Kleurrijke stoet trok door bloeiende Keukenhof Nieuwe spoorboekje vermeldt weer vele verbeteringen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 DINSDAG 15 MEI 1951 Jacoba-zèli kwam weer eens een kijkje nemen Jacoba van Beieren, die al zo vele toeristen en dagjesmensen vijf op haar landgoed Keukenhof heeft laten ronddolen om van de bloemenpracht met voUe tengen te genieten, heeft Zaterdagmiddag zelf een bezoek gebracht aan dit lustoord. Zij heeft dat niet alléén gedaan, zoals een adellijke dame nu eenmaal genoodzaakt is te doen, en was behalve natuurlijk van haar echtgenoot Frank van Borselen vergezeld van een aantal andere adellijke dames en heren. Daarbij kwam dan ook nog een handjevol pages, voetknechten en een valkenier (met échte valk!). De schone Jacoba vertrok kasteel Keukenhof, waar eei niemeester" in een confectie-pakje de order gaf „Dames links" en twee ruiters van de rijkspolitie al eens ongeduldig omkeken of er al schot kwam in het formeren van de adellijke optocht. Voor de ingang van Keukenhof ontmoetten de kleurig geklede edelen een voor Keuken hof se begrippen slechts matige belang stelling van de zijde van het „gemene" volk. Slechts enkele handen klapten aarzelend toen de hooggeboren vrouwe en haar gemaal, hoofdbuigend voor een laaghangende tak, passeerden. Gelukkig voor de nobele mannen en vrouwen was ook de belangstelling op de bloemententoonstelling nog maar zo zo en kon het gezelschap ongedwongen genieten. De talrijke mannen van de rijkspolitie hadden wel met verlof kun nen gaan, al is zo'n dienst op Keukenhof met het prachtige weer niet ongezond. „Keukenhof" haalde record Hét totaal aantal bezoekers In 1950 van „Keukenhof" 325.000 is nu reeds overschreden, en wel gistermorgen om half 12. De gelukkige was de Amsterdam se verpleegster J. Dingemanse, die een Delfts-blauw bord in ontvangst mocht nemen. De drukte in de boUenstreek heeft zich ook gisteren voornamelijk geconcen treerd op „Keukenhof', waar men meer dan 50 000 bezoekers kreeg te verwerken. Er waren ook veel buitenlanders, vooral Duitsers en Belgen. Woubrugge werd marine-haven Toch nog een behoorlijk aantal zeil- liefhebbers was gisteren in Woubrugge present, toen de afdeling watersport van de personeelsvereniging van het minis terie van Marine haar nieuwe watersport centrum aan de Boddens Hosangweg in gebruik nam. Na een welkomstwoord van de voorzitter, mr H. de Groot, sprak de heer J. J. van Houten, secretaris generaal van „Marine". Hij wees op de betekenis van de sport, waarin men de mens in al zyn schakeringen leert zien. Daarna brak hy de clubvlag, waarmee hij het centrum geopend verklaarde. Ook burgemeester Van Wageningen uitte zyn vreugde over de komst van „Marine" in zijn gemeente. Eerst stond admiraalszeilen op het pro gramma. 's Middags vonden de wed strijden plaats, waarvan de uitslagen zijn: Behendigheidswedstrijden: 1. H. Wes ter (eigenaar van de jachtwerf): 2. R. Smole; 3. Groen; 4. G. Kotte. Vergrote B.M. (16 m2): 1. R. Smole 2. G. Kotte. B.M. 12 m2: 1. Doze. Gecombineerde start- en zeilwedstrijd: 1. mej. Reis; 2. H. Wester; 3. L. Brijder. Jongensdag op Duinrell De ring Valkenburg en omstreken van jongensclubs van C.J.M.V. hield gisteren op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar een jongensdag. Ds Beker van Wassenaar opende. *sMorgens vonden de individuele spelen plaats en na een gezellige buitenmaaltijd kwamen de groepsspelen aan de beurt. Er is fel gestreden. Uitslagen: Kussenslaan: 1. G. Visser, 2. J. de Mooy, 3. J. v. d. Luit. allen Oegst- geest; touwtrekken: 1. N. Bregman, 2. G. Stammers. 3. J. de Lange, allen Voor schoten. afd. Rijndijk; fietsenrace met hindernissen: 1. G. Overduin, Voorscho ten, 2. W. Veloo, Voorschoten afd. Rijn dijk, 3. W. Brussee, Rijnsburg; zaklopen: I. G. Moot, Voorschoten, afd. Rijndijk; 2 B. van Rossen, Idem, 3. G. v. d. Mey, Rijnsburg; „eerst aan de trein": 1. B. den Boef. Voorschoten, 2. W. Oosterling. Was senaar, 3. D. Peters, Voorschoten; 1000 m hardlopen: 1. G. Overduin, Voorschoten; 2. M. de Jong, idem. 3. W. Veloo, Voor schoten, afd. Rijndijk: 100 m: 1. H. Veld- huyzen, Voorschoten, 2. M. Verhaar, Voorschoten, afd. Rijndijk; 3. J. de Wit, Oegstgeest; vier maal 100 m. estafette sen.: 1. Voorschoten, afd. Rijndijk 1. 2. idem II; vier maal 100 m estafette jun.: 1. Voorschoten, 2. Wassenaar; voetbal sen.: 1. (zilveren wisselbeker) Voorscho ten afd. Rijndijk. 2. (zilveren medaille) Oegstgeest I; voetbal jun.: 1. (bronzen voetballer) „Voorwaarts". Voorschoten, 2. (zilveren medaille) „Jonge Kracht", Voorschoten. De voorzitter van de ring. de heer H. v. d. Nagel te Voorschoten, sloot •Siteg* Ook tijdens de rondrit op Keukenhof, waar de paarden van Jacoba's gevolg ln schoonheid wedijverden met de tentoon gespreide flora, bewaarden de poorters en poorteressen uit binnen- en buiten land een plechtig stilzwijgen Götzen en Jonkers naar Washington Staatssecretaris Götzen en het hoofd van de Westindische afdeling van het ministerie van Uniezaken Jonkers, die een reis hebben gemaakt door Suriname en de Antillen, zijn Zaterdagavond van Curacao naar Washington gevlogen. Nat. Verbond protesteert tegen moorden in Indonesië Het Natiodaal Verbond heeft Zaterdag fel geprotesteerd bij H.M. de Koningin en de regering tegen de toenemende moordpartijen op landgenoten in Indo nesië en heeft dringend verzocht om krachtige stappen. Jacoba van Beieren maakte Zater dagmiddag met haar kleurrijk ge volg een tocht door de pracht van haar eigen landgoed. De vertegen woordiging van het „gemene" volk maar schraal, maar nu had het hoge gezelschap ook volop ge legenheid om zelf eens van al het schoons te genieten. Foto N. van der Horst. Doden van Meidagen '40 werden herdacht Plechtigheden op verscheidene plaatsen Op de Tweede Pinksterdag 14 Mei, de dag van de Nederlandse capitulatie in 1940 werden in verscheidene plaat sen in ons land de doden van Mei 1940 herdacht. Zo waren op de Grebbeberg oud-strijders van het 8e regiment infan terie, het stamregiment dat in de Greb- belinie werd ingezet, met vele hoge mi litairen bijeen. Mr B. Coops, voorzitter van de Vereniging 8 R.-I., generaal Dürst Britt, ds J. Gerritsen en kapelaan W. Joosten voerden het woord. Op het soldatenkerkhof te Katwijk aan Zee werden gistermiddag de gevallenen herdacht van het voormalige 4e regiment infanterie en het 4e depót bataljon uit de Meidagen van 1940. 's Morgens wer den herdenkingsdiensten gehouden in de Hervormde en de R.K. kerk. Na de plech tigheid op het kerkhof vertrok men naar Valkenburg, waar eveneens militairen zijn gesneuveld. Het comité oud-strijders van het korps pontonniers en torpedisten hield een plechtigheid in de Benthienkazerne in Dordrecht. In Katwijk aan de Maas en in Heumen werden de doden van 1-26- Reg.-Inf. herdacht en in Willemstad de vele Belgen, die op 30 Mei 1940 bij Wil lemstad verdronken toen zij als krijgs gevangenen per boot werden vervoerd. zullen weer de oude naam Rheingold- Express dragen. De nachtboot van Hoek van Holland zal voortaan een uur later vertrekken, n.l. om 23.50. De grootste versnelling is bereikt by de HollandScandinavië-express, die op 20 Mei tot Kopenhagen uisluitend één- dagverbinding worden zal. HollandTwente volgende week electiisch en sneller naai het buitenland T~\E ZOMERDIENSTREGELING van de Spoorwegen, die op 20 Mei a.s. -L' ingaat, brengt weer verschillende verbeteringen. De belangrijkste is wel dat Twente, zoals reeds gemeld is, volgende week een electrische treinverbinding krijgt met het Westen, doordat de electrificatie van de lijn AmersfoortEnchede/Oldenzaal dan een feit is. Maar ook elders in het land komen er verbeteringen. De lijn BarneveldEdeWageningen wordt weer in gebruik genomen met electrisch materieel. Op de lijn Roosendaal Antwerpen gaan electrische treinen rijden. Rotterdam krijgt een betere verbinding met Maastricht. Op de electrische lyn RotterdamPijnacker Den Haag wordt op werkdagen ook 's avonds de halfuurdienst ingesteld. In het verkeer HollandTwente zul len per dag in belde richtingen acht sneltreinen in een tweeuurdienst en vier exprestreinen, alle getrokken door elec trische locomotieven, gaan rijden. De sneltreinen zullen afwisselend rijden naar en van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De exprestreinen (bestaande uit de nieuwste doorgangsrijtuigen) zul len op het baanvak AmsterdamEn schede rijden. De sneltreinen naar en van Enschede zulle» (even als de tweeuurssneltreinen HollandGroningen na 20 Mei te Gouda) niet meer worden gecombineerd of ge splitst. De treinen zullen dus in hun geheel óf naar Den Haag óf naar Rot terdam komen of van daar vertrekken. De steden die door een trein niet recht streeks worden bediend, zullen echter door een apart electrisch treinstel toch verbinding hebben met deze trein. Het bezwaar van het overstappen te Gouda wordt door de verkregen tijdwinst rijke lijk vergoed, meent men. De op Zon- en feestdagen lopende snel trein Den HaagAlmelo wordt doorge trokken naar Enschede en krijgt in Gouda aparte aansluiting van Rotter- De Maandagse ochtendtrein van 7 uur 52 uit Den Haag naar Dordrecht zal voortaan op alle werkdagen rijden zon der stoppen tussen Rotterdam en Dordt De Dortenaren krijgen de verlangde late avondtrein uit Rotterdam (vertrek 23.59). Deze trein stopt aan alle tussen stations en rijdt door tot Roosendaal. De een uur vroeger vertrekkende trein van Dordt naar Roosendaal vervalt echter. Maastricht krijgt tweemaal per dag een doorgaande verbinding met Rotter dam via de kortste route (over Breda). In Rotterdam is er onmiddellijk aanslui ting naar Den Haag en Amsterdam. Van Rotterdam naar Maastricht is er één doorgaande verbinding per dag. i Zoetermeer zullen in het vervolg op werkdagen zes treinen Cs Zaterdags zeven) stoppen. Buitenland Het gehele jaar door zullen er dage lijks vier verbindingen Amsterdam Parijs zijn. Tussen Roosendaal en Am- sterdam-C, komt een tweeuurdienst. De dagsneltreinen AmsterdamEindhoven LuikBazel zullen ruim een uur wor den versneld. De verbinding EngelandZuid-Duits- landItalië, lopende over Hoek van Hol land, wordt tot Bazel ruim twee Koningin Juliana tot de moeders: Door ontgoocheling heen liefde behouden de Ter gelegenheid van Moederdag heeft Koningin Juliana op Eerste Pnksterdag via beide radiozenders de moeders toegesproken: Gevraagd, om enige woorden te spreken op deze moederdag, geef ik daaraan graag gevolg en zou dan de volgende gedachten aan u voor wil len leggen. Wij moeders dragen een zeer ern stige verantwoordelijkheid in deze tijd. In de tegenwoordige wereld wordt iedereen meer en meer tot specialist gemaakt. Het hele leven wordt meer en meer uiteengerafeld tot in kleine onderdelen en voor elk daarvan wordt afzonderlijke vakkennis ver eist. Wij moeders, of wij nu een be roep hebben in het openbare leven of het moeilijke beroep van huisvrouw, zijn allen zelf specialisten. Maar al leen als moeders moeten we het leven als geheel zien. En zo kunnen we de wereld helpen, de gemeen schappelijke taal van het leven te verstaan en te spreken. Een moeder is iemand, die het leven heeft geschonken aan iemand anders. Zij moet de verantwoordelijkheid dragen voor die jonge levens. Zij zou daar eenvoudig niet onderuit kunnen, zelfs al zou zij willen, zij moet die last wel op haar schouders nemen. En zo is zij op uitzonderlijke wijze toegerust het zout der aarde te zijn van onze aarde, die zo'n nauw ver weven gemeenschap is geworden, dat zij het niet langer verdragen kan niet verenigd te zijn of liever, ondrage lijk lijdt door verdeeld te zijn. Een moeder weet onverstoorbaar te blijven temidden van beroering, dat wil zeggen, een warm hart te com bineren met een koel hoofd. Zo kan zij de vaders en hen, die geen ouders zijn, helpen moeilijkheden op te los sen met werkelijkheidszin. Dit zou men kunnen noemen: met wijsheid. Maar dat kan niet gebeuren zonder een warm, liefdevol hart. Wij moeders weten heel goed, dat wij niet allen toegerust zijn met een hart, dat genoeg liefheeft, wij weten dat maar al te veel van wat liefde genoemd wordt, in werkelijkheid zeer zelfzuchtige trots is en dat de mensen maar al te vaak het onmogelijke eisen van hun kinderen, teneinde zich zelf verheerlijkt te zien in hun eigen kroost. Wat wij moeten hebben is een hart, dat zijn liefde behoudt door iedere ontgoocheling heen, tegen ieder blijk van ondank in, en een liefde die daar zelfs reiner en sterker door wordt. Op deze moederdag, die zulk een bijzondere achtergrond heeft, omdat het tevens Pinksterdag is, wens ik ons allen, U en ook mijzelf, de geest van liefde en van wijsheid toe, die wij nodig hebben op onze bijzondere plaats in onze gezinnen en in de wereld. Het Woord iundament voor het onderwijs Wijdingssamenkomst Chr. Onderwijzers in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) Aan de vooravond van de 98e alge mene vergadering die vandaag en mor gen door de Vereniging van Christelijke Onderwijzers in het Scheveningse Kur- haus is belegd, woonden gisteren de deelnemers in de Grote Kerk een wij dingssamenkomst bij. waar dr G. P. van Itterzon en ds B. Rietveld spraken over: „Het Woord op School" en ,.De vrucht des Geestes voor de school". Het meest typerende van de Christe lijke feestdagen, zoals Pinksteren, aldus dr v Itterzon, is, dat dan het Woord wordt gehoord en door ieder in zyn eigen taal verstaan. Er is niets wat zo ontroert als de boodschap van het Evan gelie. Maar hoe staat het met het Woord op school, in de alledaagse sfeer van het gewone werk? In Handelingen 2 staat: „U komt de belofte toe en Uwe kinde ren" en daarom spreken wij van het Woord op school. Juist nu allerlei stro mingen trachten vat te krygen op de mens. moet het Woord het onderwijs tot fundament dienen en daarby moeten we als mensen tegenover elkaar staan. Want we hebben eigenlijk geen kinderen voor ons. maar grote mensen van later: doc toren, burgemeesters, Kamerleden. Geen vader en geen moeder heeft soms zoveel te zeggen als de onderwijzer of onderwijl Hun werk is mooi, omdat zij in dit opzicht dienaar mogen zijn van Jezus Christus; zij moeten zich daartoe verdie*- in het Woord en daarvan de vruch ten brengen. Op deze vruchten wees vervolgens ds Gescheiden vrouw zwaar mishandeld De 36-jarige M. te Maastricht heeft Za terdagmiddag zijn vroegere 52-jarige echtgenote zodanig mishandeld, dat de vrouwin levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis St Annadal moest worden overgebracht. Het paar was se dert drie jaar wettelijk gescheiden en sindsdien woonde M. bij zijn ouders. Hij probeerde enkele malen de verhouding te herstellen, doch de vrouw wilde daar van niets weten. Tegenover de politie had M., die reeds meermalen we gens mishandeling en andere misdrijven is veroordeeld, gezegd, zijn vrouw te zullen vermoorden. Mej. T. leefde daar om voortdurend in angst en hield ra men en deuren gesloten. Toen een buur vrouw haar bezocht, maakte M. Zater dag van de gelegenheid gebruik om naar binnen te dringen. Hij wierp de vrouw op de grond en schopte haar te gen gezicht, hoofd en borst. Buren waar schuwden de politie, die de man arres teerde. Oud-strijders herdachten gesneuvelden van 4 R.I. Geen plaats voor pessimisme of defaitisme Veel leden van het voormalige 4 R.I. i het 4e depót bataljon herdachten gis teren de in de Meidagen rond Valkenburg gesneuvelde kameraden. In de morgen- had in de Herv. kerk te Katwyk aan den Rijn een herdenkingsdienst plaats, waarin voorging de oud-Iegerpredikant, s J. G. van Ieperen van Katwyk aan Zee. Deze sprak naar aanleiding van Esther 927a en 28a. Wat voorbijging aan nood s niet tevergeefs geweest. Voor defaitisme en pessimisme mag geen plaats zijn. aldus ds Van Ieperen. De dienst werd ook bijgewoond door kolonel b.d. H. D. Buurman, commandant het vroegere 4 R.I., door lt.-kol. B. Tesink, commandant van het vroegere 4e depót bataljon en door het volledige college van B. en W. van Valkenburg. In de R.K. kerk had een soortgelijke plech tigheid plaats, waarbij pater Van den Berg een prediking hield. In de loods aan Cantineweg werd een koffiemaaltijd gehouden en de oude kameraden haalden veel herinneringen op. Op het soldatenkerkhof werden de plechtigheden gehouden onder leiding van adjudant J. Hoogeveen. Kolonel b.d. Buurman legde een krans en sprak een korte reden uit. „Ik had dit terrein als begraafplaats gekozen, omdat de mannen hier zo vele malen hadden geoefend", zei kol. Buurman. Omdat het in de uitbrei dingsplannen van Katwijk ligt, deed hij een beroep op het gemeentebestuur om deze plaats te bewaren. De kolonel was verblijd, dat de dodenwacht was betrok ken door leden van het oudste wapen in Nederland, de Marine, dat opgericht werd op advies van admiraal De Ruyter. p Namens het gemeentebestuur van Kat- korter. Dg tot Bazel gaande rijtuigen wijk legde de loco-burgemeester, methou der H. P. Bloot een krans. Ook de heer J. C. Tieleman vertegenwoordigde het ge meentebestuur. Na twee minuten stilte las ds Van Ieperen een gedeelte uit 1 Cor. 15 en bad hij het Onze Vader, waarop een défilé langs de graven werd gehouden. Vervolgens vertrokken de oud-strijders hun familieleden naar Valkenburg of Rijswijk, waar eveneens herdenkingen werden gehouden. Rietveld: op de algemene gezindheid, die liefde is en de innerlijke gesteldheid van de Christen. Deze eigenschappen beho ren ook die van de paedagoog te zijn en hy dient ze te verwerven door omhoog te zien. De meesten van ons zijn echter niet werkelijk bereid ons leven te laten vormen door de Heilige Geest: onze liefde, onze vrees en onze blijdschap zijn, niet die van Jezus Christus. Het aller hoogste verzuimt de onderwijzer maar al te dikwijls te brengen, want dit aller hoogste is niet de liefde die wordt opge wekt door iets sympthieke in een kind, maar de liefde voor een kind dat niets aardigs heeft: de liefde van Christus. Nieuws van en voor Katwijk Voor Haak-In Het gemeentepersoneel secretarie, be- -ijven, politie en brandweer bracht voor Haak-In een bedrag van f 324.33 bijeen. KATWIJK AAN DEN RUN Vanavond voetbalwedstrijd Hedenavond wordt op het K.R.V.-ter- :in aan de Sandtlaan een voetbalwed strijd gespeeld tussen het personeel de veiling en een dito elftal uit Roelof- arendsveen. KATWIJK AAN ZEE Straks het zeegat uit De drukte in het Prins Hendrikkanaa! is in de afgelopen maanden groot ge weest. Vele loggers hebben hun jaarlijkse beurt gekregen. De drukte is nu haast achter de rug. Schilders geven nog vlug hier en daar een eerst vergeten onder deel een kwastje. Tonnen worden aar boord gerold, grote kabels op hun plaats gebracht. Kortom: zelfs een leek op vis- serygebied ziet, dat er iets te gebeuren staat. Nog deze week zullen de loggers met hun blanke spiegels en prima tui gage de moeizame tocht gaan onderne men naar de IJmuidense haven, om daar het zeegat uit te gaan. In Scheveningen en Vlaardingen wordt natuurlijk even hard gewerkt aan vloten. De bemanningen van de schepen hier en daar maken zich gereed om plunjezak weer op de nek te nemen Wy vernamen deze week, dat dit Jaar nog meer KatwUkse vissers op de Vlaar- dingse vloot zullen gaan varen, omdat de reders niet voldoende Vlaardingse zeelieden aangemonsterd kunnen krygen. Ds A. K. Straatsma komt spreken Vrijdagavond om 8 uur spreekt in de Oranjezaal ds A. K. Straatsma van Den Haag in een begroetingssamenkomst voor de jonge lidmaten over: „Gestrand en toch behouden". Voor de kerkvoogdü De extra-collecte in de Ned. Herv. Gemeente voor de kerkvoogdij heeft f 150,45 opgebracht Groothandelaar en visventer Voor het diploma vakbekwaamheid groothandelaar in vis slaagde de heer in der Plas, voor het examen vis ter de heer P. van Duijn, beiden alhier. Koude werkelykheid Ondanks het koude, winderige trokken tamelijk veel fietsers naai zeekant Het verblijf op het strand echter niet aanlokkelijk, zodat het bij kort bezoek aan de boulevard bleef. V isserijgolfjes Welke Katwijkse loggers op 22 Mei uitvaren De Katwijkse schepen, die op 22 Mei als eerste zullen uitvaren om jacht te maken op de nieuwe haring zijn: KW 42, KW 43. KW 110, KW 15 of KW 44 van N.V. Rijnstroom; KW 168 van N. Parlevliet Jr; KW 20. KW 32, KW 49 en KW 29 van N.V. Kennemerland; KW 78 van N.V. De Drie Haringen; KW 47 en KW 54 van N. Haasnoot; KW 173 en KW 50 van D. Ouwehand Azn; KW 14, KW 23 en KW 138 van N.V. v.h. A. den Duik; KW 144 van N.V. v.h. G. den Duik; KW 18 en KW 83 van Gebr. Den Dulk's Handelsmaatschappij; KW 67 van N.V. Noordstar; KW 167 en KW 130 van N.V. Nederland; KW 151 van N.V. Toe nadering; KW 163 van N.V. Insulinde; KW 127 en KW 175 van Joh. Parlevliet; KW 56 van N.V. v.h. C. Ouwehand Sr; KW 33 van „Rotterdam"; KW 70 van Joh. Schoonenberg; KW 2. KW 3 en KW 9 van C. V. Meerburg; KW 161 van Gebr. Taat. In totaal varen er dus 34 schepen uit. Staking in de IJmuidense vishal Nadat het al een paar dagen onrustig is geweest in de IJmuidense vishal, kwam het vanmorgen tot een uitbarsting als gevolg van de ontevredenheid onder de vislossers over de bindende regeling van het college van rijksbemiddelaars ten aanzien van het vis lossen. Hierbij wordt bepaald, dat in het vervolg niet langer de besommingen van de schepen als maatstaf wordt aangehouden voor het loon van de vaste en losse vislossers. maar dat het aantal geloste kisten de basis aangeeft. Er is dus overgescha keld op prestatieloon. Gistermiddag al bleek tijdens een ver gadering van de vakgroep vislossers, dat men weinig zin had om op deze voor waarden aan het werk te gaan. Te meer. daar de beruchte zootjes-regeling vol gens de vislossers door het college van rijksbemiddelaars volkomen fout is op gelost. Er ontstond vanmorgen vroeg een staking, waardoor de vele schepen, die zoals elke Maandag lagen, ongelost moesten blijven. Wat er morgen komt Behalve de Bergen, die Zondagmiddag binnen kwam om toch maar vooral op tijd te zijn voor de middenweekse mankt, kunnen nog worden verwacht de Maria van Hattum van IJsland met 2500 kisten w.o.' 1000 makreel: de Simon de Danser met 1500 kisten en dus de Ber gen, die 2000 kisten heeft, w.o. 1300 ma kreel. IJsland biyft in trek De Assan Reis is een paar dagen voor reparatie en ketelbikken uit de vaart ge weest, maar zal daarna weer prompt Kolonel b.d. H. D. Buurman, oud-commandant van het voormalige vierde Reg. Inf., spreekt bij de kranslegging op het soldatenkerkhof te Katwijk. Foto D. Krugt. naar de Llslandvisserij vertrekken uit het feit, dat de Claes Compaen vandaag al weer heen is, blijkt wel, dat ze het bij de N.V. Verre Visserij Maat schappij niet zo heel gauw opgeven Zaterdag nog een kleine opleving De Zaterdagmarkt heeft een paar teringen, vooral in de plat- en de fijn- vissector nog een klein duwtje omhoog gegeven, maar de makreel zakte weer een paar keer door de markt, zodat byv. de Herman de helft van zijn aanvoer vasthield tot vandaag. Maar vandaag had IJmuiden ten eerste meer dan genoeg ten tweede een aantal onwillige vislos sers, die er al vroeg in de morgen het bijltje bij neerlegden. De hoogste loggers werden Zaterdag de KW 6 met f 7530 en de KW 65 met f 6514 Scheveningse haven. Vanmiddag vergadert de K. v. K. Den Haag. Op de agenda staat ook de verbetering van de Scheveningse haven. Redery 60 jaar. Het redersbedrijf C. Roeleveld te Sche veningen vierde onder grote belangstel ling zijn 60-jarig jubileum. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. LEIDEN. 15 Mei. Aanvoer 202 vette var kens. Notering: zware f 186—193, lichte 178— 180, zouten tot 170, zeugen 165—170 (noterin gen ln guldens) handel traaf aflopend. Aan- Op het kampeerterrein was het begin in de seizoendrukte te zien, doordat m 18-tal tenten was gespannen. Vorig jaar Pinksteren stond er slechts één. Een kampeerwagen met het opschrift „Sunny Home" spotte wel enigszins met de wer kelijkheid. Kerkconcert voor .,De Hoop" Hedenavond om 8 uur wordt in de Nieuwe kerk door het Ned. Herv. Kerk koor in samenwerking met het Chr. Mannenkoor „Onderling Kunstgenot" uit Scheveningen een concert gegeven. De opbrengst van deze avond is voor het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Afscheid van de vissers Vrijdagavond is er een afscheidsavond ior de vissers. De Ned. Chr. Zeelieden vereniging belegt deze samenkomst in de conversatiezaal van het Jeugdhuis. De plaatselijke predikanten zullen spreken en kapitein Katenboer hoopt enkele films te vertonen. Onderscheiding De heer C. Varkevisser, Abeelplein 27, ontving de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden voor tijdens en na de oorlog betoonde moed en trouw. Moederdag Zaterdag werden door de bakkers in Katwijk 25 taarten geschonken ter gele genheid van moederdag aan 25-jarige moeders, die tussen 20 April en 12 Mei moeder zijn geworden. Pinksterkamp Een 50-tal padvinders, welpen, trok Zaterdag het dorp uit om in Vogelenzang een Pinksterkamp mee te maken op de terreinen, waar vóór de oorlog de grote Jamboree werd gehouden. Kabouters jubelden in de duinen Wordt vandaag in Lunteren het 35- jarig bestaan van het Ned. padvindsters- gilde herdacht, gisteren waren 250 ka- bouterg uit Leiden, Voorschoten, Oegst geest en Katwijk op een jubeldag in Katwijk. De Katwijkse afdeling oJv. hoofdleidster R. Liesveld zorgde vow de ontvangst op de bunkerterreinen in de Zuidduinen. Geopend werd met een feeënring rondom een eigen totem, waar na door elke ring wensen voor het N.P.G. werden uitgesproken. Op de to tem was de door de ringen ingezamelde hoeveelheid zilverpapier vermeld. De opbrengst hiervan is voor de blauwe vogels, de patiëntjes in het zeehospitium Er was 20 kg zilverpapier en 25 kg cap sules opgespaard. De spelletjes ontbraken natuurlijk niet Een speurtocht werd gemaakt naar het jubeltulpenveld, dat bestond uit bloemen van crêpe-papier met lollies er in ver borgen. Er was poppenkastvertoning m de bunkers en ook een tentoonstelling van zelfgemaakte prentenboeken. On danks het slechte weer hebben de kabou ters genoten. De districtscommissaris, dr C. Kamp uit Oegstgeest, besloot de dag met een kort woord Fraai succes voor U.N.L Op het te Zwijndrecht gehouden con cours heeft de Chr, muziekvereniging U.N.I. o.l.v. de heer K. F. Kokelaar een fraai succes geboekt. Maar liefst drie eerste prijzen werden in de wacht ge sleept: voor de concertwedstrijd, de mars wedstrijd en de tamboerswedstrijd. Hoog en laag water Woensdag 16 Mei: hoog water 11.13 en 23.44; laag water 6.28 en 19.19. we in grote hoeveelheden en ln vele varia ties. De producten van bulten hebben nogal men goede waar kopen in vele m Copland. Bartlgon, Rheinland/ lichtere kwaliteit ging beneden r 23 r chtere kalv. iet veel aardigheid aan. Voor sp 'as de minimumprijs f 8.per IC et allergrootste kwantum ging ïestvaalt of naar het vee. De gre r niet gekocht wordt v i het tekort aan blik. De >ok op f 8.hangen met een fabrieker prijs bleef da enkel partijtji Met prei was het ook al niets gedaan voornamelijk voor de belt. wat wegging gekocht voor f 8—9 per 100 kg. Zelfs witlof leverde grote strop; een prijs van f 1022 per 100 kg geeft verlies. Waspeen liep redelijk, met grote schommelingen. Maandag was het niets gedaan. Woensdag was de prijs weer zeer goed. Andijvie kreeg nog een goede rotering: van f23—31 ook redelijk van f 5—1< op: niet om over te klagen, radijs van f4.10 tot f 6 30 geeft ook nog winst. De peen ging duur weg tot f50 per kroten bleven stabiel in prijs, d.w.z van f 7—8 per 100 kg. voor deze tijd van het J; niet zo slecht. RIJNSBURG. 11 Mei. Overzicht menlust". In verband met Moederd Pinksteren werden Woensdag en Vrijdag goede prijzen betald voor de producte aanvoer was zeer goed. doch kon terna nood aan de vraag voldoen. Tulpen Nat Excelsior 60—75. Yellow Queen 50- Wedgwood 30—60 per bos. Muurbloemen i ook best en worden gemiddeld betaald r 15 ct. per bos. Vergeet-miJ-nietjes: oog op de Moederdag zee RIJNSBURG 11 Mei. Het is allemaal tóch w lag (15—25 ct.) tulper irtlgoi s de kooplu die zogen: groot was. dat de en „Flora" uitpuil- t lang niet gek. Zo ging :ulver was. nog heel eindje de koude-grond-tulpen betreft: dat 9 de zo van f 0 30 tot f 0.60. Parkieten kwamen uiteraard wel hoger: Fantasy f 0.54 en méér. Narcissen bleven op hetzelfde peil hangen: Cheerfullness f 1 40—1.60. De lathyrus-prij zen liepen zeer sterk op. RIJNSBURG. 14 Mei. Overzicht „Flora": De bloemenhandeleren hebben Zaterdag JJ- kennelijk een goede dag gemaakt! Want het mocht vanmorgen dan zo zijn, dat er vrij wel geen enkele partij tulpen vrij van „pok ken" was, de tribune drukte met veel geest- est e Ingklok tverdi uitkomen! Gol :asy. die in ma gerold. rntUej ln prijs niet veel: van f 0 55 tot f0 60 voor goede kwaliteit. Bartlgon zat. zoals het deze vatbare tulp betaamt, nogal erg zwaar lnder de „pokken" en bleef als gevolg daar van in de meeste gevallen onder f0.50. Wm Pitt: idem. Een klein partijtje gemengde parkieten werd afgedrukt op f 1.60 En een stok-oude tulp als Baronne de la Tonnaye liep dicht tegen f0 70 per bos! Voor het overige bleken de randtulpen ook nog steeds in een goed blaadje te staan. Wanneer het geen „licht" goed betrof, lag de prijs een heel eindje boven f0 50. EINDHOVENS BURGERVADER KUSTE DOORNROOSJE WAKKER Jubileumgift van J 100.000 voor de minder bedeelden van de lichtstad (Van een onzer verslaggevers) ZN EINDHOVEN zijn de sprookjes herleefd. Zaterdag boog burgemeester Van Kolfschoten zich over de slapende Doornroosje om een zeer aan gename ambtsplicht te vervullen, n.l. haar wakker te kussen. Dit met burgemeesterlijke grondigheid geschied zijnde, kwam het gehele betoverde paleis weer tot leven. De koksmaat kreeg de oorvijg, die hij honderd jaar tevoren verdiend had en binnen enkele ogenblikken was „de bruiloft van Doornroosjein volle gangde bruiloft waarmee Philips' Jubileum-Won- dertuin werd ingewijd. Natuurlijk had de burgervader eerst den uit de gemeente. Bovendien kreeg lint doorgeknipt, nuchtere ceremonie die nauwelijks in deze sprookjessfeer paste. Na de officiële opening maakte het hele gezelschap gemeentebestuur en bestuursraad van Philips met ir Philips en ir Otten een rondwandeling door wonderland. Nadat de Sprookjestujn was geopend, bood de president van het bestuur van Philips aan de burgemeester een cheque aan van f 100.000 voor de minst bedeel- het stedelijk Van Abbemuseum derne TL-verlichting en een wandtapijt van Jan Seegers (17e eeuw). De bisschop van Den Bosch, mgi Mutsaerts. deelde Zaterdag .mede dat ii F. J Philips, vice-voorzitter van de raad van bestuur, door de Paus benoemd is tot commandeur in de orde van Gregorius de Grote. Vanmiddag hield minister Van den Brink in Eindhoven een rede t.g v. het jubileum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 6