llicuiuc £ci itsrli tÖTourant „Wij zullen het offensief voortzetten tot we afgerekend hebben Wist U DINSDAG 29 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en tentie-afdeling: Tel 22710 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58938 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9235 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Stantoasticfj is gbtbltoea mgn hert in fegfjeaspotT Struikeltrapjes verdwenen Gen. Van Fleet spieekt gedurfde taal: Rode troepen worden door Verbonden legers angstwekkend opgejaagd De vraag zoals die zich enkele maanden geleden voordeed bij de Koreaanse campagne of de Verbonden troepen de vijand tot boven de omstreden 38ste breedtegraad moeten vervolgen, is nu niet meer aan de orde. Vandaar dat luitenant-generaal Van Fleet, de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, voor zijn troepen kon verklaren: „Wij zullen het huidige offensief voortzetten, totdat we met hen afge rekend hebben". Tegen oorlogscorrespondenten zei de generaal, dat het „prachtig" ging. „Onze taak is hen er van langs te geven, totdat zij ge noeg hebben. Wij zullen zo ver en zo krachtig mogelijk optrekken." oldus Van Fleet. En ook fisteren heeft men de krijgs daad bij het woord gevoegd. Aan het Westelijke front zijn de geallieerd! pen de Jongtsjon overgetrokken achter de zich terugtrekkende Chinezen opgerukt. Ten Zuidwesten van Jong- pjong zijn de Zuidkoreanen de Indj: overgestoken. Een tjoot aantal Chinezen, ongeveer 3000 man, werd krijgsgevangen gemaakt in dvallei van de Poekhan, maar de grote slag tot het inrekenen de vijand moet nog vallen. In het gebied ten Zuidoosten van Hwatsjon en te Noorden van Tsjoentsjon zit, naar me verwacht, namelijk een gehele Chines divisie in de val. Hoewel de Verbondenen langs het ge hele front terreinwinst konden boeken, viel een sterkere rode tegenstand te stateren dan de voorlaatste dagen. Een geallieerde officier verklaarde echter, dat de wanorde bij de vijand zo groot dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat de Chinezen binnen drie maanden een nieuw offensief kunnen ontketenen, waarvoor zij volgens berich ten van de inlichtingendienst, voorberei dingen zouden treffen. Drie Sabre-straaljagers hebben giste ren ten Zuiden van Sinoeidjoe een kort gevecht geleverd met acht Noordelijke Straaljagers. Een Noordelijke machine werd beschadigd. Andere vliegtuigen van de Verbonden troepen vallen voort durend de terugtrekkende Noordelijken aan. Zij meldden gisteren 400 slacht offers te hebben gemaakt, voornamelijk in de Oostelijke sector. Onder de krijgs gevangenen bevonden zich enkele Chi nese nationalisten, die na een korte politieke herscholing naar het front ren gestuurd. De meeste gevangenen ren er niet al te best aan toe. Een aantal uitgehongerde Chinezen kreeg Amerikanen voedsel en werd vervolgens weer vrijgelaten, om hun kameraden te bewegen zich ook over te geven. Superieure Mig-straalmotor Generaal Hoyt Vandenberg, de staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft voor de Senaatscommissie voor on derzoek verklaard, dat de door de Noor delijken in Korea gebruikte Mig-15- straaljager een betere straalmotor heeft dan enig Amerikaans straalvliegtuig. De Mig-straalmotor noemde hU een opmer kelijke verbetering van de reeds ouderde motor, die de Engelsen Jaren geleden aan de Russen verkocht hadden. HU voegde er aan toe, dat ech ter de Amerikaanse vuurleiding beter is, maar dat dé Russische toestellen door Mijnramp te Easington Tachtig man ingesloten; reeds zes doden I In een mijn te Easington (Noord-Enge- I land) heeft zich vanmorgen op 270 me ter diepte een ontploffing voorgedaan, waardoor 79 mijnwerkers zijn ingeslo- ten. Volgens de eerste berichten is de ontploffing niet door een brand gevolgd. De reddingsploegen zijn echter genood zaakt door ontsnappend gas ademha lingsapparaten te dragen. De ingesloten I mannen zyn moeilijk te bereiken tenge- volge van instortingen. Reddingsploegen noemden de toestand onder de grond „ontzettend". Enkele uren, nadat de mijn door zware instor tingen versperd was, hadden de red dingsploegen nog niet de juiste plaats kunnen vaststellen, waar de mannen zich bevinden. Late. z berichten meldden, dat de reddingsploegen zes doden hebben aangetroffen, terwijl één gewonde naar boven werd gebracht. Es 1st nicht wahr Oud-minister Maramis, die als Indone sisch ambassadeur in Manilla moet heen gaan. verweert zich tegen de beschuldi gingen, als zou hij een zwarte handel in dollars gedreven hebben. Hij verklaart, dat deze afkomstig zijn van een politieke vijand, die een vooraanstaande plaats be kleedt, doch wiens naam hij niet noemen wil. Weliswaar heeft hij dollars naar Amerika overgemaakt, maar op wettige wijze, zeide hij. Voorts heeft hij voor officiële transacties dollars overgemaakt naar Singapore. Hongkong, Nederland en ook naar Tokio zal hy dollars over maken. Hy is, zoals men weet, onder tekenaar van het Fox-contract. Familie op Oost-lava doodgeknuppeld In de desa Soekoanjar (Ngoeling, Oost- Java) hebben drie jongemannen een ge zin. bestaande uit vader, moeder en dochter in koelen bloede met stokken doodgeranseld. De misdaad was een wraakneming omdat men ds slachtoffers er van verdacht, zwarte kunst te be oefenen. waardoor zij de dood van ver scheidene mensen zouden hebben ver oorzaakt. Masjoemi steunt kabinet-Soekiman De Indonesische Mohammedaanse par ty Masjoemi heeft besloten, het kabinet- Soekiman te steunen, terwUl de P.N.I. heeft verklaard, dat zy geen stemming over deze kwestie zal houden. Het Indonesische uitvoerrecht op rub ber is voor het derde kwartaal van 108.6 cents per kg tot 129 ets verhoogd. De Russen zijn volgens Vandenberg in staat uitstekende vliegtuigen in massa te vervaardigen. Hij was van mening, dat het de luchtmacht was, die de Russen er van had weerhouden een oorlog te be ginnen. De vooruitzichten om een we reldoorlog te voorkomen achtte hij niet ongunstig. De atoombom band een belangrijke factor. Om strate gische redenen verklaarde hij tegenstan der te zijn geweest van MacArthurs plan om doel enin Mandsjoeirije te bombarde ren. Als de luchtmacht in enig ander ge bied ter wereld tegelijkertijd had moe ten optreden zou dit niet mogelyk zyn Ten slotte zeide Hoyt Vandenberg te geloven, dat er redelijke kansen op suc ces zyn om door onderhandelingen vrede Onderhandelingen door opmars vertraagd te verkrijgen. Nu de militaire situatie op Korea zo snel verandert, zal waar- schynlijk elke verdere stap van de V.N. apenstilstand te verkrijgen, worden vertraagd, zo meent men in diplomatieke kringen te Lake Cuccess. Een lid van de Commissie voor Goede Diensten der V.N. heeft verklaard, dat eerst de uitslag van de militaire opera- raties zal worden afgewacht. Jacob Malik, de Sowjetrussische afge vaardigde bij de V.N., heeft in antwoord vraag van een Franse journalist, die hem een telegram had gezonden, klaard, dat de berichten over de Russi sche vredespogingen „volledig uit de -1 lucht gegrepen zijn". Het derde wereldpetroleumcongres werd gistermiddag in de Ridderzaal in Den Haag geopend. Z.K.H. Prins Bernhard arriveert hier in de Ridderzaal, waar hij begroat wordt door jhr ir O. C. A. van Lidth de Jev.de, de president van het congres. Helaas werd laatstgenoemde plotseling onwel, zodat hij naar Bronovo moest worden vervoerd, waar hij thans verpleegd wordt. Van ochtend was zijn toestand sterk verbeterd en men verwachtte, dat hij weldra de leiding van het congres weer op zich zou kunnen nemen. Triest spel te Landsberg Terechtstelling der zeven nazi's weer een week verdaagd De terechtstelling van oorlogsmisdadigers in de gevangenis te Landsberg, die de komende nacht zou plaats vinden, is opnieuw uitgesteld, thans tot Dinsdag 5 Juni. Als reden voor dit besluit zei de Amerikaanse rechter Bastian: ,.Ik wens niet, dat deze mannen terechtgesteld worden, als er ook nog iemand is, die de geldigheid van mijn besluit in twijfel trekt" Het kern punt in de juridische strijd is, zoals men weet, dat de Duitse wetgeving van na de oorlog geen doodvonnissen erkent, van Perszaken aan Oorlog wordt 1 Juni opgeheven Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt wordt de afdeling Perszaken net ministerie van Oorlog met in gang van 1 Juni opgeheven. Het hoofd de dienst, de heer W. A. Kramers, zal op wachtgeld worden gesteld. De voorlichting van het ministerie zal worden opgedragen aan de Legervoor- lichtingsdienst. Arbeiders op wachtgeld in schoenfabrieken De Swltf-schoenfabrieken in Nymegen hebben op eigen risico een wachtgeld regeling ingesteld, in afwachting van een algemene regeling, die waarschijnlijk weldra officieel wordt afgekondigd en waarbij de regering 50 pet van de on kosten zal dragen. De gehuwde werke- irbeiders bij Swift (gisteren zyn de snUderij en de stanserij stilgelegd, over enige dagen volgt de stikkerij en volgende week de zg. bodemafdeling) krijgen 80 pet van het loon (de directie verhoogde dit tot 90 pet om de arbeiders de eerste moeilijkheden heen te helpen); de ongehuwden krUgen 40 pet. Als de toestand niet verandert, komt de Robinson-fabriek Donderdag stil te liggen. De koning der gangsters in Ame rika. Joe Adonis, die men wegens het exploiteren van speelhuizen voor de rechtbank heeft kunnen dagen, hoorde en de eerste straf tegen zich eisen: 2 tot 3 jaar gevangenisstraf en een boete 15.000 dollar. Duitse welk besluit de advocaat der ter dood veroordeelden gretig gebruik tracht te maken. De ter dood veroordeelden zijn: De voormalige SS-generaal Oswald Pohl, die de leiding had van de vernietiging van het ghetto van Warschau; Georg Schallermair. wegens wreedheden in concentratiekampen; SS-kolonel Paul Bloble. wegens het opdracht geven tot het doden van 60.000 mensen ben de massamoord in Kiev; Warner Braune voor de massamoord op Joden en Zigeu ners; Eric Naumann, bevelhèbber van een eenheid die in drie weken 3539 men sen afmaakte; Otto Ohlendorf, leider van de vemietigingsploeg die 90 000 Russen uitroeide en Hans Schmidt, de voorma lige adjudant van het concentratiekamp Buchenwald. Door trein in de rug gegrepen Dodelijke ongelukken in verscheidene plaatsen De 52-jarige ploegbaas der Ned. Spoor wegen H. Rozenboom uit Oosterbeek moest vanmorgen op de spoorlijn Ny megenArnhem bij het viaduct Marién- dal uitwyken voor een hem tegemoet komende goederentrein. Op hetzelfde moment werd hy in de rug gegrepen door een electrische trein uit de richting Nijmegen. Hy was op slag dood. De 35-jarige R. E. M., evenee: Oosterbeek, viel in zijn woning v trap en is aan de verwondingen In de trein richting Leeuwarden, die n 8.45 uur in Steenwijk aankomt, de 64-jarige J. F. v. d. Luur, directeur het restaurant Astoria te Amsterdam, dood aangetroffen. Hy is waarschijnlijk hartverlamming overleden. Kinderen De 3Vi-jarige Carel Altena uit de Nieuwluststraat te Enschede is in tuin onder een betonnen bloembak raakt en aan de wonden overleden. Hy was met zijn zusje aan de bak gaan hangen, tot die van zijn voetstuk gleed en op de jongen terechtkwam. In Oudega (Fr.) is de vierjarige Gerard IJpma uit Idsega op zijn kinder fietsje in het water gereden. Toen het jongetje even later op het droge gebracht, was het al overleden. De vierjarige Gerard O. is gisteravond in de Lepelaarssingel in Rotterdam-Zuid te water geraakt en verdronken. Nie mand heeft het zien gebeuren. Na drie uur dreggen is het lijkje gevonden. De tweejarige Hans M. is gisteren bij de Terweeweg in Oegstgeest in een sloot gevallen en verdronken. Meisje gedood door dronken autorijder Vannacht overleed in het ziekenhuis Ie Deventer het negentienjarige meisje Waanders, die op de fiets op de Ter- woldseweg te Deventer was aangereden door een dronken automobilist uit De venter De bestuurder was na de aan rijding doorgereden, maar is achterhaald. Zevenduizend taarten voor Arnhem Zeven duizend taarten moeten de bak kers van de Coöperatieve Verbruiks- vereniging te Arnhem in korte tyd bakken. Ze worden gratis verstrekt aan de leden van de coöperatie, omdat deze zestig jaar bestaat. In 1891 werd begon nen met 100 leden en een weekomzet van f 116. Er zyn nu 6500 leden en omzet van f 50.000 per week. In de jaar werd aan de leden ruim f 3 millioen winst terugbetaald,jn 1950 f 100.000. Er worden Zaterdag tydens de feestviering waarschynlUk zoveel nieuwe leden geboden, dat daarmee in totaal één derde de Arnhemse bevolking lid van d< coöperatie zal zyn. Belastingplaat op voor ruit van auto's? Wemmers heelt geen bezwaar, maar Lieltinck moet beslissen Tegen het aanbrengen van een belas tingplaatje op de voorruit van auto's, waardoor de controle op de motorrij tuigenbelasting aanzienlijk zou worden vereenvoudigd, heeft minister Wemmers geen bezwaar, zo heeft deze aan het ju ridisch economisch verkeerstechnisch college medegedeeld, doch de uiteinde- lyke beslissing ligt bij minister Lieftinck. Pokkenpatiënten nog deze week naar huis Het merendeel van de 15 nog in ver pleging zijnde Tilburgse pokkenpatiën ten zal nog deze week het ziekenhuis erlaten. Ook de anderen maken het goed. Er zyn weer zes personen uit quarantaine ontslagen, zodat er nog 15 observatie overbleven. Gisteren was het de dertiende dag dat zich geen 'euwe gevallen voordeden. Vrywel alle reeds eerder ingeente Eindhovenaren hebben zich laten her- inënten en ongeveer 40.000 personen zijn het eerst gevaccineerd. ■■I Z'n eigen opa geworden De 36-jarige Cornelius Frissen te Hague (Saskatchewan) is getrouwd met de weduwe van zyn grootvader en daar mede dus z'n eigen opa geworden. De bruid is de 42-jarige mevrouw Sarah Friesen, wier echtgenoot in 1950 op hoge leeftijd overleed. De 12-jarige zoon van mevrouw Frie- :n is thans behalve de stiefoom, ook de stiefzoon van Cornelius. Bevend van emotie hield de premier van Perzië, Mossadeq, dezer dagen in Teheran een persconferentie, waar hij sprak over de nationalisatie van de olie-industrie. Op een gegeven moment werden de zenuwen hem zó de baas, dat hij ondersteund moest worden door de vroegere generaal Kazem Sheybani (links) en Hossein Makki, secretaris van de Raad voor de Nationalisatie. Onder tranen las Mossadeq toen de regeringsnota tegen de Anglo-Iraanse oliemaatschappij voor. Premier Mossadeq John Buil heeft geen vinger meer in de olie te brokken In aansluiting aan hetgeen wij giste- n meldden, bericht Reuter uit Tehe- n, dat Perzië het internationale Hof in Justitie te Den Haag officieel heeft meegedeeld, dat het het Hof niet compe tent acht om het olieconflict tussen Per- n Engeland op te lossen. Perzië zal don ook geen vertegenwoordiger Den Haag zenden, indien het Hof de Britse klacht ontvankelyk mocht Volgens het te Teheran verschijnende blad Italaat zou de Perzische regering jlan zyn de Anglo-Iranian het weekeinde in handen van de regering te doen overgaan. Premier Mossadeq, die zich uit angst voor een eventuele slag op zijn leven nog steeds schuil houdt het parlementsgebouw, heeft tegen over de pers de berichten ontkend, dat Perzië een aanbod van Morrison orr Britse missie naar Teheran zou zenden, ernstig zou overwegen. Intussen schijnt de premier zich niet ten onrechte het verborgen te houden. Het volk inziende, dat de oliekwestie maar veel internationale verwikkelingen met zich meebrengt, een steeds vyandiger houding ?men. Gistermiddag zou de Ameri kaanse ambassadeur in Perzië, Henry Dr R. Loudon secretaris Hof van Arbitrage Dr Alexander Loudon, lid van de Raad in State, is benoemd tot secretaris generaal van het Permanente Hof Arbitrage. Hy volgt als zodanig wylen "hr mr A. M. Snouck Hurgronje op. Sinds 1947 is de heer Loudon1 Staatsraad. Aan- de regel pas op rypere leeftijd i een hoogste staatscollege zitting neemt, komt het slechts zelden voor, dat lid Raad van State en andere functie overgaat. De heer Lou- on is in 1892 i Den Haag geboren, in 1920 trad hy in diplomatieke dienst; hy was werkzaam in Londen, Buenos Aires, Ma drid en Bern. Hij werd Nederlands ver tegenwoordiger bij de Volkenbond, in gezant in Washington en van 1942 tot 1947 was hy ambassadeur aldaar. Dr Loudon is voorzitter van het Residentie- Koningin gaf jaarlijks diner in A'dam De Koningin arriveerde gisteravond om half acht in Amsterdam. In het paleis op de Dam bood zy de leden van het Inter nationaal Gerechtshof het jaarlijkse DAT zes Indon. journalisten, die een half jaar lang aan Ned. redacties zullen gaan werken, gisteren met de Cheshire in A'dam zijn aangekomen. DAT bij de 23-j. fabrieksarbeider K. B. N. te Vriezenveen de clandestiene zender C. Z. (golflengte 217 m) in beslag is genomen. DAT het kanaal Almelo-Nordhorn binnenkort wordt uitgebaggerd, zodat schepen van 200 ton er kunnen passeren. DAT de luit-kol der mariniers H Lieftinck op 1 Juni het bevel over de afd. mariniers te Doorn zal overdragen aan de kol. der mariniers H. O. Roms- winckel. DAT voor het A'damse „BG." 6 mnd- voorw werd geëist tegen de 54-j. politie agent H. v d. K. aldaar, die onderdui kers zou hebben opgespoord en gearres- DAT het echtpaar J LokkenZonder man te Foxhol (Gr.) gisteren 60 j. was getrouwd. DAT de coöp- vleescentraie gisteren de nieuwe bacon-afd. van het bedrijf te Twello opende. DAT het deel van Heemse naar Ane (Ov.) van rijksweg 34, waarmee al voor de oorlog werd begonnen, vandaag is opengesteld. DAT 90 directeuren van gemeentewer ken uit Nederland en 5 uit België op 14 en 15 Juni in Eindhoven het jaar lijks congres zullen houden. DAT de landdag van de commandan ten van het Rode Kruis-corps 16 Juni op Drakenburgh by H'sum gehouden DAT de ver. tot bevordering der be langen van slechthorenden op 2 Juni in Lunteren een reünie organiseert. DAT de nieuwe Ned. gezant te Stock holm. mr H- Daniëls. Vrijdag zijn ge loofsbrieven aan Koning Gustaaf Adolf zal overhandigen. DAT de directie van de Maastrichtse aardewerkfabriek Sphinx overweegt de in Zuid-Limburg wonende Ambonnezen in haar fabriek te laten werken. DAT het fregat Johan Maurlts van Nassau, op weg naar Nieuw-Guinea, te Djibouti (Frans Somallland, Afrika) de Evertsen aantrof, die van Korea op weg naar Nederland is. DAT Giethoorn als nummer drie op de urgentielyst voorkomt voor uitbreiding van de hotelruimte met Marshall-guldens. DAT te Emmen een aardolie-tentoon stelling is geopend, welke tot 23 Juni duurt en waar een groot aantal van de ruim 1400 uit aardolie gewonnen pro ducten zyn te zien. DAT in het thans onder slopershanden verdwijnende Bossche station meer dan 600 vogels een nest hadden gebouwd. DAT minister Albregts aan de oom missie bedrijfsregelingen advies heeft gevraagd over de bedrijfsregelingen van de alg. medische instrumentencommissie, waartegen de ziekenhuizen bezwaren hebben ingebracht. DAT de KNAC waarschuwt voor slip gevaar bij regenval kort na een lange periode van droogte. DAT er uit Heerenveen, Gorredyk en Drachten een comité is gevormd om de aanleg van het gedeelte Heerenveen Drachten in de snelverkeersweg Gronin genHeerenveenAfsluitdijk te bevor- DAT het dekriet in Noord-Overijssel thans wordt opgekocht voor f38 per vim (100 bos), hetgeen f5.50 lager is dan de toppryzen in 1949. DAT de comm. der Koningin in N- Brabant, prof- dr J- E de Quoy, benoemd is tot voorz. van de stichting Peelgemeen- schap (die o a de ontsluiting van De Peel ten doel heeft). DAT onze ambassadeur in Frankrijk, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, tijdens een wijnfeest in St Emilion benoemd is tot ereburger van deze Franse plaats. DAT kol. dr J. M. Somer en res. kol. mr C. A. J. F. van Houten benoemd zyn tot officier en G. A. de Jong benoemd is tot ridder in het Franse Legioen van Eer voor hun werk in het voormalige Bureau Inlichtingen, Grady, een onderhoud hebben met Mos- Herbert Marrison, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zou vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring afleg gen over de oliekwestie. Volgens AFP heeft de Anglo-Iranian besloten de capaciteit van haar olieraf finaderij op het einland Grain in de Theems te verdubbelen. De ruwe olie ontvangt deze raffinaderij voornamelyk uit het vorstendom Koeweit. De 3 a 4000 Engelsen en enkele hon derden onderdanen van Pakistan en In dia, die bij de Brits-Iraanse Oliemaat- schappy werkzaam zyn, hebben elk per soonlijk van de maatschappij bericht ontvangen, dat hun vrouwen en kinderen vrUe reis uit Perzië per vliegtuig of schip kunnen krijgen, indien zij dat Interpellaties in de Tweede Kamer De Tweede Kamer besloot vanmiddag de interpellatie-v. d. Wetering (C.H.) in zake de vorming en vaststelling van de huidige broodprijs te doen houden op Donderdag a.s in de avondvergadering. Voorts verleende de Kamer de heer Wagenaar (communist) verlof de Rege ring te interpelleren over haar politiek het Verre Oosten. Omtrent het tijd- van deze interpellatie moet nog nader worden beslist Welke school Vele ouders moeten in deze dagen, waarin tal van scholen de inschrij ving voor nieuwe leerlingen voor het ko mende schooljaar hebben opengesteld, beslissen naar welke school ze hun leer plichtig geworden kinderen zullen stu ren. Een belangrijke beslissing, omdat hiermee voor een deel een stempel zal worden gezet op de opvoeding van hun kinderen Het is dus van betekenis hoe die opvoeding zal zyn- Als het goed is. moet die aansluiten bij de opvoeding en de sfeer thuis. De school is er niet alleen om de kinderen allerlei kennis by te brengen al is uiteraard noodzakelyk maar ze vormt tevens de jonge karak ters. Die vorming is niet neutraal. Daar bij spreekt de levensinstelling van het onderwyzend personeel een flink woord mee. Daarom is het voor Christen-ouders een vanzelfsprekend iets, dat bun kinde ren naar de School met den Bijbel gaan. Toch is het goed hier nog eens op te wijzen, want het openbaar onderwys tracht nog steeds en de laatste jaren met meer klem dan vroeger alle kin deren voor de ene ongedeelde openbare school op te eisen- Sommigen kunnen zich daar by de gelijkstelling nog maar moeilijk neerleggen. Toch moeten ze er kennen, dat het ideaal de school van de ouders grote voordelen heeft. Ook bU het openbaar onderwys wil men de in vloed van de ouders aanmerkelyk ver groten. Men koerst dus in de richting van wat de byzondere scholen al lang hebben. Alleen men wil geen byzonder neutrale scholen stichten Want nu wil men niet zelf de verantwoordelykheid en de lasten voor eigen scholen dragen. Dat moet de overheid doen. Of men het wil erkennen of niet, de ontwikkeling der dingen wyst uit dat de strijders voor de byzondere school, Groen van Prinsterer vooraan, gelyk hadden, toen zy de schoolopvoeding opeisten voor de ouders en verklaarden dat de overheid hier de handen had af te houden. De school aan de ouders, dat wil zeg gen de kinderen naar die school die aan sluit by de geestelyke opvattingen van het gezin en die met dat gezin harmo nisch samenwerkt. Mr Cort van der Linden in Groningens gulden boek De Groningse gemeenteraad heeft gis teravond afscheid genomen van zyn voorzitter burgemeester mr P. W. J. H. Cort van der Linden, die tot lid van de Raad van State is benoemd. Zijn naam werd ingeschreven in het Gulden Boek van de gemeente Ook werd hem de gouden legpenning van de stad uitgereikt. Wegvervoer in Engeland bijna lam gelegd Tengevolge van de wilde staking on der de Engelse vrachtautochauffeurs, dreigt het wegvervoer te verlammen. Duizenden tonnen voedsel liggen aan de stations en in de havens op transport te vachten. Gisteren waren er tegen het einde van de dag ongeveer 11.000 in sta king. Zoals men weet hebben de chauf feurs, die echter wel levensmiddelen naar de ziekenhuizen blU'ven vervoeren, het werk neergelegd uit protest tegen een nieuw inspectiesysteem bij het wegver- dat door de overheid wordt ge ëxploiteerd. Vijftig jaar geleden al besproken Nieuwe kanalen en bruggen in Friesland in gebruik Grootste binnenschepen en kustvaarders kunnen van Lemmer en Harlingen naar Delfzijl VVTANNEER MORGEN de provinciale besturen van Friesland en Gronin- gen met bijna vierhonderd genodigden, onder wie de adjudant van de Koningin, kapt.-luit. ter zee C. W. Th. baron van Boetzelaer, en de ministers Wemmers en Van den Brink, een boottocht zullen maken door het grootscheeps vaarwater GroningenIJsselmeer, dan zal een werk ge reedgekomen zijn, dat vijftig jaar geleden al in de pen was. De scheepvaart behoeft niet meer door allerlei kanaaltjes te scharrelen, ma; grootste binnenschepen en kustvaarders kunnen thans door 44 meter brede kana- n doeltreffende sluizen en bruggen hun weg door het Fries-Groningse land schap vinden. Het gaat hoofdzakelijk on het Friese vaarwater. Bij Stroobos zal nieuwe kanaal aansluiten op de reeds voor de oorlog belangrijk verbe terde Groningse kanalen. Van Delfzijl tot Lemmer en Harlingen zyn nu alle belangrijke bevolkingscentra en in dustrieën voor de grote binnenvaart er kustvaart bereikbaar. Van de Fries-Groningse grens af door kruist het nieuwe kanaal het Ber- gumermeer en splitst zich bij Fonejagt (ten Oosten van Leeuwarden) in twee takken. Eén tak (voor schepen van 1000 ton) gaat langs Leeuwarden en dwars door Franeker naar Harlingen, het dere kanaal (schepen van 2000 ton) gaat Grouw, het Sneekermeer, het Oud hof, het Koevordermeer en de Grote Brekken naar Tacozyl, ten Westen Lemmer. Was het plan in 1901 al in de pen, pas i 1935 begon men met de uitvoering. En nog is het werk niet helemaal klaar. Bij de uitmonding bij Harlingen (waar minister Wemmers de naam van de Friese zeeheld Tjerck Hiddes aan het sluizencomplex zal geven) wordt nog ge werkt, maar de 1000-tonners kunnen er toch reeds van het kanaal de Wadden be reiken. Het kanaal FonejagtHarlingen heet Harinxma-kanaal, naar de vroegere commissaris der Koningin ln Friesland. d veel voor de kanaalplannen heeft geijverd. De naam van Prinses Margriet wordt morgen geven aan de sluis bij Lemmer. Verder Is de grote brug by Spannen burg (rijksweg Sneek-Lemmer, de kort ste verbinding van Friesland met de Noordoostpolder) nog niet geheel vol tooid. Het wordt een hoge vaste brug. Er zyn trouwens verscheidene nieuwe bruggen gebouwd. Zelfs vergrote B.R zullen in den vervolge de hoge. spik splinternieuwe bascu lebruggen op het traject LeeuwardenSneekLemmer met staande zeilen kunnen passeren. De oorlog was er oorzaak van, dat de aan leg van de kanalen en bruggen aan zienlijk werd vertraagd, maar morgen is er dan vreugde by de Friezen. Alles bij elkaar heeft ongeveer f40 millioen ge- Flinke winst voor De Gasperi Volgens de voorlopige uitslagen hebben de Christelyke en burgerlyke partijen onder leiding van minister-president De Gasperi by de gemeenteraadsverkiezin- n Noord-Italië flinke winst behaald. In talrijke gemeenten had de Christelyk- democratische partij na de eerste tel lingsdag de leiding, hetgeen o.i. een ver heugend verschijnsel is. Eindelijk schU- ook de Italianen het na de tweede wereldoorlog sterk opgekomen commu- e de rug toe te keren. Zelfs in Bo logna. dat bekend staat als een „ultra rode" stad. ging de meerderheid der stemmen naar De Gasperi. Een verras sing by de stemming vormde de betrek kelijke kracht van de neo-fascistische anse sociale beweging, waarop ook nog velen hun stem uitbrachten. Van de 10 millioen stemgerechtigden hebben on- ?r 9 millioen aan hun plicht voldaan dus ongeveer 90 pet. In 1946 toog slechts 79 pet der stemmers ter stembus. WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselende bewol king en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost Koude nacht mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.2£—20.46< maan 111— 15.23. 4 Juni KM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1