JHeutue geïtectfé (fieurmil c Straatsburg sloot gisteren, na veel praten, voorlopig zijn poorten Slechts 77 van de 125 leden waren op deze zitting aanwezig Koningin woonde gisteren een spel van de padvindsters bij Louwers voelt zich nog niet veilig, zelfs thuis niet Engeland zal regeringscommissie naar Perzië zenden Wist U Lonen en prijzen WOENSDAG 16 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adv ei tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. lONNEMENl 1.72 per ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. PIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STBL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste Jaargang No 9221 .SUurtvastici) Is ^«bitsen tnyn la tegfjenspoet* Van 1891 tot 1951 Verflauwde belangstelling DE EERSTE ZITTING IN 1951 van de Assemblée van de Raad van Europa werd gisteravond beëindigd. De vergadering betreurde, dat, „hetgeen tot nog toe tot stand is gebracht, de verwachtingen, aanvankelijk gewekt bij de oprichting van de Raad van Europa, niet in vervulling heeft doen gaan". Er waren 77 van de 125 leden der Assemblée van 15 Europese landen, vertegenwoordigende 280 millioen mensen aanwezig, toen deze teleurstelling tot uitdrukking gebracht werd. Franse, Italiaanse en Ierse parlementsleden hadden Straatsburg reeds verlaten voor de slotzitting, om in eigen land te kunnen deelnemen aan verkiezingscampagnes. De tendenz der meeste redevoeringen Europees leger een der be- Hoofdzakelijk had men bij deze zitting te maken met „pogingen". De belangrijk ste poging nu is geweest, het streven te verwerkelijken, om de volkeren van Europa en Noord-Amerika in een nau were gemeenschap samen te brengen. I Een andere poging was die, om de ban- den met het Britse Gemenbest en met de afhankelijke gebieden van Frank rijk. België en Nederland te versterken. Voorts werd een resolutie aangenomen, waarin de vorming van een Atlantische Raad wordt voorgesteld, welke een eer lijke verdeling van schaarse grondstoffen moet bewerkstelligen, om daardoor de wereldprijzen te verlagen. De Assemblée was van oordeel, dat de O E.E.S. zich voortaan meer met de toekomst dient j bezig te houden. Tijdens de defensie- debatten te Straatsburg werd o.a. voor Nederland het woord gevoerd door dr Bruins Slot. Zes pokkenlijders uit het ziekenhuis ontslagen Nieuw geval in Tilburg gesignaleerd Gisteren is in Tilburg een nieuw ge val van pokken geconstateerd. De bron kon worden opgespoord. Drie nieuwe contacten zijn ten gevolge hiervan in quarantaine gesteld. Zes patiënten moch- f ten gisteren het ziekenhuis verlaten. Van de 44 gevallen worden er thans nog 25 verpleegd. De toestand der patiënten is onverdeeld gunstig. 1200 Man ingeënt op de Volendam Het was gisteren extra-druk bij het vertrek van het emigrantenschip Volen- dam raar Canada, want 1200 van de 160Q passagiers moesten in Rotterdam bij de dokter „een schrapje halen", toen plotse ling de order afkwam, dat allen, die nog niet tegen pokken ingeënt waren elsnog gevaccineerd moesten worden Onder de passagiers bevonden zich 500 kinderen van 1 tot 12 jaar. 40 zuigelingen en 70 buitenlanders, o.a. Fransen. Belgen. No ren, Denen, Zweden en Duitsers- Het echtpaar T. Voerman uit Apeldoorn, dat in Canada in de landbouw gaat werken, vertrok met tien pleegkinderen. Dit zijn wezen en halfwezen van 10 tot 24 jaar. Met de passagiers van de Volendam inbegrepen zijn dit jaar reeds 7500 per sonen naar Canada geëmigreerd. Omdat nog velen op de wachtlijst staan, wordt -al onderhandeld over het charteren van enkele extra-schepen. De Volendam wordt op 24 Mei in Quebec verwacht. Vliegende trouwzaal boven Djakarta De ambtenaar: „Geef mij maar de begane grond" Op een hoogte van 10.000 voet boven Djakarta voltrok een ambtenaar van de burgerlijke stand een huwelijk. Deze on gewone plechtigheid werd vervuld aan boord van de Convair-liner van de G.I.A., die speciaal was gecharterd voor het huwelijk tussen Henry M. P. Bogmbach, een Amerikaans convair-deskundige, die bij de GIA is tewerk gesteld en de secre taresse van de technische dienst van de GIA, mej. Johanna M. W. Schilder. Onder het gebrom der motoren voltrok de heer I. M. L. Tobing, hoofd van de burgerlijke stand van Djakarta, het huwelijk, nadat hij eerst het voorgeschre ven huwelijksformulier in het Indone sisch en Engels had voorgelezen. Als ge tuigen fungeerden dr E. van Konijnen burg, directeur van de GIA en een Ame rikaan, David F. Fowler. Ook de bruids meisje waren geheel in de stijl van het gebeuren, nl. twee stewardessen van de GIA. mej. Wargaprawlra en mej. E. Sumarno. De commandant van de Convalr was de Engelsman Whelpdale. Verder bestond het gezelschap hoofdzakelijk uit familie- Ofschoon zowel de 35-jarige bruidegom als de 23-jarige bruid uiterst voldaan waren over de plechtigheid verklaarde de ambtenaar van de burgerlijke stand, dat hij in het vervolg toch maar weer de voorkeur gaf aan de begane grond boven lo'n vliegende trouwzaal. Typhus voor Roden de machtigste vijand Generaal-majoor Armstrong, chirurg van het Amerikaanse leger, heeft giste ren verklaard, dat aan de zijde van de vijand de typhus reeds zulke enorme afmetingen heeft aangenomen, dat hoogstwaarschijnlijk meer communisten door deze ziekte gedood zijn, dan door de wapens der verbonden troepen. Be halve door deze ziekte, worden Chine zen en Noord-Koreanen geteisterd door lepra, pokken en tetanus, aldus Ass. Mac Arthur de „nationale gast" van Japan De Japanse regering wil Douglas Mac- Arthur benoemen tot „Japans nationale gast" voor het leven. Het betreffende wetsontwea-p moet nog door het Parle ment worden goedgekeurd. langrijkste stappen naar de Europese eenheid zou kunnen vormen. De Neder landers te Straatsburg waren de overtui ging toegedaan, dat de Europese defen sie binnen de bestaande Pact-organisatie moet blijveft gedijen. De heer Bruins Slot was van oordeel, dat de militaire eenheid in de Noord-Atlantische organi satie moet worden gevormd, doch er moet tevens voor worden gezorgd, dat zij de N.A.T.O. zal overleven. Nog een week glassla naar Engeland De termijn, waarin glassla naar Enge land kan worden geëxporteerd, is met een week verlengd, zo heeft het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen mee gedeeld. De oude termijn is gisteren af gelopen. Voor 4 millioen groente naar Duitsland waarschijnlijk een bedrag van 1.1 millioen dollar (ƒ4,2 millioen) worden vrijgegeven voor de invoer van Nederlandse groente in Duitsland. Dit heeft een lid van de Ned. ambassade te Bonn meegedeeld. Oorlogstuig naar Ambon Rechtbank verklaart zich onbevoegd De Amsterdamse rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard, kennis te nemen van de civiele vordering van de heren Lokollo en Apono tegen de K P M-, waar bij zij vaststelling vorderden van de on rechtmatigheid van de aanvoer van oor logstuig en troepen der republiek Indo nesië naar Ambon tussen eind Septem ber en eind November 1950- De eisers zijn veroordeeld in de kosten, geraamd op f400. De rechtbank achtte zich niet bevoegd, de handelingen van een buiten landse mogendheid te beoordelen en was van mening, dat het vervoer van oorlogs tuig op zich zelf geen schade heeft ver oorzaakt en zonder mee geen gevaar kan opleveren. De rechtbank concludeerde daaruit dat van een onrechtmatige daad' in dit geval niet kan worden gesproken. Mr Jonkman voorzitter Eerste Kamer? Wanneer prof. Kranenburg zijn benoe ming tot lid van de Raad van State aan vaardt, is te verwachten, dat in zijn plaats tot voorzitter van de Eerste Ka mer benoemd zal worden het socialisti sche Eerste-Kamerlid mr J. A. Jonkman, oud-minister van Overzeese Gebiedsde len en oud-voorzitter van de Ned.-Indi sche Volksraad. Na de oorlog is het ge bruikelijk geworden, dat de voorzitter van de Tweede Kamer wordt benoemd uit de grootste fractie (de K.V.P.) en die van de Eerste Kamer uit de op één na grootste fractie (de P.v.d.A.) Bertha's huwelijk nietig verklaard De Bredase rechtbank heeft het hu welijk van Bertha Hertogh en de 22-ja- rige Maleise onderwijzer Mansoer Adabi nietig verklaard, nadat de Staat der Nederlanden zulks geëist had. Heel moeilijk „Ik vroegwat hebben jullie nodig, en dat noemden ze spionnage" JAN LOUWERS, nog maar kort thuis uit Tsjechische gevangenschap, voelt zich nog niet rustig in zijn huis te Eindhoven. Hij voelt zich niet veilig, ook niet in Nederland. En het is heel moeilijk, zo vertelde Louwers aan een verslaggever van het Alg. Dagblad, iemand die nooit kennis heeft gemaakt met toestanden zoals er achter het ijzeren gordijn zijn, duidelijk te maken wat dit allemaal is. Men weet, dat hij er kunstzijde ver-1 Louwers, „om de bevolking angst aan te kocht- voor dc AKU. Hij was voor de'jagen. En mij hebben zij genomen als -"log^al jaren in Tsjechoslowakije en j afschrikwekkend voorbeeld voor de bui de gelegenheid de taal te tenlandse vertegenwoordigingen. Het ge- val-Vogeler is net eender. Alleen be hoefde Nederland geen concessies te doen. Dat heeft Buitenlandse Zaken wel goed gedaan". leren. In zekere zin was hij een expert en hij had vele relaties. „Om zaken te doen moet men weten, wat de andere partij nodig heeft. Daarom vroeg ik: Wat hebben jelui het volgend jaar nodig van dit of van da*? En omdat mijn relaties goed waren ét mij vertrouwden, vertel den mij u^t. Maar dat is nu juist, vol gens de communistische opvattingen, spionnage. Iedereen uit het Westen, die in deze landen zaken doet, zal men het zelfde verwijt kunnen doen". Louwers werd gearresteerd en ver hoord. Men vertelde, dat Amerika er niets mee te maken had. wat Tsjecho slowakije produceerde of nodig had. „Goed", zei Louwers, „ik kan me voor stellen. dat men op een dergelijk stand punt staat, wanneer men met elkaar in oorlog is. Het is nu toch vrede, jelui wil len de vrede, in de straten hangen de spandoeken, waar dat op staat". .Neen", antwoordden de Tsjechen, „wij zijn in oorlog. Wij willen die oor log niet. De kapitalistische landen be dreigen ons voortdurend en daarom zijn wij in oorlog". De heer Louwers had eigenlijk al maanden tevoren zien aankomen, dat de buitenlandse vertegenwoordigers iets kon overkomen. Direct na de communis tische omwenteling werd normaal zaken doen verdacht. Alleen, hij had er geen hauw vermoeden van, dat hij het slacht offer zou worden. „De communisten hadden een serie processen nodig". Spcrarduiten van Belgische toerist in de Schie J. Holsbeek uit Haren (B.>, een van de Belgen, die met hun autobus aan de van Stolkweg bij Rotterdam in de Schie terecht kwamen, had al zijn spaar- duiten, frs 28.000 ongeveer 2000 meegenomen en in zijn vest geborgen. Toen hij een dag later tot bewustzijn kwam, was het geld weg. Bij de viering van het 35-jarig bestaan van het Nederlandse Padvindstersgilde op de Goudsberg te Lunteren werd giste ren door 800 meisjes het lekespel De Gildeboom opgevoerd. Het spel. geschre ven door mej. M. Bungenberg-De Jong uit Den Haag (bij de meisjes beter be kend als hopvrouw Rita), liet zien, hoe het N.P.G. ontstond en zich uitbreidde in de 35 jaren van zijn bestaan. Tenslotte wuifden de padvindsters met honderden rode, witte, blauwe en oranje vlaggetjes naar Koningin Juliana, voor wie ze, zoals in een deel der vorige editie reeds werd gemeld, in het begin van de dag hadden gedefileerd. Zoals voorts werd gemeld, opende de Koningin ook een aantal manden met postduiven, tien uit elk van de vijftien gewesten. Elke duif had een stukje van een geheime boodschap onder zijn vleu gel. Zodra in ieder gewest de boodschap compleet binnen was, werd deze over handigd aan de echtgenote van de com missaris der Koningin. Deze boodschap luidde: „Help Blauwe Vogels (dit zijn gebrekkige padvindsters - Red.) hun nest bouwen, doe mee aan het kruiswoord raadsel". De boodschap werd 's middags om 1.40 uur medegedeeld aan mevrouw Kesper, de echtgenote van de commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, nadat Staking in IJmuiden opgeheven Vanmorgen zijn de IJmuidense vislos- sers weer gewoon aan het werk gegaan- Gistermiddag heeft de vakbond onder handelingen gevoerd met de reders en het college van rijksbemiddelaars. Het college verklaard© toen. dat de nieuwe regeling van het loon niet bedoeld is als een loonsverlaging Mocht dit toch het geval blijken, dan zullen maatregelen genomen worden om dit ongedaan te ma ken. Op deze verklaring is het werk her vat. de postduiven van de Haagse Postdui%ren- vereniging alle in de Oranjestraat te Den Haag waren aangekomen. De „jubeldaad" van de padvindsters zal bestaan in het verkopen van kaarten met deze kruiswoordraadsels ten bate van de Blauwe Vogels. Gebroeders De Vilder voor R. v. C. De gebroeders A. F. en C- F. de Vilder, directeuren van de N.V. Amsterdamse Ballastmij, die van rechtsvervolging den ontslagen, zullen Zaterdagmorgen opnieuw voor de R. v. C. moeten schijnen, wegens het doen leveren werk verichten op vliegvelden bij de Duitse luchtmacht in gebruik. Tevens zal die dag terechtstaan de directeur van de Holl. Betonmij L. Doe- des, eveneens ontslagen van rechtsver volging. die het vliegveld Gilze-Rijen tij dens de bezetting vergrootte. Cisteren werd in Eindhoven offi cieel het zestig-jarig bestaan van Philips herdacht. De burgemeester van de Lichtstad, mr Kolfschoten, onthult het standbeeld van dr A. F. Philips. Twee broertjes onder auto gedood Man. vrouw en dochtertje ernstig gewond De 14-jarigs Ret en de 12-jarige Wim Knijnenburg werden dezer dagen te Deurne op de fiets gegrepen door auto van een passerende colonne Engelse militaire vrachtwagens. Zij werden vrij wel op slag gedood. Een 62-jarige dame. wonende aan dt Ceintuurbaan in Amsterdam, werd gis teren op de hoek Ceintuurbaan-Dusart- straat, toen zij weifelde bij het overs*e- ken, door een motorrijder aangereden. Bij aankomst in het ziekenhuis was zij xeeas overleden. De 51-jarige B. L. M. Ansingh van de Pleinweg te Rotterdam, zijn 39-jarige vrouw S. Ansingh-Prikker en hun drie jarig dochtertje werden gisteren ernstig gewond toen de personenauto, waarin zi. zaten, op het Amelandsepein te Rotter dam met «en taxi ia botsing kwam er omsloeg. Arrestant vluchtte uit celwagen in Amsterdam Gisteren is in de omgeving van de Muiderpoort in Amsterdam-Oost een arrestant van de parketwacht uit een arrestantenwagen ontsnapt. De toe dracht wordt onderzocht. Morrison heeft nog hoop Aanbod in een in krachtige bewoordingen gestelde nota Engeland zal voorstellen een regerings-1 optimistisch ten aanzien van de kans. Perzië te zenden een regeling van het conflict over de nationalisatie van de Anglo Iranian Oil Cy. Dit aanbod, aldus Ass. Press, zal vervat zijn in een, in krachtige bewoor dingen gestelde nota, die naar Teheran wordt gezonden, in nauw overleg met de Amerikaanse regering. Bevestigd wordt dat de parachutisten brigade, waarvan wy gisteren melding maakten, geconsigneerd is. De verloven der manschappen werden tijdens het Pinksterweekeinde ingetrokken. Sommi gen der manschappen moesten vandaag voor de medische keuring komen en an deren hielden springoefeningen uit vlieg tuigen. Te Washington is men slechts gematigd DAT de Ver. van staten- en raadsleden van de V V D. op 2 en 3 Juni in Zeist ver gadert met o.a- mr W. J. Geertsema uit Leiden en D. W. Dettmeyer uit Den Haag als sprekers. DAT in R'dam een maand gev. straf werd geëist tegen de 24-j. tandtechnicus W. van T. uit Dordt, die reeds eerder wegens dronkenschap achter het stuur tot een voorw. hechtenis van een maand was veroordeeld. DAT de V-V.D. een commissie heeft ingesteld voor het probleem van over heidssubsidies aan de kunst, onder voor zitterschap van D. W. Dettmeyer uit Den Haag en bestaande o.a. uit mr L. J. F. Wijsenbeek, mr H. van Riel, G. H. 's Gra- vesande, J. D. Ros en mej. mr M. M. F. van Everdingen (secr). allen uit Den Haag. DAT de Rijksgebouwendienst tracht de Ge van gentoren te Vlissingen, die bij de bevrijding werd beschadigd, nog dit jaar te restaureren. DAT mej. W. A. L. M. Hillen, directrice van de school voor maatschappelijk werk te Sittard, benoemd is tot officier O.-N. DAT het jaarlijkse congres van de Kon- Ned Middenstandsbond op 23 en 24 Mei in Delft wordt gehouden t g v. het 65-j. bestaan van de Delftse Handelsver eniging. DAT een helicopter en de ballon van het echtpaar Boesman o.m. te zien zullen zijn op de luchtvaartfeest ln Almelo op 15 Juli. DAT <fe comm. van het le reg. genie troepen, de luit-kol. der genie S- L. Hui- zer, morgen in Den Bosch zijn commando zal overdragen aan de luit -kol. van de gen. staf M. de Boer. DAT A. J. van Hooff. die op 1 Mei zijn 30-j. jubileum als burg. van Veldhoven (U.) vierde, op 61-j. leeftijd in Utrecht is overleden. DAT de Belg. ambassadeur in Den Haag. E. Graeffe. deze week in Limburg enkele industrieën bezoekt, o a. de Laura- en Willem-Sophie-mijnen. DAT de Amerik. officier ir Ch. V. M. uit Fontainebleau, tegen wie f250 boete was geëist wegens dood door schuld bij een aanrijding bij Maastricht, aldaar is vrijgesproken. DAT de Noordbrab. Mij van Landbouw op 30 Mei in Breda haar eeuwfeest viert- DAT J. W. Ducamdus uit A'dam giste ren aldaar Ned. kampioen herenkappen is geworden en de A'dammer F. Niebeg Ned. kampioen dameskappen. DAT de regering niet bereid is de voor oorlogse veerdienst Grevenbicht (Lim burg)Rothem (België) te herstellen, hetgeen blijkt uit het antwoord van mi nister Lieftinck aan het Tweede-Kamer lid Peters (KVP). DAT Th- J. W. van Hinsberg te Val kenburgHouthem benoemd is t burg. van Nieuwstadt (L-). DAT de „rode deken" van Canterbury, dr Hewlett Johnson, die zou spreken op vredesmanifestaties in Den Haag en R'dam. de toegang tot ons land is ge weigerd. daar men een anti-Ned. rede verwacht. DAT minister Stikker, blijkens zijn antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Wagenaar (Comm.), geen Ame rikaans verzoek tot het betuigen van in stemming met bombardementen op grote schaal in China heeft ontvangen. DAT 't Benelux-jongerencomité (secr voor Nederland Nassauplein 38, Den Haag) dezer dagen in Antwerpen ver gaderde en een beroep zal doen op alle jongeren om zich aan te sluiten. DAT CL Hunter van de EC.A. dezer dagen naar de Ver. Staten zal reizen voor het gebruikelijke halfjaarlijkse con tact met vooraanstaande personen van het Marshall-plan. DAT het verbouwde museum van het Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart aan de Rochusfenstraat te Rotter dam is heropend. DAT de opsporing wordt verzocht van de 34-jarige chauffeur E. A. Kok uit de Sonoystraat 66 te Utrecht, die sinds 6 Mei wordt vermist DAT telers van vroege aardappelen tot 1 Juni bij de Stichting voor de Landbouw (Anna Paulownastraat 22, Den Haag) ontheffing van de driejaarlijkse teeltwis seling kunnen aanvragen en het betref fende perceel vóór 20 Juni gerooid moet zijn. DAT 25 mossel vissersschepen uit Brui- nisse gisteren naar de Waddenzee ver trokken om daar de mosselcultuur te gaan uitoefenen. DAT Gerben Sonderman bezig Is het nieuwste type Fokkervliegtuig, de S 14, een eenmotorige straal-trainer, in te vliegen en de eerste officiële vlucht .Vrijdag zal geschieden. door „regeling" het geschil met Perzië te kunnen beslechten. In Britse kringen oordeel, dat premier Mossa- deq zich heeft laten intimideren door de communistische Toedeh-partij. communistisch bewind zou het verlies der rijke olievelden in het Westen be tekenen, ten gunste van Rusland. De gemengde Perzische oliecommissie heeft besloten, dat de Anglo Iranian zich „wegens de nietigheid der olie-conventie van 1933, welke het Iraanse volk werd opgedrongen", niet kan beroepen op de bepaling van deze conventie over ar bitrage. "|\TENIGEEN onder ons voelt de span- ning tussen zijn netto-inkomen en de prijzen terdege en vraagt zich daarom af. of een prijsbeheersing. gelijk we die gekend hebben, niet weer dient te wor den ingevoerd? Ten einde die vraag te beantwoorden, moeten we analyseren, welke elementen de hoogte van de prijs bepalen, en dan nagaan of het mogelijk zal zijn, elk of enige van die elementen door prijsbeheersende maatregelen aan banden te leggen. Het prijspeil zien we dan globaal op gebouwd uit de delen: ondernemersinko- i, werknemersinkomsten en grondstof- kosten. Ten aanzien van het eerste deel valt op te merken, dat de centrale werk geversorganisaties op 15 Maart een be roep deden op hun leden, zich ten aan- van de volledige doorberekening van de loonsverhoging beperkingen op te leg gen gelijk aan die, welke de regering aan de handel heeft toegestaan. De ondernemersinkomens staan overi gens in zekere zin al onder controle van de minister van Financiën namelijk door de fiscale maatregelen. Voor deze groep kort geleden een verhoging van de inkomstenbelasting voorgesteld. Met de werknemersinkomsten is dit niet geschied. Over deze categorie kunnen we verder kort zijn, daar we weten, dat hierom trent de overheid, in overleg met de Stichting voor de Arbeid en de Vakver enigingen, steeds overleg pleegt, hetgeen een vorm van prijsbeheersing voor de lo nen en salarissen genoemd kan worden. landse. Het eist voorzeker zelfbeheersing van beide genoemde groepen van de be volking om zich te houden aan de semi- prijsbeheersing van hun inkomsten. Het dringt gelukkig in alle gelederen van volk door, dat ons land er groot be lang bij heeft, als de prijzen van de te exporteren producten laag blijven, ten einde daarmee de in te voeren goederen te kunnen betalen. Dat het inzicht omtrent het eigenbelang van de bevolkingscategorieën de zelfbe heersing bevordert, is reeds te consta teren. De moeilijkheid bij de export van onze producten ontstaat namelijk voor een belangrijk deel door het luxe karak ter ervan, hetgeen in een tijd van prijs stijging veelal betekent, dat het buiten land die soort eindproducten, zoals bol len. planten, alleen accepteerte als ze re latief goedkoop zijn. Wij bezitten niet voldoende grondstoffen voor onze zoge naamde basisindustrieën en deze moeten wij sinds de oorlog in Korea tegen veel sterker gestegen prijzen kopen dan waar tegen we onze exportproducten verkopen. Zo komen we tot de kern van de hui dige moeilijkheden met de lonen en prij zen. De te importeren goederen zijn ii» de loop van 1950 in totaal f 1 milliard duurder geworden dan zij in 1949 waren. Hierop toch zullen prijsbeheersende maat regelen geen invloed kunnen hebben, ten- denkt aan regeringssubsidies, die heden tot f 15 millioen gelimiteerd zijn. teneinde de begrotingstekorten van de overheid te beperken en tenzij men denkt internationale regelingen. Deze laot- zijn in een beginstadium en zullen zeker effect hebben. Onze voorlopige-eon- clusie is derhalve, dat een strenge prijs beheersing. zoals we die kenden, geen zal hebben, en dat de huidige be heersing van lonen, salarissen en onder nemersinkomsten voldoende geacht kan worden. "FtEZE conclusie wordt nog versterkt door het feit, dat onder de huidige omstandigheden voor de gemeenschap angrijk prijsbeheersings- en dis tributie-apparaat, mede gezien de door de overheid nagestreefde versobering, te kostbaar zal zijn. Daarbij dient bedacht te worden, dat het publiek op de maatregelen van een prijsbeheersings- en een beperkt distri butie-apparaat als volgt zal reageren: De bezorgdheid zal namelijk ontstaan, of niet goederen onder de distributie- beschikkingen zullen komen te vallen, en het gevolg is dan. dat zich een sterke vraag op de nog vrije consumptiegoederen zal richten, hetgeen dan voor die goede- zeker tot groter verbruik en prijs stijging gaat leiden, terwijl de Sociaal- Economische Raad juist consumptiebe perking gewenst acht. Slechts een kost baar alles omvattend distributie-systeem kan dit voorkomen, en derhalve heeft een beperkte distribuering geen zin. Voorts merken we nog op, dat de vrij making van het Inter-Europese handels verkeer onoverkomenlijk belemmerd wordt, door een stelsel van prijsbeheer sing en distributie en dat het tevens nog tot consequentie zal hebben, dat de prijs- verlagende binnenlandse concurrentie belet wordt. Het effect van die concur rentie op de prijzen is volgens een rap port. aan de Sociaal-Economische Raad uitgebracht, van groot belang gebleken. Waf denkt u dat Gromyko hier applaudisseert voor de gisteren ge houden zitting van één minuut van de plaatsvervangende Grote vier"? Nee, hij klapt voor een doelpunt, dat Rusland in Parijs scoort in de basket ball-wedstrijd tegen Tsjecho-Slowa- kije. Toch schijnt hij het hele gedoe door een donkere bril te bekijken. Indonesië en 't embargo op rubber De voorzitter van het Indonesische parlement, mr Tamboenan. heeft klaard. dat wanneer de VN. besluiten tot een embargo op rubber tegen rood China. Indonesië als lid, zich daaraan zal houden. Prinses Wilhelmina kocht schilderijen Prinses Wilhelmina bezocht gisteren het Centrum voor kunst en cultuur aan de Loolaan te Apeldoorn, waar de kunst schilder J. Dijkstra exposeert. Zij kocht drie schilderijen van Dijkstra voor haar particuliere verzameling. Laatste militairen uit Soerabaja De laatste Nederlandse militairen heb ben 9 Mei j.l. per vliegtuig Soerabaja verlaten, nl. lt-kolonel Keuning. luite nant Swaan. sergeant majoor Plugge en soldaat Ark. Kolonel Bambeng Soegeng en de Nederlandse commissaris hebben hun uitgeleide gedaan. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Opklaringen en over- - wegend droog weer. In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige wind tussen Noord en Noordoost Van. nacht kouder, morgen over dag over het algemeen ieta hogere temperaturen dan vandaag. (Op- gemaaV* te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.45—20» maat» onder IM, op 1540 U M«< VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1