llicume £ciitsrt|c lüburanl c Zowel Engeland als Rusland kunnen de lont in het kruitvat werpen Perzië lapt het Britse arbitragevoorstel aan zijn laars Sonderman moest buiklanding met straaljager maken Wist U Toenadering is eis MAANDAG 21 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand: ƒ0 40 per week. ADVERTENTIÊNƒ0 18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlvasticfi is ghtbleoeo myo bert to tegfjensp«t" Twee en dertigste jaargang No 9228 Verbondenen stuitten Chinese doorbraak De olie-deining in het Midden-Oosten PERZIË heeft het verzoek om arbitrage van de „Anglo Iranian Oil Co" vierkant afgewezen. De regering heeft deze maatschappij echter verzocht vertegenwoordigers aan te wijzen, om mee te helpen de natio nalisatie uit te' voeren. Een woordvoerder van de Perzische „nationali satie-commissie", Mala, verklaarde, dat de Perzen niet zullen aarzelen hun bloed te vergieten, om de naasting te verwezenlijken. De staat van beleg in Khoetzistan, het voornaamste gebied van de Iraanse olie- indusrtie, is voor onbepaalde tijd verlengd. Hoe was de gang van zaken? In de jongste Britse nota deed Londen Teheran weten, dat Engeland bereid was onmid dellijk een delegatie naar Perzië te zen den, om over een nieuwe olie-overeen komst te marchanderen. Voorts werd te kennen gegeven, dat als geen arbitrage werd toegestaan, de Britse regering zich het recht voorbehield, de belangen der „Anglo Iranian" op rechtmatige wijze te beschermen. De Sjah van Perzië heeft langdurig met de premier Mossadeq ge confereerd, nadat laatstgenoemde een onderhoud had met de Britse ambassa deur Shepherd. Het resultaat van al deze besprekingen is voorlopig slechts, dat Perzië geen water in zijn wijn zal doen. In allerlei bladen komt een vijandige toon jegens Engeland tot uiting. Men beschouwt de bestaande overeenkomst met de „Anglo Iranian" als een „vodje papier" en men is niet van zins, zich door een Britse nota te laten intimideren. In de brief van de Perzische minister van Financiën aan de oliemaatschappij staat o.m., dat het internationale recht aan ieder land het recht verleent, om op zijn gebied werkende industrieën te nationa liseren. Er kan geen arbitrage plaats vin den en geen enkele internationale auto riteit heeft het recht zich met deze aan gelegenheid te bemoeien. Inmiddels heeft de Perzische Raad voor de nationalisatie der olie aan de Anglo ontwerp voor de uitvoering der naasting. De maatschappij wordt verzocht al haar installaties, ter waarde van vijf milliard gulden, onmiddellijk over te dragen. Vol gens de jongste Reuterberichten heeft de „ontwerp-commissie" der Perzische Ka mer besloten acht buitenlandse oliedes kundigen in dienst te nemen voor de exploitatie der olievelden, buiten het concessiegebied der Anglo Iranian. Naar verluidt zou de Sowjet-ambassadeur in Perzië. Sadtsjikof, hebben aangeboden, materiaal voor diepteboringen te leveren. Radio-Moskou gewaagt van „nieuwe, door Engeland op Perzië uitgeoefende druk". De reeds genoemde Hoessein Maki, die secretaris is van het Perzische direc toraat voor de naasting der olie, alsmede van het „Nationale Front", sprak van Perzië als een kruitvat, waarin de Brit ten de lont willen werpen. „Zowel Engeland als Amerika," aldus deze fanaticus, „willen Perzië in de ar men van het communisme drijven." Vol gens het Engelse blad „Sunday Dispatch" zou Perzië een aanbod van de Sowjet- TJnie hebben geaccepteerd, om Russische troepen toe te laten, indien de Britsen Iranian een afdruk gezonden van het de provincie Abadan zouden bezetten. Pokkenpatiënt overleden aan longontsteking Sinds vijf dagen geen nieuwe gevallen Zaterdag is in het ziekenhuis te Tilburg een pokkenpatiënt, wier toestand sinds korte tijd was verergerd, overleden. Dit is het tweede geval van pokken met dodelijke afloop, dat zich sinds het uit breken van de ziekte, ongeveer drie we ken geleden, in Tilburg voordeed. De pokken waren ditmaal niet de directe oorzaak van het overlijden, want de pa tiënt, een 75-jarige dame. overleed aan een bijkomende longontsteking. Het door de Belgen voor inwoners van Noord-Brabant vereiste pokkencertifi- oaat bij grensoverschrijding heeft het grensverkeer voor het grootste deel lam gelegd. Niet alleen dat het aantal Neder landse automobilisten naar België miniem was, maar ook het aantal Belgen dat naar de bloembollen trok bedroeg een fractie van de normale toeristenstroom. Ook Zaterdag en Zondag werd geen enkel nieuw geval van pokken geconsta teerd. Deze stilstand duurt nu reeds vijf dagen. De toestand der 24 nog verpleeg de patiënten is gunstig. Nieuwe golf van pseudo-vogelpest De pseudo-vogelpest, die men onlangs dacht onder de knie te hebben, schijnt opnieuw kans te hebben op uitbreiding. Zaterdag werd de ziekte geconstateerd onder de hoenders in de buitenwijken van Nijmegen, onder Brakkenstein. In alle kippenhokken van een blok wonin gen tussen Buurmans- en Gerardsweg werden uit voorzorg ruim 300 kippen af gemaakt. Ook op verschillende plaatsen in Oost- zaan is pseudo-vogelpest opnieuw uitge broken. Bij enige bedrijven aan de Kerkstraat werden ruim 300 stuks pluim vee vernietigd en ook bij het bedrijf van de fam. De Boer werden verdachte ver schijnselen waargenomen. Drie personen maakten dodelijke val In Amsterdam, Rotterdam en Hilversum Drie personen hebben dezer dagen een dodelijke val gemaakt. Een van hen was een 49-jarige Amsterdamse timmerman, die tijdens werk aan een dakkapel van een huis in de Herculesstraat aldaar naar beneden tuimelde. De 2^-jarige Marietje W. viel gisteren in waranda in de ouderlijke woning de Slikkerstraat in Kralingen acht meter naar beneden. Het meisje waj tafel gaan staan en is toen over de rand van de warande gevallen en gedood. De weduwe N., wonende aan de Gys- brecht van Amstelstraat te Hilversum werd, terwijl zij door het zoldertrapgat van haar woning klom, door een duize ling overvallen. Zij viel en werd zó ge wond, dait zij later is overleden. Commissaris der Koningin bezocht Alphen De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, heefl vandaag een bezoek gebracht aan Alphen aan den Rijn. Nadat hij door het ge meentebestuur was ontvangen, inspec- eerde de commissaris het politiecorps. In bet gemeentehuis vond een tamelijk langdurige bespreking plaats ove lerlei problemen, waarmee Alphen Rijn zich tegenwoordig bezig houdt. Om 12 uur vanmiddag maakte de commis saris een rondwandeling door Avifauna, waarna de autoriteiten in het paviljoen van het Vogelpark een lunch gebruikten. India schenkt klare wijn I De „Indian News Chronicle" is var oordeel, dat India er goed aan gedaan heeft, het Amerikaanse verzoek om troe pen voor Korea, af te wijzen. Een neder laag van China, aldus dit Indiase blad, zou een versterking van het oude kolo nialisme tengevolge hebben. „Wij zullen nooit tegen de Chinezen, onze goede en bevriende buren vechten" aldus deze stem. Sneeuw is gisteren gevallen in Zuid- Frankrijk, op sommige plaatsen bij: halve meter hoo,;. Op de bovenste foto: het eerste, naar Nederlands ontwerp gebouwde straal vliegtuig voor trainingsdoeleinden, dat Zaterdag van Schiphol af een wat onfortuinlijke proefvlucht maakte, doordat het landingsgestel weigerde. Ge lukkig liep alles nog goed af. Onder: Prins Bernhard in gesprek met de cef- invlieger van Fokker, Gerben Sonderman. Landingsstel ging niet uit De vonken vlogen er af, maar de piloot stapte ongedeerd uit z'n toestel De testpiloot van de Fokkerfabrieken, Gerben Sonderman, heeft Zaterdag avond een knappe buiklanding verricht, toen hij de nieuwste trainer van Fokker (met straalaandrijving) op Schiphol voor een groot aantal belang stellenden en autoriteiten demonstreerde. Hij zette het toestel op de gras strook voor het grote platform aan de grond, maar toen het toestel neer kwam had het nog zo'n vaart, dat het een landingsbaan passeerde. Het toe stel kraste zo krachtig over het beton dat de vonken er af vlogen. Doch zonder ongelukken kwam het toestel tot stilstand op de grasmat en kon Sonderman ongedeerd uitstappen. Deskundigen waren vol lof over deze koelbloedige buiklanding. Het vliegtuig had maar geringe schade opgelopen De heer Sonderman maakte de eerste vlucht met volledig succes om half acht. Hij bleef toen slechts kort in de lucht Een uur later ging hij weer de lucht in en alles ging naar wens. Het landingstoe stel werd ingetrokken en de S 14 beleefde zijn eerste grote vlucht. „Echter in de lucht bemerkte ik al" zo vertelde de heer Sonderman later „dat er iets niet in orde was met het lan dingsstel. Ik kon het niet meer uit krij gen. Ik besloot toen maar een buiklan ding te maken. De verkeerstoren wees mij de grasstrook aan." De bewegingen van het toestel werden met grote span ning gevolgd. Brandweer, geneeskundige dienst en reddingsploegen werden ge alarmeerd. „Maar de landing verliep vlot en de schade is miniem. Ik denk dat het toestel binnen enkele dagen geheel her steld zal zijn. Het gaat dan waarschijnlijk meteen naar de Paryse expositie." Prins Bernhard kwam kijken Onverwachts verscheen ook Prins Bernhard op het vliegveld. Hij bezich- Versterkte bases op Okinawa „Sleutel tot Stille Oceaan" Op Okinawa (Rioe Kioe eilanden) bou wen de Ver. Staten een machtige lucht basis, die aldus A.P., Oost-Azië binnen het bereik zal brengen van het sterkste strategische luchtwapen van Amerika, de B-29 bommenwerper. Meer dan 65 millioen dollar wordt besteed aan de verbouwing van het Kardena-vliegveld en 45 millioen aan do uitbreiding der basis te Naga. Van Okinawa uit, kunnen bommenwerpers Siberië, Mandsjoerije, geheel China en Z.O. Azië tot India be reiken. Okinawa wordt beschouwd als de „sleutel tot de Stille Oceaan". tigde met grote belangstelling het ste Fokkerproduct, en hij sprak bijzondere waardering over uit. Urugay, Argentinië en Chili hebben reeds gegevens over de S 14 gevraagd. Van vandaag at: Zeep, zeeppoeder e.d. 5 pet duurder Zeep. zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen zyn met ingang van van daag ongeveer vijf procent duurder ge worden. Dat wil zeggen dat de prijs stukken zeep, pakjes wasmiddelen met twee of drie cent omhoog zijn gegaan. Scheerzeep is niet duurder ge worden. Het besluit tot prijsverhoging (de derde binnen verloop van enkele maan den) is door de gezamenlijke zeepfa brikanten genomen. Het was noodzake lijk, zeggen zij, omdat de prijs van ver schillende bestanddelen de laatste tijd gestegen. Het bedrijfschap vc garine, vetten en oliën heeft tweemaal de heffingen verhoogd, waardoor de grondstoffen voor de zeepfabricage be langrijk duurder zijn geworden. Dat de prijsstijging nog niet m draagt, is volgens de fabrikanten te dan- de verhoging van de glycerine- pryzen. Glycerine is een belangrijk by product bij de zeepfabricage en de gro tere opbrengst van de glycerine heeft compenserend gewerkt bij de prijsstij ging van de zeep. Bij de vaststelling van de nieuwe prij- ;n hebben de fabrikanten zich laten leiden door de nieuwe richtlijnen van de regering, zodat de winstmarges voor de kleinhandelaren verbeterd zijn. Prins Bernhard op de beurs Prins Bernhard heeft Zaterdag de beurszaal betreden en het bestuur der jubilerende vereniging voor de Effec tenhandel zijn gelukwensen aangeboden. Z.K.H. met belangstelling kennis van de tentoonstelling, die ter gelegenheid van het jubileum in het beursgebouw was ingericht. Langdurig onderhield de Prins zich met de oudste Amsterdamse beursman, de heer K. Job, die nog dagelijks de beurs bezoekt. Aan diner in het Amstelhotel deelde Lieftinck mede, dat de voor zitter, de heer William Schrikker, is be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw en de algemene taris, mr U. N. J. de Graaf, tot officier de orde van Oranje Nassau. Andere sprekers waren burgemeester mr Arn. J. d'Ailly en de president der Ned. Bank dr M. W. Holtrop. Kapitein Linzel kwam in Engeland aan Kapitein J. Linzel uit Wassenaar die aanvankelijk als gesneuveld bij Hoengsong (Korea) was opgegeven en Nederlandse krant zijn eigen overlijdensbericht las is met andere gewonden, uit België, Frankrijk en En geland, gisteren per vliegtuig in Wroug- ton (Wiltshire, Eng.) aangekomen. Zij werden overgebracht.»,, in eer R A F.-hotel en zouden minstens twee dagen in een ziekenhuis in observatie worden gehouden. Kapt. Linzel, die in een knie en schou der werd gewond, bevond zich van het middel af in het gips en werd op een draagbaar vervoerd. Japan in 3000 woorden: Amerika wijst Sowjet- voorstel af Geen conferentie, waarbij Rood China Amerika heeft het Russische voorstel tot het houden van een viermogendheden conferentie, (waaraan ook communistisch China zou deelnemen), over een Japans vredesverdrag van de hand gewezen. De nota telt 3500 woorden. Kort samengevat, staan hierin de volgende punten: 1. Het Russische voorstel wordt afgewezen, Rusland wordt uitgenodigd mee te werken aan het Amerikaanse ontwerp, langenzones in Mandsjoerije. 3. Formosa 2. De Russen worden geschuldigd van be- zal niet aan communistisch China worden teruggegeven. Eerder is de verklaring van Cairo, waar de Russen zich op beroepen, dusdanig, dat Mandsjoerije, Formosa en de Pescadores aan nationalitisch China moeten komen. 4. Rusland heeft in strijd met de capitulatie-voorwaarden van Japan 200.000 Japanse militairen niet naar huis gezonden. 5. Zodra er een Japans vredes verdrag is, zullen er geen „bezettings troepen" meer in Japan zijn, troepen, overeenkomstig een „collectieve veiligheidsovereenkomst". Aan AFP ontlenen wij nog, dat India van oordeel is, dat een Japans vredesver drag, zonder medewerking van nistisch China, niet in werking kan treden. Met „De Hoop" over een zee vol vlaggend plezier (Van een onzer verslaggevers) ylJ, die Zaterdagmiddag langs de Sche- veningse haven een plaatsje hadden gevonden om de uitvarende vlaggenvloot te bewonderen, zouden eigenlijk ook genoten moeten hebben van het ■getelijke schouwspel, dat de haven en aan de opvarenden der loggers zien: één krioelende, wuivende i de Westduinweg tot aan het uiterste puntje van de haven: feestelijk en zonnig.... De persmensen, die uitgenodigd waren om op het hospitaalkerkschip „De Hoop" aan de kop van de feestelijk versierde loggers de Scheveningse haven uit te varen, zullen dan ook niet spoedig dit festijn van varend en wuivend plezier vergeten. Toen om precies 12 uur het onder zoekingsvaartuig .Antoni van Leeuwen hoek" met minister Mansholt aan boord ons was voorgegaan, liet schipper De Vreugd „De Hoop" losmaken van de waL Déir gingen we! De loggers volgden, afgeladen met vaar-grage mensen, vlaggend, fluitend de zee tegemoet. Nog eenmaal wendde „De Hoop" de steven, om in de richting van de haven terug te varen, langs de gepavoiseerde loggers. Groeten werden gewisseld, zak doeken wapperden in de wind en daarna koersten „De Hoop" en de „Antoni van Leeuwenhoek" naar IJmuiden. Nu en dan passeerden we nog een logger en daver de de stem van de schipper door de luid spreker over het water: „Nog een pret tige dag, schipper, en voor straks: een goede vangst". Katwijk, glunderende vissersplaats aan stuurboord, scheen uitgestorven. De Kat- wijkse bemanning, in de touwen geklom men, in de hoop kennissen of familie leden te zien, zwaaide wat naar een groepje mensen in de verte op de boule- Adenauer naar Londen De Westduitse bondskanselier, dr Ade nauer, zal, volgens een Britse woord voerder tg Bonn, in het najaar op uit nodiging van de Britse regering een be zoek brengen aan Engeland. Dit zou dan Adenauers derde officiële bezoek aan het buitenland zijn. Het eerste gold Parijs, de volgende maand zal hij naar Italië gaan. Morrison, de Britse minister van Buit. Zaken, die momenteel in West-Duitsland verblijft, heeft Zaterdag langdurige be sprekingen met Adenauer gehad, o.m. over de bestrijding van het neo-nalzisme, waarbij Engeland alle steun zou hebben toegezegd. Westduitse vakverenigings leiders hebben van Morisson geëist, dat alle beperkingen op de industrie worden afgeschaft, alsmede het gezagsorgaan voor het Roergebied. Eisenhower in Kopenhagen Generaal Eisenhower, de opperbevel hebber der Noordatlantische strijdkrach ten, is gisteren voor een inspectiereis door Denemarken per vliegtuig in Ko penhagen aangekomen. DAT de Holl. Mij van Wetenschappen 1952 t.g.v. haar tweede eeuwfeest een congres over wetenschap en maatschap pij zal houden en Zaterdag te Haarlem tot lid werden benoemd de professoren dr D. Dresden te Delft, dr H. W. Julius te Utrecht en mr dr F. L. Polak te R'dam. DAT de raad van Veghel aan de fa P. Zweegers te Geldrop een industrie terrein heeft verpacht voor de vestiging in een fabriek van landbouwmachines. >0 man personeel). DAT de grootste jeugdherberg in ons land, De Kleine Grie op Ameland, waar trekkers onderdak kunnen krijgen, officieel is geopend. DAT het Tweede-Kamerlid Schmal (c.h.) aan minister Wemmers heeft ver zocht een onderzoek in te stellen naar de Zondagsrust van onze Rijnschippers, die vooral te Straatsburg ernstig in het gedrang komt. DAT een Amsterdammer Zaterdag-'de Ver. Staten avond in het Vondelpark door twee keerd. pistool werd beroofd j DAT de malulen op de ln de Korcaa„. wateren varende torpedobootjager Van Galen met Pinksteren zes zakken DAT in Haarlem Zaterdag het 50-j. be staan is gevierd van de Kennemer Jour nalistenvereniging, de eerste in ons land. DAT in Rhenen het kamp van de gem. energiebedrijven te R'dam is geopend, waar deze zomer 90 gezinnen voor f25 per gezin per week hun vacantie door zullen brengen, en 14.000 koperen centen voor het monument op de Grebbeberg overhandigd werden. DAT jhr W. J. H. Hora Siccama. se dert 1936 burgemeester van Leeuwarde- radeel, op 1 November met pensioen gaat. DAT het nieuwe fabrieksgebouw van Verkade te Zaandam (137 m. lang, 12 breed en 18 hoog) in November of De cember in gebruik wordt genomen. DAT Bruynzeel te Zaandam in Augus tus een nieuwe hal van 2.500 m2 zal ope nen, waardoor de productie kan worden opgevoerd van 500 tot 1000 keukens en 300 tot 600 legkasten per week DAT ir G. P. F. Roijackers, secretaris van de Stichting voor de Landbouw, van daag na een studiereis van 7 weken door land is terugge- van zijn portemonnaie (inh. f 19) wijl een derde, die hij oppervlakkig ken de. met zijn fiets aan de haal ging. DAT de dieselverbinding Enschede Münster Zaterdag is geopend en men de Westfaalse hoofdstad uit het Westen van ons land thans in 4 k 5 uur kan bereiken. DAT de ver. Het Zonnehuis (Prot. Chr. verpleging van chronische zieken) op 9 Juli in Esplanade te Utrecht ver met postpakketten uit Nederland ont vingen. DAT B. ter Schiphorst, die hoofdred en medewerker was aan NSB-bladen en perschef van het gewest Noord-Holland van de NSB, tot 5 Mei 1955, geen journa listieke functie mag vervullen, blijkens het laatste vonnis van de perszuiverings- DAT op 2 Juni het 50-j. bestaan van de N.V. koek- en beschuitfabriek v_h. G. Hille en Zn te Zaandam wordt gevierd o.a. een receptie in het Amstelhotel te A'dam. DAT dr F. H. Fenterer van Vlissingen, voorzitter van de raad van beheer de jaarbeurs, t.g.v. zijn vertrek Vught de gouden eremedaille ontving van Utrecht, waar hij 55 jaar lang ge woond heeft. DAT opsporing wordt verzocht van de 68-j. kruier P. v. d. Lende te A'dam, die sinds 12 Mei wordt vermist. DAT een hal van de veiling De Meierij in Den Bosch is afgebrand, waarbij 30.000 aardbeienmandjes e.d. verloren gingen en verscheidene brandweer-lieden lichte verwondingen kregen. DAT 20 Finse fabrikanten en midden standers Woensdag tijdens een studiereis door Europa op Sohiphol arriveren. DAT Vrijdagmiddag in K. en W. te Utrecht het 50-j. bestaan van de Vrijz. Chr. gezondiheidskolonie Naar Buiten wordt gevierd. DAT een 5 ton metend proviandscheep je in de Nieuwe Maas te R'dam door de Eider (800 ton) is overvaren en de schip per, die het roer even in de steek had gelaten om de motor na te kijken, gered kon worden. DAT de internat, bond van directeu ren van dierentuinen van 4 t.m. 7 Juni in A'dam congresseert. DAT de Pan American World Air ways m i v de zomerdienst (1 Juni) het aantal diensten op Schiphol van vier tot zes per week brengt. vard De scheepshoorn blies uit alle macht, doch de meeste Katwijkers w IJmuiden getrokken. Ja, de Kat wijkers zullen vooral op zulke hoogtij dagen het gemis van een eigen zeehaven dubbel en dwars voelen. Met een acht- mijls vaartje stevenden we rechtstreeks op IJmuiden af. Om half vier lagen we daar al voor de haven, maar omdat we volgens het feestprogramma pas om uur werden verwacht, bleef schipper De Vreugd anderhalf uur dobberen voor de kust, begroet door stampvolle IJmui- dense en Katwijkse loggers. Maar om bijna vijf uur stoomde „De Hoop" toch de haven in en ook hier: muziek, grote feestvreugde optochten, een toespraak van burgemeester Kwint van Velsen en vlaggen, vlaggen, vlaggen. Het gemeentebestuur van Velsen heeft de zilveren gemeentelijke legpenning uitgeloofd voor de haringjager, die de eerste Hollandse Nieuwe volgende week i IJmuiden binnenbrengt. Ook in Vlaardingrti werd vlaggetjes- ag met-grote luister gevierd. Neptunus doopte enige -jonge, zeelieden, die voor het eerst de haringvisserij zullen gaan meemaken. Ze. werden ingezeept, ge schoren en daarna over boord geworpen, waarmede de doopplechtigheid was ver richt. Dinsdagmorgen om 6 uur zullen de Vlaardinger schepen zee kiezen om de jacht op de Hollandse Nieuwe te begin- Canadese polder wordt drooggelegd (2500 ha) Belangrijk plan van onze waterbouwkundigen Nederlandse waterbouwkundigen zul- en een gebied van plm. 2500 ha gelegen in de Fraser Valley en in de directe om geving van de Canadese havenstad Van- iver (400 000 inwoners) droogleggen en exploitatie brengen. Deze „polder" maakt deel uit van een gebied, dat bijna 90 maal zo groot is en in zijn geheel in of mindere mate van hoge water standen te lijden hèeft. Door de deviezen-autoriteiten is aan ?n voor dit doel opgerichte onderneming, de Canadian Commercial Corporation of the Netherlands, in principe toestemming verleend om het dollar-equivalent van f700.0000 in genoemd plan te investeren, terwijl aan de V.N. Verenigde Transatlan tische Hypotheekbanken te Rotterdam toegestaan het resterende bedrag ad 150.000 dollar te verschaffen. Het plan omvat ook de stichting •n landbouwschool voor jonge Neder landse boeren, met bijbehorende model boerderij, de verhuring der drooggelegde gronden aan hoofdzakelijk Nederlandse boeren (met Canadese ervaring), de leve ring van melkproducten en groenten het nabijgelegen Vancouver en tenslotte de export van Nederlandse pompinstalla- Ingenieur N. Biezeveld, mede-directeur van het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden, heeft de moge lijkheden der drooglegging reeds grondig onderzocht en een alleszins bevredigend rapport overgelegd. Volgens zijn plan kunnen reeds na 1 jaar 1500 ha voor b werking gereed zijn. Ziekenfondsen weigeren volledige betaling In bepaalde gedeelten van het land maken de ziekenfondsen de laatste (ijd bezwaar tegen de volledige betaling var de verpleegtarieven, die door de zieken huizen onder goedkeuring van de over heid zijn vastgesteld. Dit veroorzaakt in het bijzonder voor de verplicht-verzeker den ernstige moeilijkheden. Het Tweede- Kamerlid Maenen (k.v.p.) heeft thans schriftelijk aan minister Joekes verzocht deze moeilijkheden op te heffen. Een beeld van vlaggetjesdag in IJmuiden. Keurig gepavoiseerd liggen de Katwijkers aan de kade. Op de voorgrond: een deel van de allegorische optocht. ^ATERDAG hebben wij herdacht het sterven van Groen van Prir rer r driekwart eeuw. Er was eenh i in de herdenking, maar dat kon toch het feit niet verhelen, dat op staatkundig ter rein de navolgers van Groen gaandeweg verder van elkander zijn verwijderd ge- Dr J. J. R. Schmal was het, die onlangs het C.H. weekblad Koningin en Va derland op dit betreurenswaardig feit nog ir de aandacht vestigde. Hij merkte op, dat ook na de jongste wereld oorlog de verlangens naar hereniging tot op heden weinig tastbaar resultaat heb ben opgeleverd. Van fusie kon niets ko- federatie durfde men niet be ginnen en zelfs van enig simpel contact kwam in de praktijk weinig terecht. Maar bij deze klacht wilde dr Schmal het niet laten. Indien wy ons niet be driegen, zo voegde hy er aan toe. tekent zich intussen in de laatste tyd nu en dan wolkje als eens mans hand af. Daarover verheugde dr Schmal zich. Het prqbleem achtte hij voor het ogenblik inzonderheid te zyn, hoe de onmisken baar aanwezige „strevingen" naar méér eenheid kunnen worden geconcretiseerd. Een gesprek terzake tussen de A.R. en C.H. mocht naar zijn overtuiging niet worden vermeden. En dan stelde hij de vraag, waarom beide hoofdbesturen of ook de Kamerfracties van beide groepe ringen niet eens met elkaar om de coo.de tafel zitten. Wie, zo besloot hij zyn "a'rti- kel, durft hier het initiatief te nemen? 'T'OT ZOVER Dr SCHMAL. Nu achten wij het zeer verblijdend, dat in het jongste nummer van Nederlandsche Ge dachten dr J. Schouten op dit artikel in dr Schmal aanhaakt. Dr Schouten herinnert er aan, hoe de C.H.U. meende, fusie niet in overweging kunnen nemen en ook geen federatie n aanvaarden. Wel wenste men con tact, maar ook daarvan is in feite vrijwel iets gekomen. Zelf heeft dr Schouten op dit terrein nog geen wolkje als eens mans hand kunnen ontdekken, maar hij neemt gaarne aan, dat dr Schmal genoeg- ïe gronden had om dit te schrijven hij verheugt zich daarover mèt hem. Ook dr Schouten meent, dat de A.R. Partij en de C.H. Unie elkander wel een ander te zeggen hebben. Het is een zaak van tact, van beleid en van wijs heid. wie het best het initiatief kan Dr Schouten is van oordeel, dat het itiatief thans dient uit te gaan van de H-, doch hy wil hieraan niet vast houden. „Als een andere aanpak beter blijken te zijn, meer doeltreffend zou worden geacht, zullen wij daartegen ze ker geen bezwaar maken." Het plaats m de ronde tafel met het doel toenadering van en samenwerking tus- de C.H. en de A.R. te bevorderen, heeft, zo verklaart dr Schouten nadruk kelijk. zijn hartelijke instemming. TOT ZOVER DAN Dr SCHOUTEN. Wij hebben steeds gaarne melding gemaakt n pogingen om onder de Protestantse Christenen wat meer eenheid op staat kundig terrein te bereiken. En wij heb- teleurstelling niet onder stoelen of banken gestoken, wanneer ook de be scheiden pogingen vruchteloos bleken. Toch hebben wij de moed nooit helemaal opgegeven en zo namen we nu ook met opgewektheid kennis van dr Schoutens op dr Schmals vraag. Wij ver trouwen, dat de voldoening hierover in brede kringen zal worden gedeeld. Wij hopen, dat er van het gesprek nu iets komen gaat. Daaraan verbinden wy de hoop, dat men wil trachten de derde Protestantse politieke partij, de S.G.P., in het gesprek te betrekken. Wy zijn het eens met dr Schmal: De staatkundige verhoudingen, nationaal en internationaal zijn van dien aard, dat reeds daarom toe nadering vereist mag heten. Toenadering van allen die de noodzakelijkheid erken nen ener Christelijke politiek op refor matorische grondslag. Bomaanslag op koning van Libye Zaterdag s een bomaanslag gepleegd op Emir Sayed van Cyrenaica, die als koning van Libye zijn intocht hield Tripoli. Vlak voor zijn auto werd t bom geworpen. De koning en zijn ge volg bleven ongedeerd. Vier Arabieren werden gewond. Een uur nadat de ko- ninki__ stoet was voorby getrokken, ontplofte op dezelfde plaats nog gen twee tal bommen, welke echter geen schade aanrichten. Waarschijnlijk is de aans.ig g »legd door leden van een politieke rartij, die niet accoord gaat met de per 1 Januari a s. van kracht wordende fede ratie van Tripolitanië, Cyrenaica e WEERBERICHT Overdag hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Aanvankelijk opklaringen en weinig wind. later weer toe nemende bewolking met kans op enige regen en matige wind uit Zuidelijke nch- :ingen. Vannacht koeler dan de afgelopen nacht, morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.38—20.36; maan onder 4.42, op 23.16. 27 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1