Mcuwe geii&ctft (üouranl In Sydney stond men in de rij Tankpatrouille penetreert diep in de vijandelijke linies Geweerschoten ketsen af op de stalen huid Schoolgeld voor gezinnen met meer dan 1 kind omlaag EB Wist IJ Tijd des Geestes Philips zegt, dat televisie in elk geval doorgaat ZATERDAG 12 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0 40 per week AD VERTE NTINƒ0 18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9222 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanteastlcli Is gfteMeven myn hert in IcgfjcDspoct" Commentaar als bij voetbalmatch (Van onze oorlogscorrespondent Allred van Sprang) IN EEN TANK AAN HET WESTELIJK FRONT, Mei 1951. Zee monster achtige tanks met monsterachtige tijgerkoppen op de neus geschilderd warmen op in de droge rivierbedding een kilometer of tien ten Noorden van Seoel. De zon is nog maar juist door de nevels gebroken. Fris strek ken de groene rijstvelden zich temidden van de bruine bergen uit. „Klaar...?" De jonge luitenant-commandant van de patrouille gespt zijn revolvertas wat vaster onder zijn oksel. „Klaar sir...l" „Vooruit...!" De motoren zwellen aan tot een oorverdovend lawaai. Eén voor één rollen de zware tanks de weg op. Het tentenkamp achter ons verdwijnt in een wolk van stof. Ik rijd in de tweede tank. Homesick i en weer. De stalen kolos van zes-en- staat er in witte letters op. De schutter dertigduizend kilo wankelt als een jeep. van de frontmitrailleur heeft zyn plaats De koperen huls klettert op het ijzeren naast de chauffeur zonder spijt aan mij platform onder het kanon. Een scherpe afgestaan. Het betekent een vrije dag I kruitdamp dringt zich in onze neus. i, icaar de huizen in puin liggen of doorschoten zijn. 'an puin soldaten, altijd soldatenop weg naar het front of op de terugtocht.... voor hem. Op de opgevijzelde zitplaats steek ik met mijn hoofd boven het i gat uit. Een stofbril houdt het stof uit mijn ogen. Via een koptelefoon kan ik de onderlinge conversatie van de zes tanks volgen. We daveren over de weg. Het geeft een gevoel van zekerheid om met een tank het vijandelijke gebied in te gaan. Aan alle kanten is staal. De vijand moet wel met zwaar geschut of met mijnen komen om ons werkelijk te kunnen bedreigen. En terwijl we rijden, geeft de commandant over de radio zijn orders. „Hallo vier twee....?" „Ga je gang „De Chinezen zijn ingegraven recht vooruit en aan de linkerkant van de weg." „Begrepen...." Heel langzaam gaan we Noordwaarts. Met verrekijkers zoeken we de omge ving af naar mensen en mogelijke posi ties. In de verstreken nacht heeft het artillerievuur hier gelegen. De Chinezen zijn waarschijnlijk verder naar het Noorden moeten terugtrekken erdoor. Maar men is er nooit zeker van. Zo ziet alles er even rustig en vreedzaam uit. De groene sprieten van de nieuwe rijst- aanplant geven wat kleur aan het land schap na de grauwe winter. Er staat zelfs een enkele vruchtboom in volle bloei. Met de zon aan een strak-blauwe hemel heeft Korea werkelijk iets liefe lijks. Maar in de struiken of achter de eawahdijkjes kunnen scherpschutters op hun prooi loeren. De commandant neemt daarom geen risico. Kleppen dicht. „Button 'her up, boys Het is het bevel om de kleppen van de tank te sluiten. De stoelen zakken omlaag. De stalen luiken worden geslo ten. Een periscoop biedt nu de enige ge legenheid om naar buiten te kijken. En een veilige gelegenheid. Zo naderen we een kampong. „Wacht even...." De zes tanks stoppen gelijk. „Elk vuurt een stuk of twee granaten op die kampong!" Er ontstaat bedrijvigheid. Het kanon wordt geladen. De schutter richt. We buigen ons hoofd diep naar beneden om straks niet door de schok tegen de stalen wand te vliegen. Tege lijk houden we onze oren dicht. „Opgelet. We wachten in spanning. „On the way Het is het commando voor vuur. In de periscoop kan ik een felle vlam uit de loop zien schieten. Met een zware knal schudden we meteen heen „On the way Daar gaat het tweede schot. En even later het derde. De andere tanks vuren gelijktijdig. De kampong s.taat meteen in brand. Maar er zijn geen levende wezens te bekennen; Waarschijnlijk was hij leeg Maar dat weet men nooit vooruit. Slachtoffers. Het is warm binnen. De zon brandt op het staal. De venti lator voert meer stof dan verse lucht aan. We beginnen stijf en slaperig te worden en de lucht van kruit en benzine geeft ons hoofdpijn. „Kijk eensJ" wijst de mitrailleur- sohutter. In de sawah langs de weg liggen de lichamen van dode Chinezen. We tel len er acht. Het zijn voornamelijk Chine zen. die aan het Westelijk front opereren. „Die zijn er geweest Er klinkt voldoening in de stemmen. De commandant schreeuwt over de „Op de heuvelkam rechtseen heel stel.. wordt meteen geopend. De lucht is vol ontploffingen. Bij het licht van een klein, electrisch lampje boven mijn zitplaats noteer ik de opmerkingen, die de tankberpanning onder het schieten maakt. „Ja, hebben „Daar rolt-ie de berg af „Waar. „Daarbij die steenklomp". De tank wankelt. „Er komen er nog meer De stemmen klinken opgewonden. „Give them, Jim „The bastards Het lijkt wel het publiek bij een voet- De pokken Twee nieuwe gevallen in Tilburg Bij twee personen in Tilburg, die reeds lang in quarantaine waren, zijn pokken- verschijnselen in het eerste stadium waargenomen. Met deze twee steeg het aantal gevallen tot 40 Gisteren konden weer twee genezen patiënten het zieken huis verlaten, zodat er in totaal van de 40 reeds 15 genezen zijn. Het aantal vaccinaties in Tilburg over schreed gisteren de 100.000. Herhalingsoeteningen uitgesteld Al het dienstplichtig personeel in Til burg, Den Bosch. Vught, Eindhoven en Geldrop, dat een oproep in zijn bezit heeft om Dinsdag a.s. voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen, krijgt tot nader order uitstal. balmatoh. Ze beschrijven realistisch wat ze door de verrekijkers zien. Het is een luguber verslag. „Stoppen met vuren. Allen ontspannen zioh. Men zucht tevreden. Het werk is gedaan en het schenkt hen voldoening. Een blik ananas sap met een gat in het deksel gaat van hand tot hand. Ieder neemt een paar slokken. Men steekt een sigaret op of eet een stuk chocolade. Maar ineens schrik ken we dan weer op van een mortier granaat vlakbij. Het is een vijandelijke. En er komt er nog een, ook een paar geweerschoten, die vlak over ons heen fluiten. „Zo....!" We beantwoorden het vuur. Maar het schieten blijft aanhouden. Enkele kogels ketsel met een korte tik tegen de tank- wand. We lacher erom. Het is als het tikken van de regen tegen de ruiten. We weten, dat het ons niet kan deren. Maar het maakt ons toch boos. En daarom blijven we met de kanonnen en de mitrailleurs schieten tot het vuur zwijgt. Verwoesting Om vier uur keren we terug. De weg voor ons ligt vol met lege gra naathulzen en de blikken van de machi negeweer ammunitie. We verpletteren hen onder het voorbijrijden. „Nieuwe opdracht...." kondigt de commandant aan. Er wordt gekankerd. „Verkenning van de kampong in de We verlaten nu de weg. Voor ons strekt zich een vallei uit met wat huizen. hoe de mensen angstig naar bui ten komen op onze nadering. We rijden dwars door de rijstvelden. De rijst is een paar weken oud. De bevolking is terug gekomen toen onze troepen ver naar het Noorden doorgestoten waren. Ze zijn vol goede moed aan het herstel van hun hui zen begonnen. Maar ineens is het Chi nese voorjaarsoffensief losgebroken. We zijn naar het zuiden teruggetrokken. En deze mensen leven opnieuw in de front- „Volgenbeveelt de voorste tank. De andere vijf nemen dezelfde route. We klimmen over sawahdijkjes en steken een droge rivierbedding over. We kun nen de jonge uien ruiken, die onder de tanks verpletterd worden. En de rijst ligt zielloos neer. Bij een van de huisjes zit een oude man met een lange pijp op zijn hurken naar het schouwspel te kijken. De zes tanks steken zijn rijstveld over verwoesten het grondig. Onwillekeurig vraag ik me af wat deze man wel moet denken nu hij vóór zijn ogen zijn scha mele bezit verloren ziet gaan. „Dagpapa san....!" roept een van de militairen. De man reageert niet. Strak staart hij voor zich uit. „Hier. Iemand werpt een paar sigaretten naar hem. De man schrikt er eerst van. Mis schien denkt hij, dat we hem kwaad willen doen. Maar als hij ziet wat het is pakt hij ze langzaam en onbewogen op. Het is bijna sarcastisch. Een chauffeur stuurt eerst zijn tank dwars cloor een rijstveld. En dan geeft hij de eigenaar er van twee sigaretten. Ongetwijfeld bedoelt hij het goed. Maar het is slechts een heel schrale troost voor de oude man. Veel meer dan een sawah en een lemen hut hebben deze mensen niet. En steeds weer komen de legers als een sprinkhanenplaag terug en vernielen wat er nog over is van het armoedige land. In de schemer komen we thuis. Moe en dik onder het stof klimmen we uit de tanks. We spoelen het zand uit onze monden en stellen ons op bij de keu kenwagen. Gehakt, spinazie, aardappelen en perziken op sap zijn er. „Wat een maalklagen sommigen. De commandant gaat intussen rapport uitbrengen. Naar schatting zijn er twintig man gedood en veertig gewond. De Chine- zijn zijn klaarblijkelijk verder naar het Noorden teruggetrokken. Kleine groepen opereren in het bergterrein. De valleien zijn verlaten. „Juist" knikt de kolonel. „Nog iets van uw orders, sir..?" „Nee, dank je Er wordt met geen woord over de in as gelegde kampongs en de verpletterde rijst gesproken. Dat is van geen beteke nis. Althans niet voor ons. En de rest speelt geen rol in de oorlog. En terwijl in de verte het inslaan van de artillerie klinkt, daalt langzaam de duisternis over het Westelijk front. Toespraak Koningin pas om 8 uur 's avonds De radiotoespraak die de KoKningin morgen ter gelegenheid van Moederdag zal houden, zal niet worden uitgezonden 's middags om 1 uur, zoals eerst het plan was, maar morgenavond van 8 uur tot tien over acht. Minister Drees twee weken afwezig De minister-president dr W. Drees, zal van heden af voor een periode van veer tien dagen afwezig zijn. Dr J. A. Vor der Hake in Zeist overleden Zou leiding geven aan onderwijs voor Prinsesjes Gisteren is dr J. A. Vor der Hake, een van Nederlands bekendste paedagogen, plotseling te Zeist overleden, ir ouderdom van 71 jaar. In Maart jl. werd hem nog verzocht leiding te geven aan het in oprichting zijnde lyceum te Soest - dijk, waar de Prinsesjes onderwijs zou den gaan genieten. Oudste redder 95 jaar Koningin feliciteerde Janus Kuiper De oudste „blauwe ridder" van Neder land. Janus Kuiper stiefzoon van de welhaast legendarische Do rus Rijkers vierde gisteren in Den Helder zijn 95ste verjaardag. Hij werd knap in het zon netje gezet. De dag begon al met een grote verrassing: een persoonlijk felici tatie-telegram van Koningin Juliana. Middags kwamen de Commandant Zee macht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, en burgemeester Rehorst nog eens oude herinneringen ophalen. Grote Haak-In-bazar te Amsterdam In een gebouw aan de Kloveniersburg wal te Amsterdam, dat door de Ned. Bank is aangekocht om als archief te worden ingericht, wordt van 21 tot en met 26 Mei een grote Haak-In-Bazar ge houden. Dit gebeurt op initiatief van een damescomité der vereniging Koningin Wilhelminafonds. Mevr. d'Ailly, de echt genote van de burgemeester, verricht de opening. Verscheidene artisten komen de bazar opluisteren. Voorts wordt een loterij met 50.000 loten van twee kwart jes georganiseerd. De prijzen zijn even als voor de bazar grafts afgestaan. Betuwse appelbongerds bloeien Met de Pinksterdagen is er in de Be tuwe en het Land van Maas en Waal veel te genieten. De aj^elbomen §taan thans in volle bloei. Minister Rutten kondigt aan: Nieuwe verhouding tussen kosten van verschillende takken van onderwijs (Van onze Parlementsredacteur) R WORDT GESTREEFD naar een verhouding van het schoolgeld bij het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs als 11, 2 1, 4. Voorts wordt een reductieregeling ontworpen ten aanzien van de schoolgelden voor het G.L.O., het V.G.L.O., het U.L.O., het M.O. en het V.H.M.O., waarbij voor gezinnen met meer dan één schoolgaand kind het schoolgeld zal worden verlaagd De regering overweegt aan gemeenten, die een vermenigvuldigingsfactor 0,8 vaststellen voor het schoolgeld, genoemd in het Schoolgeldenbesluit, een tegemoet koming te verlenen. Men verwacht, dat daardoor verlaging van de schoolgelden voor U.L.O. en lager nijverheidsonder wijs zal worden verkregen. Voorts ligt het in de bedoeling een laging te verkrijgen van het schoolgeld bij het M.O. en het V.H.O. van 30 en de gemeenten en schoolbesturen als compensatie voor de verminderde school geldopbrengst een financiële tegemoet koming te verlenen. Dit alles heeft minister Rutten gister middag in de Tweede Kamer meege deeld. Na een opmerking van de heer Peters (k.v.p.) verklaarde de minister zich bereid het concept van de school geldregeling, zodra het definitief gereed is. voor te leggen aan de onderwijscom missie uit de Kamer. De rest van het debat over de afdeling lager onderwijs van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ging voor het grootste deel over de vraag of het openbaar onderwijs ten achter wordt gesteld bij het bijzonder. Mevr. FortanierDe Wit (v.v.d.) en de heren Van Sleen (arb.) en Gortzak (comm.) meenden van wel. De heren Roosjen (a.r.). De Ruiter (c.h.) en ook de minis ter. dachten echter van niet. Evenals mgr Stokman (k.v.p.) reeds eerder had ge daan, herinnerde minister Rutten er aan, dat nog altijd de openbare school norm is voor de subsidiëring van de bijzon dere school. Dan kan men toch moeilijk achterstelling der openbare scholen spreken. De heer Weiter (k.n.p.) wilde op de lagere scholen eenvoudige aesthetiek la ten onderwijzen, doch minister Rutten vond de leerlingen voor dit vak wel wat rijkelijk jong. Ook over de salariëring van on derwijzers is nogal ie\s gezegd. On danks alle klachten, die werden ge uit, kon minister Rutten echter wij zen op een verklaring, afgelegd in een vergadering van de Algemene Een dramatisch moment in Panama ■pjE LAATSTE DAGEN is het in Panama •*-' erg onrustig geweest. Op een gegeven moment was het land nl. twee presiden ten rijk, Arias en Arosemena. Arias was door de Nationale vergadering ontslagen en Arosemena was benoemd tot zijn opvolger, doch de zittende president wei gerde heen te gaan. Tussen de paleis wacht in Panama City en de politie ont stond een zwaar vuurgevecht, waarbij 12 doden en 90 gewonden vielen, o.w. een majoor en een luitenant van de national! politie. Een fotograaf in Panama City maakte, nadat de paleiswacht was ver slagen, deze dramatische foto: de afge zette president wordt door een leger van politiemannen weggevoerd, terwijl hij, met zijn echtgenote, zijn aanhangers toejuicht. Volgens de laatste gegevens zijn er 1024 personen gearresteerd. Op twee na zijn alle 216 gevangen genomen vrijgelaten. DAT i.v.m. de onlangs ontdekte fraude in een wasserij te Roosendaal, waar met militaire opdrachten werd geknoeid tot een bedrag van f 10.000, een militair we gens medeplichtigheid is gearresteerd. DAT een delegatie uit Roosendaal op 2 JJuni naar het Belgische plaatsje Dan- dermonde reist om vriendschapsbetrek kingen aan te knopen. DAT in Kaboel (Afghanistan) een Ned. consulaat is opgericht en de Nederlander O. Richter tot onbezoldigd consul is be noemd. DAT C. Haver Droeze, eerste gezant- schapssecr. te Guatemala, als eerste am- bassade-secr.-consul zal worden belast met de leiding van de consulaire afde ling te Bonn. DAT de Deventer motor- en automo bielclub ter nagedachtenis van de ver ongelukte wegenwachter P. H. W. Bonhof voortaan ieder jaar een Bonhof-oriënta- tierit zal houden. DAT R. W. Furlonger, derde seer. aan de Australische ambassade, naar zijn land zal terugkeren en wordt opgevolgd door Keith Douglas-Scott uit Londen, als twee de secr. DAT de kapt. t.z. buiten dienst H. W. Hettema benoemd is tot hoofd van de burg. verdediging te Almelo. DAT i.vun. verschillende salarisverbe teringen een wetsontwerp is ingediend om de begroting 1950 van Justitie met 11,6 millioen te verhogen. DAT het in de oorlog verwoeste hotel De Plasmolen bij Mock is heropend in de stijl van een oud Engels landhuisje. DAT zes leidsters van Amerik. mil. recreatieclubs, op Schiphol aankwamen om de geschiktheid van ons land als lofcentrum te beoordelen. DAT A. Gorthuis, bedrijfsleider van het destructordistrict Purmerend, benoemd ii tot dir. DAT het verkeer van en naar Monni kendam door de Purmer drie maanden lang over Edam wordt geleid i.v.m. her stelwerkzaamheden. DAT een koffer met kleren vai loco-burg. van Hengelo (O.), C. A. P. Kip, gestolen is, vermoedelijk terwijl hij ont vangen werd door het gemeentebestuur van Mitcham (Eng.), waar een voetbal wedstrijd MitchamHengelo werd ge speeld. DAT het echtpaar T. Wayer-Hartman te Holham (gem. Slochteren) op 16 Mei 60 j. getrouwd is. DAT de bovenwoning van het pand Scholiersberg 19 te Bergen op Zoom, waar twee gezinnen woonden, gister avond met de inboedel is uitgebrand. DAT butagas voortaan voor een deel vervoerd zal worden in een speciaal daar- tqe geconstrueerd schip, de Butania I (267 ton) van Phs. van Ommeren-Kon. Shell en er nog twee dgl. schepen in aan bouw zijn. DAT mr W. P. A. Smit, na 40 j. in Overheidsdienst te hebben gewerkt, zijn functie als conservator van het Ned. openluchtmuseum te Arnhem zal neer leggen. DAT vooral op weekeinden vele onbe voegden het zweefvliegcentrum te Teriet binnenkoken en er al verscheidene gelukken door zijn gebeurd. DAT thans alle vaarwateren in de N.O. Polder en de daartoe behorende sluizen en bruggen voor het openbaar verkeer zijn opengesteld. DAT volgens het antwoord van m ter Mansholt aan het Tweede-Kamerlid Borst (Comm.), subsidie voor schoolmelk alleen behoort te worden verstrekt door de gemeenten, doch slechts op medische aanwijzing en voor minder draagkrachti- gen. DAT in April 1.017.800 ton kolen in Limburg werd gedolven (in Maart 98.700 ton meer) en de gemiddelde dagproduc tie 40.700 ton bedroeg (in Maart 42.90( ton). DAT twee aangekondigde buitenl. sprekers, het liberale Franse Kamerlid Cahrles Serre en prof. G. v. d. Geyt uit Brussel, gisteren geen toestemming kre gen van de politie om het woord te voe ren op het in R'dam gehouden congres tegen de Duitse herbewapening. DAT het beroemde orgel van de Herst. Evang. Luth. Kerk te A'dam voor f 33.000 is verkocht aan de Ned. Herv. Gemeente te Arnhem ter plaatsing in de Eusebius- kerk. DAT de door O., K. en W. bezuinigde f 50.000 op de orkesten, alleen betrekking heeft op de extra post voor bijzondere doeleinden en de bestaande orkesten, hiervan dus Keen schade ondervinden. DAT de Chr. ver. Zedenopbouw 29 Mei in Esplanade te Utrecht verga dert I Nederlandse Onderwijzers Federatie, waaruit blijkt, dat de onderwijzers bij de ontknikking (al is die niet he lemaal doorgevoerd) meer hebben bereikt, dan zij zelf hadden durven hopen. Woensdag gaat de Kamer weer verder. Dit is dr Soekiman Wirjosandjojo zoon van een winkelier die be noemd is tot premier van Indonesië. Hij is leider van de Islamitische partij Masjoemi Opvarenden Grote Beer toch naar huis Geen pokken aan boord Eerst thans is definitief vastgesteld.dat het ziektegeval aan boord van de Grote Beer geen pokken betreft. De opvaren den zullen daarom niet zoal6 reeds uit voorzorg was vastgesteld bij aankomst in Nederland worden geïsoleerd. Het schip wordt vanavond voor IJmuiden ver wacht. De ontscheping van de opvaren den, onder wie veel Ambonnezen met hun gezinnen, begint Zondagochtend 9 uur in de haven van Amsterdam. Extra stoptreinen naar de bollenstreek Ook op Pinkster-Maandag zullen extra stoptreinen rijden op de lijn Amster damDen Haag ten behoeve van bezoe kers aan de bloembollenvelden. Chrls- oZijn woord getuigde. Hij had de tijd des Geestes aangebracht. De tijd waarin da betekenis van de Gods-dienst duidelijk werd. De Gods-dienst, de religie is er enkel in het Verbond-Gods. In dat Ver bond stelt God de mens, Zijn schepsel, naast Zich. Daarmee verhoogt Hij de mens zo zeer, dat de apostel daarvan niet te sterk spreekt als hij zegt, dat de Here ons der Goddelijke natuur deelachtig maakt (2 Petr. 1:4). Wel was dit altijd zo geweest, maar het was niet altijd geweten. Het was zo geweest reeds op het ogenblik, waarop de gevallen mens de moederbelofte was bekend gemaakt. Want deze belofte was alleen mogelijk, doordat de ongeboren Christus Adam als Hoofd van het Ver bond was opgevolgd. Reeds toen was de toestand deze, dat het Hoofd der mens heid volkomen der Goddelijke natuur deelachtig was. want Hij was God. Toch was dit begin de oude tijd. Want het Woord was nog niet vlees geworden, het was nog alleen bij God en was Zelf God. Toen dat Woord vlees werd, is de vol heid van Godsdienst gekomen, want in Hem als het hoofd der mensheid naast God was de volheid Gods lichamelijk (Col. 2 9). Ook de eerste Adam was geroepen tot deze volheid van Gods dienst, tot de tijd des Geestes. Toen hij viel en de Christus hem in het ambt, waaruit hij gevallen was, opvolgde, is het Verbond Gods tot een hoogte en kracht geklommen, als in het hart van geen mens of engel had kunnen opko- Daar Christus zeer vroeg gekomen is, namelijk toen het getal der geboor ten nog bij lange niet vervuld was, is de tijd des Geestes een tija, waarin de taak in het vlees nog moet worden af gemaakt. Daardoor is het onderscheid tussen de tijd des vleses en die van de Geest minder opvallend dan we mochten verwachten. Niettemin is het verschil zeer groot Want in de tijd des Geestes is vrij heid. Het Woord Gods wordt daar in zijn mededelend karakter verstaan. Die vrijheid te grijpen moge moed kosten, zij is er toch en zij is inderdaad voor het grijpen. Van wie leeft nadat de Christus is opgestaan geldt: hij weet alle dingen. Het grote geheim Gods is openbaar. De wil des Vaders is uitge legd. Daarom kunnen wij niet alleen ons zelf verstaan, maar wij kunnen ook de oude tijd verstaan, beter dan wie in die tijd leefden. Dat wil niet zeggen, dat wij een vol maakte kennis zouden kunnen berei ken. Wij zijn niet in volmaking. Dat is Christus wel, en vanuit Zijn vol making leidt Hij ons. Daarom is ons geloven nooit een prestatie. Het is een onvolmaaktheid en tevens een nög-niet- volmaaktheid. De reformatoren hebben dat scherp beseft, toen zij in het Avondmaalsformulier die opmerkelijke woorden zetten: dat wij geen volkomen geloof hebben, en ons niet met zulk een ijver begeven om God te dienen als wij schuldig zijn. Elk onzer geloofsda den is zwak en besmet en onvolkomen, elk onzer geloofsdaden bereikt haar doel niet, maar blijft in de poging ste ken. Indien wij van ons geloven afhan kelijk waren, moesten we onmiddellijk en voor goed alle hoop laten varen. Maar wij zijn niet van ons zwak en besmet en onvolkomen geloof afhankelijk. Chris tus heeft ons in de tijd des Geestes ge zet, en dan heeft Hij ons waar Hij ons hebben wil: daar is het bereikbaar, dat een volkomen geloven de Christus grijpt en het eeuwig leven als met geweld (Zie vervolg op pag. 3). „Om een paar centen President-directeur levert felle critiek op gebrek aan durf bij de omroep TTET BESLUIT van de omroepverenigingen, zich voorlopig van deel- neming aan het televisie-experiment te onthouden, is te betreuren, omdat men ter wille van een paar centen een groots werk niet blijkt aan te durven". Deze felle critiek op de radio-verenigingen uitte de president- directeur van Philips, ir P. F. S. Otten. Instantie er niet komen, dan zal Philips In een gisteren gehouden toespraak tot de vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven, die ter gelegen heid van het diamanten jubileum Eindhoven waren, gaf hij echter de zekering dat, sneller dan thans v verwacht, een oplossing zal worden ge vonden voor de huidige moeilijkheden. Immers, nadat ir Otten had vastge steld, dat de omroepverenigingen bitter weinig energie hadden getoond om iets nieuws aan te pakken en had verklaard, dat het thans niet de tijd is om de ar moede te verdelen, doch om welvaart te scheppen, zei hij, dat Philips door het besohikbaar stellen van studio-appara- tuur aan deskundigen alle mogelijke steun aan de start der televisie zal geven. Zij zal het doen in naam en opdracht van de Instantie, die daarvoor de goed keuring van de regering heeft. Zou deze Drie nieuwe leden Raad van State Tot leden van de Raad van State zijn benoemd mr J. R. H. van Schaik, minis- ;an Staat, prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer en mr P. W. J. H. Cort van der Linden, bur gemeester van Groningen. Deze benoe mingen gaan in op 1 Juni a.s. NU OOK CHRISTIANSEN OP VRIJE VOETEN Duitse advocaten hebben aangedrongen op de vrijlating uit de gevangenis te Norg, van generaal Christiansen, de voor malige commandant van de „Wehrmacht" in Nederland. In 1948 kreeg hij 12 jaar gevangenisstraf. Koningin Juliana heeft zjjn straf in 1951 tot 4 jaar verminderd De gezondheidstoestand van de generaal met de proefuitzendlngen in Lopik be ginnen. Met de Nozema wordt hierover onderhandeld. Vuurbol aan de hemel op 1 Mei De Leid6e sterrenwacht kreeg de laatste dagen van verscheidene kanten berichten over een vuurbol, die is waargenomen in de avond van 1 Mei jl. De werkgroep Meteoren te Utreoht zou gaarne de vol gende gegevens in haar beziit hebben: naam en adres van de waarnemer, plaats waar de waarneming is gedaan, datum en tijdstip, richting en beschreven baan. tijdsduur, helderheid, kleur, vorm en af metingen. aanwezigheid van een staart, eventuele geluiden. WEERBERICHT Droog weer ©Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Zuidoosten van het land overwegend zonnig .jtf-iim weer en weinig verandering temperatuur, elders aan- jfcfH IT)-, vankelijk weinig, maar later toenemende bewolking en lagere middagtemperaturen dan vandaag. Droog weer. Vannacht weinig wind en hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag meest matige wind tussen Noord en West. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 4.51—20.22; maan onder 2.05. op 10.34. Maandag: zon 4.49—20.24; maan onder 2.21. op 11.50. E K. Dinsdag: zon 4.48—20.26; maan onder 2.34. op 13.08. 21 Mai VAI.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1