Vasenol ChefarineA MEI e* Om de delensie dei Middellandse Ze# Turkije en Griekenland moeten opgenomen in het Pact Koning Abdoellah van Jordanië verkent het Turkse politiek klimaat De AMERIKAANSE AMBASSADEUR tc Londen heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten er op aan zullen dringen, dat Griekenland en Turkije in de komende maanden als volwaardige leden zullen worden toegelaten tot het Atlantisch Pact. De Amerikaanse regering hoopt, dat het betref fende voorstel zal worden goedgekeurd op de, in Augustus te houden, ver gadering van ministers der staten-leden van het Noord Atlantisch verdrag. Sindsdien is Amerika er echter steeds sterker van overtuigd geraakt, Reeds in December gaf de Amerikaan se regering op de bijeenkomst van de Atlantische Raad te kennen, voorstand ster te zijn van een volledig lidmaatschap der beide landen van het Atlantisch Pact. Maar op de verzoeken der Griekse en Turkse regeringen om te worden toe gelaten, werd door de Atlantische Raad afwijzend besohikt. Wel zouden beide landen worden ingeschakeld bii het ver- dédigingsstelsel voor het Middellandse Zeegebied. Advertentie) ZWITSALETTEN DE ANTI-PIJN TABLETTEN S S3 De zeven nazi's van Landsberg Aan president Truman is verzocht, de zeven nazi's, die in Duitsland wegen: oorlogsmisdaden tot de strop veroor deeld zijn, in zijn hoedanigheid var staatshoofd te begenadigen. Het Amerik. Hooggerechtshof weigerde de zaken te herzien en dit is de laatste stap, om het leven der zeven te redden. Door electiische treinen: Besparing van 100 ton kolen per dag Wanneer op 20 Mei op de lijn Amers foortEnschedé/Oldenzaal electrische treinen gaan rijden, zal dagelijks hon derd ton kolen bespaard worden, Het ge- electrificeerde deel van het Nederlandse spoorwegnet wordt door het openen de nieuwe verbinding met 130 km baan vaklengte -uitgebreid en krijgt daardoor een totale lengte van 1.021 km. Als .vol gend jaar in Mei ook de lijnen van Amersfoort via Zwolle naar Groningen en Leeuwarden gereed zullen zijn, zal de lengte van het electrisch berijdbare net 1.258 km bedragen of wel veertig pro cent van de totale netlengte (3.201 km). De stations Holten en Wierden den opnieuw voor het reizigersverkeer opengesteld. De N S.-busdienst van De venter naar Almelo komt daardoor te vervallen. Mannen in Korea kunnen „beroeps" worden Minister Staf heeft bepaald, dat alle militairen van .het Ned. detachement in Korea, die van October af daadwerkelijk aan de strijd hebben deelgenomen, zc enigszins mogelijk de gelegenheid za! worden geboden tot overgang in beroeps- dienst. Deze maatregel is zowel in hel belang van de dienst als van de man schappen en in de geest van wijlen luit - kol. Den Ouden. Aan hen, die niet voor overgang in aanmerking komen, omdat zij niet mei tenminste ,.goed" zijn beoordeeld of niel medisch geschikt zijn bevonden, zal het ministerie van Oorlog alle mogelijke medewerking verlenen bij het zoeken naar een burgerbetrekking. Te weinigen Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van het feit dat het C.N.V. een tweedaagse conferentie heeft ge houden met 75 predikanten uij verschil lende kerken ter bespreking van sociale vraagstukken. In het orgaan C.N.V. lezen we nu, dat een uitnodiging was gezonden aan alle predikanten; dan 2500. Enkele honderden antwoordden op de uitnodiging, die tenslotte door 75 predikanten is aangenomen. Toen we het bericht ontvingen dat de ze conferentie gehouden was, hebben ons verheugd. Het was ons toen nog niet bekend, dat'het maar een klein deel wa dat de uitnodiging had aangenomen. N we dat weten, moeten we toch wel uiting geven aan onze teleurstelling. Zeker, het behoeft geen betoog, dat eer predikant die met toewijding zijn belang rijke taak vervult, met zijn tijd heus wel raad weet. Als hij met iets geen raad weet, dan is het juist met gebrek tijd. En die het hardst werken, zullen ook het hardst betreuren dat ze nog zoveel moeten laten liggen. Maar toch vinden we dat geringe ge volg geven aan die uitnodiging van hel C.N.V. jammer. In de vakbeweging leeft wel eens de klacht, zo werd op deze ferentie opgemerkt, dat de predikanten de mannen van de sociale arbeid maai laten tobben. Waar zijn de dagen var Talma, Sikkel, Kuyper, Slotemaker' Toch is er hier en daar een begin var nieuwe belangstelling te onderkennen. Maar het kon en moest alles veel zijn. Terecht schrijft het orgaan va C.N.V.: het gaat bij het werk vr Chr. vakbeweging om de ziel van de ar beider. We zouden er aan willen toevoe gen: verliest die vakbeweging de ziel van de arbeider uit het oog. dan heeft ze juist als Chr. vakbeweging haar ziel ver loren. Wij prijzen het in het C.N.V. dat men contact zoekt met de predikanten. Maar dan vinde deze roep ook beant woording. (Advertentie) ..hktdadiq VOOR DE TEERSTE KINDERHUID slechts een volledig deelgenootschap van Griekenland en Turkije aan de Atlan tische verdragsorganisatie de veiligheid van het Oostelijke gedeelte van het Mid dellandse Zeegebied zal verzekeren. In dit verband vermelden wy nog, dat Koning Abdoellah van Jordanië uit de Jordaanse hoofdstad naar Turkije is vertrokken, waar hy drie weken zal verblijven. Daarna zal hij doorreizen naar Stanhoel. Volgens een later tele gram werd Koning Abdoellah, die ver gezeld was van zyn minister van Financiën en twee generaals op het vliegveld van Ankara door president Celal Bajar van Turkije begroet. Kort en klein Achthonderd honden blaften luid op een internationale hondententoon stelling in de Ahoy'-hal te Rotterdam. Als beste hond werd bekroond een dier Meyst-Krayer uit Am stelveen (zilveren medaille van Prins Bernhard) en de beste zelfgefokte hond was van J. Broer te Leek (medaille van de Koningin). De 56-J. Gosse M. uit Zwolle is gisteren in Alkmaar tot 2V4 j. gevangenisstraf veroordeeld wegens po ging tot moord op de 40-j. vrouw Hen- drikje Oogjes, met wie hij jaren had samengewoond. De luit.-kol. b.d. drs J. F. W. Hendriksz werd benoemd tot erelid van de Kon. Ver. van gepension- neerde officieren van het Ned. Legera De Noorse beeldhouwer Flathe kreeg in een internationale lijnbus tussen Oldenzaal en Hengelo een ernstige psy chische storing en is in Brinkgreven te Deventer opgenomen. De afd. Zuid- Holland van dc Ver. van Ned. Gemeen ten vergadert 23 Mei in Avifauna, ir Het Henriëtte Roland Holst-oord (voor jeugd- verming) is Zaterdag op De Haere te Doornspijk door de dichteres geopend. C. Slagter te Leeuwarden heeft het bouwsysteem Neoform ontwikkeld, waar door men elk bouwobject in snel tempo door ongeschoolden zou kunnen laten steigerwerk overbodig wordt, -tr Zes personen hebben de Pink sterdagen doorgebracht op het vogel eiland Griend in de Waddenzee. Ze kwa men van Terschelling, maar konden niet terug omdat de motor van hun bootje defect was. Op Terschelling werd men toen ongerust en verloste men met de reddingboot de moderne Robinson Crusoë's. -fr De landelijke blauwe-week- actie is bij Apeldoorn met een demonstratie van enkele duizenden drankbestrijders begonnen. J. C. Rugaart uit Apeldoorn zal zijn functie als voor zitter van de Blauwe-week-commissie neerleggen. Het Ned. Kankerinstituut te A'dam tracht van grote fabrieken' en kantoren afval los te krijgen voor de kankerbestrijding. De klokkengieters vrezen een verbod van invoer in Ame rika. Daar n.ogen geen klokken meer worden gegoten omdat er brons voor nodig is. In Amsterdam is dezer dagen besloten tot de officiële oprichting van de ver. Ned. Jongeren-Federalisten, die pl.m. 200 leden telt en o.m. een afdeling in Den Haag heeft. Scherpe crifiefc op „vorderingswef" Militaire autoriteiten bouwen zonder vergunning Buigemeestei klagen, dat zij eenvoudig op zij geschoven worden HET KOMT reeds dikwijls voor, dat militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan, zonder dat zij daartoe gerechtigd zijn. Van overleg of samenwerking met gemeentelijke autoriteiten is daarbij meermalen geen sprake. Men heeft reeds vele klachten vernomen van burgemeesters, die door militairen bij het eigenmachtig gebruik van gemeentelijke grond een- oudig op zij geschoven worden. Dit zeggen zeer veel Tweede-Kamerleden n het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot opheffing van belemme ringen bij de landsverdediging. ook nog plaats vinden? In de memorie van toelichting wordt dit wel in uitzicht Reeds thans, dus eer het ontwerp kracht van wet heeft gekregen, wordt ran militaire zjjde op verschillende plaat- en gehandeld alsof men de grote be voegdheden, die het ontwerp aan de minister van Oorlog en Marine wil ver schaffen, reeds volledig ter beschikking heeft, aldus deze Kamerleden. Velen hebben de indruk, dat het wets ontwerp veel verder gaat dan het ophef- belenimeringen. Het Hjkt meer ■•orderingswet. De minister van Oorlog dreigt een vrijwel absolute maclit te krygen om vliegvelden aan te leggen op grond, waar 24 uur tevoren nog boerderijen stonden, en om rndarlnstal- latics te plaatsen in unieke natuurmonu menten. Men kan dan achteraf recla meren, doch dan is het soms te laat. Straks geen overleg meer Deze beide voorbeelden dreigden zich ook reeds onder de bestaande wetgeving voor te doen. In het ene geval (het ging om een boerderij met 40 ha land) werd een schikking verkregen. In het andere werd de radarinstallatie na overleg el ders geplaatst. Maar zal dit overleg in de toekomst gesteld, maar in de tekst van het wets ontwerp wordt het niet met zoveel woor den voorgeschreven. Reeds thans is in sommige gevallen overleg afgebroken omdat men van militaire zijde meende, dat het wetsontwerp wel spoedig zou worden aangenomen en overleg dan overbodig zou worden. De beslissing over de vraag of in een weiland een paaltje mag worden ge slagen behoeft men niet aan de minister voor te leggen. Maar zullen straks in de practijk niet ook belangrijker zaken uitsluitend worden beslist en afgedaan ööór militairé" deskundigen van het mi nisterie^ zo, wordt in het voorlopig ver slag gevraagd. NOG 300 AMBONSE GEZINSLEDEN NAAR NEDERLAND Een aantal op Java vertoevende Am- bonnese militairen heeft te kennen gege ven, dat zij niet naar Nederland willen terugkeren, voordat hun gezinsleden op Ambon meegaan. Dit verzoek is inge willigd en de „Oudshoorn" heeft de be trokkenen, 300 in aantal, uit Ambon op gehaald. VRAAGT UW LEVERANCIER DE —f. PHARMACEUTISCHE PRAEPARATEN IMET DE GROTEB WOENSDAG 16 MEI 1951 (Advertentie) IVOROL-tandpasta schenkt U de vreugde van mooie witte tanden Het kan Stijgt over 't eindbedrag de spanning In bijna ieder huisgezin; Nog altijd stromen giften binnen, Doet anderhalf-millioen ook mee? Of niemand durft het nog te zeggen- Of spurten we nog door naar twéé Dat kan niet, menen pessimisten, Het kan! zegt elke optimist. Hel gaat nog om het laatste zetje. Als ieder meedoet kan 't beslist. Wij roepen alle girohouders Bij dezen samen in 't geweer: Als u een kleinigheid kunt missen, Dan is het heus niet moeilijk meer'. U hebt naast guldens op uw saldo Ook nog een aantal centen staan, Laat die op Haak-In overschrijven, Dan is uw daad al weer gedaan! Uw vulpen heeft slechts Ja te knikken, Dat knikje kost u haast geen geld, Maar als elke girohouder inhaakt. Staat u van het resultaat versteld. Vijfhonderdduizend rekeningen Heeft onze giro in Den Haag; Schat door elkaar die op twee kwartjes.. Dan is de rest voor u geen vraag; En heeft uw saldo aan het einde Twee nullen, wat gebeuren kan. Toe. maak er om het af te ronden, Dan maar een héle gulden van. 't Is giro 15 Wageningen, Zet als adres „Haak-In" er bij; De tijd is kort, het kan niet later Dan uiterlijk tot 20 Mei; Schrijf ook het motto op het strookje Waaronder deze actie gaat: Het kan!"; dan zult u zien of horen: Het kon voor Haak-In inderdaad JAAP MIJDERWIJK. (Advertentie 'n enkel tablet doet wonderen m Expositie leermiddelen op congres Chr. onderwijzers Chr. onderwijzers vergaderen Jeugd moet leren critisch te staan tegenover moderne cultuur „Wij hebben mensen nodig die weer innerlijk gaaf en gezond zijn" (Van een onzer verslaggevers) TN TEGENWOORDIGHEID van honderden leden en vele genodigden is gisteren in het Kurhaus te Scheveningen de eerste zitting van de 98e algemene vergadering der Vereniging van Christelijke Onderwijzers ge houden. De voorzitter, de heer J. A. van Bennekom uit Den Haag, riep in zijn openingswoord de leden op steeds te werken in het besef, dat eenmaal rekenschap zal moeten worden afgelegd van de wijze, waarop zij de lam meren van de Goede Herder, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd, hebben geweid. De heer E. H. Bos, inspecteur van het J. in Den Haag heeft een tentoonstel- ng van leermiddelen geopend t.g.v. het congres van de Ver. van Chr. Onderwij- in het Kurhaus. Hij zei, dat de uit gevers zich progressiever betonen, wat de onderwijsvernieuwing aangaat dan de on derwijzers, bij wie hij een sterk conserva tisme meende te moeten bespeuren. Verscheidene uitgevers hadden een deel in de opbrengst van hun tentoongestelde uitgaven bestemd voor de Haak-in-actie. Interessant vooral was de stand, die het ziekte worden genezen, dan hebben wij [primair mensen nodig, die weer innerlijk De heer Van Bennekom mocht o.a. be groeten de heren H. W. Tilanus, voor zitter van de Chr. Hist, fractie in de Tweede Kamer, ds R. Dijkstra, te Putten, voorzitter van de Bond van Chr. Mulo- scholen en van de Herv. Raad voor Kerk en School, prof. dr K. Dijk en mr J. J. Hangelbroek. resp. voorzitter en secreta ris van de Unie „Een school met de Bijbel", M. Ruppert en C. M. van Nierop, voorzitter en secretaris van het C.N.V., J. de Lang, namens het Chr. onderwijs in Vlaanderen (België), J. Hobma en J. Th. R. Schreuder, in wie de oude garde der vereniging was vertegenwoordigd, alsmede afgevaardigden van zuster organisaties en kerkelijke gemeenten in Den Haag. School en cultuur Por.f dr G. Brillenburg Wurth uil Kampen leidde vervolgens de bespre king in van het onderwerp De Chris telijke school en de houding tegenov de tendenzen in de moderne cultuur. Dit referaat is in het Correspondentie blad afgedrukt. Prof. Wurth wees de gedachte, dat de cultuur eenvoudig tot „het terrein de gemene gratie" zou behoren, nadruk af. Een dergelijke tweedeling leven in een terrein van de gemene gratie en van de bijzondere genade, leidt op haar beurt opnieuw tot een ontoe laatbaar dualisme en leidt in cultureel opzicht tot die houding, waarbij wij alleen maar willen genlfeten van wal nog wel voor ons Christenen zowat aan vaardbaar is, zonder verder ons van onze heilige culturele roeping en verantwoor delijkheid bewust te zijn. Dit roepingsbesef vraagt allereerst een gezond christelijk leven. In de vorige ff is zich het cultuurprobleem gaan opdringen. De saecularisatie, de geestelijk ellende ook van heden is, dat de geweldige opbloei van cultuur techniek is tot stand gekomen in een geestelijke malaise. Het geslacht der eeuw, aldus spreker, is niet in staal geweest dit zo te aanvaarden, dat zij er iets positiefs van heeft weten te maken, j"" moderne cultuur van haar Chr. b.l.o. betrof. Na de tweekamp Botwinnik-Bronstein De beroemde tweekamp LaskerSchlechter overtroffen L Onze schaakmedewerker schrijft ons: .houd van de wereldtitel verzekeren. Dat Botwinniik heeft de wereldtitel schaken [hij hierin slaagde, werd destijds als op het kantje af ongehoorde prestatie beschouwd, vc WÊÊ~ 'omdat Schlechter de reputatie „remtsekoning'' had en het, zelfs worden geacht op ge- behouden, geweest. Slechts met de inspanning alle krachten en op het allerlaatste moment heeft hij een gelijk spel (12—12) weten te bewerkstelligen. Bij ons weten is het tevoren nog slechts eenmaal voorgekomen, dat een wereld kampioen zijn titel sleohts door middel 1 gelijk spel "kon behouden. Dit de befaamde match Lasker Schlechter, welke in 5—5 eindigde. Ook deze match stond de wereldkampioen bij het ingaan van de laatste phase van de strijd achter, nog sterker zelfs dan Botwinnik thans. Na 9 partijen, dus het begin van de laatste partij, leidde Schlechter met 54. Slechts het winner van de laatste partij kon Lasker het be- Arie moest erkennen dat een buitenstaander gemakkelijk met bijbelteksten kon bewijzen wat niet geoorloofd was, maar het probleem bleef. Tenslotte kon de raad gegeven worden om het christelijke geduld en de zachtmoedigheid te betrachten, maar in een vergiftigd leven was weinig plaats voor geduld of zachtmoedigheid, een vloek liet zich niet rijmen met een gebed. Het was moeilijk, maar het experiment was nog niet ten einde, het begon pas, het water en Gods zegen konden alles nog ten goede keren. Gods woord was totalitair, maar het eiste ner gens het onmogelijke van de mens. Mozes kon scheidingsbrieven afgeven omdat God clement oordeelde over de zwakheden van zijn schepsels en hun geen juk oplegde dat te zwaar was om te dragen. Doch langs deze weg kwam hij niet tot een aanvaardbaar doel, hij redeneerde zich vast, er klopte iets niet, het was laveren tegen de stroom in, met als resultaat een steeds ver der afzakken. En hij wilde iets positiefs zeggen, iets waar Kees houvast aan had. Hij peinsde en peinsde maar hij kwam niet tot spreken, een stem van de wal riep hem terug uit een ab stract denken naar een realiteit die tastbaar Ah monsieur, riep de stem. Verschrikt sprong Arie op. hij herkende de stem, maar het kon niet mogelijk zijn het was een suggestie van zijn onderbewustzijn, dat nog steeds bezig was met de Biesbosreis. Toch stak hij het hoofd buiten de huik en daar stond meer dan een droom. Jacquesjij, stotterde hij. Een wijle stonden zij sprakeloos tegenover elkaar alsof zij eikaars, gedachten trachtten te peilen. Beiden hadden een onuitgesproken vraag op de lippen. Waarom ben jij hier? dacht Arie terwijl Jacques overwoog: hoe ontvang je me? Met een schaapachtige uitdrukking op het ge zicht zag Kees de ontmoeting aan. Die snijboon aan de wal wekte vreemde vermoedens in hem, als een derde het spel ging meespelen kwam er vast en zeker hommeles, die knaap had zo iets over zich van: pas op mijn tenen. Kom aan boord, zei Arie eindelijk, doch de lichte hapering in zijn stem werd door Jacques opgemerkt. Ben ik welkom? informeerde hij. Natuurlijk., jongen, natuurlijk., antwoordde Arie haastig alsof hij door warme hartelijk heid zijn aanvankelijke aarzeling wilde goed maken. Hij stelde Jacques en Kees aan elkaar voor, daarna werd een beroep gedaan op de on uitputtelijke koffiepot, de bron van wijsheid voor alle varensgasten. Gretig nam Jacques zijn kom op en goedkeurend zei hij: De koffie op een schip is gelijk aan de edel ste wijn, het is zalf en levenswater tegelijk. -— Hoe ben je hier komen aanwaaien? wilde Arie weten, doch Jacques gaf een ontwijkend antwoord. Als ik in de weg zit zal ik wel opkrassen, viel Kees uit. Met een afwerend gebaar hief Jacques de handen op. er behoefde voor hem niemand op te staan, hij was de indringer en hij had niets bijzonders te vertellen, de aantrek kingskracht van het water had hem hierheen ge bracht, bij monsieur Bogaard thuis had hij ge hoord waar de Zwerver gezocht moest worden en hier was hij nu om mee te genieten van de heerlijkheid der Hollandse rivieren, tenminste als er er geen bezwaren bestonden tegen zijn aanwezigheid. Hij vroeg excuus voor zijn bru taliteit, in het ruim wilde hij slapen, maar hij moest weg uit zijn gewone omgeving, rust was alles wat hij verlangde, rust en nog eens rust, Je liegt Jacques, je houdt iets achter, dacht Arie maar hij zei: Het water zal je die rust geven, we zullen je wel eens even van je ze nuwen afhelpen. Dankbaar zag Jacques hem aan en hoffelijk antwoordde hij: Monsieur is vor stelijk in zijn gastvrijheid. Zijn valies stond in een hotel, als monsieur het toestond wilde hij dat wel graag gaan halen. Doe dat, zei Arie, je kent myn regel aan boord, vrijheid van handelen voor elkeen. Terwijl Jacques weg was begon Kees te in formeren naar de vrijer die zo maar uit de lucht kwam vallen en die iets achter de kiezen had wat hij niet los wilde laten en waar moest die knaap slapen. We maken een leger op de vloer voor de kooi,antwoordde Arie. Dat kan, stemde Kees toe, maar verzoend was hij nog niet met de aanwezigheid van de gast, met geen woord zou er nu meer gespro ken kunnen worden over de brieven van Ali, voor zijn gevoel was er iets stuk, de sfeer van vertrouwelijkheid was verbroken. Arie trachtte hem gerust te stellen, maar Kees bleef nog nafoeteren. Deze houding, waaruit iets sprak van angst om naar de achtergrond gedrongen te worden, bezorgde Arie een nieuwe kijk op de verhoudin gen bij Kees thuis. De fouten van Ali werden niet kleiner, maar Kees had ook schuld, Kees zag zichzelve als het middelpunt, dat altijd door de aandacht.van zijn omgeving opeiste. Dit m 1CC soort van egoïsme was moeilijk te genezen en oefendheid Lasker, uitgesloten hem te verslaan indien hij het zet had niet te verliezen. De match BotwinnikBrons te in duur de veel langer dan die tussen Lasker er Sohlechter. Daarom kon zij meer span nende momenten tellen, doch zelfs indien wij hiermede ten volle rekening houden, dan nog heeft de zo juist geëindigde match, althans naar onze mening, relatief meer spanning opgeleverd. Na onze beschouwing van 27 April jl. waarin wij Bronstein na 18 partijen „ge stegen kansen" toekenden, leek het ei op, dat de uitdager onze verwach tingen zou beschamen, nl. toen hij de 19de partij verloor. Maar toen hij achter elkaar de 21ste en 22ste partij op zijn bracht, dachten wij en velen met - „Aha, daar is de beroemde eind spurt" en wfj schreven Botwinnik al af. Maar voor de vierde maal in deze match sloeg Botwinnik terug, hierbij o.i. wel enigermate geholpen door Bronsteins be grijpelijk. doch ietwat te nadrukkelijk gedemonstreerd verlangen om de laatste twee partijen in elk geval niet te ver liezen. De stand was nu gelijk en in de laatste partij kreeg Bronstein geen kans om in troebel water te vissen. Nu was het Botwinnik, die op remise speelde en hij deed het heel wat slimmer dan Bron stein de vorige partij. het experiment werd hierdoor belangrijk zwaard. (Wordt vervolgd Botwinnik heeft de wereldtitel behou- m en men zal er goed aan doen niet té pogen hieraan iets af te doen door te stellen, dat hij toch maar door het oog naald is gekropen. Het is wel curieus, dat de publieke opinie zowel vóór als tijdens de match Bronstein tot haar favoriet heeft gemaakt. Psycholo gisch is dit verklaarbaar, omdat de „underdog" altijd de sympathie van het grote publiek heeft. Schaaktechnisch ge- bestond voor een dergelijke voor keur minder goede grond, omdat Botwin- nik's spel reeds jarenlang de bijna onver deelde goedkeuring der kenners mocht oog9ten. Zowel technisch als tactisch stond hij zijn mannetje. Er waren ten slotte slechts enkele factoren, welke ten gunste van Bronstein pleitten: het ver schil in leeftijd en de betrekkelijke onge- Botwinnik. Bronstein heeft zijn kansen voortreffelijk waarge nomen en het is alle optimistische ver wachtingen ten spijt achteraf toch wel zeer verrassend, dat hij zich zó goed heeft gehouden. (Wordt vervolgd.) Een nieuwe fabriek voor bromfietsen te R'dam De N.V. Motorenfabriek Pluvier te Den Haag is bezig met het bouwen van nieuwe fabriek te Rotterdam voor het vervaardigen van Berin i rijwiel motoren en de bromfiets Cycle Master. Het 1200 m2 grote gebouw verrijst tegen- de Kaiser Frazer automobielfabriek. Er zal worden gestart met 150 man per soneel. exclusief de administratieve krachten. Eind Juli hoopt men de fabriek te kunnen openen. gaaf en gezond zijn. En als ons chris telijk geloof zulke mensen kweekt, doet ze aan onze menselijke cultuur de beste dienst en mogen wij verder aan God overlaten, in hoeverre van een in ge- hoorzaamheid-aan-God-volbrengen ook van onze culturele roeping als Chris tenen invloed ten goede op het leven onzer cultuur kan uitgaan. Heilig critisch Het is daarom vooreerst van belang, dat onze jeugd geleerd wordt heilig cri tisch te staan tegenover al wat in het culturele leven van onze dagen niet uit de geest van Christus is. Het komt er op aan. dat onze opvoeding ook op de chris telijke school de jeugd helpt aankweken, die rechte „vernieuwing des gemoeds", die haar van binnenuit beschermt tegen wereldgelykvormigheid en haar leert te onderscheiden, wat ook in het culturele leven al of niet beantwoordt aan de hei lige wil van God. Wij hebben nodig jonge mensen, die Bijbels hebben leren denken en intensief leven bij de Bijbel om van hier uit hun visie op het gehele leven te leren zien. Gisteravond had een gezellige bijeen komst plaats, waar het historische stuk „Fleur de Lis-Fleur d'Oranger". geschre ven door de heer C. J. van Milligen is opgevoerd. Dit stuk was oorspronkelijk geschreven voor de algemene vergade ring van „De Grote", welke op 14 Mei 1940 in het Kurhaus zou zijn gehouden, doch door het uitbreken van de oorlog niet door kon gaan. Het lied dei aethergolven DONDERDAG 17 MEI. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor oe isvrouw. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. <12.30—12.33 uur Land- en Tuinbouw.) 12.55 Zonnewijzer. 1 00 A*s. 1.20 Lichte muziek. 1.35 Pianorecital. NCRV 2.00 Jubileumbijeenkomst van de iteüjke Metaalbewerwersbond. 3.00 Voor rouw. 3.30 Gram. 4.00 Bybellezing. 4.45 al ensemble. 5 00 Voor de Jeugd. 5.30 lolinemuziek. 5.50 Regeringsuitzending: K. H. Smit „Vragenwedstrijd". 6.00 Ver- ikprogramma. 6.30 „Samenwerking", caus. 5 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Levensvragen allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7.30 „In dienst van het vaderland". 7.40 Ra- - diokrant. 8.00 Nieuws. 8.05 Gev. programma. 10.20 Buitenlands overzicht. 10.40 Gram. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m). AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleu- 11.00 Radioscoop. 11.45 „Help eens een handje", causerie. 12.00 Orgel en sopraan. 12.30 Land- en Tuinbouw. 11.38 Promenade- t. 1.00 Nieuws. 1.15 AVRO-AllerleL 1.20 Promenade-orkest. 1.45 „U kunt het geloven of niet". 1.50 Gram. 2.00 Voor de vrouw. 230 Pianoduo. 300 Voor de zieken. 4.00 Omroep- t en solisten. 5.00 Voor de Jeugd. 6-00 Nieuws. 6.15 Sport. 630 Sport. 6.30 Licht* juzlek. 7.00 Gesprek met de brandweerman. .10 Operette-muzlek. 7.50 ,,De elementair* vliegschool te Wocnsdrechtcauserie. 8.00 ieuws. 8 05 Act. 8.15 Radio-Phllh. Orkest en •list. 9.15 Discussie over de betekenis van •ouwelijke hulpcorpsen. 9.40 Gram. 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 11.30-12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Hoorspel. 1230 Voor de boeren. 12.30 'oor de arbeiders. 12.55 Weerberichten. 1.00 lieuws. 1.10 Mededelingen. 130 Fllmprogr. .55 Sport. 2.00 Orgelspel. 2.30 Orkestcon- ert. 3.10 Hoorspel. 3 40 Orkestconcert. 4.45 lauserle. 5.00 Voor de kinderen. 535 Weer- erlchten. 6 00 Nieuws. 6.15 Sport. 630 uur lars- en Walsmuziek. 700 Wedstrijd in hel ertellen van sterke verhalen. 7.30 Instru- ïentaal kwartet. 8.30 Gev. programma. 9.00 fieuws. 9.15 Fragm. „Faust", opera. 1025 Vctenschappelijk overzicht. 10.40 Gramof. 11.00—11.03 Nieuw*. ENGELAND BBC Light Programma, 1500 en 247 m. 12« •ntsmuzlek. 12 45 Licht* mus. 145 Voor de kleuters. 2.00 Voor de vrouw. Zigeunerorkest en solUt. 3 30 Voor o* iten. 3.45 Lichte muziek. 415 ..Mr*. Dalei Dagboek". 4.30 Causerie. 4.45 Hoorspel. 7 00 adlojournaaL 7.25 Sport. 730 Klankbeeld. 8.00 Hoorspel. 8 30 Gev. muziek. 9 00 Gev. programma. 10 00 Nieuws. 10 20 uur y I have the pleasure". 11.00 Voordi-cht. i Orgelspel. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 124 en 484 m. .45 Gram. 12 30 We*rber. 12.33 Voor d* boeren. 12.40 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Licht* k. 1.45 Gram. 2.30 Dansmuziek S.0Ö En- les. 3.15 Gram. 3.40 Franse le« 4.00 is programma. 4 45 Gram. 5 00 Nieuws. 5.10 Gram. 5 15 Voor d* kinderen. 6.15 uur Iran. 6 30 Voor de soldaten. 7 00 Nieuv*. 30 Zang en plano 7.50 Causerie. 8.00 Frajra. Zwart* VJooitje*", opera 9.00 Klankbeeld. 9.3(1 Grsm. 10 00 Nieuws. 1015 Viool en 11.00 Nieuw». 11.05—12.00 Licht* mu ziek BRUSSEL 484 m. 05 Omroeporkest 1 00 Nieuw*. 1 15. JO. en 3 45 Cram. 4.30 Zang en piar.o 450. 4 46 en 6 30 Gram. 7 00 Omroeporkest. 7.40 Gram. 7 45 Nieuws. 8.CO Hoorspel. J0.C0 10.10 Gram. 10 56 Nieuw». 11.00 uur GramofooMnuzi**, Uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5