Jlieuurc geiterijl (fburant Televisie nü niet te verantwoorden Wegens wapensteun aan Syrië overweegt Israël partiële mobilisatie Amerikaanse „stappen" in vele Arabische hoofdsteden VERBOUWINGS OPRUIMING Vier kinderen en een man door landmijn gedood Veel meer bromfietsen gelijk aan gewone rijwielen Sancties tegen Rood China prompt aanvaard Aantal schoenfabrieken denkt spoedig te sluiten Wist IJ Turken doen Chinezen bij Seoel in het zand bijten 1951 VRIJDAG 18 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9221 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantfasud, IstftbUvea tnga hert ia tcgfjeospott" De onrust in het Midden-Oosten De regering der Ver. Staten heeft de Arabische landen medegedeeld, dat de Arabische militaire hulp aan Syrië een schending betekent van de wapenstilstandsovereenkomst van Rhodos. Wapensteun zal Israël opnieuw tot daden provoceren. De, hier genoemde „wapenstilstands overeenkomst" tussen Israël en Syrië werd in Februari 1949 gesloten. Vanuit Tel Aviv verluidt, dat Israël overweegt tot een gedeeltelijke mobilisatie over te gaan. Zulks zou het gevolg zijn van het aankomen van Iraakse militaire versterkingen in Syrië. State Department in het olie-geding tus sen Engeland en Perzië matiging te be oefenen. Nu komt daar weer de verscher ping bij van het geschil tussen Israël er Syrië. Amerika heeft daarom stappen ge daan in verschillende Arabische hoofd- I Mosje Sjarett, de Israëlische minister van Buit. Zaken, verklaarde tegenover de pers, dat. indien de Syrië binnenge- I komen Iraakse troepen daar zijn s: getrokken met het doel Israël aan te val- I len, alle wettige maatregelen genomen zullen worden, om aan een dergelijke toestand het hoofd te bieden. Dan zal het niet langer nodig zijn, de thans geldende j beperkingen in acht te nemen. Washington krijgt zijn handen vol. Het j probleem Korea kost hoofdbrekens noeg en hoewel „partner", tracht het Ook pokkengevaar in Zuid-Limburg In Tilburg gaat het goed Terwijl ook gisteren in Noord-Brabant geen enkel nieuw geval van pokken geconstateerd, loopt thans Zuid-Limburg kans te zijn besmet. In het dorpje Amby 1 bij Maastricht is nl. een contactgeval ont- dekt. Het is de heer B., die zijn vader, Cipier in de Bredase gevangenis, had be- i gocht. Deze cipier is in aanraking ge- 1 Wees' met een besmette gevangene er met zijn gehele familie in Roermond ir Quarantaine gesteld. In Amby en Maas tricht wordt aangedrongen op herinen- ting. In Tilburg werd gisteren de quaran taine van twee kloosterzusters opgehe ven. evenals voor verschillende personen die in hun woningen geconsigneerd De consignatie van militairen is zoda nig geregeld zo wordt thans meld dat de militairen die op 16 Mei I ingeënt zijn, zich tot 20 Mei niet de besmette gebieden mogen begeven; zij die bijv. een dag vóór 16 Mei zijn in geënt megen 19 Mei reeds gaan. en die 17 Mei ingeënt zijn de 21e Mei e: Dit in verband met de incubatietijd. De R.-K. bakkerspatroonsvereniging Breda heeft de drie landelijke organisa ties van bakkerspatroons verzocht, tact op te nemen met de meelfabrikanten •m te verkrijgen dat op elke 50 kg af geleverd meel een toeslag van 10 cent wordt geheven ten bate van die bakkers, Wier bedrijf t.g.v. de pokken stil ligt. Dit zou geen consequentie hebben voor de I consumentenprijs. Na België, heeft nu ook Egypte de ge- meente Tilburg verklaard tot met pok ken besmet gebied. Nu weer langzaam-aan-actie in IJmuidens vishal Nauwelijks is het conflict rond de bin dende regeling van het college van rijks- 1 bemiddelaars, dat een nieuw systeem de IJmuidense vislossers inhoudt, afge- wikkeld, of deze vislossers zijn een lang- zaam-aan-actie begonnen als protest tegen een vermoede loonsvermindering, die deze bindende regeling volgens hen ligt opgesloten. Vanmiddag zouden ze hun standpunt opnieuw bepalen. Auto in gracht gereden, bestuurder verdronk Jongetje bij het roeien omgekomen Gistermiddag is de 38-jarige Amster- damse bontwerker W. H. Klöters met Zijn personenauto in de Keizersgracht te j Amsterdam gereden en verdronken. Hij poogde zijn wagen, die aan de gracht I stond geparkeerd, tussen een boom de walkant door te rijden. De wagen gleed af en dook al kantelende mtt de neus naar voren het water in. Twee personen sprongen onmiddellijk de wagen na, maar slaagden er niet in de bestuurder te bevrijden. Een half uur later haalde de brandweer de wagen op Het slachtoffer was gehuwd en had drie I kinderen. Gisteren werd uit de Broekervaart bij Watergang (NrH.) het stoffelijk over- j eohot van de zevenjarige G. Helm-ingh opgehaald, die sinds Woensdag werd ver mist. Het jongetje had de slager ovei het water geroeid, maar was niet terug- I gekeerd. De ouders zagen later het bootj' leeg op de vaart drijven. Onmiddellijk begon men te dreggen, doch eerst giste ren haalde de vader zelf het stoffelijk overschot uit het water op. (Advertentie) De sensatie van het seizoen al onze zomergoederen ruimen wij reeds nu tegen fantastisch lage prijzen. Ziet onze advertentie achterpag. VOOR BETERE TEXTIEL Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg ZIET ONZE SPECIALE OPRUIMING ETALAGES!! steden. De Amerikaanse ambassadeur Cairo, Caffery, overhandigde een nota de Egyptische waarnemende minister Buit. Zaken, Farrag Pasja. In deze nota geven de Ver. Staten uiting _in hun grote bezorgdheid gelijkheid, dat op ernstige wijze de vrede veiligheid in het Midden-Oosten den worden verstoord. Dit zal zeker het geval zijn, als de Arabieren militaire steun aan Syrië gaan of blijven verlenen. Voorlopig heeft deze stap een weinig gunstig onthaal gevonden, een zekere „negatie", zoals wij dit ook hebben schouwd toen de Ver. Staten bij Teheran aandrongen op matiging. •oordvoerder van het Egyptische n Buit. Zaken, vertolkte he standpunt der Egyptische regering en di luidt: de Arabieren van hun kant be- ichouwen de Amerikaanse financiële iteun aan Israël als een vüandige daad. Hierdoor, aldus het Arabische standpunt, kan Israël wapens kopen en op aggres- sieve wqze tegen de Arabische staten op treden. Inmiddels komt vandaag de Raad der Arabische Liga te Damascus bijeen ter bespreking van de ernstige situatie. Irak Egypte hebben reeds ingestemd met het Syrische voorstel inzake een gemeen schappelijke actie bij eventuele Israëlische luchtaanvallen. Ook in de Zuid-Afrikaanse Volksraad is de kwestie van het Midden-Oosten door dr Malan ter sprake gebracht. Hij wenst relaties met Egypte en Israël te onderhouden. Egypte, aldus Malan, was de toegang tot Afrika en vriendschap en samenwerking met dit land waren Zuidr Afrika alles waard. Met andere mogend heden is overeenstemming bereikt over de veiligheid in het Midden-Oosten. Explosie op Frans schip ruim 30 doden Ter hoogte van de kust van Annam, 300 km ten N.O. van Saigon, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan aan boord van het Franse marinevaartuig Adour, dat dient voor het transport van tanks. Ongeveer dertig tot vijftig per sonen kwamen hierbij om het leven en 130 werden gewond. De vermoedelijke oorzaak is het in brand raken Op het ogenblik van de ontploffing, de Ardour lag toen aan de kade gemeerd, stonden 900 soldaten aan dek. Velen werden overboord geslingerd. Nieuwe Amerik. divisies naar Europa Meer Britse oorlogsschepen naar Middell. Zee Eind Juni en begin Juli zal de tweede Amerikaanse pantserdivisie naar Europa vertrekken. De vierde infanteriedivisie zal dit weekeinde nog uit New York Europa beginnen te vertrekken, aldus is van officiële zijde meegedeeld. Voorts heeft de Britse admiraliteit medegedeeld, dat verscheidene schepen uit de reserve zullen worden genomen of op de Britse werven nieuw worden uitgerust ter versterking van de Middel- landse-zeevloot. Het betreft het 13.900 ton metende vliegdekschip Ocean, de tor- pedobootjager Cheviot, de mijnenlegger Manxman en de onderzeeboten Tudor e Sanguine. Ook mariniers moeten „herhalen" Maar nog geen 10.000 Iegelijk Ongeveer 1300 dienstplichtige mari niers van verschillende lichtingen, onder wie Indonesische-veteranen, zullen bin nenkort in groepen van 400 man worden opgeroepen voor een mobilisatie-oefening van twee dagen -in de tweede helft van Augustus bij Doorn (kamp Woestduin) Wegens de „bijzondere aard" van deze oefening zal een aantal marin vrijstelling van herhalingsoefeningen hadden gekregen omdat zij vrijwillig g< ruime tijd hadden gediend, toch worden opgeroepen. Buiten deze 1300 man zullen dit jaar geen mariniers voor herhaling worden opgeroepen. De door minister s'Jacob aangekondigde oefening voor 10.000 ma riniers zal dus dit jaar niet worden ge houden. In Juli weer vrijwilligers naar Korea Het ligt in de bedoeling in Juli een derde aflossingsdetachement vrijwilligers lar Korea uit te zenden. (Aanmelding voor het Korea detache ment kan geschieden in 'persoon in de Nieuwe-Frederikkazerne. gebouw E4, of schriftelijk bij de majoor J. de Groot, Nieuwe Frederikkazerne. Den Haag). De tweede groep (170 man) vertrekt zoals men weet aan het eind van deze maand- Luchtmacht-waarnemers naar Korea Kapitein F. A. M. Broers en eerste luitenant P. J. A. Jollie zijn vandaag de Nederlandse luchtmacht per vliegtuig naar Korea vertrokken om daar de nieuwste methoden om straal jagers te gebruiken, te bestuderen. Er 'en andere militairen van acht Europese staten meegegaan. Keizer Hirohlto's moeder is tenge volge van een hartaanval, op 66-jarige leeftijd overleden. Voor deze woonwagen in Ochten in de Betuwe kwamen vier kinderen en een volivassene om het leven doordat een anti-tankmijn, die met een b\jl werd bewerkt, tot ontploffing kwam. Ramp in Betuwse uiterwaarden Projectiel bij spel in woonwagenkamp bewerkt met bijslslagen T^IER WOONWAGENKINDEREN zijn gisteravond op slag gedood bij de ontploffing van een landmijn, die ze in de eenzame uiterwaarden bij de Waal onder Ochten (gemeente Echteld) in de Betuwe gevonden hadden en spelenderwijs uit elkaar wilden halen. Een volwassen man werd ernstig gewond en is na enige uren in het ziekenhuis overleden. Voorts liepen een vrouw en twee. kinderen scherf wonden op. Twee woonwagens waren 's middags vier uur bij Druten met het A.N.W.B. verwacht spoedig: Zullen types worden gekeurd of zal de 50 cc-norm worden aangehouden? DE A.N.W.B. verwacht dat eerdaags een gunstige regeling zal afkomen voor de 130.000 bromfietsers in Nederland. Wordt het vermoeden van de bond bewaarheid, dan zal een veel groter aantal rijwielen-met- hulpmotor gelijkgesteld worden met gewone iietsen. Dan blijven er echter nog twee uitzonderingen: het betalen van belasting en de wettelijke aan sprakelijkheid. Iemand die zijn bromfiets uitleent, wordt verantwoordelijk gesteld voor een ongeluk waarbij de ander betrokken is geweest. erkende maximum-cylinderinhoud van 50 c.c., welke verdere differentiatie overbodig maakt. De bond hoopt dan Volgens de in April 1950 door de over heid aangekondigde eisen zou slechts tien procent van de bromfietsen als rijwiel kunnen worden beschouwd. De rest zou dus op de autoweg moeten rijden, het geen de verkeers-onveiligheid volgens de A.N.W.B. in de hand werkt. Ook het nieuwe wegenverkeersreglement bracht nog geen oplossing. Gelukkig is deze situatie door een eenvoudige ministeriële beslissing op te lossen. De types bromfietsen in ons land rijden er twintig zullen moeten wor den gekeurd aan de hand van een spe ciaal ontworpen apparatuur, waarover wij indertijd schreven. Men overweegt geheel af te zien van de verplichting tot het voeren van een kenteken voor brom fietsen die met rijwielen worden gelijk gesteld. De A.N.W.B. blijft echter als norm de voorkeur geven aan de internationaal Ook Schaap prof.: 20 mille en 750 per maand Rinus Schaap, voorhoedespeler van Gooi en oud-internationaal, zal de volgende voetballer zijn, die als prof. Frankrijk vertrekt. Hij heeft het aanbod van Racing Club de Paris, waar wij onlangs berichtten, aangenomen, aldus de Volkskr. Schaap krijgt ƒ20.000 ineens en een salaris van 750 per maand. Atoom-arbeiders leggen het werk neer Ruim 2000 arbeiders van het atoom energie-centrum te Sellafield in de Ame rikaanse staat Maryland zijn in staking gegaan, omdat drie sociale voorlieden wegens overtolligheid zijn ontslagen- ook, dat de minister alsnog deze oplos sing, waarmee men alle bromfietsen zou kunnen opvangen, zal willen aanvaarden. In 1949 waren er bij 141 verkeers ongelukken bromfietsen betrokken, waar van 104 maal door een botsing met een auto of een motorfiets, Over 1950 waren de cijfers achtereenvolgens 1549 en 1009., Waal overgestoken. Aan de overkant werd besloten bij de Veerweg halt te houden. De paarden werden uitgespan- de vrouwen gingen voor het eten zorgen en de eigenaars van de wagens. Clemens en Beugeling. trokken er op uit n proviand in. te slaan. Toen zij in Druten bezig hun inkopen bracht een geweldige slag ;en explosie het dorp in rep e De bevolking rende naar de dijk beide mannen déden hetzelfde. Een anti tankmijn van de zwaarste soort, richelmijn, had van elk der beide twee kinderen uit het leven- weggerukt. De 11-jarige Martinus en de 13-jarlge Sophia Clemens, de 15-jarige Nelis Beugeling en zijn 13-jarige broertje Annes, hadden het spel met bet oorlogs tuig met de dood moeten bekopen. Van de 33-jarlge zwager van Clemens, C. J. d. Ven, werd een been afgerukt. Hij werd in ernstige toestand naar1 het ziekenhuis in Tiel vervoerd, later op de avond is overleden. Met een bijl geslagen Het schijnt, dat V. d. Ven de anti-tank mijn naar de woonwagens heeft gebracht. Het projectiel lag enkele tientallen meters van het veer bezijden de Veerweg moet er op het oog hebben uitgezien als een klomp oud roest, ongeveer lj| lang, 5 cm hoog en 12 kilo zwaar. Met alle kinderen er om heen Cle mens had er vüf en Beugeling drie is toen het dodelijke spel begonnen. Met een bijl is er op het ijzeren voorwerp in gehakt. tot plotseling het verschrikkelijke gebeurde. De volgende seconde lagen de verminkte lichamen van de vier kinderen Jacht op krankzinnige moordenaar in Atlas De Franse autoriteiten te Rabat, in Marokko, hebben gisteren een gebied nabij de plaats Azilal, in het Atlas-ge bergte, tot „gevaarlijke zone" verklaard. In dit gebied opereert een krankzinnige moordenaar, die in de afgelopen vijf da seven personen heeft doodgeschoten. Tien duizend gewapende politiemannen, burgers jagen, geholpen door een vliegtuig en politie-honden. op de krank zinnige. Niemand mag in de -gevaarlijke reizen zonder een speciale pas. Heeft men die, dan wordt men door een gewapende wacht vergezeld. Alleen wo nende bewoners van de streek zijn naar elders overgebracht. Auto's en vracht auto's rijden slechts in convooien door het gebied, waarbij de bestuurders be wapend zijn. op tientallen meters afstand in de wel landen verspreid. In de grond werd een gat van nog geen halve meter diepte geslagen. Van een der woonwagens werden alleen twee raampjes verbrijzeld. Enige maanden ge leden zijn langs dezelfde Veerweg even eens enkele richelmijnen gevonden. Van daag zou de Mijnopruimingsdienst het hele terrein afzoeken. Amerika wint het pleit: Het besluit in „politieke commissie" van de V.N. genomen met enorme meerderheid cpOCH SANCTIES tegen communistisch China! De „politieke commissie" van de Assemblée heeft een embargo ingesteld op de uitvoer van strategische materialen naar communistisch China en Noord-Korea. Met overweldigende meerderheid werd het Amerikaanse voorstel aangenomen: 45 stemmen vóór, geen enkele tegen en 9 onthoudingen, w.o. India en Indonesië. Verbeten zwijgend, zag de Rus Jacob Malik met zijn Oost- Europese afgevaardigden toe, hoe dit -vonnis over Rood China zich voltrok. En ziet:.... óók Joegoslavië steunde het Amerikaanse voorstel. De afgevaardigde van Joegoslavië, Bebler, stemde voor de resolutie, omdat communistisch China sedert Februari geen blijk had gegeven een vreedzame regeling te wensen. De landen welke zich van stemming onthielden waren: Afgha nistan, Birma. Ecuador, Egypte. India, In donesië. Pakistan, Zweden en Syrië. De afgevaardigden der twee laatst genoemde landen verklaarden echter, dat hun rege ringen toch het embargo in acht nemen. Ook de Nederlands gevaardigde, Von Balluseck, steunde de resolutie. Volgens hem was eenheid deze kwestie in het belang van een recht vaardige vrede. Nederland hield nauw keurig het oog op de handel met zekere delen van de wereld. De Russische afgevaardigde. Malik, had m tevoren aangekondigd, dat de Sow- jet-Unie elk debat over een wapenem bargo voor communistisch China zou boycotten. Hij beweerde, dat de „politie ke commissie" zelfs niet het recht had een dergelijk embargo op te leggen. Al leen de Veiligheidsraad was bevoegd kwesties van blokkade of embargo te be handelen. Wij herinneren er aan, dat het recht >n veto in de „politieke commissie' de Assemblée niet bestaat en dus -bleef Malik slechts over, aan te kondigen, dat an de debatten niet zou deelnemen. Merkwaardig genoeg, verliet het Sowjet- blok thans niet de zaal, maar de afge vaardigden bleven zitten. Zwaardere sancties in petto Malik deed een scherpe aanval op Ame rika, dat erop uit is, een vreedzame re geling van het Koreaanse conflict te tor pederen en de oorlog uit te breiden. Deze opmerking maakte h(j vóór de stemming Sombere vooruitzichten Winkeliers weigeren voorraden te kopen, omdat winstmarges te laag zijn TANIGE SCHOENFABRIKANTEN hebben aangekondigd, dat zij binnen- kort een belangrijke korting van werktijd zullen moeten instellen. Zij zouden de lopende orders afwerken en daarna hun fabrieken zelfs slui ten, wanneer geen wijziging in de bestaande situatie is gebracht. Dat zou o.m. gelden voor de fabrieken in Nijmegen en Hilvarenbeek. Een groot deel van de schoenwinkeliers zou weigeren nieuwe voorraden in te kopen omdat de vastgestelde winstmarges te gering zijn en de schoenen zelfs met verlies verkocht worden. Van de zijde van de federatie van schoenfabrikanten noemt men de t uitzichten duister. De fabrikanten heb- er minister Van den Brink reeds op gewezen en er zijn onderhandelingen gaande met het directoraat-generaal voor de prijzen, dat de winstmarges vaststelde. De fabrikanten hebben winkeliers alle steun toegezegd. Zoals men weet, bedragen de nie winstmarges voor herenschoenen 18 pet Per kruiwagen naai ..Haak-ln" Per kruiwagen is naar de N.C.R.V.- studio in Hilversum onderweg de bij drage van directie, personeel en land arbeiders van de Noordoostpolder en van de daar werkende particuliere aannemers en ondernemers. Gister avond is die kruiwagen, met het be drag van enkele duizenden guldens in een urn, plus verschillende andere polderattributen als een bos graan, zwerfstenen e.d., uit Zwolle vertrok ken. Een estafetteploeg van ongeveer twintig man brengt het voertuig naar Hilversum, waar de kostbare lading vanavond tijdens het „Haak-In"-con- cert aan de heer Bodegraven zal wor den overhandigd. DAT het a.s. weekeinde in Valken burg (L.) een conferentie wordt gehou den voor Ned., Belgische en Duitse jongeren. DAT de eieren in Barneveld gisteren bij een aanvoer van 1.7 min stuks f 11,50 12.25 de honderd deden (vorige week f 11.25 a f 12). DAT minister Mansholt op 31 Mei in het Jaarbeursrest. te Utrecht voor de Stichting voor Ned- zelfstandige handel en industrie zal spreken over de land bouwpolitiek. DAT Prins Boudewijn van België op 31 Mei in het Kon. Paleis te Brussel de Ned. mil. oorlogsgewonden zal ontvan gen, die dan een tocht door België ma ken. DAT vijf Schotse ambtenaren In ons land vertoeven om de woningbouw te bestudere*. vandaag de nieuwe wijken van Den Haag zagen cn morgen door minister In 't Veld worden ontvangen. DAT het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen, hetwelk in de oorlog werd be schadigd, begin Juni wordt heropend. de vijfde tert. DAT de verbouwing van het Rijks museum te Amsterdam waarschijnlijk in 1952 gereed zal zijn. DAT vandaag aan de Waalhaven N-Z. te R'dam de eerste paal is geslagen vooi een nieuwe fabriek van de Ned. Moto ren Mij, die in licentie buitenl. motoren bouwt. DAT mevr. H. C. van Anrooy-De Kempenaer afscheid heeft genomen als presidente van de Nat. Vrouwenraad, DAT met het lossen van het ss. Malden in R'dam een na-oorlogs record is ge vestigd, nl. 1338 ton kolen lossen in uur (record in 1937: 1350 ton). DAT de Ver. officieren artillerie op 30 Mei in Breda vergadert. DAT een groep van honderd Zuid- Afrikaners in Mei '52 vermoedelijk ons land komt om volksspelen en volks dansen uit te voeren. DAT de Zweedse gezant J. de Lager- berg gisteren aan zes bekende Amster dammers. o.m. de hoofdcommissaris, die zich verdienstelijk maakten voor de Zweedse zeelieden, onderscheidingen uit reikte. DAT minister In 't Veld op 25 Mei de eerste steen zal leggen voor de eerste 200 huizen in de nieuwe tweelingstad te Harderwijk. DAT op 28 Mei bij de overweg in Dalf- sen, bezuiden de Vecht, Amerik. halve overwegbomen met-wisselende rode lich ten in dienst worden gesteld. DAT de Vlissingse burgerij de marine, die er (voor de opleiding) weer haar in trek heeft genomen, met een feestavond heeft begroet. DAT de koninklijke gemengde zang vereniging Sappho te Hoorn haar 100- Jarig bestaan op 16 en 17 Juni herdenkt. DAT te A'dam t.g.v. het 75-J. bestaan van de Ver. voor de Effectenhandel een tentoonstelling betreffende het beurswe- zen is geopend, die tot 2 Juni gratis toe gankelijk is. DAT inbrekers uit de manufacturen zaak van de fa. W. en C. van der Werff !o aan de Vismarkt te Groningen 190 paar nylons en een geldsom van f250 hebben gestolen. DAT de gemeenteraad van Haren be sloot l.et faillissement aan te vragen van de vroegere gemeente-ontvanger P., die Haren en in Groningen totaal onge veer i 50 000 zou hebben verduisterd. en voor damesschoenen 22 pet. De vak groep Schoendetailhandel acht marges van resp. 26 en 28 procent aanvaardbaar. Vooral op damesschoeiselde verkoop er van is sterk aan de mode en seizoen onderhevig 20U vaak verlies worden geleden. Een woordvoerder van het directoraat- generaal acht het uitgesloten, dat de fabrieken zouden moeten sluiten omdat de winkeliers hun orders annuleren. „Zolang het publiek geld heeft om schoe nen te kopen, blijven de fabrieken wer ken", meende hij. over de resolutie plaats vond. HU ging zo ver, te spreken van „een schaamteloze daad en een flagrante schending van het Handvest". Ernest Gross, de Amerikaanse afgevaar digde verklaarde, dat het aannemen der resolutie juist een stap vooruit betekende om de vrede te bereiken. Hij zei verder, dat voor het geval de aggressie zou voortduren, de commissie voor de sanc ties nog „uitgebreidere economische maatregelen" zou kunnen aanbevelen. Zowel Frankrijk als Engeland gaven te kennen, dat zij de resolutie steunden, omdat het nieuwe Chinese lente-offensief alle illusies om tot vredesonderhandelin gen te komen, teniet had gedaan. Sir Be- negal Rau van India meende, dat de re solutie juist een „eervolle regeling" zou bemoeilijken. Televisie-beleid Het is goed dat gisteren in de Tweede Kamer o.a. bjj monde van ds .Van der Zaal het nodige is gezegd het televisiebeleid van de regering, werd t\jd dat er iets over gezegd werd en het werd tijd dat dit er over gezegd werd. Het is met dat beleid wel vreemd ge steld. De regering laat een dure zender bouwen om dan tot de ontdekking te komen dat die televisie toch wel een kostbare geschiedenis is. En danlaat ze de zaak feitelUk los. Men kan menen dat de tijd waarin wfl leven de tijd Is van de televisie. Maar ook dat moet toch weer worden betwij feld. Minder dan ooit is de tijd er naar zich zomaar in dit avontuur storten mag. Wij begrijpen wel dat de regering hier voor een niet gemakkelijke situatie staat. De televisie kan een be langrijk exportartikel zijn. Het is van betekenis dat de nationale industrie hierin niet achterblijft. Maaroni eigen volk is te arm om zich de televisie in te schaffen. Dat is het probleem. Enerzijds wil de regering de mogelijkheid openen dat de televisie-experimenten voortgang vinden. Aan de andere kant is zU bevreesd en terecht dat daarmede vele landge noten hun zinnen op de televisie gaan zetten. Men denke om in de financiële sfeer te blijven aan de verleiding die straks weer zal groeien om een duur toestel op afbetaling te kopen, met alle daaraan veelal verbonden ellende. Straks „staat" het weer niet, om geen toestel te hebben. In deze situatie moet de regering haar standpunt bepalen. En dan hebben we ditmaal nog niet eens gewaagd van de meer geestelijke kant van het probleem. Want dat de televisie ook geestelijk diep ingrijpt, is buiten kijf. Daarover hebben wij op deze plaats wel meer enige op merkingen gemaakt. Edsel Ford, de zoon van de grote Amerikaanse automobiel koning, zei eens dat zijn vader het Ame rikaanse gezin uit de woning naar buiten had gebracht, maar dat de televisie het gezin weer in huis brengt. Daar zit iets in. Maar de televisie brengt niet alleen het gezin terug in huis, het brengt in dat huis ook nog wat meer. De televisie is waarlijk niet uitsluitend een kwestie van industriële economische experimenten. De Tsjechische ambassadeur te Lon den, Rudolf Bystricky, die op 23 Febr. Praag werd teruggeroepen, zal niet op zijn post terugkeren. Bystricky werd in 1949 door dementis, die in ongenade is gevallen, benoemd. Totaal Rood potentieel1.141.000 man Radartechniek steunt Amerik. bombardementen, die 5000 doden veroorzaken T\E TWEEDE GROTE AANVAL van het Chinese voorjaarsoffensief heeft nog niet het resultaat opgeleverd, dat de Roden ervan verwacht Hadden. Britse en Australische troepen hebben namelijk het offensief ten Zuiden van Tsjoentsjon aan het Centrale front tot staan gebracht. Verder naar het Westen slaagden Turkse troepen erin, de Chinezen, die de linies der Verbondenen ten Noorden van Seoel trachtten binnen te dringen, terug te slaan. Slechts ten Oosten van Tsjoentsjon slaagden de Chinezen erin, kleine penetraties tot stand te brengen. De vijand valt thans „voorzich tiger" aan. De vüfde Amerikaanse luchtmacht troepen staan, gereed om Ingezet meldt, dat het bombarderen met behulp ontwikkelde radartech niek, in nauwkeurigheid de operaties b\j goed zicht, dicht benadert. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werd een hevige aanval uitgevoerd langs het ge hele front met afgestelde bommen, wel ke boven de grond ontploften. Ameri kaanse Dakota's wierpen ten N.O. van Seoel llchtfakkels uit. die de nacht in dag veranderden. De Amerikaanse luchtmacht maakte 5000 slachtoffers. Volgens latere berichten hergroeperen de Chinezen zich al weer voor «en nieuwe aanval. Er zijn gegevens van het hoofdkwar tier in Tokio omtrent de sterkte der communisten op Korea, die, naar men „fantastische" of beangstigende indruk maken. Het cijfer van 768.000 man wordt genoemd, waarvan 557.000 Chinezen. Ten Noorden van de Jaloe zouden 373.000 man geregeld* Chinese worden. Het totale communistische po tentieel zou daardoor komen op.... 1.141.000 man. Voorts is men van mening, dat nog 870.000 man Chinezen gelegerd zijn op andere Mandsjoerfjse bases. WEERBERICHT Dzoog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en afgezien van enkele overdrijvende wol kenvelden zonnig weer. Vrij krachtige tot matige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Z&terdag: zon 4 42—20 32; maan onder 3JQ. op l&M. 31 Mei YM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1