Jlieuuie geihsctfe ÖTouranl Onder diepe stilte in de lage landen werden de gevallenen herdacht Een Russische surprise zonder degelijke inhoud de Ridgway vol vertrouwen in kracht der Verbondenen Wist U ZATERDAG 5 MEI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. 1.72 per maand; 0 40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste jaargang No 9216 .Stantoastiitj is gfjebleoen «ngn hert ia tcgfjeaspoet" HET LIJDEN DER KOREAANSE BEVOLKING ZIE PAG. 3 Zó was Nederland één Ontroerende plechtigheden in tal van dorpen en steden (Van een onzer verslaggevers) KOUD EN SOMBER was het gisteren op de vlakte van Waalsdorp, waar Nederland, in het zesde jaar na de bevrijding de gevallen helden van het verzet herdacht. Op de plaats van de herdenking, het sobere monument achter het rood-wit-blauwe gazon, gevormd door hyacinten, brandden fakkels en flambouwen. Verzetsmensen en man schappen van leger, vloot en luchtmacht hielden in het flakkerende licht van de vuren de erewacht en daarlangs trok een lange stoet mensen, zwijgend en met bloemen Zaitsew, was aanwezig bij de plechtig heid op het Russische kerkhof te Amers foort. In de Rijks H.B.S. te Vlissingen werd een plaquette onthuld, vermelden de de namen van 43 oud-leerlingen, die gevallen zijn. Onder hen bevindt zich de dichter Jan Campert, die de Ballade van de achttien doden schreef. Zo heeft Nederland de doden geëerd, in een reeks eenvoudige plechtigheden in Noord en Zuid. Zo was Nederland één in de diepe stilte, die twee minuten lang op deze avond van de vierde Mei heerste boven de lage landen aan de zee. Achter de duintoppen onzichtbaar voor de deelnemers aan de stille omgang hadden zich de Koninklijke Milita: Kapel en de zangvereniging 'De Stem des Volks reeds lang voor de aanvang van de tocht opgesteld. Ofschoon er lang niet zoveel mensen als verleden jaar waren gekomen, om langs de fusilladeplaats te defileren, maakten toch nog duizenden de voetreis langs de plek, waar zovele Nederlanders voor het laatst de zon zagen schjjner en hun allerlaatste blik over het Hol landse duinlandschap lieten gaan. Mis schien hebben zij de zon gezien, zoals zij gisteren, rood in een donkere hemel onderging; misschien gingen zij bij het krieken van de dag, wanneer de zon nog maar nauwelijks op de duinkammen verscheen, deze weg naar de houten pa len, waafaan zij vast gebonden zouden worden. Hoe dan ook; het is een plaats, die ontroert. Omdat hier mensen stier ven, die zo graag wilden leven en die tot hun laatste snik hielden van alle dingen, waar ook wij van houden: var een gezin, van een kind, van een huis... Die ontroering kwam ook gisteren weer over de duizenden, die, voorafge gaan door de nabestaanden, door het natgeregeride duinzand liepen. En zij werd te groter, toen de twee minuten stilte door een hoornsignaal werden aangekondigd. Toen was het alleen nog de wind, die te horen was; het klokgelui, dat uit de stad waaide, was verstomd en de mensen zwegen het is wel mo gelijk, dat de bosjes narcissen in hun handen even gebeefd hebben De Koninklijke Militaire Kapel speelde na de twee minuten het Wilhelmus en langzaam liepen toen allereerst de fa milieleden van de gesneuvelde verzets mensen langs het monument, om bloemen neer te leggen. De toortsen flakkerden in het schemerende licht, dat over de duinen was gedaald; wezen al van verre aan, wéér de kruisen stonden. De bloemenschat aan de voet van de gedenkplaats werd groter groter. Zacht speelden de mannen de K. M. K. treurmuziek, die door de luidsprekers van duin tot duin werd ge dragen. En de zang van het koor ruiste bezielend door de stilte van deze avond. Nog lang, nadat de duisternis al volko men was ingevallen, kwamen er nog hele groepen, om deel te nemen aan deze Nationale herdenking. Daarna doofden de vuren en was de Waaldorper vlakte weer uitgestorven. Maar de kruisen blijven staan, om ons jaar in jaar uit er aan te herin neren, dat hier zo menige jonge Ne derlander en ook zo menige huis vader met een snik in het zand stortte. Zij mogen ons er echter niet toe brengen, om de levenden bij de doden te willen vinden dit een vals element zijn in de herden king van wat het vaderland aan helden te danken heeft. Koningin en Prins in Baam De Koningin en de Prins na teravond deel aan de dodenherdenking bij het monument op het Stationsplein te Baarn. Het Koninklijk Paar legde grote krans van aronskelken bij het nument neer. Bij het verlaten van herdenkingsplaats groette de Prins het detachement Ambonezen, dat in de stille stoet had meegelopen. In de stille tocht te Apeldoorn liep ook ditmaal Prinses Wilhelmina, de „Moeder van het Verzet", mee. Geruime tijd ver toefde zij bij het voorlopige oorlogsmo nument, terzijde van de Grote Kerk, dat het eindpunt van de tocht vormde. Na de minuten stilte en het Wilhelmus begaf de Prinses zich naar het gedenkteken, waar zij een krans van aronskelken en witte seringen neerlegde. Haar voorbeeld werd door velen gevolgd. Er waren plechtigheden in tientallen dorpen en steden van ons land. Op de centrale begraafplaats te Loenen (Ve- luwe) waren Deense verzetslieden aan wezig en zij zongen, terwijl honderden ontroerd luisterden, geheel spontaan in hun taal een Psalm, die honderden ma len in gevangenissen en concentratie kampen heeft weerklonken, telkens wan neer medegevangenen ter dood werden Oolc de gevallenen in Korea „In deze bewogen tijd, waarin men hoort van oorlog en dreiging van oorlog, willen wij hen herdenken, die vielen. Dan herdenken wij ook de gesneuvelden van het detachement Nederland, dat in Korea met de Verenigde Naties deel neemt aan de afweerstrijd tegen ce ag- gressie. Wanneer wij met Gods hulp trouw beloven rondom de troon van Oranje, zullen de offers niet tevergeefs zijn geweest, en zullen wij onze doden ten voorbeeld stellen". Zo sprak minister Staf tijdens de herdenking op de Grebbe- berg. De vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen legde een krans namens de Koningin. Ook in de vier militaire afdelingen, nl. in Amsterdam, Eist, Meyel (L.) en Delf zijl, en op het Havenplein in Den Hel der, hadden plechtigheden plaats. De Russische ambassadeur, G. T. Werk één uur over voor verzetsslachtoiiers Evenals vorige jaren doet de Stichting 19401945 ook nu weer een beroep op allen om één uur over te werken ten bate van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van het verzet. K.L.M. stuurt bloemen naar Faroeks huwelijk Een boeket bloemen, geschenk van dt directie van de K.L.M. voor koning Fa- roek van Egypte, t.g.v. diens huwelijk, is gisteravond met het Indonesië-vlieg- tuig van Schiphol naar Cairo gebracht. Goederenwagens ontspoord bij Amsterdam Op het emplacement Watergraafsmeer bij Amsterdam is gisteravond een ran- geerdeel tegen een goederentrein ge botst. Enkele goederenwagens ontspoor den en enige sporen raakten versperd. De reizigersdienst ondervond geen ver traging. i Oorlog ir Staf Minister Staiorde en tucht Grote oefeningen van minder belang voor de gewone soldaat Indonesië-veteranen hebben geen schuld aan mislukken van Crescendo II /~VRDE EN DISCIPLINE moeten er zijn, verklaarde de minister van Oorlog, ir C. Staf, gisteren op een persconferentie. Als die er niet zijn en niet gehandhaafd worden, dan is het met ons leger gedaan en stelt niemand er meer vertrouwen in. Wat kortgeleden op" De Wittenberg ge beurde, was volkomen ontoelaatbaar en het is onbegrijpelijk dat sommigen wel critiek oefenen op de commandant die strafmaatregelen nam, maar dat geen afkeuring wordt uitgesproken over de houding van een paar honderd militairen, die zich schandelijk hebben gedragen door langs de straten te fallen, meisjes lastig te vallen enz. Dat is niet alleen een schande voor leger, maar voor heel ons volk. Tucht en discipline zijn onontbeerlijk, >k voor het samenwerken in Atlantisch verband, want daar is de tuoht veelal strenger dan hier. n aanzien van het stopzetten va oefening Crescendo verklaarde de m ter. dat hier een misverstand in het .spel Men heeft nooit aan een langere tijd vier weken gedacht, omdat men redelijkerwijze niét mogelijk achtte. Wel zullen nog meer herhalings- herscholingsoefeningen moeten volgen, over de duur daarvan is nog niets Gebleken is, dat bij een grote oefening - die men zien -kan als sluitstuk van de opleiding of als demonstratie van wat kan teveel tijd verloren gaat voor de gewone man. Deze oefeningen zijn allereerst van betekenis voor de staven, hierin geconfronteerd worden met plotseling optredende moeilijkheden. De gewone soldaat heeft dan eohter te weinig te doen. Daarom is men van de oefening het verband van een regimentsge vechtsgroep teruggekomen en zoekt men zijn kracht weer allereerst in kleiner verband. Want het gaat in hoofdzaak om het goed geoefende bataljon. Het staf- werk, voor het grote verband van veel betekenis, kan voor een groot deel op de kaart zonder troep gebeuren en in groeps-, pelotons- en compagnie-verband heeft de soldaat meer aandacht dan in groter verband. Er is dus geen sprake dat wij de Indonesië-veteranen daar- de sohuld zouden willen geven van het mislukken van Crescendo. Vooral zal ér op gelet moeten worden of het kader wel voor zijn taak berekend is, zowel wat betreft het handhaven van de tucht als van het léiding geven. Natuurlijk worden er fouten gemaakt, aldus de minister, maar laat men dan bedenken, dat we op het ogenblik een leger trachten op te bouwen in vier jaar, waar we normaal tien jaar over zouden doen. De drie divisies kwamen volgens de minister niet in- -het gedrang, want de mensen zijn er, het materieel grotendeels ook. Men kent zijn indeling en men is bekend met het ingedeelde kader. Daar aan verandert het niet meer houden van de oefening Crescendo, die wellicht iets te hoog gegrepen was, niets. Tc Larantoeka op Flores, welk diocees 70.000 R.Katholieken telt, is mgr Gabriel Manek, de tweede Indonesische bisschop, in tegenwoordigdheid van dui zenden gewijd. Rusland is het enige land, dat her stelbetalingen uit Duitsland loskrijgt. Het heeft reeds voor 10 milliard dollar weg gesleept. i „Ik geef U vijl minuten I" Gromyko's voorstel over directe vermindering der strijdkrachten onaanvaardbaar VOOR DE 43ste maal hebben de „plaatsvervangers" gisteren de politieke koppen bij elkaar gestoken. Gromyko kwam met een verrassing, maarnoen men de „surprise" van alle papieren en touwtjes ontdaan had, bleek de inhoud toch niet veel bijzonders te zijn. Hij verklaarde één der drie jongste Westelijke voorstellen voor een gemeenschappelijke agenda te willen aanvaarden, mits de Westelijken accoord zouden gaan met de Russische voorstellen. Deze komen hierop neer, dat ontwapening vooraf moet gaan aan de besprekingen over het huidige peil der bewapening. Deze voorwaarde is echter voor de Westelijken onaanvaardbaar. Gromyko wil het onderste uit de kan hebben. hadden, want dat z(jn formulering van het punt der bewapening „onaanvaard- Het enige, lichtpunt is, dat Rusland niet meer gesproken heeft over de eisen, ook het Atlantisch Pact en de Ameri kaanse bases overzee op de agenda te plaatsen. Het ziet er dus niet naar uit, dat met de Russische „bereidheid", uit de impasse is geraakt. De Westelijke tegenwoordigers wensen het volgende; in de hier aangegeven rangorde: Ontwa pening van Duitsland; het huidige peil der bewapening en van de strijdkrach ten; door de Sowjet-Unie, Amerika, En geland en Frankrijk voor te stellen maatregelen inzake de internationale controle op en de vermindering va bewapening en van de strijdkrachten. De Russen willen: Ontwapening Duitsland; maatregelen tot vermindering der bewapening en strijdkrachten va Sowjet-Unie, Engeland, Amerika Frankrijk; het huidige peil der bewape ning en strijdkrachten en de instelling van een toereikende internationale tróle. Zo wordt het verschil door Reuter weergegeven. Resumerende, Rusland wil op eei eventuele Conferentie der „Grote "Vier1 eerst praten over de vermindering der strijdkrachten en eerst dan over de tegenwoordige omvang der bewapening. Bovendien verlangt Gromyko, dat dit punt beperkt blijft tot de strijdkrachten der .Grote Vier". Bij de Westelijken komt het neer op besprekingen ove huidige omvang der bewapening eerst daarna het punt, de strijdkrachten te verminderen. Toen Gromyko te kennen gaf, dat hij de Westelijken vijf minuten tijd liet, zijn voorstel te overwegen, voegde Davies (de Brit) hem toe, dat de Wes telijken daarvoor geen vijf minuten nodig Brutale inbraak bij Arnhemse juwelier Man met bebloede handen gearresteerd Gerinkel van glas maakte dezer dagen ;n ontijdig eind aan een partijtje bridge dat de juwelier G. Uding met enige vrienden in zijn huis aan de Hommelse- weg te Arnhem speelde. Toen de heer Uding uit het raam keek, zag hij wegrennen. Juwelier en bridgers zetten direct een achtervolging in, doch hadden daarbij geen succes. Hoewel het spoor leidde naar een huis waarin zich volgens het publiek „verdacht persoon" zou ophouden inderdaad in dit pand een man met be bloede handen werd aangetroffen, staat volgens de politie die hem arresteerde nog niet vast dat hij zich aan de braak heeft schuldig gemaakt. De dief, die er met een aantal sieraden den ter waarde van ongeveer twee dui zend gulden van door is gegaan, kon profiteren van de omstandigheid dat de juwelier het traliewerk niet voor het had geplaatst en de alarminstal latie niet in werking had gesteld. In zijn haast verloor de dief nog enkele gouden ringen. Deze heeft de heer Uding in middels terug ontvangen. Dit was de derde keer in enkele jaren tijds dat bij hem werd ingebroken. In plaats van de nieuwe kabinets- ledne mr dr M. F. da Costa Gomez en J. H. Syrockel, zijn de heren E. C. B. Bartels Laai en E. J. Morkos tot leden vai. Staten der Staten der Ned. Antillen be noemd. Bertha Hertog deed H. Communie Naar eerst thans bekend is gemaakt, heeft Bertha Hertog op 29 April in alle eenvoud en stilte haar uitgestelde eerste Heilige Communie gedaan in de kapel van het klooster aan de Boxhornstraat te Bergen op Zoom. Slechts enkele fami lieleden waren erbij aanwezig. I De stille omgang op de vlakte van I I Waalsdorp had dit jaar plaats on- een grauwe, sombere hemel.. Acht pokkenpatiënten in Tilburg weer beter AI 75.000 van de 125.000 inwoners her-ingeënt Van de 125.000 Tilburgers waren er tot gisteravond 75.000 her-ingeënt. Het aan tal pokkengevallen is er slechts met twee toegenomen. Het aantal in quaran taine genomen personen is met acht ge stegen tot 23. Voorts zijn 40 personen in hun woningen geïsoleerd en zijn twee kloosters onder controle gesteld. Door de grote toeloop 30.000 Tilbur- genaren zijn gisteren ingeënt raakte de pokstof gistermiddag op. Een beroep op de vliegbasis Gilze-Rijen had tot ge volg, dat direct een officiervlieger naar Amsterdam vertrok, nadat de Rijks- seruminrichting was verzocht een voor raad entstof bij de starttoren van schip hol te brengen. Toen hij landde was het serum echter nog niet aanwezig. Hij heeft daarop een auto genomen om het zelf te gaan halen, zodat hij toch nog een uur na zijn vertrek op zijn basis was teruggekeerd. Bollenkwekers uit Hillegom hebben de geïsoleerden prettig verrast door de verpleegden in het Cenakel bloemen te schenken. Inmiddels zijn reeds acht van de 27 patiënten genezen verklaard en uit hun quarantaine ontslagen. De dag van opkomst van alle Tilburge- naren, die op 7 Mei voor herhalingsoefe ningen zouden moeten opkomen, is tot nader order uitgesteld. Het woonhuis en de cafetaria van v. d. L. te Zierikzee zijn door onbekende oorzaak afgebrand (schade f20.000). Het gesprek waard HET feit, dat de regering onlangs nieuwe bepalingen heeft voorge steld op het gebied van het kiesrecht, is voor de Tweede Kamer aanleiding ge worden. zich nog eens te bezinnen op de betekenis van een juist kiesstelsel voor de werking van het parlementaire stel sel. Er is uit de Tweede Kamer zelfs ge vraagd om een staatscommissie, die heel het vraagstuk zou hebben te bezien. Onmiskenbaar is het van groot belang, welk kiesstelsel men heeft. Uit de Twee de Kamer is dezer dagen opnieuw de klacht vernomen over het gevaar van een te grote afstand tussen kiezers en gekozenen. Wordt deze afstand inder daad te groot, dan dreigt ook de belang stelling voor de parlementaire arbeid af te nemen. En gebrek aan belangstel ling voor deze arbeid betekent weer een ondermijning van de weerstandskracht der democratie. Er staan altijd wel een paar totalitaire stelsels op de loer, om van die geringere belangstelling voor de democratische instellingen te gaan pro- Hebben wij het wel, dan zou de staats commissie die van uit de Tweede Kamer is voorgesteld, ook studie moeten gaan maken van het vraagstuk der politieke partijen. Een vraagstuk? Inderdaad, in zoverre het instituut van de politieke partij binnen ons parlementaire stelsel tot dusver een uitsluitend informeel ka rakter heeft gedragen. Moet dat veran deren? Moet het bestaan van politieke partijen publieke erkenning gaan vin den tot in het hart van de wetgeving? Och, het schijnt ons toe. dat het van weinig werkelijkheidszin getuigt, wan neer men hier blindemannetje zou gaan spelen en net doen als iets er niet is, ter wijl het er in feite al lang is. Een tweede wellicht veel belangrijker vraag is, men dan van het bestaan dier par tijen in de wetgeving zou willen op-' Het probleem Korea Duistere Chinese krijgstactiek en matige activiteit der V.N.-troepen /^ENERAAL RIDGWAY, de opperbevelhebber der verbonden strijd- krachten, heeft na een inspectietocht langs het Koreaanse front verklaard, dat de troepen der Ver. Naties er volledig op vertrouwen, alle eventualiteiten de baas te kunnen blijven. Te Tokio heerst een even groot vertrouwen in de bekwaamheden van het achtste leger onder generaal- majoor Van Fleet als onder de troepen zelf. Het probleem is echter, hoe lang de Noordelijken zullen voortgaan met hun pogingen de troepen der Verbondene uit Korea te drijven. Ridgway was optimistisch erop, dat hoe dichter het front komt, hoe beter stemming men aantreft. Gisteren hebben wij melding gemaakt van het beperkte offensief der V.N.- troepen. In de belangrijkste frontgebie den schijnen de rode troepen over een bepaalde afstand te zijn teruggetrokken, slechts kleinere dekkingseenheden ach terlatend. Gemeld wordt, dat enige duizenden Vakbonden steunen staking in Groninger fabriek Vanmorgen om zes uur is in de Gro ninger zuivelfabriek De Ommelanden staking van kracht geworden, die die door de erkende vakbonden wordt gesteund. Het personeel eiste dezer dagei intrekking van het ontslag van enkele ■erknemers en spoedige besprekingen ver gerezen moeilijkheden. De brief ou binnen 24 uur door de directie be- atnwoord moeten worden. De directit stelde voor, dat vandaag onderhandelin gen gevoerd zouden worden, doch dit antwoord achtte men onbevredigend. Reeds vorig jaar rezen er moeilijk heden, doordat volgens het personeel sommige sociale bepalingen door de directie niet werden nageleefd. Destijds werd echter een oplossing bereikt De fabriek heeft een personeelsbezet- tin van ruim 150 man. Dodenherdenking te Djakarta Een grote schare Nederlanders kwam gis- mgekomen. De kerk. waar achter- n een R.-K. bij lange na dienst werden geh< illen bevatten. Na het zingen van couplet van het Wilhelmus 1< Lamping per vliegtuig aangevo Nederlandse lentebloesems neer bij de ■de stoffelijke overschotten en de 1 Lamping legde een krans bij de burger, ild Antjol werd in stilte een krans gelegd. DAT men deze zomer via Den Bosch naar Noorwegen kan met touringcars van de Noorse maatschappij Viking Lines, die in ons land wordt vertegen woordigd door de Ned. Reisvereniging- DAT de K.L.M. in West-Indië m.i.v. heden ook eens per week naar Managua (Nicaragua) en San Salvador (El Sal vador) vliegt, zodat in dit luchtnet thans 22 steden, verspreid ovër 9 landen en 10 eilanden, zijn opgenomen. DAT in een rapport van het Econ Technologisch Instituut voor Friesland wordt aangedrongen op het aantrekken van jonge boeren naar Terschelling, daar de landbouwers op dit eiland de echte „boerenmentaliteit" missen- DAT op de jaarbeurs te Brussel giste ren een Ned- dag werd gehouden en aan een banket o a- het woord werd gevoerd door de Ned- ambassadeur, Baron Ph- Harinxma thoe Slooten en de directeur van de Utrechtse jaarbeurs, dr Milius. DAT de algemene vergadering van de Kon. Ned- Ver- voor Luchtvaart, die op 19 Mei op Schiphol zou worden gehou den, is uitgesteld tot 2 Juni. DAT J H. Bergh, commies le klasse op de gemeentesecretarie te Bloemen- daal, is benoemd tot burgemeester van Jisp (N-H.). DAT de KPM. bij Van der Giessen te Hardinxveld en de R'damse Droogdok Mij elk een schip van 5200 ton heeft be steld. welke vaartuigen resp. in Decem ber 1952 en Maart 1953 worden opge leverd. DAT de Franse ambassadeur J. P. Garnier Dinsdag in Tilburg een fabriek en de schilderij tentoonstelling Reisin drukken van Ned. kunstenaars te gast in Frankrijk" zal bezoeken. DAT de Pakistanse minister van Bui tenlandse Zaken, sir Muhamad Zafrullah Khan, Woensdagmorgen op Schiphol ar- riveerd en Donderdagavond in de Trè- veszaal in Den Haag spreekt over de positie van Pakistan tussen het Verre Oosten en het Midden-Oosten. DAT bij Spijkerboor in de Beemster een geheime distilleerderij is ontdekt en de eigenaar is gearresteerd. DAT mr J. P A- A. Lens, een bekende figuur in het Prot-Chr- verenigingsleven en loco-burgemeester van Hilversum is benoemd tot tweede kantonrechter al daar. DAT de tentoonstelling De Suiker te Amsterdam thans is vastgesteld op 23 April tot 5 Mei 1952- DAT Schiphol op Hemelvaartsdag 10 500 bezoekers boekte tegen 3500 een jaar geleden. DAT in de Beemster de pruimebomen in volle bloei staan en ook peren- en appelbomen beginnen te bloesemen. DAT J P. Louwerse op zijn verzoek eervol is ontslagen als Ned- consul te El Cardon in Venezuela DAT Ged. Staten van Noord-Holland het besluit van de Edamse gemeenteraad om eerst in Volendam en daarna in Edam kermis te houden thans hebben goedgekeurd op voorwaarde, dat de volgorde in 1952 omgekeerd zal zijn. Chinese soldaten, waarvan sommigen Amerikaanse uniformen droegen een paar dagen geleden in het gebied van Kapjong in Noordelijke richting trok ken. De operaties blijven voorlopig be perkt tot patrouille-activiteit. Zo rukten Geallieerde patrouilles uit Oostelijke richting op naar Indje, maar ten Z.W. van de stad sloegen ongeveer 500 Roden een aanval van Zuid-Koreanen af. Nog steeds stromen er echter nieuwe troepen over de Jaloe. Volgens een bericht van de „China Union Press" staan 800 vliegtuigen en 15.000 man van een „internationale luchtmacht" onder Russisch toezicht in Mandsjoerije gereed. Dit soort nieuws uit Chinese koker wordt hardnekkig herhaald. De Zuid-Koreanen stellen de vereniging van Korea tot aan de Jaloe als minste voorwaarde voor een regeling van het conflict, aldus Reuter. Dr Drees reikte op het Binnenhof kransen uit aan de vertegenwoor digers van de jeugd om die op de graven der gevallenen neer te leggen. Ruim 2000 Nederlanders hebben de technische beurs te Hannover bezocht en veel machines gekocht Er zijn slechts drie Nederlandse firma's vertegenwoordigd, een van textielaaachines. een van gas- 1 kachels en een van adresseermachines. OVER het kiesstelsel kan men perio diek in de pers allerhande beschou- ingen tegenkomen. Die beschouwingen zijn als regel gekenmerkt door een zeker onbehagen. Dat onbehagen nu is op zich zelf nog geen verontrustend verschijnsel. De democratie is een tere aangelegen heid, heel wat teerder bijvoorbeeld dan de dictatuur. Een dictatuur is nu eenmaal veel een voudiger van opzet. In de dictatuur heeft men gebroken met veel wat wij gingen beschouwen als rompslomp en in plaats daarvan heeft men gekozen voor de sim pelheid van het dwangbuis. Er zijn altijd mensen, die aan pleinvrees leiden en de kerker de voorkeur geven boven de vrijheid. Gelet op die eenvoud van de dictatuur heeft de democratie een wel ongelijke strijd te voeren. Maar het is een strijd, die waard is gestreden te worden. En dan komt het gesprek spoedig op veler lei. Dan komt het gesprek ook op het kiesstelsel. De democratie is het stelsel de mondigheid. In de democratie is het volk niet een willoos, compact ge heel. maar een levende verscheidenheid, die zich uiten wil en zich juist uiten wil in heel die verscheidenheid. Ook dat is in de dictatuur weer veel eenvoudiger. Daar komt heel het probleem niet aan de orde, omdat daar de mogelijkheid om zich te uiten in het geheel niet gege- n is. EEN democratie, die zichzelf respec teert. dat wil zeggen: een democra- die waarlijk democratie wil zyn, zal de vraag naar het beste kiesstelsel dan ook hoog opnemen. Ook hier geldt: eer is teer. Van het kiesstelsel dat thans in Frankrijk aan de orde is. is wel gezegd, dat het in feite een onfatsoenlijke aange legenheid is. Waarom? Omdat het, al thans volgens de tegenstanders, een po ging van de regering zou zijn om zich door middel van dit kiesstelsel zo lang mogelijk te handhaven. Dat is een zeer ernstige beschuldiging. Democratie betekent ook: vertrouwen. Vertrouwen van de kiezers in de geko zenen. Vertrouwen van het volk in de volksvertegenwoordiging. Dat vertrou- moet bij elke verkiezing weer wor den uitgesproken. Wordt de indruk ge wekt. dat de gekozenen, eenmaal geko zen, hun verkiezing benutten om eieen positie te versterken, dan zijn ze op het zelfde ogenblik bezig hun positie te on dergraven en wat erger is de demo cratie te ondermijnen. De democratie is voor een volk een belangrijk goed, dat eigenlijk steeds meer moed worden veroverd. Zij moet zonder onderbreking worden gevoed met een oorechte politieke belangstelling voor allen. Dat er over de wijze, waarop zij het best kan werken enig verschil van mening bestaat, is al evenmin on overkomelijk. De democratie zou geen democratie zijn. wanneer zij ook al geen plaats liet om over deze dingen het ge sprek te voeren. Mits dat gesnrek maar wordt ongezet met de bedoeling, dat de democratie er als democratie beter van wordt. Zij biedt ruimte voor de vrijheid, ruimte om te leven, ruimte ook om als Christenen te leven En dat is niet haar minste verdienste. Waarom dat juist van daag. op bevrijdingsdag, te vergeten? Het gesprek over de democratie en met name over het kiesstelsel is binnen de volksvertegenwoordiging weer eens begonnen. Dat geschiedt voor de zoveel ste maal. Maar het blijft waard gevoerd te worden. Men zegge toch niet, dat het vervelend wordt. Want wanneer de democratie om zichzelfswil tegen iets te strijden heeft, dan juist tegen de verlam mende verveling en de dodelijke verstar ring. Ons aller nationaal belang is hier in het geding. Jongen in douchecel gestikt In een woning aan de Hemelrijken te Eindhoven, waar hjj logeerde, is de 21- jarige A. V. uit Brest ten gevolge van gasverstikking in een douchecel om het leven gekomen. WEERBERICHT Vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot vrij krach tige wind tussen Zuid en Oost. In het Noorden van het land overwegend droog en zonnig, in het Zuiden later op de dag plaatselijk enige regen of on weer. Vrij warm. (Opgemaakt i 10 v IT.) ZON EN MAAN Zondag: Zon 5.03—20.11; maan 4.40— 21.21. N.M. Maandag: Zon 5.01—20.13; maan 5.01— 22.34. 14 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1