De heer Luden schreef in Canada prinses Margriet in de registers £Muziek en schijnwerpers in feestend Londen Groen in de Waalse Kerk plechtig herdacht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 24 MEI 1951 Bij het Ned. diplomatenpaar in Kopenhagen Gezantsvrouw werkte er voor onze zeelieden (Van een onzer verslaggevers) IS ER BETER LIGGING, met meer symboliek, mogelijk voor een Neder landse legatie en residentie van een gezant, dan tussen de haven en het Koninklijk paleis? In Kopenhagen hebben we het zo. De kanselarij ligt aan de Ny Toldbodgade, vanwaar men de schepen in de levendige haven ziet liggen. Juist om de hoek is de brede poort van de woning van de gezant aan de Amaliagade, nauwelijks vier minuten lopen van het Koninklijk Paleis. Het geheel is een oud paleisje naar Deense stijl om de binnenplaats ge bouwd. met een wirwar van trappen en stoepjes. Daar wonen nu sinds enige tiid de heer en mevrouw LudenRichard, die hun post in Warschau na anderhalf jaar voor dit „Parijs van het Noorden", kon den verwisselen. Zij zijn hier met vreugde gekomen, want door hun eerder verblijf in Oslo. voelen zij zich thuis in de Scan dinavische landen. ..Maar veel vertellen kan ik was het echte diplomatenantwoord, dat we van beiden ontvingen by een verzoek om een onderhoud. Maar toch komen er interessante ver halen bij overvloed! Zoveel zelfs, dat het genoeglijke koffieuurtje bij mevrouw Luden eigenlijk onbehoorlijk laag wordt. Daar is dan onze gezant, een lange slanke man, donker van haar, levendig, geestig, met een paar ogen, die veel en snel opmerken. Hij moet naar de ver halen. dat hij als jong luitenant de mobi lisatie tijdens de eerste wereldoorlog mee maakte op Walcheren, een dikke vijftiger zijn. maar men ziet hem dat zeer beslist Honderdvijftig mensen telt de Hollandse kolonie in Kopenhagen en zoveel moge lijk worden de onderlinge banden onder houden. Elke veertien dagen bijv. heeft Zijne Excellentie een herenlunch met wat leden van de Nederlandse club, waarbij dan ook Nederlands sprekende Denen, ge vraagd worden. Die zijn er heus, bijv. een van de inspecteurs van politie. Die lunch is overigens nogal genoeglijk,! men komt bijeen in een gezellig klein restaurant en eet er ter afwisseling van het smörrebröd, een stevige nasi-goreng. Hoogtijdagen in den vreemde Alle hoogtijdagen van ons nationale leven, worden in den vreemde mede ge vierd. Het is de taak van de gezant oir dan de kolonie het gemis van het vader land enigszins te vergoeden. Toen met de eedsaflegging van Koningin Juliana een der Nederlandse diplomaten vroeg: „En waar is onze plaats", doelende op plaats in de Nieuwe Kerk kreeg hij ten antwoord: „Uw plaats is op uw post". Maar dan moet er ook werkelijk iets gemaakt worden als er te vieren of te herdenken valt. Zo denken de heer mevrouw Luden er nu over om op de avond van de vierde Mei voor de kolonie een programma van verzetspoëzie te geyen. „We njpgen die strijd, om de vrij heid nooit vergeten", is hüit oordeel. Zelf zaten zij die jaren in Canada, waar de heer Luden toen consul-generaal was. „Maar ik ben meer geweest", vertelt hij trots, „ik was de ambtenaar van de bur gerlijke stand bij de geboorte van Prinses Margriet en ik heb haar, toen ze nog geen dag oud was, in de arm gehad". Bij de herinnering buigt hij zijn arm in een veilige ronding en kijkt er zelfs nu nog vertederd naar. „Wat mijn vrouw in Canada gedaan heeft is geweldig geweest", gaat hij ver der, ons daarmee de sleutel voor het in terview van de volgende morgen gevend. Mevrouw Luden predikantsdochter Ook mevrouw E. Luden heeft een rij zige gestalte, donkerblond haar en blauwe ogen. Er ligt een gevoelige trek om haar mond, terwijl zij in haar spreken een typische vastberadenheid aan de dag legt. Het heilige moeten heeft in haar leven als diplomatenvrouw steeds een rol gespeeld. Zij is de kameraad en steun van haar man, ook wanneer haar daardoor mis schien wel eens minder prettige plichten wachten. Wie kan het zich voorstellen, wat het is om in een enorm huis te komen, met drie. vier ineenlopende zalen, waar geen gordijn, geen vloerbedekking of wand- bekleding ook maar iets gemeen heeft met de kleur en afmeting in de vorige woning. Waar een nieuwe taal, nieuwe gewoonten, nieuwe gezichten wachten. Men krijgt dat allemaal wel weer in orde, er worden zelfs vriendschappen ge sloten, maar alles is tijdelijk, niets is ge vaarlijker dan zich hechten, het kan im- twee, drie jaar, zelfs ook korter In Canada „Alleen in Canada hebben we zeven jaren gezeten. Ik was daar Voorzitster het Nederlandse Rode Kruis en we hebben er zo hard gewerkt als we maar konden. Iedere Hollandse vrouw in Ca nada heeft meegeholpen. Eerst werden zeemanstruien, sokken e.d. gebreid, later kinderkleren om naar Nederland te zen den na de bevrijding. Dat w meest ontroerende dingen, zeelui bij ons kwamen en helemaal niet geïnteresseerd waren in hun eigen kle ding, maar hunkerend vroegen: „Laat eens een jurkje zien voor een meisje 1 vijf" of „Hebt u ook een pak voor jongen van negen?" Ze hielden die kleer tjes dan langs zich om te meten hoever 't kopje van dochtertje of zoontje Prinses Juliana werkte even hard als de anderen mee. Tientallen pochettes heeft ze geborduurd met de Hollandse vlag om in de Kerstpakketten van zeelieden te doen. Altijd was zij er on te bemoedigen en haar eigen zorg angst verwerkte zij zelf. En daarbij was zij bovenal de moeder an haar drie dochtertjes. Het Deense Koninklijke gezin <joet ons veel denken ons Vorstenpaar met zijn klaverblad. De zelfde eenvoud, de zelfde hartelijkheid de zelfde grote sociale belangstelling ir ieder, van hoog tot laag, die zijn plicht doet op de plaats waar hij staat". Inderdaad is de overeenkomst treffend. Het oudste prinsesje Margrethe werd 17 April 11 jaar. We zagen haar des och tends in rycostuum in het rond galop- op de binnenplaats van Christian- borg, het enorme kasteel, waarin hei ministerie van Buitenlandse Zaken er het parlement zijn ondergebracht. Dan 'jn er nog Benedikte van 6 en de baby m de familie Anne Marie, die 4 is. Moge de heer en mevrouw Luden, in deze omgeving van eenvoud en hartelijk heid," maar omgeven met het décorum var eeuwenoude geschiedenis, een geluk kige ambtsperiode wachten! Zuiniger met papier, zegt minister Albregts „Ter beperking van het binnenlands papierverbruik kan in de grafische in dustrie wellicht enig resultaat worden bereikt door een verlaging van het gramgewicht per oppervlakte-eenheid Als bovendien het percentage houtslijp in papier kan worden verhoogd, zou dat ook deviezen sparen. Ik denk hier in het bijzonder aan tijdschriften, en aan pro paganda- en reclame-drukwerk." Aldus zei minister Albregts gistermiddag In een rede ter installering van de ad viescommissie voor papier- en carton- vraagstukken. Eed intensiever gebruik van oud papier en lompen zou tot het zelfde resultaat leiden, zei de minister verder. Bovendien kan het verbruik wel licht worden ingekrompen. Papier voor export dient echter van hoge kwaliteit te blijven. Het kan noodzakelijk zijn, aldus de minister, dat verwerkingsvoorschriften worden gegeven, die tevens productie verboden kunnen inhouden. De zeven nazi's naar de dodencellen De zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers, die deze week zul len worden opgehangen (zie pag 1) zijn weer naar de ondergrondse ..dodencel len" gebracht, zo heeft een gevangenis- geestelijke medegedeeld. Sedert twee jaar verblijven zij nu in de gevangenis van Landsberg, die onder Amerikaans beheer staat. Gemeld wordt, dat zij een zenuwin storting kregen, toen hun de beslissing van de Amerikaanse Hoge Commissaris werd medegedeeld. Een gevangenisbeambte heeft gezegd, dat de veroordeélden er jaren ouder uit zien, dan zij zijn. Van enigen van hen was het haar sneeuwwit geworden. De vrouw van de SS generaal-majoor Ohlendorf zal haar man morgen geen laatste bezoek kunnen brengen. Dinsdag heeft zij na een kort bezoek getracht papieren uit de gevangenis te smokke len. De autoriteiten hebben de papieren in beslag genomen en willen niet mede delen, wat zij bevatten. De Amerikaanse raadsman van de SS generaal Pohl heeft McCloy vandaag op nieuw verzocht diens straf in levenslange gevangenisstraf te veranderen. FESTIVAL OF BRITAIN (II) Waar gehavende bedelaars vals vioolspelen „Sinds de mensheid het water koos, heeft Engeland meer schepen op zee gehad dan een ander land". Met rechtvaardige trots staat dit opschrift op een der stands van de grote South Bank-tentoonstelling in Londen. In derdaad, de kracht van Engeland ligt voor een groot deel op het water. Nederland heeft dit ondervonden, èn in vroeger eeuwen, èn in de kort voorbije jaren. Mozart was er misschien een overheer- Is het dan een wonder, dat voor deze stand, die de ontwikkeling van de zee vaart toont, de grootste belangstelling bestaat. De Engelsen likken hun lippen af (voorzover de grote knevels het ten minste toelaten), steken de borst vooruit en glimlachen. Dat opschrift hergeeft hem zelfvertrouwen. En als Nederlander neem je. heel dankbaar je hoed af, om dat je weet wat de Engelse vloot ook voor ons land betekende. In m'n dankbare overpeinzing werd ik plotseling gestoord door een ,,1'm sorry". En ik voelde terdege waarom het ging. Een lange, slanke Engelsman met een zwarte dophoed op, een licht grijs costuum aan en een lange parapluie bü zich, trapte op m'n schoen. Hü wou vooraan staan en dit was de enige ma nier om mij weg te krügen. Een kwestie van beleefdheid overigens. Enigszins pünlük liep ik verder, maar zocht tevergeefs naar een stand over de toonkunst in Engeland. De aangewezen weg was dus de gang naar de concert zalen. De keuze was niet eenvoudig. Dezelfde avond kon ik naar niet minder dan 8 goede concerten. Musiceren kun nen de Engelsen wel, speciaal zingen. In de Royal Albert Hall gaf het Bach- koor o.l.v. Reginald Jacques een uitvoe ring van „Ein Deutsches Requiem" van Brahms. Welk een unieke zangkunst, welk een doorzichtigheid en welk een begrip voor deze muziek. Ook bü de prachtige solisten Ena Mitchell en Gor don Clinton. Die Royal Albert Hall is acoustlsoh voor de 8000 toehoorders overigens geen genoegen. Misschien wist men hier in de bouwjaren 1867-1871 niet zo veel van geluidsleer af. Me dunkt dat men destüds voor f 200.000 wel iets be ters had kunnen maken. Ideaal wat acoustiek betreft is de Royal Festival Hall, het enige perma nente gebouw van de South Bank-expo- sltic. Temidden van 3000 toeschouwers heb ik hier genoten van het spel van de Philharmonia Orchestra o.l.v. Sir Mal colm Sargent met Jascha Helfetz als de vioolsolist. Sargent deed meèn in uiterlük èn in directie even denken aan de Ween- se dirigent Herbert von Karajan, al heeft laatstgenoemde nog wat meer Oost- Europese cultuur. Maar toch weet Sar gent muziek te maken en een orkest te leiden. En Helfetz, de langdurig beju belde solist, is toch nog steeds- een grootmeester. In het A-dur Concert van sing van de virtuositeit ten koste het gevoel, maar in Brahms speelde hü al zün muzikale troeven uit. Via de prachtige Waterloo-brug over de Theems, wandelde ik 's avonds laat terug naar het hotel. Links het silhouet van de Big Ben, rechts de lichtende ge bouwen van King's College, voor me de stad In z'n avond-beweegli.ikheid. „When a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford", schreef dr. Johnson eens. En dat is een waar woord, want bü alle moeheid in Engeland is er In Londen een intens leven. Zo tegen middernacht op Piccadilly, waar oude, half-open taxi's late uitgaan ders oppikken, waar talrüke vrouwen haar slachtoffers maken met een smel tend „my darling", waar studenten en negers samengroepen, waar gehavende bedelaars vals vioolspelen, waar kooplui pornografische lectuur aan de man brengen en waar de gehelmde bobbies glimlachend rondwandelen, schünt er geen sprake te zlin van vermoeidheid, althans lichamelük. De donkerte van de nacht wordt weg gevaagd door grote kleurrijke lichtre clames en schünwerpers. Maar wie door dat kunstlicht heen kükt, ziet een nacht zo zwart en zo angstaanjagend, dat hü huivert. „Taxi, please". Het vehikel stopt, brengt me snel weg uit de lichten van het geïllumineerde Londen, naar de beslotenheid en rust van de hotelkamer, waar de radio nog net het „God save the King" doet horen. „God save England", prevel ik zacht. Corn. Basoski. Koit en Klein De jeugd amateurs radio-omroep (Jaro) te Haarlem zal elke maand, te beginnen op 3 Juni, via radio Frankfort een klankbeeld uitzenden over het Ne derlandse jeugdleven. Aan mr W. H. Ariens. die benoemd is tot president van het Hof van Justitie van de Antillen, is eervol ontslag verleend als raadsheer van het Bossche hof. De Haarlemse seinhuiswachter C. J. D., die een schil der verwondde door de spoorbomen te vroeg te sluiten, werd door het A'damse hof overeenkomstig het rechtbankvonnis, tot 4 maanden veroordeeld, u daartoe ook vrouwen zonder tact die zó weinig charme bezitten, dat zij het in dingen buiten zichzelf moeten zoeken. Als het nieuwe korte kapsel u niet staat, stoor u dan niet aan de mode. maar kies een dracht die u wèl kleedt, of wijzig de mode zo dat zij U dient. Hebt u er bovendien wel eens aan gedacht, dat hoofd en hals bij het voort schrijden der jaren zózeer veranderen, dat een kapsel, dat een meisje van 17 jaar allerliefst maakt, een vrouw van 47 belachelijk staat? Coupe-knippen, permanenten, blonde ren en verven zijn voor een vakman geen handelingen aan de lopende band. Daarom zal de kapper, die zijn vak au serieux neemt, niet alleen een p-oef- wikkel maken bij het permanenten en de gevoeligheidsproef doen bij het ver ven, maar hij zal zijn cliënte „aan kijken" en haar type trachten vast te stellen. Z< om elk ki het haar glanzend geregeld op de hoogte vindingen en rekenen alles toe te passen, soepel kan t zomerkapsel dus Haute coiffure - Soins de beauté STEENSTRAAT 57 Telefoon 21721 en 20477 Fleur en Interieur (30.000 bezoekers) verlengd De tentoonstelling Fleur en Interieur i het Prinsenhof te Delft is vier weken verlengd, nl. tot 30 Juni. Gisteren weid de dertigduizendste bezoekster ontvan gen. Het was mevr. Scheffel-Scheffel uit Culemborg, die van de directeur, rr J. F. Wijzenbeek, als aandenken het boek Delft als Kunststad van prof. Herman Rossen ten geschenke kreeg. Twintig schippers moesten hun stuurstelling afbreken Twintig schippers hebben van Juli tot n met October 195Q_hun stuurstellingen .d. af moeten breken om onder de spoorbrug over het Twenthe-Rynkanaal bij Wiene door te kunnen varen. Dit blijkt uit een onderzoek van de gemeen- Almelo. Het Tweede-Kamerlid Neder- horst (Arb.) heeft thans minister Wem- verzocht de doorvaarthoogte te la ten vergroten. Het dagelijkse leven in Nederland Per dag wordier 301,000 liter bier gedron- Per speeldag worden er 3250 voetbalwed strijden gespeeld Per dag rijden er 138.625 personenauto's Per dag rijden er 95,300 motorrijwielen Per dag worden er 130 woningen roltoold Per dag verlaten 727 kinderen de lagere Per dag emigreren er 121 Nederlanders Per dag komen er 199 schepen Nederland E01OO.OOO l~~l 10.000 1000 Hl 100 ICARTO-SKI Drie sprekers Ie Den Haag Zijn arbeid voor kerk, school en gemeenschap geschetst (Van een onzer verslaggevers) In de Waalse kerk aan het Noordeinde in Den Haag is gisteren een indrukwek kende herdenkingsdienst gehouden ter nagedachtenis aan mr G. Groen van Prin- terer, wiens stoffelük averschot 75 jaar geleden te Scheveningen ter aarde werd besteld. Dat juist de kerkeraad van de Waalse Hervormde Gemeente deze herdenking had voorbereid vindt zijn oorzaak ir feit, dat Groen van Prinsterer in deze gemeente vele jaren zijn activiteit ont plooide. De samenkomst, welke werd büge- woond door vele autoriteiten, werd ge opend door de voorzitter van de kerke raad, ds. G. Forget. Als eerste sprak na hem prof. dr G. C. van Niftrik over „Groen van Prinsterer en de kerk". Prof. Van Niftrik betoogde, dat de juridisch- Eerste veipakkingsbeuis geopend Dozen, blikken en kisten in aantrekkelijke vorm Tijden zijn lang geleden, dat men boodschappen mee kreeg in grauwe zakken (Van onze Amsterdamse correspondent) T~\E VERPAKKINGSINDUSTRIE neemt een brede plaats in het econo mische leven in. Zo zelfs, dat voortaan ook een Verpakkingsbeurs de aandacht vraagt van zakenmensen en particulieren. Men kwam hiertoe, omdat deze tak van nijverheid op de Utrechtse Jaarbeurs minder tot haar recht komt, zeiden ons de organisatoren van de eerste Nederlandse Ver pakkingsbeurs, die tot 1 Juni in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw geopend blijft. Zondag is de beurs gesloten. Vanmorgen heeft burgemeester d'Ailly haar geopend. chines voor asperges, augurken, erwten, groente, fruit, om maar niet meer te noe men, want tientallen voor allerlei doel einden trekken nog de aandacht. Met golfcarton doet men wonderen. En toch kan er in ons land nog veel meer worden gemechaniseerd, verklaarde men. Telkens wordt een nieuw apparaat in be drijf gebracht om het productieproces te vervolmaken en te bespoedigen. Van dit alles en nog veel meer geeft de beurs een frappant beeld. Deze beurs toont duidelijk aan, hoezeer de verpakkings industrie de verkoop van honderden ar tikelen bevordert. En de hygiëne wordt er door gediend. Stichting Ratiobouw dit jaar van de baan? De kans is groot, dat de Stichting Ra tiobouw tegen het eind van dit jaar wordt geliquideerd. Haar taak zou dan worden beperkt en overgenomen door het ministerie van Wederopbouw, reden is de geringe belangstelling het bedrijfsleven, dat voor niet meer f 10.000 in een tekort wil delen. Minister In 't Veld heeft een wetsontwerp, dat op stapel stond om de büdrage van het rijk voor de stichting te regelen, voorlopig opgeschort. Tevoren pleegde hij overleg met de voorzitter van de stichting de heer L. Neher. Het is een interessante proef, die hier door 110 firma's grotendeels fabrieken, wordt getoond. Zij getuigt zowel van in dustriële vaardigheid als van zakelijk in zicht. Vooral de vorm van het product legt hier beslag op de belangstelling van het publiek. Wat is er tegenwoordig niet verpakt! De tijden zijn lang geleden gepasseerd dat de kruidenier de levensmiddelen in grau we zakken meegaf, dat men sigaren haal de in een zakje met een rebus achterop, dat men zijn gekochte artikelen onder arm naar huis meenam. Sedert heeft zich een verbluffende ont wikkeling voltrokken. De bonbons, die de jonge man voor zijn meisje meebrengt zijn zo keurig gerangschikt, dat de doos haar reeds bekoort. Eeau de Cologne en Toietzeep worden de huisvrouw op Moe derdag in een fraai arrangement aange boden. Zelfs bloemen worden in cello- phaan verzonden. Alleen al het artikel dozen opent een wijd verschiet. Men heeft dozen voor bakmeel, bloembollen, boter, drukwerk, kinderspeelgoed, pudding, suikerwerk, chocolade, confectie, lederwaren, schoe- veekoeken, kaas, zeep enz. De RAI- beur laat de bezoeker een rijke variatie m deze soort verpakkingsartikelen zien. En daarnaast diverse mogelijkheden in sluitmateriaal: blikken, bussen, kurken, capsules, kleefband, etiketten e.d. Verder koffers, kratten, manden en kisten, het artikel nog doelmatiger dan het Machines Omroep contra stichting voor gewone rechter Nadat de president van de Amster damse rechtbank in kort geding de om roepverenigingen in het gelijk had ge steld inzake het bekende geschil met de stichting Het Radioprogramma, werd deze zaak gisteren „voor de gewone rechter", dus voor de Amsterdamse rechtbank, behandeld. Alle oude, reeds eerder vernomen, argumenten en tegen- ■gumenten werden naar voren gebracht. Pleidooien, repliek en dupliek namen 3 ar in beslag. Uitspraak op 26 Juni. Emissie Wereldbank te Londen reeds na 5 min. overtekend De inschrijving op de lening van de wereldbank ten bedrage van 5 millioen pond sterling, die vandaag te Londen werd opengesteld, werd na 5 minuten reeds gesloten, aangezien hel bedrag der lening aanzienlijk overtekend was. De effectenbeurs gelooft, dat de lening reeds het begin van de inschrijving bijna 100% was overtekend. De emi koers bedraagt 97%. Sowjet-propaganda per telefoon Hel eerste, aldus A.P., wat een West- Duitser, die van de telefooncentrale te Maagdenburg een interlocaal ge sprek doorkrijgt van de telefonist, verneemt, is, dat hij in gevaar ver keert. Vraagt hij dan waarom, dan ontvangt hij het volgende antwoord: „U bent in gevaar als U de remilita- risatie van West-Duitsland toestaat, maar ik zal U nu doorverbinden" (Als de betrokkene dan maar niel doorverbonden wordt met de G.P.O Red). Een boek over de reis van Prins Bernhard Bü Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem zal binnenkort een geïllustreerd boek werkje verschijnen onder de titel „Met de Prins op reis". Het manuscript wordt geschreven door dr F. A. de Graaff, particulier secretaris van de Prins. De uitgave wordt door Prins Bernhard zelf ingeleid. Een belangrijk deel van de netto-A zal worden afgedragen aan het Konin gin Wilhelminafonds voor de Kanker bestrijding. confessionele, bevindelijke Groen Prinsterer profeistch heeft getuigd op het erf der vaderlandse kerk. Door velen verworpen en gehaat is hij ook voor velen een troost, bemoediging en sterking geweest. Spr. herinnerde aan, dat het Groen is geweest, die in het befaamde adres van de zeven Haag se heren aan de Algemene Synode der Ned. Hervormde kerk had opgesteld, in welk adres Groen opkwam voor het levensbelijden van de kerk in een tyd, toen schier gans de kerk aan het belij den der vaderen was ontzonken. De kerk zou, volgens Groen, alleen waar en echt zijn, indien zü haar belydenis be lijdt, erkent en handhaaft. Prof. dr K. Dyk sprak over Groen's arbeid voor de school. Groen, aldus prof. Dyk, is met volle inzet van zijn persoon in verzet gekomen tegen de tyrannie. die het Christelyk onderwüs had te ver duren. Hij deed dit in zyn politieke wor steling in gemeenschap met zün vrien den: Van Otterloo, Van Lynden, Kuyper en Keuchenius en hü spaarde daarbij het hooghartig liberalisme niet. Hy heeft dit niet minder gedaan in het parlement, waar hij .onvermoeid tegenover Thor- becke en zijn geweldige phalanx, bijna een eenling opkwam voor de rechten vryheden van het onderwijs naar Gods woord. Dr J. J. R. Schmal behandelde tenslot te het onderwerp: Groen van Prinsterer nze volksgemeenschap. Dr Schmal onderstreepte, wat Groen eens zei van zichzelf „een staatsman niet. een Evan- geliebelüder". Hy vond aanleiding om op het glibberige pad van de politiek te gaan, omdat hij als reformatorisch Christen zich gehouden achtte ook op dit gebied rekenschap van zyn gevoelens te geven. Onder de aanwezigen zagen wij de Kamerleden, de heren Schouten, Rom- me en Tilanus, mr L. A. Kesper, commis saris van de Koningin, wethouder Fe- ber, Jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president Raad van State, staats raad Schokking, oud-minister Jonkman, oud-minister J. J. C. van Dijk, prof. dr J. Waterink, mr dr J. Donner, president Hoge Raad en anderen. WAT KLEUTERS NODIG HEBBEN De trots van iedere moeder is wel een gezonde, mollige kleuter met bellefleur wangen! Terecht, want al in zyn kinder jaren wordt voor ieder mens de grond slag gelegd voor een goede gezondheid. Veel kan hieraan bijgedragen worden door een juiste voeding. Het is heel be- langryk dat de voeding van jonge kinderen voldoende van die stoffen be vat, waardoor zy kunnen groeien en zich ontwikkelen, waardoor ze een stevig beendergestel, een sterk gebit en krach tige spieren kunnen vormen. Dat zijn de bouwstoffen, waartoe in de eerste plaats het eiwit behoort. Daar kinderen altijd actief en in be weging zijn, moet hun voedsel tevens de nodige brandstoffen leveren om hun lichaampjes het arbeidsvermogen hier voor te verschaffen, terwijl de be schermende stoffen (vitamines en voedingszouten) moeten zorgen, dat zy gezond en levenslustig blyven en zoveel mogelijk weerstand hebben tegen ziekten. Aan de voeding van kleuters dient dus veel zorg te worden besteed maar dan zo, dat de kleintjes daar zelf niets van merken! Het is immers geheel verkeerd voor een kind om het middelpunt van de belangstelling te vormen; het behoort gewoon aan tafel mee te eten en zo ook te leren om aan alle spyzen eer te be- wyzen en niets te laten staan. Wel moeten de moeders echter de kleuters tegemoet komen door hun niet te grote porties op te scheppen. Wanneer kinderen weigeren om te eten, doet men het beste, daar niet teveel op te letten; dikwijls is dit immers een (onbewuste) poging om de aandacht te trekken! Vooral voor deze kleintjes is belang rijker wit zij eten dan hoeveel. Geef de kleuters in de eerste plaats die levens middelen die veel bouw- en beschermen de stoffen bevatten melk, melkproducten, kaas, groente, fruit, eieren, vlees, vis en peulvruchten. Wat de broodmaaltüden betreft: heel jonge kinderen (beneden de twee jaar) geeft men nog liefst (re- gerings)witbrood; ouderen kunnen ook bruin brood en roggebrood gebruiken, daar deze meer beschermende stoffen be vatten en beter zijn voor het gebit. Dagelyks dienen de kinderen ten minste een halve liter melk te gebruiken. Karnemelk en yoghurt kunnen de melk eens vervangen, en daarnaast kan slappe thee met veel melk als drank worden gegeven. Meestal zün kinderen erg gesteld op zoete broodbeleggingen. Een enkel zoet boterhammetje hoort dan ook bü hun maaltyd, maardeze zoete smeersels strooisels, zoals jam, suiker en hagel slag, zy'n arm aan beschermende stoffen; de meeste waarde hebben nog stroop en appelstroop. Gezonder dan zoetigheden echter zijn als broodbelegsel, ook voor kleuters: tomaat, komkommer, radüs, ge raspte wortel, aardbeien, plakjes appel of peer en vruchtenmoes. Daarnaast heb ben de hartige belegsels zoals jonge kaas, mager vlees, plakjes ei, lever, pindakaas, grote waarde voor de gezondheid (zij be vatten o.a. veel eiwit). Aan de warme maaltijd kunnen de kleintjes dus gewoon meeëten, mits men geen sterk gekruide of zeer vette spijzen voorzet. Ook hierbü vormen groenten en vruchten een belangrük onderdeel. Als een kindje eenmaal twee jaar oud is, Jcan het alle soorten groente, ook sla van rauwe groente, verdragen. Wanneer fruit te duur is, kan dit door e groente vervangen worden. Op gewarmd en lange tijd warmgehouden voedsel heeft weinig voedingswaarde. Kook daarom vooral voor jonge kinde als regel de aardappelen en groenten vlak voor het gebruik. Bij iedere maaltüd hoort een eiwitrük gerecht gegeven te worden: vlees (mager en goed fijngesneden), of vis (ontgraat of gefileerd) öf ei of peulvruchten óf een nagerecht met melk. Nagerechten vallen bij kinderen meestal erg in da smaak en kunnen de maaltijd ook in voedings waarde aanvullen. Zü mogen echter nooit de hoofdgerechten (aardappelen, groente 1 vlees) van hun plaats dringen! Heel verkeerd is het om kinderen veel te laten snoepen! Dat is slecht voor hun gebit èn voor hun eetlust, terwül suiker snoepgoed geen waardevolle stoffen bevatten. Jong geleerd is oud gedaan: wanneer U Uw kind reeds als kleuter aan het gebruik van de beste levensmiddelen, zoals melk en allerlei groenten, went. zal het daar zyn leven lang de vruchten van plukkenl Drie kerken en een zaal vol „Hoeveel ouders missen de rust om met hun kinderen te spreken?" Predikanten en Marva's voerden voor vierduizend vrouwen het woord Ruim 4400 vrouwen woonden gisteren in Leeuwarden de veertiende Bondsdag van de Bond van Geref. Vrouwenverenigingen bij. Geen enkele zaal kon natuurlijk deze grote schare vrouwen bevatten en dus vergaderde men in de Harmonie, de Pelikaankerk, de Koepelkerk en de Westerkerk. Al werd dan in verschillende kerken vergaderd en al was er daardoor tie in de sprekers, de onderwerpen wa ren gelijk. De gezagsondermyning. de moeilijkheden in de zending en het ge mis aan persoonUjke verantwoordelijk heid vroegen de aandacht. Bovendien vertelde in elke vergadering een Marva iets over het werk bij de marine. In de Harmonie, waar de hoofdver gadering gehouden werd, sprak de pre sidente, mevr. H. A. M. BaxHorjus uit Veenendaal, het openingswoord. Ze bracht naar voren dat in onze dagen het gezag van God zo weinig wordt erkend. Het is niet meer: Wat wil God. maar wat willen wy zelf. Hoeveel kinderen gehoorzamen nog onvoorwaardelijk aan vader en moeder? Volgens de presidente ligt de schuld hier ook bij de ouders. De grote moederliefde kan zich niet ontwikkelen als ze niet gepaard gaat met gezag. Hoeveel ouders missen de rust om met hun kinderen te spreken en te bidden? Ieder van ons dient zich af te vragen: Hoe sta ik tegenover het ge zag waarmee God mij bekleed heeft, gezag, dat allereerst in het gezin ge handhaafd moet worden? Mevrouw Wardojo, wier man in de zendingsziekenhuizen van Midden-Java arbeidt, vertelde over het werk van de missie in Indonesië. Zy bracht de groe ten van de Christen-Indonesische vrou- Telegrammen werden gezonden aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. 's Middags sprak ds G. Toornvliet van Leiden over Wereldcrisis en persoonlükc verantwoordelijkheid. In de Pelikaankerk presideerde mevr. A. de DieVan den Berg uit Leiden. Hier sprak o.a. mej. A M A. Boodt van Voorburg en ds J. H. Sillevis Smitt, de hoofdvlootpregikant. In de Koepelkerk berustte de leiding bij mevrouw S. M. P. de Jong—Visser uit Zwolle. Ds J. R. Hommes van Winschoten hield een toe- In de Westerkerk tenslotte zat voor mevrouw E. C. Spek—Versluys uit Ee. Ook hier sprak ds J. H. Sillevis Smttt. De volgende bondsdag wordt in Arn hem gehouden. Het aantal aangesloten verenigingen bedraagt 460 en het aantal leden 13.836. Te veel overheidsbemoeiing Ook Hollandse Mij voor Landbouw bezorgd De Hollandse Maatschappü voor land bouw hield gisteren ln het Scheveningsa Kurhaus haar 165ste jaarvergadering, dia grotendeels aan huishoudelijke kwestie» was gewijd. Het aantal leden bedraagt thans 11000, terwül er 1500 jeugdleden zyn. De voorzitter, de heer F. den Hartog, sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat da overheid steeds meer werkzaamheden naar zich toe trekt. De t.b.c.-bestrijdlng onder het rundvee dient door ieder naar vermogen gesteund te worden, hoe groot de offers ook moe ten zijn. zei hy. Hü hekelde de geringe belangstel!tag by de boeren voor de pubUekrechteiyke bedryfsorganisatie. Tot slot wees hü er op, dat er krachtig gestreefd moet worden naar uitbreiding van het akkerbouw-areaal en met name van de tarwe-verbouw. Ir S. Herweyer lichtte een aantal pro blemen toe rondom het gebruik van cul tuurgronden voor landbouwkundige en niet-landbouwkundige doeleinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7