ïlieuwc gtitextft (üburoiil a Geen overeenstemming bereikt over het Moerdijkkanaal (Antwerpen-Rijn) Aanvankelijk accoord over stop van Ternaaien en kwestie Terneuzen I vm r/4*L Pokkenepidemie eiste eerste dodelijke slachtoffers Dolle rit van autodief kostte vader van elf kinderen het leven Morrison onderbrak weekend en trof maatregelen Wfst U Zuiverder sfeer DINSDAG 15 MEI 1951 BUREAUX; Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week AD VERTE NTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste jaargang No 9223 „Stantuasticfi is Meeat tnyn hert ia tegfyenspoet" Marshall wekt optimisme Rappor! over de waterwegen GEEN OVEREENSTEMMING heeft de Belgisch-Nederlandse Bijzondere Commissie voor de Waterwegen en Havenproblemen kunnen berei ken over het vraagstuk van de Antwerpen-Rijnverbinding (Moerdijk kanaal). Dat blijkt uit het rapport, dat de commissie op 25 November 1950 aan de regeringen van België en Nederland heeft aangeboden en dat nu ter publicatie is vrijgegeven. Wèl is in beginsel overeenstemming bereikt met betrekking tot de Stop van Ternaaien en in principe ten aanzien van het vraagstuk Terneuzen. Dit laatste behoudens enige technische kwesties. derlandse betalingsbalans zouden opgeheven. De Belgische delegatie stelde zich op het standpunt, dat de huidige Schelde- Rijn-verbinding geen voldoening geeft, omdat zij noch veilig, noch goed, noch geschikt is. Daarom moet volgens de Bel gische delegatie tussen Antwerpen het Hollandsch Diep een kanaal in vaste grond worden gegraven en wel van het zelfde kaliber als het Amsterdam-Rijn kanaal. Hiertegenover bleek de Nederland se delegatie van oordeel, dat de be staande vaarweg aan de behoeften van het scheepvaartverkeer voldoet. Volgens haar zou het vraagstuk van een nieuwe verbinding alleen behandeld kunnen worden in de veronderstelling, dat de na-oorlogse inzinking van het ver keer en de moeilijke positie van de Ne- •jpfeu y 1 A. Het AntwerpenMoerdijkkanaal, zoals de Belgen zich dat wensen, doch waarover geen overeenstem ming is bereikt. M r" BIS BELGIË? Jr 1» NEDERLAND Xj «uZ-Limburg) w B. De aanbevolen oplossing voor de opheffing van de stop van Ternaaien. Bij Ternaaien komt een grote sluis voor schepen van 2000 ton, naast de huidige dubbele sluis aldaar. Deze sluizen zullen met de Maas verbon den worden door een voorhaven. In een later stadium zou de Maas boven- strooms van de Belgisch-Nederlandse grens rechtgetrokken worden ter op heffing van voor de scheepvart ge vaarlijke bochten. Wester Schelde - JCOBTChSnS C. Rechttrekking van het kanaal Gent—Terneuzen. Men is het nog niet eens of dat volgens tracé A dan wel volgens tracé B moet geschieden. Bij Terneuzen komt een nieuwe zee sluis met een schutlengte van 300 meter. Twee van de drie bestaande sluizen verdwijnen en de derde blijft als reserve. Mocht tot een kanaal worden be sloten, dan mag naar het oordeel der Nederlandse delegatie met de aanleg toch pas worden begonnen nadat de Benelux economisch, financieel en monetair is doorgewerkt. Objectief onderzoek In het rapport der commissie is ook opgenomen een onderzoek van ir C. P. Nijhoff, aangezocht als objectief deskun dige. Deze is tot de conclusie gekomen, dat een kanaal tussen Antwerpen en het Hollandsch Diep slechts beperkte bete kenis kan hebben, omdat dit kanaal geen nieuwe .verbinding vervangt. Het ka naal, aldus ir Nijhoff, zal geen nieuw verkeer scheppen, maar ook niet merk baar het verkeer afleiden. Het kanaal zou enige regionale voordelen bieden ten aanzien van waterlozing en industriali satie, maar hiertegenover staat het ver lies aan cultuurgrond. Ir Nijhoff becij fert de aanlegkosten op ongeveer 90 millioen. Met de conclusie van ir Nijhoff, dat het kanaal het verkeer niet merkbaar zou afleiden, blijkt de Ne derlandse delegatie zich niet te heb ben kunnen verenigen. De sterke positie van Antwerpen zou ten ge volge hebben, dat iedere verbetering in de verbinding met de Rijn ver- keersafleiding ten nadele van Rot terdam zal veroorzaken. Van haar kant kwam de Belgische de legatie tot de conclusie, dat een nieuwe verbinding de bestaande route zou verbe teren en dat daardoor het bestaande ver keer zou toenemen en nieuw verkeer tot stand zou komen, zulks ten voordele van alle betrokken landen, vooral van Neder land en België. Stop van Ternaaien Beter heeft men elkaar kunnen vinden wat betreft de Stop van Ternaaien. Uit de voorgelegde oplossingen achtte ook de commissie het meest aanbevelens waardig de bouw van een grote sluis naast de bestaande dubbele sluis te Ter naaien en verbinding van deze sluis met de Maas. De mogelijkheid wordt daarbij opengelaten om later eventueel nog een verbinding ten Noorden van Maastricht tussen het Albertkanaal en het Juliana- kanaal tot stand te brengen. De Belgi sche delegatie heeft als voorbehoud ge maakt, dat de commissie het ook op de andere punten eens moest zijn. Wat betreft Terneuzen wenste de Bel gische delegatie een nieuwe grote sluis, met aanpassing en rechttrekking het kanaal Gent—Terneuzen. De Nederlanders stelden hiertegenover in williging van de verlangens t.a.v. de spoorwegtarieven voor het vervoer var en naar Terneuzen. o.a. gelijke behande ling met de Belgische stations en toe kenning van bijzondere tarieven. De Bel gen hebben zich bereid verklaard, deze verlangens in welwillende overweging te nemen, mits van Nederlandse zijde de mogelijkheid zou worden geopend tot heffing van havengelden te Terneuzen. De Nederlandse delegatie heeft zich in beginsel bereid verklaard aan deze wens tegemoet te komen. De technici van beide landen bereik ten wel overeenstemming over de afme tingen van een nieuwe sluis en van het dwarsprofiel van het kanaal, maar nog niet over de loop van het nieuwe kanaal. Bovendien konden de Belgische deskun digen niet ten genoege van hun Neder landse collega's aannemelijk maken, dat de voeding van het nieuwe kanaal met voldoende zoet water gewaarborgd zou blijven. Van Nederlandse zijde bestond de com- ïissie uit de heren mr M. P. L. Steen- berghe, J. Brautigam en G. H. Crone, van Belgische zijde uit de heren F. van Cauwelaert, A. Delmer, en prof. L. Fre- dericq. Naar haar beide voorzitters wordt zij gemeenlijk aangeduid als de Commis- i-Steenberghe-Van Cauwelaert. De Ne derlandse tekst van het rapport telt met inbegrip van verscheidene bijlagen niet minder dan 241 bladzijden. Ziekte uitgebreid tot St. Michielsgestel en drie nieuwe gevallen in Tilburg DE POKKENEPIDEMIE in Brabant, die in het algemeen uiterst gunstig verloopt, heeft niettemin een eerste sterfgeval ten gevolge gehad. Een 27-jarige jongeman uit Breda, die na een verblijf in Tilburg besmet bleek, is aan deze ziekte overleden. Van het begin af aan liet dit geval zich zeer ernstig aanzien. Het is een grote zeldzaamheid dat er nog niet meer sterfgevallen zijn. De ziekte heeft zich inmiddels uitge breid naar St. Michielsgestel De patiënte, een 27-jarige, is naar het ziekenhuis in Tilburg overgebracht- In Tilburg zelf zijn drie nieuwe gevallen geconstateerd Een van de patiënten was reeds in quaran taine. Bij een van de zieken is de haard van de infectie nog niet opgespoord. Een aantal personen werd in quarantaine ge steld. Het consigneren van vijf Brabantse garnizoenen is nogal meegevallen. Van het Bossche garnizoen bijvoorbeeld mochten 1400 militairen toch naar huis- omdat zij het internationale pokkencer- tificaat bezaten. De ongeveer 700 achter blijvers werden door de burgerij over stelpt met lectuur, spelen, sigaretten e-d. De pokkenepidemie vindt haar terug slag in het vreemdelingenverkeer, tot in Ongevaarlijke waterpokken Tien opvarenden van Grote Beer ziek Tien van de 800 passagiers, die Zon dag met de Grote Beer uit Indonesië te Amsterdam aankwamen, zijn naar het ziekenhuis overgebracht omdat zij leden aan een ongevaarlijk soort waterpokken. De ziektegevallen werden geconstateerd nadat in Port Said het 14-jarige Am- bonese meisje Salome Latuny van boord gehaald. Dit kind werd door vijf Egyptische artsen onderzocht en een hen, die al duizenden pokkenpatiën- ten heeft behandeld, zei onmiddellijk dat het hier een geval van pokken be trof. Een onderzoek in laboratoria in Egypte en Nederland wees echter, zoals reeds meldden, uit, dat hier slechts sprake was van een vreemd soort water pokken. Het meisje is thans al zo ver hersteld, dat zij over enkele dagen de reis naar Nederland met de Fairsea kan voortzetten. Onder de 800 opvarenden bevonden zich 750 Ambonnezen met hun gezinnen. Zij werden naar het demobilisatiecen trum te Amersfoort vervoerd Namens de Koningin en de regering sprak bij de ont scheping luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Ook fruit van vorige oogst naar Duitsland Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt bestaat de mogelijkheid, dat Nederland binnenkort alsnog wat fruit van de vorige oogst (appels en peren) naar West-Duitsland kan exporteren. Hiervan zou dan een klein deel van het voorlopig Mei-contingent, totaal 1.2 mil lioen dollar bedragende, worden bestemd. Het is vrij zeker, dat het vroege fruit (pruimen, aardbeien en perziken) niet onder deze exportmogelijkheid zal vallen. Friesland toe. Een aantal buitenlandse gezelschappen heeft het raadzaam ge vonden niet naar Nederland te komen- Tot die vreemdelingen behoren er velen, die in Friesland logies hadden bespro ken. Melk in blik als „vers van de koe"! Amerika zend: naar zijn strijdkrachten iverze melk in blik, die even vers is als melk, welke zo van de koe komt en die volgens een nieuw procédé behandeld is, waardoor zuur worden onmogelijk blijkt De melk gaat in het blik zonder gecon denseerd cf gedroogd te worden, blijft vers zonder dat zij gekoeld behoeft te worden gedurende zes A 12 maanden, en behoudt al die tijd de oorspronkelijke smaak van verse melk. Dr Roy Graves, die het nieuwe pro cédé, op verzoek van het Amerik. de- Op deze plaats, in Beverwijk, vielen er één dode en enkele zwaargewonden, toen een autodief met grote snelheid tegen een winkelpui reed. 70 Kilometer in de bocht Eigenaar van de wagen reed mee op de treeplank en kwam er goed ai EEN dolle rit van een 25-jarige jongeman heeft Zondagavond laat in Beverwijk een ernstig ver keersongeluk ten gevolge gehad, dat de 50-jarige S. R. aldaar, vader van elf kinderen, het leven heeft gekost, terwijl zijn vrouw zeer ernstig werd gewond. De jongeman, A. F. de B. uit Assen delft. kwam om elf uur uit een café aan de Alkmaarseweg, waar de auto van een ander geparkeerd stond. De B sprong overmoedig achter het stuur om een toertje te maken, maar op dat moment zag de eigenaar dat. De bestuurder reed echter met grote snelheid weg. Met 70 nam hij een bocht; de wagen vloog de linkerkant uit en ramde de gevel een drogisterij. Even later kwam de deerlijk gehavende wagen tegen een andere gevel tot stilstand. Het echtpaar R., dat voor de drogisterij wandelde, werd gegrepen. De man was op slag dood, de vrouw was ernstig verminkt. De eigenaar, die de rit op de treeplank had meegemaakt, kwam er met lichte wonden af, maar de bestuurder n met ernstige hoofdwonden naar het kenhuis. Een personenauto botste gisteren op de Haarlemmerweg, tussen Amsterdam en Halfweg, tegen de Haarlemse tram, werd teruggeslingerd op de weg en kwam tegen een andere auto aan. Een va vrouwelijke inzittenden werd gewond naar het ziekenhuis gebracht; de overige drie gewonden konden naar hun woning worden vervoerd. Drie kinderen tussen 4 en 11 jaar, hun vader, H. J. G. uit Bergschenhoek, werden Zondagmiddag zwaar gewond toen de bestelauto, waarin zij zaten, tegen de Blauwe tram in Leiden botste. Een vierde, dat eveneens in de auto zat, kwam met de schrik vrij. Twee lijken gevonden Iemand die gisteren met een bootje op het Stokviswater te Rotterdam voer, heeft daar het stoffelijk overschot ge vonden van de vermiste 75-jarige Th. J M. uit Rotterdam, die op 5 Mei uit psychiatrische inrichting was ont slagen. Op het Engelse tankschip Maladi Palm (6246 ton) wend, juist toen het schip de Nieuwe Waterweg was uitgevaren, der ruimen het ontzielde lichaam gevonden van de 51-jarige bouwkundige A N. uit Qharlois, die sinds Vrijdag werd vermist Men neemt aan dat bij het slachtoffer van een ongeluk is partement van Landbouw heeft ontwik keld. deelde mede, dat de melk tijdens het inblikken niet aan lucht wordt bloot gesteld. Het inblikken geschiedt in een bacterievrije atmosfeer van stoom met sterke verhitting gedurende een korte tijd die zowel de ziektekiemen Moeder knipte slang van gasstel door Jongetje te Groningen overleden In een geheel met gas gevulde kamer van een vervallen woning aan de Klein- raamstraat te Groningen vonden buren die de sterke gaslucht geroken hadden. Zaterdag een vrouw en twee kinderen bewusteloos op strozakken liggen. Het waren de 27-jarige mej. D. K. én haar beide kinderen, de 6-jarige jongen J. K. en het 8-jarige meisje R. K. Het jonge tje bleek reeds te zyn overleden. Met be hulp van kunstmatige ademhaling zuurstofapparaten kon men bij de i der en het meisje de levensgeesten opwekken. De toestand van deze beide slachtoffers is echter zorgwekkend. De slang van het gasstel in de kamer as doorgeknipt. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat de moeder reeds ge- ïe tijd samenwoonde met een zekert die ev?nwei gehuwd was. De tegen de vrouw gezegd hebben zij het nuis weer moest verloten, oi zijn eigen vrouw terug zou Komen. Mcj. K. heeft daarop waarschijnlijk besloten zichzelf en haar beide kinderen van he leven te beroven. Spoorbrug bij Leiden door logger aangevaren Treinenloop een paar uur vertraagd Vanmorgen tegen half tien is de Vink- brug bij Leiden, in het spoorwegtraject Den HaagLeiden, door de Katwijkse logger Elisabeth (KW 49), aangevaren. Tengevolge hiervan konden de treinen enige tijd slechts met geringe snelheid over een van de beide sporen rijden. Tijdelijk werd een busdienst Den Haag- Leiden ingelegd, doch om kwart over elf konden de treinen weer met normale snelheid de brug over beide sporen pas- Dr Hirschteld terug en weer aan 't werk Dr H. M. Hirschfeld, regeringscommis- iris voor het Europese Herstelprogram - o en het Militaire Hulpprogramma, die ?n half jaar geleden in Parijs een hart aanval kreeg, is met de Noordam in on.' land teruggekeerd en heeft vandaag zijn werkzaamheden hervat. Hij was op 24 Maart voor vacantie aan boord gegaan de Diemerdijk van de HAL. Geheel hersteld is hy teruggekomen. regering strekken ter beveiliging leven der Engelsen en hun eigendommen in Perzië. Aan Reuter ontlenen wij, dat Londen heeft ontkend, dat reeds besloten is troepenversterkingen of schepen naar de Perzische Golf te zenden. Het ligt voor de hand, dat de min. van Buit. Zaken, Morrison, voortdurend nauw contact heeft met het State Department te Washington, tot welke maatregelen eventueel moet worden overgegaan. Hoogstwaarschijnlijk Perzië door de Ver. Staten gewaar schuwd voor de gevaren der overhaaste maatregelen inzake de nationalisatie der olieindustrie. In ieder geval wijst de activiteit van al-, de "eigenschappen, welke het zuur I Morrison erop, dat de bezorgdheid in worden veroorzaken, vernietigt, aldus Engeland over de reactie van Iran op Reuter. I vroegere Britse protesten betreffende de De spanning tussen Engeland en Perzië Parachutisten-brigade van drieduizend man veiligheidshalve geconsigneerd DE SPANNING tussen de Britse regering en Perzië is gedurende het weekeinde weer toegenomen. Herbert Morrison onderbrak zelfs zijn vacantie op het eiland Wight, teneinde een olie-nota aan de regering te Teheran op te stellen. De „Evening Standard" kwam met het alarmerende bericht, dat de Britten zelfs maatregelen overwegen om troepen te gebrui ken, voor het geval er op de Perzische olievelden ongeregeldheden zouden uitbreken. Het ministerie van Oorlog kondigde aan, dat de 16e brigade luchtlandingstroepen het consigne heeft gekregen, zich in het garnizoen van Aldershot paraat te houden. Aan de andere zijde, raakte de Perzische premier Mossadeq volkomen de kluts kwijt. Hij verklaarde, dat hij zijn leven bedreigd achtte, viel flauw en verbleef veiligheidshalve in het be waakte parlementsgebouw. De militaire maatregelen der Britse naasting der olie, toeneemt De gealar- DAT in A'dam is opgericht een initia tief-comité ter verdediging van de rech- van het kind (seer, zr 'A H. Kuiper, Nic. Maesstraat 22, A'dam). DAT tien leden van de Eerste Ned. Parachutistenclub gistermiddag tijdens de vliegfeesten te Eelde (Dr.) uit een Dakota sprongen. DAT de opslagplaats met 60 m3 hout in de meubelfabriek P. v. Weegberg Tilburg in vlammen is opgegaan (scha de f 50.000). DAT het echtpaar K. ten Brinke- Bakker te Hengelo vandaag zijn 60-j. bruiloft viert. DAT zich op de Chileense Aconcagua bij Terschelling een explosie voordeed, vermoedelijk ten gevolge van een drij vende mijn, en het schip op eigen kracht de reis naar Hamburg kon voortzetten. DAT een besluit van de Utrechtse raad om de telefoonkosten van de raadsleden te vergoeden waarschijnlijk wordt inge trokken omdat Ged. Staten er bezwaar tegen hebben. DAT de werkzaamheden voor de oever verdediging op Z.-W. Ameland voor bijna f 760 000 zijn gegund aan de firma's Van Oord te Werkendam en Van Oord en Zn te Utrecht. DAT van 23 tot en met 26 Mei en van 28 t/m 30 Mei te Ermelo schietoefeningen met luchtdoelgeschut worden gehouden. DAT de Friese Academie een boekje met Friese voornamen heeft uitgegeven, omdat bij geboorte-aangifte nog al eens een discussie over de gangbaarheid een naam ontstaat en vermoedelijk dit jaar ook „Friese Persoonsnamen" van wijlen dr W. de Vries verschijnt. DAT de Ned. Chr. Grafische Bond op 11 en 12 Juni in Woudschoten te Zeist zijn 30ste algemene vergadering houdt DAT zich voor de Zutphenrallye van invaliden met motordriewielers (5 tot 14 Juni) reeds 48 Engelsen en 8 Belgen heb ben aangemeld- DAT bij een inbraak in het kleding magazijn Van Erp te Weert voor f 12.000 aan kledingstukken is gestolen. DAT in de Hortus Bulborum te Lim- men (bij Alkmaar) thans de eerste Rem- brandttulp bloeit, die door Röntgenbe- straüng is verkregen. DAT twee beruchte inbrekers, die twee weken geleden ook een accountant dwongen zijn geld af te geven, thans in Den Bosch zijn gearresteerd, nadat zij b(j een nieuwe inbraak gestoord werden door de terugkeer van de bewoner. DAT de Federatie van Friese studen tenverenigingen aan minister Rutten heeft verzocht ook in Friesland de ont vangst van de uitzendingen der Regio nale Omroep-Noord in Iloogezand moge lijk te maken. DAT het jacht Victory II uit IJssel- monde (eigenaar Akkerman) op de plaats waar de C. A. Bank maanden lang heeft vastgezeten in moeilijkheden raak te en door de reddingboot Twente in IJmuiden is binnengesleept. DAT opnieuw een grote clandestiene broedmachine in vol bedrijf in beslag is genomen, en wel in Leeuwen (Gld.) bij de landbouwer Sch. DAT de Comm. der Koningin in Dren te, mr dr R H. Baron de Vos van Steen- wijk, in Zuidlaren een nieuw bosbad opende DAT Woensdag a.s. het zilveren ambts jubileum van burg. Van Grunsven in Heerlen wordt gevierd. DAT de nieuwe Sloepolder tussen Wal cheren en Zuid-Beveland. die in 1949 werd ingedijkt, thans de eerste vrucht voorbrengt, namelijk koolzaad- DAT de chef luchtmachtstaf, lt-gen. I. A. Aler, en zijn plaatsvervanger, gen.- maj. A. Baretta, zijn uitgenodigd om op 31 Mei in Londen het tienjarig bestaan van het straalvliegtuig mee te vieren. DAT op de cokesfabriek Maurits te Lut- terade de laatste hand wordt gelegd aan het herstel van de oorlogsschade, en er dan 264 ovens zullen zijn gerevideerd. DAT het ledental van de Ned. Ver. van Suikerzieken (Prinsegracht 33, Den Haag) van 1 Jan. 1950 tot 31 Mrt 1951 is geste gen van 10400 tot 11464. DAT het Britse ss. Wendover (5664 ton) gisteravond op weg naar Antwer pen voor de haven van Vlissingen aan de grond liep en door drie sleepboten werd vlot getrokken. DAT minister In t Veld gisteren sprak op het AJ.C.-Pinksterfeest in Vierhou ten, waarvan flitsen telefonisch werden doorgegeven aan de groep Tilburg, die wegens de pokken verstek moest laten gaan. DAT 250 Esperantisten uit zeven lan den in Hilversum het Benelux-Esperan- tistencongres in Hilversum hielden. DAT de geautomatiseerde telefoon in Utrecht, die morgen 25 j. bestaat, in die tijd van 4476 op 14.500 abonnees kwam en er nog 700 personen op een aansluiting wachten. DAT minister Mansholt bij een mon delinge bespreking steun toezegde aan de Ned. pachters in Zeeuwsch-Vlaande- ren, daar Belgische grensboeren in staal zijn veel meer voor het land te bieden t.g.v. het pryzanbaleicL meerde parachutisten-brigade bestaat uit man en toegevoegde eenheden, regiment lichte luchtlandingsartille rie, manschappen van de genie, seiners veldambulance. Deze brigade wordt gereed gehouden, om zich onmiddellijk in beweging te kunnen zetten. De Perzische premier Mossadeq, is zo als hierboven reeds vermeld, flauw geval len. nadat hij de parlementsleden op de hoogte had gesteld over de voortdurende terroristische bedreigingen van zijn leven. erveuze toestand verzocht hij drin gend om in het bewaakte parlementsge bouw te mogen resideren. Volgens Mos sadeq willen leden van een fanatieke secte, die ook zijn voorganger Razmara vermoord hebben, hem eveneens om hals brengen. Maar ook van de zijde van de Anglo Iranian Co voelt hij zich met de dood be dreigd. want men tracht de onteigening der olie coüte que coüte te voorkomen. Na deze uiteenzettingen is Mossadey flauw gevallen en werd hij door een vijf tal afgevaardigden weggedragen. Geluk- voor de man is hy weer in zoverre hersteld, dat hij vandaag zyn werkzaam heden gedeeltleijk kon hervatten. Russische bladen hebben de telegram- en uit Teheran reeds voorzien van TN de regeringsverklaring, waarmede ons huidige kabinet zijn beleid aan kondigde. stond niets over de kwestie van de verbinding tussen Antwerpen en de Ryn- In het regeringsprogram stond er wel iets over. Blijkens mededelingen, later door minister Drees gedaan, kwam het neer op een bereidverklaring om. na dat het rapport van de commissie-Steen- bergheVan Cauwelaert zou zijn gepu- bUceerd, besprekingen te aanvaarden met de Belgische regering. Tot de pubUcatie van het rapport Ij thans overgegaan. In ons blad van van daag vindt men er een samenvatting van. Bij het kennisnemen van dit onderwerp gaan onwillekeurig de gedachten terug naar de jaren 1926 en 1927, toen de Tweede Kamer met een krappe meerder heid het „Belgisch Verdrag" van 1925 goedkeurde doch de Eerste Kamer het wetsontwerp met 33 tegen 17 stemmen verwierp. De sfeer is nu wel een gans ander». In 1926 werd gewaagd van huiver en bekommernis, ingeval de Nederlandse volksvertegenwoordiging niet met het verdrag wilde instemmen. Hoe zouden ,.de mogendheden" wel oordelen over die afwijzende houding? België had in de eerste wereldoorlog gestaan aan de zijde der geallieerden en had deel aan de overwinnig; zyn positie scheen In deze sfeeT werd het Verdrag voor gedragen. Een onzuivere sfeer en daarom reeds een geheel andere dan die van vandaag. Vandaag is men dient zich daarover hartelijk te verheugen de verhouding tussen Nederland en Belgié een bij uitstek goede, die zich buitendien nog kenmerkt door een gunstige ontwik- keUng. Het is een sfeer die verwachtin gen wettigt voor een zuiver begrip van beider positie en beider belangen. VV7IE kennis neemt van het rapport, waarvan wij vandaag het uittreksel publiceren, zal bemerken, dat de Bel gisch-Nederlandse Commissie zich diep in het vraagstuk heeft ingewerkt. Veel materiaal wordt in deze studie overge legd- Maar uiteindelijk is het probleem tot enkele tamelijk eenvoudige proporties te herleiden. Het Belgisch standpunt is, dat de hui dige verbinding van Antwerpen met de Ryn niet voldoet. Daaruit laat het de conclusie volgen, dat er om die reden door Noord-Brabant een kanaal moet worden gegraven tussen Antwerpen en het Hollandsch Diep. Hiertegenover is het Nederlandse oor deel, dat de huidige verbinding wèl vol doet. Buitendien is men van deze zijde de mening toegedaan, dat het moment ïu niet het meest geschikte ogenblik a over een kanaal te spreken. Ne derland staat er slecht voor; het verkeer ingezonken; en over de Nederlandse betalingspositie kan men beter zwijgen. Laat in elk geval, zo zegt men van Ne derlandse kant, eerst de Benelux eens behoorlijk doorgewerkt zijn. Neen. zeggen de Belgen weer, men mag juist verwachten, dat een kanaal nieuw verkeer zal aantrekken, zodat, behalve België, ook Nederland er zelf bij winnen zal. Waartegenover van Ne derlandse kant weer wordt opgemerkt, men daar helemaal niet zo zeker van is. Integendeel, men is beducht, dat het kanaal verkeer van Rotterdam zal afleiden. En dat zou alleen maar beteke nen. dat Rotterdam van zyn toch al veel geringere na-oorlogse portie nog een deel aan Antwerpen moet afstaan. T~\IT zyn dan in het kort de standpun- ten Nu weigert men een vriend niet graag iets Maar juist daarom doet een vriend goed, zich in zijn wensen te mati gen Het vragen en het geven moeten beide verantwoord zijn. Samenwerking moet ertoe leiden, dat een toch al niet te omvangrijk bezit nog voor een deel naar de ander wordt verplaatst. En daar op komt de kwestie neer Er zal in de komende tyd, zo het schynt, nog aanleiding genoeg zyn, op het vraagstuk terug te komen. In 1926 werd het aan de orde gesteld, zo het heette, onder buitenlandse druk. Thans is de sfeer een zuivere. Zy moge zuiver genoeg zyn voor een zakeiyke beoorde ling. Ook uit vriendelykheid kunnen we ons nog altijd geen cadeautjes veroorloven- We hebben na de jongste oorlog reeds éénmaal uitverkoop gehouden; men denke aan Indonesië Dat schynt ons voorlopig „genoèg" toe Is het te boud gesproken, wanneer wy van het Belgische volk als onze vriend en buurman voor heel deze situatie het nodige begrip verwachten? De zuiver sfeer moet dat kunnen dragen- Joods parlementsgebouw bijna in de as gelegd Vandaag hebben in Jeruzalem reli gieuze fanatici gepoogd, het Israëlische parlementsgebouw in brand te steken. Het parlement was juist in zitting bijeen. De politie nam by de daders grote hoe veelheden wapens en munitie in beslag. Het parlement besprak een wetsontwerp, betreffende een werkweek van 47 uur en een rusttyd van 1% dag per week, het geen op groot verzet stuitte in gods dienstige kringen, aldus Reuter. De Nederlandse afgevaardigde Jhr Van der Goes van Naters heeft aan de Assemblée van de raad van Europa te Straatsburg voorgesteld om een byzon- dere commissie voor voedselvoorziening landbouw in te stellen. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige Noord-Westelyke wind. Wei- mg verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur.) nodige reclame-koppen als „Britse oor logsvoorbereidingen aan de Perzische Golf". Vermelden wy in dit verband nog. dat de Egyptische min. van Handel te kennea gaf, nationalisatie der olie niet in het ba- lang v»» *yn land t; achtafi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1