Het bloemencorso te Noordwijk uitstekend geslaagd MF I NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 7 MEI 1951 Rijst met bier is een heerlijke schafterij Wat is er al niet veranderd Op school leerden we al dat vis een belangrijk volksvoedsel is. Ook dat Nederland zijn welvaart voor een belangrijk deel aan de visserij te danken heeft. Als we nu over dit onderwerp gaan schrijven, betekent dit niet, dat wij een volledig overzicht geven betreffende vis, vissers en visserij. Wat weten we om nu maar wat te noemen weinig van het ontstaan van de drijfnetvisserij. Wanneer is men daarmee begonnen? Welke schepen en welke netten gebruikte men? De visserij is ongetwijfeld al vele eeuwen beoefend. Wij weten dat de Egyptenaren, de Grieken en Romeinen, alsook (zij het in veel mindere mate) de Israëlieten de visserij beoefenden. De visserij in Egypte ontwikkelde zich zelfs tót een voor dit land enorme omvang, reeds eeuwen vóór Christus. Oa een beugvisserij werd er toegepast, meest vanaf ae wal, maar ook wel met een boot. Men gebruikte, evenals in onze tijd, lijnen met koperen hoeken, welke later werden vervangen door bronzen hoeken. Over de Visserij in Palestina weten we niet veel Alleen de verhalen uit het N. Testament vertellen ons iets over de Galilese vissers. Hoewel het meer klein was, had men toch stevige boten nodig met het oog op de stormen welke plotse ling opstaken. Daarom kunnen we ge rust aannemen dat vissers als Petrus Andreas en Johannes ook echte, zeelui waren De vissoorten welke daar het meest gevangen worden zijn: brasem, karper en baars. Dat deze Israëlieten netten gebruikten is ons voldoende be kend. Zij visten met de z.g. zegen, welke vorm van visserij ook thans nog toege past wordt. Zoals gezegd werd ook de visserij op de Middellandse Zee beoefend. Volgen «en voorstelling gevonden op een vaas, blijkt du zelfs reeds enige duizenonj Jaren vóór Christus geweest te zijn. Wat de visserij betreft, welke heden door ons beoefend wordt, hoe zij zioh ge durende de laatste eeuw vooral ontwik kelde, alsook hoe geleidelijk aan de schepen andere, betere vormen kregen, waardoor ze doelmatiger werden en Ier zeilden; hoe de vissersman zelf zich ook aan zijn tijd aanpaste dit alles is niet met een paar woorden te zeggen Reeds in 1295 kregen de Nederlan ders verlof van Koning Eduard I, om by Yarmouth de haringvangst uit te oefenen.1). Aanvankelijk werd de ha ring als steurharing aan de wal ge bracht. Doch de haringvisser^ werd voor Holland aanmerkeiyk belang rijker, toen Willem Beukelszoon in 1380 het haringkaken uitvond. Nu werd onze Hollandse haring veel meer geschikt voor export en tot ver buiten de grenzen werd dan ook dit zeebanket door iedereen geroemd. De vissers van toen hadden een heel wat harder bestaan dan wij ons kunnen Voorstellen. De Hoekers en Euizers (die nog het best vergeleken kunnen worden bi.i de z.g. loggerbom, welke omstreeks 1900 nog wel bestond) waren zwaar De mand. Meestal behalve 12 a 14 visser- lieden ook nog een tiental zeesoldaten in verband met de Duinkerker kapers en ook wegens de concurrentie met gelsen en Schotten. In 1625 veroverden de Duinkerkers nog 100 buizers 2). Eerste reis Uit de geschiedenis blijkt dat de ha ringvisserij altijd de belangrijkste ge weest is Daarnaast ook de beugvisserij en de trawl- of schrobnet visserij, terwi later, ongeveer 25 a 30 jaar geleden, oo de z.g. ,.Snurrevaad"-vissenj werd to. gepast In de tijd van de bommen, zelfs nog wel door de eerste loggers, werden er soms zeer lange reizen gemaakt. Ik herinner mij nog dat ik als jongen mijn eerste reis maakte. Het was op de SCH 337, de „Maarten en Albert" de firma Wed. Korving. Die reis diuurde ongeveer 12 weken en wij brachten niet eens een schip vol aan de wal. Mijn af rekening was over de gehele teelt f 22,50. Nog geen gulden per week. Wat was ik Evenmin zal ik vergeten hoe boos ik ik mocht met de trawlvisserij. Een hele winter thuis te moeten blijven was een ramp voor een jongen die de zee ge roken had. Ik was toen nauwelijks 12 Wat het leven der vissers aan boord betreft, daarin is heel wat ver beterd. Huisvesting, voeding en hy giëne lieten, laat ons zeggen veertig jaren geleden, heel wat te wensen over. Zo waren er in het vooronder van een bom (waarop ik ook nog twee teelten voer), 9 a 10 man. In zo'n vooronder werd geslapen, gege- ten, gekookt en gebakken. Vier kooien of bedsteden waren er. Twee boven en twee onder. In de bovenste sliepen drie, in de onderkooien twee man. Soms gebeurde het dat de schip per (in de vissersmond van die tyd stuurman genoemd) 3), een kooi al leen had. Maar dan was de tweede plaats bezet door kompas, zalfdoos (verbandkist), vlaggen en baakiynen, kortom alles wat kostbaar was. Destijds voer ik op de bom SCH 265 De „Haringvangst" van„Eitjibaaze" 4) (firma A de Niet). De tweede teelt was op dezelfde bom met dezelfde schipper, maar van een andere reder. Dat was C den Duik. Zelf eerst schipper geweest on later gaan rederen. Beide teelten haal den wij 17000 gulden. Dat was niet slecht voor die tijd (1909-1910). Wat de voeding betreft: we kregen 2 mud aardappelen mee en één of twee malen groenten. Van vlees was geen sprake Ach, een stukje gerookt spek wai ook niet te versmaden. Maar overigens was het: erwten, bonen, gorterw ten, bonen, gortdes Zondags capu- cijners met ccn hagje (een stukje spek) en een potinkje (zakkoek). Soms, als er goed gevangen was, bakte de kok kooke- bak (pannekoek). Het drinkwater werd in houten vaten meegevoerd. Tanks voor drinkwater bestonden toen nog niet. De ze vaten kwamen natuurlijk ook op de buikdenning of, liever nog, op de kiel terecht met het gevolg dat ze zeker voor de helft in het z,g. „kurreve-water" kwa men te liggen, Dit kurreve-water was het water dat practisch nooit uit het schip gepompt kon worden, maar wel elke dag werd aangevuld met iets van verg nettenwater. Het slingeren van de bom was oorzaak dat dit stinkende wa ter regelmatig de vaten met drinkwater omspoelde en daar zuinigheid met drink water strikte eis was (men wist i hoe lang de reis duurde), kwam het wel voor dat een vat vers drinkwater eerst na een week of 8 of 9 aan dek kwam. Het stonk! Maargeen nood. De kok wist daar raad op. Wanneer zo'n vat g( ledigd werd in het watervat, dan nai hij de pook, maakte die gloeiend en stak hem dan in het watervat. Door deze han deling was het water ziektekiemvri; maakt En wij als jongens dronken dit frisse water zoals men aan de wal eer ranja drinkt! Voor de bemanning, als mede voor de bereiding van het avond eten. was er bier aan boord, eveneens in gewone vaten. Zo'n vat bier lag weken lang op de stelling. Men begrijpt dat de laatste 20 of 25 liter niet bepaald sr kelijk meer waren. De avondmaaltijd bestond uit rijst gebakken haring. Rijst met bier is heerlijke schafterij. Je moet er vooral als jongen even aan wennen. Gebakken haring is prompt elke avond op tafel Wanneer er niet gevist wordt en er dus geen verse haring is, dan neemt men eenvoudig haring uit het vat. Maar een „braadje" moet er zijn. Een kosteiyke gewoonte was het voorheen om vóór het avondeten „plicht" te doen. Iedere vissersman had zün bijbeltje aan boord. Deze waren bgna altijd in een zeildoekje genaaid tegen de invloed van het zoute water. De schipper gaf dan een psalm op. die op visserstoon, met lange uithalen gezongen werd (ik vond het altijd prachtig). Daarna las de schipper een kapitteltje en sprak psalm werd gezongen. Het moest al heel slecht weer zijn, wilde deze goede gewoonte worden nagelaten. Wanneer men haring ging eten wacht te men eerst tot de schipper afgenomen had, die dan zei: „de baas heit toege- waarna van de oudste af werd' weggenomen. Borden, messen of vorken werden daarvoor niet gebruikt. Men wierp de graten gewoon op de vloer Deze werden later na het eten door de jongens opgeveegd; waarna de vloer ge boend werd- De tafel in het vooronder deed tevens ddénst als kolenkist Het deksel overtrokken met een koperen plaat diende voor tafel enspring plank". Er was nl. geen trap om in het vooronder te komen. Er waren onder de kap (ingang) twee staande balken en drie dwarsbalkjes aangebracht waar langs men dan naar beneden kwam. Men moest dan- vanaf het derde balkje op de tafel springen en zo op de vloer terecht komen. Ja, wel is er veel veranderd, maa neemt met weg dat ook thans nog op de visserman van toepassing zijn de re gels van Vondel: Den vischvangst voo-r-gevoert van so veel haring-buysen, Die op den blaauwen rug des Oceaans als huysen Ghedreven hier en daer op hoop van vryen buy! Op Sint Jan's dag (nacht) haer want met vreugden worpen uyt. Ick niet verswijghen kan: o wat een gulden neeringh. En voedsel brenght ons toe de Coningk- lijke heringh Hoe menig duyzent ziel bij dezen han del leeft. En winnende sijn brood. God danck Oprechte Zebedeez! der stadigh opt verbolghen Zeewaters worsten plag bespoeld wordt van de golven. Den Petrum volght op 't spoor, en schier den meesten tijdt U vliênde leven op den diepen af grondt slijt. Den hemel zegen U, vermits ghy so goed-aerdigh, Uw lichaam's nootdruft wint onnoosel en rechtvaerdigh En van den lieven God met danck- baerheydt ontfanght, 't Zij weinigh ofte veel, wat gij garen vanght. C. DE JAGER Katwijk aan Zee 1) Onze vissers op Noord- en Zuider zee (Haersolte). 3) Men zei ook altijd: hij stuurt vai die of die rederij (C. de J.). 4) Arie Baas (C. de J.) De Boekhorstruiters te Noordwijkerhout hadden Zaterdag ook vermakelijke op het programma staan, zoals dit hoeden-slaan. Foto N. van der Horst. Het weer was prachtig Tienduizenden omzoomden de wegen (Van onze correspondent) Tal van uitroepen van verbazing en bewondering vingen we op, toen de fijn-versierde wagen van de heer B. D. Arendshorst langs de menigte kijkers gleed. Trouwens: alle wagens van het prachtige Noordwijkse bloe mencorso kregen de volle waardering van het publiek. Het weer hield zich gelukkig best en de tienduizenden toeschouwers hebben naar hartelust ge noten van het vele schoons. tal buitenlandse filmers hebben we maar De bloemenstoet was dit jaar fraaier in in vorige jaren. Een typisch schijnsel is, dat de reclame-objecten en meer gaan verdwijnen en dat allerlei verenigingen en ook particu- n hun beste beentje voorzetten san de bloemenfeesten een uitzon derlijk cachet te geven. Enkele actuele onderwerpen waren „verbloemd", zoals de actie Haak-in en de tbc-bestrijding. Vooral de YaSen die de laatste bestrij ding uitbeeldde vervaardigd door de Ghr. Besturenbond was een origineel stuk werk. dat terecht met een eerste prijs werd bekroond. Ook de Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde kwam met de propaganda voor Haak-in goed de dag. En de molen van de R.K. kleuterschool mocht er ook zijn, terwijl de leden van de Noordwijkse reddings brigade aan hun imposante versiering eyeneens zeer veel aandacht hadden be steed. De boertjes en boerinnetjes die op de wagen van de Oranjevereniging meereden, hadden natuurlijk veel be- Van de bedrijven noemen wij de ver eniging van melkhandelaren die met een groots stuk meedong. Heel mooi was ook het bestelwagentje van de heer C. Wiecherink. Het koetsje van de heer D. Beuk deed er niet voor onder. Natuur- vas ook de E.H.B.O. present, even als de strandtax en de algemene vereni ging voor bloembollencultuur. Toen de deelnemers zich hadden op gesteld op de weg naar het Golfterrein, begon de jury haar moeilijke werk. Zij bestond uit de heren Jonker uit Leiden, Martens uit Haarlem en Hoek uit Be verwijk. Het was kwart over drie, toen de heren klaar waren en de prijzen kon den worden toegekend. De politie beheerste het verkeer vol komen, zodat het corso ongestoord kon doortrekken. Wij zagen vele tientallen autobussen uit het buitenland. Het aan- Prgzen: afdeling A: 1. Chr. Besturen bond, 2. Kon. My voor Tuinbouw en Plantkunde, 3. Bloembollensultuur, 4. Noordwükse reddingsbrigade, 5. Oranje vereniging Noordwuk-Binnen; afdeling B: 1. gebr. Van Ulden Leiden, 1. vereni ging van melkhandclaren, 2. G. Wieche rink, 3. N.V. voorheen Kongnenburg en Mark; afdeling C: 1. D. Beuk, 2. A. J. van der Putten; afdeling D: 1. B. D. Arendshorst, 2. D. Beuk, 3. G. van den Berg. Een boek over de Prins In verband met zijn 40ste verjaardag Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt zal in verband met de veertig ste verjaardag van Z.K.H. Prins Bern hard een bock verschgnen over het werk en leven van de Prins van zijn jeugd af tot nu toe. Het boek zal geïllustreerd worden met foto's uit het particuliere bezit Z.K.H. De titel zal zijn: Onze Prins in het publiek en binnenskamers". Het werd geschreven door prof. dr J. Wate rink met medewerking van prof. dr J. H. Scholten en wijlen mr J. Thomassen, de vroegere secretaris van de Prins. Het boek bevat tal van ongekende ge kende geschiedenissen uit de jeugdjaren, de oorlogstijd en van nu. De prgs zal zeei laag worden gehouden. Protest tegen nieuwe spoorbussen De Bond van Bedrijfsautohouders ir Nederland (B.B.N.) zal, zodra nadere bij zonderheden bekend zijn over het plan om spoorbussen te laten rijden tussen enkele grote steden, een scherp protest in officiële kringen laten horen, voordele van de Spoorwegen, aldus klaarde de voorzitter van de B.B.N., de heer B. Vos, moesten voor de oorlog de „wilde bussen" verdwgnen. Nu de Spoor wegen het vervoer over de rail niet n aankunnen, komt aan de particuliere dernemers het recht toe om dit o' schot aan passagiers te vervoeren. Men verwacht dat de Commissie Ver gunningen Personenvervoer vrij spoedig over de aanvragen zal beslissen. De bus lijn Den HaagAmsterdam v.v. zou vol gens de plannen van de N.S. de volgende route hebben: Den Haag (De Savornin Lohmanplein) Wassenaar Haagse Schouw Sassenheim Lisse Haarlem mermeerrijksweg 4Amsterdam (Mu seumplein). Bovendien is concessie aan gevraagd voor een buslijn Rotterdam D.P.—Gorinchem, via Alblasserdam, Slie- drecht en Giessendam. ALPHEN AAN DEN RIJN Bevrijding herdacht Zaterdag werd in het kader van de her denking van de bevrgding eerst aandacht besteed aan de korfbalsport. Die staat in onze gemeente nog in de kinderschoenen. Er zijn twee verenigingen, namelijk NSA (Samson N.V.) en DES. Beide clubs tel len enkele goede krachten, de meester moeten nog veel leren. De twaalftallen van beide clubs speelden tegen elkaar op het bijterrein van Alphen. NSA stond tot 10 minuten voor het einde met 20 voor, maar de eindstand van deze wed strijd was 22. Toen hebben velen met genoegen ken nis genomen van het spel ter weerszg- den van het volleybalnet. Tegen elkaar stonden zestallen van de gemeentepolitie en DES. Hoewel de regels bg slechts en kelen bekend waren, is er van het veel behendigheid vragende spel genoten. DES won met 30. Voor de voetbalwed strijd zie men elders in dit blad. Jammer dat de kerk aan de Juliana- straat des avonds niet geheel bezet was. De voorzitter van de C.O.V., de heer W. J. van den Brink, opende. Als spreker trad op ds C. Gilhuis, Geref. predikant te Den Haag met het onderwerp „Levend verleden". Spr. merkte op, dat de ellende de vijf bezettingstijd maar al te veel is vergeten. Weet gij het nog?, vroeg hg scheidene malen. En toen schetste ds Gilhuis de nood van die tgd. Ook de dingen hadden zijn aandacht. Met aandrang wekte spr. op het verleden levend te houden. Verder was er declamatie van de heer A. Hofland, zang van het Ned. Hervormd kerkkoor en muziek van de Chr. muziek vereniging „Arti et Religioni". In de speeltuin „Bloemhof" werd avonds nog een filmvoorstelling gehou den. De belangstelling hiervoor was groot. Verkiezing ambtsdragers Tot ouderling van de Geref. Kerk van Alphen zgn gekozen de heren P. J. L. Batelaan, E. Boer, J. Griffioen, W. W. Smitt, C. M. Vierbergen, C. van Vliet en W. J. Wieringa; tot diaken de héren W. Brouwer en J. B. de Graaff. Voor Haak-In Het personeel van de aannemersfirma Versluis te Bodegraven, die bij onze ge meente de Prov.weg tussen Aar-kanaal en Rijnbrug aanlegt, had Zaterdagmorgen vrijaf gekregen. Spontaan werd besloten toch te werken en het geld van die mor gen af te dragen voor Haak-In. BENTHUIZEN Tgdrede Ds M. Visser. Chr. Geref. predikant te Rotterdam, hield in de kerk van de Ge ref. Gemeente onder grote belangstel- tijdrede. De tekst was Jes. 3 26 eerste gedeelte: En haar poorten zullen treuren. Het thema van de rede was „De treurende rechtspoorten" en de punten: 1. vóór de poorten. 2. in de poorten, 3. achter de poorten. Een collecte voor de Protestanten in Spanje bracht f78 op. Nog een ijdrede Donderdagavond om half 8 hoopt ds P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Schelluinen, in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente een tijdrede te hou- »n. De zitplaatsen zgn dan vrij. Collecte van de Stichting Wg willen nog eens herinneren aan de collecte, die de Stichting 19401945 zal houden. De opbrengst komt, zoals bekend is, en goede aan de directe nabestaanden van de in de oorlog ge vallen strijders van het verzet. Benthui- laat u niet onbetuigd. VAL UW <£i GARETTEN LEVE - RANO ER. NIÈT"AL~TË >4ARP AL$ H'j O EEN MEEL ENKELE KEER MIE-TAAN UNlONCLUB HELPEN KANZE Z'JN NU EENMAAL EERDER. UTTVERKOCHT"OAN ANDERE MERKEN Twee Katwijkse loggers in aanvaring bij Doggersbank Geen persoonlijke ongelukken, maar zware schade (Van onze correspondent) ET EEN GROOT GAT van ongeveer één meter hoog in de stuurboordsteven koerste vanmorgen om 5 uur de Bali (KW 129) voorzichtig tussen de IJmui- dense pieren door op weg naar de veilige Tegeltjesmarkt. De Nederland VI voer -gzaam omheen en ook dit schip had blijkbaar een behoorlgke duw gekregen. want de stalen boeg vertoonde recht v Dit alles was het gevolg van een i varing, die volgens het journaal var Bali Zondagmorgen om 9.15 uur aar Zuidrand van de Doggersbank in dikke mistbank voorviel. De Bali thuisstomend met 250 manden vis schipper A. van Beelen had natuurlijk de fluit en alle lichten bijstaan. Al heel wat gewend door zijn 26-jarige schippersbestaan, dit plotselinge ongeluk een fluit, een schip en een klap heeft hem. toch wel even van zijn stuk- ken gebracht. De Bali kreeg de volle laag van de Nederland VI, hoewel beide schepen bijzonder langzaam voeren, steven van de KW 37 drong tot diep het voorlogies van de KW 129, waar dat moment gelukkig niemand te kooi lag. Van de vier stuurboordkooien is veel meer over. Het schip maakte onmiddellijk w zodat de bemanning als een haas de be tonnen ballast uit de piek naar mid scheeps versleepte. Haar hoop was ge vestigd op de soliditeit van het water dichte schot. De Bali hield het en mei Noordwijk met deze Visserijgolfjes Defecte olieleiding De KW 40 is Zaterdag door de KW 25 in IJmuiden binnengesleept wegens een defect aan de olieleiding Ruim baan voor loggers Het gaat dringen worden aan de Zuidzij in IJmuiden in verband met de drijfnetvloot., die zo langzamerhand uit Katwijk wordt verwacht. Zaterdag men al begonnen ruimte te maken. De Maria, de Adelante en de En Avant. die toch al geen dienst meer deden voor de trawlervloot, zijn de Haringhaven in-geschopt. IJmuiden deed vreemd Zaterdagmorgen hebben de vislosser: in verband met de nationale feestdag het bijltje er bij neergelegd, ondanks de belofte van de reders, dat er zo weinig mogelijk schepen aan de afslag zouden verschijnen, welke belofte dan ook prompt ls gehouden. De paar kotters, die er waren, zgn met behulp van eigen mensen van de vis afgekomen en verscheidene loggers, die het IJmui- dense standpunt niet meer konden vol gen, zoohten de haven van Schevenin- gen op om daar dan maar te gaan markten. Hoewel het er eerst naar heeft uitgezien, of de Teders vanmorgen het been nu eens stijf gingen houden de afslag een beetje dwars gingen zitten, was vanmorgen de toestand In de hal normaal. Er is dus gewoon ge- De aanvoer beperkte zich Zaterdag tot wat plat- en fijnvis, waardoor de tong f 2.55 pe? kg deed en de grove slips f76 per kg. Voor de kleine schol II en III werd van f 28 tot een benauwde f 8 per kist betaald. Vandaag heel wat forser De Maandagmarkt gaf een wat vls- nam'iger aanzien, want de meeste sche- pee hebben nu één punt gezet achter de makreel visserij als gevolg van de minder gunstige resultaten, zodat voor al de „tekkers". die pas geleden naar zee gingen, gevarieerdere aanvoeren mee naa huis namen. Vanmorgen la gen de Flamingo, de Assan Reis en zes loggers in de eerste beurt en in de late beurt waren 12 kotters en 14 loggers aanwezig met o.m. 8000 kg tong. De zes loggers van de eerste afslag hadden 5000 kg tong en 600 stijve kabeljauwen. Wat deze week verder verschgnt Morgen en overmorgen zullen de Tzonne. de Allan Water, de Thorina en de Vies aan de markt komen met zo'n 6000 kisten vis. De trawler De Hoop die ook voor de Woensdagmarkt thuis- stoomt. doet daar nog eens 1600 kisten bij. terwijl de Alkmaar Vrijdagavond a! voor de middenweekse markt 2000 kis ten beloofde. Aan het einde van de week kan de Claes Compaen van IJs land worden verwacht en behalve een flinke stoot loggers zullen nog vele an dere trawlers in IJmuiden afslaan, zo dat de aanvoeren van deze week be hoorlijk aan de maat blijven. Binnenkomers van Zaterdag Zaterdag kwamen binnen: KW ïren een diepe deuk. de Nederland VI in zijn onmiddellijke nabgheid, omdat schipper T. v. d. Plas het er toch wel een beetje angstig vond uitzien, xs de gehavende boot op halve kracht naar de thuishaven gestoomd. De bemanning van de Nederland VI vond het maar een beste strop, want haar schip zocht op het moment van de aan varing juist naar een vettere visgrond. varen nog maar 30 manden buitge maakt, zodat deze gebroken reis en wie weet hoe lang repareren een be hoorlgke schadepost vormt. Als de vis aan de IJmuidense markt verkocht, gaan beide schepen naar Spaarndam om te dokken. MEI-MENU Wist U, dat Nederland wel „de groen» tentuin van Europa" wordt genoemd? Wij, die, vergeleken bij de bewoners van andere landen zo dicht bij deze vitami- nenbron zitten, zullen goed doen, daar- eel mogelijk te profiteren en da gelijks een product uit deze tuin op onze tafel te brengen. Dat maakt onze maal- tgd smakelijk en gezond, ook al kiezen vij als verstandige huisvrouwen voor dagelijks gebruik de goedkoopste soor- bewaren we de duurdere voor feestelijke gelegenheden. Evenmin als een motor kan lopen wan- ïer hij niet is gesmeerd, zomin kan is lichaam goed functionneren wanneer i onze voeding belangrijke voedingsstof fen ontbreken. Daartoe behoren ook de voedingszouten, die in ver kort gekookte of rauwe groenten voorkomen. Natuurlijk is onderstaand weekmenu :n richtlijn. In iedere maaltijd behoort echter, evenals in deze menu's een eiwit rijk gerecht voor te komen: hetzg vlees kaas of ei of een peulvruchten- of melkgerecht. Dit eiwit bouwt onze lichaamsweefsels op en houdt ze in stand. Geen warme maaltijd is dus compleet zonder groente en zonder een eiwxtrgk gerecht, al is hij nog zo „voedzaam"! (Deze maaltijden zijn ook volledig zon der de tussen haakjes genoemde gerech ten). ZONDAG: Worteltjes, aardappelen, vlees (chocoladepudding met hangop); MAANDAG: Gestoofde komkommer, aardappelen, rest vlees (grutten brij); DINSDAG: Stoofschotel van aardappelen, groene erwten en kervel vrucht; WOENSDAG: Stoofsla, aardappelen, ge hakt (wentelteefjes»; DONDERDAG: Spinazie, aardappelen, ge bakken kaasplakken (vla); VRIJDAG: (Spinaziesoep) bieten, aardappelen, vis, peterseliesaus; ZATERDAG: Stamppot met rauwe- andij vie, ei (rijst met boter en suiker). RECEPTEN VOOR 4 TERSONEN: Stoofschotel van aardappelen, groene erwten cn kervel: 250 g (1*,4 kopje) groene erwten, 1*4 2 kg aardappelen, 1 bos kervel, boter, margarine of vet, zout. De erwten een nacht weken in pl.m. ?i liter water en bijna gaar koken (al of niet met behulp van de hooikist). De aardappelen schillen, in stukjes sngden en bij de bijna gare erwten voegen. Zo veel erwtennat erbij doen dat de stoofpot er zonder aanbranden in gaar kan wor den. Zout en boter, margarine of vet naar smaak toevoegen. De stoofpot afmaken met gewassen, fijngesneden kervel en de massa voorzichtig omscheppen zodat de stukjes heel blijven. Het vocht kan, al of niet bijgebonden, als saus dienen. Chocoladepudding met hangop: 1 liter melk 90 g (pl.m. 1 kopje) mai- zena. 90 g (3'i eetlepel) cacao. 70 g (4*.4 eetlepel) suiker; 1 liter karnemelk, 25 g (bijna 2 eetlepels) suiker). De karnemelk op een dichtgeweven vochtig doekje laten uitlekken tpl.m. 2 uur) en even doorkloppen met de suiker. Een gedeelte van de melk aan de kook brengen. Van de maizena. liet cacao poeder, de suiker en de overige koude melk een glad papje maken. Dit onder goed roeren aan de kokende melk toe voegen. Dc massa 1 a 2 minuten laten doorkoken en in een met water omge spoelde puddingvorm overdoen. De pud ding, als zg koud is, keren en garneren met de hangop. Gistermorgen zijn op de Doggersbank de K.W. 129 Bali en de K.W. 37 Neder land VI in de mist op elkaar ingelopen. De Bali kreeg de grootste schade; in de voorsteven aan stuurboordzijde werd een pat geslagen. De kooien van vier leden der bemanning werden geheel vernield; geen persoonlijke ongelukken. LEIDERDORP Kwart eeuw tussen kerk orgels De heer J. v. d. Linden herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de kerkorgelfabriek G. van Leeuwen en Zn De huldiging vond plaats in de pgpen- makerij, die feestelgk versierd was. De jubilaris werd met vrouw en kinderen var zgn woning gehaald en bg zgn binnen treden in de fabriek met orgelspel ont vangen. Een der firmanten, de heer W. var Leeuwen, richtte zich tot de jubilerende intonateur-stemmer. Hg wees op de goede verhouding tussen werkgever en -ne waardoor een hechte vriendschap ontstaan. HU bood de jubilaris een bureau en diens echtgenote een bouquet bloe- Namens het personeel sprak de heer Van Ooij, die ook getuigde van de achting de heer Van der Linden. Zgn woor den gingen vergezeld van een schilderg. Het woord werd voorts nog gevoerd door der jongeren van het personeel en door de heer Spanbroek namens de na tionale vakbond van muziekinstrument makers, van welke bond de jubilaris hoofdbestuurder is. De heer H. Wessel, bestuurslid van de afdeling Leiden van de bond. sloot de rg van sprekers. Hy bood de jubilaris een fruitmand aan. waarna deze nog een kort dankwoord Spreekuur burgemeester De burgemeester houdt niet morgen ochtend, maar morgenmiddag van 25 u. spreekuur. Het spreekuur van 15 Mei is verschoven naar 18 Mei, van 1012 uur. OEGSTGEEST Nieuwe brug wordt 19 Mei geopend De nieuwe brug over het uitwaterings kanaal aan het einde van de Abspoel- weg, zal op 19 Mei officieel geopend worden. Deze brug zal een belangrijke KW32, KW 34, KW 21, KW 72. KW 108,KW 25 en KW 40. KW 94, KW 77. KW 51. KW 59, KW 107. KW 91, KW 53. KW 166. KW 169. KW 125, KW 161, KW 67, KW 69. KW 210. Herdenking oorlogsslachtoffers Gisteren werd in het Groene Kerkje, bg de graven van hen, die in de Mei dagen van 1940 hun leven voor het va derland gaven, weer een herdenkingssa menkomst gehouden. De heer Nic. van Weizen, de voorzitter van de Oranjever eniging, begroette de aanwezigen. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot enkele Engelse families. Na samenzang cn zang door het kerk koor o.l.v. de heer B. van Luyn, hield ds Burgy, Ned. Herv. predikant te Den Haag, een rede. Bij een plechtigheid als deze worden ongetwijfeld weer wonden opengehaald. Jezus Christus is de grote Heelmeester, Die de dood heeft over wonnen. Aan de graven las ds Burgy nog Openbaringen 21. De heer Van Weizen hield het dodenappèl. Bevrydingsavond De grote ontspanningszaal van ..Ende geest" was Zaterdagavond geheel bezet, toen de voorzitter van de Oranjevereni ging. de heer Nic. van Weizen. het po dium betrad en de aanwezigen, onder wie de burgemeester, welkom heette. Ver scheidene radio-mensen vulden de avond. Zg deden dit op voortreffelijke wgze. Er waren bloemen voor Eva Janssen. VOORHOUT Ouden van dagen hadden plezier Het was Zaterdag voor vele ouden van dagen boven de 65 jaar weer een hoogtij dag. Het bestuur van de Oranjevereni ging organiseerde namelgk met succes een autotocht. Pmstreeks half twee werden 140 ouden van dagen door een veertig auto's en een bus opgehaald en voorafgegaan door een motor-escorte van de Rijkspolitie ging het naar Amsterdam, waar de oudjes werden „overgeladen" in twee salonbo ten. Na de rondvaart zou de reis naar IJmuiden gaan, maar dit kostte de vijf verpleegsters en de comitéleden nogal hoofdbrekensEnfin, ze zyn toch in IJmuiden aangekomen. Maar goed ook, want Kraak was toch in Voorhout voor deze tocht komen voetballen! Burge ster De Graaff en de voorzitter der Oranje Ver., de heer G. M. Prins, brach ten de IJmuidenarcn dank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3