ïlicutur GTouranl f &4LÜ Verbondenen dwingen de Chinezen tot een massale terugtocht Om Britse olie terstond over te nemen Weer een jacht op 't goud der Lutine op til? Wist IJ DONDERDAG 24 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIEN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9231 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRIS TE LI]K-N A TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tttBteasUc& is gMIeoea myn bert io tegfteaspott" Straaljagers schieten het luchtruim in Generaal Ridgway wrijlt in zijn handen Lente-offensief kostte Roden 18 divisies in dertig dagen Paaid van Prins sfond in slal met kussens In een hok van het m.s. Alnati, dat gisteren uit Montevideo in Rotterdam aankwam, stond de donkere blauwschim- mel Charrua, het paard dat Prins Bern- hard in Uruguay ten geschenke heeft ge kregen. Ongeveer vier weken vertoefde Charrua in zijn met kussens beklede stal. De bootsman en de timmerman van de Alnati verzorgden het dier aan boord. Op het haventerrein stond een vee-auto van de Koninklijke Stallen gereed om Charrua naar Den Haag te brengen, waar hij in de stallen, alvorens naar Soestdijk te gaan, nog enige tijd in quarantaine zal blijven. Deel van haringvloot in dikke mist Een Amerikaans schip seinde gister avond na half negen dat het ten Zui den van de Doggersbank (53 gr. 58 min. N.B.) in een dichte mist voer en dat er meer schepen in de buurt waren. Ver moedelijk bevindt ook een deel van de Nederlandse haringvloot zich daar. Haringrace begonnen De KW 78 aan de kop Van de haringjagers liggen aan de kop, de Katwijk 78 (Excelsior 2), schip per P. Hoek, met 53 kantjes; de Al. 132, schipper H. Plugge, rederij P. H. Abs- hoven met 30 kantjes (eigen vangst); de VI. 208, schipper P. v. d. Zwan, Mij Vlaardingen, met 52 overgenomen kantjes. Van de Scheveningers is nog niet veel bekend. De Sch. 242 en de Sch. 9 liggen ver moedelijk vooraan. De Sch. 9, schipper W. Rog, rederij J. J. v. d. Toorn, heeft 85 kantjes, maar heeft als trawllogger zelf niet gevist. Het schip is echter ook niet teruggeroepen (zoals de Sch. 200), omdat de Sch. 9 voor een ander inviel. Dank zij Lieftinck Y*n JT Zou jij papa's aangiftebiljet even willen invullen. Jantje?. schappen arriveerde aan het Centrale front, om de Nederlandse troepen aldaar, toegevoegd aan de tweede Amerikaanse divisie, te versterken. De Noordelijken zouden in de eerste twee phases van hun voorjaarsoffensief ongeveer 140.000 man aan doden en ge wonden hebben verloren. Derhalve een verlies van 18 divisies ln dertig dagen. De Verbondenen hebben in Korea een markante overwinning behaald. De troepen der Ver. Naties rukken thans over het gehele front op, zonder enige tegenstand van betekenis te ondervinden. Frontberichten van Reu ter en Ass. Press wijzen erop, dat de Noordelijken in het Oosten en aan de Oostkust zelf, vrijwel geheel verdwenen zijn. De Amerikaanse tweede divisie, waarvan de Franse en Nederlandse troepen deel uitmaken, staat gelukkig niet langer bloot aan de moordende druk der Noordelijken en is zelfs in het offensief gegaan. Duizenden Chinezen zijn aan het Ooste lijke deel van het Centrale front omsingeld door een tangbeweging der Verbondenen. In het hoofdkwartier van generaal Ridgway wrijft men zich de handen. Het is onder deze militair-strategisch Uitermate gunstige omstandigheden, dat men zich, zowel te Washington als Tokio afvraagt, of het échec van het o munistische lente-offensief niet de gele genheid opent voor nieuw diplomatiek overleg. Dean Acheson, de Amerik. van Buit. Zaken heeft op zijn jongste persconferentie verklaard, dat hij nog steeds hoopt op een vreedzame regelinj van het geschil. Hoe zijn nu de posities, tengevolge vai de opmars der Verbondenen? In hel uiterste Westen bevinden zij zich het grensgebied tussen Zuid- en Noord- Korea Volgens Reuter zouden op enige punten patrouilles zelfs tot in Noord- Korea zijn doorgedrongen. Ten Noorden van de Zuid-Kore- aanse hoofdstad Seoel, zijn de Verbon denen de 38ste parallel tot op enige kilo meters genaderd. Ook aan het verdere Westelijke en aan het Centrale front trekken de Chinezen terug. En nu de situatie aan het Oost 1 ij k e front. Daar slaagden de Verbon denen erin, het gevaar voor hun linie af te wenden. De Roden hadden een w: de Verbonden linies gedreven, op punt 25 km Zuid-Oostelijk van Pjong- gamni. Daar hebben nu de Verbondenen een tangbeweging uitgevoerd en bestaat het gevaar, dat de Chinezen afgesneden worden. Bij deze massale terugtocht op alle fronten, worden de Chinese legers voortdurend door Geallieerde vliegtui gen krachtdadig met bommen bestookt. In het middelste en Oostelijke ge deelte van de Centrale frontsector heb ben de Roden reeds een uitgestrekt „niemansland" tussen hen en de opruk kende Verbondenen gelaten. Een groep Nederlandse officieren en man- Kopje thee voor 30.000 voetbalsupporters Tijdens de voetbalwedstrijd Neder landHudderfield Town, in he Olympisch Stadion te Amsterdam op Woensdagavond 30 Mei, zal ao beide ploegen en aan 30.000 bezoekers thee worden geschonken uit grote rij dende en draagbare theepotten. Dat is een van de vele punten de propagandaweek voor de thee, die van 26 Mei tot 2 Juni in Amsterdam wordt gehouden. De hoofdstad zal als het ware met thee worden overgoten. Wij meldden reeds dat op de Zater dagen 26 Mei en 2 Juni een thee-thee- rallye voor auto's, motoren en brom fietsen wordt gehouden. Op de Dam komt een electrische theetrolly, die iedere koper van een lot voor de ral- 1 yes (t.b.v. de Parkherstellingsoorden) een kopje, volgens de vijf gouden theeregels bereid, zal offreren. Amsterdamse politieagenten worden op straat twee keer daags op thee ont haald. En de bloemisten houden eer etalagewedstrijd voor het mooiste op gemaakte stuk van.... theerozen. Teheran is gereed Bradley waarschuwt voor het gevaar van Russische inmenging in Perzië pERZIË IS GEREED, de olievelden en installaties van de „Anglo Iranian" -ï- onverwijld over te nemen. Het is de regering onverschillig, of de Britten bereid zijn voor Perzië te werken of niet, aldus een woordvoerder van het ministerie van Financiën te Teheran. Bradley, voorzitter van de Amerik. stafchefs, heeft gewezen op het gevaar van de situatie in Perzië en hij verwierp de mogelijkheid niet, dat de Russemlran zouden binnen trekken. Dean Acheson acht het van vitaal belang voor de vrije wereld, om het oliegeschil door onderhandelingen op te lossen. „de berichten uit Perzië": „Anglo-Ame- rikaanse inmenging in Periische binnen landse, aangelegenheden". Volgens Reu ter kan men hieruit afleiden dat Rus land de kwestie ernstiger gaat opvatten. Minister ln 't Veld: Verdere huurverhoging noodzakelijk Advies gevraagd van de S. E. R. Om tot een lonende exploitatie op basis van de bouwkosten te komen, zullen ver dergaande huurverhogingen in de toe komst noodzakelijk zijn. Deze huurver hogingen zullen moeten worden ingepast in het lonen- en prijzenbeleid. zo zegt minister Jn 't Veld in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De Voorlopige Raad voor de Volks huisvesting. heeft een advies uitgebracht, t in dezelfde richting gaat. Dit advies thans in handen van de Sociaal-Econo mische Raad gesteld met het verzoek deze aangelegenheid te bezien in het licht van het algemene loon- en prijzen beleid. Wanneer ook het antwoord van de S.E.R. zal zijn ontvangen, zal de mi nister hierover na overleg met zijn ambt genoten aan de Kamers nadere mede delingen doen. (Zoals men weet. ver klaarde de bewindsman eerder in de Tweede Kamer, dat hij een huurverho ging van meer dan 15 pet wel redelijk, aar onmogelijk achtte. Red.). Het ligt niet in de bedoeling van de minister een verhuisdwang toe te pas sen. Hij meent dat langs de weg van vrij willigheid op dit gebied veel bereikt kan nog het volgeode mede: Teheran wacht de huidig J.3riIs&cUff Amerikaanse en andere deskundigen te gebruiken by de exploitatie der gena tionaliseerde olievelden. Willen de Brit- niet meewerken en moeten installa- gesloten worden .dan is dat niet de schuld der Perzen. Men hoopt langza merhand alle buitenlanders, werkzaam bij de olie-industrie door Perzen te kun- >n vervangen. Voorts verklaarde hij dat aan Perzië 20 procent der eigendommen van de Anglo Iranian" w.o. tankschepen toe behoort. (Naar schatting bestaat de vloot tankschepen uit circa 100 tankers) Werken de Britten per se niet mee aan de nationalisatie, dan zal de kwestie door Perzische Gerechtshoven worden behan deld. Vermoedelijk betekent deze ver klaring. dat eventueel troepen en gen darmerie in het geweer worden geroepen. Rusland begint zich hoe langer hoe eer met de gebeurtenissen aan de Zui delijke grenzen van de Sowjet-Unie te bemoeien. De „Prawda" plaatst boven Prins Bernhard vloog naar Groningen In de oude Martinistad wordt bijna huis aan huis gevlagd - Prins Bernhard brengt vandaag en mor gen een bezoek aan stad en provincie Groningen. Tijdens deze beide dagen zal de Prins zich laten voorlichten over economische en sociale problemen dit Noordelijk gewest. Vanmorgen om half elf landde Z.K.H. op de luchthaven Eelde met een door hem zelf bestuurde Messerschmidt. Hij werd hier o.m. verwelkomd door de Commis- der Koningin in de provincie Gro ningen, de heer E. H. Ebels. De Prins wa: gekleed in grijs colbertcostuum en hi; poseerde geduldig in zijn toestel voor dt fotografen. Hierna vertrok het gezel schap per auto in snelle vaart via Haren naar Groningen. Langs de route stond enthousiaste menigte. In de oude Marti nistad wapperde van de openbare gebou wen en van vrijwel alle woningen de driekleur. In het provinciehuis heeft het Eerste Kamerlid H. D. Louwes te Ulrum een in leiding gehouden over de Groningse land- r, de heer E. Krijgsheld te Garsthui- over de arbeidsproblemen, prof. dr D. Os over de Groningse industrie en prof. dr J. Lindeboom over de plaats van de universiteit in het Groningse leven. Post moet vroeg besteld worden De leus waarop de P.T.T. vanouds zo trots is geweest ,,'s-Avonds gepost, 's morgens besteld" heeft alleen be tekenis. wanneer de post voor de aan vang van het dagelijks werk wordt ont vangen. Wordt de post later besteld, dan levert dat vooral in de grote steden voor veel geadresseerden ernstige be zwaren op. Daarom moeten de posterijen er naar blijven streven, dat de eerste bestelling zo vroeg mogelijk plaats heeft. Het antwoord van minister Spitzen in de Tweede Kamer heeft op dit punt niet bevredigend, aldus een aantal le- van de Eerste Kamer in het voorlo pig verslag over de P.T.T.-begroting 1951. Met „de bollen" is het nu gedaan Het bloembollenseizoen loopt ten ein de. Hier en daar bloeit nog een enkel veld late tulpen. Dit blijkt uit het gis teren verschenen bloembollenbericht nr 10, het laatst* van dit seizoen Duitse machine kon de Ahoy'-hal niet in Een 24 ton zware frais- en boorma chine uit Bielefeld (Did.) is gisteren der Duits en later Nederlands geleide politie en marechaussee op een auto met volgwagen naar Rotterdam vervoerd. Daar moest het gevaarte echter worden gedemonteerd omdat het te breed was de Ahoy'-hal binnen te kunnen. Van morgen hoopte men de machine met kra nen op haar plaats in de Techni-show 1951 (open van 30 Mei tot en met 9 Juni) te krijgen. De machine is nog niet geheel com pleet. Er volgt nog een onderdeel dat 12 ton weegt. „God save the king" Henderson landde op Valkenburg (Van een onzer verslaggevers) Om half vijf gistermiddag stapte ee: kleine, grijze man uit een Valetta van d Royal Air Force op het Marinevliegkamp Valkenburg. Met een brede lach werd de Engelse staatssecretaris voor de luchtvaart, de heer Arthur Henderson, ontvangen door de Engelse ambassadeur, Sir Philip Nichols. De staatssecretaris was vergezeld squadron-leader Freeman en zijn st taris, de heer Cary. Namens de Nederlandse regering werd hij begroet door de chef luchtmachtstaf, luit.-generaal I. A. Aler en door de com mandant van het Marinevliegkamp, kapt. ee jhr Elias. Nadat het „God save the King" was gespeeld, inspecteerde hij :n erewacht van mariniers. Tijdens een kort onderhoud verklaarde heer Henderson blij te zijn iets van is land te kunnen aanschouwen. Over de luchtmachtoefening Ombrelle hij, dat er een wezenlijke samenwer king bestaat tussen de landen van het Atlantisch pact. Gisteren had hij reeds squadrons van de Amerikaanse, Engelse Belgische luchtmacht in actie gezien. Vandaag zou hij Deense en Nederlandse squadrons bezoeken. Gisteravond zat de heer Henderson aan m een diner, waaraan minister ir C. Staf en luit.-generaal Aler ook aanzaten. Vanavond keert hij -naar Londen terug. Dank zij uitvinding van Amsterdammer: Een kegelvormige toren van 30 meter hoogte geconstrueerd ER BESTAAT EEN KANS, dat binnenkort nieuwe pogingen gedaan zul len worden om de goudlading van op zee gezonken schepen, zoals die van de Lutine, boven water te brengen. Men wil hierbij een uitvinding gebruiken van de heer N. Th. Kos, een Amsterdammer, die jaren lang heeft gevaren en actief aan enkele Lutine-expedities heeft deelgenomen. Het uitgevonden bergingstoestel zou het mogelijk maken tot de lading van vergane, diep onder water en onder een dikke zandlaag liggende schepen door te dringen. In het achterschip van de Lutine bevindt zich volgens de heer Kos nog voor f 13 millioen aan gouden en zilveren staven. Zyn octrooi-aanvrage is op 15 Mei openbaar gemaakt. Het toestel bestaat :en kegelvormige toren van gewa pend beton, ongeveer 30 meter hoog en iet een grondvlak van 25 meter in door- lee. In het midden van de bodem i: •erkkamer uitgespaard, die een dia meter van 5 meter en een hoogte van 2',i nieter heeft. Van deze werkkamer en daarvan door een sluisdeur afgescheiden, loopt naar de top een brede schacht. Rond het bovengedeelte van de kamer m de schacht liggen de ruimten, in de electromotoren, zandzuig- en waterspoelpompen en gereedschappen worden ondergebracht. Van die ruimten lopen schachten omhoog voor de lif ten, kabels, licht- en telefoonleidingen is ook de werkkamer bereikbaar. Bestand tegen storm Het gevaarte kan boven het wrak tot zinken worden gebracht, tot het grondvlak op de scheepshuid komt te rusten, muurvast en bestand tegen storm en stroom. Voor het doorboren van de scheepshuid en het eigenlijke bergen van de gezochte lading is het openen van de sluisdeur- boven de werkkamer nodig. Daardoor ontstaat een overdruk van buiten naar bin nen. Tot nu toe was het ondanks voortdurend pompen, onmogelijk het binnendringende zand en water uit werkruimte te weren. Opzienbarendwerd opzienbarend Peron Het „atoom-deskundige" Richter arresteren President sloeg door iantast, belust op roem, een dwaas figuur T)RESIDENT PERON van Argentinië heeft de onmiddellijke arrestatie -*■ gelast van de Oostenrijkse atoomgeleerde Ronald Richter, die, zoals wij enige tijd geleden:meldden, de gehele wetenschappelijke wereld ver-, steld deed staan door zijn opzienbarend procédé voor de vrijmaking van atoomenergie, voor welke verdienste het Argentijnse staatshoofd hem be loonde met de hoogste onderscheiding, de medaille van verdienste. anders gebleken, dat Richter niets lan een aartsbedrieger, die Argentinië handen met geld heeft ge kost, president Peron een uiterst be spottelijk figuur heeft laten slaan en zijn „ontdekkingen" alleen begonnen was om voornoemde onderscheidingen in de wacht te slepen. Aldus het Braziliaanse blad Tribuna da Imprensa. dat gisteren een groot op gemaakt sensatie-artikel over de zaak- Richter bracht en beweert, als enig blad zij n gegevens rechtstreeks uit Buenos Airos te krijgen. Hoewel het blad zich wat het vermelden -van zijn bron be treft geheimhouding oplegt, verklaart het ten slelligste te weten, dat de 42- jarige prof; Richter is gearresteerd. De zaak zou aan het rollen gebracht zijn, nadat Argentijnse legertechnici Rich ters „ontdekking" geanalyseerd' hadden- Zij waren tot de conclusie gekomen, dat de gehele ontdekking van de in Oosten rijk geboren atoomgeleerde een „kolos sale bluf" was. Tevens zou men bemerkt hebben, dat Richter slechts een schijn geleerde was met een oppervlakkige kennis van de natuurkunde. Hij zou zijn ontdekking hebben gelanceerd om op deze wijze roem te vergaren, o-m. om in het bezit te komen van Peron's me daille van verdienste. President Peron, hierover in woede ontstoken, beval de onmiddellijke arrestatie van Richter. Er waren geen bijzonderheden bekend gemaakt aldus het blad. De gehele af faire zou in Peronische kringen geheim worden gehouden. Wij wijzen er in deze op, dat in het gisteren door Peron afgekondigde de creet tot oprichting van een onder zijn persoonlijk controle staand centrum voor atoomenergie, waarover wij in 't kort iets meldden, de naam van prof. Richter merkwaardigerwijze nergens voorkomt. Dit decreet geeft de president bevoegdheid over het eiland Huemul, waar Richter zyn navorsingen deed. Nader meldt AFP, dat volgens in Lima aangekomen reizigers Richter niet uit Argentinië is gezet, zoals geruchten wil len. Hij is, zo al niet in de gevangenis, dan toch onder strenge politiebewaking geplaatst. Deze maatregel zou zUn genomen op grond van onthullingen van de onlangs ln Argentinië aangekomen Nederlandse atoomgeleerde, prof. Bakker. In het nieuwe plan, waarmee de heer Kos sinds 1932 is bezig geweest, kunnen echter van de binnenwand der werkka mer vier concentrische telescopisch ovei elkaar schuivende cylinders worden neer gelaten, die het weggeperste water er zand afgeschermd houden. De heer Kos kent van bijna alle sche pen, waarvan het bergen der lading de moeite loont, de ligging. Aan de hand van een kaart, die reeds van dateert, meent hij met zekerheid de lig ging van het achterschip der Lutine te hebben berekend. Alle vroegere pogingen golden het voorschip. Het is de bedoeling van de heer Kos een N.V. op te richten. De Lutine. een Engels oorlogsschip, moest in 1799 een hoeveelheid goud, wel ke toen een waarde had van ƒ12 mil lioen, naar Hamburg overbrengen, maar verging by Vlieland. Er zijn sindsdien vele pogingen gedaan om de kostbare lading te bergen en in 1859 haalde men voor ƒ1 millioen aan gouden staven op. Nadat in 1930, 1934 en 1936 opnieuw vergeefse pogingen waren gedaan om het goud te bergen deed de Bllliton My in 1938 een laatste 'bergingspoging met de tinbaggermolen Karimata, waarbij één goudstaaf van 3M kg werd gevonden. Verder is er in April van het vorig jaar in Wijde Wormer (N.H.) een N.V. opgericht, om de schat van 75 millioen aan goud en zilver van het in 1917 bU Texel getorpeteerde Duitse schip Renate Leonard boven water te brengen. Sinds dien is er omtrent de actie van deze N.V. niets meer gehoord. fl.V.R.0. wil per jaar 3 ton bezuinigen loa m«« ®n verdwijnen van rubrieken verwacht Naar verluidt wil de A.V.R.O. zijn uit gaven over een jaar met ongeveer 300.000 gulden verlagen, meldt de Volkskrant. Onlangs hebben wij reeds gemeld, dat deze omroepvereniging uit bezuinigings overwegingen de bonte-avonden-tournee heeft afgeschaft. Ook het gisteren gemel de ontslag van de leider van de Sky- masters, Pi Scheffer, moet in dit ver band gezièn worden Deze bezuiniging zal. naar men ver wacht, binnenkort leiden tot een aantal uwe ontslagen of ontslag-aanvragen het verdwijnen van enkele vaste pro grammanummers. Prof. dr K. Ph. Bernet Kempers is reeds weggegaan als muziek- adviseur. Het ontslag van de arrangeur- begeleider Peter Kellenboch, Frans Mu- riloff en de heer Den Ouden (beiden van de Bonte Trein) wordt eveneens ver acht. De Korte gesprekken van vrouw >t vrouw, van mevr. PosthumusVan der Goot is een van de verdwijnende rubrieken. Ook de kalender-, speldjes- en cadeau-acties zouden stoppen. Pi Scheffer gaat niet naar het onder wijs terug, zoals men eerst meende. Hy wil op andere wijze als componist-arran geur werkzaam blijven. De Amerikaanse journalist Piero Saparity en de fotograaf Nathaniel Farbman. beiden van Time en Life. zijn in Madrid om onbekende reden gearres- Overplanten van 't hoornvlies Dode ogen geven aan blinden weer nieuw levensgeluk Aangrijpende film over voortreffelijke toepassing van medische wetenschap DAT laagste inschrijfster voor het der de deel van de dichting van de Baakse Overlaat de fa Geluk te Groesbeek was. voor f 1.792.000 (hoogste f2.190.000). DAT de Eng. dieselelectr. zeesleepboot Christine Moller (557 ton) door Neder land is overgenomen en herdoopt in Oceanus. DAT minister Wemmers Zaterdag ln De Bilt ir C. J. Warners zal installeren als hoofddir. van het K.N.M.I. DAT de Belgische min. van Onderwijs Pierre Harmei, morgen het Prinsenhof Delft bezoekt, Zaterdag de Dalton HBS in Den Haag. de Werkplaats van Kees Boeke te Bilthoven e.a. DAT de 29-j. A. L. uit Wyhe. die in Aug. '49 trachtte zijn vrouw te vergas- in Maastricht is veroordeeld tot Va DAT in hoger beroep voor de Maas trichtse rechtbank bevestiging is geëist het proefvonnis, waarbij de wapen handelaar H. M. H. R. de B. uit Maas tricht tot een geldboete werd Veroor deeld wegens het niet in zijn r«"*:«ters intekenen van hondenpiatolenu DAT het Tweede-Kamerlid Roolvink (K.V.P.) aan minister Mulderije e.a. heeft verzocht een evt. richtlijn in zake de ontvijanding van Duitse grensboeren aan de Kamer over te leggen. DAT minister Rutten vandaag enkele scholen o.a. in N.-Brabant bezocht, die onderwijs geven aan kinderen van woon wagenbewoners en hij aanwezig was bij de opening van het leidstersinstituut ergen te Vught. DAT op 30 Mei in Margraten voor het eerst een volledig muziekcorps (de 125-j. Kon. Harmonie van Maastricht) aan de dodenherdenking zal deelnemen. DAT de twaalf jeugdige deelnemers aan de industrialisatiereis gisteren de taaigieterij N.V. Industrie te Vaassen be zochten en een vrolijke avond hadden in het Emmer lyceum. DAT naast de bestaande silo van 2800 ton binnenkort in Maashees een nieuwe silo van 3000 ton wordt gebouwd. DAT burg. mr Ch. W. E. G. Janssens van Maasbree gisteren is gehuldigd i.v.m. zijn 30-j. ambtsjubileum en tegelijkertijd het gerestaureerde raadhuis in gebruik is genomen. DAT het oorlogsmuseum te Overloon (L.) 5 j. bestaat en reeds door 320.000 personen is bezocht. Een klein filmpje van slechts twintig minuten heeft een grootse opdracht ver vuld. Het is de film „Geeft hun het Licht terug", uitgevoerd door Otto van Neyen- hoff in opdracht van de Centrale Com missie voor de Hoornvliescentra van het DAT van 24 t.m. 30 Mei in het water gebied van het IJsselmeer, ten W. van Ermelo, Harderwijk en Putten, schiet oefeningen met scherp worden gehouden. DAT de 49-j. Hendrika van Steijn- van der Linden, Pippelingerstr. 32, Utrecht. Zondag haar huis overspannen verliet en nog niet is teruggekeerd. DAT de Ned. Chr. Werkmeestersbond op 18 en 19 Juni iri Utrecht vergadert en er t.g.v. het 25-j. bestaan een receptie zal worden gehouden. DAT op 9 Juni het nieuwe zwembad van Nijverdal officieel in gebruik wordt genomen en de aanleg ongeveer twee ton heeft gekost. DAT in Leeuwarden 3 mnd. is geëist tegen de 41-j. veehandelaar Gerrit V. uit Franeker, en twee mnd. tegen zijn admi nistrateur Mink H. uit Witmarsum, we gens het f20.000 lager opgeven aan de fiscus van V.'s inkomen. DAT in het kader der vlootoefeningen het Amerikaanse slagschip Missouri, als mede 4 torpedobootjagers van 2530 Juni de R'damse haven zullen bezoeken. DAT door blikseminslag de lichtlel- ding in het huis van de weduwe H. aan de Halderweg te Bennekom werd ver nield, als ook de radio en de stofzuiger, dia juist ia gebruik waren. Ned. Rode Kruis. De première hiervan is, zoals we reeds meldden, gisteren ge geven in het gebouw van het Hoofdbe stuur van het Rode Kruis te Den Haag, in tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin. Zonder een ogenblik sentimenteel te worden, ontroert dit kleine document, waarin drie diep menselijke gewaar wordingen zijn vastgelegd: eerst de ont bering van de blinde, die het geluk van het zonlicht niet kent; dan de eerbied voor de medische wetenschap, die zonder persoonlijke eer te zoeken zich in dienst der mensheid stelt en ten derde de innige vreugde, wanneer aan de lichtloze ogen nieuw leven is gegeven. Na de vertoning volgde geen applaus. Er was een diepe stilte, waarin ieder zich geconfronteerd voelde met rijn verant woordelijkheid om mee te helpen de blinden het licht terug te geven. Dit kan voor de blinden, die lijden aan een aandoening van het hoornvlies, door dat dit weefsel uit het oog van een dode getransplanteerd kan worden op het hoornvlies van een levende. Het is slecht» een schijfje van 1 mm dik en 3 mm mid dellijn, dat beslist over het wel of niet zien van een mens. Het wegnemen van het hoornvlies moet gebeuren enige uren na het over lijden, daar het weefsel binnen de 20 uur op het levende hoornvlies gebracht dient te worden. Wanneer men de nabestaan den onmiddellijk na hun verlies moet erzoeken dit te mogen doen, dan bestaat de kans, dat zij het belang voor een medemens niet beseffend, uit onbekend heid weigeraa, waajdoo» da blind* wee* Het gratiebeleid Deze week heeft de Tweede Kamer het nodige gezegd over het gratie» beleid van de Regering. Dat het een com munistische interpellatie was die haar daartoe de gelegenheid gaf, heeft haar daarin niet kunnen verhinderen. Trou wens nog onlangs hebben we uiting ge geven aan de wenselijkheid, dat het par lement zich niet tezeer zou laten in- beslagnemen door het geven van wetten, maar niet minder zou toezien op de toe passing ervan en in het algemeen op het politieke „leven buiten de wetten". Er zijn over het gratiebeleid zeer ern stige klachten. Het is de laatste jaren ten gunste van oorlogsmisdadigers uitge oefend op een wel uitermate gulle wijze. Daardoor moest de gratie haar karakter en daarmede ook haar schoonheid gaan verliezen. Dat moest behalve voor wie ervan profiteerden wel tot bedenkelijke gevolgen aanleiding geven. De eerbied voor het recht en voor de rechtspleging wordt op deze wijze ondergraven. Aan de Regering is thans gevraagd de richtlijnen, die ze bij haar gratiebeleid volgt, te willen publiceren. Zy heeft dat niet willen doen om redenen waaraan ij enige grond niet willen ontzeggen. Maar wij herhalen een vraag, die wij reeds vroeger stelden: Is het niet moge lijk de richtlijnen te publiceren, nadat straks het laatste geval zal zyn behan deld? In brede kringen leeft thans de overtuiging, dat het gratiebeleid aan de gerechtigheid in ernstige mate tekort heeft gedaan. Gratie mag dit al niet meer Waarom In medische kringen heeft wel enige verwondering gewekt het bevel van de generale staf, dat in ver band met het voorkomen van pokken alle militairen moesten worden ingeënt, ook diegene die nog nimmer ingeënt waren. De pokkenepidemie ook de medische medewerker van het Alg. Handelsblad heeft er dezer dagen op gewezen wordt medische kringen als een lichte be schouwd. Toch werd zulk een algemene maatregel uitgeschreven. Zoals men weet zijn inmiddels twee militairen overleden encephalitis postvaccinalis. een ziekte die vooral bij diegenen nogal eens op treedt, die zich eerst op latere leeftijd laten inenten. Wij willen gaarne aannemen, dat van de inenting vrijgesteld waren zij, die tegen inenting godsdienstige bezwaren hebben. Maar alle anderen werden niet vrijgesteld. Het is duidelijk, dat de mili taire autoriteiten zodoende een zware verantwoordelijkheid op zich hebben ge laden. Mededeling schijnt ons gewenst de motieven, welke haar tot dit bevel hebben gebracht, over de wijze waarop het bevel was geformeerd en de mogelijkheid om van het vol doen aan dit bevel vrijstelling te krijgen. Ook in het leger is een mensenleven i kostbaar ding. Inschakelen Over dc Haak-in-actie hebban wa de laatste weken il zoveel geschrv- i, dat wa er vandaag wel het zwijgen kunnen toedoen. De actie hebben we in haar snelste snelheid en in haar hoogste hoogte trachten te volgen. En elke Nederlander heeft dat niet? We zijn vertrouwd geraakt met grote en kleine bedragen en hoe hoger het bedrag hoe groter de vreugde. Toch geven we en advies. Dat is: vanavond de radio inschakelen. Want dan is het de grote avond, waarop het bedrag wordt over gedragen. En daar moeten we allemaal bij zijn. Dezelfde radio die deze actie mogelijk maakte, maakt ook dat moge lijk. Het zal klinken als een klok. Maar daarom is het ook een kwestie van klin kende munt. Het wordt vast en zeker uit-munt-ende avond. Menselijk Het aangiftebiljet voor de belas tingen zal dus straks in vlotter stijl gesteld blijken te zijn. Dat zal dan de eerste keer worden, dat we met enige belangstelling naar het biljet uitzien. Het wordt een experiment. En een niet on belangrijk experiment. Want er is allengs een afstand gegroeid tussen de gewone menselijke taal en de ambtenaarlijk- technische taal. Die afstand wil men nu enigszins gaan overbruggen. Of liever: de ambtenaren willen laten zien. dat ze ook als ambtenaar gewone mensen zijn de taal van gewone mensen kunnen spreken. Het experiment verdient te slagen. En het verdient uitbreiding te ondergaan tot alle officiële stukken die ervoor in aan merking kunnen komen. „De taal is heel volk". Een apart wettentaaltje ver- mijde men, waar-het enigszins kan. Het aangiftebiljet wil dus proberen wat men selijker te worden. Nu kan men grapjes gaan maken en zeggen dat een beul ook een mens is. Men late het na en wachte af. Al blijven we vrezen, dat nu de stijl het aangiftebiljet o zo vlot wordt, de inhoud ervan ons dubbel stroef zal voorkomen. De belastingdienst wil, zo is ons mede gedeeld, psychische weerstanden over winnen. Ach, die psychische weerstanden zijn nog de ergste niet. Ook de porte- monnaie spreekt hier een woordje me#. Meestal in al te menselijke stijL Of wordt straks na het aangiftebiljet ook het be lastingbiljet wat menselijker? WEERBERICHT Kans op onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk on weersbuien. maar ook flink# opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. echter tijdelijk veranderlijk. Vrij warm in kans minder op genezing heeft. Men kan zijn ogen niet ^vermaken" aan een hoornvliescentrum, daar de ope ratie alleen ln ziekenhuizen kan geschie den. Doch men kan wel zijn familieleden op de hoogte stellen van de wens, dat zo mogelijk of indien nodig, men «i1n ogen na zUn dood wil afstaan voor da hoornvliestransplantatie. En de nabestaanden, die misschien nog aarzelen, zouden we slechts één vraag willen voorleggen: „Is er achoner denkbaar dan dat het licht uit de ogen van één, die u lief was, voortleeft, nieuw levensgeluk schenkend aan aan, in bot duist©» moaat ga wil*

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1