Huizen, Drenthe en Staphorst wandelden over de Loolaan VRIIDAG 18 MEI 195! Ontmoetingen in Apeldoorn Tachtigjarige sprak boeiend en zelfs anderhali uur lang (Van een onzer verslaggevers) Kappen uit Huizen, mutsen uit Overijssel en oorijzers uit Drenthe brachten 'gisteren een lichte toon in het donker van veel zwart, dat in de Grote Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn gedragen werd. Het was de jaarlijkse schooldag voor de Theologische School der Chr. Geref. Kerken, die daar gehouden werd en er was zóveel belangstelling, dat prof. G. Wisse zijn c in de middaguren uitgesproken betoog kon aanvangen met de woorden: „machtige vergadering". Om half elf gistermorgen opende prof. leerstoel staat In de hemel en niet in IJ. J. v. d. Schuit de schooldag. Hij her- Apeldoorn, Kampen of Amsterdam. En uinerdé eraan, dat dit jaar de honderd- In die hemel is dagelijks teerkost vijftigste geboortedag van Hendrik de Cock herdacht wordt. Het siert de Her- vormde kerk, in wier kerkgebouw wij I hier bijeen zijn, aldus spr., dat zij ge- tracht heeft, de figuur van deze vader der Afscheiding te verstaan. Al kon zij dan ook in haar synode-vergadering geen rechtvaardiging vinden voor zijn verlaten der kerk. De rector der school herdacht de over leden prof. J. W. Geels en herinnerde eraan, dat dit de laatste maal zal zijn, dat hij de „jaarspijker", ter gelegenheid van de jaarlijkse schooldag, inslaat. Bij een volgende schooldag zal hij rustend hoogleraar zijn. Over het onderwerp: „Uitverkiezing en geloof" sprak daarna ds H. Toorman uit Deventer. Er zijn Christenen, zo zeide hij, die de uitverkiezing practisch of theoretisch i uit. het Evangelie schrappen, omdat zij menen, met dat geloofsstuk toch nooit klaar te zullen komen. Het is gevaarlijk werk. Wie dat doet, stoot niet door tot Gods hart. Ds. Toorman lichtte toe, dat welbehagen God dreef tot het uitver- kiezen van een volkx als zijn eigendom. Het laat Hem niet onverschillig, of een mens verloren gaat en de hemel ziet de bekering van een zondaar niet met ge latenheid, maar met blijdschap aan. De verkiezing is vast in Christus. Waar dat vergeten wordt in de predi king. verhindert men de mens tot Chris- I tus te gaan. Hij is, naar Calvijn's woord, „de spiegel van onze verkiezing". In de verkondiging des Woords, die gericht moet zijn op een ontmoeting tussen Christus en de zondaar, verzekert God zijn volk van de verkiezing en Hij I wordt degene, die wij nodig hebben. De dwaasheid der prediking I Prof. Wisse's betoog, dat in de narnid- I dag werd uitgesproken, sloot op deze woorden van ds. Toorman aan. De grijze tachtig-jarige gaf blijk het vco i preken nog niet verleerd te zijn. De preekstoel is onbetwist zijn domein. Zijn j 2en(j i stem, verre van versleten, schalde door i E de kerk en werd van tijd tot tijd stemd door het geweld. de levensweg van iedere gelovige te halen. Prof. Wisse sprak anderhalf uur aan één stuk, boeiend. Hij zei aan het slot: „Ik heb misschien wat te lang gespro ken, maar oude mensen worden wel eens wat langdradig". Het was het tegendeel. Het was groots. Ds. P. de Smit sprak een slotwoord. Universiteiten moeten rollen verdelen Plannen behoren echter van onderaf te komen (Van een onzer verslaggevers) Aan de technische uitrusting van onze universiteiten blijkt inderdaad nogal iets te ontbreken. De oorzaak ligt groten deel in een versnippering van krach ten. Een taakverdeling wordt meer en meer noodzakelijk. Deze moet echter niet van bovenaf worden opgelegd, maar door onderling overleg van- de universi teiten zelf tot stand komen. Dit zei mi nister Rutten gisteren in de Tweede Ka mer tijdens de behandeling der begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. De Kamer kon met dit hoofdstuk niet klaar komen, doch wel zijn de afde lingen Hoger Onderwijs, Kunsten, Oud heidkunde en Natuurbescherming afge handeld. Wensen hadden de heren Wei ter (KNP), Terpstra (AR), Stokman (KVP) en Zandt (SGP), alsmede de da mes mr Tendeloo (PvdA) en Fortanier— de Wit (WD). De minister beantwoordde hen met veel beloften en tegelijkertijd met veel terughoudendheid. Bij de behandeling van de wet tot regeling van het Hoger Onderwijs zal er genoeg gelegenheid komen om met de verschillende wensen rekening te hou den. Een leerstoel voor de homoeopathie, zoals ds Zandt graag wil. zal niet ge vestigd kunnen worden, daar de univer- Utrecht hierover een afwij- 5 heeft uitgebracht. ,rat ontstemming bij de dames 'Tendeloo en Fortanierde Wit i niet toezenden aan de Kamerleden bö het betogen, op de katheder ,weede rappor, Holst lnaake het terecht kwam. H(j sprak over „De wijsheid der reld en de dwaasheid der prediking," waarbij hem Paulus' komst in Grieken land voor ogen stond. Griekenland van loen leerde hoe ver men, philosophisch kornen kan, zonder de kennis van God. Zoals onze wereld thans toont hoe Sep men zinken kan, ondanks de kennis van God. Van die wijsheid der wereld moeh je niet gering denken, aldus de hoogleraar. Die was zo groot, dat ze de mens ver hinderde zichzelf en God te leren kennen. Wat Paulus dan ook doen moest was de mens zijn nood prediken. Dat moet nog. Er zijn lieden die een „lieve Jezus" willen aanprijzen. Maar wat kan de mens, die zijn nood niet kent, met Hem doen? Daarom moet en moest God ge predikt worden. God die machtig was Griekenland en West-Europa te bekeren. Het denken moet bekeerd worden. Het is helemaal niet nodig, dat de dominees alle mogelijke philosophische stelsels onder de knie krijgen. Daar word je wel gek, maar niet zalig van. Alleen door de daden Gods wordt de mens zalig. Dat moet gepredikt en geleerd worden en wie het gelooft wordt zalig. van God. Dat moeten de dominees docenten nog doen. Want de eigenlijke Advertentie ROOK VOORDELIG, ROOK TOWNHAIL Vergelijkt U TOWNHALL Virginia sigaretten eens met sigaretten van een gulden per doosje. Dan kunt U zelf uitrekenen hoeveel U spaart door TOWNHALL te kopen. Van het erf van School en Kerk Het diama te Lisse Jachtopziener stond voor de zesde maal terecht (Van een onzer verslaggevers). Een zes jaar oude zaak werd gister middag na een bewogen rechterlijke ge schiedenis voor de tweede maal door de Haagse Rechtbank behandeld. De door de Duitsers aangestelde jachtopziener, W. H. S., had op 31 Maart 1945 op de Stations weg te Lisse een man neergeschoten, die een handkar met riet voortduwde. Deze man, de heer G. A. de Kuiper, kreeg een schot hagel in de rug en overleed ter stond. S. meende, dat Kuiper riet ver voerde. dat aan de Duitsers toebehoorde. De O. v. J. achtte in zijn requisitoir doodslag bewezen en vroeg 5 jaar. Deze zaak is in eerste instantie behan deld door de Haagse rechtbank, nadat uitvoerig was nagegaan of deze zaak onder de bijz. rechtspleging viel. Het Haagse Hof verklaarde de rechtbank niet bevoegd, waarna de Hoge Raad de be handeling verwees naar het Amster damse Hof. Het daarop bij de Hoge Raad ingediende verzoek om cassatie werd verworpen. De Raad verwees op 19 Fe bruari jl. de zaak ten slotte weer naar de Haagse Rechtbank. Uitspraak 31 Mei. Zelfstandige Anti-Rev. gemeentepolitiek bepleit Antirevolutionnaire gemeentebestuur ders behoren in hun beleid in de eerste plaats positief gericht te zijn en eigen initiatief te ontplooien. Zij dienen zich voor te wachten anderer initiatief af te remmen of dit eerst te bestrijden en later toch mee te doen. Niet dus achter anderen aanlopen, maar een zelfstandige beginsel- politiek in de gemeenteraden voeren. Dit was de kern van het referaat var dr J. de Nooy, wethouder voor de finan ciën te Utrecht, over het onderwerp „A.R. gemeentepolitiek vandaag", dat de orde kwam in de gisteren te Baam voortgezette jaarvergadering van de Ver eniging van burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen „Groen Prinsterer". Bezuiniging bij R.V.D.? Ettelijke Eerste-Kamerleden achten met het oog op de toestand van 's lands fi- nanciën de uitgave van het wekelijkse Hoger Onderwijs. De minister hield;persoverzicht door de regeringsvoorlich- echter voet bij stuk, dat hij daar heustingsdienst niet langer verantwoord. Het voor had kunnen zorgen en de da- j bescheid, dat minister Drees hierover verklaarden, dat ze het op zijn aan het .Tweede-Kamerlid Weiter heeft zachtst gezegd onbeleefd vonden. gegeven, heeft hen niet bevredigd. Dit Het eind van dit soms amusante debat-1 blijkt uit het voorlopig verslag van de was. dat de dames waarschijnlijk vin- Eerste Kamer over de begroting 1951 van den, dat ze het de minister eens flink Algemene Zaken. Voorts hebben enige gezegd hebben en de minister, dat hij leden over de 'regeringsvoorlichtingsdienst kranig voet bij stuk heeft gehouden! uitgebreide inlichtingen gevraagd. Een maand geëist tegen R'damse advocaat Te laag inkomen voor fiscus opgegeven Een maand gevangenisstraf werd gis teren in Rotterdam geëist tegen de 44- jarige advocaat en procureur mr G. de aldaar, die aanslagbiljetten, welke c juist waren ingevuld, zou hebben onder tekend. Als zijn jaarinkomen voor en 1947 stond resp vermeld f 9870,3 f 11.477,17, maar volgens de dagvaarding moest dat minstens f 30.000 over ieder jaar zijn geweest, althans meer dan f 12.000. Tegen verdachtes kantoorbediende, de 40-j J. A. Bdie de biljetten invulde, werd een week voorwaardelijk geëist. Restauratie van 200 monumenten Bijdrage uit de Marshall-hulp (Van eqn onzer verslaggevers) Bij de behandeling van de begroting der afdelingen Oudheidkunde en Natuur bescherming is gisteravond in de Tweede Kamer de restauratie van monumenten ter sprake gekomen. De staatssecretaris, mr Cals. deelde mede, dat voor 500 mo numenten een subsidie-aanvrage voor restauratie is ingediend- Hiermee zou een bedrag van f 30 millioen gemoeid zijn. Na selectie blijkt dat 200 monumen ten geen uitstel meer gedogen. Hiertoe behoren om. de Nieuwe Kerk te Am sterdam, de Hooglandse Kerk te Leiden, de toren van de St. Jacobskerk te Den Haag en de Grote Kerk te Dordrecht. „Indien hier niet onmiddelijk wordt in gegrepen, betekent dit het doodvonnis voor deze historische gebouwen", aldus de staatssecretaris- Voor deze urgentie- gevallen is f 10 millioen nodig. De be windsman zou hiertoe een bijdrage van Marshallgelden trachten te krijgen. Oorspronkelijk was f150 millioen no dig voor restauratie van monumenten, getroffen door de oorlogshandelingen. Na afschrijving van al te bouwvallige monumenten, bleek nog f 60 millioen noodzakelijk te zijn. Het herstel van verscheiden kerkge bouwen is noodzakelijk, wil het kerke lijk leven in ons land niet ernstige schade toegebracht blijven. Met erkentelijkheid dacht de bewindsman aan het initiatief, dat particulieren in deze reeds hebben genomen. Groen werd herdacht door zijn geesteskind: C.N.S. „Zijn erfenis bewaren, om haar door te geven aan navolgend geslacht" (Van een onzer verslaggevers) INDIEN er één organisatie is om Groen van Prinsterer te herdenken, dan is het wel Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, want Groen en C.N.S. behoren bij elkaar, aldus dr J. J. de Waal Malefijt in zijn openingswoord op de 87ste algemene vergadering van C.N.S., die gisteren te Utrecht is gehouden. „Deze veldheer zonder leger, zoals Groen is genoemd, vond in C.N.S. zijn veste en troepenmacht en hij is aan zijn geesteskind trouw gebleven." lusteloosheid, die zich op allerlei levens terrein openbaart In de middagvergadering sprak de heer Aug. Weiss, te Rotterdam, over „Het lied op de Christelijke school". Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter de heer R. Venema toe, die de functie van secretaris na 37 jaren op 1 Juni a.s. neerlegt. Na 1 Juni treedt als secretaris op dr G. Kalsbeek, Laan van Poot 348, Den Haag. (Advertentie) de winterdroom vol in vervulling gegaan. Dagen vol 't verschiet, nu had hij Jacques Dr De Waal Malefijt memoreerde, hoe Groen van Prinsterer de feitelijke en erevoorzitter, leider, adviseur en hoek steen der vereniging is geweest, en steeds met C.N.S. contact heeft gehouden. Groens werk en getuigen is zegenrijk zijn erfenis was de Christe- lijk-nationale school. Laten wij die be- het navolgend geslacht te geven, aldus de voorzitter, moge C.N.S. ons bij vernieuwing bezielen de verdere strijd voor de Christelijke School. Daarbij willen wij zowel de inter kerkelijkheid bewaren, als vasthouden de onwrikbare waarheid van Gods Woord. Namens de kring van inspecteurs drong dr K. Huizinga, te Middelburg er bij de besturen op aan, dat zij zich zullen aan sluiten bij het Chr. Paedadogisch Studie centrum. Ten opzichte van het V.G.L.O. is de in spectie niet tevreden. Er zijn te weinig deze scholen en er zullen meer zelf standige krachten voor het zevende en achtste leerjaar moeten worden benoemd, De inspectie, aldus dr Huizinga, advi seert bovendien niet mee te doen aan de oprichting van „compromisscholen" voor het B.L.O., omdat het Christelijk karakter het onderwijs hierdoor schade lijdt. Er zullen in dit opzicht geen gedienstig heden aan de practijk mogen ontstaan, zoals vroeger wel het geval is geweest. De heer J. A. van Bennekom, voorzit- de Ver. van Chr. Onderwijzers, hield vervolgens een causerie over Taak toekomst van de onderwijzer. op de klacht over gebrek Studiezin, welke thans algemeen wordt gehoord. Zonder de „aktenjagerij" te verdedigen, bepleitte de heer Van Benne kom aktenstudie, opdat kan voldaan de behoefte van bevoegde leer krachten bij het N.O., MULO, land- en tuinbouwonderwijs, B.L.O., enz. Ontwik- De zaal baadde s middags in het licht keling van deze takken van onderwijs van vele schijnwerpers, daar in opdracht mag niet belemmerd worden door lauw- van de E.C.A.-missie een film heid in onze kring. Het onderwijs, zo jubileumviering vervaardigd werd. Als zeide spreker, lijdt al genoeg onder de deze film in de V.S. wordt vertoond. zullen de arbeiders daar zeker de indruk krijgen, dat in de Chr. vakbeweging in Nederland een opgewekt leven heerst. De bondsvoorzitter verwelkomde een groot aantal gasten, onder wie burge meester en wethouders van Arnhem vertegenwoordigers van de Chr. Metaal bewerkersbonden in België, Frankrijk Zwitserland. Tijdens de openingsrede werden de overleden pioniers en bonds leden gedurende een korte stilte herdacht. Jubileumgiftf 10.000 Toen was het oord aan de voorzitter van het comité-huldeblijk, de heer C. D. van Leeuwen te Zaandam, die toespraak op rijm mededeelde, dat door de leden ruim 10.000 was bijeengebracht. Dit geschenk zal door het bestuur ten worden omgezet in boeken vo bondsbibliotheek en meubilair voor het nieuwe bondsgebouw in Utrecht. In zijn feestrede wees de heer Ruppert geluk wel niet die weet wat koken is, antwoordde Kees be- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. troepen: te Ernst B. N. B. Bout hoorn te Bennekom. Geref. Kerken, troepen: te Houwerzijl cand. K. H. Schuring te Groningen. t dan kt: voor Murmerwoude H. Hekman te Vriezenveen. troepbaar: I. Steinstra, cand. te Rottevalle. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Paterson (V.S.) J. W. Kersten te Genemuiden. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen: naar Dantuma- woude E. Daalder te Westzaan. Hoofdvlootaalmoezenier jubileert De hoofdvlootaalmoezenier. mgr J. F. M. de Sain, zal t.g.v. zijn zilveren pries terjubileum Dinsdag 29 Mei te Den Haag 10 uur in het R.K. Militaire tehuis de Van Akenstraat een mis opdragen, die zal worden bijgewoond door deputa- van schepen en walinrichtingen van de Kon. Marine. Taalgeleerden vergaderden jn Utrecht De vorig jaar opgerichte Algemene vereniging voor taalwetenschap hield ir. Utrecht de eerste jaarvergadering. Zij telt thans 320 leden, onder wie 126 doé toren en 42 hoogleraren. Negen procent van de 2900 leraren in de taal- en letter kunde in ons land is lid. Dr C. F. P. Stutterheim is voorzitter en dr P. Eringa, Mahlerlaan 1, Heemstede, secretaris. ACADEMISCHE EXAMENS. ROTTERDAM, 17 Mei. Geslaagd: cand. ex. Th H G Eggenhulzen. Rotterdam. E F M Hou- wcling, Rotterdam. H L F M Storlmans. Rijs wijk: doet. ex. P Romeijn. Den Haag. C J Verlinde. Zeist. Oey Liang Lee. Rotterdam en D H Nijhof. Rotterdam. UTRECHT. 17 Mei. Geslaagd: doet rechten: R J E M van Zinnicq Bergmann, Wassenaar. W H Schipper. Driebergen. H Mook. Zeist.: cand. sociologie: mej. M Dijkhuis. Vogelen zang. mej. A H Tromp. Utrecht. J R ter Horst. Zeist; doet. geneeskunde: mej. C P M Uyterwaal, Utrecht. H Joanknecht, Eindho ven. G R Prager. Heemstede, J Nijdam, Zeist. C Heyboer, Utrecht. J R Achterberg. Urk, J H van Loon. Utrecht. C H Willemse, Utrecht, mevr. E Dilg-' komen, Arie wist het. Natuur- water voor de afkoeling, want koude pap er zou nog meer lijk zou hij de lasten die anderen hem opleg den kunnen afwerpen om vrij en vrolijk te ge nieten van zorgeloze dagen. Op het water voel de hij zich altijd een soort van vrijbuiter voor den. Na het schrijven van de kaart was Kees geen sprake meer van joligheid, ernstig was hij doch niet gedeprimeerd, het was als of hij na stormweer in rustiger vaarwater was gekomen. Aan boord blijven wilde hij en de dag verder verdoen met heerlijk luieren en een traag babbeltje. En etenvroeg Arie. Nu net woord gezegd was, voelde Kees weer trek en tijd of geen tijd, hij sneed zich een stapeltje boterhammen. Bon appetit, wenste Jacques hem toe. Met volle mond bromde Kees een antwoord, het smaakte hem weer best. Ik ben een eenzame wolf, zei hij klagend. Jacques lachte, maar Arie zocht achter deze woorden een verborgen betekenis. Het kon als grap bedoeld zijn, het kon echter ook een werkelijke klacht inhouden, Kees was een zeer gecompliceerd mens. Een vacantiereis met twee patiënten aan boord was meer inspannend dan ontspannend. De ziek te van Kees was hem nu wel duidelijk, maar wat was er met Jacques? Geanimeerd nam die soms aan de gesprekken deel om plotseling zon der enige oorzaak in elkaar te krimpen als ont ving hij een onzichtbare doch gevoelige klap. Jacques leed, dat was zeker, dit leed te peilen een nieuwe opgaaf voor Arie. Dit jaar zou andere normen golden dan sen aan de wal. Hij leefde naar de ingeving van het ogenblik, hij at wanneer hij wilde, hij r.1^ sliep wanneer hij daaraan behoefte had, hij sjouw de zwaar als wind en tij het eisten, maar hij luierde als zijn lichaam te traag was voor eni ge inspanning, hij zong en hij droomde, en al tijd weer kwam hij tot de volkomen vervulling van zijn verlangens. Deze reis zou geheel anders worden omdat hij een taak op zich genomen had welker zwaar te hij nog niet kon schatten. Maar hij zou vol houden en zijn lusten offeren; het leed van de naaste te helpen dragen was ook een vorm van geloof beleven. De dag in Grave bracht weinig zorgen, zij Hettie aan boord aten en dronken vele kommen koffie, zij luier- jj SST **v*vr den behaaglijk en toen de zon warm werd haal de Kees een melkkoker vol met roomijs. In de avond tegen de tijd van het te kooi gaan kreeg Kees opeens een heftig verlan gen naar een bord havermout en hij begon te kokkerellen. Hij zou dat eens even fijn voor el kaar brengen. Twee liter melk zette hij op de vergasser en toen de melk kookte begon hij haver mout te strooien. Zwetend en met een vuurrood hoofd zat hij bij de stomende pan. Hij strooide havermout in de melk en hij roerde... Arie remde zijn ijver: Stort heel dat pak niet leeg, het geval wordt veel te stijf. Mijn vrouw gebruikte altijd een heel pak en Stroom van geschenken Vreugde en dank op 't gouden feest der metaalbewerkers Resultaat jubileum-actie22.000 leden (Van een onzer verslaggevers) ER HEERSTE een feestelijke stemming in Musis Sacrum te Arnhem, waar de Chr. Metaalbewerkersbond gisteren zijn gouden jubileum vierde. De vreugde klom ten top, toen voorzitter H. Peters in zijn openings woord mededeelde, dat dank zij de jubileum-actie het 22.000ste lid kon worden ingeschreven. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Natio naal Vakverbond, sprak de feestrede uit. er op, dat een blik in het verleden on grote reden tot dank geeft, omdat wij een enorme vooruitgang kunnen consta teren op materieel gebied. Het loon is veel verbeterd en er zijn allerlei sociale voorzieningen, terwijl de arbeidstijd belangrijk werd ingekort. Langer weiken De heer Ruppert vroeg zich zelfs af of het misschien een volks dus ook een arbeidersbelang zou zijn als de werktijd met het oog op de benarde economische toestand tij delijk met enkele uren per week werd uitgebreid. Belangrijker dan de materiële vooruit gang is echter nog de meerdere waar dering. die de arbeider zich verwierf, sinds hij niet meer wordt gezien als een leverancier van arbeidskracht alleen, maar als een naar Gods beeld geschapen medemens. Nadat een telegram was gezonden aar de Koningin, bracht de heer F. P. Fuyk- schot. 2e voorzitter van het C.N.V., de gelukwensen van het Vakverbond waarbij hij een aantal boekwerken de bondsbibliotheek overhandigde. De heer P. Kapinga bood namens alle bij het C.N.V. aangesloten bonden een gebrand schilderd raam aan voor het bonds gebouw. Ook de buitenlandse gasten brachten de gelukwensen van hun organisaties over. De stroom van geschenken bleef vloeien. Het personeel schonk een fraai gebonden Bijbel en een staande klok met bondsembleem. De feestelijke avondbijeenkomst. Vrij en Blij en Mandolinata het program ma verzorgden, had toch nog een officieel begin, want mr dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, kwam de gelukwensen van de regering aan bieden. Hij deelde mede. dat de heer J. B. H. Grotenhuis uit Leiderdorp be noemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Grotenhuis was van tot 1947 secretaris-penningmeester de C M B. Hij zorgde als ..man op de achtergrond" voor een perfecte interne organisatie van de bond en beheerde de werklozenkas op uitmuntende wijze. je ware. Na een half uur zou hij opscheppen, maar de pap was tot een harde massa gewor den, die met een mes moest uitgestoken wor- Ik heb je gewaarchuwd, zei Arie niet zon der leedvermaak. Kees bezag het product van zijn kookkunst, doch hij beleed geen schuld. Hoofdschuddend constateerde hij: Ali heeft het altijd ver keerd gedaan. Was de pap bij jou thuis altijd zo....? Dat zal wel, ik eet altijd met mijn ogen dicht en dan merk je dat zo niet, antwoordde Kees. Een ogenblik zat hij nog hoofdschuddend het geval aan te staren, toen greep hij de pan op en resoiuut schoof hij de brokken buiten boord. Voer voor de vissen, zei hij. Arie zag Jacques aan en hij bedacht hoe Jacques nu geplaagd zou worden als Maddie of Gelukkig wist Kees niets van de manier waarop Jacques palingen tot een delicatesse maakte. Kees bezat echter verfrissend een geniale aanleg voor het opwekken van bepaalde gevoelens, onschuldig zei hij: En nu zou ik morgen wel een keer paling willen eten. Jacques sprong op alsof hij door een venijnig insect gestoken werd. Ah., mon.. sieur.. pa., lin.. gen, stamel de hij. Walgend hapte hij naar adem. zijn han den gebaarden afwerend en met een forse af zet sprong hij naar de wal alsof hij vluchten wilde voor een verschrikkelijk visioen van wriemelende monsters. Wat heb ik nu weer aan mijn fiets hangen? vroeg Kees verwonderd. (Wordt vervolgd). Zó komt u van uw schuld eisers al U.V.V.'sters verzetten heel wat werk Federatie vrouwelijke hulpverlening op til De definitieve oprichting van een Ne derlandse federatieve vrouwelijke vrij willige hulpverlening is aanstaande. Bij deze instelling zullen alleen organisaties zich kunnen aansluiten. Hiermee wordt het doel van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers zoveel mogelijk vrot te verenigen voor het gezamenlijk lenen van practische sociale hulp op nieuw bestendigd. Dit deelde mev J. B. Ch. Sjollema-s'Jacob mede op de gisteren in Rotterdam gehouden landdag van de U.V.V. Het komende verenigingsjaar zal voor de U.V.V.'sters in het teken staan voorbereidingen voor de bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd. Twee trainsters zullen zo mogelijk in de loop van het jaar de afdelingen bezoeken en voorlichting geven. Uit het jaarverslag bleek dat het ouden-van-dagen-werk enorm is toege nomen, dat oij repatriëring en demobili satie allerlei hulp werd geboden, huisvesting af tot het organiseren van Nieuw overleg over psalmberijming Dank zij adres van Chr. Nat Schoolonderwijs Vrucht van een adres van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs aan de syno de Ned. Hervormde Kerk en de Geref. Kerken is geweest, dat dezer dagen tussen de betrokken commissie de Hervormde synode en deputaten der Geref. Kerken opnieuw overleg is gepleegd over de berijming der psalmen. De weg tot verder overleg is open ge bleven en het is de bedoeling ook andere kerken in het overleg in zake de psalm berijming te betrekken. Deze mededeling op de gisteren in Utrecht gehouden ver gadering van C.N.S. zal in brede kring met blijdschap worden begroet. Twaalf Christelijke onderwijzersorganisaties had- en aan het adres adhaesie betuigd. PROMOTIES. UTRECHT, 17 Mei. Gepromoveerd tot doc tor in de Godgeleerdheid R. Boon, S.T.M. msterdam) op het proefschrift Het Ier Christelijke gemeenschap: oor sprong en ontwikkeling der congregatlonalls- sch i :nde kerken In Massachusetts. (Advertentie) Het lied der aethergolven ZATERDAG 19 MEL KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.33 Planoduo. 12.55 Zonnewij zer. 1.00 Nieuws. 1.20 Amus.muz. 2.00 Gram. 2.20 Engelse les. 2.40 Musicerende dilettan ten. 3.15 Kroniek van letteren en kunsten. 3 50 Gemengd koor. 4.20 „De schoonheid van het Gregoriaans". 450 Voor de jeugd. 5 50 Voetbalreportage Nederland-Belgiè. 6.00 uur Filmprogramma. 6.15 „Ike en lk". causerie. 6.25 Orgelconcert. 6.40 Regeringsuitzendlng: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 7.00 Nieuws 7 15 „Dit is leven", causerie. 7211 uur Actualiteiten. 7Z7 Gram. 7 52 Journalistiek weekoverzicht. 8.00 Nieuws. 8.05 „Deze t(jd vraagt soberheid en zeUbeheersing". toe spraak. 8.12 Gram. 8.15 Lichtbaken. 8.40 uur ..Steek eens op. Heren I" 9.00 Gev. program. 9.53 „Wat zou U doen?" 10 00 Amusements muziek. 10.30 Wij luiden de Zondag lnl 11.00 Nieuws. 11.15 Nieuws. 11.22—12.00 Concert- HILVERSUM II (298 m>. VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.33 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 „Onder ons ge zegd". 823 Gram. VPRO 10 00 „Tijdelijk uit geschakeld". causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de arbeiders ln de continu bedrijven. 11.35 Vlooi en plano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.33 Orgel en zang. 1.00 Nieuws. 1.15 Metropole-orkest. 1.50 Gram. 2 00 Voor de Jeugd. 2.30 Hawaiian mu ziek. 3.00 Boekbespreking. 3.15 Gram. 3 45 „Van de wieg tot het gral". causerie. 4.00 Gram. 4.30 Sport. 4.45 Kamerorkest 5.30 uur Voor de jeugd. 600 Nieuws. 6.15 VARA- Varia. 620 „De Raad van Europa te Straats burg bijeen", causerie. 6.30 Volksmuziek. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO 730 „Passepar tout". causerie. 7 40 „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie. 7 55 „Deze week", caus. VARA: 8 00 Nieuws. 8.05 Actualiteiten. 8.15 Gev. programma. 9.15 Tlroler muziek. 9 45 Soc. commentaar. 10.00 Instrumentaal sextet. 10.25 „Onder de pannen hoorspel. 10.45 uur Accordeonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.15 Dans muziek. 11 40—12.00 Gram. LIKDOORNS verdwijnen pijnloos, snel en zeker met: (Advertentie) GEDE-ZALF ENGELAND, BBC Home Service 330 m. 11.00 BBC Welsh Orchestra en solist. 12.00 Gram. 12.25 Gev. program. 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. progr. 2.10 Sport. 2.15 Discussie. 2.45 Arbeldersorkest. 3.15 Sport. 4.00 Schots orkest. 5.00 Voor de kinderen. 5.55 Weerber. 6 00 Nieuws. 6.15 Sport 6.25 Gev muziek. 715 Interviews. 7.45 Causerie. 8.00 Gev. muziek. 9.00 Nieuws 9 15 Hoorspel 10.15 Pianorecital. 1045 Litanie. 11.00—11.03 ENGELAND. BBC Light Programme, 1100 BBC Welsh Orchestra. 12.00 Muziek. 12.30 Sport 1 35 Orgelspel 2 00 Militair orkest en solist. 2.45 Sport. 3.15 Orkestconcert. 3.43 Sport. 4 45 Sportcommentaar. 5 00 Fllmprogr. 5 30 Jazzmuziek 6 00 Sport. 6.35 Gram. 6.45 Causerie. 7.00 Nieuws en radiojournaal. 7.25 Sport. 7 30 „Top of the form" 8.00 Concert orkest. koor en solisten. 9 00 Festlval-progr. 9.30 Vcrzoekprogr. 10.00 Nieuws 10.15 Amuse mentsmuziek. 11.15 Gram 22 56—12 00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram 12.30 Weerber. 1232 Zigeuner orkest. 1.00 Nieuws 1.15 Vlaamse liederen. 1 30 Gram. 2.00 Symphonle-orkcst. 3 00 Acc. 3.15 Jazzmuz. met comm. 3.45 Accord. 4 00 Gram. 4 45 Gemengd koor. 5 30 Orgelconcert. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7 30 uur Gram 7 50 Voordracht. 8.00 Omroepork. en soliste. 9.15 Lichte muziek. 9.45 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15—12.00 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL 484 m. 12 05 Omroepork. 1.00 Nieuws. 1 10. 1.30 en 2 00 Verzoekprogr. 3 00 Operamuziek 4 30 uur Lichte muziek. 5.10 Gram. 6 30 Accord. 7.00 en 7 40 Gram. 7 45 Nieuws. 8 00 Omroepork. 9.00 Lichte muziek. 930 Jazzmuz. met comm. 10.10 Nieuws 10.15 Gram. 1055 Nieuws 11 00 Gram. 11 55 Nieuws. Voordracht griffier staten van Friesland: mr J. Woltjer nr 1 De voordracht van Gedep. Staten voor de functie van griffier van dc Staten van Friesland wegens het vertrek van de tegenwoordige functionaris. mr N. H. Muller, naar Gelderland, luidt: 1. mr J. Woltjer, directeur van het Ned. Beheers instituut, bureau Den Haag. 2. mr J. L. Kranenburg, referendaris bij het m.nis- terie van O K. en W. en wnd commies griffier -bij de Tweede Kamer, cn 3. mr N. J. Rowaan. gem.secr. van Zutphen. feestavonden toe. De Unie heeft thans 67 afdelingen en 95 correspondentschappen. Mej. dr J. van Dullemen uit Rotterdam hield een toespraak over Contact der Westeuropcse vrouwen. De dames maak ten op uitnodiging van het gemeente* bestuur een boottocht door de havens j

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5