Jlieume fciïisrl) (Êaurant 3 Zes Belgische dagjesmensen jammerlijk in de Schie verdronken Touringcar met veertien personen reed het water in Spaak weer voorzitter van de Europese Assemblee Koning Faroek gehuwd met Narriman Sadek Wist U Prins Bernhard onthulde het monument van Limburg MAANDAG 7 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden es Omstreken .ÏUntniUci li aWltura mgn hert In It^tnspotf Twee en dertigste Jaargang No 9217 Sport en wedstrijden Tragisch einde van boilentocht werden acht Belgen opgenomen. Hiervan waren er twee overleden en by twee deren waren de levensgeesten reeds zc (Van een onzer verslaggevers) EEN REISJE MET VIJF TOURINGCARS van een gezelschap Belgen naar de bloembollenvelden is gisteravond geëindigd in een vreselijk drama. Aan de Abraham van Stolkweg te Rotterdam, even voor de spoorbrug, vloog de kleinste bus, waarin zich, behalve de chauffeur, derten Belgen bevonden, uit de bocht en geraakte onderste boven in het water van de Delfhavense Schie. Vreselijke tonelen moeten zich hebben afgespeeld. Een ieder wilde de bus uit. Van de veertien passagiers zijn er zes verdronken. De anderen waren bewusteloos en hadden min of meer ernstige verwondingen opgelopen. Gistermorgen was het gezelschap, dat bestond uit 142 personen, vertrokken. De meeste reizigers waren afkomstig uit Brussel of uit plaatsen in de buurt. Om zeven uur, het ogenblik, waarop het ongeluk gebeurde, regende het zacht. De weg was spiegelglad. Het vermoeden bestaat, dat de bus in de bocht slipte, waardoor de chauffeur, de 45-jarige Henri Moens uit Werde bij Mechelen, de macht over het stuur kwijt raakte. De touringcar reeds als vierde in de file, zodat de chauffeur van de vijfde wa gen het ongeluk voor zijn ogen za^ ge- Deze chauffeur en zijn passagiers, van wie er zich familieleden onder de slacht offers bevonden maakten in allerijl een kabel aan de wagen vast. Maar er was geen beginnen aan. De auto zakte nog verder weg. Verscheidene Belgen lieten zich gekleed en al in het water zakken, terwijl ook in zittenden van pleziervaartuigjes de hel pende hand boden. Op deze manier slaag de men erin enkele slachtoffers door de ruiten van de wagen naar buiten te trek ken. Het was e^n uiterst zwaar karwei. teHeer, daar in de autobus een hevige paniek was ontstaan. Iedereen vocht hier voor zijn eigen leven en wilde het eerst Kort daarop verscheen de Gem. Ge neeskundige Dienst met groot materieel. Met de.uiterste krachtsinspanning gelukte het tenslotte alle inzittenden te bevrij den. Het bleek noodzakelijk op enkele Belgen kunstmatige ademhaling toe te passen. Ziekenauto's moesten alle veertien per sonen naar Rotterdamse ziekenhuizen vervoeren. In het Coolsingel-ziekenhuis Ketel vloog honderden meters door de lucht Gewonden bij ontploffing Een kalkblustrommel met een ge wicht van enkele duizenden kilo's er een inhoud van twaalf kubieke metei is dezer dagen in de kalkzandsteenfa briek Vogelenzang te Rhenen ontploft en enige honderden meters door lucht geslingerd. Tussen de masten van twee schepen door kwam de ketel aan de voet van de Grebbeberg i Rijn terecht. Door de kracht van d< plosie werden 'het 'kalkhok en een deel van de fabriek vernield. Men verwacht dat de fabriek, waar meer dan een mil- lioen stenen per week geproduceerd werden, ten minste 2 maanden buiten bedrijf zal moeten blijven. Mensenlevens zijn niet te betreuren, doordat het vijftig man sterke perso neel zich op het moment van de ont ploffing grotendeels in de kleedkamer bevond om naar huis te gaan. Slechts de arbeider H. Melis werd mi: meer ernstig gewond. Een ander werd door ongebluste kalk in de ogen' ge troffen. Ook waren er nog enkele licht gewonden. Brug bij Oosterbeek in vijf delen verrold Thans wordt ook de oude spoorbrug van Oosterbeek volgens het nu reeds welgekende systeem weggerold en door een nieuwe vervangen. Het eerste van de vijf nieuwe stukken, elk 56 meter lang, 9.40 meter breed en 400 ton zwaar, is gisteren aangebracht. Over een jaar hoopt men de grote boog te kunnen monteren. Deze boog zal 1500 ton wegen, 131 meter lang worden en zes millioen gulden kosten. Veertig Sowjet-soldaten doodgeschoten Veertig Russische soldaten zijn, vol gens het Westberlijns dagblad Der Abend, terechtgesteld wegens deelneming een grootscheepse ontsnapping uit Oostduitse militaire gevangenis. Toen de militairen naar Rusland zouden worden teruggevoerd, om daar nader bestraft te worden, zouden 73 van hen kans hebben gezien te ontvluchten. Veertig ma werden weer gepakt en door de NKVD voor het oog van hun medegevangenen doodgeschoten, aldus Der Abend. Eisenhower behalve naar ons land, ook naar België Generaal Eisenhower, die zoals we Za terdag reeds in een deel onzer edities meldden, morgen op Schiphol aankomt voor een inspectiereis door Nederland, zal tevens strijdkrachten in België en West-Duitsland inspecteren. Zijn bezoek aan de drie landen zal vier dagen duren. McArthur heeft niets meer te „verklaren".1 McArthur is na de zitting der Senaats commissies, uit Washington naar New York vertrokken. Op de vraag of hij nog terug zou komen, antwoordde de gene raal: „Ik denk van niet, ik ben nu klaar" Een door censuur geschrapt gedeelte var zijn verklaringen is thans vrijgegeven. Dit betreft verklaringen van McArthur over een uitwisseling van telegrammen inzake het gebruikmaken van Chinese nationa listische troepen op Korea. geweken dat voor het ergste werd ge vreesd. Naar het Zuiderziekenhuis werden twee doden vervoerd en naar Bergwegzieken huis vier slachtoffers, van wie er twee waren overleden. Alle slachtoffers hadden veel water naar binnen gekregen. De politietakelwagen en een zelfde particuliere wagen haalden de bus uit het water. Oe inzittenden van de vijfde bus zijn naar het politiebureau aan de Ooster- vantstraat gebracht. Zij waren volkomen overstuur. De drie touring-cars die vóór reden, hebben hun tocht gewoon voortgezet. Deze passagiers hebben niets van het geluk gemerkt. Bij dit ongeluk vonden de dood m< F. de Hey uit Everen bij Brussel, de jarige J. de Schouwen uit Haren, de 65- jarige P. M. de Muer uit Everen, de 77- jarige J. de Koning uit Brussel, de 46-jari- ge P. de Deken uit Harij. en de 20-jarige W. P. de Koster uit Haren. De Belgische autobus uit Haren-Brussel waarin zes mensen de dood vonden, doordat de wagen in Rotterdam in de Schie reed. Tragisch einde van een bollentochU Deide appèl Ie Straatsburg Garantie voor Tito,' dat Amerika en Europa geen Sowjet-aanval zullen dulden De bijeenkomst van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa werd Zaterdag officieel door de Italiaan Pico Boggiano geopend. Spaak werd als voorzitter herkozen. Diens gebruikelijke rede bleef achterwege en de tribunes waren slechts gedeeltelijk bezet. Duidelijk was de weer slag merkbaar van de binnenlandse politieke spanningen in diverse landen en figuren als Churchill, Bidault en Guy Mollet waren niet aanwezig. Men hoopt nog vóór Pinksteren met. het voornaamste werk gereed te komen. Een en dertig leden van de Assemblée dienden een resolutie in. Hierin worden Amerika en Canada uitgenodigd, om gezamenlijk met de Europese landen Rusland te waarschuwen. Een aanval op Joegoslavië zal beschouwd worden als een aanval op een der Westelijke mogendheden. Vandaag heeft minister Stikker een rede gehouden. Vijftien landen, deel uitmakende van de op de zware lasten, welke de landen Europa, hebben zich in een for- hun defensie hebben te torsen en het is momenteel moeilijk te bezien,hoe die lasten der defensie-budgetten op de twee milliard inwoners der wereld verminderd kunnen worden. De tariefmuren, zullen niet omvallen als die van Jericho, nadat zeven maal op een trompet is geblazen. Maar ook hier moet het geloof essentieel blijven, om wonderen te kunnen verrichten. Het is noodzakelijk, dat voor het werk van de Raad van Europa de volledige kracht der publieke opinie wordt gemobiliseerd. mele verklaring verbonden tot samenwerking met het doel de gemeen schappelijke actie in het licht der span ning tussen Oost en West doeltreffender te maken. Hierbij hebben Spanje en Zwit serland zich afzijdig gehouden. De agenda leert, dat de Raad van Europa de unificatie van Europa tot stand wil brengen, in de geest van het plan-Schuman. Het comité van Ministers "n een boodschap aan de Assemblée te kennen, dat het accoord gaat met soortgelijke verdragen op andere gebie den. Hierbij wordt gedacht aan de unifi catie van het Europese verkeer en van de landbouw. Van groot belang is, hoe verder de houding van Engeland zal zijn. In de openingsrede van de Italiaan werd West-Duitsland verwelkomd als volwaar dig lid van de Raad van Europa. Zoals reeds vermeld, werd Spaak tot president herkozen; maar er waren 11 blanco stern- Sommige Belgische en Nederlandse afgevaardigden steunden de candidatuur Spaak niet. Vorig jaar waren tegen hem door de Nederl. afgevaardigden Kerstens en Bruins Slot bezwaren naar n gebracht wegens Spaaks ondemo cratisch gedrag in de Koningskwestie. De Nederlandse gedelegeerde Schmal sprak er zyn teleurstelling i uit, dat geen gevolg gegeven was het verzoek, om by de opening der zit tingen der Assemblée enige ogenblikken stilte in acht te nemen. De zitting were niet op Zondag voortgezet, nadat de afge vaardigde dr Bruins Slot, waarbij ge steund door andere gedelegeerden, tegen dit plan verzet had aangetekend. Jericho en de tariei muren Minister Stikker hield als voorzitter van het Ministerscomité en van de Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking een toespraak tot de Assem blée, aan de hand van de over te leggen rapporten. Uit zijn lange rede brengen wij naar voren, dat thans veel organisa torisch en wetgevend werk teniet kan worden gedaan door een plotselinge keer in internationale gebeurtenissen. Hij Kerk bleef gesloten vanwege pokken Ziekte breidde zich uit naar Geldrop In Tilburg zijn gisteren zes nieuwe ge vallen van pokken geconstateerd. Daar an sinds 1 Mei onder controle stonden, is die stijging niet verontrus tend. Voorts is in Geldrop pokken ge constateerd bij pastoor G. M. van Hooff, het kerkdorp Zesgehuchten. Deze vorige week in Tilburg op bezoek geweest. Ook een van zijn misdienaars bleek verschijnselen van de ziekte te vertonen. Hij is geïsoleerd, evenals de genen die de laatste dagen met pastoor Van Hooff in aanraking zijn gekomen. In Geldrop zijn direct maatregelen ge troffen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Reeds gisteren was de helft de bevolking her-ingeënt. Boven dien werd in Zesgehuchten gisteren geen kerkdienst gehouden. Daar tussen Eindhoven en Geldrop m nauw contact bestaat, doordat veel Geldropse arbeiders in de lichtstad wer ken, is men ook in Eindhoven tot een massale inenting overgegaan. Dit voor beeld wordt in alle randgemeenten ge volgd. Bovendien zijn in vrijwel de mees te Brabantse gemeenten maatregelen ge troffen om uit voorzorg de bevolking te doen her- intenten. Naar schatting zijn Midden-Brabant reeds 150.000 per- men gerevaccineerd. Hiervan wonen r 90.000 in Tilburg. Men vertrouwt dat innen enkele dagen heel Tilburg een ïjectie zal hebben gehad. Wild-West in winkel van A'damse goudsmid Zaterdagmiddag stapten twee jongelui ;n goudsmidswinkel aan ihet Rokin te Amsterdam binnen. Zy gelastten de jonge eigenaar van de zaak naar achte- te gaan. Toen de goudsmid weigerde, haalde een van de jongelui een revolver de dag en dreigde de man neer te schieten. De goudsmid bleek echter niet bang te zijn en riep luid om hulp. De ro vers verdwenen daarop sneller dan ze gekomen waren. De politie-radiodienst werd onmiddellijk gewaarschuwd, maar op het drukke Rokin bleek het niet mee mogelijk de" kerels te-vinden. Eigenaar van bar na vechtpartij overleden Trap tegen zijn buik was fataal In de zeemansbar Casablanca op de Zeedijk te Amsterdam is gisteravond de eigenaar, de 39-jarige J. Suikërbuik; na een vechtpartij in zijn café, in het'zieken huis overleden. Hij was een hartpatiënt. In het café ontstond een vechtpartij tus- aantal zeelieden, waarin ook de eigenaar betrokken werd. Een Deense zeeman die hardhandig de deur werd uit. gewerkt door de portier kwam te vallen terwijl hij óp de grond lag gaf hij de toelopende eigenaar een schop in de buik, waardoor deze bewusteloos ineen zakte en later overleed. De Deense zeeman, de 26-jarige A. B. S. M., kon na enige uren zoeken in zijn kooi op de Noorse tanker Staland zon der enige moeite worden gearresteerd. ia het tragische gevécht in het café op de Zeedijk opnieuw in een ge vecht gewikkeld geweest en had nogal lelijke klappen opgelopen. Hij is voor lopig opgesloten. Personeel ontslagen tijdens herhalingsoefening Enkele werkgevers zouden van d jongste harhaimgsoefeninigen gebruik hebben gemaakt om personeelsleden, die deze oefeningen moesten deelnemen, hun ontslag te geven. Het Tweede Kamer lid Goedhart (P.v.d.A.) heeft ni ministers Joekes en Staf gevraagd hoe vaak dit is voorgekomen en welke regelen zij zullen nemen om de belangen van de dienstplichtigen te 'bes oh er men. Een bromtol Het gerucht ging dat er aan de Maas bij Walborgh (L.) een tankmijn lag. Kinderen werden met straffen bedreigd als ze durfden te komen, de politie be moeide zich er mee, de mijnopruimings- dienst werd gewaarschuwd, en ten slotte bleek dat de myn een bromtol was Rijk vergroot thans kapitaal in KLM tot 116 millioen Bij aanvullende begroting (1950) heeft minister Wemmers thans gelden aange vraagd om het aandelenkapitaal van het Rijk in de KLM te vergroten van f 51 millioen tot f 116 milloen, waartoe de Kamers vorig jaar reeds besloten. Ook wordt nog f 14 millioen aangevraagd voor werken op verschillende burgerlijke vliegvelden. Oude man door bed ge zakt en gestikt De 83-jarige J. de Vries uit de Mar tinistraat te Groningen is door zijn bed gezakt en gestikt. Zijn 79-jarige echt genote, die sinds jaren patiënte is en zich vrijwel niet kan bewegen, rolde over hem heen en was niet in staat hulp te roepen. Een kleinzoontje, die 's morgens ont dekte dat de gordijnen in het huis van zijn grootouders nog gesloten waren, waarschuwde zijn oom, die zich door inklimming toegang tot de woning ver schafte. Toen het bejaarde echtpaar ge vonden werd, waren de levensgeesten bij de oude man reeds geweken. Dodelijke sprong van trein Zoon van ambassadeur De Booy omgekomen Studentenfeesten in Utrecht en Delft afgelast De 20-jarige P. de Booy, afkomstig uit Deventer, pud-student aan de Delftse T.H. en een zoon van vice-admiraal De Booy, de Nederlandse ambassadeur Duitsland, is gisteravond op het station Utrecht van een rijdende trein gespron gen en tussen trein en perron gevallen: Bij aankomst in het ziekenhuis was hij overleden. De Booy sprong in Utrecht op de tree plank van de reeds rijdende trein Amsterdam. Hij bleef er enige tijd op. staan, doch terwijl de trein een steeds grotere snelheid kreeg, trachtte De Booy nog op het perron terug te springen, het geen hem niet gelukte. Hij diende bij de Koninklijke Marine. Hy was oud-lid van de Delftse studen tenroeivereniging Laga en had als be langstellende de varsity te Utrecht bij gewoond. De varsity-feestelijkheden Delft zowel als in Utrecht zijn gister avond afgelast. Sprookjesachtig Egyptisch tafereel Een saluut van 101 kanonschoten weerklonk over Cairo in bloemenpraal De 31-jarige Koning Farouk I van Egypte is Zondagmorgen in het huwe lijk getreden met de gracieuse 17-jarige Narriman Sadek, dochter van een Egyptisch burger. Bij de huwelijksplechtigheid is zij, naar Mohammedaans gebruik, zelf niet tegenwoordig geweest. Na het huwelijk reed zij onder luid gejuich van en duizendkoppige menigte, die langs de 25 km lange route stond opgesteld, naar het Abdin-paleis te Cairo. Een saluut van 101 kanonschoten weerklonk over de, met vlaggen versierde stad. Formaties vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht, w.o. de modernste straaljagers, vlogen over het paleis en lieten hun vleugels ten groet zakken. Welk een sprookjesachtig tafereel: in een scharlaken rode Rolls Royce reed de 17-jarige Koningin door de oude, van feestgedruis vervulde, Nijlstad. Langs de wegen bevonden zich toeschouwers uit alle oorden van het land. Daar waren de sjeiks in lange gewaden en met juwelen bezette zwaarden. Daar waren eenvoudige schaapherders en vissers in hun povere kleedij. Daar waren de baardige sident van het Opperste Sjarei (gods dienstige) Gerechtshof. Ten overstaan van de sjeik pakten de Koning en Mohammed Aly Sadek Bev, oom van de bruid en gezant in Nederland, eikaars rechter hand vast. Functionarissen bonden de handen samen met een zijden zakdoek. De sjeik legde zijn handen op de zijden zakdoek en citeerde zinnen uit de Koran verbond de Koning en Narriman Sadek daarop in het huwelijk. De Koning de bruid tekenden daarop de huwelijksactie van rijk versierd per kament. De huwelijksplechtigheid werd bijgewoond door premier Moestapha El Nahas Pasja, leden van het kabinet, aantal prinsen en verscheidene hoge functionarissen, maar er waren geen aanwezig. s de bekroning van het eerste contact, dat tussen Koning Faroek en zijn eohtgenote werd gelegd, toen zij elkaar juweliers- zaak in Caïroo ntmoetten. Zoals men verbrak Narriman Sadek kort daar op haar verloving met een Egyptische jongeman. Dit is het tweede huwelijlc Bedoeïenen met opgepoetste geweren, rijdende op hun vurige Arabische pon- nies temidden der glanzende Amerikaanse auto's. De tienduizenden, die er niet in geslaagd waren een plaats te veroveren in de overvolle straten, waar de stoet langs trok, 6tonden samengeperst op de vele grote pleinen der hoofdstad, waar de televisie een uitzending gaf van deze historische, nationale gebeurtenis. Zoals hierboven reeds vermeld, was de bruid bij de huwelijksplechtigheid niet aanwezig. Zij vertoefde op dat moment in haar villa te Heliopolis, op verschei dene kilometers afstand. Narriman Sadek droeg een met grote, flonkerende diaman ten bezette bruidsjapon van wit satijn een sleep van ongeveer zeven en een halve meter lengte. Het prachtige haar getooid met een diamanten diadeem ok om haar hals schitterde het van edelgesteenten. De huwelijksritus Het huwelijk werd voltrokken door sjeik Mohammed Ibrahim Salem, de pre- Er was een groot aantal autoriteiten aanwezig, toen de Prins, gekleed in ge neraalsuniform, het monument onthulde op het Swartbroekplein, een knooppunt van de grote wegen tussen Noord en Zuid. Hy legde als eerste een krans. Na mens Prinses Wilhelmina legde haar se- cretare-sse, mej. Geldens, eveneens een krans. Er volgden nog vele andere. Het Tweede Kamerlid J. Peters hield een herdenkingsrede. Het monument van Roosendaal staat DAT de Ned. consulaire vertegen woordiging te Keulen blijkens het ant woord van minister Stikker aan het Tweede-Kamerlid Ruygers (P.v.d.A.) gecombineerd zal worden met de am bassade in Bonn, maar in Keulen nog wel een kantoor gevestigd blijft DAT het Tweede-Kamerlid V. d. Heu vel (A.R.) aan minister Mansholt heeft gevraagd waarom slechts veehouders, die gras inkuilen volgens de z&. harde- land-methode, een toewijzing van me lasse krijgen. DAT minister Rutten gisteren te Utrecht aanwezig was op de algemene vergadering van het Thijmgenootschap (Ver. tot het bevorderen van de beoefe ning der wetenschap onder Rooms-Ka- holicken). DAT de nieuwe Ned. gezant in Mexico, dr H. R. van Hoeen, aan president Miguel zijn geloofsbrieven heeft over handigd. DAT de afd. Nijmegen van de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis op 15, 16 en 17 Juni haar 25-j. bestaan zal vieren met o.a. een vaderlandse hulde bij het monument cp het plein 1944. DAT de machinale linnenweverij Van Nuenen en Zn te Meerveldhoven bij Eindhoven) Zaterdag haar 100-j. bestaan vierde. DAT het prijsindexcijfer van het C.B.S. I voor voedingsmiddelen niet gesplitst kanl worden voor ingevoerde en zelfvarbouw- de producten, daar slechts enkele levens middelen in afgewerkte toestand worden ingevoerd, hetgeen minister Mansholt heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.). DAT de staking, die Zaterdagmorgen onder de 150 arbeiders van de Groninger zuivelfabriek De Ommelanden uitbrak, 's middags is geëindigd, nadat een bevre digende oplossing was gevonden. DAT een Duitse vrouw, die sinds 2 jaar illegaal in Nederland woonde, te A'dam is aangehouden toen de politie tijdens een burenruzie een andere vrouw hoor den zeggen: „En je bent hier bovendien nog zwart ook". DAT gen.-maj. M. R. de Bruyne, com mandant van het corps mariniers, te R'dam aan, kol. J. P. van Gijn en maj. G. J. B. Veenhuys de versierselen van resp. officier en ridder O.-N. heeft uit gereikt. DAT prof. dr H. Brugmans op 26 en 27 Mei in Oud-Poelgeest bij Leiden zal spreken voor de Ned. Jongerenraad der Europese Beweging. DAT de Belgische minister van Ver keer, P. W. Segers, en vele Belgische parlementsleden Zaterdag Schiphol be zochten. DAT minister Rutten aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld de subsidie voor het verkeersonderwijs te verhogen V3n ƒ2000 tot ƒ5000. Blij en plechtig werd de Sde Mei gevierd, maar nief zo opgewekt als Koninginnedag T~\E NATIONALE FEESTDAG is overal in den lande gevierd met een op- -L' gewektheid, die het feest van Koninginnedag wel niet kon evenaren, maar soms toch dicht benaderde. Aan de vele monumenten die ons volk tot in lengte van dagen aan de bevrijding zullen herinneren, zijn er ook dit jaar weer enige toegevoegd, en wel in Roermond, Roosendaal en Nij megen. Het gedenkteken in Roermond, ter ere van de gevallen verzets mensen uit geheel Limburg, werd onthuld door Prins Bernhard. in het Burgemeester Coenenpark, ter herdenking van de dood van 170 Roosen- daalse burgers. In Nijmegen werd een gedenkteken onthuld op het Plein 1944, mede ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vereniging Ereschuld en Dankbaarheid. Deze «-ereniging verga derde juist ln Nijmegen in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten. Er was méér aan de hand in Nijmegen het ganzenbordspel „Wie wint de pot?' van Carel Briels, ten bate van de zes ge zamenlyke militaire fondsen. De minis ters Staf en Rutten waren onder de toe schouwers. Ook ditmaal speelde een K.L.M.-Dakota mee. Gezagvoerder H. W, Guyt had radiocontact met Carel Briels. Het was een mooi moment in het spel, toen een grote groep bakkertjes een reuze brood binnendroeg, waarin gebak ken was de gift van de Ned. bakkers aar Ereschuld en Dankbaarheid. De trek- kingslijsten van de lotery liggen va Mei af ter inzage bij de bakkers en ketbakkers die de loten hebben verkocht. Op de Holterberg Op de Holterberg in Salland werd Za terdagmiddag de overgave van de Duit se strijdkrachten in Nederland aan het Canadese leger op 5 Mei 1945 plechtig herdacht. De ministers Staf, Lieftinck en Mulderije, generaal Kruis, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen namens do Koningin, de Canadese ambassadeur P. Dupuy, het zijn slechts enkelen van de vele autoriteiten die deze herdenking bij woonden. Er werden vele kransen ge legd, 1400 schoolkinderen uit Holten en Almelo legden boeketten narcissen op de graven en onder 't hoornsignaal The Last Post werden de vlaggen der naties gestreken. Na het signaal weerklonk het salvo van het vuurpeloton. De Canadese ambassadeur en minister Staf voerden het woord. Zo herdacht Nederland voor de zesde maal de bevrijdingsdag: blij èn plechtig. Vooral de jeugd had er een werkzaam aandeel in, of het nu een zeepkistenrace gold, die in Haarleim duizenden en dui zenden trok. ofwel een fakkeldans-en- vreugdevuur op de Dam in Amsterdam, i stadsspelen, volksdansen of samenzang. DAT bij de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. voor de vervening in Z.-O. Drenthe moeilijkheden zijn ont staan, doordat de arbeiders geen genoe gen nemen met een verlaging van het tarief voor persturf van ƒ3.80 tot ƒ3.40 per 1000 stuks. DAT in Leeuwarden op 23 Mei de bondsdag van de Geref. vrouwenvereni gingen wordt gehouden, op 1 en 2 Juni het congres van de Ned. Ver. voor Die renbescherming en op 1, 2 en 3 Juni de alg. vergadering van de E.HB.O. DAT de A'damse haven present zal zijn op een van 18 tot 27 Mei in Mann heim (Did) te houden tentoonstelling de binnenscheepvaart DAT de hobbywedstrijd van het blad Handig Bekeken op het gebied vai spoorwegen werd gewonnen door J. Th. A. Vuurens te A'dam (verplichte model len), H. Schell te R'dam (vrye modellen) en D. Nierop te Amsterdam (foto's). DAT het Houtvoorlichtingsbureau op 11 Mei van Vissersdam 5 verhuist Keizersgracht 321, Amsterdam. DAT de Rijnkerk Donderdag uit Oost- Afrika in R'dam aankomst met giraffen, zes zebra's en zeldzame oryx-antilopen voor dierenpark Wassenaar aan boord, en het s.s. Lalalia op 16 Mei vier olifan ten voor dit park brengt. DAT het Meinummer van De Kam pioen geheel is gewijd aan het vijfjarig bestaan van de Wegenwacht, en met gelukwens van Prins Bernhard wordt geopend. Dere bokaal werd door H. M. de Koningin namens de Nederlandse regering aangeboden aan Koning Faroek ter gelegenheid van diens huwelijk. Dit kristallen kunstproduct werd vervaardigd door de Neder landse Glasfabrieken in Leerdam en geheel met de hand gegraveerd. De gravure, een jachttafereel, werd ont worpen dcor de heer W. Hcescn. Het geschenk is door de KLM naar Cairo vervoerd, waar het heden zal worden aangeboden door de tijdelijke zaakgelastigde aan H.M. de Koningin an de Koning. Uit zijn eerste huwelijk iet Farina, van wie hij in 1948 scheidde, werden drie dochters geboren. Felici taties en huwelijkscadeaux kwamen uit alle delen van de wereld binnen, o.a. ook President Truman en Koning George. De spoorwegen hadden de tarieven met 75 procent verlaagd, zodat voor honderd duizenden de gelegenheid geboden was de hoofdstad te rijden. Bovendien kon ledereen zich gratis voorzien van maaltijden en dranken. Ook voor Fellah's een nieuw leven Ter gelegenheid van zyn huwelijk, gaf Koning Faroek bevel 3000 acres land, toebehorende aan de kroon, le verdelen onder de Fellah's, die bovendien een huis. een koe, een ezel, zaaigraan, mest stoffen en een bankbiljet van 5 pond :ullen ontvangen. Geen wonder, dat vele landloze boeren zich diep ter aarde bogen. Koning Faroek hun dank te betuigen, toen de vorstelijke auto langs reed. Zij len nu een nieuw leven beginnen ln de vruchtbare delta van de Nyi, deze Fellah's. Egypte heeft op grootse wyze dit nationale gebeuren gevierd. Taart op gouden borden 1 Volgens Ass. Press, behoorde tot de geschenken aan Koningin Narriman ook reusachtige bruidstaart, welke meer dan anderhalve meter hoog was. Koning Faroek sneed de taart aan met zijn sabel en daarna werden de stukken ou gouden borden aan de gasten geserveerd. Spe ciale postzegels, voor deze gelegenheid uitgegeven, en waarop de beeltenis van de Koaing en Koningin voorkomt, werden voor een prijs, gelijk aan tienmaal hun nominale waarde, in de straten van Cairo te koop aangeboden. WEERBERICHT Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met in de Noordwestelijke helft van het land hier en daar en in de Zu;doostehjke helft van het land op de meeste plaat sen enige regen. Matige tot vrij krachtige wind ussen Noordoost en Noord. Vrij koud voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.59—20.14; maan 5.30— 23.40. 14 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1