ïlicutuc £cihscf)e (üimranl Ontwerp nieuwe Zondagswet Perzië dreigt met tegen Brits „Oliekwestie leidt tot explosie in het Midden-Oosten" een „heilige oorlog' machtsvertoon Doorbraak der Roden aan het Oostelijk front IS Ministerie van Oorlog krijgt twee staatssecretarissen Piloot voor Noordwijk uit de golven opgevist Absenten Vijfdaagse feestroes in Philips- stad ten einde Wist U Prof. Bakker met model van ons cyclotron naar Argentinië DONDERDAG 17 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Advei tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste Jaargang No 9225 .SUatvstUctbifeMms mgn htrt in tegfjenspott" Amerika wilmatiging De nationalisatie der Perzische olie zal worden uitgevoerd en de span ning tussen de Britse en Perzische regering neemt toe. Clayton, de vroegere onderminister van Buitenlandse Zaken in de Ver. Staten heeft een opzienbarende rede gehouden, waarin hij vaststelde: „Het bijeen brengen van, onder Russisch toezicht staande, bevrijdingstroepen aan de 1 Noordgrens van Iran en anderzijds het in gereedheid houden van Britse parachutisten, toont ons, hoe dicht wij zijn bij een explosie in 't Midden- Oosten. Een overgang van Perzië naar de Russische machtssfeer verstoort het machtsevenwicht en betekent oorlog." Ook dr Malan, de premier van Zuid-Afrika heeft in het parlement gewezen op het grote gevaar van een oorlog tussen Engeland en Rusland over de Perzische olie. Dean Acheson heeft bij beide partijen opnieuw aangedrongen op matiging. Dr Malan is van oordeel, dat vijande lijkheden tussen Engeland en de Sow jet- Unie een wereldoorlog zullen verhaasten, ,en in dat geval zal Zuid-Afrika zijn plicht jdoen. Hij onderschat het gevaar niet, dat er thans wanorde in Perzië kan worden geschapen en de Sowjet-Unie dit land kan binnenvallen met het motief, er de rus: en orde te herstellen. Ofschoon de Ame- Irik. min. van Buit. Zaken. Dean Acheson. van oordeel is, dat extréme maatregelen (vermeden moeten worden, schijnt Enge land aan de regering te Washington niet te hebben medegedeeld, wat voor bedoe- llingen het heeft met de geconsigneerde (parachutisten. Inmiddels worden de berichten, volgens Iwelke de Britse regering voornemens 'parachutisten naar de Iraanse olievelden te zenden in de Perzische bladen op een. in het oog vallende wijze gepubli ceerd. Verscheidene bladen zijn een cam pagne begonnen, waarin gedreigd wordt met een ..heilige oorlog" tegen Engeland. Het Perzische blad „Dad" wijst erop, dat Rusland gereed staat om Perzie binnen rukken, indien de Britten zo dwaas zouden zijn, om het gebied van Abadan te gaan bezetten. Het blad beroept zich hierbij op het, in 1921 tussen Rusland en Perzi' gesloten verdrag van wederzijdse bij- Op felle wyze komt in de pers van Teheran de anti-Britse geeest tot uiting. Het blad „Attach" van het nationale front beschuldigt de Britten ervan, Perzië te willen delen met de Russen, zoals dit :land in de dagen der Tsaren verdeeld was in invloedssferen. Maar. Iran, aldus deze stem, is vastbesloten een einc Itoaken aan de macht en invloed oed begin van nieuwe haringseizoen Bijna 40.000 vaten naar Oost-Duitsland Het is de Nederlandse reders gelukt een contract met Oost-Duitsland af te 'sluiten voor de levering in Mei en Juni van 18.348 vaten gekaakte en 20.532 va ten ongekaakte haring, in totaal dus bij na 40 000 vaten. De oude voorraad Engel- se walharing zal hiermede zo ongeveer 1 geliquideerd zijn, terwijl de voorraad 1MB maatjesharing al opgeruimd is. Het nieu- gr. we haringseizoen begint dus toch nog buitenlanders. Het is overigens nog niet bekend, in hoeverre de Westerse diplo maten dit dreigement der Mohammeda nen om elke Brit als „ongelovige" te zul len behandelen, au serieux nemen. 25 Millioen op een presenteerblaadje De politie te Teheran heeft inmiddels Rafii, na een vuurgevecht gearresteerd. Na zijn arrestatie verklaarde hij: „Mos- sadeq is een gelukkig man, want indien U mij niet had gearresteerd, zou ik de Perzische premier onverwijld hebben vermoord. Bovengenoemde partij ver moordde in November 1949 de voormalige premier Abdoel Hoessein Hazhir en in Maart 1951 de minister-president gene raal Razmara. De „Fedayan Islam" is fa natiek gekant tegen elke Westerse in vloed. Zij had nationalisatie der Perzi sche olie-industrie geëist, hetgeen thans door de premier Dr Mossadeq verwezen lijkt wordt. Het is onder deze politiek hachelijke omstandigheden, dat de Ver. Staten de Perzische regering pogen te lijmen met een lening van 25 millioen dollar. Twee jaar geleden hadden de Ver. Staten door bemiddeling van de in- en uitvoerbank reeds 25 millioen aangeboden, maar de onderhandelingen over deze offer: sprongen af. Thans heeft de Amerikaanse ambassa deur te Teheran deze 25 millioen dollar, •vyze van spreken, op een presen teerblaadje. aangeboden aan Dr Mossa- Echter, heeft volgens A.F.P., de Perzische regering geantwoorddat de voorgenomen nationalisatie der olie het land voldoende inkomsten zal ver schaffen en Perzië geen buitenlandse le ningen nodig heeft. Chinees „lente-offensief" Enorme troepenbewegingen in het gebied ten Zuiden van Hwatsjon-reservoir Beschermd door een laaghangend wolkendek, trekken steeds meer com munistische Chinese troepen in Zuidelijk richting. De Roden hebben zwaa geschut op rupsbanden aangevoerd voor hun nieuwe lente-offensief. De Noordelijke strijdkrachten zijn aan het Oostelijk front op drie plaatsen doorgebroken, waardoor de Verbondenen gedwongen werden zich terug te trekken op nieuwe verdedigingsstellingen tussen Tsjoentsjon en Indje, De doorbraak der Roden is dus begonnen. Reuter bevestigde, dat Amerikaanse strijdkrachten aan het Oostelijk front tot de aftocht gedwongen werden, maar een Noordelijk regiment, dat by Tsjoentsjon de linies der Verbondenen was binnenge drongen. werd later weer teruggeslagen. Ook de Zuid-Koreanen volle wyze aan de strijd deel, want zij slaagden erin, op verscheidene punten in het Oosten de tegenstander in bedwang te houden. Aan het Centrale front heb ben de Amerikanen zich ook teruggetrok ken op van tevoren gereed gemaakte stel lingen en wel ten Z.W. van Sangjong. Inmiddels hebben verkenningsvliegtui gen grote Noordelijke troepenbewegingen gesignaleerd in het gebied ten Zuiden Z.W. van het Hwatsjon-reservoir. Samen vattende: Het rode offensief is nog eerst begonnen en voorlopig geven de berichten nog geen aanleiding tot speculaties of de Chinezen thans meer succes zullen heb ben dan bij het eerste deel van hun mas sale aanvallen bij Seoel. 20 Gewonden uit Korea onderweg i Moorman blijftmr F. J. Kranenburg (zoon van ;iei Eerste Kamervoorzitter) komt er bij F)^ MINISTER VAN OORLOG heeft aan de Koningin ter benoeming tot s XJ staatssecretaris van Oorlog met ingang van 1 Juni 1951 voorgedragen mr F. J. Kranenburg te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling bij het minis- iterie van 0orl°g twee staatssecretariaten in te stellen, zodat ook de huidige ien «taatssecrearis van oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman als zodanig zal blijven optreden. *5D; t)e taakomschrijving der belde staats- ioi- .secretarissen zal inhouden een werk ver lis) deling, welke betrekking heeft op de per- |sonele eii materiële sector. De staatssecre- jtaris Moorman zal zich in het bijzonder belasten met de personele aangelegenhe den, terwijl mr Kranenburg de materieel- |voorziening zal behartigen. De aanstaande nieuwe staatssecretaris Is een zoon van de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg en thans 'advocaat en procureur te Rotterdam. In een kort onderhoud zei de te benoemen functionaris, dat zijn functie zowel wat de landmacht als de luchtmacht dekt en bij die zal moeten uitoefenen in volledig ..teamwork" met de minister en de heer 'Moorman. Verder vertelde mr Kranen burg dat hij overtuigd is van de nood zaak ener zo snel mogelijke materiaal voorziening. Hij is reserve-ritmeester der cavalerie en commandeerde in 1947 de [tactische school der cavalerie. Mr Kranenburg is voorts voorzitter President van Bolivia naar Chili gevlucht Uit vrees eenzelfde lot te onder gaan als zijn voorganger, die in 1946 een lantaarnpaal werd opgehangen, (President Urriolagoitia van Bolivia, w, zoals wij gisteren reeds in een deel or edities konden melden, een militaire Ijtaatsgreep heeft plaats gehad, per vlieg tuig naar Noord-Chili gevlucht. Meisje kreeg dodelijke klap van een raam De achttienjarige Irene Jousma te Coevorden kreeg bij het schoonmaken van een der ramen in het rusthuis te- Jp^voi'den klapraam op haar hoofd. Zij is hedennacht in het R.K. ziekenhuis Groningen aan de gevolgen overleden. een der Rotterdamse afdelingen der Partij van de Arbeid, lid van de Rot terdamse gemeenteraad en secretaris de militaire commissie van de Partij de Arbeid. Voorts is hij nog voorzitter der plaatselijke commissie in Rotterdam- Noord en lid van de gewestelijke com missie van Steun Wettig Gezag en ook voorzitter van de afdeling Rotterdam var Het Groene Kruis. Hij is 40 jaar. Philips betaalt TV Lopik zender in Juni in de lucht De televisiezender Lopik zal in de loop van Juni programma's uitzen den. Hangende de beslissing van de omroepverenigingen is Philips reid van de studio te Bussum uit voor enige tijd programma's te ver zorgen, die uiteraard nog een expe rimenteel karakter zullen dragen. Philips zal deze uitzendingen geheel gratis leveren. Dit deelde ir P. F. S. Otten, voorzitter van de Raad van Bestuur, gisteravond mede. „Wy hebben niet de ambitie, maar wel de bereidheid om een begin te ma ken met deze uitzending," vervolgde ir P. Otten. „Wij blyven er van overtuigd, dat dit ons werk niet is." Het staat volgens ir Otten vast dat de NOZEMA (Ned, Omroep Zender Maat schappij) met. de technische uitvoering der TV-uitzendingen zal worden belast. Over de artistieke verantwoordelykheid wordt, nog overleg gepleegd. Ir Otten acht televisie dringend noodzakelijk om een jonge industrie in Nederland tot bloei te brengen. In de Verenigde Staten kan de televisie-industrie al bogen op gelijke omzetten als in de auto-industrie. I Aan boord van het Amerikaanse schip de General Mc Rae, dat op 13 Mei uit Yokohama (Japan) is vertrokken be vinden zich 20 gewonden van het Neder landse detachement In Korea. Wanneer de mannen hier aan zullen komen i: niet bekend. Westerling naar Hongkong In officiële kringen te Hongkong stelt men volgens Reuter een onderzoek naar berichten, volgens welke kapitein Westerling pogingen doet, de kolonie bi-imen -te komen. Waarnemers dat er geen formeel verzoek tot toelating zal worden gedaan. Weekkaarten voor arbeiders in ploegendienst De faciliteiten, die de Ned. Spoorwegen bij het gebruik van weekkaarten verle nen aan arbeiders in ploegendienst, zul len wellicht worden ingetrokken. Het Tweede-Kamerlid Suurhoff (PvdA) heeft thans schriftelijk aan minister Wemmers gevraagd deze maatregel eventueel onge daan te maken, daar de arbeidsproducti viteit anders geremd zou worden. Een jeep van de onderneming Vada in het Tjiandjoerse (West-Java) is in een hinderlaag beschoten. Drie inzittenden zijn gewond, onder wie de Nederlanders Verwer en Van Ooy. HET KINDERBALLONNETIE... Daar was eens een Hamburgse vrij gezel, die het eenzame leven op een ^saaie kamer en de critische blikken van een oude hospita, meer dan moe was. Hij wilde graag in 't huwelijks bootje stappen, maar de Gretchens en Katchens uit zijn naaste omgeving lieten hem links liggen. Toen kwam, om zo te zeggen, de inspiratie over hem en hij liet vijf kinderballonnetjes op, waaraan degelijke huwelijksvoor stellen met perspectieven waren be vestigd. En iedere morgen zat onze vrijgezel maar uit te kijken naar de post, of de een of andere charmante Lotte zijn kinderballonnetje in han den had gekregen. En toen gebeurde het op een zonnige lentemorgen, dat onze Hamburgse vrijgezel antwoord kreeg van een blond meisje uit Kiel. Vandaag zijn zij getrouwd en het rose ballonnetje was vastgemaakt aan de reusachtige bruiloftstaart. Tilburg leeft op Geen nieuwe gevallen van pokken Et deed zich gisteren in Tilburg geen enkel nieuw geval van pokken voor. Van daag konden 22 personen de quarantaine inrichting van het Cenakel verlaten, zo dat er nu nog slechts 26 contacten ter observatie overblijven. Er zijn reeds kenen die er op wijzen, dat het zaken- leven begint op te leven. Tot nu toe kwa men er op de 125.000 inwoners slechts 41 gevallen voor, waarvan reeds een kleine twintig ontslagen werden. Voor alle zekerheid heeft de burge meester echter de wekelijkse automarkt in Tilburg tot nader order gesloten, ter wijl marktkooplieden van buiten de stad gevraagd is voorlopig niet deel te nemen lan Tiïburgse markten. Portugese kroonpretendent zwaar gewond De Portugese kroonpretendent, de 43- jarige hertog van Braganza en zyn echtgenote, de hertogin Maria Francesca, zijn het slachtoffer geworden van een ernstig auto-ongeluk by Thionville in Noord-Frankrük. De auto waarmee zy reden is op het vochtige wegdek gaan slingeren en tegen een electriciteitsmas* opgereden. De hertog moest met een schedelbreuk en een linkerschouderfrac tuur en de hertogin met een gebroken schouder in het ziekenhuis worden op genomen. Verleden week hebben zy te Nancy het huwelijk tussen aartshertog Otto van Habsburg en Prinses Regina bygewoond. Dramatische redding Marine-vliegtuig schoot in de buurt van de Sch. 74 het water in (Van een onzer verslaggevers) /~iP HET VLIEGVELD VALKENBURG heeft men gistermiddag geruime tijd in het onzekere verkeerd over een tweepersoons lesvliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst, dat sedert ongeveer half twee met de piloot, de leerling-vlieger F. Harte was vermist. Eerst om zes uur bleek, dat schipper Johannes Pronk van de Sch. 62 voor Noordwijk reeds vroeg in de middag het vliegtuig in zee had zien duiken en na ongeveer drie kwartier varen de onfortuinlijke vlieger had bereikt. Piloot Harte werd door en door verkleumd uit het water opgepikt en door Johannes Pronk en de zijnen onmiddellijk naar Scheveningen gebracht. Doordat de Sch. 62 geen radiozender aan boord heeft, kon men de hulpdiensten op de wal niet van de redding op de hoogte stellen. Verschillende vliegtuigen waren reeds, toen bekend was, dat de Harvard was vermist, van Valkenburg opgestegen, om langs de kust te zoeken naar het veron gelukte toestel. Doch Johannes Pronk is, met Willem Korving, Aart v. d. Laan en Dick Korving, zyn bemanning, waar schijnlijk de enige geweest, die de ware toedracht van het ongeluk kan verhalen. Hij heeft het voor zijn ogen zien gebeu- Dit vertelde hij ons: In zekere zin had de piloot van het bij Noordwijk verongelukte marinevlieg- tuig zijn redding te danken aan deze oude vliegtuigpropeller, die in de netten van schipper J. Pronk kwam. Het net was n.l. ingehaald, om de propeller te verwijderen en juist op dat ogenblik stortte piloot Harte in zee. Schipper Pronk kon toen onmiddellijk opstomen naar de plaats van het ongeluk. Links matroos Korving. „We waren aan het vissen in de buurt n boei I.M. 4. Veel geluk hadden niet, want de netten haakten steeds vast wrakken. Toen ik het net liet halen, er nog een propeller vliegtuig, dat in de oorlog waarschijn- zee is gestort We stonden praten, of we een nieuw m den uitgooien, toen er van de richting de wal een geel vliegtuig op ons kwam vliegen. Ik zeg tegen de jon gens: „Als-tie lager komt, dan raakt-i zeker het water". Mijn woorden nog niet mijn mond uit, of het vliegtuig maakte een bocht, schoot met de rechtervleugel langs het water en dook met de staart in de hoogte de gol- naast de Sch. 74, die daar was. Daar hebben ze zeker niets gemerkt, doordat ze aan het eten Maar wij hadden gelukkig geen netten it en konden er direct naai Ik heb zeker drie kwartii kracht gestoomd en al die tijd heeft de piloot in het water gelegen met zyn zwemvest aan. Toen we hem vonden, lag hü in een groenachtige plek en riep steeds maar „Help, Help!" We hebben en reddingsboei uitgegooid, maar toch iog heel wat moeite gehad, om de jon gen binnenboord te krijgen. Hy zei, toen we hem ophesen: „Ik kan niet mei ik kan niet meer", maar ik riep: „N< laten we je niet meer los. Je hoeft ook niks te kunnen, want wy zorgen wel, dat je binnenboord komt". Na een kwar tier hadden we hem aan boordden toen hem eerst op t:a'n AmbtJr Het bevordering \"®r stoffelijke^- •rden betrap. hebben eerste wat ik zei. mensen aan boord". Maai ik ben helemaal alleen". Prins Bernhard deed zichzelf de das om "TUNDHOVEN, dat nu vijf dagen in een feestroes heeft geleefd, heeft gisteren tot besluit van het diamanten feest van Philips van het jubileumspel „Wij en Philips.... wij bij Philips" genoten, een spel dat r. dan drie uur in beslag nam. Dit jubileumspel was een optocht van ongeveer zes kilometer lengte die zo nu en dan stilhield om kleine voor stellingen te geven. Prins Bernhard had in gezelschap van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant en de burgemeester van Eindhoven plaats genomen op de eretribune aan de Emmasingel als gast van de raad van bestuur en van commissarissen van het jubilerende concern. Tevoren is de Prins, zoals we gisteren 3g in een deel onzer edities vermeldden, >n lunch aangeboden in het ontspan ningsgebouw van Philips, waar hy by aankomst een hartelyke ovatie in ont vangst had te nemen van het Philips- personeel en honderden leden van de Philipsstaf. Ir Otten voerde tijdens de maaltyd het woord en dankte de Prins wat deze in Zuid-Amerika als afge zant voor Nederland had bereikt. Een vrolyk imoment was het, toen Z.K.H. een das kreeg aangeboden die speciaal voor het jubileum was gemaakt. De Prins vond dit geschenk blykbaar zo dat hy geen ogenblik wachtte en midden in het gezelschap onder grote vrolykheid de das omdeed. Het enthousiasme door dit gebaar ge- ■ekt, brak baan in een spontaan ge zongen: „For he is a jolly good fellow". Intussen was echter de optocht door de stad reeds begonnen en tienduizenden trotseerden het gure weer om van dit schouwspel maar niets te missen. Het was dan ook een machtige en imposante demonstratie, welke een stuk historie Nederland en van Philips in beeld bracht. De Prins bleef vol belangstelling toe zien, hoewel het spel tot over achten duurde. Tot slot van het feest werd op vijf] plaatsen een groot vuurwerk ontstoken,' dat tienduizenden toeschouwers trok. Marechaussee heeft weer ceremonieel tenue Plechtigheid in Leiden Vanmorgen omstreeks half 12 had onder grote belangstelling op de binnen plaats van het Legermuseum aan Posthuislaan te Leiden een indrukwek kende plechtigheid plaats. De Kon. Ma rechaussee, die sinds jaren niet meer over een ceremonieel tenue beschikte, heeft dit voor 100 man aangeboden ge kregen van een comité uit de Neder landse burgerij. De uitrustingsstukken werden gedragen door een eskadron dat was opgesteld op het binnenplein, en zy'n martiale kolbakken een uitstekende indruk maakte. De plechtigheid werd bijgewoond door de minister van Oorlog en Justitie die de troep inspecteerden. Hedenmiddag heeft het trotse e-skadron gedefileerd voor H.M. de Koningin op Soestdyk. Morgen hopen wjj op een en ander terug te komen. DAT op 7 Juni in Barneveld een vee tiendaagse kaasmarkt wordt geopend. DAT een groep werkgevers, werkne- ers en technici uit de emaille-industrle dezer dagen voor een studiereis naar de V.S. vertrok. DAT een aantal in Nederland wonende Fransen en inwoners van Kapelle (Z-) cp de Franse begraafplaats aldaar een herdenking van de gesneuvelden hiel den. DAT kol. P. T. A. Goossens, chef sectie havendiensten en vervoer over zee, Za terdag naar de V-St. vertrekt voor een studiereis namens generaal Lagas. de in specteur troepenbewegingen en vervoer. DAT de majoor P. J. Boudewijn, van de infanterie, benoemd is tot luit-koi. by het reg. technische troepen. DAT het Tweede-Kamerlid Borst (Comm.) aan minister Mansholt ge vraagd heeft of het juist is, dat in schillende gemeenten tussen Nijmegen en Arnhem cultuurgrond voor militaire doeleinden in beslag is genomen, terwijl de belemmeringenwet nog niet is aan genomen. DAT het Ned. Rode Kruis t.b.v. zijn nationale inzameling van 23 Mei tot 5 Juni een aanbeveling van de gezamen lijke Protestantse Kerken heeft gekre gen. DAT van 23 Mei t.m. 10 Juni in A'dam >n affichetentoonstelling wordt gehou den. die door burgemeester d'Ailly wordt geopend met het aanplakken van een affiche op een reclamezuil. DAT het A.N.V.V.-congres. oorspron kelijk vastgesteld van 24—26 Mei te Utrecht, door bijzondere omstandigheden is uitgesteld, DAT de legerpredikant lt-kol. ds B. A. Bos zal spreken op de jaarvergade ring van de Nat. Chr. Onderofficieren vereniging op 12 Juni te Utrecht. DAT het Zaandam volgende week het gouden jubileum van het Zaandamse fanfarecorps Excelsior en het 45-j. be staan van „Zaandams muziekcorps" viert. DAT bij sententie van de Hoge Raad de wettige geldigheid van de verzend- formulieren van de fa- Veldhuizen en Boxman te A'dam is uitgesproken. DAT J. J. H. Appels en J. D. Koppe- )1 voor de A'damse verkeerspolitie een apparaat demonstreerden waarmee ds speling van het autostuur kan .worden gecontroleerd en nog deze maand met de fabricage wordt begonnen. DAT de A'damse diamantindustrie jonge arbeidskrachten wil aantrekken, daar het aantal werknemers in deze in dustrie van 3500 in 1939 is gedaald tot Beneden hebben we, byjering vroeg*'® kleren van zijn lichaam betekenis v 0 hem als maar met wam. vertelde e verhaal gebracht. Ik spraic hem sieetd' maar moed in. „Heb je vrouw en kin deren". zei ik. „of een vader en moeder? Dan je tanden op elkaar. We gaan naar huis!" Ik heb nog" uitgekeken naar log gers met zenders, om de wal in te lich ten, maar ik zag niks en toen hebben we alles uit de motor gehaald, wat er in zit, om zo gauw mogelijk de haven te bereiken. We hadden twee vlaggetjes in top om de aandacht te trekken en toen we tegen zessen aankwamen, kwam de havenmeester dadelijk uit zijn kantoor. „We hebben een verongelukte piloot" riep ik en toen was de eerste hulp er binnen tien minuten. Ze hebben hem het militair hospitaal gebracht. Ik heb nog opgebeld, hoe het met hem was, r er werd gezegd: „Zijn kleur staat nog niet erg aan". Hoe kan het ook anders, als je drie kwartier in het ijs koude water hebt gelegen. Bovendien moet hij een geweldige druk hebben ge had, want hij kan pas de cabine verlaten hebben, toen het vliegtuig op de bodem van de zee Jag. En daar is het 18 meter diep...." Toestand van piloot iets verbeterd Van de züde van het Militair Hospi taal deelde men ons mee, dat de toestand piloot Harte iets verbeterd is verge leken bij gisteren. Men kon echter nog niet zeggen, of hy kans heeft op levens behoud. Men weet n.L niet of er compli caties komen. De patiënt heeft in ieder geval een rustige nacht gehad. Gistermiddag kon de Tweede Kamer pas anderhalf uurna het vastge stelde uur met haar werkzaamheden be ginnen. Toen eerst was het vereiste aan tal leden van de helft plus een aanwezig. Nu kan men daar veel van zeggen. Men kan er ook allerlei grapjes over maken. Zelf hebben we dat in onze gelukkig niet veelvuldige zwakke ogenblikken ook wel eens gedaan. En dat ook naar het oordeel van de kamervoorzitter critiek niet geheel ach terwege behoeft te blijven, blijkt wel uit het feit, dat hij na enige tijd van wachten de presentielijst liet voorlezen om te doen uitkomen wie er waren enwie niet Wil men de kamerleden recht doen wedervaren dan moet men deze afwezig heid van een groot aantal leden in ver band brengen met de wel uitermate toe genomen werkzaamheden onzer volksver tegenwoordigers. Daar is de laatste tijd reeds bij meer dan een gelegenheid in het bijzonder de aandacht op gevestigd. Zelf waren wy van plan dezer dagen eens de vraag aan te roeren of de Kamers zich niet te veel beperken tot een aan deel in de wetgevende arbeid en of zij het bespreken van een onderwerp niet teveel afhankelyk maken van de voor waarde dat er over dat onderwerp een wetsontwerp aanhangig is. Wij kwamen daartoe op grond van de overweging dat van het recht om over allerhande onderwerpen schriftelijk en mondeling vragen te stellen een wel wat sober gebruik wordt gemaakt. Maar dan moet terstond worden opgemerkt, dat de wetgevende arbeid dermate omvangrijk is. dat de rest wel in het gedrang moet komen. Daarbij komt dat een kamerlid als re gel nog wel heel wat meer om handen heeft dan in het kamergebouw aanwezig te zijn. Gisteren waren er enkele politie ke vergaderingen. In deze weken zijn de bonds- en toogdagen wel zeer overvloe- wanneer bij zulke gelegenheden de kamerleden zich nooit vertonen, is het r niet goed. Buitendien dreigt het kamerlidmaatschap zozeer de volle mens opeist het gevaar, dat de beroepspoliticus gaat overheersen. En dan hebben we nog niet eens genoemd .Straatsburg" en wat daarmede samen hangt Om al deze redenen duide men het de volksvertegenwoordigers niet euvel, wan- er eens niet zijn. Het kan wel nuttig zijn hun nog eens op het hart te binden, dat ze er toch zoveel mogelijk zijn. Dat heeft blijkbaar ook de voorzit ter gisteren wenselijk geoordeeld toen hij publiekeiyk de presentielijst deed voor lezen. Ons parlement geeft er gaarne het be wijs van, dat het ernstig zjjn taak ver vult. Reeds het voorgeschreven aantal leden van de helft plus een is daarvan aanwijzing. We willen niet voet stoots beweren, dat men met die taak elders zozeer de hand licht, maar het verdient ter vergelijking toch wel ver melding, dat in het Engelse Lagerhuis ondanks zijn ongeveer zeshonderd leden zigheid van veertig leden vol doende is voor de beraadslaging en zelfs nemen van besluiten. Het Ho gerhuis kan zelfs bij aanwezigheid van drie leden zijn werkzaamheden beginnen. Die kant willen wij bepaald niet op. Wat de ervaring van gistermiddag echter wel heeft onderstreept, is de noodzaak dat de Tweede Kamer bij de zo sterk toegenomen arbeid spoedig met ze ker de helft van de leden, dus tot 150, wordt uitgebreid. Machinefabriek te Enschede uitgebrand Voor een waarde van acht ton ging verloren, toen gisteravond een felle brand de machinefabriek Oost-Nederland aan de Slankweg te Enschede, alsook een aan grenzende villa, verwoestte. Er deden zich ondanks het ontploffen van enkele zuurstofcylinders, geen persoonlijke onge lukken voor. Ruim 60 arbeiders zijn werkloos geworden. Alle in de fabriek aanwezige, vrijwel nieuwe, machines werden een prooi der vlammen. Een deel van de schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Van de inboe del van de villa werd niets gered. De fabriek werkte voor «en groot deel voor de defensie. Na de reis van Prins Bernhard t Gaat als eerste buitenlander naar een geheimzinnig atoom-domein T~\E NEDERLANDSE atoomgeleerde prof. dr C. J. Bakker is vanmorgen per K.L.M.-vliegtuig naar Argentinië vertrokken voor een studiereis van onbepaalde duur. Prof. Bakker zal op het eiland Huemul centrum van het Argentijnse atoomonderzoek besprekingen voeren met de in Oostenrijk geboren prof. Ronald Richter. Hij neemt een model van het Nederlandse cyclotron (waarmee atomen kunnen worden gesplitst) op zijn reis mee. Men neemt aan dat de reis van prof. Bakker voortvloeit uit de besprekingen die Prins Bernhard in Buenos Aires met president Perón heeft gevoerd. Tydens de tournée van de Prins is gebleken, dat Argentinië belangstellnig heeft Nederlandse cyclotron. Prof. Bakker zal de eerste buitenlandse atoomgeleerde zyn. die tot het geheel van de wereld af gesloten domein van prof. Richter toe gang zal verkrijgen. Eind -Maart deed president Perón de ;rste mededelingen over de Argentijnse atoom-onderzoekingen op het eiland Hue mul. gelegen in het Nahuel Huapimeer bij Bariloche. Prof. Richter zou in staat zijn atoomenergie vrij te maken volgens geheel nieuwe methode, zonder mate rialen te gebruiken die tevoren als on misbaar werden beschouwd. Het in Ar gentinië ontwikkelde proces zou ge zien de grondstoffen die erbij worden gebruikt zelfs goedkoper zijn dan het opwekken van electriciteit. Dit nieuws werd in het algemeen sceptisch ont- i Vingen. Men noemde de verklaringen „onzinnig" en „sterk overdreven". Presi dent Perón gaf hierop als commentaar dat het hem niet kon schelen, wat Ame rika of enig ander land er van zegt. Tydens het bezoek van Prins Bernhard aan Argentinië werd door enige kranten het bericht verspreid, dat de Prins prof. Richter op een receptie zou hebben ont moet Dit bericht is volgens het A.N.P. onjuist: de Prins heeft geen enkel con tact met de geleerde gehad. Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking en byna overal droog weer. Matige of vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost 'fr Op enkele plaatsen lichte nachtvorst morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Vrijdag: zon 4.43—20.30; maan onder AW& 21 Mai JLM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1