Jliettiue fciitsrlK GToitronl Verbondenen trokken toch weer over de fatale 38ste breedtegraad Haak-In-actie bracht bijna 3 millioen gulden op Wist U VRIJDAG 25 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraai 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5 15 pei kwartaal. 1.72 pei maand; f 0 40 per week ADVERTENT1EN: ƒ0 18 pei millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9232 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticti fs gfjfbleoeti «nyn bert ia tegenspeel" In vijf weken geen post Generaal Almonddit is onze kans I Amerikanen bereid tot accoord als de Chinezen blijk geven van „goede wil" De zegevierende opmars der Verbondenen duurt voort en in Oost-Korea hebben zij zelfs de 38ste parallel overschreden, en wel nabij Indje. In het Westen is een tankmacht der Verbondenen ten N. van Oeidjongboe, binnen gezichtsafstand van deze breedtegraad. Alle Chinese troepen, welke zich aan het Oostelijk deel van het centrale front nog Zuidelijk van de 38ste breedtegraad bevonden, werden door de kranige tactiek der Westelijken van hun hoofdmacht afgesneden. De commandant van het tiende Ameri kaanse legercorps, generaal Edward Almond, gaf als zijn oordeel operaties te kennen: De Chinezen hebben de grote fout begaan hun linies te lang te maken. Dit is onze kans! Gisteren zetten de Verbonden troepen hun razend snelle opmars in alle sector' Koreaanse front voort. De terugtocht der Roden geschiedt snel, doch ordelijk slechts op enkele plaatsen, bijv. Zuiden van Tsjoentson, werd door de Chinezen nog hardnekkig verzet geboden. Generaal Omar Bradley heeft meege deeld, dat de Amerikaanse verliezen in Korea 141.955 man bedragen. Ruim de helft dezer manschappen werd niet tijdens gevechten uitgeschakeld, doch door andere oorzaken, voornamelijk ongevallen en ziekten. Geruchten over eventuele onderhande lingen inzake Korea werden niet be- De correspondent van Reuter bij de Ver. Naties schreef, dat een woordvoer der van de Amerikaanse delegatie de berichten ontkend had, volgens welke Rusland via een „particulier" (Zweden?) in een „niet nader genoemd land" een offerte zou hebben gedaan, om aan Baconvarkens deze zomer f ?.38 per kilo? Minister Mai^olt heeft er in toege- stemd dat de prijs van baconvarkens ge leidelijk verhoogd zal worden tot f2,38 per kilo geslacht gewicht, zo verluidt in landbouwkringen, vanwege de prijsstij- gngen van het krachtvoer. Vermoedelijk zal in de loop van de zomer de prijs f2,38 worden gehaald. Een dezer dagen is een officiële mededeling te verwach ten. De baconprijzen zijn de laatste tijd reeds verhoogd van f2,06 voor derde kwaliteit met twee maal 5 cent tót f 2,16. Op deze prijzen werd voor tweede kwa liteit twee cent en voor eerste kwaliteit zes cent per kg geslacht gewicht toeslag verleend. Wafer sloeg grond weg Arbeider bij sluiswerken te Tiel verdronken Toen de 34-jarige J. L. Borneman uit Batenburg (Gld.) gisteren bij de sluis werken te Tiel bezig was met enkele an deren een dam door te steken, werd de grond onder zijn voeten door de grote druk van het water weggeslagen. Borne man verdween in de diepte en kon niet meer worden gëred. Het water stond de ene zijde van de dam een meter hoger dan aan de andere kant. Het dreggen had gisteravond bij het Invallen van de duisterns nog geen re eultaat. Thans officieel: Mr J. Cramer commis saris in Drente Thans is officieel bekend gemaakt, dat het Eerste Kamerlid mr J. Cramer te Assen, lid van de Partij van de Arbeid, ingaande 15 Juni, benoemd is tot opvol ger val mr dr R. H. Baron de Vos r van Steenvijk als Commissaris der Koningin in de provincie Drente. Aan Baron de Vos van Steenwijk is m.i.v. 15 Juni op de meest eervolle wyze ontslag ver leend. met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande be- Mr Cramer is 52 jaar oud, is directeur van de Stiohting Opbouw Drente, lid van het college van curatoren van de Groningse universiteit en voorzitter van de Voogdijraad te Assen. Sinds November 1945 is hij Eerste Kamerlid. Hij is ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Mr Cramer is na de heer Reinalda (Utrecht) de tweede Commissaris der Koningin, die lid is van de P.v.d.A. onderhandelingen over het Koreaanse geschil deel te nemen. Woordvoerde: van andere delegaties hebben de ge ruchten eveneens ontkend. Niettemin gelooft men, dat spoedig het tijdstip zal aanbreken, waarop commu nistisch China de Ver. Naties een aanbod tot staking der vijandelijkheden zal moeten doen. De 38ste parallel zou dan gelden als demarcatielijn. Wordt dan eventueel over Korea een regeling ge troffen, dan kan een conferentie plaats vinden over het gehele Verre Oosten, Formosa inbegrepen. Maar eerst moet Peking, aldus de Amerikanen, blijk geven „goede wil". Bradley over „regeling" Koreaans conflict Toetreden Rood China tot V.N. een kous apart Aan generaal Omar Bradley, die voort ging met zijn getuigenissen voor de Se naatscommissies, werd o.a. de volgende belangrijke vraag gesteld: „Zouden de chefs der Amerikaanse generale staven bij besprekingen ter regeling vai Koreaanse oorlog, ook het toelaten communistisch China tot de V.N. straks als een punt beschouwen, waarove praten valt?" De vraag werd gesteld door de Republikeinse senator Smith. Bradley antwoordde: „Geachte heer, wij zijn van mening, dat dit punt absoluut niets te maken heeft met een regeling van het Koreaanse geschil." Op eer dere vraag antwoordde Bradley, Amerika en Engeland geen besprekingen hebben gevoerd over een militair ingrij pen in Perzië. Mr, J. Cramer Moorman zal troepen voor Korea toespreken Twee aanvullingsdetachementen voo: de Belgische en Ned. eenheden, die ter beschikking van de Ver. Naties zijn ge steld, zullen, zoals men weet, morgen te Rotterdam worden ingescheept Om half elf zal staatssecretaris Moorman nai de Regering afscheid nemen van Ned. onderdeel en om half twaalf wordt het Belgische detachement toegesproken. Het vertrek is bepaald op 1 uur. In Pijnacker 11.000 kisten groente doorgedraaid Op de veiling te Pijnacker zijn dit sei zoen reeds ongeveer 11.000 kisten sla en andijvie doorgedraaid. Dit hoge aantal werd na de oorlog nog niet eerder be- reikt Dit zijn de twee parmantige kleuters van dezelfde kleuterschool, waarop de radio-millionnair Johan Bodegraven destijds ging. Gisteravond boden zij, staande op een stoel, namens alle Nederlandse kleuters f 20.736,56 aan! Wel de eerste haring, maar.... Sch. 9 werd in ÏJmuiden niet meegerekend Prinses Marijke nam zelf niet aan de visserij deel De Prinses Marijke (Sch. 9) heeft morgen om 11.08 uur in ÏJmuiden gelegd. Deze trawilogger, of zo wil, dit haringvrachtschip, nam niet aan de haringvisserij deel. en 51 kantjes van Scheveningse loggers Het viel ons op, dat men te ÏJmuiden, voor de daad van rederij J. v. d. Toorn, om de Sch. 9 als haringjager ie gebrui ken, weinig waardering had. Men was over deze herhaling van v het vorige jaar gebeurde, allerminst spreken. Zo vroeg men opnieuw, stuurt Scheveningen niet liever een snelboot naar de visgronden? Het antwoord kan luiden: omdat het Bedrijfschap voor serijproducten dit had verboden. Maar het bedrijfschap oordeelt de daad de Sch. 9 formeel wel juist! Dit moge zo zijn, onsportief wordt die daad elk geval in brede kring wel ge acht. Ook door het Bedrijfschap, zoals positief kunnen melden. En even door de gemeente Velsen, die een legpenning beschikbaar stelde maar juist uit oogmerken van sportiviteit niet de Scheveninger uitreikt. De penning kwam zo terecht bij de haringlogger die deze teelt het eerst de IJmuidense haven binnenvoer. Maar die dan ook metterdaad zelf zijn netten had gescho- om aan de haringvisserij deel te len. Wij zijn het gemeentebestuur Velsen dankbaar voor deze houding Om kwart voor 12 hadden schipper W en zyn mannen de 51 kantjes uit ruimen gelost en vertrokken 2 vrachtwagens, waarop de Nederlandse driekleur met de eerste Hollandse ve naar Scheveningen. Ruim 12 uur vertrok de Sch. 9 weer naar zee. Mis schien om weer te gaan trawlen. Er was niemand die zwaaide Enthousiasme was er te ÏJmuiden dan ook hoegenaamd nog niet. Blijkbaar kan toch niet ongestraft het romanti sche en sportieve in de visserij ver waarlozen en zich alleen op het materia listische richten Inmiddels was het nog steeds afwach ten, welke logger wel de werkelijke eer ste haringjager zou zijn. Ook het be stuur der Katwijkse middenstandscen trale beidde de tijd met een krans in de auto voor de eerste Katweker. Zou het de KW 78 zijn? Zal schipper Piet Hoek, de Excelsior II straks met vaste hand tussen de pieren door voeren? Of steekt de VI 132 hem toch nog de loef af. Even over één arriveerden te Scheve ningen twee bevlagde vrachtauto's met 51 kantjes haring, gevangen door de Sch. 297 en aangevoerd door de Sch. 9. Er was een enorme belangstelling. Het eerste kantje heeft opgebracht f 523.—. De overhandiging „Wij staan hier samen hand in hand Prinses Wilhelmina uitte Haar vreugde over deze nationale gebeurtenis (Van een onzer verslaggevers) HET FANTASTISCHE BEDRAG van 2 millioen 626 duizend 589 gulden en 91 cent bood de voorzitter van de N.C.R.V., mr A. B. Roosjen, gis teren aan het Koningin Wilhelminafonds aan als eindresultaat van de Haak-In-actie, een van de mooiste uitingen van eenheid en naastenliefde die het Nederlandse volk ooit heeft betoond. Het was Prinses Wilhelmina zelf, de grondlegster van dit fonds ten bate van de kankerbestrijding, die in een schriftelijke boodschap haar waardering voor de N.C.R.V. en voor de heer Johan Bodegraven in het bijzonder, tot uitdrukking bracht. Bijkant heel Nederland heeft deze ge- _han Bodegraven nog, dat er deze avond beurtenis gisteren bij ;het radiotoestel met spanning gevolgd en veler gedachten gingen uit naar de Prinses, wier voor beeld al zo vaak ons volk tot goede daden heeft geïnspireerd. Johan Bodegraven ontving van Haar uit waardering foto met opdracht Toen na de pauze het totaal-bedrag was bekend gemaakt (een „afronder" bracht het op 2.626.600) was daar heel wat aan vooraf gegaan. De particulier secretaresse van de Prinses, mej. J. G. M. M. Geldens, de staatssecretarissen Cals en Munten dam, de heer Kesper als regeringscom missaris voor het radiowezen, het bestuur van het K.W.-fonds, en met hen enkele duizenden waren er getuige -an in de Men viel gisteren weer van de verbazing in de andere en Johan Bode graven had er eigenlijk geen woorden voor. De landmacht verhoogde het al geschonken bedrag van ƒ13.000 met 10.000. De Nederlandse koffiehandel legde ook ƒ10.000 op tafel waartegen- Bodegraven met even grote waar dering een gift noemde van tien centen, door een kleine jongen van zijn spaar centjes bijeengebracht. Hand in hand... Toen kwamen Hans en Betty uit Utrecht, twee allerliefste kleuters, hun versje opzeggen: „Wij staan hier samen hand in hand, namens de kleuters van Nederland": meer dan f20.000 namens de Nederlandse kleuters! n New York, uit de gevangenis gift van ƒ1000 van de gedetineer den, inbegrepen in de door het ministe- •an Justitie aangeboden som van dan een kwart ton. Maar Justitie werd geslagen door de werkers van het Rotterdamse havenbedrijf: meer dan 36 mille. Een zeer bijzondere daad van deze ïnsen uit een gebombardeerde stad. Even later de klap op de vuurpijl. Het bouwbedrijf werkte een uur over. Het verdiende bedrag is nog niet helemaal binnen, maar voorlo pigf 100.600. De heer Stapel kamp, die het aanbood, deed een idee de hand dat voor het bedrag huizen zouden worden gebouwd, die zouden worden aangeboden aan het K.W.-fonds en dan moest daar zeker in Hilversum een huis bij zijn voor Johan Bodegiaven. En het verzeke ringswezen in Nederland legde f45.000 op tafel! Tussen de bedrijven door vertelde Jo- telegrafisch toezeggingen voor ƒ30.000 waren binnengekomen. Het poppenhuis van Bep van der Wiel uit Giessendam gaat naar Marieke van den Bosch in Leidschendam. Het bracht ruim ƒ19.000 op. Uit waardering voor haar offervaar digheid krijgt het invalide meisje van een Rotterdammer een televisietoestel. Mr Roosjen zei aan het slot van de avond: „Moge de Almachtige God Zijn rijke zegen gebieden over de middelen die wij aanwenden tot mindering van menselijk leed." En „Sol! Deo Gloria" staat onderaan de oorkonde, die de over dracht van het eindbedrag van Haak-In in het K.W.-fonds vermeldt. Burgemeester d'Ailly, voorzitter van het fonds, aanvaardde het bedrag met hartelijke woorden. De heer Bonger- voorzitter van de vereniging Het Kon. Wilhelminafonds, deelde mede, dat de N.C.R.V. het eerste erelid van de ver eniging is geworden en overhandigde aan de heer G. H. Hoek, de auctor intellec tualis van de actie, de heer Joh. Bode graven, de promotor, en mej. An de Ru, de wakkere secretaresse, de gouden me daille. t was bijkans kwart voor twaalf, toen het Wilhelmus weerklonk aan het slot van de Haak-In-actie. IJlgesprek voor MacCloy Executie der 7 nazi's weer uitgesteld Twee uur vóórdat de terechtstelling door de strop van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis te Landsberg vannacht zou plaats hebben, te ongeveer 10 uur, werd McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, in een ijlgesprek uit Washing ton op de hoogte gesteld van het besluit van het Amerikaanse districtsgerechts hof, volgens hetwelk de executie tot Dinsdag is uitgesteld. Hiermee heeft dit hof gereageerd op een allerlaatste poging van de Amerikaanse advocaat der ter dood veroordeelden, Magee, om het bevel tot executie door de Amerikaanse autoritei- in Duitsland, nietig te verklaren. Morgen zal een nieuw beroep, om het leven der zeven nazi's te sparen, worden overwogen. Volgens juridische deskundi gen kunnen de nieuwe stappen van de verdediging een uitstel der executies tot minstens de herfst tot gevolg hebben.; Magee heeft namelijk het recht eerst be roep aan te tekenen bij het Amerikaanse •n vervolgens bij het oppergerechts- hof, als hij geen succes heeft. De Westduitse vice-kanselier, Blücher, heeft gisteren nog de bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Handy, verzocht de executies te doen uitstellen. De gevangenis van Lands berg wordt sedert gistermorgen streng bewaakt. Interpellatie over het Verre Oosten (Van onze parlementsredacteur) Bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Wagenaar (communist) verlof gevraagd de Rege ring vragen te stellen over haar huidige politiek inzake het Verre Oosten. Op deze interpellatie-aanvraag wordt .s. Dinsdag beslist. De atoomperikelen in Argentinië Arrestatie Richter ontkend Het Argentijnse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren, als enige commentaar op de geruchten, kortweg tegengesproken, dat de atoomgeleerde prof. Richter, zou zijn gearresteerd, zoals Braziliaans blad ten stelligste meende weten. De persdienst van president Peron, die echter weigerde een officiële mededeling te doen, heeft meegedeeld, dat prof. Riohter en zijn staf vandaag, op de nationale feestdag van Argentinië, lur achtereen zou werken bij wijze eerbetoon aan Peron en zijn echtge- Klaarblijkelijk ls dit bekend ge- i maakt, om de geruchten tot bedaren te brengen. Een functionaris van de pers dienst, die niet met name genoemd wilde worden, beschreef het bericht van d> arrestatie als „boosaardig". Tegen hoofdagent 14 dagen geëist wegens mishandeling Tegen de 46-jarige hoofdagent C. P. te Rotterdam, die de garagehouder H. W. aldaar tijdens een onenigheid over een rijbewijs een slag in het gelaat zou heb ben gegeven, waardoor W. een gebroken neusbeentje opliep, werd gisteren de Rotterdamse rechtbank een gevange nisstraf van veertien dagen geëist. Ver dachte ontkende. Uitspraak over twee (Advertentie) LAATSTE NIEUWS over onze Verbouwingsopruiming vindt U op de achterpagina VOOR BETERE TEXTIEL Haarlemmerstraat hoek Donkerstee? Zestien vreemde auto's Studenten namen hamer van de burge meester van Loenen mee En in het kasteel van Loenersloot miste men een van de familiewapens Een van de meest vreemdsoortige stoeten auto's, die ooit aan een sterrit hebben deelgenomen, trok gisteren door Abcoude, Nigtevecht, Loenersloot. Uithoorn en Amsterdam. Auto's uit de grijze oudheid, maar evengoed een glimmende jeep. Er was zelfs een oude brandweerauto. De R.K. studenten vereniging St Thomas in Amsterdam vierde haar elfde lustrum. En hoe! Voor deze sterrit, een persiflage op de grote rallyes werd een groter aantal strafpunten gegeven naarmate de auto nieuwer was. Voor het meevoeren van dames en kinderen kreeg men een extra bonus. Zestien wagens startten gisteren een 60 km lange tocht De deelne- moesten in elk van de plaatsen die zij passeerden, een bewijs verkrijgen dat er inderdaad waren geweest Toen 's middags de equipes in Amster dam voor de jury verschenen, bleek dat op originele wijze te hebben gedaan. De bewoners van het kasteel in Loe nersloot zullen wellicht naar een van d< familiewapens hebben gezocht. Het is oj DAT G. Nijhuis en J. Tienen te Hen gelo op 30 Mei 60 J. zijn getrouwd en de oud-vice-voorz. van de K. v. K. te R'dam en dir. van de Emballagefabrie- en Houthandel N.V., W. G. A. v. d. Lugt te R'dam, op die datum 50 J. ge trouwd Is met mevr. M. C. v. d. Lugt- Jansen. DAT A'dam gisteren bezoek kreeg van de burg. van Frankfort, dr W. Kolb, die een rede hield voor de pol. faculteits- DAT A'dam op 9 Juli de 24.000 ton grote Eng. toeristen-kruiser Orion met 1000 passagiers ontvangt en op 18 en 19 een groep Amerik. stedebouwk. stu- DAT A'dam fotocopleën zal sturen over het ontstaan van de kolonie Nieuwer Amstel) thans New Castle in Delaware. V.S.) nu deze plaats 300 j. bestaat. DAT de Zuidafr. min. van Arbeid, B. J. Sohoenman (die zijn loopbaan als sto ker op de trein begon) dezer dagen als gast van min. Joekes vier dagen ln ons land zal vertoeven om te spreken over de emigratie. DAT de internat ver. Bellamy morgen in De Haven te Wassenaar vergadert. DAT de V.V.V. Den Bosch de directie der N.S. gewezen heeft op het voor toe risten ongunstige uitvallen van de laatste avondverbinding Den Bosch—OssNij- DAT de eieren in Barneveld gisteren f 12 tot f 13 de honderd opbrachten, te gen vorige week f 11,50f 12,25. DAT de Ned. Landmeetk. federatie op 29 en 30 Mei in Zeist vergadert. DAT de Ned. Ver. E.HJ3.0. op 1 Juni in Leeuwarden bijeenkomt en er op 2 Juni een nat. wedstrijd wordt gehouden. DAT de Ned. Ver. van spoor- en tram personeel op de alg. verg. in Utrecht af scheid nam van voorz. G. Joustra, die opgevolgd wordt door de huidige secr. H. J. Kanne. DAT een personenauto van de architect Baks uit Hoogerheide op de onbewaak te overweg in Woensdrecht defect raakte en door een trein werd gegrepen, waar bij de trein ernstige schade opliep en de architect niets mankeerde, daar hij zijn auto tjjdig verlaten had. DAT de Austral, ambassadeur Alfred Stirling de middelb. school voor tropi sche landbouw te Deventer heeft bezocht. DAT de twaalf jongeren die een indu- strialisatiereis maken, gisteren het olie- gebied bij Schoonebeek, Scholtens aard appelmeelfabriek en een chemische fa briek in Hoogezand bezochten. DAT in hoger beroep voor het Arn hemse Hof wegens heling één jaar m.a. is geëist tegen de 26-j. Groesbeekse ex- wachtmeester van de Rijkspolitie G. A. R., die in Arnhem tot 1% j. was veroor deeld wegens diefstal in vereniging van valse dollarbiljetten (het proefkonijn met de leugenmeter). DAT de Eerste Kamer Woensdag om 11 uur begint aan de wetsontwerpen overheidsaansprakelijkheid voor bezet tingshandelingen en bevoegdheid var vroedvrouwen. DAT de dienst op het „millioenen- lijntje" (Heerlen—KerkradeSchin op Geul) volgens het antwoord van minister Wemmers aan het Tweede Kamerlid Maenen (K.V.P.) niet met diesel-elec- trische treinen hervat kon worden. DAT bij de benoeming der delegatie vooi de commissie steenkolenmijnindustrie der Int Arbeidsorganisatie geen rekening gehouden met de voordracht van Mijnindustneraad, omdat werkgevers werknemers niet afzonderlijk gestemd hadden, hetgeen minister Joekes heeft geantwoord aan het Tweede Kamerlid Weiter. slinkse wijze door een van de deelne mers geroofd. De burgemeester van Loe nen kan geen vergadering meer presi deren voor en aleer hij zijn burgemees tershamer terug heeft, die ook ai als be wijsstuk in het Vondelpark werd over- En zo waren er een kegelbal uit Abcoude, een fles met watervlooien waarvan de gelukkige bezitter vermeldde, dat er 399 vrouwelijke diertjes in zaten processen verbaal, huwelijksaankon digingen, geboortebewijzen, reclamebil jetten, andere soorten drukwerken, alle voorzien van het gemeentelijk stempel. Sommige deelnemers waren misschien bevreesd geweest, dat de afdruk stempel niet voldoende was en hadden daarom de stempels zelf maar „meege nomen." Het goot van de hemel en dat was jammer. Maar de „tomaten" hadden hun jool en dat er in deze sterrit nog prijs winnaars waren, was alleen al een goede gelegenheid om na afloop geducht feest te vieren. Katwijk 78 won nog fportief gebaar van Vlaardingen kostte hem de zege Om enkele minuten over twee voeren de Kw. 78 en de VI. 208 nek aan nek de haven van ÏJmuiden binnen. De tal rijke aanwezigen verkeerden in zenuw achtige spanning of het de Excelsior H nog gelukken zou de Vlaardinger in te halen. Het lukte niet. Onder het gillen der sirenes, gedraaf en gewuif der be langstellenden ging de VL 208 (Frieda) Dank en bede Vandaag ook iets luchtiger toon. Dat mag ook wel eens wanneer men teravond de dank voor het prachtige re sultaat der Haak-in-actie liet uitlopen in dank aan God, Die in de harten de be reidheid had gewekt om bij te dragen aan dit voortreffelijke doel. Niet de 'dank was wonderlijk, doch wel de wijze waar op de harten tot offervaardigheid en eensgezindheid gestemd waren geworden. Het was al even goed al was het weer niet al te wonderlijk dat mr Roosjen hieraan de bede verbond, dat God de middelen moge zegenen die de mensheid poogt aan te wenden tot leninging van nood en smart. De mensen kunnen in onze dagen heel wat en ze willen dat als regel wel weten ook. Maar ook in de bestrijding van deze gevaarlijke ziekte, de kanker, gevoelen we toch weer onze betrekkelijkheid en onze zwakheid. Een bedrag, dat al flink naar de drie millioen loopt, is een prach tig bedrag. Men kan er veel mee doen. Er zijn hele verlanglijstjes aan de afwer king waarvan men nog in lange jaren niet meende te kunnen toekomen, terwijl nu plotseling alle plannen in werkelijk heid kunnen worden omgezet. Dat is alles heel mooi. Maar op zulk een ogenblik is het goed eigen afhankelijkheid te gevoelen. Geve God dat het resultaat ookresultaat moge hebben. Waarom niet? De heer Bodegraven is in weinige maanden wel een zeer populair man geworden. Maar hij is een onbaat zuchtig man gebleven. Heel de activiteit welke hij heeft ontplooid, heeft hij aan- gewend voor het goede doel. Zelf houdt hij er niets van over. Men heeft hem vele cadeaux aangeboden, maar ook die alle zijn in de Haak-in-actie gegaan. Is het niet opmerkelijk, dat hij gisteravond het toegangsbewijs van zijn vrouw had betaald? Het enige dat hij heeft aan vaard, is dat hij nu met zijn vrouw een korte vacantie gaat houden in Parijs. Dit is het geschenk van een Amsterdams reis bureau. Het personeel daarvan '-rijgt jaarlijks een uitstapje aangeboden cn het sympathiek geweest ditmaal Bo degraven en zijn vrouw daarvan te doen profiteren. Het is hem van harte gegund. Wel had deze man iets anders toege kend behoren te worden. Gisteren ver namen wij, dat het niet uitgesloten was, dat aan de heer Bodegraven een onder scheiding zou worden toegekend van regeringswege. Wij hebben dat nogal van zelfsprekend gevonden. Het is een ge miste kans. Het zou naar ons oordeel alsnog dienen te geschieden. Maar waar om is de regering er gisteren niet toe overgegaan? Zakenmensen Vandaag iets luchtiger toon. Dat mag ook wel eens wanneer men zojuist heeft vernomen, dat men als volk vlotweg even een bedrag van tussen de twee en een half en drie millioen armer geworden is. We zijn het trouwens eigen lijk helemaal niet armer geworden, maar alleen maar rijker. Want ten slotte heb- allemaal dat bedrag aan ons alle maal gegeven. Maar is het geval dat we hier laten volgen eigenlijk wel zo luchtig? Eigenlijk is het veel meer een geval van teleur stelling. Men oordede: daar wordt ons overgelegd een deftig stuk uit de Tweede Kamer. Het gaat over belastingen. Maar lezen het met de nauwgezetheid die het beroep van ons vergt. Het gaat hoe kan het anders? over belasting verhoging, over verhoging ditmaal van de weeldebelasting. En dan lezen we dat Kamerleden zich afvragen of horloges die de Regering als weelde-artikelen zwaarder wilde belasten, niet veeleer tot de noodzakelijke levensbehoeften beho- En dan lezen we verder: „Deze laat ste vraag stelden dezelfde leden zich trouwens eveneens met betrekking tot zakenmensen." e, zo zijn we toen gaan denken, zie welk een welgevallen het parlement de zakenmensen beschouwt. Verre van hen weelde-artikelen te zien die extra aar behoren te worden belast, acht het hen te behoren tot de noodzakelijke levensbehoeften. Het heeft ons bezorgd ran veel nadenkens. Totdat een nieuw, al even deftig stuk uit de Tweede Kamer alle illusies kwam verstoren. Want daarin stond met even zovele woorden dat zijn niet veel woorden, al waren op een groot vel gedrukt dat men in het geheel niet de „zakenmensen" be doeld had doch alleen de „zakmessen" WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met vooral in de nacht en och tend plaatselijke opklarin gen, maar voornamelijk in de middag ook kans op cn« kele regen- of onweersbuien, Zwakke tot matige Wln& hoofdzakelijk tussen SulaCQ West Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt (e 10 uur). Zaterdag: zon 4.33—20.42; maan 1.19— 10.01. 27 Mei L.K. heel sportief verder dan de Tegeltjes- markt, blijkbaar om tegelijk met de Kat- wijker aan te leggen. Dit kostte hem de want de Katwijker legde toch nog het eerste aan! Wat een Katwyks en- thousiasmelU 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1