Jlicuwc £riterlje GTourant c Louwers plotseling door de Tsjechen vrijgelaten en naar huis gezonden Na een jaar geleden wegens spionnage tot 15 jaar te zijn veroordeeld Spaak wilde een spaak steken in het Italiaanse wiel Nederlandse leger is enthousiast, fit en technisch kundig „Keizer" Otto (38) en Prinses Regina (25) Wist U DONDERDAG 10 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9220 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StonivasUcft Is ghebfeoea mga htrt in tegfjenspotf WIJ LUNCHTEN MET TWEE AAPJES EN EEN LEEUWTJE ZIE PAG. S Praag zorgl voor nieuwe sensatie Zoals men zich herinneren zal, stond de heer Louwers 2, 3 en 4 Maart 1950 voor een gerechtshof te Praag terecht op be schuldiging, een organisatie te hebben gevormd met het doel de republiek Tsje- choslowakije te ondermijnen en econo- misohe sabotage te plegen ten gunste an vreemde mogendheden. De heer Louwers stond met 12 Tsjechen terecht (drie bij verstek) die eveneens beschuldigd werden van sabotage, spion nage en steunverlening aan de „interna tionale reactie". Op 4 Maart etste de staatsaanklager na èen fel requisitoir de Als een volkomen verrassing werd gisteren het bericht uit Praag ontvangen dat de heer J. A. Louwers, die een jaar geleden op beschul diging van economische spionnage en verraad door de Tsjechoslowaakse regering tot 15 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, in vrijheid is gesteld. Vandaag is hij met een Tsjechisch lijntoestel op Schiphol aangekomen. Er waren de laatste dagen opnieuw onderhandelingen aan de gang om de heer Louwers, vertegenwoordiger van de A.K.U. in Tsjechoslowakije, vrij te krijgen, doch niemand had verwacht dat deze zo snel resultaat zouden hebben. Integendeel, men was zeer somber ge- Een jaar dwangarbeid etemd t.a.v. de resultaten doch Maandag j.l. ontving de Nederlandse gezant te Praag een nota van -het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar in .gevolg gevend aan de herhaalde ver zoeken" van de Nederlandse regering werd medegedeeld, dat de Tsjechische autoriteiten hadden besloten de rest van de straf, de heer Louwers opgelegd, kwijt te schelden. Reeds op Schiphol aangekomen HU ls vanmorgen vroeg uit de gevan genis ontslagen. Hy werd overgegeven aan mr K. Westerhof. eerste handelssecre taris van de Nederlandse legatie. Samen vertrokken zij daarop om half tien met een Tsjechisch vliegtuig naar Schiphol. Door Nederland zijn er geen concves- sies gedaan aan de regering van Tsjecho- slowaijke om de vrijlating van Louwers te verkrijgen, zo meldt het ministerie var Buit. Zaken. Er bestaat dus wat dit be treft geen overeenkomst met de zaak Vogeler. Men achtte het in het belang var de heer Louwers zelf, dat geen represail les werden genomen. Ook tijdens de recente handelsbespre kingen kwam de kwestie niet ter sprake. Men neemt aan, dat zulks een goede in druk op de Tsjechen gemaakt heeft. Hartelijk weerzien Een onzer verslaggevers telefoneerde ons vanmiddag omtrent de aankomst Louwers het volgende: Een kleine vrouw in een grijs mantel pak omhelsde vandaag op Schiphol schreiend een kleine donkere man, die uit het Tsjechische vliegtuig stapte. Die man was de Nederlander J. A. Louwers. Met het grootste deel van haar familie Louwers' ouders, zuster, zwager en doch tertje waren er ook was zij vanmorgen op Schiphol. Louwers deelde mee, dat men hem Zaterdag had verteld, dat hij vrijgelaten zou worden. „Ik wist niet wat ik hoorde", zei hij. „Maar ik had wel het idee, dat mijn varijlating aanstaande was'.' Van wat er buiten de gevangenis gebeur de, was hij goed op de hoogte. Het was een grote verrassing voor hem, zoveel mensen bij zijn aankomst te zien. Een maand geleden had hij de laatste brief van zijn vrouw ontvangen. Die brief was toen 14 dagen oud. Volgens de Tsji chische wet mocht hy elke 6 weken ee brief schrijven. Of men zich daaraan hield, wenste hy thans niet te zeggen. Over het algemeen was hij huiverig iets over de gevangenis mee te delen. De vraag of men hem een spreekverbod had opgelegd, wenste hü evenmin te beantwoorden. Als motivering voor zijn vrijlating had men opgegeven, dat hij volgens artikel 272 van het Tsjechische wetboek van Straf recht verkorting van straf kreeg. Direc teur van Flodrop van de AKU begroette de teruggekomene op het vliegveld. veel politiebewaking op Schip hol. De ramp met de Altray Duikboten van dit type weer naar zee De Britse Admiraliteit heeft het tijde- lljke verbod voor onderzeeboten van de A-klasse om zee te kiezen, opgeheven. De Affray, die verleden maand met 75 man aan boord verloren ging, behoorde tot deze klasse. De eerste lord van de admiraliteit heeft gisteren in het Engelse Hogerhuis verklaard, dat de afwezigheid van wrak stukken of overlevenden er op wyst, dat de Affray direct na het onderduiken vol gelopen is en dat de gehele bemanning om het leven kwam. Slachtoffer van kolendamp in Hoogeveen overleden Een van de slachtoffers van de op 16 April In Hoogeveen geconstateerde ko lendampvergiftiging. de 86-jarige P Damming, is overleden, De toestand vai zijn zoon, A. Damming, baart nog steeds zorg. Lijk van piloot na zeven jaar opgehaald Uit de Schelde bij Bergen op Zoom zijn de resten van een in 1944 neerge stort vliegtuig opgevist, waarbij ook het stoffelijk overschot van de piloot, de 19-j. sergeant-vlieger A. M. uit Schotland, naar boven kwam. Vier gouden bruiloften in één dorp In het dorpje Winssen bij Nijmegen is het goed getrouwd te zijn: deze maand komen daar niet minder dan vier gou den bruiloften voor. En alle vier de echt paren hebben sinds hun trouwdag in Winssen gewoond. Het zün de echtparen Van KuykRoelofse, HeymansChristi- aans, WillemsVan den Heuvel en Gra- dussenRoelofse. In Valkenswaard zaten gisteren in de kerk zeven bruidsparen voor het altaar, die 40 jaar geleden in dezelfde kerk op hetzelfde uur waren getrouwd. 1 doodstraf voor Louwers, op grond van economische spionnage en het verschaf- Jfeii van hulp aan Tsjechen die het land 'wilden ontvluchten. Nog diezelfde dag sprak de rechtbank het vonnis uit: 15 jaar dwangarbeid, in beslagneming van al zijn bezittingen en uitwijzing na het uit zitten van de straftijd. De mede-verdach- werden tot straffen van 3 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Twee van d drie bij verstek veroordeelden kregen 1< venslang. „Spontane bekentenis" De heer Louwers legde een „spontane bekentenis" af, zo is gemeld. Zoals zich herinneren zal, zijn geen Westerse journalisten tot het proces toegelaten. Ra dio Praag meldde verder dat Louwers ?n van het Nederlandse gezant schap in Tsjechoslowakije regelrecht be schuldigde van hulp aan vluchtende Tsjechen. Met name zou hij de Neder landse zaakgelastigde in Praag, de heer Van der Gaag, en de Nederlandse mili- attaché, lt.-kol. Hasselman (thans chef van de generale staf in Nederland) hebben genoemd. Deze heren warei de rechtzaak wel aanwezig, doch het werd hun niet toegestaan een tolk mede te brengen, zodat zij de zaak slechts ten dele konden volgen. Ook personeel de KLM en chauffeurs van de ATO den genoemd, zij zouden kapitalistische vluchtelingen over de grens hebben ge holpen. De Tsjechoslowaakse regering verzocht op 7 Maart 1950 de onmiddellijke terugroeping van de drie in het proces genoemde leden van de Nederlandse de legatie, waarop de Nederlandse regering de terugroeping eiste van mej. Ludvova, attaché en mej. R. Palova. kanselarij- béambte van de Tjechische delegatie Den Haag. De heer Louwers zou vanmorgen op het vliegveld van Praag aan leden va Nederlandse delegatie worden overgege ven, om daarna onmiddellijk naar land te vertrekken. Mevrouw Louwers ontving Dinsdag reeds het bericht in Best. waar zij op het ogenblik met haar familieleden vertoeft. Zij heeft zich thans naar een onbekend adres begeven om zich aan de aandacht der publiciteit te onttrekken. De ver rassing voor haar laat zich denken. Te meer, daar enige maanden na de arres tatie een kind werd geboren, dat de va der dus nog niet heeft gezien. Naar men weet is in het laatst var April ook een Amerikaans zakenman, Robert Vogeler, die wegens dezelfde denen "in Hongarije tot 15 jaar dwang arbeid was veroordeeld, na 17 maanden straf te hebben uitgezeten, in vrijheid gesteld. Fanatieke Zuiderling te Straatsburg Maar La Malfa eiste Eisenhower in Assemblee te zien en vroeg toch stemming Eisenhower voor zijn vertrek: „Wal ik hier ondervonden heb, heeit mij allemaal zeer getroffen" (Van een onzer verslaggevers) EISENHOWER zat zelf in de cockpit van de Dakota van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten, toen dat vliegtuig om kwart over elf heden ochtend, komend van Leeuwarden, op Schiphol landde. De generaal zei: „Ik heb niet het recht te oordelen over de militaire inspanning die het Nederlandse volk zich ten behoeve van zijn eigen vrijheid getroosten wil. De enige rechter daarover is het volk zelf, dat bepalen moet in welke mate het zich wil inspannen." „Het is wel gezien heb Het voorstel van de Italiaan raai Eisenhower het debat over de Europese defensie, in de Assemblée te Straatsburg, te doen bijwonen, is met grote meerderheid van stemmen verwor pen. Voorzitter Spaak slaagde er niet in een spaak te steken in dit Italiaanse, poli tieke wiel. La Malfa, de Italiaan, waar- dit proefballonnetje afkomstig was, weigerde zijn voorstel in te trekken. La Malfa ging uit van de gedachte, dat er in het Amerikaanse Congres een fel verhoor plaats vindt over het pro bleem, of Azië dan wel Europa uit poli- tiel-militair oogpunt beschouwd, het be langrijkste is. het zijn grote niit kon heb ben, Eisenhower uit te nodigen voor de Raad van Europa. De Britten toonden echter maar geringe instemming voor het Italiaanse plan. Tenslotte stond La Malfa vrijwel alleen. Spaak voegde hem, geënerveerd toe, dat feitelijk het gehele bureau van de Assemblée afwijzend stond tegenover de Italiaanse motie en desondanks weigerde La Malfa zijn resolutie in te trekken. Toen geschiedde het, dat Spaak een klap gaf met de voorzittershamer, de stem ming toch plaats vond, met het voor de gene- Italiaan negatieve resultaat. Spaak vond •het nodig nog even te verklaren, dat de Assemblée overigens het volste vertrou- heefit in Eisenhower en diens arbeid de defensie van Europa. Dit „inci dent" heeft pijnlijke ontstemming onder de afgevaardigden teweeggebracht. In de debatten over de economie kwam bij de -Engelse sprekers tot uiting, dat vermindering wenste van de afhan kelijkheid van Amerika. Voor het werk der O.E.E.S. blijkt grote waardering te bestaan. Prins Bernhard bij de Ned. Tafelronde Prins Bernhard zal het beschermheer schap aanvaarden van de Nederlandse Tafelronde en zal waarschijnlijk als zo danig worden geïnstalleerd tijdens de viering van het vijfjarig bestaan op 19 Mei in Amsterdam. De Nederlandse Tafelronde, aangeslo ten bij de Round Table International, stelt zich ten doel jonge mannen bene den de 40 jaar, die een verantwoorde lijke plaats innemen in het bedrijfsleven of in de vrije beroepen, in regelmatig contact met elkaar te brengen, o.a ter bevordering van wederzijds begrip, ver draagzaamheid en vrede, zowel binnen lands als internationaal. Koningin ontving directeur Church World Service De Koningin heeft Rev. W. Zwayer, directeur van de Church World Service, de hulporganisatie van Amerikaanse kerken aan de door de oorlog getroffen landen in Europa en Azië, op het paleis Soestdijl: in audiëntie ontvangen. Rev. Zwayer heeft in ons land bespre kingen gevoerd met vertegenwoordigers landelijk interkerkelijk bun I Tot nu toe bedraagt de hulp van Voortaan mogen alle buitenlandse bank- Amerikaanse kerken aan ons land, biljetten (ook Nederlandse) in België geld en goederen, in totaal een som tegen vrije koersen verhandeld worden. 11V4 millioen gulden. De verhoging van de kinderbijslag Wat de regering wil De regering stelt voor de kinderbijslag voor het eerste kind te verhogen van 44 tot 46 cent per dag, voor het tweede kind van 49 tot 51 cent, voor het derde 49 tot 54 cent en voor het vierde en de volgende kinderen van 60 tot 69 cent per dag. Deze verhogingen, die reeds bjj de jongste loonronde in Maart werden aangekondigd, zijn bedoeld als een tege moetkoming in verband met de stijgende prijzen. Ze bedragen voor het eerste en weede kind ongeveer vijf procent en 'oor de volgende kinderen meer, omdat de consumptie in de grotere gezinnen anders met meer dan vijf procent be perkt zou moeten worden. De kosten be dragen f 15 millioen. Dit bedrag wordt door de schatkist gedekt zonder dat de regering de premies behoeft te verhogen. Ook voor de invaliditeits-, ouderdoms- wezenrentetrekkers wordt de kinder bijslag verhoogd en wel voor de eerste kinderen van 11 tot 12.70 per kind per maand, voor het derde kind van 11 tot ƒ13.50 en voor het vierde kind van ƒ13.50 tot ƒ17.20 per kind per maand. Met deze verhogingen is in to taal" 700.000 gemoeid, aldus de toelich ting op het gisteren ingediende wetsont werp. dat alles wat ik hier getuigt, dat men het ernstig meent. Het enthousiasme, de fit heid en de technische kennis van officie ren en manschapen op alle Wapens sla ik hoog aan. Natuurlijk ontbreekt er nog veel en wenst men veel en heeft men veel nodig. Het is onze bedoeling in het kader van de NATO iede- te helpen die zich zelf wil helpen. Het is wel een strop voor mij, dat ik mij njet regelrecht kan richten tot de soldaten, die ,-qg - niet allen voldoende Engels verstaan". Dé generaal zei ten slotte dat hij graag terugkomt, omdat hem alles wat hij hier ondervonden had bü de militaire en burgerlyke diensten zeer had getroffen. Ek-ek-o-aar In de school voor luchtdoelartillerie te Ede zag de generaal gisteren o.m. nog de ek-ek-o-aar. Dit laatste bleek te zün de A.A.O.R. (anti aircraft operation room). In deze wonderlijke kamer zaten een aantal onderofficieren allen met koptelefoon op aan een grote tafel, die feitelijk een grote kaart was, verdeeld in vele vierkanten. Alle gegevens trent eigen en vyandelijke vliegtuigen kwamen hier binnen. Elk gesignaleerd vliegtuig werd direct aangegeven op der vierkanten en door een ander doorgegeven naar de vuurleiding. Radio is hier de manier van overbrenging, dat vrijwel geen tijd verforen gaat. Zo nu en dan gaf men op een der vierkan ten een harde klap, ten bewyze dat daar een vliegtuig was neergeschoten. Naar- stigiyk werd dan nagegaan of dit succes te danken was aan de luchtdoelafweer dan wel aan de jagers. Terwille va samenwerking in Atlantisch verband, ge schiedt de gehele berichtgeving ir Engels, zodat deze onderdelen overal kunnen worden ingezet. Pas by de bat terij worden de bevelen in de landstaal gegeven. Dat was voor gisteren het einde de inspectietocht van Eisenhower. Als doorgewinterd militair kan hy nu ver gelykingen maken met andere West Europese landen en nagaan of het Ne derlandse leger wat opleiding en ge oefendheid betreft op peil is. Het viel dat Eisenhower by elke oefening steeds informeerde, hoe lang de betrok ken militairen in opleiding wan Naar onze mening was, wat we op deze dag zagen, zeker niet slecht. Maar wij zijn geen generaal. Geen reclame maken bij Haak-In In overleg met de regeringscommissa- ■is voor het radiowezen heeft de N.C. R.V. besloten op de sluitingsavond van de Haak-In-actie (24 Mei) het reclame element. dat bij de Haak-In-uitzendingen zo gemakkelyk om het hoekje kwam kijken, onmogelijk te maken. Firma's wier naam tevens een handels merk betekent, mogen hun giften niet bij monde van een eigen vertegen woordiger aanbieden, maar ze zullen ver antwoord worden door de leider van d« actie. Een en ander is reeds in de beste harmonie met deze firma's geregeld, Leidse architect bouwde nieuw soort school De Leidse architect D. L. Landman is de bouwer van een nieuw schooltype, •van gisteren in Meppel de eerste school is geopend, n.l. de Prinses Marijke kleuterschool. Het is een „laagbouw- school" volgens het Elpé-systeem. Tus sen de lokalen is geen verbindingsgang. Er zijn ramen aan twee kanten. De Koningin schonk de school een collectie exclusieve foto's van Prinses Marijke. Een foto van generaal Dwight D. Eisenhower, gemaakt tijdens diens bezoek aan het regiment huzaren van Boreel in de Prins Alexander- kazerne te Amersfoort. De gene raal inspecteert soldaten met oor logsbepakking. Reeds 2000 doden in El Salvador Nieuwe ramp: vulkaan in werking Het reeds door de aardbevingen zwaar getroffen El Salvador in Zuid-Amerika, wordt door een nieuwe ramp bedreigd- Een vulkaan in de buurt van het geteis terde Chinameca is in werking getre den. Het aantal slachtoffers van de aard schokken is aanzienlijk groter gewor den. Onder de puinhopen heeft reeds meer dan 1000 lijken gehaald, waardoor het dodencyfer tot 2000 is ge stegen. De V.N. hebben technische hulp aangeboden. Nederlandse tulpen voor Truman De 15-jarige Albertina van Royen. dochter van de Nederlandse ambassa deur te Washington, heeft ter gelegen heid van de jaarlykse tulpenweek i stad Holland in Michigan, president Tru- op het Witte huis een grote bos Ne derlandse tulpen aangeboden. Om een president Hevige vuurgevechten in Panama In Panama zijn gisteren ernstige bot singen ontstaan tussen aanhangers tegenstanders van president Arias, w gevraagd is door 37 afgevaar digden van het Panamese parlement Het centrum der ongeregeldheden was Pa- ia City, waar zich hevige vuurgevech- en vechtpartijen voordeden tijdens algemene staking. Volgens voorlopige berichten zijn 78 gewonden naar de zie kenhuizen vervoerd. Etalages werden en autobussen omver gegooid, terwijl een menigte oproerlingen het radiostation bestormde. De moeilijkheden zijn begonnen, nadat president Arias de grondwet van 1946 tijdelyk buiten wer king had gesteld om maatregelen te kun nen treffen tegen de economische en po litieke crisis. A.F.P. meldt nader, dat volgens onbe vestigde berichten president Arias van zyn functies is ontheven en opgevolgd is door vice-president Arosemana. De toestand is nog verward. Sprookjeshuwelijk in Nancy tussen Complete meubelfabriek in emigrantenschip Bijna 1000 landverhuizers naar Australië vertrokken Gistermiddag vertrok de Sibajak uit Rotterdam met 950 passagiers naar Aus tralië. Van de 165 gezinnen zijn er 50 met vier tot en met twaalf kinderen. Bij de bagage bevinden zich 23 „prefabrica ted" huizen en de inboedel voor een complete meubelfabriek, verpakt in kis ten. Deze laatste vracht (30.000 kilo) is van de heer H. van Loo uit Hilversum. De kisten bestaan uit delen voor een te bouwen woning. Onder de passagiers zijn ook de vrou wen en kinderen van een aantal reeds geëmigreerde personen, die op een as- bestonderneming in de binnenlanden van Australië werken. De geestelijke verzorging aan boord berust bij de emigranten ds M. W. J. Geursen uit Leiden en pater H. A. H Pieters uit Amsterdam. Ook is aan boord ds J. A. Schep uit Schiedam, die zich met zyn gezin op Tasmanië gaat vestigen. Vele getrouwen van de vroegere Mid- der.europese vorstenhuizen waren gister avond in Nancy samengekomen voor het huwelyk van aartshertog Otto van Habs- burg, pretendent naar de kroon van de niet bestaande Oostenrijks-Hongaarse monarchie. Vandaag zal hier de 38-jarige aartshe- tog in het huwelijk verbonden worden met de 25-jarige prinses Regina van Saksen-Meiningen. De prinses heeft blauwe ogen, blond haar en zal tydens huwelijksplechtigheid vele diamanten dragen. Volgens een ruwe schatting bevinden zich te Nancy reeds 21 aartshertogen en 17 prinsen. De meesten hunner doen tegenwoordig ander werk dan zij bij hun geboorte bestemd a Het huwelijk zal voltrokken worden in de „Ronde Kapel", waar Otto's voor ouders begraven liggen. Eens was Nancy de hoofdstad van het onafhankelijke hertogdom Lotharingen, een van de „koninkrijken" die Otto geërfd heeft Onder de gasten bevinden zich ook ook mevrouw Perle Mesta, Amerikaans gezante in Luxemburg, en David K. Bruce, Amerikaans ambassadeur in Frankrijk. De feestelykheden zyn gistermiddag begonnen. Het grootste plein van de stad. het Stanislasplein, gonsde van de herin neringen aan de betere dagen der vor stelijke personen. Lang leve de keizer" was een kreet, die vaak gehoord werd. Studenten uit Graz en Wenen juichten de aartshertog en de prinses toe, toen zy het plein wandelden. DAT de Handelsmy van A. van Linge Fzn in Veendam (dextrine, ijzer, hout. kunsthoorn, perspoeders e.d.), die de hand heeft gehad in de ontsluiting van de Z.O. Groningse landstreek Wester- wolde en speciaal van Vleddervecn, Vry- dag a.s. 125 jaar bestaat. DAT de kruiser Tromp, twee Ned. fre gatten en twee Ned. onderzeeboten gis teren in Kopenhagen zyn aangekomen. DAT ir F. Tanja, hoofding. van de ge meentewerken in Utrecht, nas Staten is vertrokken als lid van pese missie die op kosten var shall-organisatie het gebruik .keerswegen zal bestuderen. de Ver. DAT de gebr, S. en een zekere H. in Maastrioht werden gearresteerd wegens diefstal van grote partijen lood, zink, ko per e.d. in Limburgse dorpen. DAT J. W. Dongen en C. Timmermans, die een halve eeuw actief lid zijn van de 110-jarige Kon. Harmonie Musis Sacrum te Dongen, de bronzen eremedaille van de O.-N. Orde ontvingen. DAT het nieuwe dieselmotorschip Prins Frederik Willem (2800 ton), geschikt voor passagiers- en vrachtvervoer, gisteren aan de Oranjelyn is overgedragen en zal va ren tussen R'dam en de grote Amerik. en Canadese meren. DAT bij de Nat. Luchtvaartschool thans 55 leerlingen zijn ingeschreven, terwyl pl. m. 100 gebrevetteerde vliegers regel matig toestellen van de school huren. DAT de Prot. Chr. bond van spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel op 31 [ei in Kras. te A'dam vergadert. DAT een comité in de Bommelenvaard >n centrale werkplaats wil stichten voor geestelijk of lichamelyk onvolwaardigen. DAT op 11 Juni in Kopenhagen, aan sluitend aan een internat, minderheden- congres, een speciale byeenkomst wordt gehouden voor de Friese aangelegenhe den. DAT de wereldreis die de K.L.M.- Skymaster Edam Qp 1 Juni met een tin-auto aan boord begint, onder gezag zal staan van J. J. Bak, wnd. hoofd vlieg technische dienst. DAT Esperantisten uit zeven landen met Pinksteren in Hilversum zullen gresserec Gang naar Cnossen Van velen gaan in deze dagen de gedachten openlyk en nog meer in het geheim uit naar verre landen. Emigratie zit in de lucht. En onder de landen waaraan men dan denkt, neemt Canada zeker niet de laatste plaats in. Emigratie is een belangrijke daad, een daad voor het leven, een daad die ver antwoord moet zyn. Men emigreert niet zomaar op stel en sprong. Trouwens, alleen al het invullen van de vereiste papieren schynt gelijk te staan met het „nemen" van een niet onbelangrijke bar rière. Wie emigreert, moet wéten wat hy doet. Er is' o.a. een honger naar inlich tingen op dit punt. Daarom al is het met genoegen, dat wij hier melding willen maken van een onlangs verschenen boek over Canada. Het heet: „Canada, land van vrijheid. ontplooiing". Het is uitgegeven by Zomer en Keuning in Wageningen. En het is geschreven door de heer T. Cnossen. de directeur van de Centrale Stichting Landbouw Emigratie. Wie zakelijk en toch prettig (waarom )u dat niet samengaan?) op de hoogte wil komen van dat prachtige land, ons bekend en ons onbekend tegelyk, wel. die leze dit boek. Hij bekyke de prach tige illustraties en hy late zich vertellen. Want vertellen kan Cnossen. Hij kent Canada terdege uit eigen aanschouwen hij kent het op grond van talryke studies. Hy heeft gesproken met talloze Canadezen en met heel vele Nederlan ders die in Canada een nieuwe toekomst hebben gezocht en ook gevonden. En de informaties die hy ons thans heeft te geven, zijn wel uitermate waardevol. Een Amerikaan moet eens gezegd heb ben: „Het doet er niet toe. wat anderen n ons, Amerikanen, zeggen; immigratie nog steeds de beste vorm van vleiery." Daar zit iets in dit woord. Het geldt ook Canada. Er is niet voor niets by velen begeerte om juist naar Canada te emigreren. Die begeerte is al een vorm vleiery. En al die anderen, die niet willen emigreren, zelfs niet naar Canada? Wel. die zullen, willen ze een ontspan nend en tevens leerzaam boek lezen, óók verstandig doen dit boek ter hand te nemen. Maar in ieder geval behoort, dunkt ons, toch wel aan een gang naar Canada een „gang naar Cnossen" voor af te gaan. Leer de taal In zyn mooie boek over Canada, waarop wij hierboven de aandacht vestigden, vervalt Cnossen waarlyk niet in herhaling. Het onderwerp is rijk en de schryver is er in geslaagd, het tel kens weer van een andere zijde te be naderen. En toch is er iets. dat we in dit boek enkele malen, en steeds weer klem. tegenkwamen: het dringende advies aan wie emigreren wil om toch vooral vooraf enigermate de tart te leren in het nieuwe land. Het schijnt inderdaad, dat dit slechts één keer te zeggen niet voldoende is. Er zyn altyd weer mensen, die denken, dat het wel zal loslopen. Maar de nieuwe omgeving is een vreemde omgeving. Al les is er vreemd. Wanneer men zich bo vendien niet verstaanbaar kan maken en niet kan horen wat de anderen zeggen, dan komt men helemaal op een eilandje te leven. Wie een nieuw vaderland zoekt, moet zich geheel aan dat nieuwe vaderland geven. Dat betekent niet, dat men het oude vaderland nu maar dient te vergeten. Wie trouwens zou dat kunnen? Maar het betekent wel. dat men het er op moet toeleggen, dat de banden met het nieuwe vaderland, sterke banden worden. De heer Cnossen kan in dit verband krachtige getuigenissen aanvoeren, brie- namelijk van mensen van wie som migen misschien ook wel zijn vertrokken met de gedachte, dat „het wel los zou lopen". Maar het liep niet los. Dat alles geldt niet het minst de vrou- en. Och, de mannen hebben hun werk tussen andere mannen en de kinderen gaan naar de school; zij leren het nog wel vry vlot Maar de vrouwen zijn veelal thuis, hebben minder contact buitenshuis, minder gelegenheid om de taal te leren, endreigen te vereen- Wanncer er eens een emigratie mislukt, schynt hier wel een oorzaak van verdriet gezocht te moeten worden. We konden dit alles eigenlyk al wel ver moeden. Maar we achten het een ver dienste. dat Cnossen in zijn lezenswaar dig boek hierop enkele malen de vinger heeft gelegd. Een gewaarschuwd man. gewaarschuwde vrouw, gelden voor twee. En voor dat in schijn verdubbelde aantal is er in Canada altyd wel ruim De Oostenrijkse troonpretendent, aarts hertog Otto van Habsburg, met zijn bruid Regina uan Saxen-Meiningen. Thans zijn de tulpen op hun mooist De narcissen zyn thans uitgebloeid, behalve een paar zeer late soorten. De hyacinthen beginnen ook te verdwijnen, doch de tulpen zijn op hun mooist De iate tulpen beginnen hier en daar ook Vrijdag: Politieschandaal te New York Grootscheepse gokkerij toegelaten Tegen aanvaarding van steek penningen In New York zyn gisteren 21 politie- nannen in staat van beschuldiging ge steld. wegens het aanvaarden van mil- lioenen „manden vol geld" ter bescher ming van een speelclub te Brooklyn, die een omzet van 20.000.000 dollar 'sjaars had. „Een beeld van ongelooflyke dief stallen en corruptie," aldus beschreef de plaatsvervangende procureur-generaal, Julius Helfand, de affaire. Hij zei, dat de bookmaker Harry Gross jaren lang politiebureaux in en uit liep om steek penningen te betalen en dc politie be velen te geven. Deze zou tevens voorstellen over be noemingen by de politie hebben gedaan en oneerlijke politiemannen in functies hebben laten benoemen, waar hij het meeste voordeel van hen kon plukken. Volgens de acte van beschuldiging had Gross toegang tot de geheimste stukken uit de archieven van het politiedepar tement. Als medesamenzweerders werden 51 politiemannen genoemd, die niet ver volgd zullen worden, maar als getuigen tegen hun collega's moetep verschynen. WEERBERICHT al te kleuren. Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met wisselende be wolking. Matige tot krach tige Noord-Oostclyke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN 4 5420.19 maan onder 1.14, op 8.06. 14 Mei EiL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1