten, die het communisme bestrij den. wordt getoond. Voorts zou een vlootblokkade van groot belang zijn bij het verhinderen van een communistische aanval op Formosa. Sherman was van mening, dat China een eventuele blok kade niet doeltreffend zou kunnen be vechten. Tevoren had de Amerikaanse admiraal meegedeeld, dat de zeestrijdkrachten der Verbonden legers reeds verscheidene duizenden Russische mijnen uit de Koreaanse wateren had verwijderd. Maar de Russen schijnen zij net zo snel weer te maken, als zij vernietigd worden, voegde hij er aan toe. De Amerikanen hadden desondanks per maand ongeveer 700.000 ton voorraden aan Koreaanse wal kunnen brengen. dat in Korea zeven Amerikaanse spion nen, die per parachute in verscheidene delen van Noord-Korea waren neergela ten, gevangen zijn genomen en gedood. Perzië erkent Engeland niet als eiser Wel bereid over Britse olie behoefte te spreken De Perzische regering heeft officieel meegedeeld, dat zij zou instemmen met een bespreking met de Britse regering over de Britse behoeften aan Perzische olie. De Britse regering zou zü echter nooit beschouwen als een party in het De Perzische minister van Financiën heeft gisteren een onderhoud gehad met Richard Seddon, hoofdvertegenwoordi ger van de Anglo-Iranian te Teheran. De minister zou Seddon hebben meege deeld, dat de maatschappy schadeloos gesteld zou worden voor verliezen, die door de nationalisatie geleden zullen worden. Perzië zal de olie aan de oude kopers afleveren en dezelfde buitenland se arbeiders in dienst houden. Premier Mossadeq bevestigde gisteren, dat hy geen geweld wenst te gebruiken bij de naasting. Twee Britse journalisten uitgewezen Wegens „verdraaiing van de waarheid' en „belediging der Perzische natie" zijn gisteren twee Britse journalisten uit Perzië uitgewezen. Het zijn Haigh Nichol son. de directeur van Reuter in het Midden Oosten en Sefton Delmer, de voornaamste buitenlandse correspondent de Londense Daily Express. De heren wisten waar de klepel hing In Roosendaal heeft het bestuur van de oudheidkundige kring De Ghulden Roes de klok niet horen luiden, ter wijl het icèl wist waar de klepel hing. Tot grote vreugde van burgemeester Freijters, want het ging hier om een klokje anno 1603, dat door de Duit sers uit het oude raadhuis werd ge roofd en onlangs in Tilburg was terug gevonden. Het klokje kwam in Roo sendaal aan, maar de klepel ontbrak. Het bleek dat een van de heren van De Ghulden Roos het klepeltje er uit had gekaapt voor de Duitsers er mee vandoor gingen. Men wilde voor het xmdheidkundige museum minstens het klepeltje uit 1603 niet verloren laten gaan. Klok en klepel prijken nu weer op hun oude plaats boven het stad huis. Geen pyromaan Acht maanden gezeten, zes maanden strai De 33-jarige kellner T. van M„ die acht maanden in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht, is vandaag in Amsterdam veroordeeld tot zes maanden met aftrek, wegens het plegen van enkele „kruimel diefstallen". De rechtbank sprak hem wegens gebrek aan bewijs vrij van de verdenking dat hy de pyromaan was die vorig jaar auto's in de omgeving van het Leidseplein in brand had gestoken. (De is luidde: indien de brandstichting be- /ezen kon worden 4 jaar, anders 1 jaar i. a.) Bevins as wordt bijgezet in de Westminster Abdij De Engelse premier, Attlee, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de as de in April gestorven minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, in de Abdij van Westminster zal worden o»j- gezet. Hij is de eerste socialistische staats- die op deze manier wordt geëerd. Pokkenepidemie duurde ruim een maand Na 32 dagen besmettingsgevaar haalt Tilburg opgelucht adem: de pokken epidemie wordt geweken geacht. Sinds de avond van de 29ste April heeft lichte epidemie 57 slachtoffers gemaakt. Daarbij waren twee gevallen met dode lijke afloop. Gisteren, de zestiende achtereenvolgende dag waarop geen nieuw besmettingsgeval zich heeft voor gedaan, zijn twee patiënten uit het ziekenhuis ontslagen en vandaag volgde er nog een. Er blijven er dan nog elf over, maar ook dezen mogen voor het merendeel van de week naar huis. Morgen mogen tien „contacten" hun Isolement verlaten. DAT de inboedelveiling van Huize Ross te Laren (Gld in totaal meer dan een ton heeft opgebracht. DAT commissaris Kesper gisteren in Nieuwe-Tonge het nieuwe sportveld opende, en evenals in Oude-Tonge een verenigingsgebouw. DAT de tentoonstelling Zuiderzee wordt land, in het Waaggebouw te A'dam, tot 7 Juli is verlengd. DAT de A'damse politie volgende week speciaal op autoremmen gaat letten. DAT burg. Oud gisteren de nieuwe gebouwen van de coöp. tuinbouwveiling voor de Zuidholl- eilanden aan de Ree dijk te R'dam opende. DAT het echtpaar Jac SchellensOtte« te Westerhoven (N-BZaterdag 60 jaar is getrouwd. DAT de echtelieden A BroosVan der Heijden te Roosendaal resp het zilve ren en het bronzen oorlogskruis van Frankrijk hebben gekregen wegens hulp aan piloten in bezettingstijd. DAT er-van morgen af speciale ver keersmaatregelen zullen gelden voor de tuinders die asperges naar de veiling in Bergen op Zoom brengen. DAT minister Mansholt gisteren in Breda by de viering van het 100-j. be staan van de Noordbrab. Mij van Land bouw de bevordering van P. M. Sneep uit Dinteloord tot officier in de orde van O-N. mededeelde. DAT de 48-J. Gerrit H., die in totaal 18 jaar in de cel heeft gezeten, op 9 April jl. werd ontslagen en op 10 April weer met inbraken begon in acht ge meenten, thans in A'dam is gearresteerd. DAT twee dronken mariniers in een Utrechtse politiebureau werden ingeslo- DAT de prov. commissie voor de volksgezondheid in Zuid-Holland een rapport heeft uitgebracht omtrent de behoefte aan uitbreiding van het aantal B:L:0:-scholen in Zuid-Holland. DAT Maandag het eerste permanente bankgebouw in de N O-polder, een by- kantoor van de A'damse Bank, wordt ge- DAT in A'dam twee weken is geëist tegen de 24-j. electrisch lasser A. S. we gens schuldig aan de dood van A. J. Laarhoven, die op 13 Febr. in de electr. centrale aan de Hemweg te A'dam door een vallende ijzeren matras werd ge troffen. DAT gisteren voor het Haagse Hof de pleidooien zyn gehouden in de civiele daarom nog wat langer vastgehoudenzaak over de „stop" bij Lobith werd, waarop de ander ook maar een uitspraak later volgt, ruit verbrijzelde om ook nog te mogen! DAT begin J952 ]n Eindhoven een blijven. nieuwe Philips-fabriek voor de vervaar- DAT S. de Jong te Enschede als sta-|diging van kunsthars-perspoeders gereed tenlid van Overyssel is opgevolgd door'komt. i drs J. S. van Hessen te Almelo. DAT de R-damse veehandelaar H F militairen DAT in de as. herfst waarschijnlijk K-. die al 38 mnd. in de cel heeft gezeten vaccinatie en revaccinatle van vóór 1 een Noord-Friese woordenboek zal ver- wegens smokkelarij, in Breda tot 2 mnd. Mei 1951. Alle sindsdien uitgegeven schijnen in samenwerking met de Fryske m a. is veroordeeld wegens het «mokke-1 regelingen Inzake vaccinatie zUn In- Akademy. I len van 240 paar nylons. I getrokken. Het bedrijfsleven heeft grote schade van de epidemie ondervonden. Een van de grootste Horeca-bedrüven had de af gelopen maand een omzet die 50 pet lager ligt dan die van Mei vorig jaar. Terwyl thans de kopstukken van Volksgezondheid de eerste wetenschap- pelyke publicaties over de epidemie voorbereiden, werkt in het St.-Elisabeth- ziekenhuis nog één dokter, geholpen door zes verpleegsters, voor het herstel van de laatste elf pokkenpatiënten. zo schrijft de Volkskrant. Allen zijn zy vry willigers: twee religieuzen en vier lekenverpleeg- sters. die met gevaar voor eigen be smetting reeds 32 dagen van de buiten wereld zijn afgesloten met hun patiënten. Via radio en telefoon staat het prach tige team in contact met de buitenwereld. Soms kunnen zy even over de afraste ring van het ziekenhuis op een veilige afstand met kennissen en bloedverwan ten praten. Naast enkele doctoren, die onder strenge voorzorgsmaatregelen een bezoek aan het ziekenhuis hebben ge bracht, is niemand over de drempel ge komen. Het zal nog wel drie tot vigr weken duren, raamt dr Sas, voor de laatste pa tiënten als genezen ontslagen worden. Door het gunstig verloop van de epide mie is de quarantaine overigens hard meegevallen. In het militair Hospitaal aan de Spring weg te Utrecht is aan hersenvlies ontsteking overleden de 21-jarige mili tair J. Hof, afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden en wonende te Assen. Hij was voor het eerst ingeënt. De 20-jarige militair P. Happe uit Zaandam, die een lichte aanval van encephalitis had ge kregen. is byna genezen. Met ingang van heden gelden voor de de bepalingen voor de T~)E DEBATTEN over het gratiebeleid van de Regering, vorige week in de Tweede Kamer gehouden, hebben zich niet slechts beperkt tot het al of niet als juist erkennen van de verleende gratie aan Aus der Fünten es., maar daarbij heeft men uitvoerig gesproken en daarna in verscheidene bladen geschre ven over de begrippen barmhartigheid en gerechtigheid en hun onderlinge ver houding. Speciaal van Roomse zijde heeft men toen de barmhartigheid verheven boven de gerechtigheid en zich daarvoor beroepen op het Evangelie. i is het zo dat wij mensen deze be grippen soms moeilyk hanteren kunnen. Zo hebben voor ons iets tegenstrijdigs. Do juiste verhouding kunnen we vaak niet vinden. Het wordt bij ons te spoedig ofof in plaats van enen. Wij gebruiken het één ten koste van het ander. Sommigen hebben alle nadruk laten vallen op de barmhartigheid en daarmee de gratie aan afgrijselijke mis dadigers verdedigd. Immers God is ook barmhartig. Hij straft wel, maar naar onze zonden niet. Maar men vergeet dan het woord van de Catechismus, dat God wel barmhartig, maar tevens recht vaardig is en dat andere woord uit het Avondmaalsformulier, dat God de zonde, liever dan die ongestraft te laten, met de bittere en smadelijke kruisdood in Zijn Zoon gestraft heeft. Daar is het hoogste recht en tevens de hoogste barmhartigheid. Daar is de vol ledige harmonie. Maar wie het recht opzij zet ten gun- e van de barmhartigheid, die brengt de disharmonie in het leven. Die verstoort de regels van de menselijke samenleving. T"\E OVERHEID heeft het recht te be- stellen. Daartoe draagt zij het zwaard. Hanteert ze dat zwaard niet, dan is zy ongehoorzaam aan het Goddelijk beveL Dan ondermynt ze haar eigen gezag. Ook al komt het niet-straffen van de moor denaar voort uit motieven van barmhar tigheid. Want men schendt dan het recht. De Overheid die zegt en het is in het geding gebracht „De kogel ontneemt de misdadiger de mogelykheid tot be kering", laat het uitdrukkelijk bevel lig- en geeft zich over aan speculatie, zo de zaak stelt, die zal nimmer tot het uitvoeren van de doodstraf kunnen komen. Want welk mens zou dan de ver- antwoordelykheid op zich willen nemen? En als men het zo stelt, is het dan niet te huiveren dat de Regering in 27 gevallen tóch de doodstraf liet voltrek ken? Als de Overheid de doodstraf vol trekt, dan doet ze dat en kan ze dat al leen doen, omdat dit haar opgedragen is Godswege. Al het andere heeft hier te zwijgen. Wie zich voor zijn barmhar tigheid beroepen wil op de Bergrede waar het „oog om oog en tand om tand" wordt veroordeeld of op de geschiedenis van de óverspelige vrouw die door Jezus wordt vrijgesproken, die vergeet dat Gods barmhartigheid daar het recht niet verdringt, maar stelling neemt tegen raak en Farizeese eigengerechtigheid. TTET RECHT dient door de Overheid A gehandhaafd te worden niet alleen tot straf der bozen, maar ook om bij het volk het besef levendig te houden dat en stil en gerust leven kan. Wie gratie als aan Aus der Fünten, die in koelen bloede duizenden Joden de dood injoeg, verdedigen wil met een be roep op de Christelijke barmhartigheid en liefde, die versterkt dat besef bij het volk niet, maar die ondermijnt dat en verwekt daardoor onrust. Niet het hand haven van het recht, maar juist het niet handhaven brengt beroering teweeg. Barmhartigheid in de zin van niet- straffen tegenover de boosdoener is onbarmhartig en onrechtvaardig tegen- het volk, dat zich niet langer be schermd weet door zijn Overheid. De volkomen harmonie tussen recht en barmhartigheid zullen wij mensen wel nooit vinden. Het veiligst gaan we, wan neer we simpel opvolgen het gegeven gebod en eigen sympathieën en gevoeld# het zwijgen opleggen. Gerechtigheid staat de barmhartigheid iet in de weg. Ook in het uitoefenen an het recht kan de Overheid barm hartig zijn. Al was ze het alleen maar door de ter dood veroordeelde niet maan- en maanden in het onzekere te laten zijn lot Maar nimmer mag de barm hartigheid de gerechtigheid verdringen. Nieuw Vietminh-ollensiel Zoon van gen. De Lattre gesneuveld De Vietminh rebellen zyn gisteren in Indochina een hevig offensief begonnen, tengevolge waarvan oa. de zoon van generaal De Lattre de Tassigny, luitenant Bernard de Lattre. is gesneuveld. In het begin van deze maand nog reikte de op perbevelhebber persoonlijk aan zyn zoon een hoge onderscheiding uit, voor diens heldhaftig optreden. Het huidige offensief der Vietminh Is gericht op het Zuidelijke Franse bruggen hoofd van de Tonkin-delta. Zy wierpen naar schatting 12 bataljons in de strijd. Waarschijnlijk zijn de aanvallen bedoeld als afleidingsmanoeuvre, om de Fransen van de Noordelyke stellingen weg te lokken en dan van het Noorden uit door breken om te trachten Hanoi te be- Van promotie gesproken Mr C. R. Kreps is Donderdag de 24ste Mei beëdigd als lid van het Hof van Justitie te Paramaribo. Dertig jaar ge leden mocht hij als jongste schrijver op de griffie van het hof de toga's der rech ters klaarleggen.... WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overwegend zonnig weer met een matige tot krachtige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. lOpgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrödag: zon 4.27—20.49; m 17.54. 4 Juni VJd. ■m

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1