Jlieutuc geihsctft GTouranl c „Wij beheersen op het ogenblik de situatie volkomen Wist U LJ VRIJDAG 11 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, 1.72 per maand; 0 40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9221 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantt>asticfi fs gfjetfeoeu tnyn bert la tcgljenspoet" Tweede T.H. in Eindhoven Volksgezondheidover hef pokkengevaat Vaccinatie bleek probaat middel tegen voortwoekering van het kwaad (Van een onzer verslaggevers) „Wij beheersen op het ogenblik de pokkensituatie volkomen. In samen werking tussen de Inspectie der Volksgezondheid, particuliere artsen en de bevolking van Tilburg en andere plaatsen, is voorkomen dat er bij deze zéér lichte pokkenepidemie ongelukken gebeurd zijn. Onomstotelijk is bewezen, dat vaccinatie h e t middel is om een epidemie van pokken in de kiem te smoren. Richtlijn moet zijn om, zonder angst, doch met verstand al datgene te doen, wat nodig is om pokken te voorkomen." Deze woorden tekenden wij hedenochtend op uit de mond van de Staatssecretaris voor de Volksgezondheid, dr P. Muntendam, die over deze materie een persconferentie gaf. Hij voegde er de volgende cijfers aan'vier dagen 100.000 vaccinaties werden toe, om aan te tonen, dat hier inderdaad I uitgevoerd, had er op het economische van een lichte epidemie gesproken kan lieven geen nadelige invloed, worden. In 1920 deden zich in Nederland! Tilburg is één van de best gevacci- 50 lichte gevallen voor, in 1926 waren erineerde steden in ons land. In 1948 werd 15 gevallen, in 1929, tijdens de alastrim- j er 93 procent van alle levend geborenen 1 periode 700 gevallen, waarvan er 21 gevaccineerd. Het is daarom verheugend, I dodelijk waren. dat )u'st d^r de pokken uitbreken. Ge- In de jaren 1870 tot 1873, toen ons land bleken is, dat zij die niet gevaccineerd 4 5 5 millioen inwoners telde, maakten waren hard ziek werden. De wel gevac- we een zware epidemie mee. Toen stier- cineerden veel minder, i ven er niet minder dan 20.575 menser aan pokken.. Destijds snakten de dok ters en inspectie naar de maatregelen, die nu genomen zijn! Men propageerde om in Tilburg alle kinderen beneden twee jaar te ren en alle ouderen te hervaccin De groep kinderen boven de twee jaar, die nimmer gevaccineerd werd, heeft men buiten vaccinatie gelaten, in band met het encephalitis gevaar, dat I men nog steeds niet voldoende onderkent. Op eigen verantwoordelijkheid kan men natuurlijk geënt worden. Men gaat er van uit, dat, als de be volking voor 80 procent geënt is. de i overige 20 procent geen gevaar oplevert. Het is in Tilburg gekomen tot een massa vaccinatie, die men zelfs nog heeft weten te registreren ook. In Geldrop. Den Bosch en Eindhoven, waar zich ook gevallen voordeden, deed men hetzelfde. Het contact geval Voorburg is op niets uitgelopen. Daar zijn alle maatrege- i len opgeheven. Voor héél Brabant werd gisteren be- sloten de massale vaccinatie ter hand te nemen. Men was daar op dergelijke ge- i beurteaissen voorbereid en dat is het geheim van de indamming van het gevaar g De koepokinrichting in Amsterdam heeft genoeg entstof om heel Nederland eventueel te vaccineren. In Tilburg heeft men alle buitengewone gebeurtenissen, zoals kampioenswedstrij- i den van Willem II. dat feestvierde in de herberg waar de pokken uitbrak, afge- i last. Overigens gaat het leven normaal zijn gangZelfs het feit, dat er m Weer 1200 Ambonnezen in ons land De Skaubryn bracht gisteren weer 12r>0 Ambonnezen in Rotterdam: 320 mannen. 380 vrouwen en 550 kinderen. Het was de eerste reis met Ambonnese gezinnen waarop geen baby's werden geboren. De stemming aan boord en de voeding waren zeer behoorlijk. Daar de Skaubryn geen passagiersschip is, hebben de Ambonnese mannen met de bemanning meegewerkt. Op Koninginnedag zond men gezamen lijk een gelukwenstelegram naar Soest- dijk. Namens de Koningin en vervolgens na mens de regering werden de opvarenden gisteren door luit.-generaal D. C. Buur man van Vreeden in het Nederlands het Maleis verwelkomd. De helft van de mensen werd gisteren in autobussen naar Amersfoort gebracht en daarna over verschillende woonoorden verdeeld. De overigen volgden vandaag. Ook in Amsterdam telefoon met zes cijiers Amsterdam, dat tot nu toe telefoon nummers met vijf cijfers had, krijgt dit jaar ook nummers met zes cijfers. Het zijn twee nieuwe series, die beginnen met 1 en 7 en een totale capaciteit van 270.000 aansluitingen hebben, terwijl Am sterdam deze eeuw naar schatting met 200.000 nummers ruimschoots zal toeko men. Wanneer de nieuwe series vijf cij fers kregen, zouden slechts 20.000 nieuwe aansluitingen mogelijk zijn en dat is te weinig. Op het ogenblik zijn er 60.000 abonné's. Wegens neerschieten van Russen Acht jaar geëist Acht jaar gevangenisstraf werd gisteren voor het „B G." te Utrecht geëist tegen de 40-jarige Duitser K. F. Pitho uit Horne (Lippe), die in 1942 in het kamp Amers foort zou hebben deelgenomen aan het neerschieten van 76 Russische krijgsge vangenen. Deze Russen waren vier maan den tevoren uitgehongerd in het kamp aangekomen. Hun aantal daalde van 100 tot 76 doordat zij zo slecht werden be handeld. Wegens mishandeling van ge vangenen te Vught in 1943, werd tegen Pitho nog een jaar geëist. Uitspraak op 24 Mei. Driehonderd wagens kool naar de mesthoop Voor ruim 300 wagens bewaarkool, die nog op de veilingen Noordscharwoude en Broek op Langendijk (N.-H.) aanwezig zijn, kan hoogstwaarschijnlijk geen afzet meer worden gevonden. Het seizoen in aanmerking genomen is de voorraad enorm. Het betreft hier witte en gele kool, maar in Warmenhuizen is ook al rode kool doorgedraaid. Van de aange voerde Deense en gele kool is daar vorige week 80 tot 90 pet onverkocht gebleven. Koningin op Moederdag voor de Radio De Koningin heeft zich bereid ver klaard Zondag een korte radiorede te houden ter gelegenheid van Moederdag. De toespraak wordt 's middags om 1 uur via beide zenders uitgezonden als een nationaal programma. Prins Bernhard ook naar Leeuwarden In aansluiting op zijn bezoek aan Groningen gaat Prins Bernhard op Vrij dag 25 Mei per vliegtuig naar Leeuwar den. De Prins zal daar de luchtvaartda- gen van het comité Ons Garnizoen openen. Zweedse koning ontvangt schout-bij-nacht De Booy De commandant van het huidige Nederlandse oefensmaldeel, schout-bij- nacht A. de Booy, arriveerde vandaag, tien minuten later dan de kruiser Tromp, per vliegtuig in Stockholm. Hij zal mor gen door de Zweedse Koning in audiëntie worden ontvangen, terwijl de bemanning in autobussen de stad zal bezichtigen. Uil de keuken der plaatsvervangers Gromyko wil wijzigingen van het Westelijke menu Iets meer kans, dat de „Grote Vier" de gerechten der koks zal gaan keuren Wederom een aarzelend gouden zonnestraaltje in het Palais Rose te Parijs, waar de „plaatsvervangers" der „Grote Vier" voor de 48ste maal bijeen kwamen. De Rus Gromyko heeft namelijk verklaard, de tweede der drie Westelijke ontwerp-agenda's eventueel te kunnen aanvaarden. Hoewel enerzijds beweerd wordt, dat de impasse op de conferentie doorbroken is, verklaarde de Fransman Parodi, dat men met het Russische voorstel weer één stap vooruit gegaan is, maar tegelijkertijd twee stappen achteruit. Bovendien heeft de Amerikaan Jessup geoordeeld, dat de bereidheid van Gromyko, om daadwerkelijk aan een conferentie van de „Grote Vier" deel te nemen, toch nog niet overtuigend is. Resumerende: ondanks de grote geschillen, is de kans iets gestegen. Gromyko heeft zijn standpunt betref- de Sowjet-Unie bereid zou zijn op de fende -het essentiële geschilpunt inzake de bewapening een wijziging doen onder gaan. Zijn condities zijn: 1. Bij het punt "onderzoek van de oorzaken en de gevolgen der huidige spanning" moet de ontwapening van Duitsland als eerste kwestie besproken worden. 2. Ook de kwestie van het Noord-Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases in Europa moet in de agenda worden opgenomen. Men zal zich herinneren, dat Gromyko dit tweede punt de vorige week had laten vallen. Gromyko heeft ook een persconferen tie gehouden, waarop hij bevestigde, dat 't Was gisteren vooral voor mevrouw houwers op Schiphol een blij weerzien, toen haar man uit communistische gevangenschap met een Tsjechisch vlieg tuig in ons land arriveerde. Het gelukkige echtpaar wandelt naar de koffiekamer. Wegens besmettingsgevaar Opvarenden Grote Beer niet met Pinksteren thuis Zal pokkengevaar buitenl. toeristen afschrikken om naar bollenvelden te komen? ALLE OPVARENDEN van het troepenschip Grote Beer, dat morgen in Amsterdam wordt verwacht, zullen uit voorzorg enige dagen geïso leerd worden in het kamp Waterloo te Leusden. Na het ziektegeval van de patiënt die in Port Said van boord is gegaan, hebben zich verder geen ge vallen van pokken aan boord van dit schip meer voorgedaan. Men verwacht voorts dat het voorkomen van pokken in ons land afschrikwekkend zal werken op talrijke buitenlanders, die voornemens waren met Pinksteren de bollenvelden te bezoeken. In Tilburg zijn gisteren twee nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Het aantal patiënten is nu tot 38 gestegen (Hiervan zijn er 13 weer genezen. - Red De beide gevallen houden geen onderling verband, doch wel staat vast, dat zij met pokkenpatiënten contact hebben gehad. De ziekteverschijnselen werden in een vroeg stadium ontdekt, zodat het gevaar voor besmetting tot een minium beperkt blijft. Zes personen werden in quaran taine gesteld. De militairen, die in de twee Tilburgse kazernes geconsigneerd waren, mogen zich sinds vandaag weer in de stad begeven, althans wanneer zij immuun zijn. Het verbod om Tilburg te verlaten blijft voor hen echter van De twee Zwolse families van in to taal zeven personen, die sedert vorige week Dinsdag in quarantaine werden gehouden, herkregen gisteren eveneens hun bewegingsvrijheid. Er blijken zich bij hen geen gevallen van pokken te hebben voorgedaan. Zoals men weet. had op 29 en 30 April bij hen een Til burgse pokkenpatiënt gelogeerd. Slechts enkele duizenden Zwollenaars hebben zich in de afgelopen week laten inenten. In Dordrecht zijn vandaag twee per sonen van een voor de wal liggend schip naar het ziekenhuis vervoerd, omdat men het mogelijk acht dat zij met pok ken zijn besmet. Drie gezinnen in Dor drecht zijn geïsoleerd. In Den Bosch is men op grote schaal met de herinenting begonnen, nu in Vught een geval van pokken is gecon stateerd. De verkeerspolitie maakte via luidsprekers bekend dat - gelegenheid toe bestond. De directies van Internaten en kost scholen is verzocht de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen, die in Geldrop n, met Pinksteren niet naar huis te Panama was twee presidenten rijk Na zwaar vuurgevecht werd er één afgezet In Panama duurt de verwarring voort. Gisteren was het land twee presidenten rijk, namelijk Arias en Arosemena. Het paleis van de president Arias was om geven door wachtposten met machine geweren. De Nationale Vergadering had echter Arosemena tot president benoemd. Deze legde de eed als president af. Vol gens de „New York Times" ontstond er toen voor het paleis een hevig gevecht, waarbij Arias werd gearresteerd. Er wer den enige personen gedood en een twin tigtal gewond tijdens het vuurgevecht, dat met mitrailleurs, geweren en grana ten werd gevoerd. De leider der paleis wacht, een majoor, verloor daarbij het leven. De gearresteerde president Arias werd met zijn echtgenote naar de ge vangenis gevoerd. Amerik. slagschepen naar Europa Duizenden reserve-officieren aan boord Naar Reuter meldt, zullen 13 Ameri kaanse oorlogsschepen deze zomer bij een oefentocht Noord-Europese havens aandoen. Ook de twee reusachtige slag schepen der Amerikaanse marine, name lijk de 45.000 ton metende „Missouri" en „Wisconsin", zullen hieraan meedoen. Elk der Amerikaanse oorlogsschepen zal twee Europese havens bezoeken. Buiten de normale bemanning zullen zich nog circa 2740 adelborsten en reserve-offi cieren van de Amerikaanse marine aan boord der oorlogsbodems bevinden. voorwaarden (als hierboven aange geven) de tweede ontwerp-agenda der Westelijken te aanvaarden. Het menu ziet er dan*als volgt uit: 1. Het Oosten rijkse vredesverdrag. 2. De kwesties be treffende het herstel van de Duitse een heid en de voorbereidingen voor een vredesverdrag met Duitsland. 3. Het na komen van de vredesverdragen met Ita lië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije, alsmede van de overeenkomsten der „Grote Vier" inzake Duitsland en Oos tenrijk. 4. De bepalingen over Triëst, zo als die vervat zijn in het Italiaanse vre desverdrag. De volgorde van de gerechten uit dit politieke menu zou echter nog gewijzigd kunnen worden. De Brit Davies sprak als zijn oordeel uit, dat men het nog niet eens is over: de ontwapening \an Duitsland; het door Rusland verlangde punt betreffende het Atlantisch Pact en de volgorde der kwesties op de agenda. Men ziet hieruit „men is er nog niet", maar.... er komt een beetje schot in! In het kader van de tentoon stelling „Gedrukt in de verdruk king" hebben gisteravond in het Haagse gemeentemuseum verschil lende schrijvers uit hun eigen werk, gemaakt in de oorlog, gelezen. De avond werd ook bij gewoond door H. Af. de Koningin, die zich geruime tijd met de schrijvers onderhield. Vooraan ziet men: v.l.n.r. mevrouw Marsman, Rie Cramer, H. M. de Koningin, Victor E. van Vriesland, Yge Fop- pema, Kitty de Josselin de Jong, Bert Bakker, Getrrit Kamphuis en Fedde Schurer. Ridgway verwacht een tweede offensief Nieuwe Chinese troepen concentraties Ook vandaag bleven de troepen der Verbondenen langs het gehele Koreaanse front in het offensief. Zij braken door de linies van de tegenstander heen en op verscheidene punten slaagden de ge vechtspatrouilles erin, diep door te drin gen in het door de communisten bezette gebied. Het komt dus hierop neer, dat tijdelijk het gebied van Seoel door de Roden wordt ontruimd. Desondanks houdt generaal Ridgway ernstig rekening met tweede offensief bij Seoel, want van uit de lucht worden grote troepencon centraties en tactische bewegingen der Chinezen waargenomen. Zulks is spe ciaal het geval in het gebied tussen Oeidjongboe en Moensan. Geen animo voor massa huwelijken De bevolking van Soerakarta voelt wei- ïig voor de actie om massahuwelijken te sluiten, daar volgens het heersende bij geloof de dag, die voor de .één gunstig is, voor de ander noodlottig kan zijn. Boven dien brengt een huwelijk, dat niet ver gezeld gaat van de nodige ceremonieën, geen oentoeng, d.w.z. dat weinig of geen a te verwachten zijn. Over het millioen De metaalbewerkers (van hoog tot laag en van laag tot hoog) hebben het ijzer weten te smeden terwijl het heet was. Dat is trouwens een bezigheid die hun wel mocht worden toever trouwd- En dus hebben ze met een for midabele klap het bedrag voor de Haak- In over het millioen heen gebracht en er zelfs een geducht stuk overheen ge bracht- Dat is een prachtig resultaat van al die metaalmensen. Maar ze hebben voortgesmeed op wat er al was- Zo is het immers met heel deze Haak-In-actie. Ze is iets gemeenschappelijks van heel ons volk. Een wonderboom? Ja en nee- Wonderlijk is wel deze samenwerking van allen. Maar ze is ook door-en-door reëel. Bovendien, een wonderboom pleegt geen lang leven te hebben. Maar dit millioen bestaat uit klare munt, voor een belangrijk deel zelfs uit klinkende munt en in elk geval uit klinkklare munt- Wanneer straks deze actie al weer tot het verleden behoort kan de kanker bestrijding nog lang van dit geld profite ren. Nu en dan hoort men iets van meni ge beduchtheid dat door deze actie an dere doeleinden die ook het nastreven waard zijn, in het gedrang zullen komen- Wij zijn daar niet zo beducht voor. Hoe velen hebben thans niet gegeven enleren geven. Zelfs in deze veels zins vermaterialiseerde tijd geldt dat het zaliger is te geven dan te ontvangen- Daarvan heeft men in deze actie iets ge proefd- Welnu wie daarvan heeft ge proefd, kon de smaak wel eens te pak ken hebben. Er zijn nog waarlijk noden en be hoeften genoeg. Amice-briefje Er is in de parlementaire geschie- denis van ons land eens een briefje gezonden (door Tak van Poortvliet aan Van Tienhoven) dat van invloed is ge weest op de kabnetsformatie en in elk ge val op 't kabinetsprogram van 1891. Het was een weinig vormelijk schrijven en er stond eenvoudjg „Amice" boven maar het heeft een plaats gekregen in onze parlementaire geschiedenis en tot op vandaag is het bekend als het „amice briefje". Er is kans dat thans na zestig jaar een ander „amice-briefje" enige vermaard heid zal krijgen. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland heeft het dagblad De Telegraaf aangesproken we gens belediging. Het proces is nu gaande. Tijdens het proces is medegedeeld, dat het krantenartikel waarover het pro- loopt en dat mede betrekking heeft de zaak-Menten ook gewag gemaakt wordt van een persoonlijk „amice-brief je" van de commissaris der Koningin aan mr L. G. Kortenhorst, verdediger van de heer Menten. Zoals men weet is de heer Kortenhorst tevens voorzitter van de Tweede Kamer. Men moet hieruit afleiden, dat de heer Kortenhorst het zacht gezegd niet heeft kunnen verhinderen, dat een aan hem gericht persoonlijk briefje in han den is gekomen van de redactie van dit blad. Het is (dat moet ons van het hart) vreemde zaak en een nadere verkla ring schijnt ons niet misplaatst respect voor hooggeplaatsten worden we nu eenmaal niet gaarne ge- pr Afgevaardigden van twee Haagse bakkersverenigingen deden gister middag op het stadhuis aangifte van de 'geboorte van Lepelaartje, kind van de Stadsooievaar en zijn echt genote Lekkerbek. Lepelaartje is een speciaal bereid koekje. Tijdens de vreemde geboorte-aangifte: (rechts) burgemeester Schokking. ver tot bevordering van onvolwaardige arbeids- :n 26 Mei in Den Bosch DAT de Ned. de arbeid voor krachten op 25 vergadert. DAT ter viering van het 75-j. bestaan in Koopmans' meelfabrieken te Leeu warden gisteren door de com. der Konin- n Friesland, mr H P. Linthort Ho- de nieuwe tarwesilo met een capa- van 5 millioen kg, in gebruik werd gesteld. DAT de jubilerende Koopmans' fa brieken in Leeuwarden thans het groot ste boekweit-verwerkende bedrijf in ons land zijn, daar zij de helft van de Ned. omzet voor haar rekening nemen. DAT de ministers Van den Brink, Joe- kes, Peters en Rutten op 26 Mei terdam de encycliekenherdenking door de K.A.B. zullen bijwonen. DAT weer 14 onbewaakte overwegen zijn aangewezen om met automatisch flikkerlicht te worden beveiligd (in de loop van dit jaar en het begin van 1952), waardoor het aantal dergelijke over-we- gen tot 76 zal stijgen. DAT een van de leiders van de We reldvredesbeweging, de „rode' deken var Canterbury, dr Hewlett Johnson, op 17 Mei in R'dam zal spreken. DAT het Tweede-Kamerlid Weiter (K.N.P.) de ministers Mulderije en Joe- kes heeft gevraagd, waarom de Alg. Bond van werkers in het mijnbedrijf niet is afgevaardigd naar de kolencom- missie der Internat. Arbeidsorganisatie. haar statuten nog steeds niet zijn goedgekeurd. DAT de Ned. Kath. Ver. van juweliers 1 horloges „Sylvester' en de Ned. bond an horlogemakers de Uurwerkunie. fe deratie van Ned. horlogersver. hebben opgericht (secr. J. v. Nassaustraat 10, Den Haag). DAT in K. en W. te Utrecht op 25 Mei het 50-jbestaan van de vrijz. Chr. ge zondheidskolonie Naar Buiten (kolonie huizen in Lunteren en Oostvoorne) zal worden gevierd. DAT Oberbürgermeister dr W. Kolb van Frankfort op 25 Mei A'dam zal be zoeken, en een Kopenhaagse delegatie o-l.v. graaf Moltke, prefect van deze stad, op 15 Mei a.s. DAT de internat, ver. Het Rijnschepen register op 30 en 31 Mei in A'dam bijeen komt. DAT in Arnhem bevestiging werd ge- eist van de rechtbankvonnissen tegen de hoofdverdachten van de Nijmeegse valse-bankbiljettenaffaire, nl. de bloe- DAT voor de functie van rechter in het •r. A'dam zijn aanbevolen mr W. S. da Costa, subst.-griffier, mr J. v. d. Esch, plv. rechter, en mr J. F. van Hasselt, plv. rechter, allen te A'dam. DAT er op 1 Mei 1.541.080 radio's wa in aangegeven (13.483 meer dan op 1 April) en op 1 April 480.844 personen radiodistributie hadden, ofwel 1344 min der dan op 1 Maart. DAT de uit 25 boten bestaande vloot in de Spido te R'dam is uitgebreid met •n nieuw vaartuig voor rondvaarten, de Prinsesseplaat (met plaats voor 365 pas sagiers). DAT de eieren in Barneveld gisteren f 11.25 a f 12 de honderd deden (vorige week f 10.75—f 11.30). DAT gisteren in Barneveld 50.000 stuks pluimvee werd aangevoerd, hetgeen de grootste aanvoer sinds de bevrijding was. DAT in A'dam 8 mnd., waarvan 4 mnd. voorw., werd geëist tegen de 32-j. H. C. L. uit Weesp. die de kosten van het op knappen van zijn huis niet kon betalen en uit arren moede het huis in brand stak. DAT de KLM-gezagvoerder J. v. d. Made vandaag op London Airport een aansteker met inscriptie cadeau kreeg, daar hij onlangs met een KLM-toestel Johan Bodegraven, die al zoveel giften voor de kankerbestrijding bij elkaar ge bedeld heeft, en zonder wiens enthousi asme de actie niet geslaagd zou zijn, kreeg gisteren van de vaste medewer kers van de N.C.R.V.-steravonden een radio aangeboden. Voor eigen gebruik! An de Ru, trouwe assistente, ontving een sohemerlamp. Maar daarna ging het aanbieden van bedragen voor Haak-In weer verder. De metaalbewerkers, wier avond het was in deze reeks gilde-feesten, brachten in to taal ƒ140.000 bijeen. De giften waren gisteren wel zeer uiteenlopend. Naast de grote bedragen van de bedrijven Van der Heem, N.S.F., Hoogovens, droogdokmaatschappijen, en allemaal duizenden guldens tegelijk of van andere groepen (ministerie van Justitie; ƒ10.400!) was er als frappant contrast, bijvoorbeeld de gift van een echtpaar, en vrouw beiden 83 jaar, die twin tig weken hadden gespaard om 2.50 bjj elkaar te krijgen. mengrossier L. G. J. van L. uit Nijme- de 10000ste radarlanding aldaar maakte, gen (1 j. en 9 mnd). de electricien G. J DAT de fusie van het Residentie Orkest de K uit Nijmegen (15 mnd en de en het Rott. Philh. Orkest thans definitief Groesbeekse chauffeur H. J. (6 mnd-) -1 van de baan is. In twee weken tijds 3 ton er bij Het millioen voor Haak-In met bijna twee ton overschreden Metaalbewerkers zorgden voor 140.000 f"POEN DE HEER M. ROOLVINK gisteravond voor de N.C.R.V.-micro- foon namens de Christelijke metaalbewerkersbond een bedrag van ruim f4250 ten bate van Haak-In had aangeboden, kon Johan Bodegraven mededelen, dat hiermee niet maar alleen het millioen was overschreden, maar dat het totaalbedrag op meer dan f 1.100.000 was gekomen. „Op naar de anderhalf millioen", werd gisteren stoutmoedig gezegd. Aan het eind van de avond was het totaal opgelopen tot f 1.179.000, waarin begrepen zijn de duizenden van de grote bedrijven en de dubbeltjes van de kinderspaar potten. In twee weken tijds kwam er ongeveer drie ton bij. Churchill heeft de wind in de zeilen Grote steun van partijlozen Gisteren werden in 368 steden in Enge land en Wales tussentijdse gemeente raadsverkiezingen gehouden. De Conser vatieven behaalden in totaal een winst van 103 zetels, vooral ten koste van de partijlozen. In drie nieuwe gemeentera den verwierven zij de meerderheid, na melijk te Margate. Dunstable en Has- lingen. Labour moest een verlies incas seren van vier zetels, maar de partijloze organisatie zelfs een verlies van 84 ze tels. Labour verloor de meerderheid te Bristol en in het textielcentrum Brad ford, doch verkreeg die te Newport, Flint, Grantham en Bilston. Hieronder volgt een staatje: winst verlies Conservatieven Liberalen Communisten Partijlozen 85 De volgende week zal het aanbieden van bedragen voor de microfoon niet op Donderdag, maar op Vrijdagavond ge schieden, van vijf over acht tot kwart over tien. Zestig aanbieders zullen wor den afgewisseld door muziek van de Ma rinierskapel. De Donderdagavond wordt dan nl. in beslag genomen door de finale van de familiecompetitie. Volgende week wordt het totaal-bedrag van Haak-In niet bekend gemaakt, om de verrassing van het eindbedrag van de gehele actie op de grote slotavond. 24 Mei in het Amsterdamse Concertgebouw, zo groot mogelijk te doen zijn. Kans op mooi weei met Pinksteren (Van onze weerkundige medewerker) Of het huidige weertype gedurende de Pinksterdagen zal aanhouden is nog een grote vraag. Zoals zich de situatie laat aanzien, is de kans op een periode met droog weer en tevens hogere tempera turen voor de komende dagen nog groot te noemen. Daar dit weertype in het voorjaar vaak hardnekkig is. hebben wi) goede hoop voor de Pinksterdagen. Voor een definitieve verwachting is het, voor al wat betreft het weer op Pinkster maandag, echter nog te vroeg. WEERBERICHT Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met perioden met zonneschijn en plaatselijk enkele overdrij vende wolkenvelden Zwak ke tot matige wind tussen Noordoost en Noord. Van nacht hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.52—20.21; maan ondet 131 1.44, op 9.18. 14 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1