lliettmc £riftsrijc ÜTouraitl De Chinezen gaven zich in ongekende aantallen aan V.N.-troepen over Perzië wijst arbitrage radicaal af Wist U MAANDAG 28 MEI 1951 Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTtÊN: ƒ0.18 per millimeter (Btf contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIBMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste Jaargang No 9231 .Stantwasticfc li s&rtfwat mgn htrt in tcgfjeospotT Druk van geluk Westelijk offensief in Nooid-Koiea Gevangenen hadden zes dagen op gras geleefd en leden aan huidziekten Chinezen en Noord-Koreanen vluchten voor de, steeds verder over de 38ste breedtegraad oprukkende. Verbonden troepen. In ongekende aan tallen geven de communistische troepen zich over, waarbij door de Verbondenen een aanzienlijk aantal gevangenen wordt gemaakt. Ook is hen een grote buit aan wapens, uitrusting en vervoermiddelen in handen gevallen. Amerikaanse, Nederlandse en Franse strijdkrachten bevinden zich reeds verder dan 16 km ten Noorden van de 38ste parallel. Echter wijst generaal Ridgway in zijn rapport aan de Ver. Naties er op, dat er aanwijzingen zijn. dat de Chinezen nu ook luchtstrijdkrachten in de aanval zullen brengen, mogelijk van bases uit. in Mandsjoerije. Speciaal >n de centrale sector werd het algelopen weekeinde enorme terrein winst geboekt. By hun poging de Chine zen, op terugtocht zijnde, de pas af te snijden, hebben zij de stad Hw3tsjon heróverd; meer naar het N.O. werd de communistische basis Indje bezet. Ameri kaanse en Nederlandse eenheden 1 Hionni. ten Zuiden van de 38ste breedte graad in het Westelijke gedeelte v Oostelijke frontsector gelegen, na tegenstand, binnengerukt. Aan de Oost kust bereikten Z.-Koraanse strijdkrach ten de buitenwijken van Jangjang, 16 km ten N.W! van de grens. Nader wordt gemeld, dat duizenden communisten, die zich in een tang bevin den op de weg naar Hwatsjon en Indji door oorlogsvliegtuigen der verbondenen en artillerie zijn besookt. De wegen lig gen bezaaid met lijken van mense dieren en met vernielde voertuigen. De Zuid-Koreanen trokken Hyonni der tien kilometer voorbij en ondervonden geringe tegenstand, doch aan de Oostkust deed de tegenstander een hevige tegen aanval in bataljonsterkte om zioh strij dend een weg naar het Noorden te banen. In het gebied ten Noorden e Noordooksten van Oeidjongboe aa Westelijke front vorderden de verbon denen acht kilometer. In het gebied ten Noordoosten van Tsjanggori werd zelfde terreinwinst geboekt. In het uiterste Westen staken vandaag opnieuw Zuidkoreaanse verkenningseenheden de Resumerende trekken grote groepen der Verbonden legers thans aan het Cen trale en het Oostelijke front over de fa tale breedtegraad, enige honderdduizen den Chinezen voor zich uitdrijvende, ter wijl op het Oostelijk front 55.000 man ir een tangbeweging zitten. Uiteraard heerst er grote vreugde en vertrouwen in de toekomst bij de Verbondenen. Men wijst erop, dat zich voor het eerst nese troepen en masse overgeven. Bij kleine groepen gevangenen bleken schappen aan pokken en scabies te lij den en velen hadden gedurende ze gen op gras geleefd. Vermelden wij nog, dat de Australische Meyer Schwencke komt in October vrij Van 26 beschuldigingen 20 bewezen verklaard „Te elfder ure sloeg hij om en werd van een groot landverrader een bezield illegaal werker uit opportunisme e eigen belang" zo beoordeelde vanmorgen mr A. W, J. van Vryberghe de Coningh in zyn uitspraak over Arie Meyi Schfwencke. „Zijn houding tijdens de behandeling voor het Tribunaal" was echter oprecht en berouwvol. Hij heeft niet getracht zijn daden beter voor te stellen dan waren en hü heeft zich daarmee op een hoger plan gesteld dan velen zijner lot genoten", aldus de bijzondere kanton rechter. De voorlezing van de uitspraak vergde een half uur. Van de 26 punten, die hem ten laste waren gelegd, werden er 20 geheel of gedeeltelijk bewezen verklaard, de overige 6 konden niet be wezen worden. Het vonnis luidde 7 jaar en 6 mi den, waarvan 5 jaar en 4 maanden voorwaardelijk en 2 jaar en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd v jaar. Van zijn vermogen werd f 2.500 verbeyrd verklaard, terwijl hij ontzet werd uit alle rechten, alsmede het recht om in de gewapende macht te dienen. De Internering van 12 Juli 1946 tot op heden werd bü de straf inbegrepen, zodat Meyer Schwencke op 12 October van dit jaar vrij komt. Ter uitvoering van dit Tribunaalbe- sluit moeten de hogere autoriteiten de straf fiatteren, waarna Meyer Schwen cke, Indien 'hij dat wenst, nog een be- -waarsehrift kan indienen. Wolfabrieken hebben moeilijkheden Evenals de schoen- en confectiefabri- kanten zitten ook de wolfabrikanten met de moeilijkheid, dat de handel weinig meer afneemt. De wolprljzen dalen nog steeds op de wereldmarkt en de ko pers nemen een afwachtende houding aan. Een van de grootste wolfabrieken in Veenendaal heeft vandaag haar per soneel (700 man) voor een deel op wachtgeld gesteld. Men zal een oplossing zoeken door enkele dagen per week niet te werken. Andere fabrieken in Veenen daal zullen waarschijnlijk volgen. Ook in Tilburg is een (klein) aantal van de wolfabrikanten tot inkrimping van de werktijd overgegaan en tot uit kering van wachtgeld. Ook schoenfabrieken in Brabant dicht? De schoenfabrikanten van Oisterwijk en Moergestel zullen evenals een aan tal fabrieken in Nijmegen overgaan tot ontslag of sluiting, indien niet spoe dig een oplossing wordt gevonden i.v.m. de winstmarges voor de winkeliers cn het uitblijven van orders als gevolg daarvan. De fabrikanten zullen een wachtgeldregeling aanvragen. correspondent van Reuter, Derek Pear- cy. werd gedood, toen zijn jeep op een mijn reed. De dag tevoren had hij juist zijn 25ste verjaardag gevierd. Behalve Pearcy werd ook een luitenant het slachtoffer van de ontploffing. Op het punt waar de Roden landmijnen hadden aangebracht, waren reeds honderden voertuigen gepasseerd. Pearcy's ouders, die juist naar Australië terugkeerden van een bezoek aan Engeland, hoorden dit droeve nieuws van hun andere zoon, die van Sydney naar Melbourne was gevlo gen, om hen op de hd^gste te stellen. Dr Koerner werd nieuwe president van Oostenrijk Als opvolger van. dr Karl Renner, die op 31 December van het vorige jaar is overleden, is in de tweede ronde van de verkiezingen als president van Oostenrijk gekozen dr Theodor Koerner, de candidaat der socialisten. Deze over winning voor Koerner was een volko men verrassing. Algemeen had men ver wacht, dat de conservatief Gleissner hem de loef zou afsteken. Koerner behaalde 2.172.806 stemmen tegen zijn concurrent, dr Gleissner, 2.004.290 stemmen. ambtsperiode duurt 6 jaar. De nieuwe president is 78 jaar. Hij is generaal geweest in het voormalige Oos tenrijks-Hongaarse leger en sinds tweede wereldoorlog burgemeester Wenen. Dr Koerner, die bij het v« men van de uitslag der stemming tot tranen toe ontroerd was, zal waarschijn lijk op 20 Juni de eed afleggen en zijn ambt aanvaarden. Er worden geen wij zigingen in het kabinet verwacht. In 1945 werd Koerner door de Gestapo gearresteerd op beschuldiging van hoog verraad, doch na een maand weer vrij gelaten. Syrische vliegtuigen boven Israël In Israël is officieel verklaard dat Sy rische vliegtuigen Israëlisch gebied heb ben geschonden door boven het grensge bied ten Noordwesten van het Meer van Galilea, waar kortgeleden tussen Israëli sche en Syrische eenheden is gestreden, te vliegen. Ruim 4000 doktoren in Egypte zijn voor hogere salarissen en verbetering van de kansen op promotie, een sit-down staking begonnen. De Amerikaanse afgevaardigde Overton Brooks heeft dezer dagen verklaard, dat de Verenigde Staten thans de beschikking hebben over atoomgranaten. Hij drong er op aan, dat deze gebruikt zouden worden in de strijd tegen de Chinezen in Korea. Links: de 91 cm mortier, waarmee de atoomgranaten zouden kunnen worden afgevuurd. Rechts: een van de enorme projectielen. Onweersbui bij avond Vissers dobberden rond op gekapseisd bootje Een van beiden door koude bevangen en verdronken Tijdens een hevige onweersbui, die Za terdagavond omstreeks acht uur boven het IJsselmeer woedde, is een roeibootje twee vissers uit Oosterleek (NH) omgeslagen, ten gevolge waarvan hen, de 41-jarige W. Kuiper is ver dronken. Nadat het bootje was gekapseisd, klom- en de twee vissers, de gebroeders Kui per, op de kiel en dobberden zo uren lang rond. Inmiddels was de duisternis gevallen en W. Kuiper raakte zo door de koude bevangen, dat hij van de kiel gleed en zonder dat zyn broer er in kon doen, verdronk. De ander is Zondagmorgen om half twee nabij de Appelhoek te Wijdenes n land gekomen. Het lijk van zijn broer gisteren op dezelfde- plek aangespoeld. Prof. Alfrink opvolger kardinaal De Jong Mgr B. J. Alfrink ls 'heden door de Paus benoemd tot aartsbisschop titulair Tiana en coadjutor bisschop van Utrecht, kardinaal De Jong. Mgr Alfrink is sinds 1945 hoogleraa: i de exegese van het Oude Testament in de Hebreeuwse taal aan de R.K.- Universiteit van Nijmegen. Van 1924 tot 1930 was hij werkzaam op het Pauselijk Bijbelinstituut te Rome er Jeruzalem, in 1930 promoveerde hij ir Rome, daarna was hij enkele jaren kape laan in Maarsen en van 19331945 pro fessor aan het groot Rijsenburg. Hij is 50 jaar oud. (Het ligt in de bedoeling dat prof. Al frink tz.t. Kardinaal De Jong als aarts bisschop van Utrecht zal opvolgen. Red.). Negen ministers bij de encycliekenheidenking Zestig duizend leden van de Kath. Arbeidersbeweging hebben Zaterdag- •ond in het Feijenoordstadion te Rotter dam deelgenomen aan de herdenking de uitvaardiging van de sociale ency clieken van de Paus. De ministers Joekes, Lieftinck, In 't Veld. Mansholt, Van Maarsevecn. Van den Brink, Rutten, Al- bregts en Peters, alsmede staatssecretaris Van Rhyn en de Belgische minister van Arbeid Van den Daele woonden de plech tigheid bij. Minister Joekes sprak namens de regering. IJmuider trawlers vangen zoute maatjesharing De IJmuider treilers Abraham en Simon de Danser hebben dispensatie ver kregen van het verbod om zoute haring te brengen. De Abraham wordt bin nenkort met de eerste vangst binnenver- wacht en zal door het gemeentebestuur Velsen officieel worden verwelkomd. De Simon de Danser vertrekt deze week een gedeeltelijke loggerbemanning tonnen aan boord naar de haring- gronden. Met deze nieuwe figuur wordt het IJmuider treilerbedrijf ingeschakeld in zoute-haringvisserij, die sinds onheug- ke tijden het privilege van de loggers geweest; met dit verschil, dat een log ger haring met een drijfnet vangt en de treiler met een sleepnet Uitvoer van sla naar België stopgezet De uitvoer van sla naar België en Luxemburg is met ingang van heden itopgezet. De veilingen mogen geen uit roermachtigingen meer afgeven. Zoals nen weet, zijn vorige week op de vei lingen in ons land reeds duizenden kis-, ten sla doorgedraaid. Prins Bernhard wil ook in 1952 wel weer op reis Teneinde de Ned. kolonie in Brazilië te bezoeken Prins Bernhard hoopt dat de regering hem in staat zal stellen volgend jaar op nieuw een reis naar Zuid-Amerika te maken, om We beide Nederlandse kolo- niet in Brazilië te bezoeken. Hij zei dit Zaterdag tijdens een lezing op de alge mene vergadering van Nederland in den Vreemde, in Utrecht gehouden. De Prins vertelde met enige schroom naar Argentinië te zijn gegaan, omdat van dit land gezegd werd, dat het een dictatoriaal regiem had. ,.Dit is echter zeer meegevallen. De politieke structuur van dit land was anders, dan we hadden gedacht. En deze is zeker niet te ver gelijken met het regiem van Hitier en Mussolini. Het is er zo en dat geldt >r de meeste Zuid-Amerikaanse landen dat de partij, die aan het bewind is. alle belangrijke posten bezet houdt, even als we dat kennen in de Verenigde Staten," aldus de Prins. Van angst onder de bevolking heeft de Prins niets kun- bespeuren. Ook zijn er geen organi saties, die men met de Hitier-jeugd of dergelijke zou kunnen vergelijken. Mijn reizen hebben geleerd, zo zeide de Prins, dat het voor mij gemakkelijker is contacten te leggen dan voor de beste ambassadeur, die nu eenmaal een offi ciële positie bekleed. En contacten zijn vele gelegd en vele vrienden zijn ge maakt. „Ik geloof dat dit nuttig is geweest, omdat op grond van deze vriendschap grotere mogelijkheden zijn ontstaan." Margaret Truman met de boot naar Europa De dochter van de Amerikaanse pre sident, Margaret Truman, is met de mail boot America naar Europa vertrokken. s haar eerste buitenlandse reis en zij verklaarde er zich zo verheugd over ils een schoolmeisje". Zij werd door haar moeder naar de boot gebracht. Margaret Truman zal zes weken in Europa verblijven. Zij bezoekt Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, België Luxemburg. Twee leden van de ge heime dienst en de secretaresse van haar moeder, miss Retheal Odum, begeleiden Z.K.H. vervolgde: „Wanpeer Nederlan ders thans daarheen willen gaan. zullen wij hun gaarne de cdntacten die wij thans hebben ter bëschitking stellen." Kindje tweemaal aan de dood ontsnapt Het tweejarig dochtertje van de fa milie Mak te Hoorn geraakte dezer dagen in een sloot en slechts met behulp van een zuurstofapparaat konden de levens geesten weer worden opgewekt. Het kind werd met hete kruiken in bed ge legd, maar toen men na een poosje eens ging kijken, vond men het kindje met brandwonden, doordat een kruik was opengegaan. Het meisje werd naar een ziekenhuis vervoerd. De toestand is re delijk. Halt uur vetraging in Schiedam Reiziger trok te goeder trouw aan de noodrem De trein uit Rotterdam, die gisteravond >m 23.22 uur uit Schiedam in de richting Delft moest vertrekken, kreeg op het 6tation te Schiedam een half uur vertra ging. Toen de trein het station binnen reed. had een reiziger aan de noodrem getrokken omdat enige jongelui op het perron door geschreeuw het deden voor komen alsof er iemand onder het trein stel was geraakt. Dit bleek echter slechts een „grap" te zijn. Intussen was echter de rem onwrikbaar vastgeraakt en het per soneel ha druim een half uur nodig om haar weer los te werken. Haak-In-bazar te A'dam bracht 83.000 op De opbrengst van de vorige week in Amsterdam gehouden Haak-In-bazar, die 50.000 bezoekers heeft getrokken, bedraagt f 83.000. Een aantal onverkoch te, voornamelijk grote stukken zullen enkele weken publiek worden ge veild. De bij de opening uitgesproken wens, dat de bazar een half millioen gulden zou opbrengen, is dus niet ver wezenlijkt. Aangevallen iaxichauileur verweerde zich kranig Een 21-jarige schilder uit Breda, die zonder een cent te bezitten met jarige Amsterdamse vriend in een taxi was gestapt, gaf dezer dagen op de Hem- kade te Zaandam de chauffeur een paar vuistslagen, met de bedoeling dat de pas sagiers zonder betalen er vandoor zou den kunnen gaan. Maar de chauffeur sloeg terug en de passagiers i vlucht. Op het terrein van de Artillerie- inrichtingen vielen zij echter in handen van de terreinpolitie. De Amsterdamse vriend is vrijgelaten, de Bredase schilder wordt in arrest ge houden en hem zal een poging tot inishandeling met voorbedachten rade ten laste worden gelegd. Ernstig gewond bij een „roofoverval" Schipper knoopte verhaal vast aan ongeluk De „roofoverval", die in de Oudejaars nacht jl. aan boord van een schip Hoendiep bij Groningen werd gepleegd. langdurig speuren opgelost. Het blijkt dat het slachtoffer, de schipper die ernstig gewond op het dek van schip gevonden werd, de overval in heeft gezet om uit financiële moei lijkheden te geraken. Hij haalde de boel in zijn kajuit om ver, maakte een portefeuille met onge veer 850 zoek, en gleed op het bevroren dek (per ongeluk) uit. Hij kreeg ernstige wonden, maar gebruikte die om haal van de overval aannemelijker te maken. Hetgeen aanvankelijk gelukt Klein meisje na drinken van benzine overleden Een twee-jarig Amsterdams meisje, dat met haar moeder op visite was, kreeg in onbewaakt ogenblik een flesje met benzine in handen en dronk er uit. Het kindje is later aan de gevolgen overle- Londen krijgt nul op request Geen inmenging geduld van Int. Hof van Justitie noch van de Veiligheidsraad BEHALVE de „Anglo Iranian Oil Co." heeft ook de Britse regering aan het Internationale Gerechtshof te 's-Graveuhage verzocht, een scheidsrechter te willen benoemen, om het oliegeschil te beslechten. De Britse regering baseerde dit beroep op het concessie-contract van 29 April 1933. Ofschoon de Engelse regering met deze stap haar juridische positie veilig poogde te stellen, betekende deze niet, dat de hoop op een regeling van het geschil door rechtstreekse onderhandeling met Perzië was opge geven. Inmiddels heeft Teheran het hoge woord gesproken: Perzië weigert het conflict te onderwerpen aan het oordeel van een onpartijdig rechter of van een internationaal lichaam, zelfs niet van de Veiligheidsraad. maatschappij. 3. De concessie van 1933 is reeds bij een wet, aangenomen door het parlement, geannuleerd. Volgens de ..New Chronicle" heeft de Perzische politie, bij een inval in het hoofdkantoor van de Toedeh-partij De „Anglo Iranian" heeft in antwoord op het „ultimatum" van de Perzische regering, om een vertegenwoordiger te benoemen, die dan de oliemaatschappij commissie zou moeten overdra gen, een vertegenwoordiger te Teheran, als „waarnpmer" aangewezen. Het is de heer Richard Seddon, die aanwezig zal zyn als een „uiting van Britse eerbied voor parlement en regering van Perzië." Hü zal de rol spelen van „luistervink". Een vertegenwoordiger van het Per zische min. van Financiën, verklaarde aan Reuter, dat Perzië absoluut niet zal toestemmen in welke vorm van arbitrage ook. Volgens hem bestaat er geen traliteit meer in de wereld. Deze heer, Kazem Hassibi genaamd, beschuldigde de „Anglo Iranian" en passant van „balans- vervalsing", waardoor Perzië minder winst ontving dan het toekwam en du sterk benadeeld werd. Hy zeide, da 20.000 arbeiders van de „Anglo Iranian' in holen in de grond leven, en de rest, het voorrecht genietende van huizen der maatschappy, zien deze woningen om ringd door open goten, die èn als riolen, de drinkwatervoorziening dienen. Aldus Kazem Hassibi! Ook in het Perzische parlement kwam het tot stormachtige taferelen, waarby afgevaardigde de beschuldiging uitte, dat de regering de politiek der olienaas ting had doorgedreven met behulp moordenaars. Ook Amerika heeft zün ambassadeur, Grady, wederom bü de Perzische premier Mossadeq aanged: gen, op oplossing van het olie-conflict door onderhandelingen. In een m randum geeft Washington te kennen, dat Amerika een waarachtige belangstelling koestert voor het Perzische volk en het handhaven der territoriale integriteit van dit land. Waarom Teheran arbi trage afwijst Perzische bladen verwerpen het beroep van Engeland op het Haagse Hof, met de volgende, kort samengevatte, argu menten. 1. Het Hof van Justitie te Den Haag is niet het Hof, dat in de concessie 1933 werd genoemd, niet opgericht zünde onder de Volkenbond, maar onder de V.N. Het heeft derhalve geen com petentie. 2. Het Hof is slechts competent inzake geschillen tussen landen; en de Anglo Iranian" is een particuliere Soekimans regeringsverklaring Een nieuwe regeling van verhouding tot Nederland Nieuw-Guinea, nationalisatie en vernietiging van concessies De Indonesische regering zal de be-' trekkingen tot Nederland opnieuw over wegen op grondslag van de overeenkom sten der Ronde-Tafel-Conferentie, geheel in harmonie met de wensen en verlan gens van het volk. waarbij zij de bevin dingen van de staatscommissie tot her ziening dezer overeenkomsten zal in aan merking nemen. Het is hierbij haar doel, de atmosfeer te verhelderen in het be lang van beide partijen om te geraken tot een samenwerking op een basis, zoals gewoonlijk bestaat tussen twee onafhan kelijke en souvereine staten, aldus de regeringsverklaring, welke het kabinet- Soekiman hedenmorgen in het Indone sische parlement heeft afgelegd. „Bij het overwegen van de mogelijke consequen ties ener herziening blijft de nationale eis van Indonesië met betrekking tot Wes telijk Nieuw Guinea onveranderd van kracht, gaat de verklaring verder. Zij waarschuwt voorts, dat de regering DAT minister Stikker blijkens zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid Peters (K.V.P.) geen oordeel kan uit spreken over steun aan de uitzending Ned. kinderen uit Duitsland Nederland, daar wensen op dit gebied hem nooit zijn meegedeeld. DAT B. en W. van Zaandam in hoger beroep willen gaan tegen een vo waarbij de gemeente in 1948 werd oordeeld tot terugbetaling van 147.000, welk bedrag was uitgekeerd door een assurantiemaatschappij wegens brand, die in het gebouw van het arbeidsbureau was veroorzaakt door de illegalen. DAT op 16 Juni op de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) de alg. vergadering van de Vereniging tot Stich ting van Volkshogescholen wordt ge houden, waarna een landdag volgt over „Cultuur in de knel". DAT prof. mr R. Kranenburg als voorzitter van de vereniging Het Spi- nozahuis is opgevolgd door de commis- iris der Koningin mr L. A. Kesper. DAT een grote herdershond goed- noch kwaadschiks een Arnhemse trolleybus wilde verlaten en de chauffeur genoopt laar de remise te rijden, waar het dier met een brandslang uit de bus werd gespoteiv DAT de jeugdherberg 't Lemenschoer (de Bijenkorf) te Delden (Ov.) Zaterdag is heropend en er thans 85 personen per nacht onderdak kunnen vinden. DAT het kasteel te Geysteren (gem. Wantsum. Limburg) niet meer herbouwd zal worden en de eigenaar in het grenzende Roekenbos een landhuis zal laten bouwen. DAT de gerestaureerde erehof op de alg. begraafplaats Crooswyk te R'dam, waar 102 militairen rusten, die in Mei 1940 te R'dam zijn gesneuveld, thans officieel is geopend. DAT de schutterij Wilhelmina te Horst op 16. 17 en 18 Juni haar 350-j. bestaan viert met feesten, waaraan 30 verenigingen deelnemen en waar oa. een ..levend schaakspel" met moderne attri buten als kanonnen wordt opgevoerd. DAT de naamgeving van de sluis te Lemmer (Prinses Margrietsluis) Woens dag namens de Koningin en de Prins zal geschieden door de adjudant van de Koningin, kap-luit. ter zee C. W. Th. Baron van Boetzelaer. DAT het te Heerenveen verschijnende Nieuwsblad van Friesland (Hepkema's Courant) m-i.v. heden is opgeheven en ook de handelsdrukkerij wordt stopgezet. DAT minister Rutten en zyn Belgische collega Pierre Harmei Zaterdag het Ned Opleidingsinstituut voor het Buitenland op kasteel Nijenrode te Breukelen be zochten. de nieuwe Ned. gezant in Zwe- r H. Daniëls, Zaterdag te Stock- aangekomen. DAT de Ierse gezante, mevr. J. Mc Neill, dit weekeinde als gast van de com missaris der Koningin in Maastricht ver bleef. DAT de jaarvergadering van het Ned. Rode Kruis op 30 Juni in het Minerva- paviljoen te Amsterdam wordt gehou- DAT de dir.-gen. van de energievoor ziening. dr E- L Kramer, Zaterdag het propaangasbedrijf te Cuyk zal openen DAT vandaag de door Bruynzeel ver vaardigde parketvloeren voor het Turkse parlement van Amsterdam naar Ankara zyn verzonden. DAT Zaterdag in elk huis te Kerkrade een bos anjers prijkte, daar de douane de in beslag genomen 10000 anjers, die naar Duitsland zouden worden gesmok keld. tegen lage prijzen liet verkopen. DAT de scheidende voorzitter van de Ned- Ver. voor Vervoerpersoneel. G. Joustra, benoemd is tot officier O. N. en Zaterdag te Utrecht o.a. werd gehuldigd door minister Wemmers. elke organisatie, welke zich gedraagt als een staat in de staat, als opstandig zal beschouwen, onverschillig of zij van oui- tenaf of van binnen uit is ontstaan. De eerste taak van de buitenlandse on dernemingen is, ae welvaart te verhogen en de nationale belangen te dienen. De regering zal ondernemingen, welke var belang zijn voor land cn volk nationali seren. particuliere landerijen terugkopen of onteigenen, terwijl zij een wet zal in dienen ter vergemakkelijking der onteige ning. Tevens zyn regelingen in voorberei ding om de landbouwrechten van onder nemingen te vernietigen als deze niet aar de voorwaarden uer regering voldoen, of wanneer de grond nodig is ter verdeling onder de boeren. De omzetbelasting wordt afgeschaft vervangen door een verkoopsbelasting ten laste van fabrikanten en importeurs. De regering zal niet deelnemen aai koude oorlog maar de vrede bevorde- (De woorden mogen niet duidelijk zyn, doch voor een goed verstaander komen zij hierop neer: Beëindiging der Unie de herroeping van andere afspraken als stok achter de deux bij de onderhande lingen over Nieuw-Guinea. Nationalisatie en onteigening van cultures, waar dit te pas komt. Red.) Meeste mensen komen slechter rond Bijna 75 procent van het Nederlandse volk kan slechter rondkomen dan jaar geleden. 15 procent evengoed procent beter zo blijkt uit een onder zoek van het Ned. Instituut voor de Pu blieke Opinie. In Januari 1947 vond 50 procent dat men er beter aan toe dan een jaar terug (24 pet. slechter); in Maart 1948: 30 pet beter (27 pet slech ter). in Juli 1949; 37 pet beter (29 pet slechter). Auto's vol bloemen voor jarige Queen Mary De Koningin-Moeder van Engeland. Queen Mary, is Zaterdag 84 jaar gewor den. Reeds des morgens had zij zoveel geschenken. bloemen en telegrammen ontvangen, dat men daarmee 20 vracht- y*a*r»w T TJ auto's had kunnen vullen.... Koning DAT mr W. J^ Benes, advocaat te Hoo- i George heeft de verjaardagsviering ten- ïzand, benoemd is tot kantonrechter te gevolge van een lichte griep niet kun- roxungen. nen meemaken. de „Anglo-Iranian" op het oog hadden. Kort na de inval, uitte het plaatselijke communistische blad aan het adres van de militaire autoriteiten de klacht, dat zijn correspondent, die het kantoor be woonde. was gearresteerd. Het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de publicatie van alle bulletins van buitenlandse ambas sades en gezantschappen, die de vriend schappelijke betrekkingen tussen Perzië en een ander land zouden kunnen scha den, verboden. Koningin spreekt op het congres Ned. gemeenten De Koningin heeft zich bereid ver klaard op 7 Juni het congres van de Ver eniging van Ned. Gemeenten in Utrecht te bezoeken en de aanwezigen toe te spreken. Het gemeentebestuur zal de congressisten een operavoorstelling in de Stadsschouwburg aanbieden. Als alles goed gaat Tilburg Donderdag van de pokken al Wanneer zich de eerstvolgende dagen evenals de afgelopen twaalf dagen in Tilburg geen nieuwe pokken- gevallen voordoen, zal deze stad Donder dag a.s. besmettingsvrij worden ver klaard. Zaterdag moebten drie patiënten en vier contacten naar huis. Den Bosch Zaterdag definitief pokkenvrij ver klaard. Nagenoeg iedereen heeft zich er laten herinenten. Het is in Den Bosch bij één patiënt gebleven. Engelse les vanuif Londen 9| Speciaal ten behoeve van Nederlanders die gaan emigreren naar Engels spreken de landen, heeft de B.B.C. een radio- in de Engelse taal georganiseerd onder auspiciën van de Stichting Land verhuizing in Den Haag en de immigratie' i imtnUI, NIMWZK» land en Canada. Deze omroepster van de '.C., Amy Vose, zal men kunnen horen mevrouw Grey tijdens de conversatie andere leden van de familie Grey. De uitzending heeft plaats o.m. op Zater dagmiddagen om 5 uur en op Maandag- tur. De golflengten zijn: Zaterdag: 41.46. 30.26 en 25.49 meter en Maandag: 30 J6, 48£4 en 41 £1 meter. Duitse regering betaalt voor de zeven nazi's Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Justitie heeft medege deeld, dat de juridische strijd om het leven van de zeven ter dood veroordeel de Duitse oorlogsmisdadigers, wordt be taald door een orgaan van de Westduitse regering, n-1. het bureau voor rechtskun dige bijstand Dit bureau staat alle Duit sers zonder geldmiddelen bij. die voor rechtbanken van vreemde mogendheden moeten terechtstaan. Verregende bloemen op Keukenhof en vrijkaartjes voor teleurgestelden De Keukenhof heeft büna het gehele seizoen met slecht weer te kampen ge had. De bezoekers kregen dit weekeinde alleen maar verregende bloemen te zien. Als schadeloosstelling kregen deze. be zoekers nu reeds een vrü kaartje voor het volgend jaar. Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de nanacht in de Noor delijke helft van het land hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Dinsdag: zon 4.30—20.45; maan 2 01 14.07. 4 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1